Geen schuld gevonden bij aan varing tussen „Rex" en „Jans" Visserij - varia Raad voor de Scheepvaart Werklichten van kotter deden kapitein denken aan baggermolen Ter aardebestelling P. Verhoog Beverwijk „Henry V" in Beverwijk en IJmuiden Castricum DINSDAG 20 JANUARI 1953 5 NGVB-leden maakten kennis met Amerika Radio op de „School met de Bijbel" VGK won drie volleybal wedstrijden van Smash „Opa" v. d. Bos de held van Damclub IJmuiden „Sportief'-leden wonnen of verloren „Litterair eeuwfeest" „Van ander ras" voor TBC-fonds Doopsgezind zangkoor gaat vergaderen Noordermarktbond had hoogste omzet Scheepvaart „Bakkum5' heeft tennisbanen tekort G. Bennes aan de kop bij De Pion Wat de tuinders kregen HET WAS begrijpelijk, dat schipper L. v. d. Plas van de motorkotter „Rex", IJm. 228, die op 21 October tussen de pieren in aanvaring kwam met het uit- stomende motorschip „Jans", gistermorgen bij het onderzoek naar de oorzaak voor de Raad voor de Scheepvaart verklaarde: „Ik wist niet wat ik er mee aan moest", want kapitein H. Gankema van de „Jans" had na het verlaten van de middensluis de Zuidwal opgezocht, omdat hjj in het vaarwater onder stuurboordswal de lichten van een baggermolen (maar het was de kotter „Rex. meende te zien. De schade aan beide schepen viel mee en ze konden al weer spoedig zee kiezen. De heer J. Metz, inspecteur voor de scheepvaart, kwam na het verhoor tot de conclusie dat de aan varing te wijten is geweest aan een samenloop van omstandigheden. Hij gaf het advies schipper v. d. Pias en kapitein Gankema geen straf op te leggen. De kapitein van de Jans vertelde dat hij alleen had geschut en op weg was naar Engeland. Met een kalm vaartje koerste hij naar het Zuider toeleidingskanaal en daarna op de monding van de haven aan. Bij het vrijkomen van de hoek bij het fort zag hij dichtbij aan de Noordzijde van het bui+enkanaal een serie lichten die, naar hij dacht, aan een voor anker liggende bag germolen toebehoorden, omdat er geen na- vigatielichten waren te bekennen. In wer kelijkheid was de baggermolen de kotter Rex die met vis onderweg was naar de markt. Schipper v. d. Plas hield goed de stuurboordwal aan. De kapitein van de Jans vergiste zich echter in de afstand en dacht een stil liggend vaartuig te ontwij ken. Kapitein Gankema verlegde de koers naar het midden van het vaarwater en week even later scherp naar de Zuidwal uit. Pas dichtbij zag hij de „baggermolen" de vorm van een kotter aannemen.De aangevaren schipper L. v. d. Plas kwam nu aan het woord: „We kwamen omstreeks zes uur naar binnen met de electrische schijnwerpers aan dek en de boordlichten volop branden de. De mensen waren nog aan het werk, terwijl ik zelf in de stuurhut aan het roer stond en goed de stuurboordskant hield. Ik zag de kuster het kanaal uitkomen en kwam al gauw tot de conclusie dat de kapitein naar bakboord uithaalde. Ik verminderde vaart en wist echt niet waar we aan toe waren. Het was klaar zicht en daar schoof die Jans in onze vaarroute. Ze zaten zo boven op ons. Ik sloeg volle kracht achter uit en daardoor is de schade nogal meege vallen. Even later lagen we stil." „Zo was dat. De schipper van de Annemarie KW 27, J. Haasnoot, kon de verklaring van Schip per v. d. Plas volledig onderschrijven. Hij had achter de Rex gevaren en de kotter goed stuurboordwal zien houden. De voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart, mr. A. Dirkzwager vroeg zich af of de schipper van de Rex nog een sig naal had gegeven, toen bleek dat hij in het nauw kwam te zitten. Dat had hij niet ge daan. De heer C. H. Brouwer wilde graag iets meer weten omtrent de boordlichten van de Rex. Ze hadden gebrand maar ka pitein Gankema had er niets van gezien. In den brede vertelde de schipper van de Rex over de lichtensituatie aan boord van zijn schip. De schijnwerpers zitten bij de Rex veertig cm meer naar binnen dan de boordlichten, die op de bovenkant van de stuurhut zijn bevestigd. Die werklichten, lager aangebracht dan het rode en groene vuur, verhinderen echter in geen geval dat de schipper kan zien wat er voor hem Een zeer groot aantal leden van de Ned. Christen Vrouwenbond, afdeling Velsen, was Maandagavond in de Da Costaschool bijeen voor een bijeenkomst, waarin zij nader kennis konden maken met Amerika en Canada, door een lezing, welke de heer W. Bakker naar aanleiding van zijn persoonlijke ervaringen in deze landen, hield. De opening van de avond door de presi dente, mejuffrouw A. Mulder, droeg een bijzonder karakter wegens het verscheiden van één der leden, die met het zingen van Psalm 65, Schriftlezing uit Joh. 11 10-25 en in gebed werd herdacht. Bij de aanvang van zijn lezing moest de heer Bakker de teleurstellende mede deling doen, dat de film om technische redenen niet kon doorgaan. Na een aantal geologische en klimatho- logische bijzonderheden over de nieuwe wereld te hebben besproken, kwam de in leider bij het negerprobleem terecht: „men moet er als Europeaan aan wennen" zei hij en met verschillende voorbeelden gaf hij zijn visie op de gedragingen van de ge kleurde bevolking. In Amerika kent men geen dienstboden- vraagstuk; de huisvrouw doet alles zelf. Een werkster verdient voor Nederlandse begrippen ongeveer 5 per uur en rijdt met de auto voor; de winkels zijn allemaal zeer groot en berekend op zelfbediening; de vrouw kan echter alles zelf thuis rege len omdat zij beschikt over een omvang rijk arsenaal van huishoudelijke hulpmid delen. Ook dit is mogelijk daar, gerekend naar Nederlandse verhouding, een arbeider ongeveer 150 per week kan uitgeven. Ten aanzien van de onderwijsinstellin gen vertelde de heer Bakker interessante bijzonderheden over de toegepaste studie methoden, die wel een tamelijk oppervlak kige kennis geven, maar de Amerikaan leren scherp te denken en bijvoorbeeld ook vrijmoedig in het openbaar te spreken. Het kerkelijk leven vindt op de „public schools" al zijn grondslag in het godsdienstonder wijs. De kerken zijn zeer actief, wat de spreker' aantoonde met het bewijs, dat 400.000 Amerikaanse Doopsgezinden in 2'4 jaar 5 millioen bijeenbrachten om aan 9000 geloofsgenoten-D.P.'s een nieuw leven in Zuid-Amerika mogelijk te maken. Volgens de heer Bakker is godsdienst de achter grond van het leven van de Amerikaan en „een wezenlijk element in zijn bestaan". De Amerkiaan is te dezeh opzichte minder oppervlakkig dan vaak wordt gedacht en dit verklaart het feit, dat het aantal ker ken sterker toeneemt dan de uitbreiding van de bevolking. In het tweede gedeelte nam de heer Bak ker zijn luisteraarsters mee naar Canada om hen ndet alleen te vertellen van dit prachtige, uitgestrekte land maar hen ook het leven van de emigranten in Canada te beschrijven, wat uiteraard de onverdeelde belangstelling had. op het water geschiedt en hoe het werk aan dek er bij staat. Niettemin was een lid van de Raad van mening dat „de visfabriek" bij het binnen komen van de haven moet stoppen om de werklichten te doven. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, meende het ongeval mede te moeten wijten aan het branden van de schijnwerpers, al waren ze dan veertig cm meer naar binnen geplaatst dan de boord lichten. Hij kon zich voorstellen dat het boordlicht onder een bepaalde hoek niet was te zien, maar toonde zich toch niet voldaan over het besluit van de kapitein van de „Jans" om de stuurboordwal te ver laten en bakboord te blijven aanhouden. Hij kwam daar aan de verkeerde kant van het vaarwater. De schipper van de Rex voerde verblindende lichten en het was beter geweest, dat hij een signaal had gegeven. Grove achteloosheid kon hij het echter niet noemen. Het was een samen loop van omstandigheuen, waaraan beiden schuldig zijn geweest. Straf vond de heer J. Metz hier niet op zijn plaats. De Raad zal te Zijner tijd schriftelijk uitspraak doen. Op de Westerbegraafplaats in IJmuiden is Maandagmiddag het stoffelijk overschot van de plotseling overleden ere- en oud- voorzitter van de „Piet Vermeulensehool", de heer P. Verhoog ter aarde besteld. De overledene was gedurende 25 jaren voorzitter van het schoolbestuur en ook iin kerkelijke kringen was hij zeer gezien. Hij was praeses van de commissie van be heer bij de Gereformeerde Kerk in IJmui- den-Oost. Als voorzitter van de groothain- delsvereniging „Enkabé" en als bedrijfs leider van de iokoopvereniging „Kenne- merland" had hij zich een belangrijke plaats in handelskringen veroverd. Er wa ren aan de groeve velen uit die kringen bijeen gekomen om de overledene de laat ste eer te bewijzen. Namens de coöperatieve Inkoopvereni- ging „Kennemerland", van welke instelling de heer Verboog meer dan 35 jaren deel uitmaakte, heeft de heer D. P. Bouhof woorden van waardering geuit. Spreker noemde de overledene een trouw en eer lijk mens, wat vooral in handelskringen van groot belang is. Spreker eindigde met het lezen van een gedeelte uit de eerste brief van Paulus aan de gemeente van Thessalonica. De heer Boot, voorzitter van de groot handelsvereniging „Enkabé" te Rotterdam voerde namens deze instantie het woord. De heer B. Schipper, hoofd van de „Piet Vermeulensehool" sprak uit naam van be stuur en personeel en memoreerde de be ginselvastheid van de heer Verhoog en zijn liefde voor het christelijk onderwijs. Ds. J. A. Tiemens sprak als voorzitter van de kerkeraad, waarbij hij naar voren bracht, dat de overledene zich met inzet vain zijn gehele persoonlijkheid aan het kerkelijk werk gegeven had. De predikant eindigde zijn rede met het uitspreken van de geloofsbelijdenis. De oudste zoon van de overledene, de heer P. Verhoog, zegde daink voor de betoonde belangstelling. Bij burgemeester en wethouders van Vel sen is een verzoek binnengekomen van de Vereniging voor Christelijk Nationaal On derwijs in Santpoort om de school aan te sluiten aan het radiodistributienet, zodat de leerlingen van de hoogste klassen van de „School met de Bijbel" de schoolradioles- sen zullen kunnen volgen. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs in IJmuiden- Oost vraagt toestemming om een circulatie- pomp in de retourieiding en het isoleren van de leidingen van de centrale verwar ming in de Emmaschool aan de Beuken straat. Tenslotte vraagt het bestuur van de „Da Costa-school" in Velsen-Noord het plafond van de gymnastiekzaal te mogen wijzigen en het inrichten van een „hoofdenkamertje" in de vroegere rijwielbergplaats. De raad wordt gevraagd toestemming hiertoe te geven. De vriendschappelijke ontmoeting tussen de volleybalclubs VC „Kranenberg" en Smash uit Castricum, die mede met propa gandistische oogmerken Maandagavond in het gymnastieklokaal van de De Costa school voor vele belangstellenden is ge speeld, eindigde in drie verdiende overwin ningen vöor de Velsense club. Begonnen werd met de wedstrijd VCK 2 tegen Smash 2 (heren), waarin de bezoekers al spoedig met het eerste serveren een voorsprong van 07 behaalden in de eerste set. Het leek of de Smash-techniek beter was verzorgd, maar toen VCK geleidelijk kon in lopen, verschilden de technische kwali teiten van de beide ploegen ook al weer niet veel. Het betere combineren van VCK gaf de doorslag. Dit was ook het geval in de tweede set, die zeer spannend verliep met wisselende score. De Smash-spelers ge bruikten te veel de vlakke hand, zodat het nuttig effect van opslag verloren ging. VCK had weinig moeite ook de derde set te win nen, zodat de uitslagen 1511; 1512; 15-7 een 30 overwinning verzekerden. Bij de damesteams was de afwerking van het veldspel door VCK beter verzorgd, wat Ook opviel bij het scoren, dat door de Castri- cumsen wat nonchalant geschiedde. Des ondanks liet de Smash-vérdediging bij de twee laatste sets de VCK-dames nogal eens verkeerd ingrijpen, zodat het „veld" vaak niet was gedekt. VCK won de eerste sets, de derde werd een Smash-overwinning en vooral de laatste bracht veel spanning. De uitslag werd 31 (153; 155; 915; 15—13). De frisse jonge Smash I-herenploeg gaf het eerste VCK-team de handen vol. Wel was VCK technisch sterker en demonstreerde zij enige goede smashes, doch Smash bleef maar weinig onder dit peil en had bovendien een beter verzorgde houding. De VCK-rou- tine speelde een woordje mee en daardoor konden alle sets worden gewonnen al waren de eerste en de laatste niét ver van een gelijk spel af. De einduitslag werd 4—0 (15—13; 15—5; 15—9; 16—14). De heer J. Wolters, die alle drie wedstrij den „floot", deed dit voortreffelijk en droeg als scheidsrechter ongetwijfeld bij tot de sportieve, vriendschappelijke ontmoeting, die vele volleyballiefhebbers enkele prettige uren bezorgde. Wat tot voor kort in de eerste klasse van de onderlinge DCIJ-damcompetitie voor on mogelijk werd gehouden is thans gelukt: de 76-jarige „Opa" v. d. Bos heeft de ongesla gen leider Jelle Post een nederlaag bezorgd. Door deze onverwachte nederlaag is de spanning in de kopgroep toegenomen. De uitslagen der le klasse waren: Jan Waal won van Piet Brouwershaven in een knijpstel- ling partij. W. Freeken beraalde zijn twee de overwinning, nu op de penningmeester W. Zeeders. P. Kok Jr. won van D. Woord en Opa v. d. Bos won van Jelle Post. De overige partijen tussen W. Zeeders en Evert Schadé, D. v. Beelen en H. Leeuw, P. Schadé en J. de Boer eindigden allen in remise. In de hoofdklasse kon slechts éen ontmoe ting worden gespeeld. Het was het nieuwe lid A. W. Beukema dat zijn eerste overwin ning in de onderlinge DCIJ-competitie be haalde op H. Nieuwenhuizen. Na vier par tijen is Beukema weer op zijn „gemiddel den". Het ziet er naar uit dat deze speler zich weldra in DCIJ zal aanpassen en in de partijen een ernstige candidaat zal worden voor het veroveren van een plaats in het eerste tiental van DCIJ. De onderlinge strijd bij de damedub „Spor tief" is voortgezet en na enige mededelin gen van de secretaris werd tot dammen overgegaan. Klasse A. In deze klasse werd de belang rijk? partij tussen H. Andrea en J. d. Boer met spanning gevolgd, het ging tot aan het middenspel gelijk op, maar toen wist Andrea zich met veel moeite 1 steen winst te maken. J. d. Boer trachtte dit stuk terug te winnen, echter zonder resultaat en An drea won de partij foutloos. Ook J. Jonker won zijn partij en wel van J. Wesselius, welke laatste reeds bij de 28ste zet een blunder maakte, iets wat J. Jonker direct afstrafte. De partij P. BakkerW. Post werd ge wonnen door Bakker, hoewel W. Post een goede partij weggaf, alleen moet hij zich nog wat in het eindspel bekwamen. In de B-klasse verliep de strijd als volgt: H. Veltman won zijn partij van P. Wester- wal met tempo verschil. G. Mooi won op ge makkelijke wijze van R. Koffeman, de partij tussen J. Vastenhouw en K. Lichtendahl werd een verrassing, want eertgenoemde wist zo waar remise te spelen. J. Muntz won van A. Ras, doordat Ras in het eindspel enige fouten maakte. W. Hoefakker won gemakkelijk van Mo lenman en E. Wijker verloor van H. Oud. J. Bos won zijn partij van T. J. Menger en behield zodoende zijn plaats aan de kop in deze afdeling. M. Menger verloor van H. Dijkhuizen door dat hij in het. beginspel een grove blunder maakte.. H. Holt won tenslotte van J. d. Ruiter. wordt gevierd met pikante soirêe Ter ere van het 100-jarig bestaan van C. Dingler's boekhandel zal door deze firma een avond in het Kennemer Theater op Dinsdag 27 Januari worden gehouden, waar vijf Nederlandse, humoristische letter kundigen voordrachten over eigen werk zullen houden. Deze letterkundigen zijn: S. Carmiggelt, Eli Asser, Ferd. Langen, Annie M. G. Schmidt en W. Wittkoppe. In de strijd tegen de leden van dé Mau Mau in Kenya worden door de leden der daartoe opgerichte eenheden alle mogelijke wapenen gebruikt. Hier brengen zij een verdachte op. De Hoogovenbeambtenvereniging „De Gieteling" zal voor haar leden in Bever wijk en IJmuiden de verfilming van Shakespeare's „Henry V" met Sir Laurence Olivier in de hoofdrol, vertonen. Voor Beverwijk zal dit plaats hebben op Dinsdag 27 Januari in de bovenzaal van het Veilinggebouw aan de Breestraat en voor IJmuiden op Woensdag 28 Januari in de grote zaal van het Jeugdgebouw in de Rembrandtlaan. De afdeling Beverwijk van het t.b.c.- fonds „Draagt elkanders lasten" heeft de toneelvereniging Palvu uit IJmuiden be reid gevonden om Woensdagavond 21 Januari in het Kennemer Theater een uit voering te geven van het bekende toneel stuk „Van ander ras". Voor Maandag 26 Januari is voor de leden van het Doopsgezind Gemengd Zang koor de jaarlijkse algemene vergadering aangekondigd in het repetitielokaal aan de Meerstraat. Buiten de gebruikelijke agendapunten is er een bestuursverkiezing. Behalve de ver kiezing van een voorzitter, die aftredend is maar op bestuursvoorstel zijn functie zal blijven waarnemen, zijn er nog twee vaca tures. Het bestuur zal omtrent eventuele plan nen enige mededelingen doen. De veilingvereniging „De Noordermarkt bond" te Noordscharwoude heeft in 1952 een recordomzet bereikt van 7.790.000. Dit is de hoogste omzet, die op de veilin gen in de provincie Noordholland werd genoteerd. In December bedroeg de afzet 925.840. In de schuren en koelhuizen ligt thans een grote voorraad be'waarkool opgeslagen. De eerste weken van het nieuwe jaar is slechts weinig geëxporteerd. Besloten is het veilingpercentage voor de pootaardappelcoöperaties te verlagen van 11/4 tot 1 percent, aangezien de vereni gingen zelf belast zijn met de uitbetaling en de veiling hierin slechts een bemidde lende taak heeft te vervullen. Agamemnon,, 19 v. Maracaabo te Ciudad Trujillo Agatiha, 17 te Miri. Alamaik, 20 v. Genua te Port Sadd verw. Aïbliaisserdijk, 18 v. Havanna te Vera Cruz. Alohiiba, 17 v. Rio Grande 19 Buenos Aires verw. Aldiegontdia, 19 v. P lad ju te Bangkok. Al-genib, 17 v. Montevideo n. San Fran-cisco do Sul. Alhériia, 17 v. Las Palmas n. Antwerpen. Aliotih, 17 v. Rio de Janeiro ti. Victoria. Aluidra, 18 te Genua. Alwaiki, 18 v. Montevideo n. Paramagua. Amstelvaart, 18 Kp. St. Vincent gepass. Andijk, 18 te Antwerpen. Arendsikerk, 18 v. Hongkong naar Keelung. Axeldijk, 17 laat v. Rotterdam te New Orleans Alphard, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Amor, 18 v. Vlameica te Rotterdam. Arundo, 17 v. Rotterdam n. Antwerpen. Averdijk, 19 te Havanna. Almidij'k, 17 150 m. Z. New Orleans. Amstelistad, 18 750 m. O. Bermuda. Arnedijk, 1'8 120 m. Z. Salble eal. A bbedijk, pass. 18 Vlissinigen, Amstelpark, 18 Flores. Arendsdijk, 17 te Santos. Adiin'dia, 17 v. Pladju n. Singapore. Akkrumdijik, 18 nog ten anker Chittagong. Aldaibi, pass. 18 Casquets n. Rio de Janeiro. Alkald,, 18 van Ham/burg n. Antwerpen. Ampenan, 18 nog te Damman. Amsteldijk, 18 170 m. NW. Flores. Arnsitelkroon, 18 220 m. N- Perim. Amstelland, 18 120 m. O.NO. Natal. Amsteilidiep, 18 v. Halifax te Amsterdam. Arundo, 18 v. Rotterdam te Antwerpen. Amerskerk, 19 v. Cochin te Colombo verw. Bloemfontein, 18 v. Southampton n. T ene riff e. Blijdendijk, 18 v. Baltimore te Norfolk. Barendrech't, pass. 13 Ceylon. Billiiton, 18 Ceylon gepass. Bliitar, pass. 18 ten Z. Kreta Batnidjermasin, 17 v. Tj. Priok te Singapore. Batoela, 17 v. Leok te Stadong. Baud, 18 v. Amibon te Makassar. Breda, 19 v. Hamburg te Bremen. Blommersdijk, pass. 18 VTissioigen. B-aam., 17 v. Cartagena n. Kingston. Bengikaüis, 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Binitang, 19 v. d. Fhilippijnen n. Honolulu. BosC'hfonitein, 19 v. Antw. te A'dam verw. Caltex Pernis, pass. 18 Kp. Bon. Cailtex The Hague, 18 v. Si don n. Rotterdam. Clavella, 18 v. Miri te Singapore. Cailtex Utrecht, 18 v. Si-don te Rotterdam. Cirrus, 17 v Station Atil. Oceaan te R'dam. Cottica. 19 v. Amsterdam te Georgetown. Cronen'burglh, 18 v. IJmuiden n. Bilbao. Cailtex Leiden 18 160 m. O. Malta. Ca-ltex Delft 19 te Sidon te Roterdam. CaHisto, 18 910 m. N. Brisbane. Oeronda, 18 70 <m. NW. Sbarsbaai. Ohama, 18 150 m. N. Finisterre. Cis tul a, 18 810 m. Z. Christmas eil. Corilda, 18 t.h.v. Djedidah. Daler-dijk, 18 te Cristobal. Delft, 18 v. Trinidad te Curasao. Drente, 18 v. Djeddaih n. Massawah. Duiivendrecht, 17 v. Liverpool n. Vlaardingen. Du i vend ijk, pass. 18 Azoren. Delfshaven, 18 dWars Lowestoft. Diemerdijk, pass. 17 Kp. San Lucas. Donigedijk, 18 450 m. W. ten Z. Lands End. Douro, 19 te Amsterdam v. Cadiz. Edam. 18 v. Rotterdam te New York. Eenndijk, pass. 18 Azoren n. Havanna. Era, 13 Ceylon gepass. Eos, 19 te Rotterdam. Esiso Den Haag, 18 v. Rotterdam n. Aruba. Eiinnima, pass. 18 Dungeness n. Bordeaux. Eitreima, 18 170 m. O. Malta. Eendracht, verm. 19 v. Eleusdsbaai n. l9tanboel. Fadrsea, 18 720 m. Z. ten O. Cocos eil. Farmsum, 18 500 m. W.ZW. Lands End. Friesland, CKRL), 19 v. Port Said n. Suez. Gaasterkerk, 19 v. Mozambique te Belra. Garoet, 19 te Tj. Priok. Gordias, 16 v. Lissabon n. Tanger. Gadila 19 te Newcasle. Gouwe, 18 v. Amsterdam te Swansea. Gari, 17 bij Goeree. Groo'te Kerk, 17 300 m. W. Walvisbaai. Gooiland, 19 v. Z. .Amerika te Amsterdam. Hercules, 18 v. Izmir te Heraklion. Hydra, 18 v. Pta Prince n. Ciudad Trujillo. Haulerwijk, pass. 18 Perim n. Djeddah. Hera, 18 v. Cartagena n. Cristobal. Hecuba, 18 v. Hamburg naar Antwerpen. Helder, 18 v. Bremen te Hamburg. Haarlem, 17 dwars Trujillo. Hathor, pass. 18 ten N. Westpunt Kreta. Helicon, 17 90 m. N.NO. Kp. Hatteras. Hermes, 17 890 m. O.NO. Fayal. Hestia, 18 200 m. ZW. Flores n. An'tw. Indrapoera, 18 v. Rotterdam Via Southampton. Hos nacht 16-17 v. New York n. Cp. Haitien. Ittersum, 18 730 m. O. Bermuda. Japara (KRL), 19 v. Tj. Priok te Soerabaja. Jupiter, 19 v. Izmir te Istamboel. Joh. v. Oldenbarnevelt, 17 v. Melbourne te Am sterdam. Kertosono, 18 te Madras. Kieldredht, 18 v. Suez naar Aden. Kota Gede, 18 v. Baltimore te Galveston. Kota Agoeng, 18 v. Indonesië te Rotterdam. Kaimana, 19 v. Singapore te Penang. Kalabaihi, 18 v. Steenkool n. Ambon. Kota Baroe, 18 210 m. W. t. Z. Kp. St. Vincent. Karo-ssa, 17 v. Ambon maar Makassar. Karsik, 19 v. B-alikpapan te Men ado. Laertes, 19 v. Belawan te Port Swettertham. Leersum, pass. 18 en N.NO. v. d. Bermuda. Leopoldskerk, 19 v. Damman te Mena al Ahmadl. Leuvekerk, 19 te Marseille. Lieve Vrouwekerk, 17 te Marseille.^ Lissekerk, 18 v. Massawah n. Djeddah. Lanigkoeas, 18 Gibraltar gepass. Lemsterkerk, 18 v. Hamburg te Rotterdam. Luna, 18 te Rotterdam. Langkoeas, 21 ca. 22 u. v. Indonesië aan de Hoek van Holland verwacht. Laren beng, 18 ca. 14 u. v. Casablanca te VI aar- dingen verwacht. Lekhaven, 19 te Aden. Ldnge, 18 v. Hamburg n. Newport Mon. Loemerkerk, 19 v. Calcutta n. Rotterdam. Lekkerkerk, 18 te Karachi. Maasdam, 18 v. San Juan n. Norfolk. Maaskerk, 18 v. Cape Coast naar Laigos. Macoma, 17 v. Mena al Ahmada n. Rastanura. Mapia, pass. 17 Algiers. Marisa, 19 te Suez. Meliskerk, 18 te Singapore. Mentor, 18 v. Valencia naar Rotterdam. Metula, nacht 18-19 v. Bahkpapan te Singapore. Molenkerk, 18 v. Port Elizabeth te Kaapstad. Maas, pass. 18 Algiers n. Piraeus. Mataram, 18 Kp. Elba gepass. Modjokerto, 18 Sa-bang gepass. Mariekerk. 19 v. Antw. te Amsterdam verw. Maashaven. 18 v. Hamburg naar Rotterdam. Meerkerk, 18 360 m. O.ZO. Socotra n. Singepore Merwede, 18 180 m. W.ZW. Flores. Mitra, 18 530 m. ZO. Brisba-ne. Maasland, 18 v. Amsterdam te Bremen. Ma lea, 17 240 m. ZW. Azoren. Min jak, 22 te Soeraabja verwacht. Madoera, 18 v. Colombo. Muiderkerk, 19 v. Hamburg te Rotterdam Per mis verwacht. Noordam, 19 v. Rotterdam te New York. Nieuw Amsterdam, 18 190 m. Z.ZW. Kp. Hatteras Niigerstroom, 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Orestes, 18 v. Ma-racaibo te Barranquilla. Orion, pass. 18 Gibraltar. Ophir, 19 te Tj. Priok. Oranjefonteih, 19 v. O. Afrika te Amsterdam verwacht. Oberon, 18 490 m. NO. Mona eil. Ovula, 18 720 m. W.ZW. Madeara. Papendrecht, 18 v. Curasao te Kaapstad. Phronfcis, 17 v. Hamburg te Gdynia. Poelau Laut, 18 v. New Orleans te New York. Prins Joh. W. Friso, 20 v. Rotterdam te Ha-lifax verwacht. Prins Maurits, 18 v. Liverpool naar Rotterdam. Polyphemus, pass. 18 Ceylon n. Penang. Parkhaven, 17 v. Bremen te Schiedam. Plancius, 19 v. Semairamg te Tj. Priok. Prins Alexander, 18 4 00 m. ZO. ten O. Kp. Race. Pygmalion, pass. 18 Kp. San An/tonao. Papendrecht, 18 v. Kaapstad n. vangebied Zuid. IJszee. Poseidon, 17 250 m. ZO. Kp. Hatteras. Prins Willem II, 18 340 m. NW. ten W. Flores.- Prins Willem IV, 17 Kp. Palos gepass. Radja, 18 v. Pailembang n. Tj. Priok. Rafeala, 18 v. Fladju n. Tjilitjap. Roebdah, 18 v. Cebu ten anker baai. Roepat, pass. 18 Gibraltar n. Halifax. Rotula, pass. 18 Miami. Ruys, 17 v. Tj. Priok n. Mauritius. Rijndam, 18 v. Le Havre n. Southampton. Rijnland, 18 v. Amsterdam te Buenos Aires. Reael, 18 v. Bali te Soerabaja. Reymiersz, 18 v. Soerabaja te Makassar. Rotti, pass. 17 Brothers n. Aden. Rondo, 19 v. Calcutta n. O. Afrika. Rita, pass. 18 Oostkust Malakka. Sailatiga, 18 v. Sa-n Francisco n. Los Engeles. Samarinda, 17 v. Coosbaai n. San Francisco. Saparoea, 18 te Novoredondo. Sarangan, 18 v. San Francisco te Taco-ma. Scherpendirecht, 18 v. Paranagua n. Trinidad. Schiedijk, 18 v. Colombo n. Djibouti. Sibam, pass. 17'eil. St. Maarten. Sliedireoht, pass. 17 Kp. Frio. Soestdijk, 17 v. Philadelphia te New York. Stentor, 16 van Trioidad naar Amsterdam. Straat Soeruda, 19 v. Lorenzo Marques te Bedra Salland, 17 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Schie, 18 v. Rotterdam n. Sevilla. Sibajak, 19 te Curagao. Singkep, 17 Sabang gepass. Stad Maastricht, 18 v. Rotterdam n. Livorno. Saroena, pass. 18 Str. Sibutu. Sairpedo-n, 17 490 m. W.ZW. Azoren. Siberoet, 17 v. Amp'aoa n. Makassar. Sibigo, vertr. 21 v. Tjilatjapa n. Palembang. So-mmelsdijk, 18 v. Bremen te Hamburg. Stad Rotterdam, 19 v. Avonmouth te Vlaajdin- Stanvac Benakat, 18 e Sungeigerong. Swartenhondt, 17 v. Makassar n. Soerabaja. SailHa-nd, L3 t.h.v. Victoria n. Ilheos. Siglii, 18 249 m. Z. Ba-ssein. Singkep, 18 280 m. W. Sabang n. Aden. Stad Alkmaar, 18 670 m. O. ten N. Bermuda. Stad Arnhem, 20 ca. 14 u. v. Narvik te R'dam. Stad Rotterdam, 19 .vAvonmouth te Vlaard'in- gen verwacht. Sumatra, 19 t.h.v. Kp. Comorin verwacht. Tabinita, 18 rede Tj. Priok. Teucer, 18 v. Palembang te Cheribon. Thalatta, 19 v. Mena al Ahmadi n. B-erre. Tjibantjet, pass. 18 Singapore n. Hongkong. Tjipon-as, 19 v. Soerabaja te Isabella. Tjisadane, 18 v. San-tos n. Rio de Janeiro. Tjitjalengka, 18 v. Okinawa n. Hongkong. Tominii, 17 v. Steenkool n. Meruado. Trompenberg, 18 v. New Orleans te Mobile. Tara, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Tjimenteng, 15 te Hongkong. Tomori, 15 te Singapore. Tosari, pas-s. 18 16 u. Ceylon n. Belawan. Tankhaven II, 18 v. Palembang n. Singapore. Teiresias, pass. 18 Na-tuna eil. Tj-ibodas, 17 v. Semarang n. Soerabaja. Tankhaven III, pass. 18 Oostkust Malakka. Telamon, 17 220 m. Z. ten O. Kp. H-atteras. Themisto, pas-s, 18 Bea-Ohy Head. Tibia, pass. 18 Arnamba eil. Triton, 18 440 m. W. Finisterre n. Antw. Tj-iluwah, 17 v. Hongkong naar Singapore. Themisto, 17 v. Amsterdam n. Philadelphia. Titus. 17 v. Bremen te Amsterdam. Utrecht, 17 560 -m. ZW. San Francisco. Van Outhoorn, 17 v. Tj. Priok n. BiLliton. Van Riebeeck, 19 v. Singapore te Belawan. Van Riemsdijk, 19 te Maka-ssar. Waal, 17 v. Istanboel naar Izmir. Wonosa-ri, 18 v. Singapore naar Manilla. Waterman, -18 t.h.v. Cartagena n. Cristobal. Willemstad, 19 v. Cristobal. Waingapoe, 19 v. Singapore te Soerabaja. Westland, 19 v. Amsterdam te Hamburg. Waterland, 19 v. Hamburg te Amsterdam. Westerdam, 19 v. New York te Rotterdam. Wieldrecht, 18 00 m. W. Madeira. Winterswijk, 18 geankerd bij Westhinder. Willem Ruys, pass. 18 23 u. Kp. Finisterre. 21 ca. 9 u. te Rotterdam verwacht. Westland-, 17 v. Amsterdam naar Hamburg. I.Tsel, 17 v. Izmir te Amsterdam. Zeeland V'KRL), 18 te Singapore. Zuiderkruis. 18 450 m. Z. Kp. Palmas. Zeeland (SSM), 18 v. Kopenhagen te Blyth. Zijpenberg, 17' Panfellaria gepass. KLEINE VAART Atlas, 19 te Amsterdam v. Hamburg. Arnoudspolder, 17 v. igo naar Antw. Audacia, 18 v. Valencia te Huil. Betty, 19 v. Cardiff te Brest. Brem, 17 v. Antwerpen te Lissabon. Batavier III, pass. 18 Ouessant. Born-rif, verm. 19 v. Eling naar Rotterdam. Cal-anid, 19 v. Rochefort te Tomnay Charente. Cornells Houtma-n, 19 v. Preston te Barry verw. Deo Duce, 17 v. Honfleur p. Gothenburg. Depa, 17 v. Aarhus te Grena'a. Doklaan, pass. 18 Oporto. Duivela-nd, 19 v. Blyth te Lubeck. Deni, 17 geankerd St. Ivesbaai. Diligentia, 18 v. Fawley te Cardiff. Eüisa. 17 v. Al-exandrië te Tobroek. Elsenburgh, 17 v. Rotterdam te CCasablanca. Franka, 18 v. Cuxhaven n. Delfzijl. Frisia-, 18 40 m. ZO. Kp. Nao. Gaasterland, 19 v. Rottendam te Hairlingen. Harold, 13 v. Brake naar Sandefjord. Hagno. 19 v. Dublin te Rotterdam. Haskeriand, 18 v. d. tyne te Harlingen. Hast I, 17 v. Sunderland n- Tónnay Charente. Hast IV, 17 van Rouaan. Hoflaan, 18 v. Swansea maar B-rest. Import, 18 v. Vllssingen. Ingeborg, 19 v. Kopenhagen n. Frederikstad. Joost, 16 te Goole van Rotterdam. Julia, 18 v. Esbjerg n. IJmuiden en A'dam. Kenitra, pass. 17 Finisterre. Kortena-er, 17 v. Swansea naar Le Havre. Lvdda, 17 v. Cardiff naar Swansea. Mizar. 19 v. Dordrecht te Rotterdam. Muphrid, 18 bij Vllssingen. Marcella, 19 v. Grangemouth n. Aberdeen. Merehaven, pa-ss. 17 Ouessant. Mirach, 18 v. Casablanca n. Safi. Mirza-m, 15 v. Casablanca n. Rouaan. Monica, 19 v. Seü-zete te Beifa-st. Noord, 19 v. Shellhaven te Billi-nigham verw. Nero, 18 v. O-porto n. Antwerpen. Nelly, verm. 20 v. Rotterdam n. Accra. Netta, 18 op de E-lbe. Omlamdia, 18 v. Casablanca n. Safi. Ois-e, 17 v. Parsij naar Rotterdam. Olivier van Noort, 19 v. Millom te Newport verwacht Prior, 18 v. Sharpness te Par. Pavo, 16 v. Portsmouth n. Rotterdam. Pono, 16 v. St. Navaire n. Bayonme. Rijnhaven, 17 v. Gibraltar. Robert, 17 v. Stettin naar Larvik. Servus,- 19 v. Par te Amsterdam. Silvreta, 18 v. Boston te Antwerpen. Sirius, 17 v. Treport te Duinkerken. Sporota, 16 v. Workington n. IJmuiden. Spurt, pass. 17 Kp. St. Vincent. Swallow, 18 v. Rouaan n. Casabl-anca. Timor, 18 v. Rotterdam n. Duinkerken en Dublin Tromp, 16 v. Goole n. Duinkerken. Trompertburgh18 v. Stockholm te Norrkoping Texel, verm. 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Twee Gebroeders, 17 v. Casabl-anca n. Nam-tes. Tilly, 16 te West Hartlepool v. Kalmar. Viking, 18 v. Assens te Gothenburg. Van Brakel18 v. Gothenburgh te W. Hartlepool Vrijb-urgh, 18 v. Duinkerken te Londen. Vlier, 17 v. Antw. te Oporto. Volharding, 17 v. Nanites te Bordeaux. Westlaan, 18 v. Hambifrg n. Rotterdam. Westipoldier, 18 rede Vlissdngen. Wiebold Bohmer, 16 v. Bordeaux n. Lissabon. Walenburgh, 17 v. Bordeaux n. Casabl-anca. Willem Baren-dsz, pass. 18 E-skerries. SLEEP VA ART Ebro, pass. 18 Westhinder met stoomschip. Hudson, 18 v. Bari naar Palermo. Loire, 18 v. Dover te Hamburg. Noordholland, met s.s. Toledo 19 410 m. O. ten N. Das Fartak. Oceaan, 17 te Suez. Thames, met zuiger en bak 17 te Port Said. Tyne, 17 560 m. O. ten Z. Albany. Zwarte Zee, met hopperzuiger 17 te Port Said. Voor de Hoop. De actie voor het nieuwe Hospitaalkerkschip „De Hoop" gaat goed; na de talloze blijken van sympathie hebben nu ook verscheidene kleinhandelaren in vis „ingehaakt": in diverse winkels kan men nu busjes vinden, waarin een offertje voor een nieuwe Hoop wordt verwacht. Wel verdere daling, maar nog geen „plof". Met de vaste in het (verre) voor uitzicht kunnen de visprijzen kennelijk een stootje velen. Al was de aanvoer gisteren in IJmuiden zeer groot, de prijzen zakten niet navenant. Laptong hield zich welis waar met moeite staande op 2,10 en de overige soorten nestelden zich op de 1,45, maar de grove slips deden toch nog 1,30. De grote schol, die over de hele linie mager bleek te zijn, bracht het tot niet meer dan 18,a 20,en de grootmiddel ging er wat beter in met 35,de tweetjes maakten 24,en de drieën 15,Aan het eind van de afslag trokken de drietjes zelfs enigszins op tot rond 18,Grote schelvis, die schaars was noteerde graag 70,en de braadjes maakten 40,ter wijl de overvloedige wijting goeddeels de pufschuit induikelde, al deed het mooiste gestripte goed nog zo'n 12,— en 10, Dure Deense. De kabeljauwkotter Esb jerg 30, die de Maandagmarkt verraste met een mooi vangetje Deense dikkoppen, kreeg voor de prima kwaliteit 8085 per kist van 125 kilo. Het schip besomde daardoor liefst 9520,—. Makreel viel mee. Al waren er gisteren ruim 1000 kisten makreel in de hal te vin den, de handel bleek er nogal weg mee te weten en betaalde 25 tot 27 per 50 kilo. Bergen en Flamingo. De trawler Ber gen, die Maandag de hoogste besommer werd met 18.400, werd danig terzijde ge streefd door de Flamingo, die voor een eveneens 14-daagse reis maar even minder besomde. Voor twee weken besomden de Vemmers Herman en Postboy ieder 16000. Van de Hollandse vloot werd de zwaarste concurrent voor de hoge Deen E 30 de KW 24 met 4220. Vandaag ruimschoots. Van de trawlers lagen vanmorgen voor de wal de Sumatra met 330 gestripte wijting, 170 makreel, 150, zwarte kool, 50 dichte wijting, 25 varia; de Gelria met 330 gestripte en 60 dichte wij ting, 80 makreel, 70 schelvis, 30 haring, 130 zwarte kolen, 25 diversen en 70 stuks stijve kabeljauwen, terwijl de Antje zoals gemeld 650 ijsdikkoppen en 400 stijve plus 40 man den diversen opleverde. De „Heemstede" (IJM 53) vertegenwoordigde de logger- vloot met 1200 kilo tong en 50 kisten grove schol. Tuk op de middenweek. Al staat er nog niet veel officieel vast voor de markt van Woensdag, het lijdt geen twijfel of de Nor- ma, Limburgia en de Eli zullen zich voor deze markt, die als de beste van de week geldt, wel komen. Temeer daar deze sche pen al 13 en 14 dagen op zee zijn. Voor de rest van de week staan dan nog op de nominatie: de Eveline (9 Jan.); Tzonne (10 Jan.), KW 75 (12 Jan.); Zeelandia (13 Jan.). Nadien staan geboekt de Vios en Tu- bantia (14 Jan.); Haarlem (15 Jan.); Tu- bantia (15 Jan.); Bloemendaal, Maria van Hattum en Polderman (16 Jan.); Jan, Mary en Vikingbank (16 Jan.). Besommingen. IJM. 25 Flamingo 18.575, IJM 16 Bergen 18.430; 2 trawlers met ƒ33.700; IJM 17 ƒ3.017; IJM 18 ƒ3.225; KW 94 ƒ1.718; KW 21 ƒ1.651; KW 53 1.685; KW 98 ƒ2.426; KW 210 1.400; KW 34 ƒ3.567; KW 133 ƒ3.354; KW 30 1.950; KW 276 1.960; KW 7 3.027; KW 210 ƒ4.273; AM 16 2.730; E 30 9.520; RO 2 ƒ3.030; IJM 204 ƒ3.060; KW 104 3.798; KW 169 2.879; KW 107 2.738; KW 24 ƒ4.226; KW 84 2.780; KW 163 3.349; KW 91 2.880; KW 89 3.150; KW 51 ƒ3.490; KW 17 ƒ3.030; KW 27 1.750; KW 26 ƒ3.480; KW 59 3.920; KW 75 ƒ3.630; KW 166 ƒ3.300; KW 125 ƒ4.039; KW 108 ƒ2.450; KW 28 3.830; KW 70 3.730; KW 51 ƒ3.540. In de zomer van 1953 nemen drie teams van de tennisclub Bakkum deel aan de competitie van de L.T.B. De competitie spelers zullen worden geoefend door de heer J. Martens Jr.; de „oudere" jeugd en de jongere leden gaan onder geregeld toezicht oefenen en ontvangen zo nodig verdere lessen van een tennisleraar. Dit hebben de leden van de tennisclub ver nomen op de jaarvergadering die in hotel De Harmonie is gehouden. Zij hoorden tevens dat de heer Dick van der Horst, die gedurende enige jaren de gangmaker en leider was van de club, al deze werk zaamheden voorlopig niet meer zal kunnen verrichten. De traditionele clubkampioenschappen worden weer in Juni-Juli gespeeld, en voor de niet in de competitie spelende leden zullen er vriendschappelijke ont moetingen worden georganiseerd. Nog deze zomer komt de jeugdploeg van Bak kum uit tegen de jeugd van de T.C. „Uit geest", en de beste jeugdleden zullen hun krachten beproeven in de districts- en Zaanse jeugdkampioenschappen. Nu Castricum 10.000 inwoners telt, wordt het gewenst geacht, dat er een bescheiden tennispark je met bijvoorbeeld twee banen en mogelijkheid tot uitbreiding wordt aan gelegd. Nog steeds komen er verzoeken binnen voor toetreding als lid. Helaas kunnen er slechts enkele verzoeken worden ingewilligd, daar het aantal leden van circa 80 voor de ene baan die Bakkum bezit, toch al te groot is. Het bestuur van de tennisclub bestaande uit de heer W. E. van Keeken, voorzitter; mejuffrouw G. M. Lankamp, secretaresse; J. Immink, penningmeester en J. Zaal, ma teriaal-commissaris is op deze jaarvergade ring met algemene stemmen herkozen. In de onderlinge competitie van de Castricumse schaakclub De Pion raakte Walther Uhl een kostbaar puntje kwijt door van C. J. Heeck te verliezen. Hierdoor kwam C. Bennes, alleen aan de kop te staan. De verdere uitslagen zijn: Werner Uhl—J. Bos 10; L. BornD. Keetbaas afgebroken; H. Hoogervoorst—R. v. d. Berg 1—0; J. Lute N.-Kortekaas 1—0; P. Zwart—S. van Wee- ren 10; W. MolenaarB. Schlosser af gebroken. Voor de groente andijvie kregen de tuin ders in Castricum Maandag de beste prijs van f 0,80f 1 per kilo. De andere soorten groente hadden de volgende noteringen- rode kool 72, groene kool 75, spruiten (ge- ?ShoP„nd) 41~75' spruiten (ongeschoond) 18—2„, spruitkoppen 2023, boerenkool 91é15, prei 38, peen 6—714

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7