Klassement wijzigt zich slechts in de achterste gelederen Heemstede nam wraak op HBC in de Overgangsklasse: 8-2 Agenda voor Haarlem Huis vol mysterie .Clowntje Riek Füster klimt langzaam op Russen gaan niet naar Hamar thermogene De tafeltenniscompetitie Van Dam eerste in sterren-tournooi Tekort van 60 millioen op rekening 1953 WEK DE GAL IN UW LEVER OP WOENSDAG 14 JANUARI 1953 4 Hoogovenschaaktournooi Schaatsenrijden Sport in 't kort „Bollenfilm" Voor Amerika Goudvoorraad gestegen; deviezenreserve gedaald RHEUMATIEK... Nieuwe bepaling inzake auto-stoplichten Voor de kinderen In 1 dag retour! Minister Van der Kieft: Medische hulp aan gezinnen van beroepsmilitairen Bedrijfsregeling van de Hibin gewijzigd FEUILLETON door Jane England (Van onze schaakmedewerkcr T. D. v. Scheltinga) Van de vier afgebroken partijen uit de zesde ronde is er slechts één beslist: die tussen Heidenfeld en Füster, waarin de laatste al gauw won. De overige partijen tussen BouwmeesterDonner en v. Schel tinga O'Kelly werden opnieuw afgebroken, terwijl de partij RossolimoEuwe uitge steld werd. Zo nam de zevende ronde een aanvang met de belangrijke ontmoeting tussen de leiders Rossolimo en O'Kelly. Het werd evenwel een rustige partij. Want toen Rossolimo aanstalten maakte om zijn geschut op de zwarte koningsstel ling te richten, doorkruiste O'Kelly reso luut deze snode witte plannen, door op de dame-vleugel de b-lijn te openen waar langs spoedig de torens (en de aggressieve plannen) van het bord gingen. Resultaat: remise. Kramerv. Scheltinga Ook de partij Kramerv. Scheltinga eindigde remise. Het werd een geweigerd damegambiet, waarin wit al gauw op d5 ruilde om vervolgens met de beroemde minioriteitsaanval op de damevleugel te beginnen. Door op de c-lijn een voorpost te plaatsen kon zwart de gevaren indam men waarna de stellingen vast liepen. Donner—Trott Donner had weinig moeite om in een Siciliaan een dreigende aanvalstelling tegen de zwarte Koningsvleugel op te bouwen. Met al zijn stukken trok hij van leer. Tegenover zoveel geweld was Trott niet bestand en toen hij onder moeilijke om standigheden niet de beste voortzetting ADVERTENTIE koos, stortten de witte stellingen als een lawine op die arme zwarte koning neer. ToranFüster Toran liet eveneens in een Siciliaanse partij tegen Füster niet lang naar zijn be doelingen raden. Aanvallen! Toch ging dat niet erg vlot, want Füster, die zich van zijn aanvankelijk slechte start in het tournooi heeft weten te herstellen, stopte de witte plannen op juiste wijze af. Dit had hem echter veel denktijd gekost en zo boette hij in het ijltempo, waarmee hij tenslotte moest spelen, een pion in. Niettemin ziet het er in de afgebroken stelling naar uit dat zwart ondanks zijn materiële achter stand nog wel remise zal weten te houden. Inderdaad werd deze partij later zonder verder spelen remise gegeven. De partij BouwmeesterDr. Euwe werd door lesuren van laatstgenoemde in de middag des avonds te Amsterdam gespeeld. EuweBouwmeester De partij EuweBouwmeester ging voor Bouwmeester gisteravond laat verloren, waardoor Euwe zich optrok tot de derde plaats. HeidenfeldCortlever In de partij HeidenfeldCortlever werd de originele „Wiener" ter tafel gebracht. Hierin slaagde zwart de witte stelling vol komen te blokkeren en geleidelijk tot de aanval te komen. Om uit zijn benauwde stelling te geraken, offerde wit eerst een pion, toen een stuk en later zelfs z'n dame. Het mocht niet baten en Cortlever won verdiend. Uitslagen. Afgebroken partijen 6e ronde: HeidenfeldFüster 01, Bouwmeester Donner weer afgebroken, v. Scheltinga O'Kelly weer afgebroken, RossolimoEuwe uitgesteld. 7e ronde: RossolimoO'Kelly '/21/2, Kramerv. Scheltinga y2l/i, Donner Trott 10, ToranFüster i/2y2, Heiden feldCortlever 01, Bouwmeesterdr. Euwe 01. Het programma voor de achtste ronde is: KramerDonner, TrottBouwmeester, dr. EuweToran, FüsterRossolimo, O'Kelly Heidenfeld, Cortleverv. Scheltinga. De stand is nu: 1. Donner 5 pt. en 1 afgebr. partij, 2., 3., 4. Rossolimo, Eeuwe en O'Kelly 4l/2 pt. en 1 afgebr. partij; 5. Toran 4y2 pt., 6. Bouw meester 3'/2 pt.; 7., 8. v. Scheltinga en Kra mer 3 pt. en 1 afgebr. partij; 9. Füster 3 pt.; 10. Cortlever 2j/2 pt. en 1 afgebr. partij; 11. Heidenfeld 1 pt. en 12 Trott 0 pt. Het lid van de Sovjet-Russische Sportfe deratie, Konstantin Krupen, heeft bekend gemaakt, dat Rusland niet zal zijn verte genwoordigd op de Europese kampioen schappen hardrijden op de schaats, die op 31 Januari en 1 Februari door de Koninklij ke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond in Hamar in Noorwegen worden georgani seerd. Hij voegde er aan toe, dat het wel waar schijnlijk is dat een Russische ploeg zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen op 14 en 15 Februari in Helsinki. Juri Ser- gejev, de Russische specialist op de 500 en de 1500 meter, zal echter in geen geval in de Finse hoofdstad aan de start komen.... „Hij is te zwak op de 5000 en de 10.000 me ter", zei Konstantin Krupen. HET ANTWOORD VAN DE NBV E.O. - Zaterdag 17 Januari spreekt de leider van de vierdaagse afstandsmarsen in Nijmegen, de heer J. N. Breunese te Hengelo (O.) in de fabriekscantine van de firma De Jong en Van Dam (aanvang 3 uur) voor leden en genodigden van de nieuwe Unie voor Wandelsport. Het onderwerp luidt: „Het antwoord van de N.B. v. L.O. op de actie van de N.W.B.". HILLIE DE GRAAF KAMPIOENE VAN DRENTE OP DE KORTE BAAN. Hillie de Graaf (Valthermond) won Dinsdag in Borger het provinciaal kampioenschap van Drente hardrijden op de korte baan. Samen met Ike Nienhuis (Roden), Jantje Tien kamp (Donderen) en Arina Struik (Eeser- groen) kwam zij in de finale. Van dit vier tal maakte Hillie de Graaf over de laatste drie ritten de snelste tijd, namelijk 45,1 sec. Tweede werd Ike Nienhuis met 45,35 sec., gevolgd door Jantje Tienkamp met 46,35 sec. Arina Struik bezette de vierde plaats met een tijd van 46,8 sec. VOETBAL IN ENGELAND. De voor de derde ronde van de bekercompetitie gespeelde wedstrijd tussen Burnley en Portsmouth is door Burnley met drie-een gewonnen. Voor Amerikanen, die belangstelling hebben voor mooie, bloeiende tuinen en gezonde Nederlandse bolbloemen is een kleurenfilm gemaakt, die binnenkort voor tal van „garden-clubs", verenigingen voor liefhebbers van tuinieren, met hun hon derdduizenden leden, zal worden vertoond. Deze bijzondere holbloemenfilm is ge maakt op initiatief van het Centrale Bloem bollencomité. Men heeft de Nederlands- Amerkaanse samenwerking op het gebied van bloembollenuitvoer tot uitgangspunt genomen. Sedert 1951 vertoeft jaarlijks een groep deskundigen van de Amerikaanse planten- ziektekundige dienst in ons land, die in nauwe samnwerking met de Nederlandse dienst de naar Amerika uit te voeren bloembollen controleert. Deze samenwer king heeft veel succes voor de Nederland se exporteurs en de Amerikaanse afne mers opgeleverd. In Augustus 1952 is deze gezamenlijke inspectie van de bollen in laboratoria, ex port-schuren en havens vastgelegd. Het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse onder directie van prof. E. van Slogteren en het selectiewerk van de C.C. D. werden nauw bij de opname betrokken. In Amerika zal deze film de titel „Na tions United for Spring Beauty" heten. Uit de verkorte balans van de Neder landsche Bank per 12 Januari blijkt dat gouden munt en materiaal met f 57 mil- lioen is gestegen tot f 2.117.758.212. De net to deviezenreserve echter vertoont op nieuw een vermindering en wel met f 33 millioen tot f 1.572 millioen, die voorna melijk veroorzaakt is door een daling van de vorderingen in guldens uit betalings- accoorden. Goud en deviezen tezamen be lopen thans f 3,690 millioen tegen vorige week f 3.667 millioen. De bankbiljetten-circulatie verminder de met f 73 millioen. De chartale geld- hoeveelheid blijft met f 3.003 millioen echter nog net boven de f 3 milliard. ADVERTENTIE Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Met ingang van 1 Januari 1953 is voor auto's het achterlicht met ingebouwd stop licht verboden en moet het stoplicht af-r zonderlijk zijn uitgevoerd. De A.N.W.B. raadt eigenaars van auto's met een gecombineerd aehterlicht-stoplicht aan nog even te wachten met het aanschaf fen van deze aparte stoplichten, daar er volgens de bond grote kans bestaat, dat de desbetreffende wetsbepaling binnenkort zal worden gewijzigd. Een gecombineerd achterlicht-stoplicht, indien het althans be hoort tot de standaarduitvoering van de auto, zou dan wél worden toegestaan. Voorts acht de A.N.W.B. het zeer waar schijnlijk, dat pok zal vervallen de thans van kracht geworden bepaling, waarbij de tot de staddaarduitvoering behorende stoplichten, die in het midden aan de ach terzijde van de auto zijn aangebracht, ver boden worden. Iri het Tafeltennis-centrum aan de Jansstraat werd het jaarlijkse sterren-tournooi. gehouden. Hieraan namen vrijwel alle cracks uit de Haarlemse Tafeltenniscompetitie deel. De grote man was zonder twijfel Van Dam, meermalen kampioen van Haarlem en winnaar van het tournooi. Tot tevredenheid stemde, dat, in tegenstelling met vorige jaren, Van Dam thans veel concurrentie had en zich pas na een barrage met Duits en P. van Eyk, winnaar kon noemen. Bij de dames was mej. A. Hogeslag de sterkste. Zij slaagde er in zonder veel concurrentie de wisselbeker te winnen. De overgangs klasse bracht twee maal een derby, waarbij Heemstede H.B.C. met acht-twee en T.O.G. Winfried met zes-vier klopte. Het Sterren-tournooi kende ditmaal vier groepen. Naast bovenvermelde was er nog een B-klasse heren, bedoeld voor jeugdige spelers en Junioren. In de B-groep was Ha- zelhoff (Heemstede) de sterkste. Hij liet zijn naaste candidaten met vier punten ruim achter zich. Het waren Loeffen (HBC) en Spee (Winfried), die samen de tweede plaats moesten delen. Bij de junioren kwam Derogé (GTTC) als eerste uit de strijd zonder een enkele verliespunt, gevolgd door Schoof (Oranje-Zwart) met twee, en Hart (Heem stede) met vier punten minder. Hoog peil Bij de heren was er yen begin tot einde een zware strijd tussen een zevental spelers, waarbij Leuven, Abbevé en Sleper in min dere mate mee konden komen. Het spelpeil lag over het algemeen op een zeer hoog en a~ntrekkeliik peil, waardoor diverse verras singen mogelijk werden. Na twee ronden hadden P. van Eyk, K. van Dam en B. Duits reeds de beste papieren, maar telkens wer den zij door overige spelers ingehaald. Drie spelers kwamen uiteindelijk gelijk Duits, Van Dam en Van Eyk, waarna dus een barrage noodzakelijk was geworden. Hierin toonde Van Dam zich beslist de sterk ste, door Van Eyk in twee, en Duits in drie games te kloppen. De tweede plaats was uiteindelijk nog voor Van Eyk, doordat deze van Duits won. Bij de dames is er voor A. Hogeslag van meet af aan geen gevaar geweest. Rustig won zij de ene partij na de andere en zege vierde hierdoor zonder een verliespunt. Voor de lagere ere-plaatsen werd hard om de eer gestreden. R. Felix en Simons deel den tenslotte de tweede plaats, gevolgd dcor M. Sombroek, H. de Ridder en Th. Vaasen, die allen gelijk eindigden. Wraak In de Overgangsklasse nam Heemstede wraak op HBC voor het gelijke spel in de eerste helft van de competitie en won thans ruim met acht—twee. Smit zorgde tegen Brandse voor het eerste, en Leuven tegen Van Eyk voor het tweede winstpunt voor HBC. Vol verrassingen was de strijd tussen TOG en W'nfried. Winfried nam dadelijk een vieréén voorsprong door twee over winningen van Hoonhout en één van Spee en Handgraaf. Daarna echter was deze ploeg volkomen de kluts kwijt. Twee maal scheen het dat het winnende punt gescoord zou worden, maar beide malen slaagden de TOG-ers er in een bijna niet meer in te lopen achterstand toch nog in een zege om te zetten, zodat TOG toch uiteindelijk nog met zesvier de punten in de wacht sleepte. GTTC 2 won van HBC 2 In de eerste klasse kwamen de leiders niet aan bod. De overige uitslagen waren nor maal. Alleen GTTC 2 zorgde voor een uit schieter door HBC 2 met zesvier te klop- Daar waren ze weer bij hun huis. Het stond er netjes op hen te wachten. Oom Tripje stak de sleutel in het slot en maakte de deur open. „Kom binnen, jongens, we zijn weer thuis!", lachte hij. „Allen gingen ze naar binnen, de jongens droegen de kojjers mee. „Zet die maar zolang in de gang", zei tante Liezebertha. „Straks zullen we ze wel uitpakken. Ik ga eerst eens de gordijnen opendoen en met de stofzuiger werken. Tjongejonge.wat is het overal stoffig!" Maar dat kon ook niet anders; het huis had al die tijd leeg gestaan en er had niemand gewerkt. De jongens liepen het huis door en keken in hun kamertjes. „Ziezo, daar zijn we dan weer", zei Rick. „Toch wel leuk, na zo'n tijd wég geweest te zijn!" Even later werden ze geroepen door tante Liezebertha. „Jullie moest maar eerst eens wat boodschappen voor me doen", zei ze. „Er moet van alles gehaald worden voor het eten straks". En zo gingen ze de stad in, om alles te halen, wat tante Liezebertha ze had opgegeven. De winkels waren hier wat groter dan die, waar ze op de dorpjes op hun reis geweest, waren. „Dat was ook wel leuk!", zei Bunkie. „Van die aardige, kleine winkeltjes, en zulke aardige mensen!" Met 'n volle boodschappentas kwamen ze thuis. pen en hierdoor weer wat verder uit de ge vaarlijke zóne ie komen. Bij de dames is er weer van alles mogelijk, doordat Heemstede een punt verspeelde tegen TOG en hiermede het eerste verlies punt kreeg te incasseren. Uitslagen De uitslagen luidden Heren: le klasse: HBC 2—GTTC 2 4—6, TogidoOranje Zwart 82, Winfried 2 Rapidity 37, TOG 2Prowano 91, TOG 3 Hotac 3—7. 2e klasse A: GAAC 3—TYBB 1—9, Prowa no 2Rapidity 3 82, Te ZaanenATT 37. 2e klasse B: Rapidity 2Togido 3 91, ATT 2—GTTC 4 1—9, Hotac 2—Heemstede 3 28, Winfried 3Te Zaanen 73. 3e klasse A: Velsen 2Heemstede 4 46, Winfried 5—I-IBC 4 2—2, TOG 4—VGZ 2—8, Oranje Zwart 4GTTC 6 37. 3e klasse B: Togido 4DIOS 2 28, TYBB 2 —GTTC 5 28, HillegomRapidity 4 100, Oranje Zwart 3Velsen 73. 3e klasse C: HBC 5Geel Wit 64, Heem stede 6—VGZ 2 1—9, TOG 5—GTTC 7 0—10, DIOS—Johez 7—3. 4e klasse A: Heemstede 8—TYBB 3 19, VGZ 3—TOG 6 10—0, Togido 6—PSVH 2—8, Johez 4—DIOS 3 1—9. 4e klasse B: Heemstede 9DIOS 4 82, Velsen 3Hillegom 2 100, Winfried 6 HBC 6 2—8. 4e klasse C: DIOS 5—Johez 2 28, Togido 5Doko 82, Heemstede 10 OZ 5 2—8, TYBB 4—Hotac 3 6—4, 4e klasse D: Rapidity 5Te Zaanen 3 010, Velsen 4 OZ 6 010, Johez 3Heemstede 7 55. Dames 3e klasse: HeemstedeTOG 55, Velsen—HBC 3—7. 4e klasse A TYBB 2—Winfried 3 7—3, TOG 2—TBC 2 4—6, Geel Wit—Togido 2 3—7, JohezRapidity 46. 4e klasse B: DIOS Te Zaanen 3 64, Togido 3Geel Wit 2 91, GTTC 3Prowano 19, TYBB 3Heem stede 3 82. Te Zaanen 2Winfrfed 2 37. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON I-pers 12.50 2-pers 15 HAARIEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 Tel 11485 Haarlem In de Memorie van Antwoord op de Al gemene financiële beschouwingen der Tweede Kamer over de begroting, heeft minister Van de Kieft de verwachting uit gesproken, dat op de lopende rekening van 1953 een tekort van 60 a 70 millioen zal ontstaan. In verband met opmerkingen betreffen de de besteding van het batig saldo, gaat de minister de ontwikkeling van de begro tingsvooruitzichten sinds het indienen der millioenennota na. Hij herinnert er aan dat tijdens de behandeling der ontwerpbegro ting 1953 in de Tweede Kamer daarin bij nota's van wijzigingen verhogingen zijn aangebracht, waardoor het batig saldo met 131 millioen is teruggebracht tot 76 mil lioen. Daarenboven is het voornemen aan gekondigd de post voor werkgelegenheids- politiek op het hoofdstuk onvoorziene uit gaven met 50 millioen te verhogen en het tempo der uitkeringen wegens oorlogs schade in het belang der werkgelegenheid verder te versnellen, waarmede eveneens 50 millioen is gemoeid. Ook zijn sindsdien beleidswijzigingen in de landbouwsector getroffen, waardoor het verwachte tekort op het Landbouw-Egalisatiefonds niet on aanzienlijk is gestegen. De minister komt tot de conclusie, dat wanneer men nog énkele noodzakelijk ge bleken verhogingen in aanmerking neemt, voor 1953 op lopende rekening niet een batig saldo wordt verwacht, maar een te kort, dat in de orde van grootte van 60 a 70 millioen ligt. Hierbij is dan nog afgezien van de budgetaire gevolgen van de alsnog voor te stellen belastingmaatregelen. Sprekende over de algemene convertibili teit van de gulden deelt de minister mede, dat de regering van mening is, dat, ondanks de huidige, relatief gunstige positie van de gulden, dit vraagstuk niet op korte termijn tot een oplossing kan worden gebracht. Het is echter wel mogelijk op grond van gun stige betalingsbalansuitkomsten bepaalde deviezenvoorschriften te verzachten, res pectievelijk op te heffen. Door Nederland zijn op het gebied van het handels- en dienstenverkeer niet alleen in het kader van de Benelux, doch ook in het kader van de O.E.E.S. reeds verschillende maatrege len getroffen. ADVERTENTIE xult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen ora di gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea, Met ingang van 1 Januari is de regeling voor de geneeskundige verzorging van ge zinnen van beroepsmilitairen van de Ko ninklijke Landmacht gewijzigd.. Tot dusverre hadden die gezinnen vrije geneeskundige en specialistische hulp via de militaire geneeskundige dienst. Voorts werd voor gezinsleden van beroepsmilitai ren beneden de rang van tweede luitenant bij ziekenhuisverpleging de helft van de verpleegkosten tot een maximum van 60 dagen vergoed. Voor tandheelkundige hulp aan gezinsleden werd geen vergoeding ge geven. De nieuwe regeling onderscheidt gezin nen van militairen met een salaris bene den f3750 en met een salaris boven dit be drag. De eerste groep heeft voortaan recht op volledige geneeskundige en tandheelkun dige verzorging volgens de regeling der ziekenfondsen. Deze groep moet zich bij een ziekenfonds laten inschrijven. Het ge middelde premiebedrag wordt door het rijk vergoed. De gezinnen boven de grens van f 3750 krijgen van rijkswege in het algemeen vol ledige vergoeding voor huisartsenhulp, medicijnen, verbandmiddelen en specia listische hulp. Voor tandheelkundige hulp wordt, een vergoeding volgens bepaalde ta rieven gegeven en voor ziekenhuisverple ging tot een maximum van 60 dagen wordt 50 vergoed. Personen voor wie een on gehuwde militair door de minister als kost winner is erkend, hebben dezelfde aan spraken als gezinsleden. De Vereniging van Handelaren in Bouw materialen in Nederland (Hibin) heeft in door haar getroffen bedrijfsregelingen en kele wijzigingen aangebracht, welke de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie uit een oogpunt van het alge meen belang nodig achtte. Het is vrijwel niet mogelijk de handel in bouwmaterialen uit te oefenen, indien men niet door de Hibin als handelaar in die materialen erkend is. Teneinde nu te waarborgen, dat de vrijheid om deze han del uit te oefenen niet verder wordt be perkt dan met het algemeen belang ver enigbaar is, is het door de Hibin gehan teerde erkenningsreglement gewijzigd. In het algemeen kan nu degene die aan objec tieve eisen van vakbekwaamheid en cre- dietwaardigheid voldoet, een erkenning als handelaar in bouwmaterialen krijgen. Voorts is een regeling van de Hibin be treffende het in dienst nemen van perso neel, dat tevoren reeds bij een andere handelaar in bouwmaterialen in dienst was, zodanig gewijzigd, dat aan de ge rechtvaardigde belangen van werknemers niet te kort wordt gedaan. 'Tenslotte is bepaald dat het hoofdbe stuur de door de gewestelijke afdelingen van de Hibin getroffen gewestelijke minimumprijsregelingen voor kleine leve ringen alleen dan zal goedkeuren, indien een bedrijfseconomisch verantwoorde con currentie hierdoor niet onmogelijk wor^t gemaakt. WOENSDAG 14 JANUARI Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Ge bouw Cultura: Ned. Vereniging van Spiri tisten „Harmonia", 8 uur. Minerva: „Gas light" (De Verenigde Spelers), 8.15 uur. Palace: „Huwelijkswals", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido. „De arend van Madagaskar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Mandy", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zeehavik", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Vrijbui ters", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lime light", alle leeft., 8 uur. Rembrandt: „Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 15 JANUARI Stadsschouwburg: „Gysbreght van Aem- stel", 8 uur. Concertgebouw: Rudolf Firkus- ny, 8 uur. Minerva: „Kleine mensen op de grote weg", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Anna",' 14 jaar, 2, 4.15 en 7 uur. „Der Apfel ist ab" (voor Haarlems Kunst Gemeenschap) 9.15 uur. Palace: „Huwelijkswals", 18 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De arend van Madagaskar", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mandy", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „De zeehavik", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vrijbuiters", 18 jaar, 2,30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Limelight", alle leeft.. 2 en 8 uur. 21) Fiona keek hem peinzend aan. „Weet je, Neill, je bent fantastisch", zei ze langzaam. „Je schijnt als 't ware over iedere moei lijkheid heen te kunnen stappen. Je laat je door niets temeer drukken. Zelfs tante Chloë brengt je niet in de put". „Maar dat is toch ook het beste. Ze is nu eenmaal een vervelende en zonderlinge oude vrouw, maar waarom zouden we ons er al te veel van aantrekken? Jij laat je te veel Van streek brengen. Ze is heus niet zo griezelig als jij haar vindt. Ze is alleen maar zielig en koestert een wrok tegen al les wat blij en zonnig is in het leven". Fiona keek hem aan en'zei aarzelend: „Neill, zal ik je eens iets vertellen? Ik heb mijn ring teruggevonden. Hij lag achter in de la van mijn kast. Ik heb waarschijnlijk dus toch met mijn neus gekeken. „Zie je wel", zei Neill. „Zo is het meest al. In negen van de tien gevallen zijn de dingen heel eenvoudig en verklaarbaar. „Maar in het tiende geval?" vroeg Fiona, terwijl ze hem weifelend en ernstig aan- „Het tiende geval is heel dikwijls ook doodgewoon", verzekerde hij haar. „Help me al deze spullen naar de keuken dragen, Fi". Toen ze de hal doorliepen, herinnerde ze zich tante Choë's voorgewende ziekte. Ze vertelde het Neill. „Ze doet maar als of', voegde ze er aan toe, „ze wil zich onttrekken aan beslissingen inzake geld en uitbetaling van lonen. Ik begrijp niet, waarom ze Con hierheen heeft laten ko men, als ze nu niet met haar samenwer ken wil". „Daar zou ik ook graag achter willen komen", zei Neill. „Ik kan er maar geen verklaring voor vinden. Ik heb de indruk, dat ze ergens bang voor was, en dat ze nu nog veel banger is geworden...." „Om eerlijk te zijn, voel ik me ook niet helemaal op mijn gemak", bekende Fiona op fluisterende toon. „Nonsens", zei hij met nadruk, terwijl hij een arm om haar tengere schouders sloeg. „Allemaal nonsens! Bovendien is ze nu veilig in bed en opgeruimd staat net jes. We zullen heus wel wennen aan Con en zij aan ons en er zullen in ieder geval heel wat dingen opgehelderd en geregeld worden. Wat geld betreftdaarover zal ik met Philip praten. Hij kan ons wei aan geld helpen via de boerderij en dat in de boeken verwerken. Vooruit Fi, trek een vrolijker gezicht! Denk er eens aan, hoe heerlijk we straks zullen eten zonder haar!" Fiona's gezicht klaarde op, maar even later keek ze weer zorgelijk. „Ik zal haar kopjes thee op bed moeten brengen en haar slaapkamer is nog erger dan haar zitkamer", zei ze met een onge lukkig gezichtje. „Ja, 't is daar nog muffer, hè?", ant woordde Neill, „we moesten er eigenlijk eens met een parfumsproeier rondspui- ten. Fiona begon te lachen en opnieuw had ze het gevoel, dat de dingen hier beter zouden worden. Samen duwden ze de zware deur naar de keuken open en droe gen hun kostbare last aan levensmidddelen naar binnen. HOOFDSTUK 7 Neill en Fiona bevonden zich in de hal, toen Constance terugkwam van de boer derij. Ze zaten op de grote antieke kist en trommelden met hun hielen tegen het hout. Constance vroeg zich af, waarom ze niet in de zitkamer waren. Zaten ze haar op te wachten? Ze hield daar niet van. Haar ervaring had haar geleerd, dat, wanneer mensen je zo opwachtten, er dingen ge daan moesten worden, waarin je geen zin had. Maar er was uiterlijk niets bijzon ders aan dit tweetal, zoals het daar op de cude kist zat. Ze zaten er volkomen op hun gemak bij en schenen het heel best naar hun zin te hebben. Eigenlijk was het misschien de beste plaats van het huis om te verblijven. De encr.;p., verwaarloosde en in onbruik geraakte ontvangkamer deed kil aan en de zitkamer van mevrouw Fincham was een verschrikking, waarin niemand, die er niet toe verplicht was, zich graag lang zou ophouden. „Goeden dag", zei Neill, „ik heb een brief voor u". Hij overhandigde haar me vrouw Fincham's epistel. Constance bekeek de brief en trok even haar neus op. Het papier geurde naar een onaangenaam zwaar parfum. „Ja, die lucht is niet bepaald prettig", zei Neill, haar met een lach gadeslaand, „maar de arme oude ziel moet toch wel iets doen om de muffe lucht, waarin ze leeft, tegen te gaan. In vroeger tijden, toen de hygiëne nog niet zo bijzonder was, par fumeerden de mensen zich ook om allerlei onaangename luchtjes weg te werken". „Bah", zei Constance. „Ja, bah", gaf Neill toe. „O, laat haar nou die brief lezen", riep Fiona ongeduldig uit. Constance staarde een ogenblik naar de brief in haar handen en even kwam er de hoop in haar hart, dat ze van alles hier af zou zijn, doordat mevrouw Fincham haar in deze brief haar ontslag aanzegde Bij Parkinson zou ze daarmee geen goede beurt maken, maar op dit moment kon haar dat weinig schelen. Op de een of andere manier scheen Parkinson er niet zóveel meer toe te doenZe scheurde de enveloppe open en begon te lezen. Neill en Fiona sloegen haar met ietwat hinder lijke belangstelling gade. „Beste juffrouw Fairlie", schreef me vrouw Fincham. „Ik ben ziek en ben naar bed gegaan. Ik laat alles aan u over. U hebt de volledige leiding. Laat u deze brief maar aan iedereen lezen, die zich niet naar uw orders wil voegen. Ik ben te ziek om lastig gevallen te worden over wat ook. Mary zorgt voor me. U kijkt er wel op toe, dat alles in huis behoorlijk loopt. Ook neemt u wel uw maatregelen met betrekking tot het onderzoek, dat ik ingesteld wens te zien in alle mogelijke richtingen. Ik hoop dat u succes zult heb ben en de dader kunt ontmaskeren. Hoe eerder u hem ontdekt, hoe beter! Dan zul len we tenminste, allemaal weer rustig kunnen slapen. Met vriendelijke groeten, Chloë Penelope Fincham". „We worden verteerd door nieuwsgierig heid", zei Neill op quasi-plechtige toon. „Zou het de grens van je fatsoennormen overschrijden, als je ons deze brief liet le zen?" Constance haalde aarzelend haar schou ders óp. „Ik neem aan, dat ik jullie deze brief wel kan laten lezen", zei ze. „Er staat niets persoonlijks in". Ze overhandigde hem het velletje papier en samen met Fi ona las hij de inhoud. „Geen halve maatregelen", merkte hij op, terwijl hij de brief aan Constance te ruggaf. „Je krijgt wat je noemt „plein pou- vour", Op welke wijze denk je er gebruik van te maken?" „Is ze wérkelijk ziek?" was Constance's wedervraag. „Helemaal niet", antwoordde Neill onbe wogen. „Ze doet alleen maar alsof. Ze is met iets begonnen en nu het eenmaal aan de gang is, vindt ze het allesbehalve ple zierig en wil ze zich terugtrekken. Als jij nu maar wilde geloven, dat noch Bagnet, noch Fiona, noch ik ons amuseren met het stelen van kleine kostbaarheden, dan zou den we samen kunnen werken en elkaar helpen. „Ik heb niet de indruk, dat jij of Fiona er iets mee te maken hebben", zei Con stance, zondere er bij na te denken. „Neill barstte in lachen uit. „Maar je vindt Philip Bagnet niet helemaal boven verdenking verheven!" riep hij schaterend uit. „Philip met te lange vingers! O Con, je laat me lachen!" „Natuurlijk heeft Philip er óók niets mee te maken", zei Fiona verontwaardigd. „Je moet werkelijk stapel zijn om zo iets te denken!" En enigszins verlegen voegde ze er aan toe: „Ik kan het j§ beter vertellen: ik heb mijn ring achter in mijn la terug gevonden. Ik begrijp het niet goed, want ik stop hem altijd in mijn bijouteriedoosje". „Mysterie, mysterie zei Neill spot tend. „Luister eens, kunnen we ons niet eens met iets anders bezig houden? We zijn vanavond vrij als vogels en wat zouden jullie er van zeggen als we buitenshuis gingen eten! Ik heb nog geld genoeg op zak en we zouden naar de Club kunnen gaan. Het zóu ons allemaal goed doen. Vooral Fi! Je kunt er heerlijke vruchtencocktails krijgen!" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6