Nederlandse neo-nazi's vormen filiaal van groot SS-verbond NATION EUROPA Twee belangrijke opdrachten voor de Holland-Nautic u Het Hek van de Dam Chefarine 4 Vertakkingen en onderafdelingen in tal van landen in en buiten Europa flfYlEfl ROXY? SS-bewijsvoering WOENSDAG 14 JANUARI 19 53 3 Ook kleine en „nette" belangengemeenschappen Politie verraste roulettespelers MONATSSCHRIFT IM DIENST DER EUROPAISCHEN ERNEUERUNG Twee oud-SS'ers verdacht van overval te Blaricum Tentoonstellingen in Haagse gemeentemuseum Verkouden! DAMPO Roversbende Clair-obscw Zwanezang De kwestie Van Meegeren Vier bondgenoten tegen pijnen en griep BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Voorwaardelijke invrijheidstelling (Van een onzer redacteuren) Bevoegde Haagse kringen hebben ons dezer dagen verzekerd dat het fascisme Neder land nog geen zorgen hoeft te baren. De bestaande organisaties zijn volgens hen nog klein en onbeduidend en stellig waren er nooit 200.000 mensen bij betrokken, zoals van bepaalde zijde beweerd is, bij lange na niet. Dat betekende echter geenszins, dat die organisaties nu ook maar vrijelijk hun gang konden gaan; men houdt hen wel degelijk in de gaten, voor zover de personeels sterkte van onze beveiligingsdiensten dat althans toelaat. Maar bovendien was het verre van eenvoudig, vat op hen te krijgen, omdat zij allen in naam slechts culturele of sociale doelen nastreven waarmee zij volkomen binnen de legale perken blijven. Aan te pakken zouden die organisaties slechts zijn, indien zij politieke activiteit bedreven, maar daarvoor passen zij wel op. En dus was er, altijd volgens bevoegde kringen, voorshands nog geen reden tot ongerustheid. De belangrijkste neo-nazi-organisatie die in Nederland actief is, heet de Werkge meenschap Europa en zij is slechts een van de vele vertakkingen van een internatio nale nazibond die over ampele geldmidde len, een „braintrust" van SS-generaals (Herbert Gille, Gottfried Klingemann, Paul Hausser e.a.) en een perfecte organi satie beschikt. Het hoofdkwartier van deze beweging, „Europaeische Soziale Bewegung" geheten, is natuurlijk in West-Duitsland ge vestigd en een speciale Verbindungsstelle die in Richterich bij Aken haar zetel heeft, zorgt voor de contacten met de buiten landse „onderafdelingen". In Zweden heet die onderafdeling „De vernieuwingsbewe ging" en staat zij onder 't hoge patronaat van de beruchte nazi-vriend Per Engdahl, in Engeland is zij gelieerd met de fascisten van Oswald Mosley, in Frankrijk en Italië gaven prominente nazi's als prof. Maurice Bardèche en prof. Massi hun naam aan dit SS-verbond en in Argentinië wordt ten behoeve van de daarheen uitgeweken oor logsmisdadigers zelfs een eigen blad, „El Sendero" geheten („De Weg") uitgegeven. ADVERTENTIE Alleen in Nederland hebben de geestelijke vaders van deze beweging blijkbaar geen notabele leidersfiguur kunnen vinden, want de voorzitter van „onze" onderafde ling de „Werkgemeenschap Europa", Paul van Tienen was tot voor kort zelfs in de kringen der „kameraden" nog een vol maakt onbekende figuur, van wie men alleen wist, dat hij als vrijwilliger in de Waffen SS aan het Oostfront gevochten had. De laatste twee jaar echter is Van Tienen 's ster gaan rijzen nadat hij contact gezocht en gevonden had met- de reeds ge noemde SS-generaal Gille en diens vrien den. Van Tienen, die nauwelijks 31 jaar is, reist nu vlijtig alle SS-reünieën overal in Europa af voor enkele maanden bezocht hij o.m. een internationaal nazi-congres in Franco-Spanje om zijn contacten met notoire geloofsgenoten te versterken. Bo vendien exploiteert hij aan de Koningin neweg in Amsterdam-Zuid een „boeken- importhuis Europa", dat allerhand louche pennevruchten van internationale landver raders, lofzangen op wijlen de Wehrmacht en dergelijken aan de man brengt en zich voorts belast met de verspreiding van de beide organen van het „hoofdkantoor", „Der Wiking Ruf" en „Nation Europa". Het eerste blad noemt zich een „mededelin genblad der voormalige Europese soldaten der Waffen SS" en houdt zich ogenschijn lijk in hoofdzaak bezig met de verspreiding van gegevens over nog vermiste SS-ers, alsmede met het verlenen van hulp aan zieke of nooddruftige SS-soldaten. Maar daarnaast publiceert het de arrogante mé moires van hoge nazi-officieren, waarin de heldendaden van Hitiers Waffen SS breed voerig bewierookt worden, een en ander profuus geïllustreerd met foto's van de „siegreiche Schwerpantzer" in de „histo rische strijd tegen het bolsjewisme". Kern van al die betogen is onveranderlijk dat die dappere SS'ers toch maar de voorlopers waren van het komende Europese leger en derhalve heel snel in hun eer hersteld moeten worden. En dat geldt ook, aldus de medewerkers van Wiking Ruf, voor al die brave SS-helpers van vreemde nationaliteit die nu zo ergerlijk vernederd worden of nog steeds in de gevangenissen zuchten. Nieuw SS-Europa Interessanter is het andere orgaan van dit internationale SS-verbond, de „Nation Europa", dat ook al sinds ruim twee jaar in ons land zijn weg vindt. Dit blad dat zich nu eens presenteert als de spreekbuis van een soort „middenweg"-beweging, dan weer als de kampioen voor een verenigd Europa, is allerminst kieskeurig in de keuze Van zijn middelen. Herhaaldelijk plaatst het, zonder toestemming of voorkennis van de betrokkenen, artikelen of redevoeringen van bekende persoonlijkheden, die nimmer iets met het nazi-dom van doen hadden, om de indruk te vestigen, dat die personen achter het SS-verbond staan. Van die prac- tijken zijn onder meer de Europese federa listenleiders prof. Brugmans en Denis de Rougemont de dupe geworden en eens heeft de redactie van „Nation Europa" het zelfs bestaan, generaal Eisenhower als onvrij wil- «JOOOCOOOCOOOOCOOOCCCOCOCOOOOOfXXXiOOCXXOOOOOOOOCOOOCOOOO Een staal van de inhoud van het SS- blad „Nation Europa" commentaar zal wel overbodig zijn: „LEVENDE WAARHEID OVERWINT DODE LEUGEN" „Sinds de bevrijding van Nederland worden zij, die hier de met de grond wet strijdige bizondere rechtspraak hebben ingevoerd of toegepast, niet moede, in de zwartste kleuren de tyran- nie af te schilderenwaaronder het Ne derlandse volk in de jaren 1940-1945 geleden zou hebben. In alle rust heeft het N ederlandse volk echter van de waarheid getuigd: Gedu rende de oorlogsjaren waren de rela tieve geboortecijfers hoger dan in de jaren 1935 tot 1940! Zij bedroegen, ver geleken bij het gemiddelde van de pe riode 1935-1940, in 1941: 100 1942: 104%, 1944: 121 1945: 115 De levenskracht en levenswil van het Nederlandse volk begonnen in de jaren van het contact, met de Duitsers weer op te bloeien. Wil men ons wijs maken dat een onder vreemde tyrannie ver kommerend volk zou kunnen bloeien? Is men blind voor het treurige feit, dat j de geboortecijfers direct weer begonnen 8 te verminderentoen Duitslands ster ter kimme neigde?" uOCXlOOOOOOOOOOOOOOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOO lig medewerker aan het blad ten tonele te voeren Behalve uit deze „geleende bijdragen be staat de inhoud van „Nation Europa" voor al uit misleidende artikelen over een ver warde Europa-ideologie, die zich tegenover de- Straatsburgse conceptie stelt, welke laatste zij als „een onverwezenlijkbare syn thetische utopie" veroordeelt. Het nieuwe Europa, zoals het SS-verbond zich dat denkt, zal een „broederlijke volkse gemeen schap" zijn met Duitsland als „het warme, In Rotterdam heeft de politie een inval gedaan in een huis aan de Hoevestraat, waar roulette gespeeld werd. Twee vrouwen waren bankhoudster. Bij haar werd 400 in beslag genomen. Zij en de bewoner, een 35-jarige koopman en zijn huishoudster werden in bewaring ge steld. Tegen acht Rotterdammers, drie Hagenaars, een Rijswijker, een Haarlem mer, een Vlaardinger en een Schiedam mer, die meegespeeld hadden, werd proces verbaal opgemaakt. Een roulette met speel tafel, een grote hoeveelheid fiches en drank werden in beslag genomen. B. JAHRGANG - HEFT 5 - MAI 1952 De „kop" van „Nation Europa" ziet er onschuldig genoeg uit. Tfrw»., Mittpihinp.blatt der ehe mnlicen ouropaischen Soldaten der Waffen-SS lür VermiRten-Sodi- und Hilfadienat Hamrln JannarttJÏ Nummer 3 Titelblad van Der Wiking Ruf" dat ook in ons land vele lezers telt. levenskrachtige hart." Op dit stramien, dat niets meer is dan een slecht-gecamoufleer- de voortzetting van Hitler's machtsdroom, borduren vlijtig alle louche schrijvertjes in „Nation Europa": Joop Pollmann, bekende Nederlandse SS-vrijwilliger; H. M. Lippert, commandant van het Belgische „Legion Flandern" („momenteel in Nederlandse gevangenschap", vermeldt de redactie er volledigheidshalve bij), de Fransman Mau rice Bardèche en tal van andere „aan het front beproefde Europa-strijders" uit de SS-gelederen. „Wij zijn niet te beheren" Een proeve van dit soort bijdragen wil len wij u niet onthouden; het is van de reeds genoemde Nederlandse SS'er Joop Pollmann en het luidt: „Wij jong-Euro- peanen in Nederland leven sinds 1945 als staats- en vader ia nds lozen omdat wij de strijd om Europa belangrijker geacht heb ben als Bebop en Boogie Woogie. Men be handelt ons ook thans nog als vreemde in dringers omdat wij de Hollywoodse Kitsch verwerpen en trouw blijven aan onze volkse eigen aard. Duidelijk en klaar moet het gezegd worden: wij laten ons niet bang maken. De omscholers der de mocratische regeringen ten, spijt: „Wij zijn niet te bekeren!" En verder: „Wij betui gen ons ook heden solidair in kameraad schap met Duitsland, dat in de strijd voor Europa voorging. Wij beminnen het Duits land va.n dichters en denkers, het in leed en bittere nood krachtig kloppende hart van Europa". Laten wij tenslotte het beginselprogram van Van Tienen's Hollandse filiaal van dit SS-verbond even onder de loupe nemen. Daarin heet het onder meer: „Het verenigd Europa, waarnaar wij streven, mag geen smeltkroes van rassen en volken wor den. „Wij zien het als onze bijzondere taak, de eerbied voor biologische waarden te herstellen. En verderop: „Noord- en Zuid-Nederland, de Scandinavische en An gelsaksische volken en het Duitse Rijk vormen de vier sterke elementen van de Germaanse volksgroep, welker hereniging een noodzakelijke voorwaarde is voor de verwerkelijking der Europese eenheid." Daarin herkent men alweer twee *oude Hitler-theorieën, die 'van de „Blut und Boden"-!eer en die van de Germaanse „Uebermensch". De andere organisaties En dat betieft dan nog slechts een uit een ganse reeks van neo-nazistische orga nisaties in Nederland, dat voorts nog de Werkgemeenschap NederlandDuitsland (die nauwe relaties onderhoudt met „Na tion Europa"), de Stichting Oud-Politieke Delinquenten onder leiding van de Gro ningse jurist mr. Wolthuis, de Bredase groep „Ons Recht" onder aanvoering van Holleboom, de Nederlandse Concentratie, op touw gezet door een tweetal Dordtse „kameraden" met enkele Verdinaso-lieden, plus nog enkele operette-beweginkjes met I fascistische sympathieën herbergt. Goed, dat zijn grotendeels kleine en „nette" belangengemeenschapjes van onderling hulpbetoon, die er waarschijnlijk niet aan denken, om staatsvijandige activiteiten te gaan ontplooien nóg niet althans.... Maar wie gaiandeert ons dat zij straks, naarmate meer van hun volgelingen her steld worden in hun actief en passief kies recht, niet toch een gooi naar politieke macht zullen proberen? We hopen dan ook maar, dat men al deze klanten nauwlettend op de korrel zal houden en dan vooral de groep rond Van Tienen! zelfs al zou dat een paar mannetjes méér vragen voor onze bevei ligingsdiensten. Want je weet het toch nooit. Na de roofoverval op de coöperatieve boerenleenbank te Blaricum heeft de chef van een herenmodemagazijn te Hilversum de politie medegedeeld, dat daar een man, die over veel geld bleek te beschikken, Za terdagavond aankopen had gedaan. Zon dagmorgen werd overgegaan tot de arres tatie 3/an twee mannen in het verzorgings- kamp voor a-socialen en ex-politieke de linquenten „Drakenburgh" onder de ge meente Baarn. Een hunner had een goed alibi, zodat hij werd vrijgelaten. De an dere werd door een taxichauffeur perti nent herkend als de man die hij Donder dagavond van Hilversum naar Blaricum had vervoerd. Zondagmiddag werd in het zelfde kamp gearresteerd de 28-jarige De R. Ook hij is door de chauffeur herkend. De aangehoudenen zijn oud-SS'ers. Beiden ontkennen iets met de overval uitstaande te hebben. Men zoekt nog naar een derde man, die, naar men vermoedt, het geroof de geld in zijn bezit heeft. Dit jaar zullen in het Haagse gemeente museum de volgende tentoonstellingen worden gehouden: Febr./Maart: werken van Herman Kruyder; 30 Maart-begin Juni: Vincent van Gogh-tentoonstellinig; Juni: „La jeune peinture Frangaise"; JuK- Sept.' Kunstschatten van het Vaticaan; Oc tober: „De dokter in de kunst"; December: „Werken van Odilon Redon". ADVERTENTIE De directie van de Holland-Nautic heeft vandaag aan het personeel van de scheeps werf en machinefabriek meegedeeld, dat voor de constructiewerkplaats een op dracht voor een torenkraan van 30 ton hef vermogen met 20 m. oprij en een hijshoogtc van ca. 43 m. werd ontvangen terwijl de werf kortgeleden een nieuwe opdracht heeft gekregen voor het bouwen van een coaster: deze keer een schip van het type shelterdek ter grootte van zeshonderd ton, dat voor rekening van een Nederlandse reder zal worden gebouwd. De kiel van de nieuwe coaster zal wor den gelegd zodra de bijna duizend ton metende „Jongkind", die op 29 Augustus van het vorige jaar te water werd gelaten, afgeleverd is. De proefvaart zal over en kele weken kunnen plaats hebben. Dit 63 meter lange vaartuig voor de re derij „Havre-boot" te Rotterdam is werke lijk een pronkstuk onder de schepen van dat type. Zijn motoren van 925 pk. maken een snelheid van officieel liy2 mijl moge lijk, in de praktijk echter nog een flink stuk meer. De „Jongkind" is voorts goedgekeurd voor de Atlantische vaart, heeft een laad ruimte van 72.000 kubieke voet grain, verdeeld over een hoofddek en een daar boven gelegen shelterdek, die een efficiën ter belading mogelijk maken. Die ruimen worden mechanisch geventileerd, hetgeen van belang is met het oog op het vervoer ADVERTENTIE <0? Verhoogt het aanzien van Uw handen Alti|d gaaf, zacht Het is de Hamamelis die het 'm doet Waarlijk, wij geloven dat wij de ont wikkeling van de wereld niet langer kunnen bijhouden, want nu begrijpen wij zelfs Nicolaas Kroese niet meer. Die man had behalve een paer eethuysjes hier en daer nog een aardig tapperijtje, waar hij genoegelijk en nauwelijks door binnenlandse klanten gestoord met zijn koperen potjes en pannetjes kon spe len. In plaats van daar kalm in te be rusten heeft hij dezer dagen zijn Bin- nenhofje aan het Singel in het Olde Am sterdam in alle stilte laten verbouwen tot een soort kaperschip, gedeeltelijk in technicolor, waar men zich te kwaad kan doen aan allerlei baksels en brouw sels met zonderlinge namen. De inrich ting is zo'n beetje afgekeken van de film „Schateiland" van Walt Disney, zo hebben wij ons laten vertellen. We zijn er eigenlijk verbouwereerd van, want wat daar nu precies de grap van is, ontgaat ons volkomen. Niette min hebben wij ons tijdens de kennis making met het nieuwe intérieur een sappig sneetje „Zeekip op de wijze van Piet Hein" uitstekend laten sma ken, ook al gold hiervoor het omge keerde van het refrein van het zee mansliedje, daar immers in dergelijke gelegenheden de namen altijd groter bennen dan de daden, die bij dergelijke woorden moeten worden gevoegd. Nu wij dit schrijven, begrijpen wij als bij toverslag de snode opzet van Nicolaas Kroese om zijn café in een rovershol te veranderen. Hij loert in zijn kombuis op de zilveren vloot van zijn gefortu neerde clientèle, die nu eenmaal hei halvegare verkiest boven een ordente lijke stamppot van zuurkool met spek. Men kan er overigens ook „sidderaal op toast" of „vliegende vissen uit blik" consumeren, alles met hetzelfde pikan te sop in gele of rode uitvoering over goten. Al deze variaties op het thema haring en makreel moet men met eer snufje zout nemen, daarbij bedenkend dat de peper door de welvarende gast heer voor de goede orde van zijn zaken in de prijzen is gemengd. Op dit winst oogmerk wijst trouwens ook het refrein van de door enige artisten ter opluiste ring van de maaltijd gebrachte serena de, dat men op straffe van een losprijs gedwongen is mee te zingen en dat luidt: „Liefste, schenk mij troost en kroost, van je ping-pingelingeling, van je ping-pingelingeling. Als men er met twee personen wil trachten te ge nieten van bij voorbeeld zalmhaaien- mayonnaise, zeeduivelsoep, tong van zeemeermin met anemonen, een car- bonade prakkie in het pannetje en tot besluit een kopje heet swart water van nocca, dan moet men heel wat ping- oingelingeling bij zich hebben een :omplete waaier van briefjes van tien Maar dan kan men er ook weer tegen. De vorige week hebben wij, zoals ge- egt, de plechtige opening van dit zaak- e meegemaakt. Het huysje was niet zo moeilyck te vinden, daar men de gehele gevel met gloeilampjes had gegarneerd 3n de naam met koeien van zeebanket letters op de ramen geschilderd. Na het drinken van een paer glaesjes met een vocht, dat met de verrassend ori ginele titel „recht op en neer" op de preyscaert stond aangekondigd, gunden wij ons de tijd om de omgeving een beetje te verkennen. Daarbij deden wij de schemerige ontdekking dat twee van onze medegasten, te weten onze collega Henri Knap en de radioliedjes zanger Jan de Cler met hun snorren en goudgerande brillen als twee druppels uerdooier op elkaar gelijken. Toen de eerstgenoemde meer of minder bekend als Dagboekanier van een landelijk dagblad, die zich hier dus in vertrouwd vaarwater bevond op deze uiterlijke overeenkomst attent werd gemaakt, zei hij zonder enig res pect voor de relativiteitstheorie on middellijk: „Maar dat is Jan de Cler en ik...." Waarop wij hem haastig in de rede vielen: „En u bent meneer Obscuur" hetgeen wij zo'n aardig grapje vonden dat wij het hier her halen. Maar hoe dit alles ook zij, wij kun- ren u een bezoek aan deze Barbarij se rarekiek van onze vriend Nicolaas Kroese van harte aanbevelen, al ware het slechts vanwege de voortreffelijke cabaret-artisten die er optreden: Coosje Guilleron, voor het eerste met Neder landse teksten en met een heleboel hu mor, de tekstdichter Jaap Molenaar en de componist Pim Tholen, die een ver kwikkende reeks nonsens aan elkaar hebben gerijmd en daarbij bijzonder gekke illustraties waagden. De „singing waiter" Johnnie Decoy en de kwelende koksmaat Lavies moet men daarbij maar op de koop toenemen. Als u het niet mooi vindt, wij waarschuwen u vast, dan wordt u met een doodskop be stempeld. Wij hopen nu alleen nog maar dat er binnenkort een paar muzi kale puriteinen in deze piratenkroeg komen om met een radicaal gebaar de jankende clavioline in elkaar te trap pen, want dat is naar onze smaak een instrument dat de eetlust bederft. Donderdagavond kunt ge in de Stads schouwburg van Wagners opera „Lohen grin" genieten. Wij hoorden laatst een verhaal van een mevrouw die er zo nodig naar toe moest omdat zij nu ein delijk de beroemde zwaan wel eens op het toneel wilde zien. Na veel onderhan delen met de echtgenoot kwam het er tenslotte ook van. Halverwege de eerste acte begon me vrouw zich bezorgd af te vragen waar de zwaan bleef, doch haar wederhelft troostte haar met de raad zich niet on gerust te maken: kwam de zwaan nu niet, dan zou hij later wel komen. Maar ook de tweede acte speelde zich af zon der dat de witte vogel erbij te pas kwam. De man meende zich te herinne ren dat de verschijning van de zwaan in het laatste bedrijf voorkwam en zo zetten zij zich na de pauze met een vol verwachting kloppend hart in de loge. Maar toen dit halverwege was en er nog steeds van een zwaan geen spoor te bekennen viel, wendde meneer zich op verzoek van mevrouw, die er nu wel eens het fijne van wilde weten, tot zijn buurman met de vraag die hem kwelde. „Maar er komt helemaal geen zwaan, meneer. Dit is Lohengrin niet, maar Carmen!" De man stootte daarop zijn vrouw aan en zei: „Ze geven vanavond Carmen. Laten we dan maar naar huis gaan, want dat stuk heb ik al tien keer ge zien...." BOEDA van zuidvruchten, waarop de „Havre-boot" zich toelegt. De vertrekken voor de ongeveer dertien koppen tellende bemanning zijn ruim en goed ingericht. Er is een pracht van een kombuis, een comfortabel alles gerekend natuurlijk in de maatstaven die voor het zeetransport gelden vertrek voor zieken, terwijl de kapitein over zijn salon bijzon der tevreden kan zijn. Over de bouw heeft men een klein jaar gedaan. Op het ogenblik zijn ook in aan bouw een zestal sleepboten voor de Brazi liaanse rivieren van 750 pk. elk. Het ziet er dus voor de Holland-Nautic op het ogenblik niet slecht uit. Het bedrijf verschaft zeshonderd werk nemers arbeid; zoals iedere metaalverwer kende industrie heeft het gebrek aan ge schoolde krachten. Aantrekking van vak lieden heeft bovendien het voordeel dat bij iedere geschoolde nog wel een onge schoolde arbeider kan worden geplaatst om op zijn beurt het vak te leren. Dit probleem hangt nauw samen met dat van de woningschaarste. Het heeft ver wondering gebaard, dat ongeveer ander half jaar geleden, toen een beperkt aantal woningen in Haarlem ter beschikking werd gesteld van de industrie, er geen enkel huis aan de Holland-Nautic werd toegewezen. Het gemeentebestuur treft in dit geval geen verwijt: de verdeling was in Den Haag uitgedokterd aan de hand van rap porten en adviezen van het Gewestelijk Arbeidsbureau en de Economisch-techno- logische dienst. Wij vernamen, dat op het ogenblik in Den Haag wederom wordt bekeken in hoe verre de „pendels" tussen woning en werk plaats verminderd kunnen worden door opnieuw een aantal woningen beschikbaar te stellen voor industrie-arbeiders. Naar wij vernemen zal de behandeling van het proces, dat de heer D. G. van Beu- ningen over de kwestie Van Meegeren te gen de expert P. Coremans aanhangig heeft gemaakt en dat op 21 Januari zou plaats vinden voor de achtste kamer van het burgerlijk gerecht te Brussel, tot een latere datum worden verdaagd, daar de Belgische staat in het proces tussenbeide gekomen is in verband met het feit, dat de heer Coremans staatsambtenaar is. ADVERTENTIE De 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezamen in één tablet verenigd vormen Het beroemde geneesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere mid delen falen. 'n 4Ije doet wonderen! Rapport van de comtnissie-Pompe Een commissie onder voorzitterschap van prof. mr. W. P. J. Pompe heeft rapport uitgebracht over de wettelijke regeling der voorwaardelijke invrijheidstelling van ver oordeelden. Het bevat enkele ingrijpende voorstellen tot herziening van het Wetboek van Strafrecht op dit punt. De commissie acht het onder meer wen selijk, dat in bijzondere gevallen lang ge straften na het verstrijken van één derde deel van hun straftijd voorwaardelijk in vrijheid kunnen worden gesteld en kort gestraften als tie helft van de straftijd is uitgezeten. Thans is voor beide groepen in vrijheidstelling pas na tweederde deel van de straftijd mogelijk. Verder wordt be pleit, dat tevoren steeds het advies van de rechter zal moeten worden ingewonnen, evenals diit bij gratiebeslissingen is voor geschreven. Het rapport zal in opdracht van minister Donker worden gepubliceerd om de publieke opinie in de gelegenheid te stellen zich over de voorstellen uit te •spreken.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5