Regen en vorst maakten tal van wegen onbegaanbaar Zelfs communistische Joden ontvluchten Oost-Duitsland Britse actie tegen ex-nazi's wekt bezorgdheid in Parijs Weerbericht Dat complot Haarlems Dagblad Vergif op een onjuiste manier uitgestrooid In Gelderland werd het verkeer lamgelegd Exodus in paniek Mateloze haat-campagne losgebroken, die hun het leven onmogelijk maakt Twee Amerikanen van spionnage beschuldigd Fransentóch al niet gebrand op EDG, vrezen herleving nazisme «fow4 Het woord is aan Ontsnapten worden niet als Duitsers beschouwd Britse torpedobootjager kwam Unitas te hulp Massa-sterfte van ganzen in de Noordoostpolder West-Duitse minister: Duitse oorlogsmisdadigers worden niet uitgeleverd Groningse kustvaarder was op rots lekgestoten 67e JAARGANG No 160 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoof dredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 16 JANUARI 19 53 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblac'. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET RELAAS van het officiële Russische persbureau Tass betreffende een „complot" van Russische medici, die zich ten doel zouden hebben gesteld een aantal maar schalken en generaals uit den weg te rui men en in 1948 Zhdanof's dood al zouden hebben veroorzaakt, heeft opschudding in de wereld verwekt. Verbazing, ongeloof en afschuw zijn tot uiting gekomen. Dat de negen gearresteerden prompt heten te heb ben bekend kan niemand meer verwonde ren. Dat weten wij nu wel: iedereen bekent altijd. Maar de beschuldiging is met onge loof in het Westen ontvangen en de om standigheid dat een Joodse internationale organisatie, nogal vreemd aangeduid als „Joint", er door Tass bij betrokken is heeft afschuw gewekt. Nadat in het Slansky- proces in het satelliet-land Tsjecho-Slowa- kije onlangs ook de Joden in het geding zijn gebracht schijnt dit onmiskenbaar te duiden op een zich uitbreidende anti-Jood se, althans anti-Zionistische actie. Alweer, kan men zuchten, zich de progroms van het tsaristische Russische verleden herin neren en zich afvragen of de martelgang der Joden in deze wereld nimmer ten einde zal komen. De Times, die het gehele geval als een ziekelijk en fantastisch verhaal heeft aangeduid, heeft voorspeld dat de twee millioen Joden in Rusland er ver dacht door gemaakt zullen worden, dat het hun betrekkingen zal kosten en dat zij wel licht uit West-Rusland zullen worden ver wijderd, zoals o.a. ook met de Tartaren van de Krim is geschied. Velen hebben familie leden en kennissen in de Verenigde Staten en andere Westelijke landen. Ja, als men voorwendsels wil zoeken zullen die ge makkelijk te vinden zijn. Buiten het Joodse aspect van de zaak, dat zeker aanleiding geeft tot grote be zorgdheid, zijn er merkwaardige verschijn selen aan verbonden. Tot dusver kreeg men de indruk dat bij zuiverings- en verraad- processen in de Sovjet-Unie de beoefenaars der wetenschap vrijwel buiten spel bleven. Dat schijnt niet meer zo te zijn. Andere overweging: het is zeer bepaald geen succes voor de geheime politie, die onder de let ters N.K.W.D. wordt aangeduid en welker leider Beria isVeen der belangrijkste leden van het Politbureau, dat haar indirect wordt aangewreven dat zij jarenlang een dergelijk complot zou hebben laten wer ken. Hierbij sluit de gedachte aan: waarom publiceert men een zaak als deze op zo geruchtmakende wijze, door middel van het officiële persbureau, in de gehele wereld? Men kan daar veronderstellingen op gaan bouwen, uitgaande van de meest voor de hand liggende, namelijk dat in de hoogste Sovjet-regionen niet bepaald pais en vrêe heersen en dat wellicht strijd om de opvolging van Stalin in een acuut sta dium is gekomen. De moeilijkheid is even wel, dat Westerse veronderstellingen vol gens Westerse denkwijze worden gevormd en dat Oosterse denkwijze daarvan zo sterk pleegt af te wijken. Niet alleen door ver schil van ideologie. Tenslotte is het Westen er ook nog steeds niet in geslaagd een aanvaardbare verklaring te vinden van de reeksen bekentenissen en zelfbeschuldigin gen bij de zuiveringsprocessen. Straks zul len die ongetwijfeld worden voortgezet als die negen doktoren (die volgens Tass al bekend hebben) terecht zullen staan. Zij evenmin als vroeger beschuldigde politici zullen de normale menselijke drang tonen, om voor hun leven te strijden. Dat kan men wel voorzien. Als zij in een staat van willoosheid gebracht zijn, die deze drang heeft uitgeschakeld rest nog de vraag, wel ke propaganda en welk „voorbeeld voor anderen" het régime ziet in een vertoning, waarin wij in het Westen niet kunnen ge loven. Gelooft de menigte in Sovjet-Rus land er wel in? En als dat zo is, neemt men dan ook aan dat de menigte in Tsje- cho-Slowakije, dat geen Oosters land is, erin gelooft? Gisteren heeft Reuter gemeld, dat vijf van de negen Russische dokters, die onder de nieuwste beschuldiging vallen, Joden zijn en dat drie van de negen de acte van overlijden van de ex-Bulgaarse minister president Dimitrof in Juli 1949 hebben on dertekend. Dimitrof's dood zal dus ook wel in het geding worden gebracht. Hij ver wierf in de dertiger jaren wereldbekend heid toen hij als der beschuldigden in het proces inzake de Rijksdagbrand te Berlijn terechtstond en zich tegen zijn beschuldi gers, met name tegen de toenmalige Rijks dagvoorzitter Goering, met een vervaarlijke welbespraaktheid verweerde. Het eindigde met zijn vrijspraak. Later zou deze Bulgaar nog als regeringsleider in zijn vaderland optreden; het slot evenwel was dat hij, evenals de Franse communistenleider Mau rice Thorez (die nog steeds niet is terug gekeerd) naar Rusland ging. Dimitrof is dood, maar nu wordt zijn schim nog eens opgeroepen. R. P. In het najaar van 1951 zijn 1500 wilde ganzen gestorven, na in de Noordoostpolder muizentarwe gegeten te hebben. Gisteren had zich voor de kantonrechter te Zwolle te verantwoorden de landbouwkundig in genieur P. J. C. te Emmeloord, inspecteur in dienst van de Noordoöstpolder. Hem was ten laste gelegd dat zijn ondergeschik ten indertijd op onvoorzichtige wijze mui zentarwe hadden gestrooid, waartoe hij order had gegeven. De ambtenaar van het Openbaar Mini sterie merkte op dat geen wettelijke voor schriften voor het gebruik van vergiften in de landbouw bestaan. In een apotheek kan men geen enkel vergif zonder dokters recept verkrijgen, maar in een landbouw zaak worden onbeperkte hoeveelheden van de zwaarste landbouwvergiften zonder enig bezwaar verkocht. De ambtenaar eiste een boeten van f 100. De verdediger, mr. C. ten Doesschate, merkte op dat het bewijs voor het verband tussen de ganzensterfte en het uitstrooien van de muizentarwe ontbreekt. Hij zei voorts dat van overtreding van de Jacht wet geen sprake is. De kantonrechter zal op 29 Januari vonnis wijzen. Op 19 Januari viert prinses Margriet haar tiende verjaardag. De jongste foto van de prinses. (Foto Paul Huf). Kort na het invallen van de duisternis is gisteravond op vele plaatsen in ons land een miezerige regen gevallen, die vele lo cale- en buitenwegen heeft omgetoverd in ijsbanen. Het verkeer had met grote moei lijkheden te kampen en voetgangers, die zich nog naar buiten hadden begeven, konden slechts met moeite valpartijen voorkomen. Dergelijke symptomen wer den voornamelijk gemeld uit Zeeland, Brabant, Limburg, Overijsel, Gelderland en een deel van Utrecht. In de .kustprovincies ondervond het ver keer weinig of geen vertraging tengevolge van de gladheid. In het Noorden van het land werd wel neerslag geregistreerd, maar van gladheid was bijna geen sprake. In die delen van het land, waar tijdens de regenval de temperatuur om het nul punt schommelde of daar reeds beneden was gedaald, blies de ijskoude Noord- Westelijke wind de wegen glad. Het rij den over deze wegen was weinig minder dan levensgevaarlijk. Wie niet dringend noodzakelijk er op uit moest, bleef thuis. De meeste van de weinige automobilisten, die het er toch maar op waagden, zetten eerder of later hun wagen langs de weg en zochten elders onderdak in afwachting van het moment, dat verkeer weer mo gelijk zou zijn. De Veluwse Autobusdienst zette, uiter aard met veel vertraging, nog geruime tijd zijn diensten voort, maar elders werden busdiensten reeds vroeg in de avond ge staakt. In Eindhoven heeft men het ge durende de gehele avond zonder stads dienst moeten stellen. Er was reeds een autobus van de B.B.H. tegen een lantaarn paal gebotst, waardoor de stroomlevering (Van onze correspondent in Bonn) Onder de Joden in de Sovjet-zóne van Duitsland is een paniek losgebarsten. Van alle kanten trachten zij het reddende West-Berlijn te bereiken. Of zij commu nist zijn of niet, of zij hoge functies in de partij bekleedden, dan wel anoniem geble ven zijn, allen gaan, die kunnen vluchten. Op 4 Januari begon de communistische actie tegen „Joodse agenten". Sedert dien zijn reeds meer dan 60 Joodse gezinnen naar West-Berlijn gekomen. Het voorlo pig hoogtepunt vormde de dag van gis teren, toen een groep van 10 Joden met gezinsleden in West-Berlijn aankwam. Onder hen bevonden zich Lohser, Löwen- kopf en Singer, de geestelijke leiders van de Joden in Leipzig, Dresden en Erfurt, allen tot de (Communistische) Socialisti sche Eenheidspartij behorend. De enige Joodse gemeenschappen in de Sovjet-zóne, die nog intact zijn, schijnen die in Maag denburg en Halle te zijn. In het geheel bevinden zich nog onge veer 800 Joden in de Sovjet-zóne. Een groot deel daarvan is bejaard en kan aan geen vlucht denken, hoewel hun zaken en vaak zelfs pensioen ontnomen zijn. In Oost-Berlijn wonen 1600 Joden, die vrij gemakkelijk kunnen vluchten. Alle 5000 West-Berlijnse Joden zijn op geroepen om de vluchtelingen te helpen. Galinski, de voorzitter van de Joodse ge meenschap in Berlijn (West- en Oost- Berlijn), die lang getracht heeft tot een compromis met de Sovjets te komen, en daarin volgens sommigen wel eens wat ver is gegaan, heeft de vervolging nu scherp veroordeeld en een beroep op het wereldgeweten gedaan. Er is dan ook geen twijfel meer moge lijk, dat het Kremlin in de Sovjet-zóne van Duitsland een openlijke anti-semiti- sche actie op grote schaal begonnen is. Hier is niet slechts sprake van een zuive ring, waarin Joodse communisten, even zeer als andere communisten betrokken raken, zoals een half jaar geleden in Boe karest, hier is ook niet slechts sprake van een zuivering, die in de eerste plaats met, duidelijke politieke bedoelingen tegen het Joodse element binnen een bepaalde com munistische partij gericht is, zoals een maand geleden in Praag, maar hier is voor het eerst sprake van een communis tische vervolging van de Joden als zoda nig, om het even of zij zich in of buiten de partij bevinden, of zij goede of slechte communisten zijn. Wederom zijn in een totalitair-politiek systeem de Joden collectief schuldig ge worden. Daaraan doet in communistische ogen ook de omstandigheid klaarblijkelijk niets af, dat sommigen onder deze Joden grote verdiensten voor de verbreiding van het Sovjet-systeem hebben verworven. De Sovjets hangen hun actie welbewust op aan de kwestie van de West-Duitse herstelbetalingen aan Israel. Dat zou er op kunnen duiden, dat zij de betrekkelijk weinig Joden die zich nog in de Oost- Europese staten ophouden, op het blok van de door hen gewenste Sovjet-Arabische vriendschap willen offeren en dat zij te gelijk in West-Duitsland stemming tegen het Duits-Israelische restitutie-verdrag willen maken. De restitutie aan de Joden wordt dooi de S.E.D. (Socialistische Eenheidspartij) officieel „diefstal van Duits volksvermo gen" genoemd en de Joden zelf heten „de vijanden van het Duitse volk". In dezelfde- toon scheldt de S.E.D. de Joden die in de Sovjet-zóne 7 jaar lang op restitutie heb ben gewacht, zonder dat daar veel aan stalten toe werden gemaakt, voor „mono polie-kapitalisten" uit. De roverspractij- ken van de nazi's worden vergoelijkt als „overgang van de winsten van Joodse monopolie-kapitalisten in de handen van arische monopolie-kapitalisten". Ja, de Joden worden zelfs voor een soort van geheime nazi's uitgemaakt, die er op hun manier toe bijgedragen hebben, dat Hitier in 1933 aan de macht is gekomen. Handlangers De gemeenste beschuldiging, die de Sovjets tegen de Joden uiten, is wel dat zij zich na de oorlog door de „Joint" een Amerikaanse hulporganisatie voor Joodse concentratiekamp-slachtoffers, hebben la ten inpalmen om handlangers van het Amerikaanse imperialisme te worden. Ve len van de Joden, die nu in Sovjet-gevan- génissen verdwijnen, of als zij geluk hebben West-Berlijn bereiken, behoor den eens tot de radicaalste revolutionnai- ren, die zich ooit in dienst van het Sovjet systeem hebben gesteld. Nu zouden volgens sommigen de Sov jets de cosmopolitische Joodse partijgeno ten opofferen om bij meer traditionele, na tionalistische elementen in de Oost-Euro- pese staten in het gevlei te komen en met hen een soort door Moskou gecontroleerd „Titoïsme" te beproeven, teneinde het Sovjet-blok als geheel, dat op het ogen blik in een interne crisis verkeert, te redden. Dit, plus het effect van deze acties op de Arabieren zou in de ijskoude redene ringen van de Sovjets tegen de voor hen ook niet geheel ongevaarlijke veront waardiging van de gehele Westelijke we reld opwegen. in een hele wijk was afgesloten. In de om geving van de Gelderseweg te Eindhoven werd op last van de politie zelfs alle ver keer stil gelegd. Verscheidene auto's re den op die plaats in sloten. Op de Veluwe heeft men lang op de zandstrooiwagens van de Rijkswaterstaat en de gemeente Apeldoorn moeten wach ten. De V.A.D. klaagde er over, dat, hoe wel zulks reeds om half acht nodig was, pas om elf uur met het zandstrooien was begonnen. De busdiensten van deze maat schappij van Arnhem uit werden na ne gen uur gestaakt. Van Apeldoorn uit kon den omstreeks het middernachtelijke uur enkele bussen de reeds lang wachtende passagiers naar de plaats hunner bestem ming vervoeren. Een bus, die van Doetin- chem op weg was naar Arnhem, strandde. Verscheidene personen, die anders van de bussen gebruik-maken, moesten ditmaal van Dieren naar Doesburg en omgekeerd lopen. Het autoverkeer was in de omge ving van Doesburg bijna lam-gelegen. Ook de tramdienst ondervond grote vertraging. In de kuststreek, waar warmere lucht werd geregistreerd, waren de wegen over het algemeen goed berijdbaar. In de loop van de avond deden zich ook daar even wel plaatselijke gladheidsverschijnselen voor. Tengevolge van de gladheid in Zuid- Limburg konden de autobussen vanmorgen in de vroegte niet rijden. De diensten van de Limburgse Tram Maatschappij werden omstreeks negen uur gedeeltelijk hervat. Een groot gedeelte van de mijnwerkers bussen in de oude mijnstreek viel uit. Op de Oranje-Nassaumijn te Heerlen kwam tot nu toe slechts één bus aan. Op de staatsmijn Maurits te Lutterade kwamen de meeste autobussen wel binnen, zij het met aanzienlijke vertraging. Enkele trei nen hadden een vertraging van ongeveer 10 minuten. WASHINGTON (Reuter). Twee voor malige leden van het Amerikaanse leger zijn Donderdag beschuldigd van spionnage voor Rusland. Bij deze affaire zou ook de Sovjet-ambassade te Washington betrok ken zijn. Procureur-generaal McGranery deelde mede, dat de twee Amerikanen Woensdag te Wenen zijn gearresteerd. Gelijktijdig met de bekendmaking van McGranery maakt het departement van Buitenlandse Zaken bekend, dat het van de Sovjet-Unie de terugroeping heeft ge- eist van Nowikof, tweede secretaris van de Sovjet-ambassade te Washington. Nowikof had zich bezig gehouden met activiteiten, die onverenigbaar zijn met zijn status van geaccrediteerde diplomatieke functio naris, aldus de verklaring. De gearresteerde Amerikanen zijn zwa gers en heten Otto Verber en Kurt Ponger. Beiden komen uit New York. Verber en Ponger zijn in een vliegtuig op transport gesteld naar Washington. Verber diende gedurende de oorlog als tweede luitenant in het Amerikaanse leger. Hij was lid van een afdeling van de geheime dienst in Europa. Hij is 31 jaar. Ponger kwam pas in 1940 in de Verenig de Staten en kwam in 1943 in het Ameri kaanse leger. Hij is 39 jaar. In de aanklacht worden veertien spion- nagedaden opgesomd, die naar wordt ge zegd, in Juni 1949 zijn begonnen en in Weshington en Europa zijn verricht. Tot dusver zijn geen Oostenrijkers ge arresteerd of ondervraagd. Onze correspondent in Londen schrijft: Het doel van de actie tegen de complot terende nazi's in West-Duitsland, wier ar restatie gisteren werd gemeld zo wordt in Londen verklaard was op de snelste wijze het hart van een web te vernietigen. Omdat dit onder de grootste geheimhouding moest geschieden, machtigde minister Eden de Britse autoriteiten tot optreden zonder overleg met anderen. Alleen dr. Adenauer werd op de hoogte gesteld. De arrestaties vormen geen argument tegen opneming van Duitse strijdkrachten in de Europese ver- ded'.gingsgemeenschap zo zegt men in officiële kringen te Londen omdat En geland ook na, de ratificatie van de over eenkomsten dienaangaande over dezelfde bevoegdheden zal beschikken als thans, zodat ingrijpen, zoals gebeurd is, ook dan mogelijk blijft. Dit neemt niet weg dat de algemene reac tie op de ontdekking van het complot is, dat de allergrootste voorzichtigheid dient te worden betracht bij de verwezenlijking van het bewapeningsplan. Men vraagt zich thans af hoe het moge lijk is, dat er onder de gearresteerden per sonen zijn die hoge posten in de industrie bekleden en dat twee mannen, die Hitier nota bene had aangewezen om zijn régime voort te zetten, op vrije voeten waren. De Beaverbrook-bladen eisen, dat Enge land zijn politiek radicaal herziet. In zekere zin verhelderend, maar ook verontrustend acht men het gesuggereerde contact tussen nazi's en communisten, die elkaar in het verzet tegen het Westen de bal schijnen toe te spelen. Hun gemeenschappelijk streven is immers om de West-Duitse republiek te vernietigen, omdat zij geen van beide kans hebben in een goed geordend democratisch Duitsland. De gebeurtenissen in Moskou, die er on getwijfeld tevens op gericht zijn om de Duitsers te paaien, vormen van een en an der een lugubere illustratie. Naar A.F.P. te Bonn heeft vernomen, zouden de samenzweerders voorstanders zijn van een verenigd Duitsland met een nationaal leger, dat in staat zou zijn ge bruik te maken van de rivaliteit tussen Oost en West. Als toekomstige leider zou, naar men veronderstelt, de 70-jarige ex- generaal van de S.S. Hauser optreden. Enige der samenzweerders zouden voorts verbindingen onderhouden met nazi's in het buitenland, zoals Oswald Mosley in Engeland en de Belg Léon Dégrelle, die vermoedelijk in Spanje verblijft. Een woordvoerder van de Britse Hoge Commissie te Bonn heeft berichten tegen gesproken volgens welke behalve de zes arrestanten nog ongeveer honderd samen zweerders over geheel West-Duitsland ver spreid zijn. De woordvoerder zeide, dat op het ogenblik geen verdere arrestaties, ook niet in andere bezettingszones, op het pro gramma staan. Het zwaartepunt van de actie lag in de Britse zóne. Het doel van de arrestaties was, te weten te komen in hoe verre een werkelijk gevaar bestaat. Hij zei- de verder, dat het van het verloop van het verdere onderzoek zal afhangen wanneer een proces tegen de arrestanten geopend wordt. Een dergelijk proces zou in elk ge val voor een Britse rechtbank plaats heb ben. Een van de onmiddellijke gevolgen van de arrestaties zou wel eens kunnen zijn, dat West-Europese politici, in het bijzonder in Frankrijk, zich zullen bedenken voor zij hun uiteindelijke goedkeuring hechten aan de conventies van Bonn. De Franse pers heeft althans zeer heftig op deze affaire gereageerd. Uit het feit, dat Britse politie de arresta ties verrichtte, blijkt de ernst, waarmee de Britten de kwestie opnamen. Dit was de eerste maal, dat zij van hun speciale be voegdheden onder het bezettingsstatuut om tegen een politieke macht op te treden, ge bruik maakten. Hasso von Manteuffel, voormalig gene raal der Duitse pantsertroepen en thans militair deskundige van de vrije democra tische partij, gaf uiting aan zijn „grote af- W. B. Curry: De parlementaire democratie hul digt het standpunt, dat het beter is hoofden te tellen dan ze af te slaan. (The case for federal union). Een der leiders van de nazi-samenzwering in de Britse zone van West-Duitsland: dr. Werner Naumann. schuw" toen men hem vertelde van de handelwijze waarvan de in de Britse zóne gearresteerde ex-nazi's beschuldigd wor den. „Wij doen ons best om de grondslagen van onze staat te verzekeren en daar zou den zulke schurken proberen hem te on dermijnen. Grote hemel, het zou een ramp geweest zijn wanneer het daartoe was ge komen", aldus zei hij. „We moeten derge lijke elementen heel goed in de gaten hou den." HöPFLINGEN (Reuter). De West- Duitse minister van Justitie, Thomas Deh- ler, heeft de gemeenteraad van Höpfingen in Noord-Baden, telegrafisch meegedeeld, dat twee uit Noorwegen ontsnapte Duitse oorlogsmisdadigers niet aan Noorwegen uitgeleverd kunnen worden als zij in West- Duitsland worden aangetroffen. De twee ontsnapten zijn Josef Seuffert uit Höpflingen en Karl Morio uit Trippstadt Zij zijn in Noorwegen wegens oorlogsmis daden tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Op 10 December ontsnapten' zij uit een arbeidskamp in Oost-Noorwegen, dicht bij de Zweedse grens. De West-Duitse minister van Binnen landse Zaken, dr. R. Lehr, heeft verklaard, dat de kwestie van de zeven uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers in geen ge val de betrekkingen tussen Nederland en Duitsland mag verstoren. „Wij hebben twee van hen gepakt en zullen onze uiter ste best doen de vijf andere voortvluchti- gen te pakken te krijgen", zei hij. Hij legde er de nadruk op, dat er tot dusverre geen bewijzen waren, dat Duit sers hadden medegewerkt aan de ontsnap ping der Bredasche gevangenen. Hij was van mening, dat zij door Nederlandse vrienden in Duitsland worden geholpen. Dr. Lehr verklaarde voorts dat het voor de Duitse autoriteiten gemakkelijker zou zijn de oorlogsmisdadigers uit te wijzen dan hen uit te leveren. (De Nederlandse regering heeft geen uitlevering, maar uit wijzing gevraagd - red. H.D.). Over uitle vering zouden rechtbanken der bondssta ten moeten beslissen. De arrestaties van twee der ontsnapten waren in twee ver schillende rechtsdistricten geschied. „Wij zouden dus wel eens zeven verschillende gevallen van uitlevering moeten behan delen", zei minister Lehr. Uitwijzing daar entegen was een zaak van de politie en zou gemakkelijker kunnen geschieden. De minister zeide vervolgens, dat de ontsnapte gevangenen hadden beweerd, dat zij Duitsers waren omdat zij bij de Waffen SS hadden gediend. „Wij weten, dat Hitier naturalisatie van gehele eenhe den toestond", aldus minister Lehr. „Maar volgens de wet moeten genaturaliseerde burgers ingeschreven worden bij een im migratie-instantie. Dit is in het onderha vige geval niet gesohied en wij kunnen de betrokkenen derhalve niet als Duitsers beschouwen". Minister Lehr verklaarde, dat èèn van de mannen naar Ehöndorf in de buurt van Bonn was gegaan waar kanselier Adenauer woont. De man is echter niet gegrepen. De auto riteiten kregen pas later kennis van zijn kortstondig verblijf in Rhöndorf. De 425 ton metende Nederlandse kust vaarder Unitas van de reder-kapitein L. van Bruggren uit Groningen, die met een lading van 400 ton zout van Westonpoint in Ierland op weg was naar de Ierse ha ven Sligo, is Donderdagavond op vijf mijl ten Zuidoosten van Inishtrahull in Noord- Ierland op een rots gestoten. De kustvaarder, die een bemanning van acht koppen heeft, seinde spoedig daarop dat het in zinkende toestand verkeerde. Verscheidene schepen, waaronder de red dingboot van Port Rush, koersten naar de opgegeven positie. Het in nood verkerend schip werd het eerst bereikt door de Britse torpedobootjager Creole, die het dadelijk op sleeptouw nam naar Loch Foyle, en daar het water uit de Unitas pompte. La ter werd bericht dat het gevaar voor zin ken vrijwel niet meer bestond, hoewel het vaartuig nog naar bakboord overhelde. Vast en weer vlot Het Belgische m.s. Nellie is gisteravond om 20.40 uur ter hoogte van de Vlissingse buitenhaven aan de grond gelopen. De sleepboot Maas en het bergingsvaartuig Bruinvis begaven zich er heen om assis tentie te verlenen. De sleepboot Maas heeft het Belgische schip om 22.20 uur vlot getrokken. De Nellie zette zijn reis voort naar Tilbury. De Fauzon Het bewijs van zeewaardigheid, nodig voor het verslepen van de Fauzon van Vlissingen naar Antwerpen, is uitgereikt. De versleping mag slechts geschieden bij zeer helder weer en op voorwaarde dat de Fauzon, waarvan de voorsteven is inge drukt, achteruitvaart. Vijf sleepboten wachten thans op helder weer om de reis te kunnen beginnen. Zoals eerder werd bericht is de Fauzon een Frans schip, dat in de nacht van Za terdag op Zondag op de Goodwin Sands in aanvaring kwam met het Costaricaanse schip Aster. Nederlandse sleepboten heb ben de Fauzon naar Vlissingen gesleept waar een deel van de uit cement bestaan de lading is gelost. jOOOOOOCCOCOOOOOOOOOCOOOOOOOCOOOOOCCOOOCDOCjOOODCCOCCOOOCC WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge- maakt om 10 uur: Op vele plaatsen mist en hier en daar enige motregen. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen West en f Zuid. Overwegend lichte dooi. 17 Januari Zon op 8.40 uur, onder 17.01 uur. I Maan op 9.42 uur, onder 19.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 16 Januari Hoog water: 4.05 en. 16.21 uur. Laag water: 12.11 en uur. Zaterdag 17 Januari Hoog water: 4.52 en 17.07 uur. Laag water: 0.33 en 12.57 uur. 8

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1