Critiek op woningbeleid aan de H. Mandeweg Bloemen en toespraken in de Meeuwenlaan Agenda voor Beverwijk Stabiele groentemarkt met licht-oplopende prijzen va e lÖeek Visserij - varia De groente- en fruitmarkt in de afgelopen week Beverwijk Castricum Santpoort ZATERDAG 17 JANUARI 1953 11 Onderhandelingen met Hoogovens over nieuw gascontract nog steeds gaande AUTORIJLES AUTORIJSCHOOL „R E IJ M" Brandweer en olie Geslaagde verkoop van kinderzegels Wie mist zijn goudvisje? Jaarvergadering van de A.B.V.A. „Gezinsmoeilijkheden" PTT wist jubilaris H. R. E. Huygens thuis te vinden Aanvaring op Schelde voor Raad voor Scheepvaart mrnmmammm Legaat voor de Ned. Herv. Gemeente O.V.A. revue Aanrander gegrepen KW 60 brak schroef Scheepvaart VERKEERSTECHNIEK? AUTORIJSCHOOL „R E I] M" In een huishoudelijke ledenvergadering' winst", aldus de wethouder, moet opbren- van de afdeling Beverwijk der Partij van de Arbeid, welke gisteravond in de zaal Dors gehouden werd, is onder meer door enige leden het beleid over de gemeente woningen aan de H. Mandeweg, aangeval len. Zo is het de bewoner der étagewonin gen verboden om een antenne aan te leg gen en al zou er indertijd naar een oplos sing van dit vraagstuk worden gezocht: nog altijd, dat is bijna drie jaar, wordt er op deze oplossing gewacht. Het drogen van de was is een analoge geschiedenis. De ger meenschappelijke portieken worden als fietsenbergplaats gebruikt, hoewel dit con tractueel verboden is. Wanneer de bewo ners zich hierover beklagen, wordt er geen aandacht aan besteed. Ook verzoeken tot reparaties zouden op de lange baan gescho ven worden. Nadat de voorzitter der Beverwijkse P. v. d. A.-afdeling, de heer S. Coelineh, de leden een politiek overzicht over 1952 op nationaal- en internationaal terrein had gègeven en op het vele dat de wethouders der fractie in dat jaar bereikt hebben, ge wezen had, "volgde de behandeling van enkele huishoudelijke punten. Op verschillende vragen van de leden gaf wethouder W. Alberda hierna een toe lichting op zijn gemeentepolitiek. Op een vraag over al of niet openbare aanbesteding een oud strijdpunt uit de raad antwoordde de wethouder dat hij in principe een voorstander van openbaar heid was, maar dat in vele gevallen de onderhandse aanbesteding voor de gemeen te voordeliger was. „Bovendien moet men maar afwachten, wie bij £en openbare aan besteding tenslotte de bouwer wordt", al dus de heer Alberda. Over een vraag betreffende de gasprijs- verhoging zei hij, dat de gasprijs gekop peld is aan de kolenprijs. Zowel in Velsen als in Beverwijk loont het contract over gasleveranties met de Hoogovens op 31 December 1953 af. Bespre kingen zijn reeds op gang om gezamenlijk met Velsen een voordelig nieuw contract af te sluiten. Volgens spreker moet het gasbedrijf ge zien worden als een nutsbedrijf, dat niet meer dan de kosten (plus een „redelijke ADVERTENTIE van ouds het vertrouwde adres Met 1ste klas Leswagens en gediplomeerde instructeurs IJmuiderstraatweg 177 - Tel. 4800 Hagelingerweg 134 - Tel. 8930 OOK VOOR VERKEERSTECHNIEK Vrijdagavond werd in het Centrum een filmavond gehouden voor de Provinciale bond van brandweerverenigingen uit het district Kennemerland benoorden het Noordzeekanaal. De afdeling Beverwijk organiseerde deze avond, waarbij de heer J. Bleeker een woord ter begroeting sprak tot de collega's uit de omtrek. Het filmprogramma werd verzorgd door de filmdienst van de „Shell". Vóór de pauze zagen de talrijke aanwezigen, hoe men olie- lagen opspoort en enige documentaires over het gebruik en de winning van olie. De verkoop van postzegels en prentbrief kaarten „Voor het Kind" ten bate van 350 kinderinrichtingen van allerlei aard en alle gezindten hier te lande is ook dit jaar in Beverwijk met goede uitkomsten be kroond. In totaal is verkocht voor 8767,16. In 1950 was dit bedrag f 6720,79 en in 1951 8067,83, zodat vergeleken met het vorige jaar een stijging met 699,32 mocht wor den vastgesteld. De verkoop in de tent op het postkan toor, waarvoor ruim 60 dames zich hebben ingespannen, bedroeg 3291,59. De in Be verwijk en Wijk aan Zee door de scholen met loffelijke medewerking van de onder wijskrachten gevoerde actie boekte een re cordcijfer van 5286,75. De schooljeugd heeft dus ferm meegeholpen ten bate van het misdeelde kind. Buiten de schoolactie en het postkantoor is voor een bedrag van 188,82 aan Jcaarten geplaatst. In de week van 8 tot en met 14 Januari werden de volgende gevonden voorwerpen aangegeven; bos sleutels in leren étui, glacé dames- en glacé herenhandschoen, 1 sleutel, geblokte sjaal, gouden heren das speld in de vorm van een visie, duimwant, 1 paar kinderwantjes, blauw kinderwantje, zwarte vulpen, kleine korte hoge slede, een nieuwe b.h., horloge (speelgoed), beige handschoenen, glacé meisjeshandschoenen, grijs gebreide handschoen, paar groene wanten, een embleem, pijpenschoonmaker, padvindersriem met beurs, bruine wollen dameshandschoen, ssleutel met kettinkje, doublé damesarmband, blauwe linker handschoen, een tortelduif, bruine geblokte kindersjaal, rode kinderportemonnaie, veelkleurige bebopsjaal, bankbiljet, rode kinderwant, lichtblauwe kindersjaal, twee herenwanten, grijs kinderschoudertasje, bruine stropdas, grijs gebreide handschoe nen met dito kappen. AGENDA VOOR BEVERWIJK. Zaterdag 17 Januari. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur; „Veer tien bange uren". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Morgen is te laat". W. B. Theater, 8 uur: „De terugkeer van Zorro". Zondag 18 Januari. Kennemer Theater, 2.30 uur: voorstelling. 4.30, 7 en 9.15 u.: „Veertien bange uren". Luxor Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Morgen is te laat". W. B. Theater, 2.15 uur: voorstelling; 4.30 en 8 uur: „De terugkeer van Zorro". gen. Het doen bouwen van een aula op de begraafplaats „Duinrust" vond de wethou der zeer noodzakelijk. Toch zag hij de woningbouw nummer één van het program. Over de hierboven beschreven klachten over de étagewoningen gaf hij ten ant woord deze nader te zullen onderzoeken en in de raad te zullen bespreken. Tenslotte werd de komende verkiezings actie nog toegelicht. Verhoging van schoorstenen op étagewoningen Op het kantoor van Openbare Werken heeft de directeur van deze dienst, de heer G. K. de Bie, aanbesteding gehouden van het verhogen van 291 wasem- en rook kanalen van de étagewoningen aan de Hen drik Mandeweg en zijstraten. Er was als volgt ingeschreven: Th. Koelman, Bever wijk 13.200; F. Spies, idem 15.794.50; H. Posch en Zn., idem 15.900: C. R. Nelis, idem 15.993; Aann. Mij. Klomp, idem 14.460; Th. A. C. Schram, idem 14.800; W. van Rookhuizen, idem 13.650 en Fa. Langereis te IJmuiden 16.800. De raming was 12.000. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkten over de periode van 9 tot 16 Januari mede: „Ondanks het iets koudere winterweer was de belangstelling voor de specifieke winter- producten niet groot. Het aanbod van de bewaarkoolsoorten op de Noordhollandse veilingen was hierdoor dan ook maar matig. De rode kooi noteerde van 7.— tot 13.10 de 100 kg. De uitvoer richtte zich in hoofd zaak op West-Duitsland, terwijl er ook ex port naar België, Frankrijk, Engeland, Oos tenrijk en Amerika was. De witte kool vond zijn bestemming in Oostenrijk en bracht 6.— tot 8.— de 100 kg. op. Gele Savoye- kool deed 6.50—8.80. Voor groene Savoye- kool, welke geen bewaarkool is, bestond goede vraag. Zij werd door het binnenland afgenomen tegen 15.9019.30. De uien waren wederom prijshoudend en werden voor diverse landen aangekocht te gen 2530 cent per kg. Hetzelfde geldt voor de schorseneren, die tegen 5661 cent per kg. werd afgedrukt. Breekpeen bracht 12.80 tot 15.de 100 kg. op en was voornamelijk voor de Engelse markt bestemd. Sinds het einde der vorige week zijn de prijzen van spruiten en witlof dalende. Voor spruiten liepen de noteringen van ongeveer 80 cent per kg. terug naar 3947 cent op 14 Januari. De geschoonde spruiten brachten die dag 5080 cent per kg. op. Het witlof werd voor 4555 cent per kg. aangeboden, hetgeen een prijsval van ongeveer 20 cent per kg. betekende. Prei daarentegen was voor export goed gevraagd en ging tegen 3040 cent van de hand. In Vcnlo besomde dit product 45 tot 60 cent per kg. De boerenkool deed gemid deld 12—20 cent per kg. In de noteringen voor de appelen en peren is weinig veran dering gekomen, hoewel in het midden van deze week de markt voor dit fruit iets vaster lag." Het is de afgelopen week rustig op de Beverwijkse groentenmarkt geweest: de aanvoer liep iets terug en enkele producten gingen daardoor in prijs omhoog. Spruiten zijn nog altijd ruim vertegen woordigd en er wordt rond de 50 cent per kilo voor betaald met enkele kistjes extra geschoonde, die het tot 88 cent brachten. De prei was heel goed te verkopen: tot 45 cent per kilo en ook de selderijknollen liepen op in prijs: er werd 36 cent per stuk voor betaald. De glas-andijvie raakt op, nog enkele kistjes komen er aan de markt, die van 60100 cent per kilo noteerden. De diverse koolsoorten kwamen sporadisch de 15 cent per kilo te boven, alleen de boerenkool ging tot 25 cent per kilo. Waspeen is nog ruim vertegenwoordigd en loopt in prijs uiteen van 1225 cent per kilo. De eerste bosjes rabarber gaan vlot weg en brengen van 4058 cent per bos op. Uien blijven prijs houdend: ze varieerden steeds van 1826 cent per kilo. Winterwortelen noteren van 7-13 cent per kilo. Het witlof werd goedkoper; hier voor betaalde men van 2850 cent per kilo De fruitprijzen zijn nog steeds laag. Beter weer Op de bloemenveiling werd de situatie iets beter, de prijzen gingen door het zach tere weer omhoog. De Coplanders nemen de groots+e plaats in onder de tulpen: er werd van 5074 cent per bos betaald. Soorten als William Pitt, v. d. Eerden en Golden Harvest draaiden rond de gulden per bos. Krelage Triumph, Hildegarde en White Sail noteerden van 4565 cent per bos. Narcissen werden ook weer duurder: hier varieerden de prijzen van 4157 cent per bos. De eerste gele crocussen brachten 6 cent per stuk op. Blauwe druifjes zijn ruim vertegenwoordigd en gaan vlot weg voor prijzen van 1530 cent per bosje. Hyacinten in diverse kleuren noteerden van 620 cent per stuk. Er zijn reeds veel wilgenkatjes aan de markt, die vlot ver kocht worden. Cyclames en azalea's nemen de grootste plaats in bij de potplanten. De Algemene Bond van Ambtenaren (AEVA) zal op Dinsdag 20 Januari haar jaarvergadering houden in de koffiekamer van het Veilinggebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat. Het bestuur deelt mede, dat de bestuurder Van Veen niet herkies baar is. Verder stelt het voor, de aftreden de leden van het georganiseerd overleg, de heren J. B. Hutten, D. Visser als leden en als plaatsvervangers de heren H. Nooi en J. L. Sparreboom, wederom candidaat te stellen. Woensdag 21 Januari wordt in de Doops gezinde Kerk aan de Meerstraat een ge meente-avond gehouden; dr. A. J. van Leusen uit Velsen zal spréken over „Ge zinsmoeilijkheden". De directeur en het personeel van Sche- veningen Radio hebben de heer H. R. E. Huijgens, die als bureauchef bij het kust- station werkzaam is, op de dag van zijn veertigjarig PTT dienstjubileum gisteren niet vergeten. Men wist de heer Huijgens thuis te vinden aan de Meeuwenlaan 57, zodat hij de gehele dag vrijwel voortdu rend belangstelling mocht ondervinden van vrienden en collega's, die hem kwamen fe liciteren. Omstreeks half elf kwamen de directeur de heer C. van Geel en een deputatie van het kuststation binnenstappen. De heer Van Geel kon'de jubilaris een persoonlijk door de directeur-generaal van de PTT, de heer L. Neher, ondertekende oorkonde overhandigen. Dit" typografisch voortreffe lijk verzorgde en in een fraaie map opge borgen souvenir zal zeker een ereplaatsje krijgen irt de woning van de familie Huij gens. De oorkonde werd de jubilaris ver leend als blijk van grote erkentelijkheid en waardering voor de toegewijde arbeid, die hij met trouwe plichtsbetrachting ge durende veertig jaar in openbare dienst aan de gemeenschap heeft geschonken. De heer Van Geel herinnerde er aan dat het indertijd de heer Huijgens was, die hem in de geheimen van het kuststation had inge wijd. Hij had hiervan altijd veel profijt ondervonden. Voor het personeel van Sche- veningen Radio sprak een van de oudste collega's van de jubilaris, de heer G. K. C. Schipper, die hem op hartelijke wijze toe sprak en bovenal de prettige samenwer king onderstreepte. Namens het personeel overhandigde de heer Schipper als ge schenk de tweedelige Winkler Prins, die door de heer Huijgens op hoge prijs werd gesteld. Voor mevrouw Huijgens was er een kleurig bloemstuk. Ook uit kringen die direct bij het werk van Scheveningen Ra dio zijn betrokken mocht de jubilaris vele huldeblijken omvangen. Het stroomde bloemstukken tijdens de receptie, waarop De Raad voor de Scheepvaart heeft van middag een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring tussen het s.s. Helder van de K.N.S.M. en het Franse m.s. Mekong op 6 October 1952 op de Schelde bij Fort „Lillo". De 3756 brt. metende Helder werd ernstig beschadigd en moest drie weken uit de vaart worden genomen voor reparatie. De inspecteur generaal voor de scheep vaart, de heer J. Meiz, zei, na het verhoor van de beide getuigen, kapitein H. O. en de tweede stuurman J. B. P. van de Helder, dat naar zijn mening er misschien iets niet in orde is geweest met de electrische stuur inrichting van de Mekong. „Als dit niet het geval was, moet de oorzaak van het uitwijken van de Mekong geweten worden aan de sterke opkomende vloedstroom. De kapitein van de Helder heeft na de aan varing alles gedaan, wat goed zeemanschap in dergelijke omstandigheden voorschrijft", aldus de heer Metz. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. „Jungle goud" (Thalia; Vrijdag tot en met Zondag). Een robuste zeeman (John Payne) raakt door de valse verkla ring van een oneerlijke compagnon zijn fraaie jacht kwijt. Hij monstert op een an der schip om het .meisje, waarvan hij houdt, op te sporen en om tegelijkertijd zijn jacht terug te krijgen. Het meisje John Payne en Rhonda Fleming staan hun mannetje-vrouwtje in Jungle-goud (Rhonda Fleming) is namelijk met een vliegtuig, dat een slordig millioen aan goud aan boord had, in een oerwoud neer gestort. John Payne redt haar uit de han den van woeste inboorlingen en samen komen zij op het vroegere schip, daar ook de bedrieger achter het goud aan zit. In een gevecht met de wilden sneuvelen alle boosdoeners en alleen de zeeman en het meisje blijven in leven. In de matinée van Zondag is Bing Crosby te bewonderen in een zijner minder be kende films: „Het beste paard van stal". gebreid, zodat liefhebbers van lichte mu ziek wel aan hun trekken komen. „Veertien bange uren" (Kennemer Thater). Als gegeven zeer boeiend, vertellend van een jongeman met een psy chische storing, doch dit verhaal is op Amerikaanse overdreven wijze publiek ge maakt en doet daardoor onwerkelijk aan. De jongeman, die de veertien bange uren doormaakt, staat, letterlijk gesproken, in het brandpunt van de schijnwerpers, dicht tegen een gevel aangedrukt op de 15e ver dieping van een hotel. Door een angst complex gedreven, ziet hij geen uitweg meer en wil zich door het omlaagspringen van het leven beroven, hetgeen hem tóch niet gelukt, dank zij het onvermoeibare werk van de gehele New Yorkse politie macht. De producer ging een paar keer net even over de schreef, al moet hem wor den nagegeven, dat hij navrant navertelde, wat een mensenhart kan beroeren. „Morgen is te laat" (LuxorTheater van Vrijdag tot en met Maandag) is een Italiaanse rolprent die het probleem van de sexuele opvoeding of liever het ontbre ken daarvan aanvat. Over de kiesheid waarmee dit precaire onderwerp behan deld is kan men slechts lof hebben, maar toch moet ons met alle waardering voor de goede bedoelingen van de makers van deze film van het hart dat de dramati sering van het centrale probleem hier iet wat onwaarachtig aandoet en daardoor over haar doel heenschiet. De jongen en het schoolmeisje wier kinderlijke affectie jegens elkaar het uitgangspunt is voor een menigte botsingen met de huichelachtige moraal van de grote-mensen-maatschappij, heeft kennelijk een te zware taak, omdat men hun diepgang van gevoelens toedicht waartoe men zulke prille pubers nauwe lijks in staat kan achten. Bovendien: dat vele ouders nog altijd zulk een ontstellend gemis aan iedere kennis omtrent sexuele voorlichting demonstreren, moge een droe ve waarheid zijn, bij het onderwijs is in middels, althans in onze contreien, te dien aanzien gelukkig een andere wind gaan waaien. De leerkrachten in deze film heb ben echter grotendeels, zelfs privé, de nieuwe theorieën nog niet omhelsd, met uitzondering van de jonge beeldenstormen- de lerares en de sympathieke „begrijpen de" leraar (een uitstekende rol van de be kende regisseur Vittorio de Sica). Met dit alles wil geenszins gezegd zijn, dat deze film geen gang naar het Luxor Theater waard zou zijn, integendeel: men zal zich voortreffelijk amuseren bij dit overigens van vaart en brio bruisende filmverhaal met zijn talloze kostelijke typeringen en scènes uit het school- en vacantiekamp- leven. H. C. „De terugkeer van Zorro". (W. B. Theater). De kleinzoon van de be roemde Zorro blijkt niets aan slagvaardig heid te hebben ingeboet en hij bestrijdt in zijn eentje gehele benden spoorwegbandie ten. Als miskende neef van een spoorweg eigenaar helpt hij de boeven onder het Zorro-mom te ontmaskeren. Kogels, paar den, vliegtuigen (en helaas zelfs bommen) maken van deze film een spannend relaas. Voor de aanvang van deze schietpartij wordt in het W.B. Theater een detective- story vertoond, waarin een zeer lieftallige vrouwelijke rechercheur op onnaspeurlijke wijze weet te combineren met het resultaat dat alle moordenaars en oplichters aan de kaak worden gesteld. Een oud gevalletje, dat wel wat kinderlijk afsteekt bij de „grote" held Zorro. „Tramlijn Begeerte" (Thalia, Maandag tot en met Woens dag) naar het to neelstuk van Ten nessee Williams „A streetcar named De sire" heeft reeds gro te bekendheid ver worven. Het is de film van Vivien Leigh. Beurtelings uiuroerend en sto tend. Een fenome naal actrice in haar wisseling van stem mingen, in haar weergave van de psy- „With a song in my heart" ((Rex, Vrij dag tot en met Woensdag) is een van die vriendelijke showfilms waarvan er dertien in het doziin gaan. Jane Froman is een meisje dat door haar fraaie stem grote op gang heeft gemaakt, maar door een vlieg ongeval tijdens de oorlog wordt zij ge wond. Operatie op operatie volgt, maar Jane houdt, geholpen door haar verpleeg ster Glancy vol. En met succes. Niet al leen komt zij weer tot oude glorie, boven- che van een gedes- dien vindt zij in de vliegenier John Burn organiseerd wezen, de man van haar keuze. Deze geschiedenis, is voor Fox aanlei ding geweest tot het vervaardigen van een film, waarvoor Walter Trotti niet alleen het scenario schreef, maar tevens de regie voerde. In beide opzichten heeft hij knap werk geleverd, maar zonder Susan Hay- ward als Jane Froman zou het geval toch niet geworden zijn wat het nu is. Het aan tal top-tunes, dat Susan zingt is zeer uit- Gecompleteerd door een kleine groep van penecte karakterspe lers. Ongetwijfeld verfilmd toneel, maar dan toch zo, dat men gezien de spelkwali- teiten gaarne een grote K bij deze film kunst plaatst. tevens het woord werd gevoerd door de heer G. H. L. van Scherpenzeel van Radio Holland, de heer J. Wiersma van het post kantoor te IJmuiden en de heer Zegers van het CNV. De Ned. Hervormde Gemeente te Be verwijk ontving een legaat van f 20.000 van wijlen mevrouw C. du Crocq-Hoog- land te 's-Gravenhage, die voorts f 35.000 legateerde aan verschillende landelijke instellingen als Rode Kruis en Dierenbe scherming. Het bestuur van het overkoepelend or gaan van alle verenigingen op het pro vinciaal ziekenhuis „Duin en bosch", de O.V.A. heeft de data van haar jaarlijkse uitvoeringen vastgesteld. De verenigingen zullen Donderdag 5, Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Maart in de grote toneelzaal van de in richting voor het voetlicht treden met de OVA-revue. De volley-balclub van Duin en bosch gaat Vrijdag 23 Januari een oefenwed strijd spelen tegende Castricumse club „The Smash", en Donderdag 22 Januari krijgen de patiënten een toneelvoorstel ling aangeboden. Op aanwijzingen van een dame die Dn- derdagavond omstreeks half zes op de Middenduinerweg door een man werd aangerand, heeft de Velsense politie na een ware klopjacht de dader kunnen aan houden. De man, een inwoner van Velsen, heeft de omgeving van Santpoort al enige tijd onveilig gemaakt. De vrouw, die krachtdadig is opgetreden, alarmeerde onmiddellijk de politie nadat de onverlaat de bossen was ingevlucht. Zij wist een nauwkeurig signalement op te geven. De politie zette de hele omgeving af, waarbij een rijksspeurhond werd ingeschakeld. De verdachte persoon is enige uren later in de Charlotte de Bourbonlaan aangetrof fen, nadat de politie te tweeden male de omgeving had uitgekomd. Hij beant woordde precies aan het opgegeven signa lement en legde op het politiebureau een volledige bekentenis af. De gisteren gestrande Katwijkse kotter KW 60 heeft bij de stranding benoorden Noordwijk de schroef gebroken. Onder de bemanning bevonden zich twee zoons van de eigenaar. Het schip is door twee schokkers naar IJmuiden gesleept; hij was van mening even benoorden IJmuiden te zijn gestrand en weet het ongeval aan de zeer dichte mist. (Wij verwijzen voor een relaas over de stranding naar een bericht, elders in deze editie). Scène uit Tramlijn Begeerte". Aagtedijk, 14 v. Boston n. Philadelphia. Agatha, 17 v. Saigon te Mirl verw. Aliblaseerdijk, 15 v. Havanna n, Vera Cruz. Aliotih, 15 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amstelkroon, 16 dwars Kp. Guardaful. Argos. 16 v Alexandrië te Beyrouth. Amor, pass. 16 Ouessant naar Rotterdam. Aeri, 17 v. Rotterdam te Tj. Priofc. Alchiba, 9 v. Paranagua. Aard ij k, 16 ca. 17 u. v. Antw. n. Rotterdam. Abbekerk, 17 Genua verwacht Aal'Sdijk, 15 ten anker voor New York. Ampenan, 15 nog te Damman. Amsteldijk, 15 105 m. Z.ZW Lands End. Amstelpark, 15 600 m. W.ZW. Azoren. Aldegoradia, pass. 15 Oostkust Malaikka. Aphacca, 15 140 m. O. Fort Aleza. Amerskerk, 15 480 m. O. ten Z. Socotra. Amstelddep, 15 340 m. w.ten Z. Lands End. Amstelstad, 15 310 m. W.ZW. Flores. Amstelvaart, 15 140 m. ZW. Ouessant. Arnedijk, 15 570 m. O. Kp. Race. Blitar, 16 te Suez. Blommersdijk, 15 v. Bremen te Rotterdam. Boskoop, 15 v. Pisco n. Pacasmayo. Billton, 14 te Aleppy. Batoela, 16 te Leok. Baud, 16 te Ambon. Bunatoaai, 16 te Pladju. Boschfontein, 15 v. Antwerpen n. A'dom. Cistuia, 15 lil Str. Banka. Clavella, 16 v. Miri naar Singapore. Cottica, 16 v. Trinidad te Paramaribo. Celebes, 14 te Singapore. Ceram, 15 80 m. Z. Djedidiah. Cirrus, 15 120 ro. NO. Newcastle. Cleodora, 15 in Golf van Am an. Corilla, 15 110 m. O. ten N. Aden. Coryda, 15 t.h.v. Victoria. Delft, 16 te Trinidad. Duivendreoht, 14 v. Las Palm as te Liverpool. Diemerdijk, 15 v. Los Angeles n. Balboa. Duivendyk, is t.h.v. stairtpoint. Enggano. 15 v. Marseille n. Genua. E'S'SO Rotterdam, 19 v. R'dam te Amuay verw E'trema, 15 v. Spezia naar Rangoon. Eemdijk, pass 15 Ouessant n. Havanna. Eos, 15 v. Amsterdam n. Mlddell. Zee. Emiggano, 16 v. Marseille te Genua. Edam, 15 130 m O. Halifax. Elmina, 15 bij Breskens ten anker. Ena, 15 540 m. ZO. Ceylon. Elmina, 16 nog geankerd bij Breskens. Friesland (SSM), 15 v. Newcastle te Rotterdam Fairsea, 15 Albany gepass. naar Aden. Friesland (KRL), 16 70 m. Z. Kreta. Gaasterkerk, 15 te Mozambique. Gaasterland, 16 v. Rio Grande te Porto Alegre. Gouwe, 16 v. Amsterdam n, Swansea. Ganymedes, 15 v. Port of Spain n. Grenada. Hector, nacht 15-16 te Gibraltar. Heelsum, 17 v. Charleston te Houston verw. Hermes, pass. 15 San Miguel. Helicon, 16 v. Maracadbo te New York verw. Holland, 16 v. Lorenzo Marques te Beira verw Heemskerk, 15 120 m. ZW. Modisju. Hestia, 15 830 m. ZW. ten W. Flores. Hydra, 15 140 m. N. ten W. Crooked eil. Helder, 16 ten anker Weser. Japara (KRL), 15 v. Rangoon te Tj. Priok. Kota Baroe, 15 't.h.v. Algiers n. Halifax. Kalimantan, 16 v. Belawan te Singapore verw. Kota Gede, 15 t.h.v. Bahama's. Laoigkoeas, 15 v. Marseille n. Barcelona. Limburg, 15 te Beyrouth. Lekkerkerk, 17 Karachi verwacht. Lieve Vrouwekerk, pass. 15 Gibraltar n. Marseille Lissekerk, pass. 16 Perim. Leopoldskerk, 15 nog te Damman. Lutterkerk, 15 100 m. NO. Massawah. Maasdam, 15 v. Barbados n. Fort de France. Maaskerk, 15 v. Takoradd te Cape Coast. Macuba, pass. 15 eil. Madura. Malvina, 16 v. Miri te Nigata verw. Meerkerk, 15 v. Aden n. Singapore. Molenkerk, 16 v. East London te Port Elizabeth Mariekerk, 16 Amsterdam verwacht. Meliskerk, 15 210 m. O. ten Z. Kp. Paradan. Nestor, pass. 15 Azoren n. Barbados. Nieuw Amsterdam, nacht 15-16 v. Cristobal te Havanna. Moordam, 15 480 m. O.ZO. Kp. Race. Oranje, 15 240 m. W. Padang. Orion, 15 v. Palermo te Algiers n. Oran. Ophir, 15 v. Belawan n. Singapore. Oranjefontein, 15 130 m. O.ZO. Madeira. Ovula, 15 40 m. W.t.Z. Kanarische eil. Polydorus. 19 Gibraltar verwacht. 1 Prins Alexander, 15 v. St. John n. R'dam. Plandus, 15 v. Makassar n. Buldeng. Prins Maurits, nacht 15-16 t.h.v. Holyhead. Grage markt. De vis, die de Vrijdag markt opleverde, werd uiteraard al eveu vlot door de handel afgenomen, als de laatste dagen het geval is geweest: drie loggers en 24 kotters zorgden voor ruim 1700 kisten plat- en fijnvis. De tong hield de oude koers aan en ook de schol ver anderde maar weinig in prijs, al zakten de drietjes iets in naarmate de afslag vorder de: 13 per kist werd de slotkoers. De Ur- ker „span"vissers UK 68 en UK 2, die samen 700 kisten Breskensharing aanvoer den, hadden aan belangstelling geen gebrek en de rokers en conservenfabrikanten namen graag af voor 1312 per kist. Everhard de hoogste. Ondanks het feit, dat de logger KW 41 „Everhard Christina" wegens een machinemankement een dag te vroeg moest binnenlopen, maakte het schip voor zijn 45 manden tong, 10 tarbot, 70 gTote schol en 45 kleine schol ruim 7200, zodat hij glansrijk de beste werd van de Vrijdagmarkt. Eén voor vandaag. Naast een vlootje kustvissers en een enkele logger lag van morgen de „Thorina" voor de markt met 300 kisten gestripte wijting, 200 gul en kool, 100 makreel, 130 schelvis en piepers, 10 stokkebit en 25 stuks stijve kabeljauwen. De Maandagmarkt. Voor overmorgen staan de volgende schepen genoteerd: Her man (50 kisten schelvis en piepers, 125 dichte makreel, 530 gestripte wijting, 90 dichte wijting, 130 kool en gul, 75 gestripte makreel, 20 stokkebit)de „Flamingo" met 100 schelvis, 250 makreel, 60 kool en gul, 270 gestripte wijting, 45 dichte dito's, 85 gul, 45 stokkebit, 35 radio, 100 stuks „stijve" en de Post Boy met 400 gestripte wijting, 100 kabeljauw en gul, 260 makreel, 35 schelvis en piepers, 25 stokkebit en 25 stuks stijve kabeljauwen. Ook daar. De Mary, die Donderdag om 12 uur na de lossing in IJmuiden had moe ten vertrekken, is wegens de dichte mist een half etmaal binnen gebleven. Boei in het net. Drijver's kotter IJm. 5 „Texel" kwam met een boei aan de wal, die het scheepje bij het lichtschip Texel in het net had gekrgeen. Marktprijzen. Gr. tong 2.172.09, gr.m. tong 1.411.34, kl.m. tong 1.541.42, kl. tong I 1.83—1.62, kl. tong II 1.42—1.21, tarbot I 1.80—1.65. Alles per kg. Gr. schol 2725; grm. schol 3127; kim. schol 40 36; kl. schol I 32—30; kl. schol II 28—9; schar 2813; bot 148; verse haring 13.50 —12.20; wijting 16—8. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 184134 per 125 kg. Marktaanvoer. 260 kisten tong en tarbot, 600 kisten schol, 60 kisten schar, 30 kisten bot, 750 kisten haring, 505 kisten wijting, 20 kisten kabeljauw en gul, 5 kis ten diversen. Totaal 2230 kisten. ADVERTENTIE Iedere Woensdagavond van 810 uur geven wij les in de nieuwe verkeers regels en -borden. Ook voor niet- leerlingen van onze school 3 p. avond) Hagelingerweg 134 - Tel. 8930 IJmuiderstraafweg 177 Tel. 4800 Prims Willem IV, 15 te Gsrudia. Poelau Laut, 14 180 m. ZO. New Orleans. Prins Joh. w. Friso, 15 780 m. O. Kp. Roa. Prins Willem II, 15 530 m. NO. Flores. Ridderkerk, 15 v. Sydney te Rotterdam. Roebiah, 15 v. Ho Ito te Celbu. Roepat, pass. 15 eil. Malta. Rotuia, 15 v.. New Orleans n. Lands End. Rempang, 16 v. Djibouti n. Djedidah. Rotti. 16 Suez verwacht. Reael, 15 v. Lombok n. Ball. Rafaela, 15 in Golf v. Thailand. Salland, 16 v. Santos te Rio de Janeiro verw. Schiedijk, 15 Sabang n. Colombo. Sin.gkep. 15 v. Singapore naar Aden. Stad Alkmaar, 15 v. d. Bermuda. Stad Maassluis, 15 v. Kirkenaes naar Rotterdam Straat Soenda, 15 v. Durban n. Lorenzo Marques Sa rang ail, 15 Victoria naar Tacoma. Sibaiak, 15 780 m. NO. Sombrero eil. Stad Schiedam, 16 v. Rotterdam te Savona verw. Stbtgo, 18 te T.iilatjap verwacht. Swartenhondt, 15 v. Toll Toll n. Donggela. SMedreoht, 15 120 m. ZO. Baihla. Stad Breda, 15 260 m. W.NW. Flores. Stad Vlaarddragien, 15 180 m. O. Newcastle. Siigli16 v. Belawan naar Akyaib. Stanvac Talang Akar, 16 v. Bangkok n. Sung- eigerong. Tegelberg, 15 redie Port Elizabeth ten anker. Tltbantjet, 15 te Belawan. Tomini, 15 ten aniker Steenkool Tarakan, 15 v. Amsterdam n. Antwerpen. Titus, 15 v. Bremen naar Amsterdam. Tjttjalengka, 14 te Kobe. Tosari. pass. 15 8 u. Mini coy n. Colombo. Tankhaven III, 16 v. Sunigeiigerong te Tj. Uban. Tawali, 15 425 m. W. Sabaing n. Belawan. Telawon, 15 90 m. O. Turks eil. Tiberius, 15 240 m. NW. Curasao. Triton, 15 170 m. ZW. Flores. Van Riebeeek, 16 v. Tj. Priok te Singapore. Willem Ruys, pass. 15 Malta n. Southampton. Willemstad, 16 te Pto Limon. Winsum, 15 v. Ekuata n. Mund'ah. Waterman, pass. 15 Trinidad n. Curacao. Wal batons. 16 te Soerabaja. Winterswiik, 16 bij de Weslhinder ten anker IJsel, 15 t.h.v. d, Casquets. Zeeland (SSM), 15 v. Kopenhagen naar Blyth. Zuiderkruis, 15 Dakar gepass. n. Kaapstad. Zaan., 15 v. Tunadal te Amsterdam. KLEINE VAART Atlas, 15 v. Hamburg n. Amsterdam. Albergen, verm 16 v Requeiada n Calats Annie. 16 v Bordeaux n Londen Arnlhem, 15 v Amsterdam n Stockholm Beekbergen, 16 v Barry te La Roebelle verw. Birmingham. 15 v. d. Tyne n. Rotterdam. Cafcharinia, 15 v. Lissabon n. Port Lyautey. Carpo. pass. 15 Lizard Head. Casablanca. 15 v. Loctudv n. Casablanca. Daie Bohmer, 15 v. Marseille n. Casablanca. Gaasterland. 15 v. Kinsslynn n. Rotterdam. Hada. 15 v. Port Lyautev n. Sables d'Otonnes. Haskerlard, 16 v. d. Tyne n. Harlingen. Hast I, 15 v. Lowestoft n. Sunderland. Hebe Nobel, 15 v. Dundee te Faversham. Helvetia, 15 v. Bristol naar Par. Import, 15 v. Antwerpen n. Lissabon. In Spe, pass. 15 Bru.nsbüttel. ■Tuilia, 15 v. Hamburg te Esbjerg. Kortenaer. 15 v. Coloraine te Port Talbot. Kenitra, verm. 16 v. Bilbao n. Fedala. Lacra, pass. 16 Brunsbilttel. Maartie, 15 V. Halmstad te Londen. Myfem, 16 v. Avoramoutlh te Swansea. Mypuek, pass. 16 Holtenau. Meres. 14 v. Bordeaux n. Port Lyautey. Mirach, 15 V. Rouaan te Casablanca. Mirzam, verm. 15 v. Casablanca n. Rouaan. Mizar, 16 voor de Nieuwe Waterweg. Muphrid, 15 v. Port Talbot n. Swansea. Nieuwland. 15 v. Rotterdam te Leith. Omlandiia, 15 v. Genua te Casablanca. Oise, 15 te Amsterdam te Parijs. President Roosevelt, 18 v. San Antioco te R'dam verwacht. Sambre, 16 v. Rotterdam te Amsterdam. Sandenburgh, pass. 15 Brunsbilttel. Soemba, 15 v. Hamburg te Kingslynn. Suriname, 15 v. Antwerpen n. Hull. Swallow, 15 v. Casablanca te Rouaan. Texel. 15 v. Nordenham naar Rotterdam. Trompenbungih. 14 v. Rotterdam te Stockholm. Tom van der Heide, 14 v. Casablanca te Nantes Twee Gebroeders, 15 v. Bordeaux te Cacablanca Volharding, 16 v. Agadir te Nantes verw. Venus, 13 v. Middtessboro te Great Yarmouth. Vikinig, 15 v. Assens naar Gothenburg. Vrijtourgh, 16 Ouessant. Westflaan, 16 v. Rotterdam te Hamburg verw. Westpolder, 15 v. Nantes n. Antwerpen. SLEEPVAAET Elbro, pass. 15 Ouessant. Oceaan, 15 Elba Kaap gepass. Poolzee, 16 v. Loriënt te Hamburg. Rode Zee, met stoomschip pass. 14 Ouessant. Loire, tezamen met Witte Zee met s.s. Englestan naar Doveir pass. 15 Wight. Zware Zee, met hopperzulger 15 80 m. Z Oostpunt Kreta.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9