Amerikaanse bemiddeling kan Perzisch oliegeschil oplossen Groep Duitse nazi-bonzen wilde de macht grijpen De Gasperi verbindt zijn lot aan kieswethervorming Weerbericht Haarlems Dagblad Humaner methoden Britten en Amerikanen werken aan plandat Mossadeq wel toe zou lachen McCarthy krijgt jacht acte Israëlisch protest tegen Moskou's aantijgingen Casino van Monte Carlo door Argentijn gekocht Het woord is aan.. Complot in West-Buitsland Vertrouwenskwestie in gespannen sfeer van opgewonden parlement Faber en Bikker blijven voorlopig in hechtenis EDG-verdrag spoedig in Frans parlement Slachtoffers mijnramp geborgen De Franse wetgeving en het proces-Oradour De zwaan van Hazerswoude Bonn stelt commissie voor uitleveringskwesties in Vaart van Amsterdam naar Lemmer mogelijk 67e JAARGANG No 159 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle af delingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 15 JANUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 7 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SINDS DE OORLOG zijn proeven geno men met een menselijker toepassing van gevangenisstraf. Dat is ook in Breda ge beurd en toen het na de ontvluchting der zeven oorlogsmisdadigers algemeen bekend werd hebben tal van mensen er niets van begrepen. Dat juist een Kerstfeest werd gevierd, dat „blinde vinken" tot het menu behoorden en dat een film werd opgevoerd die Duits was en toevalligerwijs Ein Him- mel auf Erde heette, gaf gerede aanleiding tot spot. Ook tot ergernis. Iemand schreef in een weekblad dat de gevangenen in Breda in een paradijs leefden. Het scheen hem niet opgevallen te zijn dat als zij het als een paradijs beschouwden, zeven van hen niet de vlucht zouden hebben genomen. Ieder die opgesloten is geweest, hetzij in een gevangenis hetzij in een kamp, hetgeen zovelen van ons in bezettingstijd is over komen, weet dan ook dat dit onder alle omstandigheden een zware beproeving be tekent en dat die beheerst wordt door het feit, dat men zijn vrijheid heeft verloren: omgeven door muren en gecontroleerd door bewakers, of omgeven door prikkeldraad en gecontroleerd door bewapende schild wachten. Het schijnt enige verbeeldings kracht te vorderen, zich voor te stellen dat dit de mens onder een druk doet leven en hem soms beklemt en benauwt. Weliswaar heeft het niet op iedereen dezelfde uitwer king laat ik liever zeggen: op ieder mens een in zekere mate verschillende omdat geen twee mensen gelijk zijn. Alle goed kope algemeenheden en massa-redenerin gen van onze tijd ten spijt zijn er inderdaad geen twee gelijk en men kan hen dat ook niet maken. Zelfs niet met geweld. Maar alle gevangenen ondervinden, al is het dan op verschillende wijs, de hun opgelegde dwang en beperking door opsluiting, omdat zij mensen zijn en niet voor opslui ting bestemd. Geen blinde vinken, geen films die een Hemel op Aarde suggereren, niet de smakelijkste maaltijden en evenmin de prettigste bezigheden en ontspanningen kunnen dus ooit tegen verlies van vrijheid opwegen. Iedere gevangene is steeds ver vuld van de gedachte: ik wil eruit, ik wil vrij buiten kunnen lopen, de zon tegemoet en het veld in, of naar de zee. En ik wil sommige mensen ontmoeten en andere mensen ontwijken, ik wil alleen zijn of in gezelschap van anderen, maar vrijwillig. Als er mensen zijn die dit niet kunnen begrijpen is dat jammer voor hen, want zij missen iedere fantaisie, hetgeen wil zeggen verbeeldingskracht. Het oude gevangenis-stelsel, gebaseerd vooral op eenzame opsluiting en het ver richten van minderwaardige arbeid, ken merkte zich niet slechts door de vergel- dings- of wel wraakgedachte alleen, maar had ook dientengevolge geen corrigerende, verbeterende uitwerking op misdadigers. Toen nu talloze mensen, die vóór de oorlog nog nooit het inwendige van een gevange nis gezien hadden, er door de Duitse be zetters van ons land in opgesloten werden waren zij ontzet over de gevangenis-toe standen. Zij namen zich voor, na de oorlog actie te gaan voeren om er verbetering in te brengen. Dat deden zij dan ook en dat heeft de experimenten met humaner me thoden beïnvloed, die in latere jaren zijn toegepast. Daarmee zijn natuurlijk de ge bouwen nog niet verbeterd en gemoderni seerd, hetgeen nodig zal zijn om een huma ner stelsel volle uitwerking te geven. Wie zich enige aantrekkelijke voorstelling poogt te maken van het inwendige van een ge vangenis als die te Breda gebouwd vol gens hetzelfde koepel-stelsel als de Haar lemse kan die poging beter opgeven. Er zijn er ook van ander type. Maar het zijn alle sombere, naargeestige oorden, erop be rekend om de gevangene niet alleen uit de maatschappij te sluiten maar hem ook uit de natuur, uit het ganse leven te verban nen. Men meende nog dat dit wijs was, toen men deze bouwsels optrok. Men wilde zwaar straffen en besefte niet, terwijl men toch de samenleving tegen onmaatschap- pelijken heette te beschermen, in welke geestesstaat men die lieden vroeger of later weer op de maatschappij zou loslaten. Het werk der reclassering moet lange tijd ten zeerste bemoeilijkt zijn door het gevange nisstelsel. Aan humaner straf-toepassing zijn wij dus toe. De gebouwen zijn er nog niet naar en men moet nog een bewakers-korps ont wikkelen, dat ermee vertrouwd is. Het zal meer geld kosten dan de vroegere methode. Dat is het evenwel tenvolle waard als het meer gelegenheid schept om gevangenen tot goede leden der samenleving te maken, zo wel door hun vakkennis bij te brengen als door hen goed met anderen te leren samen werken en hen ook anderszins ertoe te brengen, een betere levensweg te kiezen. De straf: verlies van vrijheid blijft en drukt zwaar. Laat men zich daar niet in vergissen. Humaner methoden brengen evenwel niet mee dat men te weinig bewakers laat optreden, zoals in Breda. Zij brengen even min mee dat gelegenheid tot gemakkelijk ontsnappen bestaat, zoals in Breda en dat „een opeenstapeling van fouten" om nog eens het interpellerende Eerste Kamer lid te citeren wordt gemaakt. Dat alles heeft niets met humaner methoden te ma ken. Men moet die dingen uit elkaar weten te houden. Het zou naar mijn overtuiging een achteruitgang en een radicale fout zijn als tengevolge van het geval te Breda de ontwikkeling van humaner straffen werd gestoord of belemmerd. Gelukkig kon men uit minister Donker's verklaringen afleiden dat de tegenwoordige minister van Justitie dat niet wil. p- Het stoffelijk overschot van elf mijnwer kers, die bij de ontploffing van mijngas in een nabij Wasmes, in de Zuid-Belgische mijnstreek Borinage, gelegen mijn om het leven zijn gekomen, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag geborgen. Er zijn ook verscheidene mijnwerkers met lichte verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. Vijf mijnwerkers geraakten bedwelmd door "het uitstromende mijngas. Ook zij worden in een ziekenhuis verpleegd. In Zutphen is een winkel van rieten mcwelen en manden aan de Houtmarkt uit gebrand. De vrouw van de winkelier is door omwonenden met een ladder uit het boven de winkel gelegen woongedeelte gered. NEW YORK (Reuter). Het Ameri kaanse tijdschrift „Newsweek" schrijft, dat hooggeplaatste Engelse en Amerikaanse functionarissen thans de laatste hand leg gen aan een plan voor de afzet van Perzi sche olie door een internationaal consor tium. Het blad zegt, dat het de eerste bij zonderheden van het plan publiceert en dat de reden van de plotselinge ommekeer, die er de vorige week in de olie-crisis in Perzië kwam, was, dat premier Mossadeq naar het scheen op het punt stond het lang durige oliegeschil met de Engelsen te rege len. „Binnenlandse gebeurtenissen zouden alles in de war kunnen sturen", zo schrijft „Newsweek", maar de vordering, die door de Amerikaanse ambassadeur, Loy Hender son, werd gemaakt bij het voorleggen van de nieuwe voorstellen aan premier Mossa deq, was zo groot, dat de Verenigde Staten en Engeland het erover eens werden, dat de meningsverschillen tussen Engeland en de Verenigde Staten tot oplossing dienden te worden gebracht en dat de gelegenheid ten volle moest worden uitgebuit. Tijdens de besprekingen, die te Londen worden gevoerd door de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, en de Ame rikaanse ambassadeur, Walter Gifford, worden de laatste bijzonderheden uitge werkt. De Europese correspondent van het blad zegt, dat men het tijdens deze besprekingen er reeds over eens is geworden, dat men aan Mossadeq zou vragen toe te staan, dat een neutrale commissie, gekozen door het internationale Hof van Justitie of door een even vooraanstaande instelling, scheids rechterlijke uitspraak zal doen omtrent het bedrag van de schadevergoeding, aan de Anglo-Iranian Company te betalen. „De Amerikanen hebben aan de confe rentie een plan voorgelegd voor de afzet van Perzische olie. Volgens dit plan zou een-internationaal consortium worden ge vormd, bestaande uit de Anglo-Iranian Oil Company en Amerikaanse, Nederlandse en mogelijk ook Franse oliemaatschappijen. De moeilijkheid, waarvoor de Amerikaanse onderhandelaars staan, is, hoe zij de Ame rikaanse olie-industriëlen kunnen aanmoe digen aan het plan deel te nemen zonder hen tegelijkertijd uit te nodigen de anti- trustwet te overtreden. Mogelijk zal Mossa deq zelf een uitweg uit deze moeilijkheid brengen. Tijde is besprekingen met Hen derson heeft hij er op aangedrongen dat een deel van de olieproductie:.voor. de Per zische nationale oliemaatschappij gereser veerd zal worden, om, wanneer zij dit wil, aan de markt te brengen. Het consortium zou daardoor geen monopolie krijgen. Eerste afnemer De Amerikaanse regering zal waarschijn lijk de eerste afnemer van de nieuwe con sortiummaatschappij zijn. Als prijs voor de toestemming van Mossadeq in arbitrage is zij bereid onmiddellijk, tegen vooruitbeta ling, belangrijke hoeveelheden olie voor militaire voorraadvorming te kopen. Dit is volgens Amerikaanse mening nood zakelijk, om verlichting te brengen in de financiële moeilijkheden van Perzië. De Engelsen betwisten deze zienswijze. Zij ge loven, dat wanneer Mossadeq eenmaal con tanten in handen krijgt, hij waarschijnlijk de hele overeenkomst zal verstoren. Zij geven de voorkeur aan Amerikaanse steun verlening in termijnen, waarbij elke nieu we betaling gebruikt kan worden als borg stelling voor een uitvoering te goeder trouw van de overeenkomst. De Engelsen zullen waarschijnlijk wel toegeven, maar het WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse republikeinse senator McCarthy heeft Woensdag te Washington de namen bekend gemaakt der drie republikeinse senatoren, die, tezamen met hem, zitting zullen hebben in een senaatssubcommissie, die een onderzoek zal instellen naar be weerde gevallen van omkoperij bij Ame rikaanse regeringsinstellingen en de „communistische invloed op het Ameri kaanse openbare leven". Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal zich dan toch nog geplaatst zien tegenover de aanklacht, dat het gelden van Amerikaanse belastingbetalers gebruikt om een regeling voor de Anglo-Iranian Company tot stand te kunnen brengen, al dus „Newsweek". TEL AVIV (Reuter). De Israëlische medische vereniging: heeft Woensdag een beroep gedaan op alle medische verenigin gen ter wereld om een internationaal lichaam te vormen, dat een onderzoek zou moeten instellen naar de door de Sovjet autoriteiten uitgebrachte beschuldigingen jegens vooraanstaande Russische genees heren. „De beschuldigingen zijn fantastisch en een belediging voor alle geneesheren ter wereld. Daar vijf van de negen beschul digden Joden zijn, gevoelen wij ons als Israëlische artsen in het bijzonder beschul digd", aldus het beroep der Israëlische me dische vereniging. Volgens het liberale Zweedse blad „Af- tonbladet" heeft de Zweedse professor Elis Berven in Januari 1948, bij zijn terugkeer uit Moskou, aan collega's verteld dat de Rus Zjdanof aan een ongeneeslijke vorm van kanker is gestorven. Berven, die op het ogenblik in India is, werd destijds naar Moskou ontboden bij „een hooggeplaatste patiënt". Jlij wilde toen de naam niet bekend maken. De Zweed was er volgens „Aftonbladet" ver baasd over geweest, dat hij bij een patiënt was geroepen, „die door geen dokter ter wereld gered kon worden". „Vóórdat Berven uit Moskou vertrok vroegen de Russische autoriteiten van hem de verklaring dat Zjdanofs ziekte onge neeslijk was en dat geen enkele Russische arts bij de behandeling een fout had ge- maakt", zo verneemt het blad. Zjdnanof, de stichter yan de Comin- form, is een van de Russische leiders die genoemd zijn als slachtoffers van „medi sche moord". Professor Berven heeft Woensdagavond te Madras in India medegedeeld, dat hij de naam van de patiënt, die hij in Januari 1948 te Moskou heeft behandeld,"niet wil noemen. Hij noemde het verslag in „Aftonbladet" „fantastisch". „Ik heb niemand verteld hoe de patiënt, die ik er behandeld heb, heette of wat er met hem is gebeurd", al dus de Zweedse professor. NEW YORK, (Reuter) Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Time" heeft de in Griekenland geboren directeur van een aantal scheepvaartmaatschappijen Aristotle Anassis, die thans de Argentijnse nationa liteit bezit, het Casino van Monte Carlo voor een millioen dollar gekocht, omdat hij „wat kantoorruimte nodig had". Als hoofd van ongeveer dertig scheep vaartondernemingen heeft Anassis zijn hoofdkwartier te Montevideo met bijkan toren te Parijs, Londen, New York, Ham burg en Panama. Aangezien veel van zijn tankschepen olie uit het Midden-Oosten vervoeren, zou hij het gewenst achten, ook een kantoor in de omgeving van Marseille en Genua op te richten, aldus „Time". In Monte Carlo heeft het bericht op schudding gewekt. Het Casino werd tot dusverre beheerd door de „Société des Bains de Mer" (S.B.M.). Het was reeds bekend, dat Anassis bezig was op grote schaal aandelen te kopen. De S.B.M. had 23.000 aandeelhouders, die tezamen een millioen aandelen van 500 francs bezaten. Het gebouw is eigendom van de stad Monte Carlo, die het echter aan de S.B.M. verpacht heeft voor 50 jaar. PARIJS. (Reuter). Een groep afgevaar digden uit de Elzas heeft bij het Franse parlement een wetsvoorstel ingediend, dat beoogt de wet inzake „collectieve schuld" niet van toepassing te verklaren op El- zassers, die in de tweede wereldoorlog tot dienstneming bij de Duitsers werden gedwongen. De wet inzake „eöllectieve schuld", die in 1948 werd aangenomen, bepaalt, dat alle leden van een organisatie, die door het tribunaal van Neurenberg als misdadig is gebrandmerkt, beschouwd worden als col lectief schuldig aan de afzonderlijke mis daden, die door hun eenheden zijn be- Nietszsche: Plezierreizigers klimmen als die ren de berg op, dom en zwetend. Men heeft vergeten hun te zeggen, dat er ook onderweg schone ver gezichten zijn. gaan, tenzij zij anderszins kunnen bewij zen. Deze wet is ook van toepassing op de Elzassers, die te Bordeaux terecht staan wegens hun aandeel in het uitmoorden van het dorp Oraidour-Sur-Glane in Juni 1944. Twee van de dertien Elzassers waren vrij willig tot het Duitse leger toegetreden. De overige zeggen, dat zij werden gedwongen. LONDEN (Reuter). Het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft heden te Londen bekendgemaakt, dat een groep vooraanstaande voormalige nazi's heeft samengezworen om weer aan de macht te komen. Zij werd van centra in de Britse zóne van Duitsland uit geleid. De leiders van het complot zijn gearresteerd. Het ministerie deelde voorts mee, dat de groep zich op het gebied van de buiten- ROME. (Reuter). De 72-jarige Italiaan se minister-president De Gasperi heeft Woensdagavond besloten bij de behande ling van zijn voorstellen tot herziening der kieswetten door de Kamer van Afgevaar digden de vertrouwenskwestie te stellen. Het besluit hiertoe werd genomen op een in allerijl bijeen geroepen zitting van het Italiaanse kabinet, minder dan twee uur voor de voortzetting der beraadslagingen in de Kamer van Afgevaardigden. De Gasperi is tot zijn besluit gekomen in verband met de veelvuldige en scherpe critiek op zijn voorgestelde kieswethervor- mingen. Deze voorzien er in dat de partij of groep van partijen, die bij de in Mei 1953 te houden algemene verkiezingen meer dan de helft van het aantal stemmen op zich verenigen, twee derde van de ze tels krijgen toegewezen. De voorstellen be ogen de regeringspartijen van een bruik bare meerderheid in de Volksvertegen- Het plaatsje Hazers woude bezat bij ons weten tot dusver geen bezienswaardigheden. Een zwaan heeft hier aan een einde ge maakt. De zwaan kan door een lamme vleu gel maar heel moei lijk in zijn levens onderhoud voorzien. Door nooddruft ge- parst, zoals Vondel het zou zeggen, gaat hij nu de huizen van Hazerswoude langs en tikt met zijn sna vel tegen de ruiten om de dorpelingen kond te doen van zijn aanwezigheid. Na tuurlijk kan niemand deze sirenenzang van de zwaan weerstaan. Het regent dan ook voedsel. Foto: De zwaan van Hazers woude haalt op een zijner adressen de buit binnen. woordiiging te verzekeren en de extremis tische opositie, onder meer gevoerd door communisten en neo-fascisten, te verlam men. Het verzet der oppositie tegen deze voorstellen is heftig. Haar afgevaardigden vertragen de behandeling zoveel mogelijk, in hoofdzaak door het afsteken van ellen lange redevoeringen. Ook buiten de parlementsmuren is het verzet aanzienlijk. Woensdagavond zijn in vele delen van het land in totaal ruim honderd personen gearresteerd, die waren betrokken bij wanordelijkheden, die zich hebben voorgedaan na communisische de monstraties tegen de voorstellen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is in de Zuid-Italiaanse stad Rio Neri een gevecht met de politie geleverd, waarbij verscheidene vrouwen werden gewond. Ook enkele politiemannen liepen verwon dingen op, toen zii de in colonnes opruk kende protesterende vrouwen poogden te gen te houden. De toegangen tot het Italiaanse parle mentsgebouw zijn door bewapende politie afdelingen afgezet: Niemand mag het ge bouw dichter dan een kilometer naderen. Voetgangers, die zich in dit „grensgebied" bevinden, worden aan den lijve onderzocht. In vele gevallen werd hun gelast andere, van de „grenszone" wegvoerende wegen, in te slaan. Verzet in eigen partij Ook in de kringen der Christendemocra tische (regerings)-partij is verzet tegen de voorgestelde kieswethervormingen gerezen. Men meent, dat dit verzet het sterkst is onder de aanhangers van de meest recht se vleugel, die neigingen vertonen tot een samengaan met de snel groeiende neo-fas- cistische partij. Aanvaarding van De Gas- peri's voorstellen zou een dergelijk sa mengaan, naar zij menen, mogelijk be lemmeren. De afgevaardigden hebben een door de leider der communistische fractie, Palmiro Togliatti, ingediend voorstel, strekkende tot een verdaging der zitting tot Donder dag, met bijna algemene stemmen aange nomen. Tevoren had De Gasperi, die er bleek en vermoeid uitzag, een verklaring afge legd, waarin hij de Kamer voorstelde een regeringsvoorstel goed te keuren, dat neer komt op een veronachtzamen van de 2500 amendementen, die op het ontwerp „her ziening kieswet" zijn ingediend, en eén on verwijlde goedkeuring er van. Togliatti had de premier er daarop van beschuldigd, „een niet te rechtvaardigen element van politieke spanning in de toestand te-bren gen". Het proces tegen de leden van de SS- divisie die het Franse plaatsje Oradour- Sur-Glane met dc grond gelijk maakten en de bevolking afslachtten is begonnen. Een aantal der beklaagden in de bank der beschuldigden voor het militaire tribunaal te Bordeaux. Op de eerste rij van links naar rechts: Pfeiffer, Frenzel, Dabb, Graeft en Hollinger. Het „Oberlandesgericht" in Diisseldorf heeft een voorlopig bevel tot gevangen houding uitgevaardigd tegen Faber, die Zondagavond in Emmerik is gearresteerd. Faber is thans van Kleef, waar hij aan vankelijk in bewaring was gesteld, naar de gevangenis in Diisseldorf overgebracht. Reuter meldt uit Bonn, dat Bikker op grond van een voorlopig bevel tot uitleve ring in hechtenis zal worden gehouden. Er kan pas een definitief uitleverings- bevel worden uitgevaardigd, wanneer vast gesteld is of hiervoor gronden bestaan. De West-Duitse regering zal een speciale commissie instellen voor de behandeling van kwesties over uitlevering en politiek asyl. Reeds enige tijd geleden besloot de rege ring in beginsel tot het instellen van een dergelijke commissie wegens het grote aantal vluchtelingen uit Oost-Duitsland die politiek asyl verzoeken. De kwestie omtrent de uit Breda ontsnapte gevange nen heeft deze aangelegenheid nog drin gender gemaakt. Waarschijnlijk zal deze kwestie de eerste zijn, welke de in te stellen commissie te behandelen krijgt, te zamen met het geval van twee Duitse oor logsmisdadigers die uit een Noorse gevan genis ontsnapt zijn en die zich naar men aanneemt ook in West-Duitsland verbor gen houden. Tot dusver vallen verzoeken tot uitleve ring onder de bevoegdheid der autoriteiten van de afzonderlijke staten. De instelling van de beoogde commissie zou het moge lijk maken dat deze kwesties door de fede rale regering worden behandeld. Geruchten dat te Aken een derde Neder landse gevangene gevat zou zijn, worden door de politie van deze stad tegenge sproken. De motorboten „Jan Nieveen" en de „Sneek 7" van de GroningenLemmer Stoombootmaatschappij zijn gisteravond om half acht in de haven van Lemmer aangekomen. De boten waren om één uur des middags uit Amsterdam vertrokken. Zij hadden een vlotte reis. Zolang de hui dige weersomstandigheden aanhouden zal de vaart alleen overdag worden gemaakt. Vandaag keert de „Jan Nieveen" naar Am sterdam terug. landse politiek voornamelijk bezig hield met het propageren van anti-Westelijke ideeën. De Britse Hoge Commissaris in West- Duitsland "heeft besloten, dat er een verder onderzoek naar de groep zal worden inge steld. De volgende personen zijn gearresteerd: dr. Werner Naumann, voormalig staats secretaris van Goebbels' ministerie van propaganda. In het testament van Hitier was hij genoemd als opvolger van Goeb bels. Dr. Gustav Scheel, voormalig Reichsstu- dentenführer en gouwleider van Salzburg. In Hitler's testament was hij genoemd voor de post va^ minister voor cultuur. Zimmermann, voormalig SS Brigade- führer en ambtenaar van de economische en administratieve afdeling van de SS, die te maken had met de administratie van de concentratiekampen. Dr. Heinrich Haselmeyer, die heeft mee gewerkt aan Hitler's putsch in 1923 in München en leider was van de nationaal- socialistische studentenbond in Hamburg. Hij heeft werken gepubliceerd over rassen- wetenschap en sterilisering van „onvol- waardigen". Heinz Siepen, voormalig Ortsgruppen- leiter en Landrat van de N.S.D.A.P., thans mede-eigenaar van de Punktal-staalfabrie ken in Solingen. Dr. Karl Scharping, voormalig ambte naar van de radio-afdeling van het rijks ministerie voor propaganda. De Britse autoriteiten deelden mee dat zij reeds enige tijd op de hoogte waren van het bestaan van deze groep. Het on derzoek dat naar de groep zal worden in gesteld, zal de vraag betreffen in hoeverre de voormalige nazi's een gevaar vormden voor de veiligheid van de geallieerde strijd krachten. De voormalige nazis werden omstreeks middernacht thuis gearresteerd door de Britse veiligheidspolitie. Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken ver klaarde, dat de maatregelen waren geno men met hulp van het ministerie. Op het Britse ministerie van Buiten landse Zaken wordt vernomen, dat Ham burg en Diisseldorf de voornaamste centra der nazibedrijvigheid waren. Sir Ivone Kirkpatrick heeft kanselier Adenauer Woensdag op de hoogte gesteld van de voorgenomen arrestaties. Dr. Naumann behoorde tot degenen, die zich samen met Hitier tijdens de laatste dagen van het „Reich" schuil hield in de bunker onder de rijkskanselarij te Berlijn. Tot het laatste ogenblik verspreidde hij optimistische berichten. Hij behoorde tot de weinigen, die uit de bunker naar het Westen konden ontsnappen. PARIJS (Reuter). In een toespraak voor de Brits-Amerikaanse persvereniging te Parijs heeft de Franse premier René Mayer nog eens verklaard, dat zijn rege ring het E.D.G.-verdrag aan de Nationale Vergadering ter bekrachtiging zal voor leggen en besprekingen zal voeren over wijzigingen in het verdrag. Mayer zei: „De regering heeft vanoch tend besloten het verdrag onverwijld aan de Nationale Vergadering ter bekrachti ging voor te leggen. Om een ratificatie onder bevredigende omstandigheden te ver krijgen, is het echter nodig, dat sommige bepalingen van het verdrag, die zijn gecri- tiseerd als onduidelijk of onnodig hinder lijk voor Frankrijk als dit land het nodig oordeelt zijn troepen in de Franse unie te gebruiken, in toegevoegde protocollen wor den verduidelijkt". LANGZAME TEMPERATUURSTIJGING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte neerslag en aanvan kelijk hier en daar mist. Matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. In het Zuid-Oosten van het land vannacht lichte vorst. 16 Januari Zon op 8.41 uur, onder 16.59 uur. Maan op 9.22 uur, onder 18.21 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 Januari Hoog water: 3.17 en 15.34 uur. Laag water: 11.19 en 23.42 uur. Vrijdag 16 Januari Hoog water: 4.05 en 16.21 uur. Laag water: 12,11 en uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1