Tunnelbouw zal binnenkort de eerste twee „moten" opleveren Agenda voor Velsen Bijzonder kleuteronderwijs kreeg (cum laude) nieuwe subsidieregeling Kennemer Lantaarn NIEUWJAARSREDE MR KWINT Groenstrook door Nieuw IJmuiden wordt dit jaar aangelegd OLD CLOTHES NEW WOENSDAG 14 JANUARI 1953 Volksgezondheid bevredigend, huisvesting nog niet „Drie vrouwen om Verdi" Houten noodgebouw gaat er wat beter uitzien Uitzettingsgeval kwam terug Ruim vier mille voor HOV en tien voor het hospitaalkerkschip Schilders weer bijeen In een uitvoerige Nieuwjaarsrede heeft burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen gisteravond in de raad de blik laten gaan over de verschillende aspecten der gemeentelijke huishouding. In een uitermate gedétailleerd betoog de lang ste nieuwjaarsrede van de burgemeester sinds de bevrijding heeft hij zowel cle materiële als sociaal-culturele vraagstukken in de snel groeiende gemeenschap aan de IJmond (Velsen is de 52.000 zielen alweer voorbij) aan een beschouwing onderworpen en de activiteiten der verschillende openbare nutsbedrijven vonden in zijn toespraak evenzeer een plaats als de sport: de jubilea van V.S.V. en Stormvogels en het feit dat Velsen na de promotie van de blauwwitten over twee eerste klassers bezit, werden apart vermeld. Hij herinnerde aan de ramp met de „Aikmaar" en aan het betreurenswaardige aftreden van architect W. M. Dudok als supervisor van de gemeentelijke herbouw. Niettemin begint, zo zei de heer Kwint, de schone conceptie van het team, waarvan Dudok de bezielende leider was en nog is, werkelijkheid te worden en zo werd het door het voortschrijden der bebouwing en het realiseren van gehele wijken ook voor „outsiders" meer en meer duidelijk hoe Dudok en de zijnen zich hebben gedacht die gans nieuwe stad aan de zee, waar het goed zou zijn om te werken en te wonen. Verschillende belangrijke geldleningen werden aangegaan: een investeringsplan met een eindcijfer van circa honderdveertig millioen gulden werd vastgesteld. Verschillende grondaankopen ter reali sering van Wederopbouw- en uitbreidings plannen hadden plaats; tot de bouw van in dustriehallen werd besloten; en eindelijk werd dan ook het uitbreidingsplan „De Gilden" door Gedeputeerde Staten goed gekeurd. Ik zeg eindelijk, want het is toch werke lijk beschamend, dat een dergelijk plan voor onze gemeente van zo'n vitaal belang eerst na lange jaren de goedkeuring heeft kunnen verkrijgen. Vreugde en weemoed Sedert de laatste dertig jaar heeft de raad bij herhaling blijk gegeven een open oog te hebben voor het behoud van ons on volprezen natuurschoon en daar waar het mogelijk was buitenplaatsen, die gezamen lijk Velsens trots en glorie voor een goed deel vormden, aangekocht; ook het afgelo pen jaar deed zich een soortgelijke gelegen heid voor en werd de gemeente eigenaresse van „Beeckenstein". „Nu is het begrijpelijk, dat men zich hierover verheugt; ook ik juich dit besluit als zodanig en onder deze omstandigheden toe, maar uw voorzitter kan toch een gevoel van weemoed niet van zich afzetten; im mers deze buitenplaatsen, eens bewoond door de oude Velsense families, zijn steeds een grote zegen, zowel voor het sociale- als voor het culturele leven in deze gemeente, geweest. Het terrein, waar eens de huzaren van Boreel excerceerden, krijgt een andere bestemming, het grote huis zal worden ge sloopt en wij moeten hierin berusten; overi gens demonstreert niets pijnlijker onze fi nanciële, onze geestelijke en onze culturele verarming dan de zalen van onze oude kastelen, gemeubeld met stalen stoeltjes of andere, uit de toon vallende, inventaris en dan tevens nog gedeclasseerd door hun nieuwe bestemming. Een lange en indrukwekkende reeks van besluiten en verordeningen accentueer de hoezeer het sociale welzijn van burgerij en ambtenaren de belangstelling van de raad had," zei mr. Kwint. Schoolmuseum Door verschillende omstandigheden was het niet mogelijk, dat de Pieter Vermeulen- stichting het nieuwe schoolmuseum in 1952 opende. In het nieuwe, thans aangevangen jaar, zal dit ongetwijfeld het geval zijn. nu het gebouw voor Sociaal- en Cultureel Werk, dat het vorig jaar werd geopend, ook aan het nieuwe schoolmuseum onderdak zal verlenen. Bescherming burgerbevolking Over de Dienst bescherming Burgerbevol king merkte de voorzitter van de raad op, dat het plan voor de kring Velsen-Bever- wijk thans zijn voltooiing nadert en dat het op de goedkeuring van de minister van Binnenlandse Zaken wacht. Inmiddels werden aan de stafschool voor de bescherming bevolking te Barneveld alsnog opgeleid hoofdinstructeurs voor de onderdelen „Gas en Radiatie", „Identifica tie en berging", alsmede voor de „Zelf bescherming", terwijl daar tevens werd deelgenomen aan een cursus voor „Sociale verzorging" door de hoofden van deze dienst benoorden en bezuiden het Noord zeekanaal en een tweetal dames, welke de vrouwenorganisaties in de kring Velsen- Beverwijk vertegenwoordigen. Plaatselijk werden door de hoofdinstruc teurs van de diensten brandweer, opruim en reddingsdienst en politie de nodige in structeurs in opleiding genomen, welke op leidingen thans praktisch gereed zijn. Tevens werd een aanvang gemaakt met het aanzoeken van personen voor de lei dende functies in de georganiseerde zelf bescherming, t.w. wijk- en blokhoofden. Voor de functie van wijkhoofd werden in de meeste wijken de aangezochten bereid gevonden deze functie op zich te nemen, terwijl voor de functies van plaatsvervan zullen bijstaan bij de verdere opbouw van deze onderdelen der B.B.-organisatie. Moge dit vele voorbereidende werk met succes worden bekroond, zei mr. Kwint en de bevolking van deze gemeente aan dit beroep op haar medewerking in ruime mate gehoor geven. Plan voor Velsen Nt>ord In verband met de te verwachten in dustriële ontwikkeling in Velsen Noord is in het afgelopen jaar, in aansluiting op de studie van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan voor het gehele gebied van de IJmond, onder leiding van de Provincie de situatie van de IJmond (Noord) nader be studeerd. Het tijdstip schijnt thans gena derd, waarop voor Velsen benoorden het Noordzeekanaal een plan-in-hoofdzaak kan worden opgesteld. Gehoopt wordt dit plan in de loop van dit jaar ter vaststelling te kunnen aanbieden. Vooruitlopend op dit uitbreidingsplan- in-hoofdzaak voor Velsen Noord is, in ver band met de noodzakelijkheid van voorzie ning in de huisvesting van Hoogoven-em ployés, vastgesteld het uitbreidingsplan-in- onderdelen „de Gilden", dat ruimte zal bie den voor rond 650 woningen. Het ziet er naar uit, dat aankoop van belangrijke stuk ken grond mogelijk zal zijn. Daar het ge wenst werd geacht in de herziening voor Velsen Zuid volledig de tunnelplannen te verwerken, ondervond het werk vertraging, maar in dit herziene plan zullen worden opgenomen een drietal wijzigingen op het goedgekeurde plan. In bewerking zijn thans nog uitbreidings- plannen-in-onderdelen voor Santpoort- Noord en Santpoort-Zuid (Van Dalenlaan), terwijl tevens zal worden begonnen met een plan voor Driehuis. Bouwactiviteit De bouwactiviteit in Nieuw-IJmuiden blijft zeer groot, waardoor het herbouw plan D (Nieuw-IJmuiden), behoudens voor het uiterst westelijke gedeelte snel aan vol tooiing toekomt. De de Noostraat zal worden verbreed en geasfalteerd, de toegangsweg naar de tun nels in de Stationsweg zal eveneens worden verbreed. De aanbesteding van deze werken zal binnenkort plaats hebben. Evenzo zijn reeds belangrijke delen van het uitbrei dingsplan Nieuw-IJmuiden volgebouwd. In het kader van dit plan werd een begin gemaakt met de aanleg van tweede delen van het moerriool. Sanering Oud-IJmuiden In Oud-IJmuiden werd voortgegaan met het slopen van onherstelbaar verwoeste panden irj gemeentelijk bezit. Inmiddels wordt een plan uitgewerkt tot verder gaande sanering van Oud-IJmuiden bin nen het kader van het Wederopbouwplan, terwijl de voorbereidingen zijn getroffen voor de bouw van een industriehal. De aanblik van Oud-IJmuiden is inmid dels reeds iets verbeterd door voornoemde sloop van panden en door de voorbereidin gen ten behoeve van een tijdelijke beplan ting, zo zei mr. Kwinta De ontwikkeling van de plannen voor de uitbreiding van de rióolwaterzuive- ringsinrichting bleek meer tijd te vragen dan kon worden voorzien. Inmiddels heb ben de werkzaamheden voortgang. De uit voering van de tunnelwerken brengt veel overleg met zich wegens de ingrijpende aard van het project en zal voor en na leiden tot de uitvoering van bijkomende werken, waarvan in het bijzonder die, welke zijn te verwachten in Velsen-Noord omvangrijk zullen zijn. De plannen van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken voor de aanleg van een waterleiding van de Jan Gijzenvaart naar de nieuwe fabriek van de N.V. Breedband zullen geen doorgang vinden, daar een ander plan om dit water uit Heemskerk aan te voeren aantrekkelijker was, zoals wij al meldden. Huisvesting In 1952 werden 330 bouwplannen inge diend tegen 300 in 1951, een bewijs dat de bouwactiviteit in onze gemeente ook in 1952 onverminderd voortduurde. In 1952 kon aan 505 gezinnen huisvesting in nieuwé woningen worden geboden. Dit aantal ligt lager dan in de jaren 1948 t/m 1951 en wel als gevolg van de geldlenings moeilijkheden in 1951 in het gehele land, dus ook in Velsen, waardoor in dat jaar de bouw van 664 woningen een half jaar moest worden uitgesteld, zodat deze wo ningen voor het overgrote deel pas in 1953 gereed zullen komen. In totaal zijn met genoemd aantal inbe grepen na de bevrijding 3530 gezinnen in nieuwe woningen ondergebracht, waarvan 195 in noodwoningen en 3325 in normale woningen, waafbjj de duplexwoningen voor 2 zijn geteld. Op 31 December waren in de gemeente 970 woningen in aanbouw en 2 winkels, bedrijfscomplex, de activiteit in het tref fen van voorzieningen in de huidige be drijfsgebouwen. Plantsoenplannen Voor het jaar 1953 staan enkele grote objecten op het programma. Er zal een aanvang worden gemaakt met de aanleg van de groenstrook in IJmuiden: het Moer- bergplantsoen en het Gtjzenveltplantsoen. Tevens zal bij de bouwblokken, die om deze groenstrook worden gebouwd, ge meenschappelijke binnentuinen worden aangelegd. Deze tuinen zijn in zoverre nieuw, omdat zij door de bewoners meer als „kijk-tuin", dan als „gebruiks"-tuin zullen moeten worden beschouwd. De gezondheidstoestand der bevolking is goed, bij de schoolkinderen zelfs beter dan het vorige jaar; het aantal besmette lijke ziekten was gering. Van de 5 patiënten, die leden aan kin derverlamming is er één overleden, van de vier anderen is de toestand zodanig, dat verwacht kan worden, dat zij geheel zul len genezen zonder enige verlamming. De huisvesting laat in vele gevallen nog heel wat te wensen over. De meeste ur gente gevallen zijn opgelost, maar nog niet alle. Het leed als gevolg van gedwongen samenwoning is nog steeds groot. Via de sportuitwisseling („wij zien ver langend uit naar Edmonton's bezoek in Mei") kwam de heer Kwint op de groeien de Velser Gemeenschap, wier nut bijvoor beeld al in het Agendabureau begint door te werken, maar wier eindvorm nu binnen kort te verwachten is. Politieproblemen De huisvesting van het politiepersoneel leverde in het algelopen jaar moeilijk heden op voor de alhier aangestelde, uit andere gemeenten komende, krachten. Zo als ook elders is het huisvestingsprobleem van invloed bij het vervullen van vaca tures, waardoor mede het aantal geschikte sollicitanten gering is. In het posthuis te Santpoort, dat, vooral voor wat het intérieur betreft, in een slechte toestand verkeerde, werden enige verbeteringen aangebracht, terwijl het zich laat aanzien, dat aan de bouw van een nieuw bijbureau in de afdeling IJmui- den-West binnen niet te lange tijd begon nen kan worden. De reserve-gemeentepolitie werd, zij het nog niet in de gewenste mate, uitgebreid. De scholing gaat regelmatig voort met als resultaat, dat bij krachtmetingen met an dere groepen de afdeling Velsen een in druk maakt, die boven het gemiddelde ligt. De inspanning, die van de politie bij de pontveren gevraagd wordt, was zeker niet minder groot dan in voorafgaande jaren. Van de destijds aangekondigde noodoplos sing om vooral in de zomermaanden het aantal ponten uit te breiden, werd tot nu toe niets vernomen. (Wij menen beter te weten red.). In 1952 vonden 458 verkeersongevallen plaats, waarvan 3 met dodelijke afloop. In 12 gevallen was zwaar lichamelijk letsel het gevolg. Blijkens de statistische gege vens in het algemeen neemt het aantal ver keersongevallen niet af. In onze gemeente is dit aantal 158 groter dan in 1951. Vier personen kwamen bij bedrijfsonge vallen om het levgn, terwijl 12 mensen het leven lieten bij ongevallen van andere aard. Visserij „indrukwekkend" Evenals vorige jaren tonen de imposante clifers betreffende de omzet op de rijks- visafslag weer opnieuw overduidelijk aan welk een belangrijke bron van inkomsten de visserij voor ons volk nog steeds is en hoe nauw verbonden het IJmuidense deel van Velsen steeds blijft met onze visserij. De tendenz tot vervanging van de klei nere stoomtrawlers door moderne motor- kotters heeft zich voortgezet. Een belang rijke oorzaak hiervan is gelegen in de na de oorlog tot ontrustbarende hoogte geste gen kolenprijs, gepaard met een sterk ver minderde kwaliteit der kolen. Bij een her stel van de vooroorlogse verhouding tussen kolenkosten en oliekosten zou de „ver oudering" der stoomtrawlervloot-in een ge heel ander licht komen te staan. T unnelbouw De tunnelbouw, waarnaar van alle zijden zo verlangend werd uitgezien, is in 1952 eindelijk hervat; het werk had veelal een voorbereidend karakter, de omlegging van Rijksweg no. 6, uitkomende ter hoogte van de Parkweg op Rijksweg no. 9, is ge reed gekomen, terwijl de bouwput nodig voor het maken van het eerste gedeelte van de tunnel is drooggelegd. In Januari van dit jaar zal worden be gonnen met het storten van de eerste mo ten van zowel de auto- als de spoorweg- in speciale voorstelling voor Thalia De Italiaanse muziekfilm „Drie vrouwen om Verdi", een biografie van de warm bloedige schepper van „Aïda", „La Tra- viata" en andere meesterwerken van de Italiaanse operakunst, heeft de romantische levensgeschiedenis van een der meest ge liefde componisten van het bel canto tot onderwerp gekozen. Het tragische begin de prille liefde tot Margherita en de dood van hun kind vormt de inleiding tot een rooskleurig ver haal vol roem en succes, gelardeerd met hartskwesties tussen de jonge musicus en twee zijner bewonderaarsters. Vooral de rol van Theresina Stolz krijgt een boeiende vertolking van Maria Cebo- tari, maar overigens slaat deze rolprent zo vaak door naar het sentimentele, dat men het Italiaanse handelsmerk wel eens onge lovig beziet na „Fietsendieven" en „Mira kel van Milaan". Overigens komt er pare lende operamuziek in voor, die zich in kostbaar gemonteerde scènes zeer wel laat genieten, zelfs voor de verwende theater bezoeker. F. Het houten noodgebouw bij de Water- vlietschool tussen Van Diepenstraat en Wijkerstraatweg is Dinsdag vrij gekomen van de hoge prikkeldraadomrastering, zo dat het aanzicht van de nu in gebruik zijnde neutrale kleuterschool er wel iets op vooruitgegaan is. De gemeentelijke plantsoenendienst en openbare werken zijn bezig de plannen tot verfraaiing van de directe omgeving ten uitvoer te brengen. Van de Smidt van Gel derstraat af is een breed tegelpad aange legd, dat langs de Zuidkant van het ge bouw naar de ingangen leidt. Ook aan de Van Diepenstraat komt een tegelpad naar de ingang van de „vergaderruimte", wat de bestemming van het gebouw voor de avonduren immers is. Inmiddels zijn er voor te houden vergaderingen in dit ge bouw honderdvijftig nieuwe stoelen ge bracht. Woensdag 14 Januari Personeelsver. „Samenwerking", filmavond, 20 uur, Thalia Schouwburg. Rex 20 uur: „De zevende sluier." Donderdag 15 Januari Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, lezing door Reint Laan over Amerika, 20 uur, Gem. vergaderlokaal, Abelenstraat. Commissie Ontspanning voor Ouden van Dagen, Ontspanningsavond met mede werking van de Haarlemse Postfanfare met de Boerenkapel en de Beierse kapel, 20 uur, Patronaatsgebouw. Culturele Gebouw Filmavond van reis bureau Lissone-Lindeman, 20 uur. Rex 20 uur: „De zevende sluier". Thalia 20 uur: Speciale voorstelling „Drie vrouwen om Verdi". Met unanieme vreugde heeft Velsens raad gisteravond de nieuwe subsidieregeling voor het bijzonder kleuteronderwijs aanvaard, nadat eveneens van harte de H.O.V. haar „garantiebedrag" van f 4180 had toegewezen gekregen. Dat was na een communistische poging om een uitzettingsgeval in Santpoort op te rakelen, de hoofd schotel van de lange raadsagenda, die de eerste zitting in het nieuwe jaar opleverde. Oud-IJmuiden kwam ook nog even ter sprake door een wijziging van het plan voor dat omstreden deel der gemeente. Wethouder W. F. Visser zei overigens, dat dit college niet zal afwijken van het thans omlijnde standpunt in deze. gend wijkhoofd en blokhoofd zich reeds een waaronder nog niet begrepen 169 étage deel beschikbaar heeft gesteld en er meer worden aangezocht. Van het door het rijk in bruikleen te ver strekken materiaal voor de overheidsdien sten der B.B.-organisatie, t.w. brandweer, opruim- en reddingsdienst, geneeskundige dienst en sociale verzorgingsdienst, werd in het afgelopen jaar een groot gedeelte ontvangen, terwijl de verdere aflevering regelmatig voortgang heeft. Het is te ver wachten dat het magazijn aa'n de Snellius- straat op korte termijn in gebruik kan worden genomen, in verband waarmede een hoofd-magazijndienst werd aangesteld. Daarnaast werden aangesteld een hoofd zelf- en bedrijfsbescherming en een hoofd van de verbindingsdienst, welke functiona rissen het hoofd bescherming bevolking woningen aan de Lange Nieuwstraat, waarvan de gunning iedere dag kan wor den verwacht. Het plan is in voorbereiding voor het maken van een opjaagstation bij de Hage- lingerweg voor de verbetering van de druk in het hoofdbuizennet voor water te Sant poort. Er werd in totaal 70 keer voor brand uitgerukt, t.w. 37 keer in IJmuiden, 25 keer in Santpoort en 8 keer in Velsen-Noord. Het gebrek aan voldoende ruimte voor de reinigingsdienst doet zich in steeds ster ker mate gevoelen. Kantoor-, werkplaats en magazijnruimte is zeer onvoldoende. Bovendien remt de verwachting, dat bin nen afzienbare tijd begonnen kan worden met de bouw en inrichting van een njeuw Op de elders afgedrukte burgemeester- lijke Nieuwjaarsrede, die ruim drie kwar tier in beslag nam, antwoordde de nestor van de raad, de heer Maas, voorzitter van de K.V.P.-fractie en hij zei, dat het beleid van het college de waardering van de raad ondervindt ondanks de menigvuldige cri- tiek; de hoop uitsprekend dat de nieuwe raad na de verkiezingen van het komende voorjaar in grote harmonie met het college mag samenwerken. Op een vraag van de heer Lips (A.R.) wanneer aan het bouw plan „De Gilden" in Velsen-Noord begon nen kan worden, vertelde wethouder Vis ser (O. W„ Arbeid), dat deze datum niet met juistheid te voorspellen is, al zal ze wel in 1953 vallen. De heer Den Hol lander (Comm.) appelleerde volgens oud gebruik aan het verzoek van de Bond van Land- en Zuivelarbeiders om de raad van Velsen adhaesie te laten betui^fen met een voorstel om te voorzien in de nood van werkloze land- en DUW-arbeiders, een vraag, die door wethouder Strijbosch (Soc. Zaken, Kath.) met de even gebruike lijke repliek werd afgedaan dat dit een landelijke zaak is, die thuishoort bij de vak organisaties. Sputterend moest de heer Den Hollander zich tenslotte bij de meerderheid van de raad neerleggen. Uitzetting- De heer Kruisman (eveneens Comm.) wilde proberen de minister van Binnen landse Zaken toch te laten opdraaien voor de kosten van het opslaan der materialen voor de burgerlijke verdediging, wat hem na eveneens vergeefse pogingen van B. en W. niet lukte en wipte vervolgens over naar de huisvestingsnarigheid van de gezinnen Pauwels en Oudendijk in Santpoort (dit laatste gezin werd in December als inwo nend uit een huis gezet aan de Wüstelaan). Maar dat was allemaal niet aan de orde, meende de voorzitter; slechts besproken mocht worden het voorstel van het college om deze affaire in handen van B. en W. te laten. De communistische afgevaardigde wilde op hoge toon een motie indienen, om het gezin Oudendijk alle kosten, voort vloeiende uit de uitzetting, van gemeente wege te vergoeden. De heer N u y e n s (Kath.) sprong er tussen, zeggende dat de familie Oudendijk raadgevers heeft gehad, die een situatie wilden uitbuiten, maar dat het gemeente bestuur, ondanks een gemaakte fout, alles heeft gedaan om dit goed te maken. Dus kwam het voorstel van het college Vier dagen lang heeft er in Karachi zoveel als een opstand gewoed. Overal in de stad braken ongeregeldheden uit. De auto van de minister van Binnenlandse Zaken werd in brand gestoken. tunnel; het ligt nl. in de bedoeling in dit nieuwe jaar de beide tunnels over een lengte van ruim 250 meter gereed te maken. De burgemeester eindigde: Veel arbeid zal ook wederom in het nieuwe jaar van u en ons ambtenarencorps worden ge vraagd; de zware slagen van de tweede wereldoorlog zijn wij althans materieel weer te boven gekomen; Velsen's her bouw is voltooid en de gemeente is beter, geordender, doelmatiger en schoner uit het puin herrezen. Moge Hogere Zegen 'op deze arbeid rus ten! De studieclub voor schilders zal heden avond weer bijeen komen op een zelfwerk- avond in de Nijverheidsschool, waar zal worden geoefend in het schetsen, plastie ken, en de wikkeltechniek. Om half acht gaat men beginnen. ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel. 4886 Soep zonder sloep Binnen afzienbare tijd ijlt er een blank-geschilderd autoot je door Velsens dreven bezui den het kanaal, inhoudende vele dampende liters soep. Erwten, kippen, tomaten, groente en wat er meer aan soep-grondstof in het brein van de drie geestelijke vaders van dat witte voituurke op komt, zullen met kluif en balletjes de hoofdbestanddelen van de inhoud dezer soep express uitmaken. Drie nijvere vleeshouwers, met name Hemke, Moeken en Otter hebben geruime tijd een plan uitgebeend, om de Vel- senaren dagelijks van verse soep niet van dat gaarkeu kenspul, maar soep te voor zien en Dinsdag loopt de zaak niet in de soep, maar van stapel, hopen zij. In België, Amsterdam, Nijme gen en andere beschaafde woonoorden doen ze het sinds kort ook en de burgerij blijkt gretig de producten tot zich te nemen, zodat het slagerstrio in Velsen de lucifer bij het gasstel hield en aan het koken en rekenen sloeg. Een van het driemanschap heeft het mij verteld: het wordt krachtige soep met echte stukken gestorven run deren en andere dieren er in, inclusief zogenaamde balle tjes en de cliëntèle hoeft geen sloep te gebruiken om van het ene balletje naar het volgende te varen. Bovendien zou men niet weten, hoe men een soep waardige sloep in een alumi nium gamel zou moeten on derbrengen; het bleek eenvou diger er maar wat meer vlees waren door te doen. In elk geval: van negen uur tot vijf uur zal het soep autootje door Velsen snellen, op den duur wellicht toege rust met een Butagas-instal- latie ter opwarming van de vracht en papieren bekers voor de „losse klanten", en op het centrale adres aan de Trompstraat hoopt men liters en liters (vijf halve en drie volle borden per liter) te kun nen koken tegen een prijs, waarvoor de huismoeders het lekker niet zo lekker kunnen. Als de soepcentrale goede soep wordt, komt er een nieuw soeppand ook en een soeppost aan het strand, zodat het een heel soepje wordt. Putten en „kalveren" Verontrust schrijft mij een IJmuidenaar, dat de trottoirs langs de boulevard de Long Neuf de Lange Nieuwstraat zeg maar zijn gelijk de put ten, die gevaar opleveren voor kalveren en waar dus eerst zulk gedierte in verdrinken moet, voor de putten gedempt worden. Het gaat om een serie losse trottoirtegels voor de burchten der middenstand en om een oude dame excuseer de vergelijking die daar de zer dagen lelijk viel. Knie ge schaafd en goed kapot, dus ge lukkig niet „verdronken", maar nademaal vooral voor on ze bejaarde medeburgers een groot ongeluk zelfs in een knikkerkuiltje verscholen kan zitten,zou het aanbeveling ver dienen de trottoirplaveiselen onzer goede gemeente vooral op de drukbevolkte stukken van zulke obstakels te verlos sen. Goede sneeuwjacht Met veel moeite en geblikker van een scherpe snavel hebben een paar kleine IJmuidenaren aan het strand een meeuw te pakken gekregen, wier vlieg- capaciteiten kennelijk onder de maat lagen: het beest probeer de telkens de lucht in te ko men, maar die pogingen von den een roemloos einde wegens een klaarblijkelijk defect aan de motoren. Met alle liefde, die er in het kind kan schuilen als het verstandig van catapult wordt verre gehouden, is de meeuw, die aan een zweer op de linkervleugel laboreerde, naar de op alles raad wetende Hermandad vervoerd. Daar zorgde men ervoor, dat de moedeloze vogel, die onder het jasje van zijn gastheer al druk aan zijn laatste wilsbeschik king bezig was, in het gastvrije „Velserbeek" werd gelegerd, waar op de boerderij de zweer in behandeling is genomen. Binnenkort wordt er weer proefgevlogen, menen de des kundigen. LAMPENIER in stemming om de zaak zo%ls gebruikelijk aan het beleid van het college over te laten, dat met alleen de stemmen der vier com munisten tegen, werd aangenomen. Tien mille voor ,Hoop" Op het voorstel, om 10.000 ter beschik king te stellen voor het hospitaalkerkschip „De Hoop" reageerde de heer J. Visser (A.R.) met een hartelijk dankwoord voor deze geste, en de heer Den Hollander wilde zich daar „desnoods" wel bij aan sluiten, al meende hij enige wrevel bij het college te hebben ontdekt over deze bij drage. „Waanzin" zei de voorzitter, afkappend. „Meneer de voorzitter, ik heb u zojuist haast een uur aan het woord gelaten".... kwam de heer Den Hollander onder groot plezier van de hele raad en de praeses zelf, om door te gaan met een mooi en hogelijk gewaardeerd verhaal over de betwiste ani mo in het college voor deze gift. Maar hij was tenslotte toch vóór, vier kant zelfs. De raad trouwens eveneens. De heer Disselköter zag de nieuwe straatnaam „Waterlooweg" graag veranderd in „Waterloolaan" met het oog op moge lijke verwarring met de Waterlandweg, een idee, dat door het college graag werd over genomen. Er vielen enige woorden over de aankoop van grond in IJmuiden, die wel wat duur leek, maar voor het beoogde doel: de bouw van een politiepost op een zo strategisch punt, had de raad de som toch tenslotte wel over. Uiteraard kwam de heer T o n i n o (Kath.) aan het woord over de verande ringen in het plan Oud-IJmuiden. Hij achtte alle wensen nog niet vervuld en vreesde, dat de winkeliers nu steeds we gens gebrek aan voldoende achterland niet veel zin in dat oud-ÏJmuiden hebben. Hij stelde er prijs op de wens uit te spreken, dat het het college zou mogen gelukken, de beruchte krotten van oud-IJmuiden te sa neren. Wethouder Visser ging er nog even op in, menend, dat van dit college geen verdere aantasting van het oude standpunt te verwachten is. Dank u! Via het achterdeurtje van de verhuur van een werkplaats aan de Hagelingerweg te Santpoort, glipte de heer Kruisman de eerder aangeroerde huisvestingskwestie- Oudendijk nog eens binnen. De door B. en W. voorgestelde huur was hem te hoog, maar de wethouder repliceerde, dat nader hand de deskundigen het met deze huur prijs eens zijn. Maar de heer Nuyens merkte op, dat dezelfde heer Oudendijk per briefkaart» heeft verklaard, uitermate dankbaar te zijn voor het aanbod van de gemeente, waarop de communisten zwegen. Twee subsidies Twee discussiepunten bleken in de staart van de agenda te schuilen: het subsidie aan de H.O.V. en de nieuwe subsidiëring van het bijzonder kleuteronderwijs. De heer Van Dongen (C.H.) hoopte, dat het Provinciaal Orkest, dat straks uit de H.O.V. zal groeien, „bij voorrang" de steu nende gemeenten zal bedenken met con certen. De heer Van Leusen (Arbeid) toonde zich hogelijk voldaan over het voor stel ad 4180 en zag het zo, dat Velsen de eerste gemeente na Haarlem is, die ver plichtingen heeft aan de Haarlemse Or kestvereniging, wat niet wegneemt dat iedere poging om de H.O.V. naar Velsen te krijgen, de steun ten volle verdient. Waar de heren Van Leeuwen (Kath.) en Lips (A.R.) het hartelijk mee eens waren, een verheugenis, die volledig weerklank vond bij wethouder D e B o e r. „Het bedrag is zuiver een garantiebedrag" zei hij, „het voornaamste is, dat het instituut H.O.V. gehandhaafd blijft. Het is zeker, dat de H.O.V. tenminste twee keer per jaar in Velsen optreedt, de afspraken daarvoor zijn al gemaakt. Over de subsidiëring van het Bijzonder kleuteronderwijs kregen de heren Ver beek en Lips van de wethouder op een aantal geringe aanmerkingen onder meer te horen, dat er nauwkeurig overleg is ge pleegd met de schoolbesturen, voor deze regeling uit de bus kwam, al blijven er natuurlijk bepaalde wensen. Materieel zou het weinig voor de gemeente uitmaken, of de leidster, die tijdelijk als hoofd optreedt, ook binnen de periode van 60 dagen haar extra-honorarium krijgt, berekend naar 400 per jaar, maar toch riep de heer D e Boer aan, met het oog op de komende rijksregeling, de zaak even aan te zien. De maatstaven liggen overigens gelijk aan die van het openbaar onderwijs. Over de be zetting der scholen antwoordde de wethou der dat het in de toekomst in de bedoeling ligt 34 leerlingen per klas aan te houden, zodra het aangevraagde bouwvolume voor nieuwe kleuterscholen gerealiseerd is. „Op den duur zullen het kleuteronderwijs en het lager onderwijs vrij moeten zijn van school geldheffing" meende hij voorts, de voor zitter keek bedenkelijk „maar zolang het rijk nog niets vergoedt aan de gemeente gaat het niet aan het kostbare gebaar van het kosteloos onderwijs te maken." De heer Maas vond de schoolgeldhef fing niet voldoende progressief, wat onder meer vooral de grote gezinnen treft, maar de wethouder repliceerde, dat de adviezen van de schoolbesturen in deze gevolgd zijn, waarnaast zulk een progressiviteit ook een schrikkelijke administratieve rompslomp zou geven. Ook te dezen opzichte wilde hij het dus liever een jaar aanzien, in afwach ting van de rijksregeling. En de heren Maas en Verbeek bleken dankbaar overtuigd te zijn met het beloofde jaar „eens aan zien" in het vooruitzicht. Ter verduidelij king werd door de heer De Boer meege deeld, dat donaties aan cie school volgens de nieuwe regeling uiteraard zijn toege staan, maar dat ze niet verplicht gesteld mogen worden. In de commissie van advies voor de dienst voor Sociale Zaken werd de heer C. F. Nieuwenhuijzen herkozen; de heer Floor kwam in de opengevallen plaats van de commissie voor financiën en de reinigings- dienst.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7