Nationalisaties twistappel voor Labour en vakverbond BOEKHOUDEN Enthousiasme voor synthetische vezels blijkt wat te groot Na negentien jaar: Nieuwe race om de halve aarde „PARIJS 1890" Lampekappen LEVASIER TOURS AUTOVERHUUR „DE ECONOOM" INSTITUUT PONT HOOGERS Bevan wil te hard van stapel lopen, maar de TUC remt hem geducht af Nieuwe Morris-fabriek in Amersfoort in gebruik Nylon Rudolf FIRKUSNY Is lopen Ueen last? TEYGELER helpt U naar OPERA CARMEN Automobielbedrijf C 1ERENDSEN Zo Net meisje een magazijnbediende 6 Oorzaak katoenbrand in Enschede nog onbekend Sleepboot vond niets op plaats van explosie KNAC noemt noodzakelijke wegdek-aanduidingen Faillissementen Alkmaarse K.V.K.-voor- zitter over pontenmisère Herinneringen aan „De Uiver" P. Brouwer Parfumerie JUNG Met Dinsdag 27 Jan. Schoenmakerij en Stikkerij VELIE Gashaarden gevraagd WOENSDAG 14 JANUARI 1953 Van onze correspondent in Londen) De interne beroering in de Labour Party is een aantal weken geleden door de ver kiezing van Aneurin Bevan tot lid van het fractiebestuur in het Lagerhuis aanzienlijk afgenomen. De operaties van de Bevan- groep zijn in het parlement voorlopig ge staakt, zulks op bevel van de meerderheid der fractie. Het klimaat in de partij zelf is verbeterd, omdat de complotterenden aan het kortste eind trokken. De wildernis lokte hen niet aan splinterpartijen hebben on der het Engelsfc kiesstelsel geen kans en de rest van de fractie kon de linkse broe ders evenmin missen, omdat met hun val bij de volgende verkiezingen de hele partij dreigde onder te gaan. Bovendien kon rechts zich geen royements-avontuur ver oorloven, gebonden als de partij nu een maal was door de uitspraak van de confe rentie van Morecambe, die het bestuur op dracht heeft gegeven een nieuw verkie zingsprogram uit te werken in de geest van de Bevan-volgelingen, die zes van de zeven bestuursplaatsen veroverden in de sectie die door de partij-afdelingen wordt geko zen. Ook Bevan's tegenstanders kunnen het congres-besluit niet negeren. Het resultaat is, dat er thans in sneltreinvaart een pro gram moet worden opgesteld, omdat men daarmede in het voorjaar gereed wil zijn, zodat er tijd is om dit voor de volgende conferentie in het najaar door de afdelingen te laten bestuderen. Reeds is men het er over eens, dat de mogelijkheid van de na tionalisering dient te worden overwoge.n van de vliegtuigbouw, de zware machine industrie, de chemische industrie, de scheepsbouw en de fabrieken, die machines voor de textielnijverheid vervaardigen. Ge durende het zesjarige Labourregiem wer den genationaliseerd de kolenmijnen, de spoorwegen, het lange afstandsvervoer op de weg, de kanalen en de havenbedrijven, de staalindustrie, gas en electriciteit, als mede de grote telegraafmaatschappij. Voorstellen om het assurantiewezen, de suikerraffinaderijen, de cementindustrie en het marktwezen onder staatsbeheer te brengen, liet men kort voor de laatste ver kiezingen vallen. Toen was reeds het con flict ontstaan met degenen in de partij, die tot voorzichtigheid maanden en een lang durige periode van consolidatie noodzake lijk achtten, waarin de eerste reeks natio naliseringen haar beslag zou kunnen krij gen. Labour was kennelijk geschrokken van eigen moed, toen zij na de overweldi gende verkiezingszege van 1945 het kiezers mandaat uitvoerde. Deze overwinning werd aanvankelijk aan het nationaliseringspro gramma toegeschreven. Bevan is nog steeds van mening dat alleen een radicaal demo cratisch socialisme, dat volgens hem boven dien het enig afdoende antwoord is op het communisme, Labour en Engeland uit het moeras kan helpen. Onverschilligheid De „zwevende" kiezers, die de doorslag geven aan de stembus, staan echter tame lijk onverschillig tegenover de nationalise ringen met uitzondering van steenkool, welks nationalisering Churchill al na de eerste wereldoorlog had bepleit als deze geen rechtstreeks verband houden met hun eigen noden. Waarschijnlijk had Laborfr ook zonder het nationaliseringsprogram in 1945 een grote zege behaald als gevolg van de ver arming van de middengroepen, het abomi nabele Torybeheer in de dertiger jaren Churchill was Baldwin's en Chamberlain's scherpste tegenstander! en het feit dat de Labourministers in de coalitieregering gedurende de oorlog hun taak op indruk wekkende wijze hadden vervuld. Labour was in 1945, toen de conservatieven hun partijpolitiek hadden verwaarloosd, en erop rekenden, dat zij door Churchill's populari teit wel zouden winnen, het symbool van vernieuwing, waarop millioenen in de donkere jaren hadden gehoopt. De nationaliseringen verwekten echter weinig of geen enthousiasme door de vrij wel geruisloze wijze, waarop ze werden in gevoerd (in het parlement spartelden de Tories, die machteloos stonden tegenover de enorme Labour-meerderheid, nauwelijks tegen) en omdat in de bedrijven vaak vrij wel alles bij het oude bleef. De toenemen de bureaucratie in de industriële organisa tie was nochtans een groot bezwaar en in financieel opzicht waren de resultaten ook vaak teleurstellend door de extra last van de schadeloosstelling van eigenaren en aan deelhouders, die nog meer dan een halve eeuw op de bedrijven zal drukken. Vakverbond huiverig Een andere rem voor de geestdrift vormt het feit, dat Labour zich niet in voldoende mate op de nationalisering had voorbereid en daardoiür niet precies wist wat ermee aan te vangen. De meeste vakbonden ston den er huiverig tegenover en zeker de lei ders van het T.U.C., het Britse vakverbond. De algemene bestuursraad hiervan zit echter in hetzelfde schuitje als de Labour- leiding, aangezien het vakbewegingscon gres van Margate binnen een jaar de op stelling van nieuwe nationaliseringsvoor- stellen eiste. Vandaar dat het bestuur van de Labour Party, die in zovele opzichten afhankelijk is van de vakbonden (die haar financieren) gezamenlijk met vertegen woordigers van het vakverbond, het ver kiezingsprogramma wilde uitwerken. Dit nu heeft het vakverbond dat aangaande nieuwe nationaliseringen meer dan één slag om de arm wil houden geweigerd. Het T.U.C. wenst steeds zijn onafhanke lijkheid van elke regering, ook van een Labourregering, te bewaren! Het is trou wens opmerkelijk hoeveel er onder Labour werd gestaakt, terwijl de conservatieven tot nog toe dank zij de eminente minis ter van Arbeid, Sir Walter Monckton belangrijke arbeidsconflicten hebben weten te vermijden. De vakverbondsleiders willen zich in geen geval nu reeds aan een industrieel Labourplan binden. Zij hebben laten weten, dat zij het te druk hebben om in de komen de maanden enkele malen per week in studiecommissies van de Labour Party te gaan zitten. Overleg wezen zij natuurlijk niet van de hand, maar wel speciale mede werking. Labour zal nu op eigen houtje, zonder gebruikmaking van vakbewegings deskundigen, het nieuwe program moeten opstellen. Als men echter hierbij te hard van stapel loopt om Bevan te sussen en ge volg te geven aan de algemene drang naar actie, dreigt het nog altijd smeulende Bevan-conflict in de partij een conflict te worden tussen partij en vakbeweging, dat catastrofale gevolgen voor beide zal heb ben. Vandaar dat men zich tot nu toe van weerskanten enige incidenten buiten be schouwing gelaten matigt. De oorzaak van de brand bij de N.V. Sesam is nog steeds niet opgehelderd,, maar de politie verwacht veel van de verklarin gen van een 12 tot 14-jarige jongen, die kort nadat de brand is uitgebroken, heeft aangeklopt bij een familie in de Spoordijk straat te Enschede, met de mededeling, dat er bij de „Sesam" brand was ontstaan en dat de brandweer moest komen. De jongen was tamelijk opgewonden. Men kon hem niet helpen, want de familie had geen tele foon. Men verwees hem naar een café in de buurt. De vrouw van de caféhouder wilde de jongen aanvankelijk niet geloven en liep even naar buiten, om zich te over tuigen. Zij zag inderdaad een beetje rook opstijgen. Daarna is de brandweer gewaar schuwd. Ongeveer vijf getuigen hebben gezien, dat de brand bij de balen is ont staan, die buiten stonden opgestapeld. Er is nog een poging gedaan, deze balen direct weg te slepen, maar daarvoor waren ze te zwaar. De sleepboot „Holland" van de rederij Daeksen, die gistermorgen was uitgevaren, nadat een ontploffing bij Ameland was waargenomen, is des middags in de haven van Terschelling teruggekeerd. Op de plaats waar de ontploffing zich heeft voorgedaan, heeft men niets kunnen vinden, dat duidt op het vergaan van een schip in deze omgeving. De K.N.A.C. heeft zich tot Gedeputeerde Staten van de elf provinciën gewend met het verzoek de aandacht van de lagere weg- beheerders te vestigen op de noodzaak een heid te betrachten in het systeem van aan duidingen op het wegdek. In afwachting van de door de K.N.A.C. bij de minister bepleite revisie van de leidraad voor de bebakening van de rijkswegen, welke voor schriften naar het inzicht van de Automo bielclub voor alle wegbeheerders in het land zouden moeten gelden, is verzocht bij de wegdekmarkeringen van de volgende bestaande en juiste principes uit tp gaan: Het aanbrengen van een in de lengte richting van de weg getrokken, ononder broken streep. De streep dient alleen op die plaatsen te worden aangebracht waar het om redenen van verkeersveiligheid abso luut noodzakelijk is dat de weggebruikers in hun rijstrook blijven. Als voorbeeld hiervan noemt de K.N.A.C. onoverzichte lijke bochten en bij de top van hellingen. Een onderbroken lijn (streeplijn) als ge leiding van het verkeer ter nadere aandui ding van de rijstroken. Een bloklijn, tot voortzetting van de rij baankanten van de belangrijkste weg over het kruispunt. Ten aanzien van de bermplankjes, die juist in dit mistige seizoen hun grote waar de weer overduidelijk bewijzen, acht de K.N.A.C. het uitermate gewenst, dat er naar wordt gestreefd deze bakens op alle be langrijke wegen buiten de bebouwde kom men aan te brengen. Het Franse s.s. Fauzon is na een aanvaring met het Costa-Ricaanse schip .Aster" de haven van Vlissingen binnengesleept. De voorsteven van de Fauzon" heeft blijkens de foto nogal wat te verduren gehad. De fabriek van „Morris" automobielen aan de Nijverheidsweg te Amersfoort is hedenmiddag door dr. A. Winsemius, di recteur-generaal van de industrialisatie, officieel in bedrijf gesteld. Hiermee is een modern autobedrijf aan de Nederlandse industrie toegevoegd. Meer dan 250 ar beidskrachten vinden er werkgelegenheid. De huidige fabriek produceert thans 125 auto's per week. Het nieuwe bedrijf is vrij- Ongeveer vijftien jaar geleden lanceerde het Amerikaanse Chemische Concern E. J. du Pont de Nemours Co het bericht, dat het een groep chemici in een harer labora toria was gelukt een synthetische vezel met uitzonderlijke eigenschappen samen te stellen. Het product, dat aanvankelijk werd aan geduid als „vezel 66" werd later door du Pont „nylon" gedoopt. Nylon was geen handelsmerk maar een soortnaam, zoals hout en glas en deze naam werd hoofd zakelijk gekozen omdat hij in alle talen gemakkelijk uitgesproken kon worden. Een ieder, die iets met scheikunde te maken had, staakte even het werk en rea liseerde zich het enorme belang van deze vinding. Daarmede toch was het de mens voor de eerste keer gelukt om een vezel samen te stellen, dat wil zeggen een vezel opgebouwd uit verschillende stoffen, die elk voor zich geen enkele vezelachtige eigenschap bezitten; zulks in tegenstelling met kunstzijde, die uit cellulose wordt ver vaardigd. Nylon betekende niet zo maar de ont dekking van een vezel, maar het betekende een revolutie, veel en veel groter dan die welke eens de ontdekking van katoen en kunstzijde teweeg hadden gebracht. De wolproductie zou zienderogen terug lopen en zou ongeveer in 1957 nog slechts 5 pro cent van die van het ogenblik bedragen. Onder de invloed der diverse publicaties moest men wel tot de overtuiging komen, dat nylon het leven van de toekomstige mens volledig zou gaan beheersen en het was uiterst moeilijk zich een vrouw voor te stellen, die dan niet van top tot teen in nyon was gehuld en die zich dan „als een sneeuwvlok zou voelen." Daarbij werden de heren der schepping nu ook eens in de zaak betrokken, want Zij kregen overhem den, sokken, dassen en badpakken van nylon in uitzicht gesteld. Tien jaar na de ontdekking van de vezel, op 15 Mei 1940, werden de eerste nylon kousen in de warenhuizen van Amerika aangeboden en op dat ogenblik had nylon zijn uitvinders al 27 millioen dollar gekost. De ontdekking van nylon werkte natuur lijk stimulerend op de chemici van du Pont en zij gingen dan ook direct aan het werk om andere synthetische vezels te ontdek ken. Ook andere chemische concerns kre gen plotseling belangstelling voor het onderwerp en thans kent men in Amerika naast nylon ook nog Orlon, dacron, acrilan, X-51, dynel, saran en glaswol. Alleen in de Verenigde Staten hebben 28 verschillende 'irma's meer dan 50 fabrieken opgericht om an de nog steeds stijgende vraag naar de liverse synthetische vezels te kunnen vol doen en het in deze fabrieken geïnvesteer de kapitaal mag gerust op een milliard dollar worden geschat. Nadelen Ofschoon nylons de wereld in zeer korte tijd hebben veroverd, liep het met de toe passing van nylon in de lingerie-industrie een terrein waarvan men zich aanvan kelijk heel veel had voorgesteld helaas niet zo vlot. Tegenover de vele en inderdaad zeer be langrijke voordelen van nylon staat name lijk het grotere nadeel, dat de vezel onge veer viermaal minder vocht opneemt dan wol. Vooral op warme dagen transpireert de mens. Dit vocht moet, als het goed is, door de vezel van het textielweefsel, dat hij op de huid draagt, worden opgenomen. Ge beurt dit niet, dan koelt het door het lichaam afgescheiden vocht, dat oorspron kelijk dezelfde temperatuur heeft als het lichaam, vrij spoedig ernstig af en ondanks de hem omringende zonnewarmte zal de mens dan klappertanden van de kou. De nylonvezel nu kan dit vocht slechts voor een uiterst klein deel opnemen. De lingerie-industrie trachtte dit nadeel te neutraliseren door Nylon-ondergoed als een netwerk te weven. Het door het lichaam afgescheiden vocht kan zich nu door de gaatjes van het netwerk een uitweg banen en zal dan wel terecht komen in een kle dingstuk van wol, zijde of katoen, zijnde stoffen die het vocht zonder meer op kun nen nemen. U voelt wel, dat dit geen op lossing van het probleem maar slechts een lapmiddel was. Wat voor nylon geldt, geldt eigenlijk voor alle synthetische vezels; vele en be langrijke voordelen, maar aan de andere kant meestal enkele, maar helaas heel erg vervelende nadelen. Het is prettig te weten, dat het weefsel onontvlambaar is, maar het is bijzonder onprettig, dat men prompt een gat in zijn overhemd heeft, als men er per ongeluk een beetje warme sigarettenas op morst. Het is erg prettig als de binnenkleding van een auto practisch sterker is dan de rest van de wagen, maar het is voor de bestuurder van deze wagen uiterst onpret tig, dat daardoor het zitvlak van zijn pan talon en de rug van zijn colbertje in uiterst korte tijd totaal versleten zijn. Daarbij kan nylon slechts in enkele kleuren geverfd worden en het kan geen zonlicht verdragen. Het waren waarschijnlijk wel hoofd zakelijk die enkele nadelen, die oorzaak waren dat het op een gegeven moment in de hoek der synthetische vezels merkwaar dig en onnatuurlijk rustig werd. Lang heeft deze periode niet geduurd, want al heel spoedig deed men een uiterst belangrijke ontdekking en wel, dat de mens nog steeds een aantal niet-synthetische vezels, zoals wol, katoen en zijde tot zijn algehele be schikking heeft. Een Amerikaanse specialist op het gebied der synthetische vezels gaf onlangs als zijn mening te kennen, dat men althans voorlopig maar geen verdere moeite moest doen om nog meer nieuwe en mis schien wel betere synthetische vezels te ontdekken, maar dat men nu eerst eens moest trachten er achter te komen hoe de bestaande vezels nuttig te gebruiken. Zo zien wij dan op het ogenblik vrijwel in alle landen de textielindustrie bezig om na te gaan of en zo ja hoe men niet-syn thetische vezels met synthetische kan ver mengen teneinde op deze wijze te komen tot een weefsel, dat uitsluitend de voor delen der componenten en niet de nadelen van elk hunner heeft. Reeds nu staat onomstotelijk vast, dat het vinden van een oplossing slechts een kwestie van tijd is Daarbij is het in het grote geheel gezien zonder enige bete kenis, dat er in deze periode fouten wor den gemaakt. Wij doelen hierbij speciaal op met nylon versterkte wol voor het breien van kousen en sokken, die achteraf veel te weinig versterkt bleek te zijn. Velen duurt dit wachten reeds te lang en onder hen zijn er heus niet altijd leken die zich haasten te verklaren, dat de synthetische vezels een enorm fiasco zullen worden. Nylon heeft een concurrent Zij mogen bedenken, dat de Fransman Hilaire de Chardonnet ons reeds in 1883 vertelde hoe men kunstzijde kan maken en dat de practische toepassing van zijn vin ding pas na 1910 werkelijkheid is geworden. Inderdaad, men kan tegenwoordig niet meer dezelfde maatstaf van tijd aanleggen als aan het einde der vorige en het begin dezer eeuw, maar gezien de enorme voor uitgang op het gebied der chemie, wil het ons voorkomen, dat een korte periode van stilstand nog geenszins op een naderende mislukking behoeft te wijzen en wij ge loven derhalve dan ook zeker, dat de syn thetische vezels vermengd met niet-syn thetische onder andere op het gebied onzer kleding in de toekomst een uiterst belang rijke rol zullen spelen. Bedriegen de voortekenen niet, dan zal dit leiden tot kleding, die sterker is, minder onderhoud vereist en onder alle weersom standigheden gedragen kan worden. Intussen is juist zeer onlangs gebleken, dat rayon (kunstzijde) niet van plan is zich zonder slag of stoot aan nylon over te geven. De comptoir des Textiles Artificiels, de grootste producent van rayon in Frankrijk, heeft bekend gemaakt, dat het haar gelukt is rayon samen te stellen, die de strijd met nylon zonder meer op kan nemen, zodat zij meent te mogen verwachten een groot ge deelte van de verloren gegane markt spoe dig te kunnen heroveren. Het zou uiterst voorbarig zijn om uit een dergelijke mededeling reeds een conclusie te trekken, maar wanneer het tot een strijd tussen rayons en nylons komt, hebben de eerstgenoemden het voordeel dat de pro ductiekosten van rayon zeer aanmerkelijk lager zijn dan die van nylon en dat er heel veel dames zijn, die de „goede oude kunst zijdekous" toch nog niet vergeten hebben en zij het dan ook door eigen schuld over nylons niet of niet altijd tevreden zijn. wel geheel uit eigen middelen gefinancierd. Door deze onafhankelijke positie is het mogelijk in de toekomst ook andere auto typen in productie te nemen. De wagens, die deze fabriek verlaten, bezitten verscheidene onderdelen, die uit Nederland afkomstig zijn, onder meer het glaswerk, de accu's en de banden. Ook het lakwerk is Nederlands. De export is ge richt ojp Frankrijk, België, Duitsland en Algiers. Toespraak De „toeleverende" industrieën in Neder land moeten naar dr. Winsemius in zijn rede zeide aan hoge eisen van specialisatie voldoen. Om dit mogelijk te doen blijven is de vorming van voldoende en goedge schoolde krachten van het grootste belang. Om de vorderingen die wat dit betreft reeds zijn gemaakt te illustreren noemde de spreker enige cijfers. Van elke 100 jon gens, die in 1938 de lagere school hadden afgelopen gingen 28 een opleiding bij het Nijverheidsonderwijs volgen. In 1949 was dit aantal gestegen tot 41. Bij de dag ambachtscholen was het aantal nieuw toe gelaten leerlingen het vorig jaar 75 per cent hoger dan de laatste vooroorlogse jaren en bij het avondnijverheidsonderwijs 50 percent. Het aantal leerlingen in de me taalvakken op alle technische scholen is van 22000 vóór de oorlog thans toegenomen tot 35000. Nog sterker is de vooruitgang bij de opleiding volgens het leerlingen stelsel, waarbij in de metaalvakken het aantal jongens van ongeveer 800 vóór de oorlog tot ruim 11000 is gestegen. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag in staat van faillissement verklaard: G. A. Kleijn, stoffeerder, Mr. Lottelaan 41, Haarlem. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. H. Peters, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: J. van Wijk, los werkman, Luzacstraat 15, Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Ree ling Brouwer. Curator mr. H. J. Pot, advo caat en procureur te Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank is aan: J. H. Busch, slijter en koopman, Rijks straatweg 145147, Haarlem, voorlopig sur séance van betaling verleend, met benoeming van mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur te Haarlem, Staten Bolwerk 26, tot bewind voerder, terwijl het verhoor van de schuld eisers is bepaald op Maandag 2 Maart 1953, des namiddags te 2 uur. In zijn nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier te Alk maar, de heer J. F. Ie Blansch, er de aan dacht op gevestigd, dat de bevolkingstoe neming in dit agrarische gewest zal moeten worden opgevangen door de industrie. In 1952 hebben echter, met uitzondering van der ijkswerf te Den Helder, de bestaande industrieën zich niet noemenswaardig uit gebreid. Als de psychologische oorzaken, waardoor de ondernemers nog te weinig geneigd zijn om zich in dit district te ves tigen, noemde spreker de slechte verbin dingen van Noordhollands Noorderkwartier met het overige deel van het land, tenge volge van de verkeersstagnaties bij de Hempont en Velserpont en de moeilijk te aanvaarden tarieven van de IJponten. (Van onze luchtvaartmedewerker) Het zojuist aangebroken jaar is bestemd om ook een vredelievende strijd in de lucht te zien: omstreeks 10 October zal op een der Londense vliegvelden het startschot vallen voor een luchtrace over de halve aardomtrek, met als eindpunt Nieuw-Zee- land. Een gebeurtenis die thans actueel be gint te worden, omdat 31 Januari, de laat ste dag van deze maand, was bepaald als sluitingsdatum voor inschrijvingen. De komende weken zullen moeten beslissen welke mededingers elkaar zullen bekam pen in een monster-race, die bedoeld is de historische Melbourne-race" van 1934 te evenaren, waarmee de naam van de Uiver onverbrekelijk verbonden is. Herinnert ge u nog de spanning en het enthousiasme in dat jaar? De voor die tijd nog zo gedurfde wedstrijd heette naar de initiatiefnemer Sir Mac Pherson Robertson eigenlijk officieel de „Mac Robertson In ternational Air Race", maar wordt nooit anders genoemd dan naar de stad, die toen hopderd jaar bestond. Weet ge nog hoe heel Nederland mee leefde met Parmentier en de zijnen in de „Uiver", die tenslotte de handicaprace won, op de hielen van de uitgeputte winnaars van de snelheidsrace, Scott en Campbell Black in hun race-vliegtuig? Van de twin tig deelnemers in die toen zo moordende wedstrijd bereikten slechs enkelen de finish. Zelden heeft een luchtvaart-gebeurtenis zozeer tot de verbeelding gesproken en zo kwam een jaar of vijf geleden bij een groep enthousiaste Nieuwzeelanders het plan op om een herhaling van dit evenement te or ganiseren, ter gelegenheid van de eeuw feesten van de stad Christchurch in Nieuw- Zeeland. Zij kregen alle medewerking van hun regering, die hierin een prachtig mid del zag om de ogen van de wereld op Nieuw-Zeeland te richten, en men kreeg bij de organisatie de volle steun van de machtige Royal Aero Club van Engeland. De „Canterbury International Air Race Council" werd opgericht om de voorberei dingen te treffen, die een dergelijke onder neming vergt. Plotseling is het thans nog maar kort dag. Nu kan het verbeelding zijn, maar men krijgt de indruk dat de grote lucht vaart tot dusverre eigenlijk maar erg mat, bijna onverschillig heeft gereageerd, het geen de spanning doet toenemen in deze laatste paar weken, nu verscheidene ge gadigden, die tot dusverre nog slechts voor lopig hun medewerking hebben toegezegd, hun beslissing bekend zullen moeten ma ken. Gezien de gang van zaken zou het trouwens niet verwonderlijk zijn als de in schrijvingstermijn nog wat werd verlengd. Aan de organisatoren ligt het stellig niet; de zaak is verre van kinderachtig opgezet. Evenals in 1934 is de race gesplitst in een snelheidswedstrijd en een handicapwed strijd. Voor beide zijn geldprijzen beschik baar van respectievelijk 10.000, 3000, 1000 en 500 pond, terwijl de winnaar van de snelheidsrace daarenboven een gouden beker verwerft, de „Harewood Gold Cup". Zowel individuele personen als organisaties en landen kunnen inschrijven; verder zijn de deelnemers vrij hun route en overige landingsplaatsen te kiezen. Een bijzonder nieuwtje is deze keer nog dat in de snelheidsrace tanken tijdens de vlucht, dus in de lucht vanuit een ander vliegtuig, is toegestaan. Meer dan duizend inschrijfformulieren zijn verzonden (reeds jaren geleden), alle luchtvaartmaatschap pijen en vliegtuigfabrieken van enig belang werden uitgenodigd. De eerste inschrijver was reeds in 1949 De Havilland, de fabriek die de Cornet bouwt. Zojuist heeft zij bekend ge maakt niet met een Cornet te zullen deel nemen, omdat. zij er geen heeft. Maar de kans dat de BOAC, de Engelse lucht vaartmaatschappij, 'een van deze straal- verkeersvliegtuigen in de strijd zal werpen, is in ieder geval nog open. Het ziet er ech ter nog helemaal niet naar uit dat super snelle straalvliegtuigen zullen overheersen, want de Australische luchtmacht een van de weinige definitieve inschrijvers tot nu toe zal bijvoorbeeld een Hastings- transportvliegtuig en een Mosquito jacht bommenwerper in de strijd werpen, respec tievelijk in handicap- en snelheidsrace. Verre van gloednieuwe typen, die echter hun mannetje wel staan en op straalvlieg tuigen in ieder geval het grotere vliegbe- reik voor hebben, zodat minder tussenlan dingen nodig zijn. Drie Australische vrou wen willen gezamenlijk in de handicap afdeling meedoen, als zij een vliegtuig ter beschikking krijgen, waarom zij een En gelse firma hebben verzocht. Vermoedelijk zou het een ouderwetse Anson worden. Eén van deze dames, mejuffrouw Con stance Jordan, oefent in het dagelijkse leven het beroep van werktuigkundige bij een luchtvaartmaatschappij uit en bekleedt aldus waarschijnlijk wel een unieke positie. Er zijn nog enkele andere gegadigden, waaronder de beroemde Amerikaanse vliegster Jacqueline Cochran, die van alle vrouwelijke piloten de meeste records op haar naam heeft en die in haar eentje een Mustang-jager naar de eindstreep denkt te jagen. Verscheidene luchtvaartschappijen en fabrieken hebben de zaak nog steeds in beraad. En de K.L.M.? Zij heeft enige tijd ge leden de mogelijkheid geopperd met een Super Constellation vol met emigranten in te schrijven, één van die fabelachtige nieuwe toestellen die zij binnenkort zal ontvangen. Deze zou dan onder commando staan van gezagvoerder J. J. Moll, dezelfde die op de Uiver in de Melbourne-race tweede bestuurder was. Veel bevestiging van dit voornemen is intussen niet te krij gen en om de waarheid te zeggen lijkt de animo bij onze luchtvaartmaatschappij op het ogenblik ergens rond het vriespunt te schommelen. Dit kan natuurlijk allemaal nog ver anderen, maar deze vrij koele houding tegenover een sportief evenement is toch ook wel te begrijpen. De heer Plesman is in de eerste plaats luchtreder. Als hij aan zo'n wedstrijd meedoet, dan heeft hij daar iets mee voor, iets zakelijks. In 1934 was dat: bewijzen waartoe een toenmalig ver keersvliegtuigtype als de DC-2 in staat was normaal kruisend, zonder risico's te nemen. Thans is er niets meer te bewijzen, vluchten van dit kaliber zijn dagelijks werk en iedereen weet dat. Zou het misschien onjuist gezien zijn van de organisatoren om kunstmatig een succes vfn negentien jaar geleden terug te willen roepen? Het zou niet de eerste keer zijn dat men met zo iets bedrogen uitkomt. d. G. DANKBETUIGING Wij betuigen langs deze weg onze oprechte dank aan fam. buren, vrienden en kennissen bij het overlijden van onze lieve vrouw en zorgzame moeder en grootmoeder M. OLDENBURG- DEKKER Namens de familie L. Oldenburg. Trompstraat 87, IJmuiden-O. Arts Donderdag 13 Jan. AFWEZIG. Baby-Contróle: Vrijdag 14 tt. Gem. Concertgebouw uonuei'uag lo Jan., 8 u. Ned. Conccrtdir. J. Beek Een enkel optr. v. d. ge vierde Tsjechische Mees- ter-Pianist Prog. Mozart, Schumann, Janacek, Strawinsky (Pe- trouchka). Prijzen: f 2.40 (alles inbe grepen) dag. van 10-3 u., tel. 12-3 uur nr. 13466. t: X <T WW wm Zat. 17 en Zond. 18 Jan., 8 u. - De nieuwe creatie van ENNY MOLS—DE LEEUWE in van Cornelia Otis Skinner Muz. begel. Wouter Denijs Een serie vrouwenfiguren uit het Parijs van 18901900, o.a. enige vrienden van de beroemde Franse schilder ToulouseLautrec. Prijzen 1.tot 4.(alles inbegr.) Coupons geldig. Voorverk v.a. Donderdag 103 uur. Tel. na 12 uur. PRACTI3KEXAMEM 3UNI OF DEC. 1955 1 lesavond v. 1 of V/ uur. - Aanv. 19 of 20 Jan. Lesg. ƒ10.— p. m. - Oude Gracht 71, Haarlem LIP-STICKS NAGELLAK in diverse merken en kleuren Kennemerlaan 63 Ruim 20 jaar ervaring in Steunzolen - Maatschoenen Voetverzorging Ook aan huis te ontbieden. Ziekenfondsleden reductie. HAARLEM SANTPOORTERSTR. 68 - TEL. 30606 Wij ruimen alle op tegen fantastische prijzen. TROMPSTRAAT 30 TELEFOON 4176 BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: 1 trawler f 21.500, Polderman 20.100, Bloemendaal f 10.300, Van Hattum f 20.700. Kotters: IJM 221 f 8.160, IJM 99 f 5.620, HD 79 f 9.470, HD 87 f 10.100, TX 33 f 3.870, KW 189 f 370. Dinsdag 21 Jan. a.s. in de Stadsschouwburg en naar Circus Strassburger in Carré moet zijn: zqnder chauffeur, model 51, event, met Radio. EDISON SXRA A3 1 Tel. 5544. Reparatie dezelfde dag gereed. M. REM Kennemerlaan 129, IJmuiden. Tel. 4057. Wij hebben alle soorten Loodgietersbcdrijf T. WATERBOLK Schotersingel 21. Tel. 13207 Haarlem. voor de ochtenduren. Vrijdag de hele dag. C. A. de Vries, Wijkerstraatweg 77, Velsen- Noord. RESTANTEN TAPIJTEN Deze week grote oprui ming toonkamerrestanten: Wiltons 190x290 van f 110 voor f 74.50; 225 x 325 van f 160 voor f 98; M. Smyr na's 190 x 290 van f 120 voor f 78; 240 x 340 van f 198 voor f 125, enz. Op vertoon van deze adver tentie deze week 5 pet. korting. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Jansstraat 85, bij Gr. Markt, Haarlem Wij zoeken voor spoedige indiensttreding ;<jGi.tijd ongeveer 30 40 jaar. Kennis van de levensmiddelen- L-anche strekt tot aanbeveling. Opgaven niet vermelding van gegevens, copy getuigschriften en referenties worden ingewacht onder no. IJ 500 van dit blad

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8