Dialect bewoners van Uiterweg op zwarte schijf vastgelegd Open briefje aan een lezeres „Zonder contact met communisme is geen vrede mogelijk" Zie Boven: Jaarcijfers der Rotterdamsche Bank Gereformeerde synode hield slotzitting ZATERDAG 17 JANUARI 1953 5 Belangrijk initiatief van Aalsmeer Winst f 1,6 millioen lager dan in 1951 Belastingdruk remt investeringen De zaak-Adonis Voor 'f 3000 textiel uit fabriek ontvreemd Proces tegen smokkelaars Twee Polen werden ten onrechte over de grens gezet Kamercommissie misnoegd over gemeentebestuur Kerkelijk Nieuws „DERDE WEG"-ORGANISATOREN MENEN: Beweging moet echter -naar links en naar rechts- onafhankelijk blijven Minister Mansholt dringt aan op landbouwgemeen- schap Export naar Zwitserland is sterk toegenomen Uitspraak over subsidie voor Kerkelijk werk Trein duwde auto in een sloot Wijze woorden f Dulles en Stassen naar Adenauer (Van een correspondent) Op een klein stukje veengrond tussen de Haarlemmermeer eh het dorp Aalsmeer woont een kleine groep mensen, die door hun eigen gebruiken, hun eigen dialect en aard een heel aparte plaats innemen onder de bewoners der oude Meer en het wel varende Aalsmeer. Dit zijn de bewoners van de zogenaamde Uiterweg, waarschijnlijk enige honderden jaren geleden om hun geloof uit Waterland geëmigreerd naar dit ruige, eenzame stuk land. De invloed der tijden en de intamsiever wordende contacten met de Aalsmeerse en Haarlemmermeerse samenleving deden in de loop der eeuwen en vooral de laatste vijftig jaar veel van het eigen van deze volksgroep verloren gaan. Om nu vooral het geheel aparte dialect van deze streek voor het nageslacht te behou den, heeft het gemeentebestuur van Aalsmeer dit dialect op platen vastgelegd. Daartoe heeft men enkele dialect sprekende families laten spreken en een stuk uit een oud Aalsmeers toneelstuk laten opvoeren. Met dit werk werd belast de Dialecten commissie van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen te Amster dam. En daar het hier ging om een in ons land uniek gebeuren en dit typische stukje Holland onder de rook ligt van onze grote steden zijn wij eens gaan praten met me juffrouw dr. J. C. Daan, onder wier leiding de vereeuwiging van het Uiterwegse dia lect tot stand kwam. Drievoudige werkzaamheid Zij wees ons op de drievoudige werk zaamheid van de Centrale commissie voor onderzoek van het Nederlandse volkseigen, welke omvat de studie van de dialecten, de volksgebruiken en de naamgevingen in ons vaderland. In alle stilte en zonder veel gerucht doen de academici onder leiding van dr. P. J. Meertens het buitengewoon moeilijke werk van het samenstellen van de Nederlands-Vlaamse dialecten, volksge bruiken en namen-atlas. Niet alleen worden oude gebruiken en dialecten onderzocht, ook de huidige ontwikkeling wordt nauw keurig nagegaan en de resultaten komen op druk met tekentjes bezette kaarten. Zo geven bepaalde cirkeltjes of driehoeken aan dat daar en daar in Nederland voor „kip": kiep, kip, tjoek of zelfs luup wordt gezegd, zoals dat achtereenvolgens in de kop van Noordholland, in Waterland en om de Haarlemmermeer, in Zeeland en Limburg het geval is. Rode figuren geven aan waar het St. Maarten-gebruik nog leeft of weer opleeft. En als ge iets wilt weten over de oorsprong van uw naam, dan zal een briefje aan de Naamkundecommissie van de Aka demie voldoende zijn om deze speurders aan het werk te zetten. Mejuffrouw dr. Daan vertelde dat er dikwijls iets van een geslachtsnaam is te zeggen, daar de com missie over uitgebreid materiaal beschikt. Radio doet dialecten verdwijnen Langzaam maar onherroepelijk ver dwijnt er veel van het Nederlandse volks eigen. Waar het dialecten betreft geschiedt dit voornamelijk door de radio, die dage lijks in bijna alle huiskamers het zuiver Nederlands brengt en zo voor de typische dialectwoorden andere geeft, die de men sen steeds meer overnemen. Zoals het aan de Aalsmeerse Uiterweg is, is het met hon derden echt Nederlandse of Vlaamse dia lecten: met het sterven der ouden ver dwijnt de taal. Helaas beschikt de Aka demie zelf niet over voldoende geld om alle verdwijnende dialecten op platen vast te leggen. Daarom juichen de mensen, die nu zorgen voor een wetenschappelijk ver antwoorde geschiedschrijving over al die dingen die typisch Hollands zijn en op het punt staan onder te gaan in het grote, al gemene Hollands dat overal eender is en dat de oude, traditionele en dikwijls zo be koorlijke eigenaardigheden verdringt, het Aalsmeerse initiatief toe. Deed elke ge meente iets voor het bewaren- van haar eigen dialect en volksgebruik, dan zou niet alleen de huidige geïnteresseerde spoedig kunnen grasduinen in prachtige, volledige atlassen, maar zou het nageslacht kunnen horen hoe de taal vroeger was! Met gebruiken verdwijnen ook misstanden „Betreurt u het verdwijnen van Neder lands volkseigen?", vroegen wij. „Neen, De Rotterdamse Bank heeft haar jaar cijfers gepubliceerd, waaruit blijkt dat het dividend reeds bekend was: begin Decem ber declareerde zij een interim-didivend van 13 8/9% waarvan 11 1/9% in aandelen en 2 7/9% in contanten. Het aandelenkapitaal werd door de betaling in aandelen van 45 millioen op 50 millioen gebracht. Een bedrag van 21/2 millioen werd naar open reserve overgebracht, zodat deze steeg tot 25 millioen. De winst over 1952 is lager dan die over 1951, namelijk 17,8 millioen tegen 19.4 millioen. Naar de bijzondere reserve gaat 2.5 millioen (v. j. 5 millioen), het Pensioenfonds vraagt 1.1 millioen (v. j. 1.3 millioen en de fiscus ontvangt 7.67 millioen (v. j. 8.71 millioen). Aan divi dend wordt uitgekeerd 6.25 millioen (v. j. 4.05 millioen). De directie noemt de winst wederom bevredigend, maar voegt daaraan toe, dat de resultaten over het tweede halfjaar bij die van de eerste helft van het jaar ten achter bleven. Overeenkomstig de economische ontwik keling in 1952 daalde bij de Rotterdamse Bank het debiteurencijfer van 227 mil lioen tot 207 millioen. Het bedrag aan toevertrouwde gelden steeg: deposito's op termijn van 109 millioen tot 129 mil lioen, crediteuren van 778 millioen tot 916 millioen. De directie wijst op de noodzakelijkheid van verdere industrialisatie, waar onder zij niet alleen vestiging van nieuwe in dustrieën verstaat, maar vooral het op peil houden van ons bestaande industrie apparaat. Voorts spreekt de directie haar waardering uit over de vooruitzichten, die de minister van Economische Zaken met betrekking tot de fiscale problemen heeft geopend. Door de hoge progressieve be lastingtarieven is de categorie spaarders, die de ondernemers risicodragend kapitaal verschaften, goeddeels verdwenen. Dit is uiterst schadelijk voor de noodzakelijke verruiming der toekomstige werkge legenheid, zo besluit de directie haar be- echouwingen. dat niet", was het antwoord van mej. Daan. „Met de oude gebruiken verdwijnen ook veel misstanden, vooral op hygiënisch gebied. Denkt u eens aan de klederdrach ten. Ze zijn mooi en het is jammer dat ze er in de toekomst niet meer zullen zijn, maar weet u dat de mannen en vrouwen die de traditionele dracht droegen hun kleren practisch nooit konden wassen om dat het goed dit niet toeliet? En het z.g. messentrekken, wanneer een jongen uit een ander dorp een meisje koos dat niet tot zijn woonplaats behoorde?" „Wij moe ten de natuurlijke ontwikkeling niet willen tegenhouden, doch de gebruiken die goed en zelfs paedagogisch juist zijn, trachten door ons werk te signaleren en te stimu leren. En daarbij waken wij voor de fout die de zestiende en zeventiende eeuwers maakten: wij gooien het verdwijnende niet zonder meer weg. Het is ons werk de uitin gen van het rijk gevarieerde Nederlandse en Vlaamse volkseigen te bewaren en wan neer men ziet hoe de mensen bij Aalsmeer met hart en ziel hieraan meewerkten en hoe groot hun waardering hiervoor is weet men dat dit werk noodzakelijk gedaan moet worden! Prof. dr. J. E. de Quay: De voorzitter van de Provinciale Staten van Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, heeft bij de behandeling van de provinciale begroting opgemerkt, dat de belastingdruk remmend werkt op de on dernemingen, die willen investeren. Een vermindering van deze druk zou volgens prof. De Quay niet alleen merkbaar wor den in de investeringssector, doch evenzeer in de consumptie sector. Hij zou verlaging van de belastingen als voorwaarde voor de investeringen willen stellen. Dit zou ten goede komen aan de werkgelegenheid en daardoor zou de financiële toestand van het rijk er naar zijn mening beter op worden. „Ergens zal de cirkel doorbroken moe ten worden", zo meende prof. De Quay. De twee Amerikaanse rechercheurs, die naar Nederland zijn gekomen om Adonis naar de Verenigde Staten terug te bren gen, zouden daartoe geen opdracht heb ben ontvangen van hun chef, de procureur- generaal Parsons, maar buiten deze om van de gouverneur van New Jersey, Dris- coll. Deze conclusie heeft de verdediger van Adonis, mr. J. Roggeveen uit Haarlem, getrokken uit een brief, die hij heeft ont vangen van de advocaat-generaal van de staat New Jersey, Stamler. De heer Stam- ler verzoekt hem Adonis inlichtingen te vragen over een aangelegenheid die met zijn eigen zaak niets te maken heeft. „Van uw kant en die van Adonis behoeft geen enkel bezwaar te bestaan mij deze inlichtingen te verstrekken", schrijft de heer Stamler. „Ik heb part noch deel aan het zenden van twee'rechercheurs van ons politiecorps naar Nederland". Volgens mr. Roggeveen blijkt hieruit, dat ook de on middellijke chef van Stamler, de procu reur-generaal Parsons, niet voor de op dracht verantwoordelijk is. De enige mo gelijkheid moet dan volgens hem zijn, dat gouverneur Driscoll op volkomen onge bruikelijke wijze het werk van zijn procureur-generaal zelf ter hand heeft ge nomen en zonder deze daarin te kennen de twee rechercheurs naar Nederland heeft gezonden. Intussen verblijft Adonis reeds bijna acht weken in het Huis van Bewaring te Am sterdam. Een beslissing over zijn uitleve ring wordt in de loop van de volgende week verwacht. De Enschedese politie heeft de 26-jarige bakkersknecht W. M. gearresteerd, die in samenwerking met de 22-jarige electricien M. R. B. partijen Manchester-stof voor een totale waarde van 3.000,zou hebben ontvreemd. De diefstallen zijn sedert April 1952 ge pleegd bij de textielfabriek M. van Dam en Zoon N.V. te Enschedé. De beide man nen begaven zich per auto naar de fabriek, waar zij de wagen in de nabijheid stalden. Aangezien de electricien goed de weg wist in het bedrijf, konden zij via de stokerij, ketels en leidingen bij de voorraden Man- chesterstoffen komen. De politie was reeds enige tijd op de hoogte van de diefstallen. Zij begaf zich op een keer toen de auto weer was gesignaleerd naar het huis van de bakkersknecht, die juist thuis was ge komen. Hij had een rol Manchesterstof van 200 meter lengte bij zich. De bakkersknecht verkeerde in financiële moeilijkheden. Hij heeft bekend vier a vijf keer te hebben in gebroken bij de textielfabriek. Beide man nen waren enkele malen vergezeld van de stoker H. van L„ die vorig jaar bij de fabriek was ontslagen wegens wangedrag. Eenenvijftig smokkelaars uit Aken zullen zich thans voor de rechtbank van hun vaderstad moeten verantwoorden voor het feit, dat zij tussen Januari 1950 en Juni 1951 1000 kg koffie Duitsland binnen heb ben gesmokkeld. Men verwacht, dat dit proces een dag of zes zal duren. De verdachten, onder wie dertien vrou wen zullen in totaal zes beklaagdenbanken vullen. Enige beklaagden hebben kans ge zien om veertig tot vijftig keer illegaal de grens te passeren, voordat zij werden ge snapt. Een der verdachten speelde dat zelfs 85 keer klaar. Minister Donker antwoordt het Kamerlid E. Vermeer De minister van Justitie heeft de vragen beantwoord die het Tweede Kamerlid de heer E. Vermeer (P.v.d.A.) had gesteld naar aanleiding van 'het over de grens zet ten door de Koninklijke Maréchaussée van twee in Nederland verblijvende Polen. Deze Polen zijn in Hamburg als versteke ling aan boord gegaan van een Noors schip, dat op 29 Juli vertrok en op 17 September in Rotterdam aankwam. Bij het vertrek van het schip op 20 September werd er toezicht op gehouden, dat zij met het schip ons land verlieten. Toen het schip op 16 November weer in Rotterdam aankwam, bevonden de Polen zich nog aan boord. Ten einde de Noorse rederij behulpzaam te zijn, heeft de Rot terdamse politie haar bemiddeling ver leend, ten einde de Polen naar Duitsland te doen terugkeren. Daartoe werd de tus senkomst van de Koninklijke Maréchaus sée aan de grens ingeroepen. Zij werden op 19 November overgebracht naar Glaner- bruig. Het hoofd van de Duitse doorlaat post te Gronau stemde in hun overneming toe. Op de afgesproken dag weigerden eohter de Duitse autoriteiten de overne ming waarbij zij zich beriepen op nadere instructies. Niettemin zijn de beide vreem delingen daarop door de Koninklijke Maré chaussée over de grens gezet. Naar de mening van de minister van Justitie had dit niet moeten gebeuren toen gebleken was dat de Duitse grens- autoriteiten niet bereid waren de Polen officieel over te nemen. Later bleek dat de aanhouding van de Polen door de Duit se justitie was verzocht omdat zij beschul digd werden van roof. Bij het overleg met de Duitse instanties hebben zij dit niet medegedeeld. De mi nister zegt voorts dat in het algemeen het goede gebruik tussen nabuurlanden mee brengt, dat personen, die op illegale wijze het land hebben verlaten, worden terug genomen. Van Duitse zijde neemt men eohter sedert enige tijd het standpunt in, dat dit terugnemen alleen geschiedt, indien de illegale grensoverschrijding silechts be trekkelijk kort tevoren heeft plaats gevon den. Dit veroorzaakt voor Nederland, dat gemakkelijk door illegale grensoversohrij- ders uit Duitsland overstroomd kan wor den, onaanvaardbare risico's, zodat in be paalde gevallen ter voorkoming daarvan noodgedwongen wel tot informele teruglei- ding wordt overgegaan. De minister is geen bewonderaar van deze toestand, welke ontstaan is door een van Duitse zijde door de minister niet als redelijk erkende beperking. De minister kan echter geen aanleiding vinden aan de Nederlandse grensautoriteiten blijk te ge ven, dat in alle gevallen van terugleiding van illegale grensoverschrijders buiten medeweten van de buitenlandse grens autoriteiten moet worden afgezien. De commandant der Koninklijke Maré chaussée is van de zienswijze van de mi nister omtrent de onjuiste handelwijze in het onderhavige geval waar het geen illegale grensoverschrijders betrof in kennis gesteld. In een verslag der commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer over het verzoek van J. Leijssen te Waalre om ver goeding van door hem geleden financiële schade gedurende de tijd, dat zijn zoon, die de Belgische nationaliteit bezit, in Neder landse militaire dienst is gehouden, wordt gezegd dat het gemeentebestuur van Waalre niet bereid is gebleken aan J. Leijssen een schadeloosstelling toe te ken nen. Daar noch de Staten-Generaal, noch de minister van Binnenlandse Zaken over de mogelijkheid beschikken de gemeente Waalre tot het verstrekken van een scha deloosstelling te dwingen, rest de commis sie tot haar leedwezen niet anders dan haar misnoegen over het standpunt van het gemeentebestuur van Waalre uit te spreken. Geref. kerken Beroepen te Zuiliehem, W. v. d. Zwaan, cand. te Middelburg. Oud Geref. gemeenten Beroepen te Utrecht, de heer W. Kamp te Rotterdam. De kapitein der mariniers J. Dourlein zau op Aruba gedetacheerd blijven. De actie van de burgerij om zijn overplaatsing on gedaan te maken is mogelijk aan dit besluit niet vreemd. Donderdagmorgen ontvingen in de St. Pieter te Rome zestien van de vierentwintig nieuw gecreëerde kardinalen uit handen van Paus Pius XII de rode kardinaalshoed. Een overzicht van de plechtigheid. Uit overweging, dat bij sommigen on zekerheid blijkt te bestaan over enkele principiële en taktische kwesties, heeft de centrale werkgroep van „De vredesbewe ging De Derde Weg", naar ons wordt mede gedeeld, eenstemmig het volgende vastge steld: 1. In het manifest van December 1951, dat door de adhaerenten is aanvaard, wordt de onafhankelijkheid van onze vre desbeweging op de voorgrond gesteld en dientengevolge zowel het Atlantisch Pact als de Cominform afgewezen. Dit betekent, dat het onvoldoende is, de omvang van het bewapeningsprogram van het Atlantisch Pact af te wijzen, en niet het pact zelf. Dit betekent, wat de Cominform betreft, de onverenigbaarheid van het lidmaatschap van de bij de Cominform aangesloten par tijen, dus ook van de C.P.N., met dat van De Derde Weg. Ten opzichte van andere partijen, die het Atlantisch Pact voorstaan, maar nog wel een afwijkende mening toelaten, zal een Derde Weg-adhaerent moeten overwegen of zijn invloed op koerswijziging van de partij groot genoeg is om aan de partij het moreel gezag van zijn naam te blijven schenken. 2. Wat overigens betreft het contact met de communistische partijen en de si «smtwjs S3 sma Drie van de twaalf wegen tussen West-Berlijn en de Sovjet-zóne, die tot dusver nog geopend waren, zijn dezer dagen door de Oost-Duitse communisten afgesloten. Hier zien wij de controlepost Klein Machnow aan de grens van de Amerikaanse sector. Op de achtergrond leden van de West-Duitse volkspolitie. Astronomische getallen doen mij duizelen maar ik geniet primitief van de schoon heid van de sterrenhe mel. Zo ongeveer schreef u mij onlangs, geachte mevrouw K., in de brief waarin u iets vroeg over de beweging van de maan. Er doet zich in de komende dagen (17 en 18 Januari) een goede gelegenheid voer om een klein deeltje van het toch altijd weer nieuwe my sterie van de verschij ning van de maan te be grijpen. Op 15 Januari is de maan nieuw en dus onzichtbaar. Zij staat dan ongeveer tussen zon en aarde (niet precies, want in dat geval zou zij een zonsverduistering veroorzaken) Die dag reist dus de maan overdag langs on ze hemel van Oost naar West op vrijwel gelijke hoogte als de zon en vrijwel in dezelfde tijd. Zij blijft echter iets bij de zon ten achter. Op die dag is dat nog niet te zien, maar Zaterdag de 17de wel! Dan is na melijk de zon al onder, als de maan nog nèt niet onder is: tot ongeveer kwart voor acht zult u haar boven de Zuidwes telijke horizon kunnen zien. Zij ziet eruit als een heel mager sikkeltje: aan de stand van die sik kel is na te gaan in wel ke richting de zon zich moet bevinden en aan de smalheid ervan valt te constateren onder welke hoek, van de aar de af bekeken, het zon licht erop valt. Met een pingpongballetje als maan en een bureau lamp als zon zijn die schijngestalten gemak kelijk in de huiskamer te imiteren. De rest van de kamer moet onverlicht zijn. Hoever de maan per dag achterblijft bij onze as wenteling kunt u meten als u Zaterdagavond meteen wilt letten op Venus en Mars. U vindt die twee planeten in de zelfde hemelstreek maar iets meer naar links en iets hoger dan de maan. De helderste van de twee zij staan vlak bij el kaar is Venus. Als u nu Zondagavond op het zelfde tijdstip als Zater dag de beste tijd is ron dom zes uur) eens weer gaat kijken dan zult u zien dat Venus en Mars zich op nagenoeg dezelf de plaats bevinden als de vorige dag: de maan staat nu echter hoger boven de horizon en wel vlak bij de planeten in de buurt. Bovendien is de maansikkel iets bre der dan de dag tevoren. In de huiskamer kunt u een en ander vertonen als u de bureaulamp (met een niet te sterke brander erin!) in uw ge zicht laat schijnen en het pingpongballetje zo voor uw ogen houdt dat het de lamp zelf precies verduistert. Het balletje is dan donker. Beweeg het nu eens naar links: op de rechterkant van het ding ziet u dan een smalle lichtsikkel ver schijnen. Die sikkel wordt breder naarmate u het balletje verder naar links beweegt. Houdt u het achter zich, zo dat het licht van de lamp over uw hoofd heen erop valt, dan ziet u het „vol" verlicht (en als u het te laag houdt veroorzaakt de schaduw van uw hoofd een kunst matige maansverduiste ring!) In de natuur gaat het volgens dezelfde princi pes. Ik hoop dat geen wolken deze avonden het uitzicht op de Zuidwes telijke hemel zullen be lemmeren. Met vriende lijke groeten en hoog achtend, G. v. W. nauw hiermee verbonden vredesraad, dit mag door De Derde Weg reeds daarom niet worden geschuwd, omdat buiten het com munisme om geen vrede gevestigd kan worden. Daarbij moet echter de onafhan kelijkheid, die zijn theoretisch uitgangs punt is, ook in de practijk duidelijker komen vast te staan, zal dit contact inten siever kunnen worden. In het huidige stadium is het echter een eerste vereiste dat wij ons zo duidelijk van communis- tisch-gezinde „fellow travellers" onder scheiden dat wil zeggen van hen die werkelijk deze naam verdienen dat om trent onze onafhankelijkheid geen redelijke verdenking kan bestaan. 3. Dit betekent ten opzichte van een zo genaamde „vredesgroep" als die van 12 December te Wenen, dat deelneming hier aan door Derde Weg-adhaerenten slechts als, uitdrukkelijk zo genoemde „waar nemers", onder behoorlijke waarborgen van vrije kritiek, aanvaardbaar was. In het algemeen kunnen wij weinig waarde hech ten aan een vredesgroep, waar behalve aanhangers Van de Cominform niet ook in ruime mate aanhangers van het Atlantisch Pact aanwezig zijn, tussen welke de van beide onafhankelijke Derde Weg als onder deel van haar program een bemiddelaars functie heeft. Ook kunnen wij weinig waarde hechten aan de mogelijkheid op een dergelijk congres vrije kritiek uit te oefe nen, zolang deze kritiek niet tot de volken van het Sovj ét-blok kan doordringen. De centrale werkgroep van „De vredes beweging De Derde Weg" bestaat uit: prof. dr. N. A. Donkersloot, C. Houwaard, dr. P. J. Meertens, dr. O. Noordenbos, ds. P. J. de Ridder, J. W. E. Riemens, A. M. Schilt- meyer, ds. K. Strijd, dr. J. Suys. BONN, (Reuter). In een te Bonn ge houden persconferentie heeft minister Mansholt aangedrongen op spoedige ver wezenlijking van de plannen inzake op richting van een Europese landbouwge- meenschap. Wjj hebben geen tjjd te ver liezen, zo verklaarde hij. De minister heeft de plannen tijdens een tweedaags bezoek aan de West-Duitse hoofdstad besproken met de bondskanse lier, dr. Adenauer, en de West-Duitse mi nister van Landbouw, Niklas. Hij deelde mede tijdens de besprekingen, welke hij onlangs in Denemarken heeft gevoerd, de indruk te hebben gekregen, dat de Denen, die aanvankelijk de neiging hadden een afzijdige houding aan te nemen, er thans meer voor beginnen te voelen de plannen voor een landbouwgemeenschap te steu nen. Minister Mansholt gaf als zijn mening te kennen, dat het geen zin heeft te trachten alleen met de 6 landen van de Europese kolen- en staalgemeenschap een landbouwgemeenschap te beginnen. Reeds aan de oprichting van de landbouwge meenschap moet door veel meer landen worden deelgenomen, en dit is de reden, waarom hij een bezoek aan Denemarken had gebracht. De minister verklaarde zich tegen het Franse denkbeeld om aanvankelijk alleen voor bepaalde landbouwproducten, zoals wijn en tarwe, een gemeenschappelijke markt in te stellen. De op te richten ge meenschap dient naar zijn oordeel alle landbouwproducten te omvatten. Onder voorzitterschap van de heer P. R. Bentz van den Berg heeft de Neder- laindsch-Zwitsersche Kamer van Koophan del te Amsterdam haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter memoreerde de onlangs gepubliceerde verruiming van de invoermagelijkheden van een aantal goe derensoorten, hetgeen hij voor de handel met Zwitserland bijzonder verheugend aahtte. Het einddoel van het streven der Kamer: de geheel vrije handel, is pas be reikbaar bij een geheel gewijzigde wereld situatie. In zijn verslag betoogde de secretaris der Kamers, jhr. J. P. Beelaerts van Blok land, dat de Nederlandse export naar Zwitserland in 1952 sterk is toegenomen. De Zwitserse export naar Nederland is on geveer gelijk gebleven. Verwacht mag worden, dat de invoer uit Zwitserland in 1953 zal stijgen. Bij de Nederlandse export naar Zwitserland nemen grondstoffen een grote plaats in. De Nederlandse export van geslacht gevogelte naar Zwitserland is groter dian die van bloembollen. Daarnaast exporteert Nederland kindermeel, cacao boter, machines en zelfs fijne instrumen ten. Zwitserland is slechts een kleine markt, maar de levensstandaard is er zo hoog, dat de Zwitserse arbeider goederen kan kopen, die in andere landen slechts bereikbaar zijn voor beter gesitueerden. De belangstelling voor Zwitserland neemt bij de Nederlandse industrie dan ook toe. Gisteren is in Rotterdam de slotzitting gehouden van de generale synode der Ge reformeerde Kerken, die daarbij met 36 tegen 12 stemmen tot een uitspraak kwam betreffende het aanvaarden van overheids subsidie voor kerkelijk werk. Zij verklaart daarin dat voor de vervulling van de haar door Christus gegeven ambtelijke opdracht: de instandhouding van de eredienst, de verkondiging van het Woord van God en de verzorging der armen, de kerk zelf ook financieel heeft te zorgen en derhalve niet anders dan in zeer bijzondere omstandig heden subsidie mag aanvaarden, mits de zelfstandigheid van de kerk daarbij in geen enkel opzicht wordt aangetast. Voorts dat voor allerlei noodzakelijke arbeid van so ciale en soortgelijke aard waarbij de kerk in deze tijd bij de vervulling van haar ambtelijke roeping nauw betrokken wordt, het aanvragen en aanvaarden van subsidie met name ook van overheidssubsidie ge oorloofd is. Voor deze arbeid mag geen sub sidie van welke aard of welke instantie dan ook worden gevraagd of aanvaard, in dien daaraan voorwaarden worden verbon den, die de kerk in haar vrijheid van han delen zouden belemmeren, of waardoor an deren enige zeggenschap zouden ontvangen in hetgeen behoort tot de roeping der kerk. Indien enigszins mogelijk dient de bedoelde sociale en soortgelijke arbeid organisato risch gescheiden te worden van de ambte lijke arbeid der kerk door de eerstgenoem de onder te bréngen in zelfstandige stich tingen, of andere organisatorische vormen. Ambtsdragers en neutrale organisaties Betreffende het vraagstuk van de ver kiesbaarheid van kerkelijke ambtsdragers, die lid zijn van neutrale organisaties, ver wees de synode naar uitspraken van de voorgaande synoden, waarin wordt gezegd, dat de leden der kerk zich moeten bezinnen op de betekenis van het Koningschap van Christus voor elk levensterrein. Zij voegt daaraan toe dat hiermee geen nieuwe eis voor de verkiesbaarheid van ambtsdragers wordt toegevoegd aan de eisen, die daar voor in het Nieuwe Testament zijn gegeven. Op grond van de aangehaalde uitspraken kan niet gezegd worden, dat het lidmaat schap van een neutrale organisatie onder alle omstandigheden een verhindering is om tot ambtsdrager gekozen te worden. Het oordeel hierover in elk concreet geval komt aan de kerkeraden toe. Na deze uitspraak werd de zitting van de synode, waarin een agenda van 430 pun ten is behandeld, gesloten. Burgemeester en secretaris van Andijk licht gewond Op de onbewaakte overweg in de Zwaag- dijk bij Hoorn is Vrijdagavond omstreeks zeven uur een auto waarin de burgemeester van Andijk, mr. H. H. Douma, de ge meente-secretaris en de gemeente-opzichter zaten, door een uit de richting Medemblik komende goederentrein aangereden. De auto werd enkele meters meegesleurd en vervolgens in een sloot geduwd. De drie inzittenden liepen slechts lichte kwetsuren op, de auto werd ernstig be schadigd. Vermoedelijk is het ongeval te wijten aan de dichte mist. oc<xxxxxxxxx5ooocooooocooooc»ococooocoooocoqo (Reuter). George Kennan, die als ambassadeur der V.S. in Moskou uit de Sovjet-Unie gewezen is, heeft te Scran- ton (V.S.) op een bijeenkomst verklaard, dat de communistische leiders te Mos kou zich moeten verheugen bij de aan blik van „verbitterde onenigheid en wederzijds wantrouwen in onze staats- i organen naar aanleiding van de pijn- lijke en delicate kwesties van loyali- teit". Naar zijn mening is aan het ver trouwen bij het. publiek en het moreel van de regering grote schade toege bracht, doordat sommigen niet in staat waren onderscheid te maken tussen loyaliteit en persoonlijke mening. Men maakte gebruik van in haast opgestelde methoden voor het beproeven van de betrouwbaarheid van ambtenaren. Hier bij vertoonde zich de neiging de loyali teit van iemand af te meten naar daden van vele jaren geleden in plaats van naar zijn huidige staat van dienst, al dus Kennan. BONN, (D.P.A.). Op uitnodiging van bondskanselier Adenauer worden de nieuwe Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles en het hoofd van het bureau voor wederzijdse beveiliging, Stas sen, op 5 Februari te Bonn verwacht voor besprekingen met de bondskanselier.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3