In Scheveningens visserijschool worden belangrijke fundamenten gelegd 22 Februari cross-country door de „Herenduinen" Kettinghonden zijn in Velsen straks „taboe" Havenberichten Verkeersexamens op 10 Maart 1953 Agenda voor Velsen Nieuwe wegen voor visser ij onderwijs Bacteriologie en oceanografie horen ook bij het bedrijf Tuberculose en burgerplicht Piet Roozenburg starter Bevoegdheid kapitein voor 1 jaar ingetrokken DTNSDAG 20 JANUARI 1953 7 OLD CLOTHES NEW Benoeming van leerkrachten in Velsen Concert der V.A.V. Lossing om 2 uur beginnen Heren-elftallen van Straw berries en Eechtrop beter dan damesteams Onderzoek gaat voort Raad voor de Scheepvaart over botsing bij mist Hoogovenaroeider reed op heftruck Radmar-stranding berecht Concert „Vox Humana" Afgekeurde fietsen worden (met de berijders) geweerd „De duivel in het klooster" voor de K.A.B. Oprichtingsvergadering Velser Gemeenschap uitgesteld Van een redacteur) WEEK IN WEEK UIT worden in een lokaal van de Scheveningse visserijschool de fundamenten onder het nieuwe Nederlandse visserij-onderwijs „geheid" niet alleen in figuurlijke zin, maar ook min of meer letterlijk. Want een keur van docenten passeert daar een keur van leerlingen sommigen aanzienlijk veel jonger dan hun pupillen, die wat onwennig in de schoolbanken zijn teruggekropen om de wijsheid van een nieuw begin op te doen. Wat hier gebeurt, zal straks, over ongeveer een jaar, kunnen worden uitgedragen in de visserijscholen, onder meer in die van IJmuiden en Katwijk, waar de vernieuwingen van het rooster welkom zijn, nu ver nieuwingen van de gebouwen voltooid zijn. Dan zal er aandacht worden besteed aan zaken, die voor een moderne visserij van het allergrootste belang zijn en die van de trawler- en loggergast, van de man aan de winch en in de last vaklui maken. Want ze zullen ook iets weten van de biologie, van de genees- en heelkunst, de geschiedenis der visserij en de voedsel ketens in de oceanen, van oceanografie en wat niet al. Dat het visserij-onderwijs hoognodig op de helling moest, kan iedere ingewijde u vertellen. Was het niet zo, dat de nautische kennis en de kennis der na vigatie vaak dermate de boventoon gingen voeren op de visserijscholen, dat de leer lingen na hun studie zonder veel be zwaar naar de koopvaardij konden over stappen, zodat ze voor de visserij verlo ren gingen? Was het niet zo, dat de sim pelste beginselen der bacteriologie en visbederf is iets, waarmee elk visserman te maken krijgt, zodra de boks leegstort in de last en de vangst onderdek wordt gewerkt! voor 99 pet. der opvarenden een met zeven zegelen gesloten boek bleek? Geen geleerden ter zee Nederland wil van zijn visserlui geen „geleerden ter zee" maken, maar het wil Wel graag, dat de man in het ruim of aan het roer iets beseft van de wetenschappe lijke achtergrond der visserij, omdat juist de wetenschap van zulk een enorme steun is voor het bedrijf. Daarom zitter er en kele mensen op een kluitje, elke Zater dagmiddag in een leslokaal van Scheve ningens visserijschool. Daar zitten de di recteuren van de Katwijkse en de IJmui- dense visserijschool broederlijk naast iemand van de visserij-inspectie of een leraar aan de Oranje Nassauschool in Delfzijl, de schipper van de VL 79 schuift gezellig in de bank naast iemand, die hij voordien nog nooit had gezien, maar straks zullen ze elk op hun eigen plaats proberen* de leerstof door te geven aan het jonge geslacht. Deze Zaterdag stond de heer J. de Veen Sr. „visserij-deskundige" bij uitstek, uit vinder van de pelagische trawl en een wandelende historische encyclopaedic voor de klas. Hij heeft verteld, dat de Grieken al van trawlvisserij hebben afgeweten en dat ieder land eigeplijk de vinding van de sleepnetvisserij voor zich opeist, maar dat ze in aanleg vermoedelijk ontstaan is aan de kusten der Middellandse Zee. Het was dan nog wel geen trawl, maar een soort zegen en de borden waren zeilen, die in het water uitstonden, terwijl het schip gebruik maakte van de stroom om het net open te houden, maar voor de rest had hef er wel wat van. En met een zwie rige krabbel heeft de heer De Veen dat alles verduidelijkt op het bord. De docent kwam op de „schuiten" de schepen van vóór de bommen, die het grootzeil in zee lieten zakken en de zegen, die de Fransen later uitvonden, voortgetrokken door twee schepen, waaruit zich een trawl ontwik kelde, die door een boom werd openge houden met een korte zak aan het eind. Hij behandelde de eerste probeersels met stoom: een donkeyketeltje aan dek en een primitieve aandrijving op een spil dienden ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel. 4886 De raad van Velsen wordt gevraagd aan de Gemeentelijke Huishoudschool te benoemen tot leraressen, in tijdelijke dienst, voor het tijdvak van 1 November 1952 tot en met 31 Juli 1953: mej. A. J. P. Hardenbol, mej. J. de Waal, mevr, H. J. Wentzel-Bijleveld en tot leraren, in tijde lijke dienst, aan de Gemeentelijke Visserij- avondschool, voor het tijdvak van 1 Octo ber 1952 tot en met 30 September 1953: T. van Os, voor de vakken natuur- en werk tuigkunde; J. M. Waagmeester, voor elec- tro-techniek; G. Beenhakker, voor tekenen en materialenkennis; L. A. Bronswijk, voor Nederlandse taal; J. van Altena, voor scheepvaartwetten en C. J. Peet, voor re kenen en Nederlandse taal. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zioh met deze be noemingen kunnen verenigen. De Velser Accordeon-Vereniging geeft Zaterdag 24 Januari een uitvoering in het Patronaatsgebouw met medewerking van de P.W. Boys en een conférencier. Het mu zikale gedeelte zal door drie accordeon orkesten worden verzorgd: de V.A.V. is namelijk zo groot geworden, dat de direc teur, de heer R. Kofman, in overleg met het bestuur drie ensembles heeft samen gesteld. De jongeren spelen onder meer een vijf delige Suite voor Jeugdorkest van R. Was senaar en een parafrase over de Donau- wellenwals. De Spaanse wals Donna Carla van Johan B. Kok is het verplichte werk voor het concours 1952 geweest. De V.A.V. be haalde er een eerste prijs mee en de afde ling A zal deze compositie ook nu weer vertolken. Het B-orkest bestaat nog slechts drie maanden en debuteert met deze uit voering. Een Andante en een concert ouverture in zijn deel van het programma. Het bekende Slavenkoor en een pot pourri van melodieën uit Offenbach's ope rettes besluiten dit concert, dat gevolgd wordt door een bal in „Flora". om het net binnen te halen, maar best ging dat allemaal niet. Galgen na gat De leerlingen hoorden over het ontstaan van de loggers uit de „draigeurs", ze glim lachten om de eerste stoom-visserijscheep- jes, die met raderen werden voortbewo gen en een éclatante mislukking oplever den om tenslotte kennis te maken met de eerste trawler van 1870, die inplaats van galgen een gat midden in de verschansing had en niet langer een grootzeil voerde. Toen kwam het langzamerhand tot de bekende silhouet van de huidige trawler, zij het dan zonder „bak" en met de schoor steen voor de brug. De Ieren tenslotte vonden de ottertrawl uit, een sleepnet met scherende borden en niet lang daarna wa ren de galgen en de winch ook gemeen goed der visserij rond de Noordzee. Dat zijn interessante verhalen. Ze worden in het kadgr van deze be langrijke cursus voorafgegaan en gevolgd door beschouwingen over zaken, waar de visserij zich vroeger weinig aan gelegen liet liggen, maar die uitermate belangrijk zijn voor haar ontwikkeling en zelfkennis. Ze zullen binnenkort in de glanzende nieuwe zalen van IJmuidens en Katwijks visserijschool hun intrede doen en dan kan er vermoedelijk gezegd worden, dat deze vrije Zaterdagmiddag (die voor dit kleine groepje wegbereiders niet langer vrij is van twee tot half vijf), zijn nut heeft afgeworpen voor een heel bedrijf. Een der reddingboten van de „Klipfontein". De opvarenden werden opgepikt door het Britse schip „Bloemfontein Castle". als dat nodig is Tijdens een ledenvergadering onder auspiciën van de Unie Verkeer is door de IJmuidense vislossers-havenarbeiders besloten het aanvangsuur van de lossing der schepen, waarvoor zulks noodzakelijk is, op 2 uur In de ochtend te bepalen. Voorts werd besloten de lossing van de schepen, waarvoor deze noodzaak niet zo zwaar weegt, naar behoefte op een later tijdstip te stellen. Bij de wedstrijden voor senioren voor de dames- en herenelftallen van de Kennemer hockeyclub Strawberries uit Velsen en van de B.C.H.C. „Eechtrop" uit Beverwijk werden respectievelijk zeven van de negen en zes van de zeven vastgestelde wedstrijden op Zon dag gespeeld. De wedstrijden van het eerste en tweede dameselftal van Strawberries werden af gelast. De uitwedstrijden van het derde en vierde team werden respectievelijk verloren van Ever Swift II (één-nul) en gewonnen met vier-nul van Hermes III. Het Velsens herenelftal deed de verwach tingen gestand door in Den Haag bij HHIJC beide punten achter te laten. Voor HHIJC maakte P. Bromberg, de oud-interlandspe ler, alle drie doelpunten. J. Brunink redde de eer van Strawberries door een tegen- punt, toen HHIJC al met twee-nul voor stond. Het derde en vierde herenelftal won nen met zes-nul en zeven-nul van HDM V en HBS V. Strawberries V en Ijsvogels III speelden gelijk (drie-drie). Dames verloren Voor de dames van Eechtrop was het een minder goede dag. Het eerste elftal verloor met twee-nul van HBS, het tweede met zeven-één van BDHC V en het derde de wedstrijd tegen Randwijck I (een van de promotieklasser IJ svogels afgescheiden vereniging) met het jubileumgetal vijfen twintignul. In de tweede klasse stond een ontmoe ting van de herenelftallen van Eechtrop I tegen Strawberries II op het programma. Eechtrop won deze ontmoeting met drie één door doelpunten van W. van Leyden (2) en J. Edel. De wedstrijden van het tweede en derde herenelftal van Eechtrop leverden twee overwinningen op, respectievelijk tegen Alkmaar II uit (12) en tegen BMHC VIII uit (1—6). Het tuberculose-onrierzoek is genaderd tot IJmuiden en IJmuiden-Oost en het is de waarnemend directeur van het Centraal Bureau voor Keuringen op medisch-hygië- nisch gebied in Den Haag, die een beroep om medewerking op de bevolking van Vei sendóet. "De heer Van Apeldoorn schrijft: In de gemeente Velsen is een bevolkings onderzoek op tuberculose aan de gang. Wil dit onderzoek slagen, dan moet iedere in woner zich hieraan onderwerpen. Tot degenen, die het doel van het onder zoek niet mochten weten, kan ik zeer in het kort zeggen, dat de tuberculose, om het vinden waarvan het primair gaat, een besmettelijke ziekte is, die in het begin zonder ziekteverschijnselen verloopt, waar door er reeds duidelijke afwijkingen, soms zelfs zeer ernstige in de longen zijn, zon der dat de lijder, want dat is hij, zich ziek voelt. Als de ziekte vroeg ontdekt wordt is er niet alleen kans op sneller genezing, maar ook is de kans dat de lijder anderen be smet, veel kleiner. In 1951 stierven in Nederland ongeveer 1300 mensen aan longtuberculose. U weet, dat dit sterftecijfer allengs daalt. In 1900 stierven 6500, in 1940 2700 men sen. Door de daling van het sterftecijfer moeten wij ons echter niet in slaap laten sussen. Het ziektecijfer is nog hoog, in de eerste helft van 1952 werden in Nederland 6339 nieuwe lijders aan longtuberculose bij de Consultatie-bureaux ingeschreven. Buiten de longen bevinden zich in de borstholte nog andere organen, waarvan de toestand door middel van de wondere ontdekking van Wilhelm Conrad Röntgen in een onderdeel van een seconde op de fotografische plaat wordt vastgelegd. Het is dus mogelijk ook deze organen te zien en eventuele afwijkingen te constateren. Ook voor deze afwijkingen geldt dat een vroeg ontdekken meer kans op genezing of tot stilstand brengen der ziekte geeft. Er zijn er onder u. die misschien reeds geweigerd hebben of in de toekomst zullen weigeren, te verschijnen na toegezonden oproep. Hebt u zich wel eens afgevraagd, waarom u niet gaat? Hierop hoeft ge niet te antwoorden. On ze ervaring heeft on§ geleerd waarom ge niet komt. De belangrijkste reden van niet verschij nen is, dat u bang bent. Bang, dat er iets niet in orde is en dat u dit zult horen. Of ook bent u laks en zegt: „Het zal met mij wel goed zijn, want ik voel me gezond, dus ga ik niet....". Misschien is er een andere reden, die met veel omhaal gepo neerd wordt, maar meestal is de oorzaak bangheid of laksheid. Nu ben ik niet van plan u hierover te onderhouden. Wat betreft bangheid kan ik in herinnering brengen het gedichtje, dat in vele ziekenkamers hangt en dat ge allen wel eens gezien hebt: Een mens lijdt dikwijls 't meest Door het lijden, dat hij vreest, Maar dat nooit op komt dagen Zo heeft hij meer te dragen Dan God te dragen geeft. Nog eens wil ik herhalen. Indien er in derdaad afwijkingen zijn (dit hoeft niet, het is echter mogelijk) is een vroeg ont dekken de beste kans op genezing. Uit uw laksheid wil ik u wakker schud den, door nog eens te wijzen op het slui pend begin van de tuberculose: voordat u zich ziek voelt, kunt u ziek zijn. Ieder zal een gevoel van voldoening heb ben, als hij hoort, dat alles goed is.en gelukkig zijn de meeste mensen gezond. Zij, die wel met hun oproep verschenen zijn, wil ik dank zeggen, dat zij hun burger plicht verstaan hebben en de moeite geno men hebben voor het apparaat te gaan staan. Zij hebben begrepen, dat indien ie der meewerkt, de tuberculose uitgeroeid kan worden. L. J. VAN APELDOORN. De atletiekvereniging „Suomi" zal als opening van haar athletieksèizoen op Zon dag 22 Februari voor de tweede maal een cross-country in de „Hereduinen" te IJmui den houden. Evenals vorig jaar zal het parcours over een afstand van ongeveer 7 km door een van de mooiste stukjes van Noordholland lopen. Daar ook nu een kleine deel van de te lopen afstand over verharde weg gaat, wat moeilijk kan worden omzeild zonder afbreuk te doen aan de uit te zetten mooie wedstrijdweg door het duinlandschap, zul len de deelnemers niet op spikes kunnen lopen en aangewezen zijn op gymschoenen. Overigens is vorig jaar al wel gebleken, dat het traject door het duin voor crossers ideaal genoemd kan worden. Ongetwijfeld zal ook deze cross weer grote belangstelling trekken onder de lan- ge-afstandlopers in de K.N.A.U. Het zal de winnaar van vorig jaar, Siem Bobeldijk van M.F.C. zeker niet gemakke lijk worden gemaakt de Kennemerhof- wisselbeker, de door de heer W. Koster te IJmuiden beschikbaar gestelde trophee, te verdedigen. De s'art voor deze wedstrijd is vastge steld op 1 uur 's middags in de nabijheid van de boswachterswoning van de heer Jansen. Het Suomi-bestuur heeft Piet Roozen burg, de wereldkampioen dammen, bereid gevonden als starter te fungeren. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat de beslissing op de' verzoeken van de fa. Groenewoud en Koks in Driehuis, om vergunning tot het oprich ten van een drukkerij en het daarin plaat sen van diverse werktuigen aan de Velser- oordstraat no. 3 in IJmuiden; van de N.V. Roomijsfabriek „Velsen" in Velsen-Noord om vergunning tot het oprichten van een fabriekspompinstallatie aan de Banjaert- straat no. 14 in Velsen-Noord; van de Ma chinefabriek en Technische Handel H. Zwart in IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van de machine fabriek aan de Haringkade 15 in IJmuiden; van de N.V. IJzer- en Metaalgieterij M. B. van Essen in IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van de ijzer- en metaalgieterij aan de Haringkade 32 te IJmuiden; van K. de Boer, Geleenstraat 19 in IJmuiden, om vergunning tot het op richten van een inrichting voor het bewer ken van vlees, het plaatsen van een rook- kast en een worstmachine, eveneens aan de Haringkade in IJmuiden; van H. M J. Fiege, Trompstraat 94 te IJmuiden-Oost, om vergunning tot het uitbreiden van de banketbakkerij in de Trompstraat 94 in IJmuiden-Oost; van P. Zwart, Kennemer- laan 218 te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een machinale timmer werkplaats en het daarin plaatsen van diverse werktuigen aan de Kennemerlaan no. 218 te IJmuiden; van F. Vrijhof en Zonen, Industriestraat nos. 1416 te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een bergplaats voor oud ijzer, lood, koper, enz. aan de Industriestraat in IJmuiden, en van S. H. Meij, Loggerstraat no. 14 te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van de visrokerij annex visbak- kerij aan de Loggerstraat 14 te IJmuiden, door hen is verdaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. De kleedgelegenheid is in hötel „Kenne- merhof" aan de Kennemerlaan. Om het de athleten, die van vèr komen mogelijk te maken aan de wedstrijd deel te nemen, zal bij leden en vrienden van „Suomi" voor logies worden gezorgd. De inschrijvingen voor deze nationale cross-country worden ingewacht tot 12 Februari bij de Suomi-wedstrijdsecretaris, de heer J. A. Smit, Corverslaan 57, Velsen- Noord. De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren de aanvaring bij Dungeness tussen het 472 ton metende Nederlandse motor schip „Algarve" en het 5201 ton metende Noorse motorschip „Vingness" behandeld, die op 16 Februari van het vorige jaar ge schiedde. De kapitein van de „Algarve" werd als ge tuige gehoord. Hij vertelde, dat hij een half uur vóór de aanvaring er hing een dikke mist geluidsseinen van het Noorse schip had opgevangen. Daarna heeft hij de Noor twee stoten horen geven, waaruit hij had begrepen, dat het schip stillag. Zelf heeft hij zijn schip eerst op halve kracht en daarna uiterst langzaam laten lopen. „Alle mannen waren uiterst gespannen. Plotseling zagen wij de steven van het Noorse schip op 20 a 30 meter afstand. Een aanvaring was niet meer te vermijden, omdat de Noor niet stillag, maar enige vaart had", aldus de kapitein. Uit destijds afgelegd verklaringen van de kapitein van de „Vingness" werd van daag voorgelezen, dat deze de „Algarve" ook ongeveer een half uur tevoren had opgemerkt maar op het radarscherm. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart zei, dat de zaak hem niet geheel duidelijk is. „De afgelegde verklaringen stemmen niet geheel overeen. Het ver baast mij overigens, dat de kapitein van de „Algarve" niet overwogen heeft te stoppen toen hij in de mist 't geluid van de „Vingness" peilde. De wet schrijft hem dat namelijk voor. Overigens heeft de kapitein van het Nederlandse schip", aldus de heer Metz, „naar mijn mening naar beste weten alles gedaan om zo voorzichtig mogelijk te varen en ik zie dan ook geen aanleiding tot het vragen van enige correctie". De heer Metz verzocht de Raad bij de uit spraak echter duidelijk te doen uitkomen, dat de kapitein van de „Algarve" zich niet geheel aan de wet heeft gehouden. De Raad zal schriftelijk uitspraak doen. De aankomend instrumentmaker A. W. Bruinenberg uit Wormerveer, die gisteren op het terrein van Walserij West te dicht lanigs een naast de weg geparkeerde hef truck reed, is daarbij met het gezicht tegen een in de takels hangende stalen plaat gebotst. Hij raakte enige tanden kwijt en moest met verwondingen aan het gelaat in hef Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. MARKTBERICHT Andijvie 50100; bospeen 3235; waspeen 16—30; spruiten 2280; prei 3553; knollen 1833; rabarber 4558: boerenkool 1226; groene "ol 6—12; rode kool 613; gele kool 712; Bloemendaalse gele 25; uien 1725; bieten 13; breekpeen 710; soep 617; ap pelen 1128. Achter de stal klinkt een geluid, dat voor blaffen moet doorgaan en wie de hoek om komt, merkt, dat het ook inder daad als zodanig bedoeld is: een onbe stemd gekleurde hond rekt zich op de ach terpoten en vertelt rukkend aan een zware ketting dat het hier verboden toegang is voor onbevoegden en dat wij verschrikkelijk onbevoegd zijn. Zijn tan den staan als een venijnige witte rij aan weerskanten van de tang en hij vindt het maar jammer, dat die ijzeren pin in het cementen vloertje zo soliede zit. Wij niet. Bij nadere voorzichtige beschouwing blijkt het ondier een ver familielid te zijn van een Duitse herder, maar een mésaillance met een straatterrier heeft kennelijk voor zijn geboorte zijn familie in opschudding gebracht. Of die andere viervoeter: een onderko men beest van naar schatting dertig cen timeter hoog, dat tekeer gaat als een echte hond en zijn lawaai kennelijk mede ont leent aan twee meter ketting. Als die ket ting er niet zou zijn, kroop het geval ver moedelijk schichtig in zijn hok terug bij de nadering van vreemden. Nou, hök.Het zijn een paar planken, zorgeloos aaneen ge timmerd door een onbekwaam amateur. Nee, dan die andere kameraad, die weg liep, omdat 'ie sinds de zuigfles geketend werd en winter en zomer buiten moest bi vakkeren. Als de pseudo-herder achter de stal en het witte „keessie" wisten, hoe nummer drie dat had klaargespeeld, deden ze het vast ook om daarna het geheim aan de schare lotgenoten in Velsen te gaan vertellen. 't Zal niet lang meer duren Want deze voorbeelden liggen in Velsen ter bezichtiging van een iegelijk, die het zien wil: voorbeelden van kettinghonden. Met vele anderen zijn zij ondergebracht in bouwsels, die min of meer de naam „hok" verdienen en ze liggen daar vaak al een paar jaar op een beetje stro aan een zware ketting, die ze soms niet eens strakgetrok ken krijgen. Als het uit het Oosten waait, tocht het en als het uit het Westen regent, lekt het. Als het niet waait of regent, is er altijd nog die ketting en het feit, dat er soms een hondje voorbijkomt, waar je naijverig en hees naar blaffen moet, omdat dat an dere hondje vrij rondloopt of aan een juf frouw vast zit met een riempje. Toch zal dit allemaal niet lang meer du ren, want zeer binnenkort hopelijk al in de raadsvergadering van Februari zal een kettinghondenverordening ter tafel komen, die excessen als deze verbiedt en die de politie dan de bevoegdheid tot op treden geeft als er nog dieren„vrienden" mochten zijn, die een hond aan kettingen in schuurtjes houden. „Maar als het beest los loopt, trekt hij achter de kippen aan". „Maar ik heb er zeventig gulden voor betaald en als 'xe wegloopt „Maar hii vreet alle rommel van de straat en dat krijg ik terug op het salon kleed Last 'Daar liggen de afgumenten dus voor de kettinghand: de mens heeft l$.st van 'een loslopende hond, dus doet hij het dier LONDEN, (Reuter) De gezagvoerder van het 3667 ton metende Britse vaar tuig Radmar, Frank Stockton, heeft voor een Londens hof terecht gestaan, in ver band met het stranden van zijn schip, ter hoogte van Hoek van Holland, op 12 Ja nuari 1952, waarbij de Radmar verloren is gegaan. Een door het Britse ministerie van Ver voer ingesteld onderzoek had uitgewezen dat de stranding was veroorzaakt door verkeerd beleid en schuld van gezagvoer der Stockton. Het Londense hof heeft thans, na een zitting van drie dagen, be paald dat Stockton, gedurende een jaar niet als gezagvoerder zal mogen varen. Het hof beval aan dat hij gedurende deze schor singperiode wel de bevoegdheid zal ont vangen om als eerste stuurman te varen. De voorzitter van het hof zeide dat de Radmar aan de grond was gelopen als ge volg van het feit, dat gedurende de navi gatie onvoldoende uit was gezien naar de geleidelichten en dat men het schip lang zaam, onder de invloed van de wind en het getij, in Zuidwestelijke richting had laten afdrijven. De voorzitter verklaarde dat duidelijk was, dat de gezagvoerder ernstige fouten had begaan. Stockton had dit openlijk toe gegeven en hij had ze toegeschreven aan een geestelijke inzinking. Het hof bevond voorts dat de eerste stuurman van de Radmar, ofschoon hij niet rechtstreeks bij het verloren gaan van het schip was betrokken en er ook geen aan klacht tegen hem was uitgebracht, niet temin een berisping verdient op grond van zijn gedrag en het als getuige niet afleg gen van oprechte verklaringen voor het hof, aldus bericht The Times. De gemengde zangvereniging „Vox Hu mana" geeft onder leiding van de dirigent Henk J. Arisz een uitvoering in „Zomer- lüst" op Dinsdag 27 Januari aanstaande. Het koor Voert onder meer uit het Re quiem van Cherubini de delen Introitus, Kyrie en Dies Irae uit. Daarna is het pro gramma gewijd aan opera- en operette fragmenten. Medewerking verlenen Annie Schoen (sopraan) en Gerard Hurkmans (tenor), die behalve werken uit het klassieke réper toire soli en duetten zingen uit „Don Pas- quale", „La Traviata", „Die lustige Witwe" en „Der Bettelstudent". Maandag 19 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Jelö van Oslo. Atlas van Hamburg. Servus van Par. Clio van Kotka. Mjölner van Stockholm. Franka II van Cherbourg. Waterland van Hamburg. Gooiland van Buenos Aires. Mariekerk van Antwerpen. Lingestroom van Liverpool. Stallberg van Oxelosund. Nordkap van Hamburg. Julia van Esbjerg. Boschfontein van Antwerpen. Vertrokken zijn: Franz naar Rensburg. Fin naar Londen. Keylebrook naar Hi .1. Normandia naar Gothenburg. de halsboeien aan, zonder zich er verder over te bekommeren, hoe levenslang is voor een dier, dat op tijd zijn loopje moet hebben en dat geboren is voor de vrijheid. De mens is vaak nog niet zo ver, dat hij zich een paar kleinigheden wil ontzeggen om der wille van het dier, dat hij zich vrijwillig aanschafte, meestal zander te be kijken, of dit speciale dier wel geschikt is voor hem of zijn bedrijf. De tegenargu menten liggen voor het oprapen. Daar zijn Dierenbescherming, Politie en over heid het zo langzamerhand wel over eens. Het is een klein probleem, dat van de kettinghond, maar een gemeente, die deze uitbuiting van een dier tolereert, is nog niet helemaal volwassen. Vandaar, dat het zulk een genoegen is te constateren, dat Velsen binnenkort de kettinghond uiter aard met bepaalde redelijke beperkingen gaat afzweren. Evenals vorige jaren, zullen ook dit jaar weer verkeersexamens voor de jeugd in Velsen worden gehouden: het schriftelijk deel zal plaats hebben op Dinsdag 10 Maart 1953. Zoals gebruikelijk, zullen op die dag. voor de aanvang van de schooltijd, de examenopgaven (voorzien van examen nummers) in een verzegelde enveloppe door de politie aan de school worden be zorgd. Na de correctie van de uitgewerkte op gaven ontvangen de hoofden van scholen bericht, welke leerlingen mogen deel nemen aan de practische examens en tevens wordt dan aan de hoofden bericht, waar en wanneer de practische examens gehou den zullen worden. In afwijking van de regeling van de vorige jaren, zullen kinderen waarvan bij de controle voor het practische examen de rijwielen worden afgekeurd (wegens het niet voldoen aan de eisen betreffende achterspatbord, achterlicht, rem en bel) niet aan het practische examen mogen deelnemen, dus ook niet als voetganger. Door de commissaris van politie wordt gaarne de gelegenheid geboden, enige verkeerslessen in de klassen door een politie-ambtenaar te doen geven. Na deze verkeerslessen kunnen de kinderen met de leerkrachten de maquette in het verkeers- lokaal van het hoofdbureau van politie be kijken, waarop de voornaamste verkeers situaties en -re0elingen zijn uitgebeeld. De kringen IJmuiden-Oost en -West van de Katholieke Arbeidersbeweging gaven Zondagavond in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg een gezamenlijke filmavond. Vertoond werd een film van de cultuur- dienst van de K.A.B. „De duivel in het klooster", die de geschiedenis van een klooster belicht waarin, na het bombarde ren van een Italiaans vissersdorpje in de laatste wereldoorlog, de bevolking haar toevlucht zocht. Een lekebroeder regelt de inwoning, wat spoedig voor elkaar komt. Met de opbouw van de woningen vlot hét inmiddels niet zo erg door onwil van de betrokken ambtenaren. Onder leiding van de broeder gaan de vissers echter coöpera tief samenwerken en wordt de winst ter zijde gelegd, om daarvan een nieuw dorp te kunnen bouwen. Als enige jaren later het doel bijna be reikt is, wordt het klooster verkocht aan een zakenman, die er een speelhol van wil maken. Door listen probeert de broeder uitstel van de overdracht te krijgen, wat mislukt. Teneinde raad forceert hij een „wonder", ter gelegenheid van een pro» cessie smeert hij de handen van de plaat» selijke heilige vol fosfor. Aan het einda van de processie beginnen de handen ta stralen en wanneer het beeld in een don» kere grot wordt geplaatst, geloven de pro» cessiegangers aan een wonder. De nieuwe overste doorziet echter de list, maar op dat moment vindt er een onverwachte gene zing plaats. De bevoiking wordt hierdoor tot enthou siasme gewekt en weigert een zo heilige plaats af te staan. De broeder heeft'dus zijn doel bereikt, maar wordt voor zijn overtreding uit het klooster gezet. De bekeerde tegenstander geeft hem tenslotte een functie, zodat de film nog een gelukkig slot krijgt. „De zingende klokken" het al bekende jongenskoor van IJmuiden-Oost dat on langs nog voor de KRO optrad, heeft onder leiding van de heer Ad. Blüm met succes een aantal liedjes ten gehore gebracht. Het koor zingt buitengewoon goed en de aan wezigen beloonden ieder optreden met een gul applaus. Aan het begin van de avond heeft de voorzitter van de kring IJmuiden-West, de heer B. de Jong O.M., de jongeren opge wekt de plaatsen van de ouderen in de verschillende organisaties over te nemen, waartoe zij cursussen dienen te volgen. De oprichtingsvergadering van de Velser Gemeenschap, die oorspronkelijk voor 12 Februari bedoeld was, is tot nader order uitgesteld. Men vermoedt, dat dit op korte termijn zal kunnen gebeuren. Dinsdag 20 Januari. Ned. Ver. van Huisvrouwen, Velsen-IJmui- den: lezing met film door Jumius Inger- man over Afrika, 14.30 uur: Patronaats gebouw. Ned. Ver. tot Bevordering Bijenteelt,koffie kamer Westerveld, 19.30 uur: Jaarver gadering. Thalia, 20 uur: „Tramlijn Begeerte". Rex, 20 uur: „With a song in my heart". Woensdag 21 Januari. V. V. IJ., toneelvoorstelling „Ik trouw met de melkboer", 20 uur: Herv. Jeugdge- bouw, IJmuiden-Oost. Thalia, 20 ui r: „Tramlijn Begeerte". Rex, 20 uur: „With a song in my heart".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3