Al bedrijfsvergunning voor Urker vismeelfabriek Kort en bondig Havenberichten Visserij-varia Mogelijkheid van drijvend bedrijf Kwart eeuw hoogovens en slakkenstort Heidenfeld-Cortlever „op z'n Weens" Santpoort Beverwijk Castricum THALIA voor de heer J. Paap afgesloten Personeel van lNoors schip benadeelde opkoper Postduiven „voor de dokter" IJmond-handballers voor een nieuw programma Bert Brugman en zijn theater in Herv. Jeugd- gebouw Pater W, L. Wammers over het Missiewerk in China Organist der Lutherse Gemeente gecremeerd Filmavond voor emigranten trok veel belangstelling Raadsfractie P. v. d. A. zal verslag uitbrengen „Kindergeluk" komt met jubileumrevue Sluitingsavond Holland I- tournooi Concert van Castricums kamerkoor Pastoor Tesselaar nam afscheid Scheepvaart WOENSDAG 14 JANUARI 1953 In aansluiting op hetgeen wij publiceer den over de nieuw op te richten vismeel fabriek op Urk vernamen wU, dat inmid dels de bedrijfsvergunning is uitgereikt aan de firma Timmermans te Goes, die reeds in de gemeente Tollcbeek, in de Noordoostpolder, een drijvende grasdrogerij bezit. Zoals bekend mag worden verondersteld is de eerste poging om een vismeelfabriek op Urk in bedrijf te houden op niets uitge lopen: per 1 Januari 1952 moest het be drijfje, dat op het voormalige eiland Urk stond, gesloten worden. Burgemeester G. Keijzer van Urk heeft evenwel zijn pogin gen, om industrie voor zijn gemeente aan te trekken, niet opgegeven met het resul taat, dat de firma Timmermans, die al eer der interesse had voor een vismeelfabriek, na een bedrijfsvergunning heeft gekregen. Daar één van de redenen, waarom de eerste fabriek moest sluiten, de ondrage lijke geur is geweest, die het bedrijf ver spreidde, stelden wij de heer Timmermans de vraag, of het in de bedoeling ligt, thans een drijvende vismeelfabriek in het ÏJsel- meer neer te liggen. De heer Timmermans kon daar in dit stadium evenwel nog geen antwoord op geven. Hij vertrekt morgen voor een langdurige studiereis naar de Verenigde Staten, waar de vismeelindustrie bezocht zal worden. Uit een gesprek met burgemeester Keij zer is ons indertijd geblekep, dat de ge meente Urk het idee van een drijvende vismeelfabriek niet onmogelijk achtte, om dat de hele fabriek dan tegen de wind in ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s., 8 uur vertonen wij in onze serie speciale voorstellingen Benjamino Gigli, Maria Cebotari e.v.a. in DRIE VROUWEN OM VERDI De wederwaardigheden uit het leven van de beroemde componist VERDI. Een rijk gemonteerde film, waarbij vooral de opera-scènes het geheel een parelend relief geven. In het feestelijk versierde schaftlokaal van de afdeling hoogovens der K.N.H.S. is het 25-jarig jubileum van de heer J. Paap luisterrijk gevierd. Namens de directie werden de dank en de erkentelijkheid voor deze jarenlange trouwe dienst uitgesproken door directeur P. R. Bentz van den Berg, waarbij tevens de jubileum-enveloppe werd overhandigd. De chef van de afdeling hoogovens, ir. A. K. Vroege, begroette de heer Paap met vreugde op het erepodium der 25-jarigen. „Niet alleen, dat u 25 jaar trouwe dienst bij het bedrijf achter de rug hebt", zo zeide spreker, „maar u hebt deze 25 jaar geheel in dienst gesteld van de afdeling hoogovens en u hebt uw taak steeds naar behoren verricht". Vervolgens betrad de heer J. Baas het sprekersgestoelte en bezong in een feest- gedicht de loopbaan van de jubilaris. Hij besloot met de aanbieding van een fraaie schemerlamp, die door enkele col lega's van des jubilaris afdeling was ver vaardigd. Namens de Jubileum-commissie sprak vervolgens de heer J. A. van Eeden, die de jubilaris dankte voor de prettige, ka meraadschappelijke samenwerking en hem het geschenk der commissie: een fraaie rook-fauteuil, aanbood. Na een hartelijk, door alle aanwezigen medegezongen „Lang zal hij leven" nam bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies het woord, die het een geluk noemde, dat men dit jaar het ene jubileum vóór, het andere na te vieren had, want het zijn evenzovele herinneringen aan een verleden, waarop zij trots mogen zijn. De jongeren van vroeger zijn grijs geworden en het bedrijf is uitgegroeid tot. wat het nu is. Daarom zijn allen zo aan dit bedrijf gehecht: omdat zij het, door de gezamen lijke arbeid van hoofd en hand „zo ver ge schopt" hebben. Na deze welgemeende woorden van ir. Spies, kondigde zich de heer J. Beentjes aan, die in een gedicht het persoonlijke leven van de jubilaris gedurende de af gelopen jaren naging. Aan het slot hiervan bood hij mevr. Paap de trouwe steun van haar man en dus debet aan zijn succes namens de collega's een fraaie plant aan. De opkoper P. M. N. had aan boord van het Noorse s.s. „Viggo Hansteen" van de reders G. Rönneberg en J. F. Galtung te Moss, van de eigenaar een partij van 12.009 zakken gekocht. Toen hij ze afhaalde bleek er een tekort te zijn van 3300 stuks. Hij klaagde erover, maar moest zich tot de rivierpolitie wenden, omdat men niet tot concessies bereid was. De rivierpolitie ont bood gistermorgen de eerste en de derde stuurman, die de 3300 zakken aan drie op kopers verkocht hadden. Er werd met spoed procesverbaal opgemaakt en in overleg met de officier van justitie kwam de zaak 's middags al voor de politierechter. Die veroordeelde de eerste stuurman tot 150 en de derde tot 80 boete. De eerste heeft de benadeelde schadeloos gesteld. De op kopers zijn vrijgelaten. De leden van de IJmuidense postduiven verenigingen de „Snelvlieger" en „Oranje Nassau" hechten grote waarde aan hun vogels. Dit blijkt wel uit het feit dat zij hun duiven Donderdagavond in café Van der Lem aan de Zeeweg tegen de door dui- venhouders zo gevreesde para-typhus, die een grote slachting onder de vogels kan aanrichten, laten inënten. Of er een „pok kenbriefje" wordt uitgereikt is niet be kend. zou kunnen worden verhaald, waardoor het bezwaar van de stank ondervangen zou zijn. Bovendien bestaat de kans, dat er een stuk industrieterrein buiten de bebouwde kom van Urk voor dit doel wordt gebruikt. Een interessante partij schaak was gister avond de ontmoeting tussen Heidenfeld en Cortlever in het Hoogovenschaaktournoo;. De zaken liepen als volgt: 1. e2-e4 e7-e5; 2. Pbl-c3 Pg8-f6; 3. f2-f4 d7-d5; 4. f4xe5 Pf6xe4; 5. Pgl-f3 Lf8-e7; 6. d2-d4 Zo'n ouderwetse Wiéner ziet men in de mo derne tournooien niet alle dagen, want als de zwarte speler theoretisch goed op de hoogte is. valt er voor wit maar weinig te bereiken. Zo ook hier: 6Lc8-e6; 7. Lfl-d3 Pe4xc3; 8. b2xc3 c7-c5! (Een sterke zet.) 9. 0-0 c5-c4 Legt de witte stelling op de damevleugel vast, waarna zwart op deze zijde weinig meer te duchten heeft. 10. Ld3-e2 Pb8-c6; 11. Ddl-el h7-h6; 12. a2-a4 Dd8-f6; 13. Kgl-hl 0-0-0 Hier staat de zwarte koning veiliger dan aan de andere kant. 14. Pf3-h4 g7-g6; 15. Del-f2 Td8-d7 Zulke zetjes in al hun onopvallendheid verraden de meesterhand, want de toren staat hier goed voor de verdediging en geeft zwart de gelegenheid om voorberei ding te treffen voor een latere aanval op de koningsvleugel. 16. Lcl-d2 Db6-d8; 17. Ph4-f3 Le6-f5; 18. Tal-a2 h6-h5 Zwart manoeuvreert uitstekend. Wit zit als het ware om een zet verlegen. 19. Pf3-gl (Wat anders?) Th8-e8; 20. Tfl-al f7-f6; 21. Ld2-f4 Dd8-a5; 22. Pgl-f3 Lf5-e4 Uiteraard niet 22Dc3: wegens 23. Ld2. 23. e5xf6 Le7xf6: 24. Lf4-d2 a7-a6; 25. Tal-dl Da5-d8; 26 Ta2-b2 g6-g5! Steeds verder wordt wit ingesnoerd. 27. Tdl-bl g5-g4; 28. Pf3-e5 Om uit de omklemming te komen offert wit een pion. 28Lf6xe5; 29. d4xe5 Te8xe5; 30. Df2-c5 Dd8-e7; 31. Dc5-b6 Le4xg2t Beslissend. Wit mag de loper niet nemen wegens directe vernietiging. 32. Khl-gl Te5xe2; 33. Db6xc6t Nog een dame-offer; ook echter wanhoop in de inspiratie. 33b7xc6; 34. Tb2-b8t Kc8-c7; 35. Ld2-f4t Te2-e5 Niet 34Td6; 35. Tb7 mat. 36. Kglxg2 De7-f6 (De executie); 37. Kg2-g3 h5-h4+; 38. Kg3xg4 Df6-f5t; 39. Kg4-f3 Df5-e4+ En wit vond het welletjes. Opgegeven. Doordat het weer alle wedstrijden van de vorige Zondag in de war stuurde en het competitieschema van het Ned. Handbal Verbond blijft gehandhaafd, krijgen de leden van de handbalvereniging „IJmond" een geheel nieuw programma. Het eerste herenelftal gaat op bezoek bij Rapiditas in Haarlem om te proberen de punten binnen te halen. Dat zal niet ge makkelijk zijn, maar technisch zullen de IJmonders zeker niet de minderen hoeven te blijven. Vlot combineren en goed schie ten kunnen de IJmonders grote voordelen opleveren. Het tweede herenteam ontvangt de reser ves van AVA uit Alkmaar. Deze wedstrijd moet gezien de prachtige staat van het tweede en de plaats op de ranglijst, op de volle winst voor IJmond kunnen uitlopen. Minder rooskleurig ziet het er voor het derde IJmond-herenteam uit, dat dringend versterking nodig heeft, wil het in de com petitie mee blijven doen. De uitwedstrijd tegen BGV 2 zal niet meevallen. Het eerste damesteam moet naar Bad hoevedorp voor een ontmoeting met Lijn den. De thuiswedstrijd werd met flinke cijfers gewonnen. Nu zal veel afhangen van het terrein en de wil om de kansen te behouden. Voor IJmond 2-dames betekent de wed strijd op „Watervliet" tegen HOC I een strijd tegen een nog ongeslagen ploeg. Mis schien kan IJmond 2 met het voordeel van eigen veld de HOC-dames met een neder laag terugzenden. De opstellingen zijn: IJmond I heren: J Böhm, H. Boom, J. v. Buuren, H. Schik, P. Rens, H. Garritsen, J. Beunder, G. Kramer, P. Scheerman, H. Nabben, B. Hofman. IJmond I dames: T. v. Duyvenbode, J. Konz, C. v. d. Plas, J. Hiemstra, H. Porck, H. Venus, P. Kruk, D. Marckelbach, M. Klesser, R. v. Dongen, T. Jak. Vergadering uitgesteld De vergadering van de Castricumse Rundvee Fokvereniging Duinstreek-Zuid, welke hedenmorgen (Woensdag) zou plaats vinden is wegens verhindering van een spreker uitgesteld tot Woensdag 21 Januari. BINNENLAND Tot chef van de Marine-Vrouwenafde- ling (Marva) is met ingang van 1 Maart benoemd mevrouw mr. E. G. van Diemen- Mekking te Amsterdam, secretaresse van het hoofdbestuur van de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers. De geldigheidsduur van visa voor za ken- of familiebezoek aan de Verenigde Staten, die tot dusverre twee jaar bedroeg, is verkort. Visa, afgegeven voor 24 Decem ber 1952, zullen tot 1 April 1953 geldig blij ven. Het Amerikaanse consulaat in Amster dam kan ontheffing verlenen van deze be paling. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft een adres gezonden aan de 'minister-president en aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Daarin wordt verzocht om, wanneer de Noodwet-Ouderdomsvoor ziening wijziging zou moeten ondergaan, tevens de leeftijd waarop weduwen en al leenstaande vrouwen een uitkering kunnen ontvangen, op 60 jaar te stellen. Thans is dit 65 jaar. In de vergadering van de Haagse ge meenteraad heeft wethouder Van Zwijn- dregt medegedeeld, dat er plannen in voor bereiding zijn, om de costuumcollectie van Cruys Voorbergh, die op het ogenblik een plaats heeft gevonden in het Bredius-mu- seum, in het oude stadhuis aan de Groen markt onder te brengen. Door een subsidie van de Nederlandse Organisatie voor het Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek is het mogelijk geworden dr. W. Baade, werkzaam aan de sterrewach- ten van Mount Wilson en Palomar, naar Nederland te laten komen. Dr. Baade wordt als een der grootste sterrekundigen van deze tijd beschouwd. Hij zal enige maan den te Leiden werkzaam zijn, waar hij on geveer half Maart zal arriveren. De kapitein van de Klipfontein, die bij de ondergang van zijn schip zijn kanarie vogel verloor, heeft van de Vereniging van Vogel- en Natuurvrienden een nieuwe ka narie met kooi aangeboden gekregen. Dinsdag 13 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Emmy Ottens van Bilbao; North Down van Belfast, Burgun- dia van Gothenburg; Pina Onorato van Rouaan; Anne Thorn van Rotterdam; Arnhem van Londen. Vertrokken zijn: Drittura naar Kalun- borg; Baccarat naar Rotterdam; Poznam naar Aarhus; Swift naar Londen; Ardetta naar Rotterdam. Het marionettentheater van Bert Brug man zal Vrijdag 23 Januari in het Herv. Jeugdgebouw aan de Enschedélaan te Santpoort twee voorstellingen verzorgen, 's Middag om half vijf wordt een jeugd voorstelling gegeven met de opvoering van het spel „Paülus de Boskabouter" en 's avonds acht uur zullen de ouderen kun nen genieten van de opera „Paljas" en „Het Oude Lied" van Mozart. Pater W. L. Wammers, missionnair van de Congregatie onbevlekt hart van Maria, heeft Maandagavond in zaal „Lommerlust" de film „Sacred City" vertoond en daarbij een inleiding gewijd aan het missiewerk in China, waar hij zestien jaar heeft gewerkt in de grote Gobiwoestijn in Noord-West- China. Gedurende negentien maanden was hij in gevangenschap bij de Communisten en voorts bezocht hij het hoofdkwartier van generaal Mao. Tweemaal werd pater Wam mers ter dood veroordeeld, maar hij werd door een wonder gered. De film „Sacred City" gaf een beeld van de oorlogsellende in China en liet vooral goed zien wat er kwam kijken om de moeilijkheden bij het missiewerk in dit uitgestrekte land te overwinnen. Onder grote belangstelling is Dinsdag middag in het Velsanse crematorium ge cremeerd de heer L. C. Stiens, sedert vele jaren muziekleraar te Beverwijk en orga nist der Evangelisch Lutherse Gemeente. In de aula speelde het orgel het Largo van Handel, gevolgd door „Parelen" van Poor ten van Nauta. Ds. G. Kroes, predikant der Evang. Lutherse Gemeente, sprak hierna zijn droefenis over het verscheiden van deze musicus uit en herdacht de overlede ne als een betrouwbaar en goed mens, die moeilijk te vervangen zal zijn. Namens de familie dankte een zwager voor de belang stelling. De Nederlandse ambassadeur in dn Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen (derde van links), heeft kapitein Otis C. Gregg, directeur van de marine-academie der V.S., m naam van de opleidingsschool van de Koninklijke Marine in Nederland een miniatuur standaard overhandigd. De standaard werd aangeboden in ruil voor een médaille die de opleidingsschool in Nederland in 1950 kreeg aangeboden van de academie ter herinnering aan de verbondenheid van de twee naties tijdens de tweede wereldoorlog. William G. Leftwich (links), commandant van de „Brigade of midshipmen" en schout bij-nacht jhr. H. A. van Foreest, Nederlands marine-attaché in de V.S. (rechts) kijken tot. Nog immer staat de emigratie in aller belangstelling; Dinsdagavond werd hier het bewijs van geleverd toen Lissone Lin deman voor een stampvolle zaal aspirant- emigranten in hét K.S.A. een filmavond verzorgde. Door de heer J. J. Delfos, propaganda- chef van dit reisbureau is het openings woord gesproken en hii deelde mee dat de aspirant reiziger veel moeilijkheden be spaard blijven, als hij zijn papieren en pas- sagebespreking door een reisbureau in orde laat maken. De reiskosten worden hierdoor niet verhoogd. Ook wees hij op het belang voor de vacantieganger of emi grant om de bagage te laten verzekeren; de ondergang van de Klipfontein heeft dat wel geleerd. Hierna werden films vertoond over land, klimaat en bevolkirugsaard alsmede de cultuur in Australië, Afrika, Canada en Amerika. Donderdagavond zal deze filmavond in het Cultureel Centrum te Velsen worden herhaald. Vrijdag aanstaande zal de Partij van de Arbeid, afdeling Beverwijk, een ledenver gadering beleggen, waarop de raadsfractie verslag zal uitbregen van haar werkzaam heden. Tevens zullen de gemeentepolitiek en de komende verkiezingsactie ter sprake worden gebracht. De geheelonthouderskinderclub „Kinder geluk" zal op Dinsdag 3 en Donderdag 5 Februari een uitvoering geven van de ju bileumrevue „Hallé, hallo, wij doen het nu eens zo!". Wat aankleding, montage en dans betreft belooft deze revue de mooiste te worden die Kindergeluk ooit gebracht heeft, zegt het bestuur. De Hoogovens bedrijfsontspanningscom- missie zal Donderdag 5 Februari een slui tingsavond van het Holland I tournooi (schaken, dammen, klaverjassen en tafel tennis) in 't Luxor-theater houden, waar aan het Amsterdamse revue- en cabaret gezelschap „De Vuurpijl" met ballet en sketches zal medewerken. Voor het pro gramma begint zullen de prijzen worden uitgereikt. J. Geuke wéér kampioen bij St. Thomas Tijdens de Maandag gehouden wedstrijd avond van de Castricumse damclub „St. Thomas" heeft J. Geuke opnieuw het kam pioenschap op zijn naam gebracht. Hij nam de strijd op tegen R. Stet en won op overtuigende wijze. In het seizoen 1951- '52 behaalde de kampioen eveneens >de titel. „Sonneheerdt"-bijeenkomst Vrijdag 16 Januari wordt in de Gerefor meerde Kerk aan de Beverwijkerstraatweg te Castricum een bijeenkomst gehouden uitgaande van het blindentehuis „Sonne- heerdt" te Ermelo. Het Christelijk Ge mengd Koor „Excelsior" zal zijn mede werking verlenen, en voorts wordt een film over het tehuis vertoond. Onder leiding van de heer G. Koeman gaat het Castricums Kamerkoor op Vrijdag 23 Januari concerteren in de Hervormde Kerk te Limmen met medewerking van de zangvereniging Door Eendracht Bloeiende uit Koog-Zaandijk. Uitgevoerd zullen wor den liederen van Mozart, Schubert en Bach. Enige solisten hebben hun mede werking toegezegd. Met vele hartelijke woorden heeft pas toor G. Goes, herder van de St. Pancratius parochie in Castricum, Dinsdagavond in het Jeugdhuis afscheid genomen van pas toor J. Tesselaar die te Ierseke (Zeeland) is benoemd. Bestuursleden van alle mogelijke vere nigingen gewaagden eerder tijdens een receptie van de grote steun die zij van de scheidende mochten ondervinden. Pastoor Tesselaar droeg echter speciaal patiënten en personeel van het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch een warm hart toe. Memoreerde allereerst pastoor Goes de uitermate drukke werkzaamheden al daar, de aanwezige plaatsvervangend ge neesheer-directeur dr. Rentmeester zeide bewondering te hebben voor wat de gees telijke op Duinenbosch heeft gedaan- Burgemeester C. F. Smeets dankte de nieuwe pastoor voor het op de juiste wijze behartigen van de geestelijke en wereld lijke belangen. Aalsdijk, 13 v. Baltimore te Norfolk. Aletta, 10 v. Port Swettenham n. Pladju. Aliphacoa, 12 v. Victoria. Amstelveen, nacht v. 12 Caracas n. Cristobal. Anitonda, 10 v. Port Swettenham n. Pladju. Ariadne, 10 v. New York te Ciud'ad Tiujillo. Arkeldijk, 12 v. Coatza Coalcos n. Mobile. Ams'telvaart, 12 v. Amsterdam naar Indonesië. Aibbekerk, 12 te Alexandrië. Aliotih, 13 v. Montevideo te Santos. Abpherat, 13 te Recife. Aludra, 12 v. Port Said n. Genua. Amerskerk, 12 v. Aden n. Cochin. Amstelland, nacht 12-13 te St. Vincent. Arendsdijk, pass. 12 Recife. Abbedijk, 12 370 m. N. Fayal. Akkrumdijk, 12 ten anker Chittagomg. Amor, pass. 12 Kp. de Gata n. Rotterdam. Amsteldiiep, 12 370 m. N. ten W. Flores. Armst elk ro on, 12 1000 m. ZO ten O. Guardafui. Amstelstad, 12 340 m. NO. Fayal. Andijk, 12 400 m. W. Flores. ArmiLla, 12 240 m. Z. ten W. Kp. Padaran. Arnedijk, 12 240 m. W. Lands End. B-arendreoht, pass. 12 ten O. Ras al Hadd. Bennekom, 12 v. Buenaventura te Pimentel. Blitar, 12 v. Aden n. Suez. Bois'sevain, 13 v. Yokohama te Hongkong. Bandjermasin, 13 v. Singapore te Tj. Priok. Caltex Nederland, pass. 12 Gibraltar. Cronenburgh, 12 v. Bilbao n. Rotterdam. Celebes, 12 v. Tj. Priok n. Singapore. Ceram, 12 v. Suez n. Muscat. Ceronda, 12 v. Singapore n. Melbourne. Chama, 12 te Stanlow. Camphuys, 12 v. Belawan n. Tj. Priok. Cleodora, 12 230 m. Z. Bombay. Cprilla, pass. 12 Golf v. Ma&iraih. Danae, 12 v. Catania n. Messina. Douro, 12 van Cadiz naar Amsterdam. Delfland, 12 v. Itajal te P&ranagua. Drerute, 13 te Alexandrië. Delfshaven, pass. 12 Kp. St. Vincent. Delft, 12 1050 m. NO. Barbados n. Trinidad. Eemdijk, 12 te Antwerpen. Eendracht, 12 v. Pt. Said n. Piraeus en Istanboel Eos, 12 v. Kopenhagen te Amsterdam. Eidiatm, 12 500 m. O. Kp. Race. Elmima, 12 v. Hamburg te Antwerpen verw. En-a, 12 130 m. W.NW. Emggano eil. Esso Rotterdam, 12 140 m. NW. Flores. Fairsea, 13 650 m. O.t.Z. Albany. Gordias, 12 dwars Oues&ant. Graveland, pass. 12 ten O. Kaap Verd. eil. Gooiland, 12 300 m. Z. Las Palmas. Heemskerk, pass. 13 Guardafui n. Mombassa. Haulerwijk, 12 v. Bandara b bas n. Djeddah. Heemskerk, 12 v. Aden n. Mombassa. Hydra, nacht 11-12 v. New York n. Pt. au Prince Hei-mes, 12 360 m. Z.ZW. Fayal. Hestia, 12 550 m. ZO. Bermuda, roh. v. O ldembar nevelt, pass. nacht 12—13 Gibraltar Jagersfontein,,' 13 v. East London te Durban. Japara (KRL), 12 in Straat Malakka. Japara (KPM), 12 ten O. van Hainan. Kota Agoeng, pass. 12 9 u. Lissabon. Kaïlaibaihi, 12 v. Fak Fak n. Sorong. Kalimantan, pass. 12 Singapore. Karossa, 13 v. Tual naar Tepa. Limburg, pass. 12 Malta 15 Beyrouth verw. Loosdrecht, pass. 13 Ouessant. Laurenskerk, 12 dwars Port Okha n. Bombay. Leersum, 12 HO m. N.NO. Miami. Le Madre, pass. 12 Cp. Jacques. Lindekenk, 12 nog te K'horramshar. Larenberg, 12 v. Casablanca n. Vlissinigen. Leuvekerk, 12 v. Port Said n. Marseille. Lieve Vrouwekerk, pass. 12 Ouessant. Maasdam, 13 v. Port au Prince te La Qugira. Maasland, 12 v. Z. Amerika te Amsterdam. Maas, pass. 13 Finisterre n. Piraeus. M er wede, 13 v. La Palilice. Macuba, 12 v. Singapore n. Wellington. Metula, 13 v. Gerald'ton te Balikpapan. Maetsuyeker, 12 160 m. ZO. Christmas eil. Mataram, 12 760 m. O. ten Z. Kp. Guardafui. Meerkerk, pass. 12 Daedalus Rif. Nieuw Amsterdam, 13 v. Cartagena te Cristobal Nieuw Holland, 14 v. Tj. Priok te Singapore verwacht. Oranjefontein, 31 Teneriffe verwacht. Oberon, 13 v. Petit Goave te Barahoma. O mala, 12 500 m. O. Ceylon. Oranje, 12 t.h.v. Kp. Comorin. Poelau Laut, 9 van Houston. Prins Fred Willem, 12 op rede Valencia. Rijndam, 13 Southampton verw. Rafaela, 12 te Bangkok verw. Reael, 13 te Benoa n. Bali. Rempang, 12 600 m. O. ten Z. Guardafui. Radja, 13 te Palembang. Ridderkerk, 12 te Antwerpen. Ro'tfci, pass. 12 Kp. Bon n. Port Said. Samarinda, 12 v. Astoria n. Coosbay. Stad Maassluis, 14 v. Rotterdam te Kirkenaes verwacht. Sta$ Vlaardirngen verm. 13 v. Rotterdam naar Narvik. Sommelsdijk, vertr. 13 v. Rotterdam n. Londen. Sa-idija, 12 te Pladju. Saroena, 12 t.h.v. Anamba eil. Schied'ijk, 12 rede Belawan. Stad Breda, 12 500 m. W. Kp. Finisterre. Stad Schiedam, pass. 12 Kp. St. Vincent. Stamvac Benekat, 13 v. Belawan te Sungeigeromg Swartehomdit, 12 v. Goromtalo n. Menado. Sibajaik, 12 200 m. W. Flores. Singkep, 13 v. Makassar te Singapore. Tasman, 9 v. Kobe te Yokohama. Tjipondiok, 9 v. Yokohama n. Makassar. Tabian, 12 v. Indonesië te Amsterdam. Tamo, 11 v. Baltimore te Philadelphia. Taria, 14 v. Stockholm te Norrkoping verw. Titus, 12 v. Hamburg n. Bremen. Ta wali, pass. 12 Mimi coy n. Belawan. Teiresias, 13 v. Singapore te Bangkok. Ter mate, 12 v. Karlsihamn te Rotterdam. Thalatta, 12 dwars Aden. Tiba, 12 v. Victoria n. Bahia. Taibinta, 12 te Probolinggo. Tela won 12 v. Pumta C a rdon n. Ciudad Trujillo Tiberius, 12 ten Z. van Cuba. Tjibodas, 12 ten N. van Biliiton. Tjiamgi, 13 v. Soerabaja te Makassar verw. Triton, 12 HOO m. ZW. Flores. Van Heutz, 12 v. Hongkong n. Singapore. Van Riebeeek, 12 v. Soerabaja op rede Semarang Van Riemsdijk. 13 v. Singapore te Tj. Priok. Weltevreden, 13 v. Belawan. Wonosari, 12 v. Penang n. Port Swettenham. Winterswijk, pass. 12 Finisterre. Waingapoe, 12 Karimata eil. gepass. Wieldrech't, li 160 m. Z. Bermuda. Winsum, 12 ten anker Equata. Waterman, 12 570 m. NO. Paramaribo. Westerdam, 12 180 m. Z. ten O. Saible eil IJsel, 17 v Izmir te Amsterdam verwacht. Zuiderkruis, 13 te Las Palmas. Zaan 14 v. Tunadal te Amsterdam verw. Zeeland (KRL), 12 nog te Semarang. Zonnewijk, 12 rede Walvisbaai. Zijpenberg, 12 Lissabon gépass. KLEINE VAART Annie, 12 v. Nantes te Bordeaux. Appingedam, 13 v. Londonderry n. Lissabon. Arnhem, 12 v. Londen naar Amsterdam. Aries, 12 v. Antwerpen te Ayr verw. Albengen, 12 v. Goole te Rochefort. Algarve, verm. 13 v. Avommoutih n. Swansea. Att, verm. 13 v. Glasgow n. Belfast daarna n. Manchester. Audacia, pass. 13 Burüngs. Admiraal, Nelson, pass. 13 CasquetS. Arcturus, 13 v. Grangemouth te Loriërut vêrw Bato-T, 11 te Bordeaux van Nantes. Beekbergen, 13 v. Rotterdam te Cardiff. Birmingham, 12 v. Leith n. de Tyne. Bree Helle, 13 v. Rotterdam n. Londen. Barracuda, 12 te Delfzijl. Continental, 12 v. Avommoutih n. Newlyn. Cornelis Houtman, 13 v. Antwerpen te Garston verwacht. Crescendo, 12 v. Portsmouth n. Roscoff. Caiand, 12 v. Blytih te St. Brieuc. Casablanca, verm. 14v. Cone ar ne au n. Casablanca Deni, verm. 13 v. Liverpool n. Kil'keel. Diligentia, 13 v. Londen te Manchester verw. Doklaan, 12 v. Plymouth te Londen. Depa, 12 v. Gent n. Grenaa en Aarhus. De Ruiter, 12 v. Gothenburgh n. Norrkoping. Domburgh, 13 v. Duinkerken te Londen. Emergo, 12 v. Delfzijl n. Randers. Elisa, 12 te Alexandrië. Frans, 13 v. Southampton te Billingham. Frisia, 13 v. Safi n. Casablanca. Fidiucia, 12 v. Boston n. Maassluis. Franika, 12 v. Schwarzenhuette n. Cuxhaven. Gerry, verm. 13 v. Kopennagen n. Rotterdam. Glashaven, 13 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht Goote, 12 v. Rouaan n. Casablanca. Hada, 12 v. Casablanca n. Port Lyautey. Harold, 13 v. Brake naar Vlaardingen. Hebe Nobel, 12 v. Dundee. Hague, 12 v. Rotterdam te Dublin. Helvetia, 13 v. SvendiSborg te Bristol. Hartel, verm. 13 v. Antwerpen n. Hamburg. Import, 13 v. Lissabon te Antwerpen verw. Ida Pieter, 13 v. Ljusne te Amsterdam. Ingeborg, 12 v. Amtw. te Helsinki. Jo, 12 te Boston Linos. Julia, verm. 13 v. Hamburg n. Esbjerg. Jorcna, 13 v. Delfzijl naar Ro'tterdam. Kemphaan, 12 v. Waterford n. Toonden. Koningin Juliana, 12 v. Bremen naar Caen. Lydia, 12 v. Bayomne naar Cardiff. Leny, 13 v. Quimer te St. Nazaire. Lies, 12 v. Aberdeen te Swansea. Marcelila, 12 v. Grangemouth te Aberdeen. Marka.b, 12 te Middelharnis. Maasym, 14 v. Bayonne te Boston verw. Mizar, 13 v. Huil naar Goole. Marne, 13 te Le Havre te Boulogne. Monica, 13 v. Londen n. Selzaete. May Mere, 13 te Southampton. Noord, 13 v. d. Theems, te Billingham. Nero, 12 van BiLbao n. Musel. Nassauhaven, 12 v. Rotterdam te Helsingborg. Net'bie, 12 v. Wismar te Gothenburg. Omland!a, pass. 12 Balearen. Olivier van Noort, 12 v. Greenock n. Glasgow Pieter Hubert, 12 v. Wismar te Kingslymn. Peter, 12 v. Hamburg te Bristol. Pavo, 11 te Portsmouth van Mautyluoto. Ponza, 10 te Kingslynn van Ronneby. Prima, 13 v. Hamburg te Boston verw. Prior, 13 v. Valencia te Sharpness verw. Rema, 13 v. Antwerpen te Bridlington. Rose Marie, 12 v. Malmö n. Karlskrona. Rika, 13 v. Londen, te Middilesboro. Sandeniburgh, 12 v. Stockholm n. Rotterdam. Shamrock, 12 v. Hans weert te Londen. Sirius, 12 v. Duinkerken te Londen. Soemba, 12 v. Hamburg n. Kingslynn. Spurt, pass. 12 Ouessamt. Spolanda, 13 te Tunis verwacht. Spora, 13 v. Vlissdngen n. Capelle au Bois. Strijpe, 13 v. Hamburg n. Rosterdam. Texel, verm. 13 v. Nordeniham naar Rotterdam. Tilly, 12 v. Kalmar n. West Hartlepool. Ton. verm. 13 v. Hamburg n. Ipswich. Timor, pass. 12 Start Point. Trianca, pass. 13 Guernsey. Tyro, pass. 12 Lizard Head Vrede, 12 v. Londen e Caen. Veenenburgh, 12 v. Aberdeen. Vindicat Atque Polit, 11 v. Wismar te Karlskrona Virgo, 12 v. Plymouth naar Roscoff. Vlier, 12 v. Antwerpen. Walenburgh, vertr. 13 v. Rotterd-un n. Casablanca Westropa, 13 v. Va e rk e r na ar Strood. Willem Barendsz. pass. 12 Lands Enid. Westkust, 12 v. Gdynia te Londen. Westlaan, vertr. 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Westpolder, 18 v. Vigo via Nantes te Antw. verwacht. Wiebold Bohmer, 11 v. Leixoes te Nantes. SLEEPVAART Hudson, met tanker Esso Fawley 12 dwars Otranto naar Bari. Noordholland, 13 v. Aden te Bombay verw. Oceaan, 12 v. Amsterdam n. Port Said. Poolzee, 12 v. Loriënt naar Hamburg. Rode Zee, met stoomschip pass. 12 Oporto. Schelde, 12 weer te Rotterdam. Zwarte Zee, met hopperzuiger pass. 12 Pantel- larla. C Engelse reders boos. „Volgens mij is het een volmaakt schandaal dat de Britse visserij wordt geruïneerd en de Britse vis serman de werkloosheid steeds meer tege moet treedt wegens niet gereglementeerde en ongecontroleerde import van vis uit het buitenland", heeft mr. A. W. Suddaby, pre sident van de Lowestoft Fishing Vessel Owners Association, gezegd tijdens het jaar lijkse diner van de Lowestoft Trawl Fish Merchants Association. De hoogte. De „Henriëtte Spashett van de Lowestoft drifter fleet, schipper Ernest Fisk, heeft dit seizoen de grootste besom ming gemaakt bij de vangst op haring aan de Oostkust van Engeland. Het was een be drag van 11.139 pond sterling, ofwel dui zend pond meer dan het vorige jaar. Daar op volgde de Tritonia met 9.541 pond, de Sarah Hide met 9.390 pond en de Shepherd Lad met 9.137 pond. Weinig snoekbaars. De afgelopen week was het met de snoekbaarsvisserij bijzonder slecht. Slechts twee dagen kon de visserij in geringe mate worden uitgeoefend, zodat het resultaat niet bevredigend was. Snoek baars noteèrde per pond van f 0,62 tot f 0,66; rode baars per pond van f 0.85 tot f 0,96; voorn en blei per pond van f 0,11 tot f 0,13. Aangevoerd werd 1308 pond snoekbaars; 123 pond rode baars. 417 pond voorn, 1883 pond blei en 42 pond karper. Door verschillende vaartuigen werden ongeveer 1100 manden bliek aangevoerd. Notering per mand f 3,25. De Urker vloot heeft bij Breskens goede resultaten behaald. De vangsten aan haring waren soms bijzonder goed. Ook de prijs voor de verse haring was bevredigend en varieerde van f 0,22 tot f 0,25 per kg. De totale omzet aan de afslag bedroeg onge veer f 5000. Dokbeurt. In het droogdok is opgeno men de loodsboot „Noordsvaarder" van de firma Doeksen van Terschelling. Het schip zal de jaarlijkse schoonmaakbeurt onder gaan. Besomming: 1 trawler f 27.800. Marktprijzen: Heilbot 2.75-2,50, tarbot I 1,85 per 1 kg. Schar 22,50-17, makreel 33,50-28.50, gr. schelvis 66-62, gr.m. schelvis 70-65, kl.m. schelvis 61-54, kl. schelvis I 60- 51, kl. schelvis II 45-16, wijting 18-12,50, gr. gul 58, midd. gul 42, kl. gul 32, ham 92, kl. koolviS zw. 26,50-25,50, kl. koolvis wit 33 per 50 ks. Or. kabeljauw 248-236, gr. kool- vis zw. 60-62, gr. koolvis wit 78, gr. leng 92-82 ner 125 kg. Marktaanvoer: 3 kisten heilbot, 12 kis ten schar, 163 makreel. 158 schelvis, 668 wij ting, 24 kabeljauw en gul, 5 leng, 1^ ham, 126 koolvis, 10 diversen, totaal 1170 kisten. ltondvis vlot te verkopen. De rondvis- aanvoer heeft gisteren niet lang op klan dizie hoeven wachten; de achthonderd kis ten van de Vios gingen er in als koek en de schelvis noteerde bijvoorbeeld makke lijk f 62 voor de grote en f 56 voor de pen nen, terwijl de braadsoorten f 40 tot f 38 opbrachten. Kabeljauw was eveneens snel uitverkocht: de regels stijve brachten het tot f 125 en de grove gul, die aan de maat was voor export haalde de f65. Daar ro kers en conservenfabrikanten graag wat van de schaarse makreel wilden bemachti gen, golden hier prijzen van rond f 30. Wij ting was het enige zwarte schaap in de fa milie en zakte door de grote aanvoer tot f 15,. hooguit f 16 per kist. Tien dagen. Het is een aardige reis geworden voor de Vemmer Vios, die giste ren een tiendaagse reis afsloot met f 28.000. Vandaag royaal. Behalve de drie grootste plat- én fijnvisschepen HD 79, 87 en IJm. 221 waren vandaag preseftt de Haarlem (60 diversen, 50 makreel, 150 ge stripte en 70 dichte wijting, 50 kool en gul, 280 schelvis en 25 varia); de Polderman met 80 schelvis, 220 makreel, 175 gestripte en 90 dichte wijting, 40 radio en varia, 110 kool en gul, 15 stokkebit en 80 „stijve" en de Maria van Hattum met 180 schelvis en piepers, 135 kool en gul, 100 makreel, 140 gestripte wijting, 25 varia en 90 stijve ka beljauwen. Hier of daar. De Vikingbank, die oor spronkelijk morgen voor de markt in Grimsby bestemd was, wordt dubieus: de schipper meldde, dat het moeilijk zou gaan. in verband met de late binnenkomst, zo dat hii hooguit een tweede losbeurt zou kunnen halen. Bovendien heeft 't schip een ziek man aan boord en ten dele zal het ook van het doktersadvies afhangen, of de Vikingbank morgen in Engeland of Vrij dag in IJmuiden aan de markt verschijnt. Het schip heeft bij zich: 60 schelvis en piepers, 190 gestripte wijting, 25 dichte dito's, 90 kabeljauw en gul, 30 kool, 25 varia, 360 gestripte wijting, 20 dichte wij ting en 15 stuks stijve kabeljauwen. Overkant prima. De verse vis wil er bij de handel in Grimsby ook wel in: de Abraham zal een niet onfortuinlijke reis hebben gemaakt. Men noemde ons note ringen van sh. -.45, ofwel ongeveer f 18 per kist voor de wijting, sh. -.48 voor schelvis en een beste priis voor de makreel, die in de buurt van de f30 per (Holland se) kist lag. Onbeslist. Van de gisteren al ver melde schepen, die nog op zee zijn, is wei nig over markting bekend. De Allan Wa ter is aan de huisstoom begonnen, maar het is nog niet bekend, of het schip in IJmuiden of in Grimsby ter markt zal verschijnen. Nettenschade in de Noord. De over vloedige wijtingvar.gsten hebben vele traw lers naar andere gronden doen omzien en verscheidenen zijn dan ook verder het Noorden ingetrokken, waar echter nogal wat nettenschade genoteerd werd. Al is er wel wat schelvis buitgemaakt, vele uren gingen er vaak verloren met het aanslaan van nieuwe stukken want of het soms in zetten van een hele nieuwe kuil, die to taal geruïneerd was. Nog niet op. Zoals wii Maandag al uitgebreid konden vertellen, is de Kanaal visserij blijkbaar nog niet op haar eind: uit Scheveningen zijn nu weer enkele vol houders vertrokken, zoals de Noordster (Sch. 3). Volgens de berichten uit Scheve ningen was er de voorlaatste nacht flink wat visserij. Men wil over het algemeen de haring vers proberen te houden. De kwali teit loopt uiteen van ijle tot hier en daar een spok volle tot verbazing van de bemanningen, die dachten, dat de haring nu zo zoetjes aan wel uitgepaaid zou zijn. De Janny (VI. 30) is momenteel het enige schip, dat in het Kanaal nog op ha ring trawlt. Veel moeite voor weinig oogst. Slechts vijf bakken garnalen was de aanvoer van twee kotters, die Dinsdag daarvoor de ge hele dag in weer en wind in touw zijn ge weest. Doordat de garnaal klein van stuk was, bracht ze per kilo 75 cent op. Ook kotters. De trek naar de haven van Breskens van de kotters blijft groot. Er zijn deze week weer tal van schépen der IJ muider, Urker, Katwijker en Wierin- ger kustvloot naar de haringvisgronden vertrokken.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3