Beleid inzake Suriname ontmoet critiek Zwitsaletten Geen aanleiding op dit ogenblik de belastingen te verlagen ABDIJSIROOP Wereldnieuws De radio geeft Donderdag Subsidie van f 80.000 aan Holland-Festival PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN GRIEPHOEST ProfMolenaar (VVD) noemt de houding van het kabinet laakbaar Radio-reparatie BESTRIJD DIE GRIEP! *^ock ió het zo VJ WOENSDAG 14 JANUARI 1953 2 EERSTE KAMER H. J. MAERTENS N.V. B en W van Den Haag: Vincent van Gogh-expositie Causerieën van B.B.C. over „Achter het ijzeren gordijn" De wieg en de geldkist J ubileumexpositie „De Onafhankelijken" Provinciale Staten van Noordholland Verbod op BDJ Kerkelijk Nieuws Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Zaadjes als gewichts eenheid (Van onze parlementaire redacteur) Het na moeizame formatiepogingen tot stand gekomen kabinet maakt reeds na vier maanden een vrij wankele indruk. Maar in de Eerste Kamer heeft men zich gisteren nog uitvoerig met deze formatie bezig ge houden. Blijkbaar viel het prof. Anema (A.R.), m r. Kolff (C.H.), m r. Krop man (KVP) en in zeker opzicht ook prof. Molenaar (VVD) moeilijk zich van deelneming aan dit politiek steekspel te onthouden. In hoofdzaak bleken deze sprekers het eens te zijn over de onwenselijkheid van nauw contact tussen formateurs en fractie voorzitters. Bemoeienis van de fracties met de samenstelling van een kabinet achten zij uit den boze. Het viel op dat de woord voerders van de confessionele fracties met klem de gronden voor het bestaan van confessionele partijen wensten aan te tonen. Mr. Kropman (KVP) bestreed uit voerig de zienswijze van de Partij van de Arbeid in dit opzicht. „De P. v. d. A. moet zwijgen en toezien als de strijd gaat om de hoogste geestelijke goederen", zei hij. Zijn ontstemming was groot over de ken nelijk van de P. v. d. A. in het Voorlopig Vérslag afkomstige passage,, dat de confes sionele partijen zonder prijs uit de verkie zingsstrijd waren gekomen doordat zij geen duidelijk politiek standpunt innemen. Hij schetste de volgens hem bestaande schei dingslijn tussen de KVP en de P. v. d. A. Deze behoeft echter samenwerking nog niet uit te sluiten, zei hij. Mr. Kropman en zijn fractiegenoten, hoewel „zo vrij als een vogeltje in de lucht" met betrekking tot het tegenwoor dige kabinet, hebben daarin vertrouwen Ook in elk van zijn leden afzonderlijk, al wilde deze afgevaardigde een voorbehoud maken ten aanzien van het antwoord, dat minister Staf zal geven op vragen van het Tweede Kamerlid dr. Stokman over het humanisme en de geestelijke verzorging van militairen. Intussen diende mr. Kropman toch ook een kleine terechtwijzing toe aan minister Kernkamp, bij de bespreking van de kwes tie inzake de West. Het eerste publieke optreden van minister Kernkamp noemde hij niet gelukkig. Na de mislukking in de afgelopen zomer van de toen geschorste R.T.C. zou het verstandiger zijn geweest de zaken een beetje te laten betijen in plaats van de nog onervaren minister concessies te laten doen. Mr. Kropman vond het nu maar beter om over het tere punt het afscheidingsrecht te zwijgen. Prof. Molenaar (WD) gispte de door het kabinet aangenomen houding, vóórdat minister Kernkamp in de Tweede Kamer de rol van Daniël in de leeuwen kuil moest vervullen. De manier waarop de ministerraad die te voren geen beslissing had genomen, de kwestie had behandeld, noemde de woordvoerder van de WD laakbaar. Prof. Anema (A.R.) was voldaan over het feit, dat thans in het kabinet geen figuren zitten van partijen, die eigenlijk „voor spek en bonen" meedoen, maar dat er in dit opzicht volledige gelijkheid is. Mr. In 't Veld (P. v. d. A.) was be vreesd, dat de regering wat de werkge legenheid betreft te veel politiek op „kort zicht" wil voeren. Hij wenste hier een krachtig vooruitziend beleid. Nadat hij uiting had gegeven aan zijn grote sympa thie voor economische integratie in en van Europa, kruiste hij de degen met mr. Krop man, waarbij hij diens standpunt inzake de betekenis van geloofsovertuiging op politiek terrein bestreed. Wat de verhou ding tussen kabinet en fracties betreft: in dien alle anderen zich losmaken, dan kan de P. v. d. A. het evenmin door dik en dun steunen. Bij het beleid inzake de West had het aan homogeniteit ontbroken. „Lang zamerhand wordt het hier te lande mode om bij moeilijke onderhandelingen iemand een stok tussen de, benen te gooien," zei mr. In 't Veld. De heer Brandenburg (comm.) was van mening, dat de Amerikaanse regering sterker dan ooit de hand had gehad in de kabinetsformatie. Mr. Stikker, volgens deze spreker tegenstander van de Europese Defensie Gemeenschap, moest er uit en mr. Beyen, pas uit Amerika gekomen, er in. Mr. Luns was volgens de heer Brandenburg onder invloed van het Vaticaan in het kabinet opgenomen. Tenslotte zei hij, dat zijn partij tegen elke huurverhoging is. Er is herhaaldelijk gevraagd naar het stand punt der regering met betrekking tot deze verhoging en de compensatie. Hij hoopte dat de regering de Kamer thans hierover zal inlichten. Om elf uur werd de vergade ring verdaagd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9,00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Geva rieerde muziek. 12.00 Orgel en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Londen en Parijs, hoorspel. 14.35 Pianoreci tal. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militair vraaggesprek. 17.40 Platen. 17.45 Regerings uitzending: Internationale technische hulp aan Zuid-Oost-Azië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Reportage of platen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazz Sociëteit. 19.40 Jan Brusse introduceert de nieuwe Franse ster: Moloudji. 20.00 Nieuws. 20.05 Studenten- orkest en solist. (In de pauze: pl.m. 21.05— 21.20 De werkers in het zesde werelddeel, causerie). 22.05 Voordracht. 22.20 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactuali- teiten. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7 00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11 50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Pianovoordracht. 14.00 Metropole-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerorkest. 15.50 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuziek. 16.55 Platen 17.00 Titus, de zoon van Rembrandt, hoorspel. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.35 Op de stelling. 18.45 Orkest van het Leger des Heils. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Pianorecital. 22.45 'Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. -o, 1145 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Zang en piano. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Concert. 15.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Hoorn kwartet. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 40 Politieke causerie. 19.50 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 23.45 Verzoekprogramma voor de vrouw." 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. ZEEDUFFEL JOPPERS Het bestuur van het Holland-Festival heeft zich in November 1952 tot burge meester en wethouders van 's-Gravenhaige gewend met het verzoek om voor het in 1953 te houden Holland-Festival, evenals in vorige jaren, in aanmerking te mogen komen voor een subsidie van de gemeente 's-Gravenhage en wel tot een bedrag van f 80.000. Het bestuur heeft eenzelfde ver zoek gericht tot het rijk en tot de gemeen te Amsterdam. Verwacht mag worden dat B. en W. van Amsterdam gunstig zullen beslissen. Onder deze omstandigheden menen B. en W. van Den Haag het verzoek te moe ten inwilligen. Zij stellen derhalve de raad voor, daaraan zijn medewerking te verlenen. Tegen de verhoging van het subsdie van f 70.000 tot f 80.000 hebben B. en W. geen bezwaar, gezien de algemene stijging van prijzen en kosten. Het bureau van het Holland-Festival zal blijvend te Scheveningen zijn gevestigd. Ter gelegenheid van het feit dat Vincent van Gogh 100 jaar geleden geboren werd, zal op 30 Maart in het gemeente museum te 's-Gravenhage een grote her denkingstentoonstelling worden geopend. De tentoonstelling zal na Den Haag ach tereenvolgens werden gehouden in het „Kroeller-Mueller museum" in het na tionale park „De Hoge Veluwe" en in het Stedelijk Museum te Amsterdam. De data voor deze exposities zullen nog worden vastgesteld. Zoals bekend is, zal gelijktijdig met de expositie in Den Haag, in Zundert een aantal schilderijen uit de vroege periode van Van Gogh worden geëxposeerd. Vanavond zal de B.B.C. in haar Neder landse uitzending van 2222.30 (golfleng te 224 en 49 m.) een nieuwe serie cause rieën beginnen onder de titel „Achter het ijzeren gordijn". Voor die reeks wordt veelal het mate riaal gebruikt dat door een van de diplo matieke medewerkers van de Europese dienst van de B.B.C., Walter Kolarz, is verzameld. Dit materiaal wordt gecombineerd met dat wat de luisterdienst van de B.B.C. verzamelt en dat niet alleen betrekking heeft op de uitzendingen van Rusland en de satellieten voor het buitenland, maar ook op de radioprogramma's voor binnen lands gebruik. Vooral de vergelijking tussen de binnen- en de buitenlandse stem van de Oost- Europese staten kan, aldus de B.B.C., bij dragen tot een duidelijker kijk op de inter ne toestanden achter het ijzeren gordijn. Het is daarbij de bedoeling niet zozeer de politieke als wel de maatschappelijke zijde van het leven daarginds te belichten. w Na acht maanden dienst in de Koreaanse wateren keerde het Amerikaanse vliegdek- schip Bon Homme Richard" met 3000 man aan boord in San Francisco terugHet schip vaart de haven binnen. Iemand te Rotterdam miste telkens geld uit een geldkistje en hiervan verdacht hij zijn zwager, die bij hem vele avonden door bracht als „baby-sitter". Hij ging toen de nummers van de bankbiljetten noteren en toen hij weer een bedrag van 280 tekort kwam, waarschuwde hij de politie. Deze ging bij de zwager, de 36-jarige typograaf P. H. van O. een kijkje nemen en na enig zoeken werd het vermiste geld in de koplamp van de fiets van de typo graaf gevonden. De man, die voor de Rotterdamse recht bank terecht stond, zei het totaal gestolen bedrag op 1600 te schatten, maar volgens de benadeelden zou het wel het dubbele zijn. De officier zei, dat verdachte's vrouw nogal wat geld aankon en het geld besteed de hij dan ook in zijn huishouding. De eis van de officier was een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Zijn raadsvrouwe meende, dat het geld voor verdachte,die financiële moeilijkheden had, een enorme aantrekkingskracht had. Zij drong aan op een voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. De vereniging van beeldende kunstenaars „De Onafhankelijken" opgericht in 1912 heeft het plan ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan met een expositie een terugblik te geven over deze periode. In het bijzonder zal op deze tentoonstelling, die in Maart/April in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam zal worden gehouden, tot uitdrukking worden gebracht het con tact, dat van de oprichting af met binnen- en buitenlandse kunstenaars werd gelegd, waardoor pioniers in Nederland werden geïntroduceerd. Van hen zullen op de komende exposi tie verschillende oude werken aanwezig zijn. Voorts zullen critieken, foto's en brie ven en documenten van vroeger op de ten toonstelling te zien zijn. Ook zal werk van de tegenwoordige leden worden geëxpo seerd. IN de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noord holland zijn, nadat de leden algemene beschouwingen hadden gehouden over de provinciale begrotingen 1953, Gedeputeerde Staten aan het woord geweest. Drs. Van der Donk verdedigde het financiële beleid van het college en de heer De Vries heeft mededelingen gedaan over het bevloeiïngsplan van tuingronden in Kennemerland en zijn indruk gegeven van de toestand van de kustverdediging bü Camperduin. De heer Van der Donk (K.V.P.) be sprak eerst de vraag of de inkomsten al of niet dalen. Sommigen voorspellen dat en een lid heeft zelfs gesproken over belas tingverlaging. Het laatste wilde spreker ontraden, want belastingverlaging bete kent vermindering der inkomsten. Spreker verwachtte niet, dat de inkomsten zullen dalen. Voorzichtigheid met de financijën is toch geboden. Alles is speculatief. Daarom komen Gedepu eerde Staten alleen met concrete voorstellen als concrete cijfers be kend zijn. Enkele leden hebben de subsidiepolitiek besproken en daarbij is opgemerkt, dat er geen lijn in zit. Als dat zo is, dan is het de schuld van de Provinciale Staten, want zij nemen de besluiten over de subsidies. De provincie bezet bij het verlenen van sub sidies de midden-positie. Zij staat tussen het rijk en de gemeente. Beziet men de cijfers dan blijkt er uit, dat er op de nieuwe begroting een stijging van twee ton voor uitgaven aan subsidies is waar te nemen en in de twee voorgaande jaren ieder een van een ton. Mr. De Roos heeft over activiteiten van Gedeputeerde Staten gesproken en hij had er meer van verwacht behalve de medewer king aan de „ombuiging" van de H.O.V. tot provinciaal orkest en de steun aan land en tuinbouwonderwijs. De provincie steunt vele instellingen en Noordholland kan, in vergelijking met andere provincies wat be treft het toekennen van subsidies, de toets der critiek doorstaan. De heer Van der Donk meende, dat er nog geen aanleiding is een commissie voor culturele zaken sa men te stellen; er wordt in andere commis sies aan culturele aangelegenheden aan dacht besteed. Woningbouw Mejuffrouw mr. Ribbius Pe le tier (Arbeid) merkte op, dat het college gaarne rekening wil houden met wenken, om het systeem over de verdeling van het woning bouwvolume te verbeteren. Het is er van overtuigd, dat er grote woningnood in de provincie is en wil gaarne het bouwvo lume verhoogd zien. Voorts deelde zij mee, ADVERTENTIE met de snel en feilloos werkende: 'n Z W/TSAL preparaat dat Gedeputeerde Staten geen zeggenschap hebben hoe gemeentebesturen het bouw volume verdelen. Wel moeten de besturen woningwetwoningen bouwen als het bouw volume verstrekt is voor opruimen van krotwoningen. Bevloeiingsplan in Kennemerland De heep, D e V r i e s .(Arbeid) ging in op vragen van de heer Groen (K.V.P.) over de tuinbouwgronden in Kennemer land. Bij Gedeputeerde Staten was ccn rapport bipnengekomen over een bevloei ingsplan, dat technisch goed uitgewerkt was en economisch verantwoord. Er waren drie gebieden samengesteld en Gedepu teerde Staten waren voornemens te be ginnen met het gebied Beverwijk-Heems kerk. Toen men dacht aan het werk te be ginnen werd het ontwerp-streekplan IJmond-Noord bekend en daaruit bleek, dat een gedeelte van het gebied Bever wijk-Heemskerk bestemd zou worden voor industrialisatie. Het college vroeg zich dus af of het verantwoord was het plan uit te voeren en besprak daarbij de vraag wat er moet gebeuren met de tuin ders, als de gronden van bestemming ver anderd worden? Een subcommissie is sa mengesteld, die onderzoeken zal waar de tuinders ondergebracht zullen worden. Voorts deelde de heer De Vries mee, dat de Eendrachtpolder bij Amsterdam des tijds is aangekocht voor ontginning. Men is gereed en tegeij verkoop van de polder is geen bezwaar. Enkele grasboeren en tuinders kunnen in de polder onderge bracht worden. Kustverdediging In antwoord op vragen van de heer Blaauwboer (V.V.D.) over de kustverde diging bij Camperduin, antwoordde de heer De Vries, dat hij in de zes en half jaar, dat hij Gedeputeerde is, verscheidene malen een bezoek heeft gebracht aan Camperduin. Hij kan begrijpen, dat men ongerust is over de situatie. Deskun digen hebben hem echter verzekerd, dat de toestand anders is. Het is voor leken moeilijk over dit onderwerp te discus siëren. Het waterschap Noordhollands Noorderkwartier, heeft aan enkele leden van de Staten een foto toegestuurd, ont leend aan een tijdschrift, waaruit moest blijken, dat de toestand onhoudbaar is. Spreker betreurde het, dat het waterschap in de laatste zes en half jaar nog geen enkele brief aan Gedeputeerde Staten heeft gezonden. Voorlopig houdt het college zich aan de technische adviezen. HANNOVER (Reuter). De rechtsge oriënteerde Bond van de Duitse Jeugd (B. D.J.), die vorige week in Hessen verboden werd, is thans ook in Neder-Saksen onwet tig verklaard. In Hamburg en Bremen is de organisatie Dinsdag eveneens verboden. Het verbod, dat door de regeringen van de drie staten werd afgekondigd, geldt ook voor de doch ter-organisatie, de „Technische Dienst". In de vier staten waar de bond thans onwet tig is verklaard, zijn de socialisten of alleen aan het bewind of vormen zij de meerder heid in de regering. Ned. Herv. kerk Beropen te Vroomshoop (toez.) H. Roest te Beuningen. Aangenomen naar Holten (vac. Jac. de Vries) J. H. Israel te Oosterwijtwerd. Beroepen te Utrecht (vac. J. B. Groene- wegen) H. W. Waardenburg te Rotterdam; te Oldebroek <2e pred.pl.) H. A. van Sloo- ten te Wierden. Bedankt voor 's-Grevelduin-Capelle J. de Lange te Nunspeet. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Voorburg B. Geuchies te Wapenveld. Chr. Geref. kerken Tweetal te Arnhem J. Prins te Amster dam en J. N. Visser te Enschede. Baptisten gemeenten Bedankt voor Noordbergum J. A. Schol- te te NieuW-Weërdinge. ADVERTENTIE U/acht niet tot Uw griep- hoest tot een bronchitis is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uw lucht wegen vastzit, de ziekte kiemen die Uw ademha lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: AKKER'S -'s Werelds beste hoestsiroop- Bouwbureau. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa deelt mede, dat in West-Europa een Amerikaans bouwbureau zal worden gesticht, dat alle Amerikaanse militaire bouwwerkzaamheden in dat gebied zal regelen. Het bureau begint morgen te Orleans in Frankrijk met zijn werk on der leiding van generaal-majoor Ma- thewson. Later zal het naar Parijs wor den verplaatst, waar het rechtstreeks onder generaal Ridgway zal werken. Arrestaties. De Boliviaanse politie heeft Dinsdagochtend een groot aantal pérso- nen gearresteerd. Van officiële zijde werd niet medegedeeld wat de reden van deze arrestaties is, maar het schijnt, aldus A.F.P., dat zij in verband staan met de onlangs ontdekte samenzwering tegen de regering. Van officieuze Zijde wordt vernomen, dat Robert Arce, voor malig leider van de sociaal-democraten, en Carlos Hertzog, broer van de vroe gere president, zich onder de gearres teerden bevinden. Blokkiesraaisel. In het dagelijkse „blok- kiesraaisel" van het Zuid-Afrikaanse blad „The Rand Daily Mail" kwam dezer dagen een in te vullen woord voor waarvan de betekenis werd omschreven als „slecht gemanierd type in Afrika". Volgens de in een later nummer gegeven oplossing van het kruiswoordraadsel was het bedoelde woord: Boer. „Niets vergeten, niets ge leerd", zet „Die Transvaler" boven het berichtje waarin van dit geval melding wordt gemaakt. Boycot. Een Egyptische woordvoerder heeft te Frankfort verklaard, dat het besluit van de Arabische liga om West- Duitsland te boycotten van het ogenblik af, dat de Duitse herstelbetalingsover- eenkomst met Israel geratificeerd wordt, vast staat. Rumoer. In de Italiaanse Kamer van Af gevaardigden is het gisteren tot rumoe rige tonelen gekomen, toen een voorste! om het debat over de door de regering voorgestelde kieswetwijzigingen te be korten, in stemming werd gebracht. Enige communisten sprongen uit hun banken en vormden een muur voor de stembus. Een van hen wierp de bus van de tafel. Afgevaardigden van de mid denpartijen slaagden er echter in, toch hun stem uit te brengen. De. behande ling van de kieswethervormingen vor dert inmiddels langzaam. Sinds weken voeren de links- en rechtsgeoriënteerden oppositiepartijen een felle strijd tegen het ontwerp, waarop reeds meer dan 2000 amendementen en tegenamende- menten zijn ingediend. Aanval. Het Poolse blad „Trybuna Ludu" beschuldigde Dinsdag kerkelijke leiders er van tegen de staat samen te zweren met de vroegere bezittende klassen. Het zeide, dat gebleken is, dat achter altaren in kerken wapenen verborgen waren. Volgens het blad is de curie van Krakau „een operationele basis" van spionnen en agenten geworden. Een aantal van haar waardigheidsbekleders staat „in dienst van machten die vreemd en vijandig ten opzichte van Polen zijn". Volgens het blad hebben priesters een aandeel in gewapende aanvallen en moorden. Straf. Twintig Kikoejoes, die er van wer den beschuldigd deel te hebben geno men aan een plechtigheid van de Mau- Mau zijn Dinsdag te Nakoeroe tot dwangarbeid en gevangenisstraffen ver oordeeld. Bij operaties van de politie te Olkaloe werden 600 Kikoejoes in hech tenis genomen. Er werden vijftig ar restaties verricht. Vlees. Met ingang van 25 Januari zal de waarde van het vleesrantsoen in Enge land met 1 penny verhoogd worden en gebracht worden op 1 shilling en 9 pence. Dit is mogelijk geworden door de ondertekening van een overeenkomst tussen Engeland en Argentinië over de levering van vlees. Volgens regerings kringen bestaat de mogelijkheid, dat de Argentijnse vleesleveranties een ver dere vergroting van het rantsoen mo gelijk zullen maken. Evacuatie. Inwoners van Oost-Duitse plaatsen in de omgeving van Berlijn maken er melding van, dat alle wonin gen die in een kring van ongeveer één km om Berlijn liggen, op bevel van de autoriteiten moeten worden ontruimd. In Klein-Marchow werd, volgens deze berichten, de winkeliers, wier zaken ge legen zijn aan een straat, die naar Ber lijn leidt, aangezegd hun zaken vóór 15 Januari te ontruimen. Het Oost-Duitse persagentschap A.D.N. meldt, dat een aantal bewoners van plaatsen, die in de omgeving van Berlijn gelegen zijn, „spontaan" gevraagd hebben om be scherming tegen „de voortdurend uit dagende houding van de West-Berlijnse politie". ADVERTENTIE Haarlem 1. „Het was toch aardig van de koning om mij een lolly te geven", mompelde Panda, „ik heb nog nooit zo'n lekkere lolly gehad!" Terwijl hij zo tevreden smikke lend voortliep, werd hij er zich langzamer hand van bewust, dat hij gevolgd werd door een geheimzinnige persoon met een scherpe, doordringende blik. Panda ver snelde zijn pas, maar telkens als hij dacht, dat hij zijn bespieder was kwijtgeraakt, dook deze op de meest onverwachte plaat sen weer op. De onbekende mat met een centimeter de grootte van Panda's voet sporen en, toen Panda het stokje van zijn afgekloven lolly wegwierp, stortte hij zich hierop alsof het de grootste vondst van zijn leven was. Een vergrootglas tevoorschijn halend onderwierp hij het stokje aan een nauwkeurig onderzoek. Het leek of hij Panda's hele verleden hieruit kon herlei den. „Hij schijnt belang te stellen in alles, wat ik achter laat!", dacht Panda. „Wat zou die rare vent toch van mij willen?" En schichtig omkijkend, zette hij er een draf in. DE Johannesbroodboom is sinds over oude tijden in cultuur in de landen rond de Middellandse Zee, zowel in Zuid- Europa, als in Afrika en Azië. Volgens overlevering zou Johannes de Doper zich in de woestijn met de vruchten van deze boom hebben gevoed, hetgeen niet ver wonderlijk is, want ze bevat ten veel suiker. Tegenwoordig wordt er stroop uit bereid en een soort wijn en voorts een stof die dient om gesauste ta bak te aromatiseren. In Duits land werden bovendien de vruchten en zaden van deze boom gebruikt voor de berei ding van koffiesurrogaat. Deze moderne en vrij prozaïsche aan wending vermag ons echter niet te boeien. We hebben grotere verwachting van een zo oude boom. Hierin heeft hij de mensen zeker niet teleurgesteld, want de zaadjes werden als gewichtseenheid in gebruik ge nomen en dienden in de goudlanden van Afrika voor het wegen van goud en in Indië voor het wegen van diamanten. Bij de invoering van het kilogrammen- stelsel in de Westerse wereld vond het karaat geen erkenning. In de eerste plaats was men van opvatting dat de metrieke gewichten voldoende in de behoefte voor zagen, maar bovendien varieerde het ka raat van ruim 190 tot bijna 210 milligram en dat was de secure blanke, die niet al- leen zekerheid maar ook graag waar voor zijn geld wil hebben, wel wat al te gortig. Maar tegen ingeroeste gewoonten is het moeilijk vechten en tenslotte heeft het internationale bureau van maten en ge- wichten moeten toestaan dat het karaat officieel werd aanvaard, zij het dan dat er een vaste waarde van 200 milligram aan werd toege kend en dat deze gewichts eenheid alleen gebruikt mocht worden voor de handel in parels en edelstenen. In de goudhandel heeft karaat de betekenis gekregen van een gehalte-aanduiding. We hebben hier de merkwaardigheid, dat ons eigen graankorrel-gewicht het grein verdwenen is, doch dat er nog steeds een plaatsje blijft ingeruimd voor de zaden van de Johannesbroodboom, die we hier in het geheel niet kennen. We noemden zoeven het metrieke stelsel van maten en gewichten, welk stelsel nim mer door Engeland is aanvaard. En ook onze Marshall-vrienden gebruiken nog steeds de oude Engelse maten en gewich ten. Maar nu het zonderlinge: ondanks het gebruik van yards, gallons en pounds door de Amerikanen, is het metrieke stel sel in de Verenigde Staten het enig wette lijke! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2