Onze puzzle Truman pleit in afscheidsrede tegen preventieve oorlog Dopen van bollen variëteiten hachelijke onderneming Beleggingsconcerns vragen de aandacht In de hoofdstad uit Basiliek door 15000 watt beschenen Stichting wil opbrengst Zomerzegels verdelen ZATERDAG 17 JANUARI 1953 Effecten- en Geldmarkt Kampen heeft 25.000 inwoners De burgerlijke stand van Nederland Kruiser De Ruyter gaat binnenkort proefvaren Vorming van een bestuur ontmoet moeilijkheden Twee slachtoffers van gasverstikking Echtgenote van Finse premier naar ons land Kettingverkoop overtreding der Loterijwet? Naam een puzzle Stalin onverkoopbaar Glaasje advocaat met slagroom Twee R.A.I.- tentoonstellingen Donderdagavond heeft de feestverlichting ter gelegenheid van de Flora voor het eerst proef gebrand op de Westzijde van de ka thedrale basiliek van Sint Bavo aan de Leidsevaart. Er waren veertien zoeklichten en floodlight armatu ren in werking, die mist en regen ten spijt een prachtig effect teweeg brachten. Ui teraard zullen enige correcties moeten worden aangebracht en het is de bedoeling dat ook de zijkanten en de achterzijde van de kerk beschenen zullen worden. In to taal komen 20 arma turen van 15.000 Watts in actie. Het trekt de aandacht dat er de laatste tijd voor de aandeelbewijzen in grote be leggingsinstituten op en om de beurs meer aandacht aan den dag wordt gelegd. In korte tijd zijn op de Amsterdamse beurs de waarden van de Chemical Fund, de Tele vision Electronics Fund, de Massachusetts Investors Trust en de Wellington Fund aan de markt gebracht en deze week is een groot Nederlands beleggingsconcern met haar aandelen voor het voetlicht ver schenen, namelijk het Administratiekan toor „Unitas" N.V. waarvan 500.000 wor den aangeboden tot de koers van 255 pet. Het ligt niet in de bedoeling van deze concerns een gedétailleerde bespreking te geven, maar het verschijnsel van het col lectief fondsenbezit als zodanig en de grotere belangstelling daarvoor van het sparend publiek heeft een betekenis, welke zich niet tot de beurs en haar naaste om geving beperkt. De bakermat van de beleggingstrust wordt doorgaans in Engeland en Schotland gezocht, waar men in 1870 reeds overging tot het vormen van beleggende lichamen, de zogenaamde Investment-trust. In een pamfletje van het Rotterdams Beleggings consortium wordt verhaald van een Schot se employé van een jutefabriek, die in het midden van de vorige eeuw voor zaken naar Amerika ging en van een aantal vrienden het verzoek kreeg daar beleg gingskoopjes te zoeken. De pientere Schot zou hebben gezegd: waarom maken jullie van al dat spaargeld niet een gemeenschap pelijke pot? Als ik dan dertig beleggings koopjes vind, krijgen jullie ieder een aan deel daarin en zo spreiden we de risico's. Gaat men nog verder in de historie terug, dan komt men bij Koning Willem I, die de Société Generale de Belgique stichtte in 1822 en dus als de eigenlijke vader van dit beleggingssysteem kan worden aange merkt. Er zijn in dit beleggingssysteem allerlei Variaties, waarvan de voornaamste zijn dat de ene combinatie, de zogenaamde fixed trusts fondsendepöts vormt, waarin de be heerders geen verandering kunnen bren gen dan met toestemming van de deel nemers, terwijl de andere, de zogenaamde management-trusts de beheerders het recht geven een dynamische beleggingspolitiek te volgen, met andere woorden: daarin ver andering te brengen als hun dat wenselijk voorkomt. De meeste thans populaire beleggings- mijen zijn op laatstgenoemd principe geba seerd, waarbij de deelnemers dus een zeer groot vertrouwen in de beheerders moeten stellen, niet alleen wat hun integriteit, maar ook wat hun deskundigheid en hun inzicht ten opzichte van het conjunctuur verloop en de verdeling van de risico's be treft. In de Verenigde Staten heeft deze vorm van collectieve belegging de laatste jaren grote opgang gemaakt. Door middel van de meer dan 100 voornaamste zogenaamde open end funds (fondsen voor gemeen schappelijke belegging met vrij beheer en ongelimiteerde mogelijkheid van in- en uittreding) is ca. 3 1/4 milliard dollar be legd door ruim 1.1 millioen deelnemers. De Massachusetts Investors Trust, waar- Billy Budd: de 25ste voorstelling van dit stuk wordt Maandagavond door het ATG in de Stadsschouwburg gespeeld. Hoofd rollen: Rob de Vries, Ben Groenier, Johan Schmitz en Hans Tiemeyer. Regie: Kees van Iersel. De Kersentuin: Maandagavond speelt de Haagse Comedie dit stuk van Tsjechow. Regie: Peter Sjarow en in de belangrijkste rollen: Ida Wassermann en Bob de Lange. Hendrik IV: het Rotterdams Toneel komt Woensdagavond met dit stuk van Piran dello. Regie: André Barsacq. Hoofdrollen: Ko van Dijk, Loudi Nyboff en Dick van Veen. Opera: Zondagmiddag Ca Valeria Rusticana en Paljas, Dinsdag Tosca en Vrijdag La Traviata. Concertgebouw: Morgenmiddag het Con certgebouw-orkest onder kubelik met de cellist André Navarra: Mozart, symfonie Es gr. t., Haydn, celloconcert, Brahms 2de symfonie. Maandag: Hubert Harry (piano) speelt in de kleine zaal Scarlatti, Beetho ven, Schumann, Kabelevsky. De pianist Eduardo de Pueyo geeft Dinsdag een reci tal in de grote zaal: Beethoven, Chopin, Liszt, Granados, Albeniz. Ook Dinsdag (kleine zaal) de tenor Patzak begeleid door Felix de Nobel met Schubert, Die schone Müllerin. Woensdag het orkest on der Kubelik met Ruggiero Ricci (violin, viool, violon)Mozart, Dvorak, Janacek, Var: Otterloo. Dit wordt Donderdag her haald. Aanbevolen films: The galloping major (Uitkijk), Geluidsbarrière (Nöggerath) en De eerbiedige lichtekooi (Cineac-Damrak). van de certificaten voor 5 participatiebe- wijzen onlangs aan de Amsterdamse beurs zijn gebracht, die in 1929 nog slechts een kapitaal van 14 millioen dollar omvatte, heeft thans een fondsenbezit dat weinig kleiner is dan 500 millioen dollar met meer dan 88.000 participanten. Ten onzent is het Rotterdams beleggingsconsortium het grootst. In 1933 opgericht, heeft het thans een geplaatst kapitaal van 44.4 millioen en een fondsenbezit ter waarde van ca. 87 millioen, zodat de aandelen boven 200 procent noteren. Thans wordt er weer een dergelijk aan deel aan de lijst toegevoegd, namelijk de aandelen „Unitas", welke zich tot dusver in particuliere handen bevonden. Bij een kapitaal van 30 millioen heeft het fond senbezit een waarde van meer dan 140 millioen, zodat de intrensieke waarde van de aandelen weinig minder dan 500 procent bedraagt. Dat ze tegen 255 procent worden uitgegeven houdt verband met fiscale be palingen (dividendstop) en dito overwe gingen. Men kan wel zeggen dat men op de beurs in het algemeen op dergelijke waar den niet gebrand is, omdat op deze wijze aan de handel grote bedragen fondsen worden onttrokken, welke als regel voor lange tijd niet weer worden aangeboden, zodat de markt in die fondsen wordt ver smald. Aan de andere kant moet echter worden toegegeven dat de hier bedoelde aandelen het voordeel hebben van een grote risico spreiding voor belegging van kleinere be dragen. Heeft men een groot vermogen te beleggen, dan kan men zelf voor die. risico- spreiding zorgen, hetgeen echter deskun digheid of betrouwbare voorlichting ver eist. Vooral in een tijd van opgaande markten zoals in de Verenigde Staten, is men uiteraard geneigd zijn risico's te be perken wanneer men de toekomstige con junctuurontwikkeling als onzeker be schouwd. Kleinere beleggers en particuliere fond sen, wie het om een zo groot mogelijke zekerheid gaat en die zich daarom in obli gaties beperken, worden door het creëren van bovenbedoelde beleggingsconcerns in staat gesteld zich bij het bedrijfsleven te interesseren, zonder dat ze van één bepaald bedrijf de risico's moeten dragen. Het risico wordt over de totaliteit van het be drijfsleven veelal van verschillende landen verdeeld, hoewel natuurlijk ook aandelen van beleggingsconcerns de fluc tuaties van de conjunctuur meemaken. Zo bezien kan de uitgifte van de hier bedoelde aandelen er toe bijdragen dat een groter deel van het nationale spaarkapitaal als risicodragend kapitaal worden beschikbaar gesteld, hetgeen vooral in onze tijd, nu de behoefte aan risicodragend kapitaal groot is, ook in algemeen economisch opzicht be tekenis heeft. Behalve dat, zoals gezegd, het vormen van grote beleggingsconcerns de markt positie van de betrokken fondsen versmald en daardoor aan de betekenis van de beurs afbreuk doet, wordt uiteraard de invloed van de individuele aandeelhouders der be trokken ondernemingen kleiner, terwijl als een ander bezwaar kan worden aangemerkt dat de belangstelling van de individuele belegger voor de onderscheidene onder nemingen vermindert. Het opkomen van de beleggingsconcerns heeft dus gelijk de meeste dingen, zijn vóór en zijn tegen. Door de geboorte van Janna Prins heeft Kampen het aantal van 25.000 inwoners bereikt. De vader werd gelukgewenst door burgemeester Berghuis en door de Com missaris der Koningin in de provincie Overijsel, die toevallig voor een vergade ring in Kampen was. Janna Prins kreeg van het gemeentebestuur een spaarbank boekje. Uit het statisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat Neder land op 1 December 1952 10.425.982 in woners telde. Uit de verdere cijfers over de loop der bevolking gedurende de periode van Janu ari tot en met November blijkt onder meer dat in November 1952 6.924 huwelijken zijn gesloten (in 1951: 7.569); 17.784 kinderen zijn geboren (17.149), waarvan onwettig 225 (212) en 6.151 personen kwamen te overlijden (5.956). De kruiser De Ruyter, die bij Wilton - Fijenoord in aanbouw is, zal in September in de vaart komen. Vermoedelijk zullen de volgende maand enkele proeftochten op de Noordzee worden gemaakt. De besteding van de opbrengsten der Zomerzegels heeft in de afgelopen jaren aanleiding tot critiek gegeven. Krachtens een Koninklijk Besluit van 1935 bepaalden de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken de bestemming der gelden. Men achtte het onjuist dat over geld, dat door het publiek vrijwillig bijeen wordt gebracht, door de overheid wordt beschikt, zander dat daar op enige controle mogelijk is. Men wil thans komen tot een Stichting Zomerpost- zegels. Het is het plan aan deze stichting op te dragen de opbrengst der zegels om half voor culturele en maatschappelijke doeleinden te besteden. Een vertegenwoordiger van het ministe rie voor Maatschappelijk Werk blijkt het met deze opvatting eens te zijn. De minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen houdt echter vast aan de opvat ting, dat op grond van het Koninklijk Be sluit de bestemming der gelden door hem en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken dient te geschieden. Voorgesteld is thans om P.T.T. de op brengst aan de ministers te doen over dragen. Deze zouden een bestedingsplan van de te vormen stichting formeel moeten goedkeuren, waarna de stichting de gelden verdeelt. Intussen worden de discussies over het te vormen stichtingsbestuur voortgezet. Het was het plan om vijf adviserende leden, ambtenaren van vier ministeries en P.T.T.te benoemen en zeventien gewone leden, afgevaardigden van organisaties van algemene aard op cultureel en maat schappelijk terrein. Tot deze zeventien leden zouden drie leden van de Voorlopige Raad voor de Kunst behoren. Deze leden waren reeds aangewezen, maar de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen acht dit bestuurslidmaatschap niet in overeenstemming met hun advise rende taken bij het ministerie. Men staat nu voor de vraag welke kunstenaarsorga nisaties representatief geacht moeten wor den om in het stichtingsbestuur zitting te nemen. Een ander struikelblok blijkt de aan beveling voor een aantal leden voor de maatschappelijke sector te zijn. De secre taresse van de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk had voorge steld om een aantal belangrijke organisa ties in het bestuur op te nemen. De waar nemende secretaris dezer vereniging heeft dit voorstel ingetrokken, omdat hij een vertegenwoordiging op levensbeschouwe lijke basis wenst. Hierdoor zou het stich- ingsbestuur echter meer dan 22 leden tellen. Tenslotte is er verschil van mening over de vraag of het ^gehele bestuur aanbe veling zal moeten doen voor de besteding der Zomerzegel-gelden in de culturele en maatschappelijke sectoren of dat de maat schappelijke vertegenwoordigers zulks voor hun gebied en de culturele vertegenwoor digers dit voor de kunst zullen doen. Het al of niet tot stand komen van de Stichting Zomerpostzegels zal de uitgifte van Zomerzegels in 1953 echter niet be lemmeren. NAAM INZENDER: Horizontaal: 1. Telwoord, 6. In de adelstand verheffen, 12. Leiding, 13. Groet, 14. Waterpeil, 15. Groente, 17. Groet, 18. Lengte maat, 19. Handel (Eng.), 21. Heden, 23. Verheugt u (kerkelijk Latijn), 25. Boom, 26. Rivier (Spaans), 27. Helder, 28. Telwoord, 29. On bekende, 30. Vis, 32. Evenzo, 34. Ter ge dachtenis, 36. Naam loze Vennootschap, 38. Kern, 40. Militai re rang, 42. Lidwoord (Fr.), 43. Bijbels fi guur, 44. Europeaan, 46. Watering, 47. Vo gel, 48. Beeltenis, 51. Heen en weer, 53. Langzaam, 54. En Andere, 56. Bevel, 57. Model, 59. Bergplaats, 60. Darmen (Eng.), 62. Bandiet, 64. Deel van een dier, 65. Schone Jongeling Verticaal: 1. Oog- vocht,- 2. Boom,' 3. Landbouwwerktuig, 4. Holte in de muur, 5. Riviermond, 7. Be drijver, 8. Plaats in Gelderland, 9. Chin, maat, 10. Eikenschors, 11. Geld. (Lat.), 16. Houtskool (O.I.), 17. Van af heden, 20. Godin, 22. Vaas, 23. Vod. 24. Bouwland, 25. Bijbels figuur, 29. Kloosterzuster, 31. Vrouwelijk dier, 33. Familielid, 35. Ho ningdrank, 37. Nagerecht, 38. Voedsel, 39. kleur, 40. Stijf, 41. Zangstem, 42. Vreemde munt, 45. Bevel, 47. Voertuig, 49. Roofdier, 50. Achting, 52. Jonge koe, 55. Deel van de wet, 56. Schop, 58. Kon. lustoord, 59. Dakbedekking, 61. Dierengeluid, 63. Ver enigde Naties. Oplossingen moeten, ingevuld op bij gaand diagram, voor Woensdag 17 u. in ons bezit zijn. U kunt ze inzenden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 te Haarlem, of Kennemer- plein 186 in IJmuiden. Op het couvert vermelden: „Oplossing puzzle" en geen mededelingen bijvoegen. Onder de goede oplossers worden drie geldprijzen van respectievelijk f 7,50, f 5 en f 2,50 verloot. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1. assimileren, 10. til, 11. Ada, 12. koe, 13. o.k., 14. trant, 16. s.s., 17. RAI, 18. dag, 19, ik, 21. Sneek, 23. de, 24. eek, 26. eis, 27. tel, 28. lak, 29 are, 30. ill, 31 pet, 32. oma, 33. nor, 34. neo. 35. Let, 36. bes, 38. pek, 40. ar, 41. lente, 43. do, 44. rei, 45 arm, 46. i.m., 48. vrede, 50. Ob, 51. nes, 53. groet, 54. pro, 55. entomo- graaf. ADRES: Verticaal: 1. atonie, 2. sik, 3. s.l., 4. marine, 5. Ida, 6. Landes, 7. R.K., 8. Eos, 9. nestel, 14. tas, 15. tak, 20 kellner, 22. eigenen, 23. deemoed, 25. kalot, 27. troep, 35. lawine, 36 beiram, 37. stadig, 39. kom bof, 41. lev, 42. ere, 49. EDO, 50. ora, 52. st, 54. pa. De prijswinnaars van de vorige week zijn: 1. H. J. Zwarter, Rozenprieelstraat 54rood, Haarlem f 7,50; 2. Joop Jonkman, Creutzbergiaan 176, Beverwijk f 5, 3. H. Witkamp, Pieter Kiesstraat 44, Haarlem f2,50. In hun woning in de Heysterbachstraat te Dordrecht zijn de 59-jarige rijksambte naar F. van den Berg en zijn 55-jarige echtgenote door gasverstikking om het leven gekomen. Bij onderzoek werd een breuk in de gasleiding geconstateerd. Mevrouw Sylvi Kekkonen, echtgenote van de Finse minister-president, zal op 22 Januari in ons land vertoeven, teneinde die dag 's middags om tien uur de doop plechtigheid te verrichten bij de tewater lating van het 6400 ton metende vracht en passagiersshcip „Finnplup", dat be stemd is voor de rederij Merivienti O. Y. te Helsinki. De tewaterlating geschiedt van de werf Jan Smit Czn. N.V. te Alblasser- dam. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank wenst in hoogste instantie uit gemaakt te zien of de zogenaamde ketting verkoop onder de Loterijwet valt. Hij heeft daarom hoger beroep aangetekend tegen een vonnis van de Haa'gse rechtbank, waar bij de Hagenaar O. veroordeeld is tot een boete van ƒ1.wegens overtreding van de loterijwet. De kantonrechter in Den Haag had O. in eerste instantie ontslagen van rechtsvervolging. Het betrof hier een kettingverkoop van nylonkousen door middel van bonnen. De gene die deze verkoop organiseert begint er gewoonlijk mee vrienden of kennissen ieder vier bonnen te geven om de zaak aan het rollen te brengen. Deze vier bon nen moeten dan aan anderen verkocht worden voor 2.50 per stuk. De verkoper der bonnen geeft de namen van de vier kopers aan de organisator op en krijgt enige paren nylonkousen toegestuurd. Elk der kopers koopt weer vier bonnen van de organisator, die ook weer aan de man ge bracht moeten worden. Zo rolt de sneeuw bal verder. Onder de loterijwet vallen echter die handelingen waarbij men geen overwegende invloed kan uitoefenen op het resultaat. Dit zou het geval kunnen zijn als de markt zo verzadigd is, dat men de bonnen niet meer kwijt kan. WASHINGTON (Reuter). „Het einde van de koude oorlog zal komen door een verandering in het door de Sovjets be heerste gedeelte der wereld. Dit zal wel licht door opstand, wanordelijkheden in de communistische vazalstaten of een wijzi ging in het Kremlin zelf geschieden", voor spelde Truman in zijn laatste toespraak, een „praatje bij de haard", als president tot het Amerikaanse volk. (Van onze correspondent in de bollenstreek) Als het weer meewerkt dan zal er op 18 April, de voorlopig vastgestelde datum, een corso door de bloem bollenstreek rijden, dat het publiek voor het eerst confronteert met de namen van de tulpen, narcissen en hyacinten. De zeer enthousiaste ont werper van corso-wagens de heer Van Driel uit Amstelveen heeft reeds en kele tekeningen vervaardigd met bol- lennamen als onderwerp. Op ons ver zoek bracht hij de naam Diana, een tulp, in beeld. Deze Diana is de godin van de jacht en de maan. Op deze tekening brengt hij de gehele mythologische geschiedenis van deze godin in beeld als vooroeeld hoe een praalwagen in het corso er uit zou kunnen zien. Zij zetelt hier omringd door de ze ven pleïaden in een door elkaar gewerkte maan en pijl en boog. De pijl wijst op de snode jongeling Aktaion, die haar gade sloeg bij het baden en die zij hiervoor strafte door hem in een hert te verande ren, dat door honden wordt aangevallen en gedood. Zoals deze wagen een juweel van een praalwagen zou kunnen worden zo zitten er in de bollennamen legio mogelijkheden en tevens kansen om het corso lichter van lijn te maken dan in de vorige het geval was. Het is eigenlijk verwonderlijk, dat men nog niet eerder op het idee is gekomen om de namen van bloembollen-variëteiten als onderwerp voor een corso te kiezen. Want deze namen zijn buitengewoon belangrijk. Het is zo op het eerste gezicht moeilijk te geloven, dat een naam kan beslissen of een nieuwe aanwinst verkoopbaar wordt. Als de bollenkweker na vele jaren ex perimenteren eindelijk een variëteit heeft, waarvan iets verwacht kan worden dan komt hij voor een buitengewoon moeilijke puzzle te staan. Hij moet dan gaan zoeken naar een naam, die eigenlijk goed is voor alle landen en de daarin onderscheiden lijke .groepen. Daarbij moet hij in de eer ste plaats zorgen dat de naam kort is en gemakkelijk in de mond ligt. Dan moet deze iets van de bloem of de kleur zeggen en zo veel mogelijk afwijken van reeds bestaande of bestaand hebbende. Het spreekt dus vanzelf, dat men uiterst voorzichtig moet zijn met het kiezen van namen van personen en vooral van nog levende. Het is namelijk zo, dat mensen die op een bepaald ogenblik beroemd zijn, bijvoorbeeld filmsterren, een paar jaar la ter volkomen onbekend zijn en niemand meer iets zeggen. Hiervan zijn voorbeel den te over. Filmsterren verdwijnen bij voorkeur al zeer snel uit de memorie en hoe lang Kapitein Kurt Carlsens roem in het geheugen blijft is nu al bijna geen vraag meer. Met namen van staatslieden is het al hetzelfde liedje. Na de laatste oorlog was ieder vol bewondering voor de prestaties van de Russen. Er verscheen dus al spoe dig een tulp Generalissimus Stalin, een vuurrode. Een narcis kreeg de naam Ge neraal Tsjoekof. Moeten we vertellen, dat die bollen thans volkomen onverkoopbaar zijn? De hyacint Bismarck was ook een tijdlang niet aan de geallieerden uit de eerste Wereldoorlog kwijt te raken. Deze heeft door zijn kwaliteiten zijn minder gunstige naam overwonnen en is thans een veelgevraagde variëteit. Neemt men het heel precies, dan moet de man, die de naam geeft eigenlijk op de hoogte zijn van alle smaken en stemmin gen in een bepaald land. Wanneer men weet, dat bijvoorbeeld de Engelsen zeer veel van witte narcissen houden dan zal de naam hiervan zeker niet tegen de smaak van het publiek in mogen gaan. In Amerika deed zich het eigenaardige geval voor, dat de crocus Niggerboy absoluut niet werd gekocht, want er zijn helaas nog Amerikanen die niet tegen een negerjongen willen aankijken. Een ander voorbeeld van hoe het niet moet, was de naam Sulphur Glory voor een zwavelgele tulp. Deze naam zei wel iets van de kleur, maar men associëert het zwavel te veel met dé onaangenaamheden van de hel! Het is te begrijpen, dat men soms bui tengewoon trots is op zijn nieuwe aan winsten en dit laat uitkomen in de naam. De kweker is gauw geneigd te zeggen dat het niet beter kan. Zo verging het ook de winner van La Tulipe Noire, die daarbij meteen speculeerde op de roem die deze naam had verworven door het gelijkna mige boek van Alexander Dumas. De tulp was echter helemaal niet zwart alleen maar donker bruin. Later zijn er zwartere gekomen en Ace of Spades (Schoppenaas) voldoet aan alle eisen die men aan een naam mag stellen. Zo zijn er meer voorbeelden. Er is een bekende tulp Sweet Harmony, die wij eens hoorden betitelen als een glaasje advo caat met slagroom. De tulp is zacht geel met een in wit overgaande rand. Inder daad een zoete harmonie. De narcis Grape Fruit bijvoorbeeld zegt ook direct iets. Leest men zo'n naam dan denkt men aan een kleur, die inderdaad die van deze variëteit nabij komt. Goede en slechte namen wisselen elkaar af. Blijkt er een soms niet goed te zijn dan mag men deze altijd nog omdopen, wat ook gebeurt en soms nog wel eens ver keerd. De tulp Kleurenpracht zei de Hol landers bijzonder veel, maar een buiten lander begreep er niets van. Deze tulp werd omgedoopt in Pricess Margaret Rose. Bij deze naam verwacht men wel een tulp met pasteltinten, en geen rode tulp met een gele rand. Ondanks de goede naam liep deze tulp niet omdat naam en kleur niet harmonieerden. Gelukkig mag men echter wel consta teren, dat men zo langzamerhand gaat af stappen van Kings, Quieens, Giants, Per fections en nog meer alles overtreffende namen. Men ziet zelf wel in, dat er voort durend wordt gezocht naar betere varië teiten en dat die er ook komen. Die „gro te" namen worden dan een beetje belache lijk en zijn dan verouderd en bovendien duiden ze niet bepaald op de originaliteit van de winner. r'.Vvi: I PRAALWAGEN^» DIANA» COPVRIGUT.VAN DRIEL VAN AMSTELVEEN» „Het is volslagen ondenkbaar", vervolgde hij, „dat weldenkende mensen een einde aan de „koude oorlog" zouden willen ma ken, hetzij door het stellen van een ulti matum, waarin met een totale oorlog zou worden gedreigd, hetzij door het aanwen den van de atoombom. Wij streven naar het tot stand komen van een wereld, waarin vrede en vrijheid zullen heersen en waarin de gerechtigheid het criterium zal zijn voor de onderlinge betrekkingen tussen staten en personen. Alles, wat wij doen, heeft ten doel het uit- beken van een derde wereldoorlog te voor komen. En een oorlog beginnen is niet de manier, om tot vrede te geraken". „Sommigen van u zuilen mij mogelijk de vraag stellen", vervolgde Truman, „wan neer en op welke Wijze er ooit een einde aan de koude oorlog zal komen? Het door, de communisten overheerste gedeelte der wereld beschikt over grote hulpbronnen en het lijkt krachtig. Doch er is een nood lottige zwakke plek in de communistische gemeenschap. Zij berust op een goddeloos stelsel, dat geen vrijheid kent. De mening van het volk wordt niet gevraagd. Eén woord is kenmerkend voor de communis tische regeringsvorm: slavernij. Het „ijzeren gordijn", de geheime staats politie. de onophoudelijke zuiveringen, het zijn alle kenmerken van één grote zwak heid in de basis van het Sovjet-communis tische regeringsstelsel: de heersers van het Kremlin zijn bevreesd voor hun eigen volk. Naar mate de vrije wereld krachtiger en eensgezinder en daardoor aantrekkelijker wordt voor de mensen aan beide zijden van het „IJzeren Gordijn" en naar gelang het de Sovjet-regeerders duidelijker wordt, dat de tijden van een gemakkelijke uitbreiding der communistische invloedssfeer voorbij zijn, zal blijken dat de tijd nabij komt, waarop zich een verandering in het Sovjet blok zal voltrekken", aldus Truman. t Slecht middel „Indien er nog personen zouden zijn, die denken dat het slechte middel van een oor log kan dienen ter bevordering van goede doeleinden, laten zij dan bedenken dat een derde wereldkrijg mogelijk niet slechts een graf zou worden voor onze communistische tegenstandei's, doch dat ook onze maat schappij en wereld daarin ten onder zou den kunnen gaan", vervolgde de president En hij besloot met: „Ik veronderstel dat de geschiedenis over mijn ambtstermijn zal spreken als „de jaren, toen de koude oor log zijn schaduwen op onzè levens begon te werpen". Doch zij zal ook boekstaven, dat wij in deze acht jaren de koers hebben uitgezet, welke naar de overwinning kan leiden, zonder dat deze op de slagvelden behoeft te worden bevochten. Wij zijn er tot nu toe in geslaagd een derde wereldoorlog te voorkomen. Wellicht zijn wij er reeds in geslaagd de voorwaar den te scheppen, welke het mogelijk kun nen maken dat een dergelijke krijg, voor zover een mens in de toekomst kan zien, niet meer zal worden gevoerd." De R.A.I., de Nederlandsche Yereeniging van de rijwiel- en automobiel-industrie, die dit jaar haar 60-jarig bestaan viert, zal in 1953 twee tentoonstellingen houden in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. De eerste tentoonstelling zal een expo sitie zijn van motorrijwielen, scooters, bromfietsen en rijwielen, alsmede onder delen en accessoires. Zij wordt gehouden van 27 Februari tot 8 Maart. Twee maanden later eind April vindt in hetzelfde gebouw een tentoonstel ling plaats, waarop verscheidene soorten bedrijfsautomobielen, als vrachtauto's, autobussen, combinatiewagens, ambulan ces, brandweerauto's, opleggers, kampeer en aanhangwagens, alsmede onderdelen en toebehoren voor deze voertuigen ver tegenwoordigd zullen zijn. Een expositie van personen-auto's zal dit ■jaar dus niet worden gehouden.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7