Dit maken we zelf D Nieuwe ka u Onaantrekkelijke uitverkoop etalages en uitzonderingen daarop Heemsteedse hoeden voor de Hollandse vrouw R' Recept voor marmelade HARTENDORP Militairen en het Humanistisch Thuisfront Toon Smit maakt nu al strohoedjes Wandeling langs de winkelramen KERKELIJK LEVEN Interkerkelijk beraad over Kerk en overheid Minister Staf antwoordt dr. Stokman (KVP) Vordering van Nederland op de E.B.U. 698 millioen ZATERDAG 17 JANUARI 1953 <V oor de<V, 'O uw Ook de kleur van de hoed speelt haar rol in het effect van het geheel en de belangrijkste factor, waarmee wij hier dan rekening moeten houden, is wel de kleur der ogen. Méér nog dan bij een mantel of Japonnetje, moet de kleur van de hoèd harmoniëren met die van onze ogen. Hoeden-vrees En dan was er nog iets, dat de hoe- denkunstenaar van het hart moest. „Vooral de jonge vrouwen schijnen hier in Nederland een antipathie te koesteren tegen het dragen van een hoed. Met angst en vrezen zien zij veel al het moment naderen van een offi ciële gelegenheid, zoals bijvoorbeeld een receptie, waarbij een dergelijk ac cessoire onontbeerlijk is! Och, ik kan me heel goed voorstellen, dat een meis je, dat door weer en wind er op uit moet nu niet bepaald behoefte voelt aan een hoofdbedekking, dat bij de ge ringste beweging van haar hoofd vliegt of precies over het verkeerde oor zakt. Maar een klein, sportief kapje kan soms wonderen doen, waar ander-s het kapsel een onverzorgde, slordige in druk maakt. En het is zo jammer", voegde hij aan zijn relaas toe, „want de charme, die uitgaat van een aardig, verzorgd kapsel met een bijpassend hoedje of dopje, is dikwijls wonder baarlijk. Ja, dat kapsel, dat is ook nog al een teer punt voor velen. Het komt namelijk nogal eens voor, dat een hoed op zichzelf absoluut geschikt is voor een bepaald type, zowel wat de kleur als wat het model betreft, en dat het geheel toch nog' niet voldoet aan de ge stelde verwachtingen. En het is in der gelijke gevallen dan het kapsel, waar aan iets hapert.... „Evenmin als een architect echter een schoon paleis kan bouwen zonder goede fundamenten, kan een ontwerper een hoed „bouwen" op een ragebol. merkte de specia list in het hoedenvak op. „Mag ik u nog één raad geven?" vroeg de heer Smit tot slot. „Laat dan nooit iemand een vriendin meenemen wanneer zij een hoed gaat kopen". Op onze min of meer verbaasde reactie vervolgde Toon Smit: „Ja, wat het pre cies is, valt moeilijk te zeggen, maar het lijkt wel of de koopster in het bij zijn van haar vriendin zich niet meer helemaal „safe" voelt. Zij is bijvoor baat al bang, dat een hoed, die zij zelf eigenlijk enig vindt, door haar vriendin zal worden afgekeurd. Dat risico wil zij dan niet lopen en daarom kan zij bij haar keus nooit helemaal zichzelf zijn". De raad kam wellicht zijn nut hebben! Toon Smit bekijkt het effect van een zijner nieuwste creaties. Men hoeft niet in Parijs zelf te zijn om een hoedenontwerper te ontmoeten, wiens creaties „toonaangevend" zijn zo als dat wordt genoemd. Ergens op een bovenétage aan de rand van Heem steeds dreven leeft en werkt namelijk een hoedenontwerper, die voor zijn Pa- rijse of Londense collega's niet behoeft onder te doen. „Je hebt het of je hebt het niet", leg de de hoedenkunstenaar ons uit, daar mede doelend op het gevoel, dat iedere ontwerper onverschillig of hjj nu hoeden, toiletten of kapsels ontwerpt in zijn vingers moet hebben; het gevoel namelijk om juist dat ondefinieerbare „iets" aan scheppingen en vondsten te geven, dat er het stempel van oorspron kelijkheid en artisticiteit op drukt. De entourage van dit „hoedenpaleis" in Heemstede mag dan enigszins van Franse allure zijn, de modellen, die er worden gecreëerd, zijn het zeker niet. „Ik werk voor de Nederlandse vrouw", merkte de ontwerper Toon Smit op, „en ik maak dus hoeden, die horen bij dit speciale type, dat over het alge meen juist veel verschilt met de ten gere Francaise. Een verschil overigens, dat door de Hollandse vrouw zelf hele maal „over het hoofd" wordt gezien. Zij wil zo graag doen wat de Franse, de Engelse en de Amerikaanse vrouw doet en vergeet daarbij, dat zij op die ma nier zichzelf verloochent, want de Hol landse wouw is een type op zich zelf, hetgeen vooral in de hoedenmode dui delijk tot uiting komt. Modellen, die voor de Parisienne een succes beteke nen, kunnen voor ,de Nederlandse vrouw een grandiose mislukking inhou den. En dit is ook heel logisch wanneer we bedenken, dat de vrouwen in Ne derland over het algemeen groter en forser zijn dan de vrouwen uit de Zui delijke landen". „Wanneer u het zo bekijkt, dan heeft de mode als zodanig eigenlijk niet veel meer te vertellen, want als de mode nu bijvoorbeeld grote, breedgerande hoe den voorschrijft en deze staan bepaal de types niet, dan houdt verder alles op". „Och, de mode is zo veelzijdig als men zelf maar wil", betoogde de heer Smit hierop. „Alles wat een vrouw goed staat, kan zij dragen en keurt Vrouwe Mode ook goed. Zij is er eigen lijk alleen om de grote lijnen aan te geven; zo zullen bijvoorbeeld in de ko mende zomer ae pasteltinten naar alle waarschijnlijkheid weer tot de „haute mode" behoren". Ja, zodra de eerste zonnestralen door de grauwe winter luchten baan breken, wordt er al weer aan de zomermode gedacht en ge werkt. De heer Sm.t vertrouwde ons dan ook toe, dat hij deze week al aan zijn eerste stro-hoedje is begonnen.. De fout van veel vrouwen is ook, dat zij zich blind staren op de model len, die tijdens een modeshow worden getoond, er verder niet over naden kend, dat voornamelijk het type manne quin, dat de hoeden draagt, de bijzon dere charme er aan verleent. De meeste uitverkoop-étalages zien er niet erg aantrekkelijk uit. Zo zag ik een schoenenwinkel met twee, drie rijen schoenen die gedeukt en achteloos stijf aaneengeschaard stonden. Het waren uitsluitend linkerschoenen die zich zichtbaar geneerden dat zij hun weder helft waren kwijtgeraakt. Bij een zaak voor huishoudelijke artikelen bleek alles kriskras door een te staan. Hier een schaal, daar een pan, daar een bord en daar een kan en ook nog een kapotte botervloot met bijbe horende scherf. Voor achtenveertig cent was deze „te geef". Wij vrouwen schij nen ons toch werkelijk ieder jaar weer door de sensationele aankondigingen van lage uitverkoopprijzen te laten ver- Het ziet er niet naar uit, dat de kou weer snel zal verdwijnen, dus zal deze winter-pyjama zeker nog goede diensten kunnen bewijzen. Misschien hebt u in de Het ziet er tenminste niet naar uit, dat de kou weer snel zal verdwijnen, dus zal deze pyjama zeker nog goede diensten kunnen bewijzen. Misschien hebt u in de uitverkoop een voordelig couponnetje op de kop kunnen tikken, als het ongeveer 5 meter is hebt u wel genoeg. De maat voor de pyjama is 42-44, we maken allereerst de broek, dan krijgt u de volgende week het patroon voor het jasje. Maten: heupwijdte 104, kruishoogte 36, lengte broek 100 cm. We tekenen weer eerst even het patroon op de ware grootte na en leggen het op de stof zoals de tekening dit aangeeft. Als de stof 80 cm breed is, kan het patroon er precies op. Soms heeft flanel een breedte van 70 cm U doet dan het beste het patroon zó op de stof te leggen dat het midden achtergedeelte buiten de stof uitsteekt. Dit deel van het patroon knipt u af en legt het op een restje van de stof, het rechte deel langs dezelfkant. Onderaan knippen we een zoom van 8 cm, bovenaan 2y2 cm zoom voor het elastiek. Als wij de broek nu in elkaar gaan naaien zetten we eerst de stukken aan de achterkant, daarna stikken we de broek met platte naden in elkaar. L. S. TT Tij geven hierbij enkele Franse W ontwerpen van dameskleding voor haar., die klein van gestalte zijn. Frêle en verfijnd voor de kleine vrouw. Geborduurde wollenstof koos Carven als materiaal voor dit elegante pakje. Let u er eens op hoe fraai het ruitdessin in de taille is verwerkt, om de rank heid daarvan te accentueren. Voor het bruidje dat klein van gestalte is werd deze bruidsjurk ontworpen. Een wijde rok, ook voor haar, maar dan van een model, waarbij de ruimte ver be neden de taille ontspringt. Fijne koordstiksels garneren de rok bij dit slank afkledende wol len jurkje voor de kleinere vrouw Een hoog opgewerkte taille zorgl hier voor het rijzige effect. léa, leiden tot het kopen van onnutte en lelijke dingen, anders zouden er heus geen kapotte botervloten achter de win kelramen blijven staan. Gelukkig zien niet alle étalages er misschapen uit. Zo kwam ik bij een parfumeriezaak waar allerlei charmante dingsigheidjes lagen. Op het ogenblik zijn zijden halsdoeken en pochettes nogal in zwang om het toiletje wat op JU te fleuren. Be- halve de reeds lang bekende pochette-houder, een metalen broche in de vorm van een kokertje waar 't doekje doorheen wordt getrokken, zijn er nog an- dere mogelijkhe den om een pochette op de jumper te steken, bijvoorbeeld met een pochette- Icnijpertje. Dat ziet er uit als een miniatuur was knijper. Het is alleen drie maal zo klein en in verschillende kleuren verkrijg baar, rood, geel bruin, zwart, enzovoort. Dit leuke verzinsel kost nog geen drie dubbeltjes. Wat ik ook nog nooit gezien had is een vaporisator van plastic. Hij lijkt op een flesje van ondoorzichtig glas. Op de fles past een dop, een plastic „kurk" eigenlijk, met een heel klein spelden prikgaatje in het midden en dan hangt aan die kurk in de fles een buisje. Ten slotte zit er nog een schroefdop over heen om het zaakje goed af te sluiten. Is de verdamper met lotion gevuld en de schroefdop er af gedaan, dan knijpt men in het flesje dat ineens helemaal niet van glas blijkt te zijn maar elastisch is als een gummibal, en de heerlijkste geuren verstuiven over ons heen. Ik ben even de winkel binnengegaan en zag toen ook nog een ander plastic flesje. Het had dezelfde melkachtige tint als de vaporisator, doch die was een glasharde substantie. Een dergelijke flacon is een uitkomst voor iemand die gewend is zich met gezichtslotion of eau de cologne op te frissen tijdens een lange treinreis. Ge behoeft nooit meer bezorgd te zijn dat het omhulsel van deze vloeibare reisgenoot zal breken als uw tas op de grond valt. Niet graag zou ik gedwongen worden alle soorten sleutelringen op te noemen die de laatste tijd achter de winkel ramen te zien zijn. Toch zijn er enkele die aanbevelenswaardig zijn hier even genoemd te worden. Wie bijvoorbeeld met een centimeter moet werken doet verstandig een sleutelring met centi meter te kopen. Het is een sleutelringe tje waaraan met een kettinkje deze centimeter is bevestigd. Nu is het niet de bedoeling dat aan die ring een bos zware sleutels wordt gehangen, maar voor het autosleuteltje is deze heel ge schikt. De metalen centimeter is opge rold in een snoezig roodleren hoesje. Een sleutelringetje met naamplaatje is ook heel practisch. Wie veel met potlood schrijft, wie tekent, of anderszins op mogelijke en onmogelijke tijden een mesje nodig heeft, kan het beste een sleutelring met aanhangend mesje nemen. Het is klein, het meest geschikt voor een damestasje en bovendien nog gehuld in een leren huisje. In een kunstnijverheidzaak stonden in verschillende gezellige kleuren hand- gebreide wollen slofjes met rietgevloch- ten zooltjes. Ze zagen er heerlijk warm uit, sluiten hoog over de enkel en het leek me toe dat het heus niet moeilijk zou zijn om ze zelf te maken. Zoals ze achter het raam stonden, leken het net kleurige sokjes waar een stevige zool onder was geflanst. Anneke Oranjemarmelade of sinaasappelmarme lade 2i/2 potje) 4 sinaasappelen, 1 citroen, water, plm. 3/4 kg. suiker. Het gewicht der vruchten aan suiker nemen. De vruchten afborstelen en gaar koken in water 4 dl), kooktijd 1 uur. Ze in vieren snijden, het vrucht vlees er uit nemen en dit ontdoen van pitten en velletjes. De schillen van het wit ontdoen en in zeer dunne, lange snippers snijden. Het kooknat, de sui ker, het vruchtvlees en de snippers op zetten en langzaam laten inkoken tot de vereiste dikte, zodat de schilletjes meteen zacht worden. De dikte kan ge controleerd worden door een druppel iam koud te laten worden op een scho teltje. Is de druppel koud dan mag deze niet meer uitvloeien. De jgm heet in de potjes gieten en sluiten met een stukje cellophaanpapier, dat natgemaakt is. ADVERTENTIE Het belangrijkste kerkelijke nieuws van deze week komt uit Rome, de zetel van de Rooms-Katholieke kerk. Eergisteren zijn daar namelijk een aantal geestelijken tot kardinaal gecreëerden, naar oud gebruik, ging deze plechtigheid gepaard met uitge breide ceremoniën en uiteraard waren er duizenden op de been om iets van het in drukwekkende schouwspel op te vangen. Meer dan anders is er ditmaal ook een bijzondere reden om aan deze kardinaals wijding aandacht te besteden. incidenteel komt het vaker voor dat de Paus een of enkele kardinalen benoemt, maar deze keer betreft het enkele tiental len nieuwe kardinalen. En daarmee is nu voor 't eerst sinds een paar honderd jaren het college compleet. Het aantal kardi nalen is thans namelijk 70, zoals 350 jaren geleden reeds gewoonte was. Vroeger is het aantal niet constant ge weest. In de middeleeuwen liep het eerst op tot 50, daarna daalde het tot 7 of 8. In de 14e eeuw werd het getal op 20 gesteld, later weer veranderd in 24. Maar Leo X benoemde in 1517 31 kardinalen tegelijk en bereikte daarmee het getal 65. Het te genwoordige getal van 70 dateert uit de tijd van Paus Sixtus V (15851590) in navolging van de 70 ouderlingen, die Gods bevel Mozes als raadsheren moesten bij staan. Maar, zoals gezegd, dit getal is en kele eeuwen lang niet vol geweest. De pausen haastten zich niet de opengevallen plaatsen aan te vullen, voornamelijk om dat zij het wenselijk achtten om in een urgent geval enige vooraanstaande perso nen tot de kardinaalswaardigheid te kun nen verheffen. De reden waarom de tegenwoordige Paus van deze gewoonte afgeweken is en het college gecompleteerd heeft, is niet be kend gemaakt. Zonder dat direct aan poli tieke bedoelingen gedacht behoeft te wor den, is wel de neiging opvallend om uit zo veel mogelijk landen van de wereld kardinalen te benoemen. Een internatio nale tendenz bij de samenstelling van het college is onmiskenbaar. Lange tijd heeft de meerderheid uit Italianen bestaan, maar dat is nu ook niet meer het geval. Wat is de werkzaamheid van het col lege? De kardinalen zijn de raadgevers van de Paus in het kerkelijk bestuur. In derdaad zijn zij niet meer dan adviseurs. Een beslissende stém hebben zij niet, maar bij belangrijke beslissingen wordt hun ge vraagd om openhartig en gedocumenteerd hun mening te uiten om de Paus in zijn besluiten bij te staan. In een speciaal geval worden hun verant woordelijkheid en belangrijkheid zeer groot namelijk dan, wanneer er een nieu we Paus gekozen moet worden. Sinds het jaar 1059 ligt de keuze van de Paus name lijk in de handen van de kardinalen. Van daar ook dat aan het getal, de keuze en de samenstelling van het college terecht grote waarde wordt gehecht. Op de afgelopen Donderdag heeft de openbare plechtigheid plaats gehad. Het grote ogenblik daarbij was het moment, waarop de Paus de nieuwe kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders de platte kar dinaalshoed opzette en daarbij de oude formule uitsprak: „Tot lof van God al machtig en tot luister van de heilige ADVERTENTIE De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cronjéstr. 43 Spaarne 3 Tel. 16990 Tel. 17S96 Kruidbergerweg 51, Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen Gereformeerde synode De Gereformeerde Synode heeft naar aanleiding van rapporten over artikel 36 der Nederlandse Geloofsbelijdenis, dat handelt over de verhouding tussen kerk en overheid, een uitspraak gedaan, waar in zij redenen aanwezig acht om dit artikel te doen wijzigen. Het is nog niet mogelijk een nieuwe formulering vast te stellen maar bij het te voeren overleg zou de vol gende als leiddraad kunnen dienen: dat de overheid geroepen is „bij te dragen tot de opbouw van een Gode welgevallige, vreedzame samenleving der mensen" en dat zij „in onderwerping aan de wet Gods, zich verre houdend van alle volstrekte machtsoefening, op het aan haar zorg toe vertrouwde terrein en met de haar toeko mende middelen iedere belemmering voor de prediking van het Evangelie en voor geheel de heilige dienst van God dient weg te nemen, opdat het Woord des Heren zijn loop hebbe, het Koninkrijk van Jezus Christus voortgang vinde en alle anti- Christelijke macht worde tegengestaan". De Synode besloot tot het overleg hier over uit te nodigen de Gereformeerde Ker ken in Indonesië, the Christian Reformed Church of America, die Gereformeerde Kerk van Suid-Al'rika, die Nederlands Ge reformeerde Kerk van Suid-Afrika, die Nederlands Hervormde Kerk, de Refor med Churches Australia, de Christelijk Gereformeerde Kerken, de Gereformeerde Kerken, onderhoudende artikel 31 K.O., de Gereformeerde Gemeenten, de oud-Gere formeerde Gemeenten en de Belgische Zendingskerk, totaal elf kerkformaties, die alle de Nederlands?) Geloofsbelijdenis ais haar Concessie erkennen. apostolische Stoel ontvang de rode hoed, bijzonder teken der kardinaalswaardig heid; waardoor betekend wordt, dat gij tot de dood, ja tot bloedvergietens toe u onverschrokken steeds zult tonen ter ver dediging van het heilig geloof, voor het bewaren van de vrede en de rust onder de christenvolkeren en voor de handhaving en de groei van de heilige Roomse kerk; in de naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes". Zo werd er deze week in Rome een ker kelijk feest gevierd, verheugend voor de Rooms-Katholieke Christenen. Slechts één schaduw lag over het geheel. De nieuw benoemde kardinalen uit Joegosla vië en Polen konden niet aanwezig zijn. Door de politieke situatie in hun land heb ben zij voor de reis naar Rome niet een redelijke mogelijkheid gehad. En een an dere geestelijke, die reeds vroeger tot kar dinaal gewijd werd, was niet bij de inwij ding van zijn nieuwe collega's aanwezig, omdat hij, eveneens om pol'.'ieke redenen, gevangen wordt gehouden. Terwijl de feestelijke plechtigheden in Rome voortgang hadden, protesteerden te gelijk de gelovigen door het aanbrengen van plakkaten tegen de anti-clericale hou ding zoals deze zich voor doet achter het IJzeren Gordijn. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Ziiiweg Haarlem - Tel. (K2500) 11928 INBOEDELVEILING 3/4 FEBR. 1953 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, heeft thans geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid dr. Stokman (K.V.P.) over het toekennen van extra-verlof aan militairen tot het bijwonen van bezinnings bijeenkomsten van het Humanistisch Thuis front. Het Humanistisch Verbond houdt zich, voor zover bekend is, niet bezig met ver- zorgingswerk in het bijzonder ten behoeve van militairen, zo zegt de minister. Het Humanistisch Thuisfront heeft een tweetal bezinningsbijeenkomsten belegd voor mili tairen, die zich aangetrokken voelen tot het werk van dit thuisfront. De minister heeft voor deze bijeenkomsten faciliteiten ver leend en voorts aan het Humanistisch Thuisfront een subsidie toegekend. De minister meent dat de doelstelling van het Humanistisch Thuisfront er toe leiut, uai ae bijeenkomsten, waaromtrent dr. Stokman inlichtingen vroeg, dienen te worden beschouwd als uitingen van ethi sche welzijnszorg. De minister verklaart niet afgeweken te zijn van de nog onlangs in de Tweede Kamer gebleken overeenstemming in zake het verschil tussen het godsdienstig werk der kerkgenootschappen en het verzor- gingswerk van het Humanistisch Thuis front. In de Tweede Kamer heeft hij ge zegd dat het Humanistisch Thuisfront de gelegenheid zal worden geboden in het be lang van militairen werkzaam te zijn, onder andere in een eigen vormingscentrum en in eigen militaire tehuizen. Op deze mede deling is geen gedachtenwisseling gevolgd. De aan deelnemers aan de bezinnings bijeenkomsten van het Humanistisch Thuis front verleende faciliteiten zijn niet gunsti ger dan die, waarop bezoekers der centra Sonnehaert en Beukbergen recht hebben. De tussenkomst van aalmoezeniers en veld predikers bij het bezoek aan deze centra is eerder stimulerender en waar nodig selec terend bedoeld dan belemmerend. De minister heeft aan de bijeenkomsten van het Humanistisch Thuisfront pas zijn steun verleend nadat hij uitvoerig over op zet en karakter daarvan was ingelicht. Voorts heeft hij verslagen ontvangen van leiders en deelnemers en op grond daarvan zijn verdere medewerking aan volgende bijeenkomsten niet onthouden. Voor hen, die zich tot het werk van het Humanistisch Thuisfront aangetrokken voelen, voorzagen de bijeenkomsten in een behoefte. Niette min heeft de minister de wenselijkheid in gezien, dat minderjarigen slechts tot de bijeenkomsten zullen worden toegelaten als ouders of voogden daarvoor toestemming hebben verleend. De Nederlandsche Bank deelt mede dat volgens de definitieve cijfers het overschot van Nederland in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalingsunie deelnemen de landen in December 1952 17.708.000 heeft bedragen. Hiervan heeft ƒ7.512.600 betrekking op door Nederland op de vor dering op de Europese Betalingsunie ont vangen interest over het tweede halfjaar 1952. Van het bedrag ad 17.708.000 heeft Ne derland ƒ644.363,45 in goud en ƒ8.209.636 55 in dollars ontvangen. Voor 8.854.000 heef Nederland crediet verleend aan de Europes Betalingsunie. De vordering van Nederland o> de Europese Betalingsunie bedraagt thans 697.904.200.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11