Dwight Eisenhower ingehuldigd als president van de V.S. Politie arresteerde tweeduizend mensen bij relletjes in Rome Weerbericht Parade van meer dan drie uur volgde op eedsaflegging Ransel van soldaat kan lichter zijn dan plunjezak van gevangene Haarlems Dagblad De Duitsers V eiligheidsvoorschrif t is niet nagekomen Het woord is aan Tegen nieuwe kieswet Enorm tumult in Kamer van Afgevaardigden Melk wordt één cent duurder Rustig weer houdt aan Het proces-Oradour Nederlandse regering zond gelukwens Eisenhower nog zonder kabinet Na de botsing te Deventer Diner ten Paleize voor het Corps Diplomatique Eisenhowers inhuldigingsrede: 67e JAARGANG No 164 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoof dredactie en alle af delingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 21 JANUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 12 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BONDSKANSELIER ADENAUER heeft een radio-rede gehouden. Dat er ook maar enige kans zou bestaan op een nationaal- socialistisch machtsherstel in West-Duits- land heeft hij ontkend. De Duitse politieke verhoudingen zijn volgens hem stabiel en de bevolking heeft zich in hoge mate on vatbaar getoond voor radicalisme, hetzij van rechts of van links. Zijns inziens be staat daartegen een gezonde scepsis. Hij heeft het Amerikaanse opinie-onderzoek gecritiseerd, dat op stijgende aanhang der neo-nazi's duidt en hij heeft ook het En gelse beleid bij de arrestatie van de leiders der groep-Naumann te Hamburg gegispt, ofschoon hij toegaf dat deze groep aan dacht verdiende en dat de Duitse politie ertegen opgetreden zou zijn, als zij vol doende bewijzen had gehad. Wij hebben al de opmerking gemaakt dat het verdere onderzoek der Britse veilig heidspolitie, die een massa documenten in beslag heeft genomen, zal moeten aantonen wat er verder in die zaak-Naumann zit en er daarbij de aandacht op gevestigd dat de Britse bezettingsautoriteiten in de loop der jaren zo weinig neiging tot zulke acties hebben getoond, dat dit pas hun eerste op treden tegen een politieke groep is. Wat nu dat opinie-onderzoek betreft, waarvan wij gisteren de onbehagelijk-aandoende resul taten vermeldden: het is gehouden door een Duits bureau „für Markt- und Meinungs- forschung" te Frankfort, zij het dan op verzoek der Amerikaanse autoriteiten. Het is niet voor het eerst gehouden, maar al voor de derde maal. Daarom maakt het rap port ook een vergelijking met de toestand van anderhalf jaar geleden. Het zegt dat in achttien maanden „een aanzienlijke toene ming van de nationalistische gevoelens" in West-Duitsland gebleken is. Het constateert op grond van ondervraging van twaalf honderd personen, dat in Mei 1951 door 34 der ondervraagden verklaard werd dat er meer goed dan kwaad in het Hitier- régime gescholen had en dat 40 toen zei dat dit régime afkeuring verdiende, maar dat in December 1952 deze resultaten resp. 44 en 39 "/o waren geworden. Onder de jonge Duitsers waren de uitkomsten 49 en 29 En in de leeftijdsgroep van 18 tot 24 jaar bleek 56 °/o voor één enkele sterke nationale partij te zijn en maar 23 ertegen. De Bondskanselier heeft wel de vroegere onderzoeken genoemd, maar gezegd dat er nooit zulke conclusies uit zijn getrokken als ditmaal is geschied. Hij vindt het aantal ondervraagden zeer gering en de formule ring van sommige vragen merkwaardig. Ook heeft de Amerikaanse Hoge Commis saris hem niet officieel van dit onderzoek in kennis gesteld: hij heeft het voor hel eerst te zien gekregen in berichten van persbureaux. Ongetwijfeld moet men niet te grote be tekenis hechten aan een onderzoek waarbij de geraadpleegde „doorsnede" der bevol king zich tot twaalfhonderd mensen be perkt. Maar ook als men voor onnauwkeu righeid een ruime marge rekent ziet dit resultaat er nog wel onrustbarend uit. Stel dat men die 34 van Mei 1951 nu eens tot 25 en de 44 van December '52 tot 35 terug moest brengen. Dan zou niet alleen het percentage nog hoog zijn, maar boven dien de stijging blijven opvallen. En in het Westen lean men moeilijk nalaten, zich de jaren van opkomst van Hitler's- Nazi-partij te herinneren, die tenslotte aan het bewind kwam toen zij nog geen volstrekte meer derheid bij verkiezingen had gehaald. Nu zegt de Bondskanselier, dat hij niet aan de indruk kan ontkomen dat elementen, die Europa vijandig gezind zijn, de ge legenheid hebben willen aangrijpen om de Europese eenheid te vertragen of te voor komen. In een persconferentie heeft hij ook de ontvluchting der Nederlandse ge vangenen uit Breda en het te Bordeaux gevoerde proces-Oradour aangevoerd als gebeurtenissen, die een slechte atmosfeer voor onderhandelingen hebben geschapen. Hier gaat hij in zijn ijver ongetwijfeld te ver. Die ontsnapping uit Breda heeft er niets mee te maken en er zou volstrekt geen irritatie uit gevolgd zijn als zijn eigen politie'iets bereikt had bij de opsporing en zijn eigen organisatie wat vlotter had be slist omtrent de vraag van uitwijzing. De vertraging heeft nationalistische Duitse bladen tijd gegeven voor een verzet tegen die uitwijzing, waarvan wij in Nederland wel met belangstelling kennis moesten ne men. Wat het proces-Oradour te Bordeaux betreft.... dat moest te eniger tijd wel eens aan de orde komen. Het is duidelijk dat Adenauer in een on aangename positie verkeert en het is treu rig dat de jongste gebeurtenissen de wor ding van Europese eenheid ongetwijfeld schaden. Dat zal in verscheidene Westerse landen betreurd worden, in de eerste plaats wel in Nederland. Ook in Amerika, dat die eenheid steeds zo sterk heeft aanbevolen. Het is niet al te duidelijk hoe de Bonds kanselier zich „de werking van aan Europa vijandige elementen" voorstelt; hij zal toch moeilijk kunnen aannemen dat b.v. de Amerikaanse Hoge Commissaris zich bij dat opinie-onderzoek door communisten heeft laten bedotten. Al met al is het een onrustige en zowel voor het Westen als voor de Bondskanselier pijn lijke loop van gebeurtenissen, die de laat ste weken te zien hebben gegeven. Men kan er moeilijk bij vergeten, hoeveel gunstiger de sfeer in West-Duitsland ten aanzien van Europese eenheid een jaar of drie geleden was. Als toen de kans was aangegrepen had veel narigheid in deze tijd voorkomen kun nen worden. R. P. BORDEAUX (DPA). Dinsdag zijn in het proces-Oradour te Bordeaux drie be klaagden gehoord. De vroegere onder-officier van de Waf- fen-SS George Boos de enige der El- zasser beklaagden die vrijwillig bij de SS heeft dienstgenomen gaf toe dat hij in Oradour mannen terechtgesteld en gewon den afgemaakt heeft. De Elzasser Buch bekende in Oradour deel te hebben uitgemaakt van een execu- tiepeleton en vier of vijf geweerschoten te hebben gelast. Beklaagde Albert Spath zei dat hij al leen maar op wacht had gestaan in het dorp. Later is hij gedeserteerd. Als vrij williger in Indo-China is hij wegens ge drag onderscheiden. WASHINGTON, (Reuter/AFP). De nieuwe president van de Ver enigde Staten, generaal Dwight D. Eisenhower, begon de historische dag van zijn inhuldiging met in gezelschap van zijn echtgenote Mamie een speciale dienst van 20 minuten bij te wonen in de nationale Presbyteriaanse kerk te Washington. De eigenlijke plechtigheid der inhuldiging met alle traditionele pracht en praal begon tegen elf uur plaatselijke tijd op het plein voor het Kapitool. De toeschouwers stonden hier opgepakt, tegen de winterkoude beschermd in hun overjassen. Het echtpaar Eisenhower was na de kerkdienst teruggekeerd naar het hotel Statler. Van hier begaven de nieuwe president en zijn echtgenote zich in een open auto naar het Witte Huis om vandaar met president Truman en echtgenote naar het Kapitool te gaan. Eisenhower droeg, zoals hij reeds had aangekondigd, een zwarte deukhoed. Langs de weg stonden de trottoirs vol met vlaggetjes wuivende toeschouwers en ook achter de ramen van de gebouwen langs de route verdrong men zich om de stoet te zien. Met gezang en gejuich werd de stoet op het plein voor het Kapitool ontvangen. De officiële gasten namen plaats op de tribune en blootshoofds, staande op de trappen van het Kapitool, sprak Eisenhower de volgende formule uit: „Ik zweer plechtig, dat ik getrouwelijk het ambt van president van de Verenigde Staten zal vervullen en naar mijn beste vermogens de grondwet der Ver enigde Staten zal bewaren, beschermen en verdedigen". Vervolgens schudde hij ex-president Truman de hand en kuste zijn echtgenote. Openingsgebed Alvorens zijn inaugurele rede te begin nen, sprak Eisenhower het volgende gebed uit: „Almachtige God, zoals wij hier op dit ogenblik staan, smeken mijn toekomstige medewerkers in de uitvoerende macht der regering en ik U, dat Gij onze toewijding in dienst van de aanwezigen hier en hun medeburgers overal elders volledig wilt maken. Geef ons, zo bidden wij, de macht om duidelijk goed van kwaad te onder scheiden en maak dat al onze woorden en daden hierdoor en door de wetten van dit land worden bestuurd. In het bijzonder bid den wij, dat onze zorg zich moge uitstrek ken over een ieder, ongeacht stand, ras of kleur." In zijn inhuldigingsrede klonk Eisen hower's stem zeer ernstig. Men applaudis seerde, toen hij zei dat het land de toekomst tegemoet ziet „niet met vrees en verwar ring, maar met vertrouwen en overtuiging". Ook bij andere gedeelten van Eisenhower's rede werd geapplaudisseerd. Het feest begon Na zijn inhuldiging lunchte Eisenhower met de door hem benoemde, leden van het kabinet. Vervolgens reed hij aan het hoofd van een lange stoet door de hoofdstad naar het Witte Huis, waar hij de optocht zou gadeslaan. De president was blootshoofds en zat in een open witte cadillac. Langs de weg stond een enorme menigte, die de nieuwe president luid toejuichte. De auto van de president werd voorafgegaan door een indrukwekkende rij motorpolitie. De kapel van het leger, ongeveer 200 man in schitterende uniformen, volgde de auto. Er werden 21 saluutschoten gelost toen de nieuwe president het plein van het ka pitool tussen de juichende menigte opreed. Vice-president en mevrouw Nixon volgden in een andere auto. Reeds uren voordat de stoet zich in be weging zou zetten, stond er een grote men senmassa langs de weg. De optocht bestond uit 50 praalwagens, Indianen, militaire een heden, orkesten, fanfarecorpsen en olifan ten. Op de brede Pennsylvania Avenue, waar langs de stoet ging, reden in andere auto's, vier naast elkaar, honderden hoogwaardig heidsbekleders, van opperrechter Vinson tot republikeinse partijleiders, naar het Witte Huis om met Eisenhower de optocht gade te slaan. Tientallen bussen vervoerden an dere notabelen. Een regen van papieren daalde op de auto's neer, toen deze langs een groot kan toorgebouw reden. Eisenhower, die vrijwel de gehele weg bleef zitten, beantwoordde deze begroeting door met opgeheven armen het V-teken te maken. De parade De president stond vervolgens op het podium voor het Witte Huis in de houding om de parade van drie uur af te nemen. Een cowboy reed naar de plaats waar Eisenhower de parade afnam en vroeg: „Met uw permissie, meneer de president, mag ik een lasso over uw hoofd werpen?" De president stond op en de cowboy slaag de er bij zijn tweede poging in de lasso om de schouders van Eisenhower te werpen. Bij de parade werd voor de eerste maal het vernielendste stuk geschut van het Amerikaanse leger, het 85 ton wegende atoomkanon, dat granaten kan afvuren over een afstand van 30 kilometer, aan het publiek getoond. Afscheid Later begroetten duizenden personen Truman, toen hij op het Union Station aan kwam voor de reis naar zijn woonplaats Independence. Hij maakte de reis met het presidentiële rijtuig, dat Eisenhower voor deze gelegenheid te zijner beschikking had gesteld. De scheidende president werd een spontane ovatie gebracht. Truman zei: „Ik zal dit nooit vergeten, al word ik honderd jaar". Namens de Nederlandse regering heeft minister-president dr. Drees het volgende telegram gezonden aan Eisenhower: „Ik heb het grote genoegen u uit naam van de Nederlandse regering mijn meest hartelijke gelukwensen aan te bieden ter gelegenheid van uw inauguratie als president van de Verenigde Staten van Amerika. Het Nederlandse volk zal zich u al tijd herinneren als de leider van de geallieerde strijdkrachten, die Europa bevrijdden. De grote belangstelling, die u heeft getoond voor de opbouw van het economische en militaire poten tieel der Europese landen, geeft ons het vertrouwen dat de Verenigde Staten onder uw bezielende leiding hun samenwerking met alle vredelie vende naties ter handhaving van de vrijheid en de democratie in de wereld zullen bestendigen." WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower, die aanvankelijk gehoopt had, dat zijn gehele kabinet tegelijk met hem op de dag van zijn inhuldiging beëdigd zou zijn, heeft nog geen regering doordat senator Wayne Morse bezwaren maakte. Zoals gemeld, zijn er bezwaren gerezen tegen de benoeming van Charles Wilson tot minister van Defensie wegens zijn aan delenbezit in „General Motors". De se naatscommissies hebben om genoemde re den Wilsons benoeming niet voorlopig wil len goedkeuren. Eisenhower had nu de senaat slechts de namen van de acht andere wel aanvaarde personen van zijn keuze ter goedkeuring voorgelegd, in afwachting van de beslis sing der senaatscommissie voor de strijd krachten ten aanzien van Wilson. Ook aan de verkorte ministerlijst kon echter niet terstond door de senaat zijn goedkeuring worden gehecht, doordat Wayne Morse be zwaar maakte tegen de opschorting van de procedureregels, die hiervoor nodig was. Wayne Morse, republikein, steunde tij dens de verkiezingscampagne de democra tische candidaat. Bij het onderzoek naar de oorzaak van het spoorwegongeluk in Deventer is geble ken dat een der veiligheidsvoorschriften niet is nagekomen. Indien goederentreinen van het fabrieksterrein der N.V. Thomas sen en Drijver naar het hoofdspoor worden gerangeerd, zoals Maandagavond gebeur de, moet de rangeerder bij de nabijgelegen seinpost een sleutel halen. Door het ver wijderen van deze sleutel uit de seinin- richting worden de seinen voor het hoofd spoor op onveilig gesteld en in die stand geblokkeerd. De rangeerder mag de sleutel pas terugbrengen als de goederentrein het hoofdspoor heeft verlaten. Maandagavond kreeg de seinhuiswaühter de sleutel eohter reeds terug toen de goederentrein nog op Vol taire: Ik ben het oneens met ieder woord dat u zegt, en ik zal tot het laatst strijden voor uw recht om het te zeggen. het hoofdspoor stond. Hij kon toen de seinen voor de electrische trein op veilig zetten. De voorman-rangeerder J. en de ad junct-commies H., die voor deze onjuiste gang van zaken verantwoordelijk zouden zijn, zullen medisch en psychotechnisch worden herkeurd. Zij zijn niet ontslagen. Mooht uit de keuringen blijken, dat zij voor hun huidige functie ongeschikt zijn, dan zullen zij elders in het bedrijf te werk worden gesteld, of worden gepensionneerd. Twee bij het ongeval betrokken rangeer ders, V. en S., zullen worden herschoold. In het paleis op de Dam te Amsterdam hebben Koningin Ju liana en prins Bern, hard Dinsdagavond aan de leden van het Corps diplomatique een diner aangebo den. Tot teleurstelling van de nieuwsgierige Amsterdammers gin gen de hoge gasten het Paleis binnen aan de achteringang aan de Nieuwe Zijds Voor burgwal. Aan het di ner in de troonzaal zaten in totaal 58 per sonen aan. Een or kestje, samengesteld uit leden van de Koninklijke Militaire Kapel, zorgde voor de passende muziek. WASHINGTON (Reuter). Na zijn be ëdiging als president der Verenigde Staten heeft generaal Eisenhower van de trappen van het Kapitool te Washington zijn inhul digingsrede uitgesproken waarin hij in grote trekken zijn te voeren politiek schet ste. Een dichte menigte en millioenen tele visie- en radio-luisteraars hoorden de redevoering aan, waarin de nieuwe presi dent beloofde nooit een aanvaller te zullen afkopen met verdorven afspraken, omdat bij „een uiteindelijke keuze een soldaten ransel een minder zware last zou blijken dan de plunjezak van een gevangene". „Het vertrouwen, dat wij koesteren, be hoort niet ons alleen", aldus Eisenhower, „doch alle vrijen in de wereld". „Deze gemeenschappelijke band bindt de rijstverbouwer in Birma en de verbouwer van tarwe in Iowa, de schaapherder in Zuid-Italië en de bergbewoner in het An- desgebergte". „Deze band legt een gemeenschappelijke waardigheid op de Franse soldaat, die sterft in Indochina, de Britse soldaat, die sneuvelt in Malakka, en de Amerikaan, die in Korea het leven Iaat." President Eisenhower somde een aantal grondbeginselen op als leidraad van zijn politiek in deze „eeuw van voortdurende uitdaging", die vrijheid tegenover slaver nij, licht tegenover duisternis stelt: „De oorlog verafschuwend, zien wij als eerste opdracht de ontwikkeling van de kracht, die aggressie zal afschrikken. Wij zijn bereid tezamen met iedereen te pogen de oorzaken van wederzijdse vrees en wantrouwen onder volken weg te nemen en zodoende drastische beperking van be wapening mogelijk te maken", zo zei Eisenhower. De enige voorwaarden hiertoe zijn, dat de pogingen logisch en eerlijk zijn gericht op verzekering van vrede en dat zij methoden verschaffen waarmee elk land zijn goede trouw zou bewijzen. „Noot zullen wij trachten een aanvaller te bevredigen door valse en verdorven ver kwanseling van eer voor veiligheid. Ge zond verstand en gezonde eerlijkheid dic teren beide de nutteloosheid van sussings- politiek. Wetend, dat slechts een krachtig en on metelijk productief Amerika de vrijheid in onze wereld kan verdedigen, zien wij onze kracht en veiligheid als een vertrou wen, waarop de hoop van vrije mensen overal ter wereld steunt. Het is de krach tige plicht van elke vrije Amerikaanse burger en van elke vrije burger elders ter wereld om de zaak van zijn land vóór eigen gerief te plaatsen. Wij zullen nooit onze kracht aanwenden om te trachten andere volken onze poli tieke en economische instellingen op te dringen. Realistisch de behoeften en capaciteiten van bewezen vrienden van de vrijheid ra mend, zullen wij er naar streven hen te helpen bij het bereiken van hun eigen vei ligheid en welzijn. Evenzo zullen wij op hen rekenen om, binnen de perken van hun hulpbronnen, hun volledige en eerlijke lasten in de gemeenschappelijke verdedi ging van de vrijheid op zich te nemen. Erkennend, dat economische gezondheid een onontbeerlijke grondslag voor de mi litaire kracht en de vrede van de vrije wereld is, zullen wij er naar streven óveral een beleid aan te moedigen, en ook zelf in practijk te brengen, dat productiviteit en handel begunstigt. Want armoede van een volk in de wereld houdt een gevaar in voor het hele welzijn van alle andere volken. De Verenigde Staten hopen groeperin gen van vrije volken, binnen de U.N.O., overal ter wereld te versterken. Zij wer ken samen met alle buurlanden op het Westelijk halfrond bij het vervolmaken van broederlijk vertrouwen en gemeen schappelijke doelstelling. In Europa vragen wij, dat verlichte en geïnspireerde leiders van de Westelijke landen met hernieuwe kracht streven naar de verwezenlijking van de eenheid van hun volken," zo zei de president. „Slechts als een vrij Europa verenigd zijn kracht ordent, kan het doelmatig zijn geestelijke en culturele schatten beveiligen." „De verdediging van vrijheid, evenals de vrijheid zelf, als één en ondeelbaar be-f schouwend, koesteren wij gelijke eerbied voor alle continenten en volken. Wij ver werpen elke insinuatie dat het ene ras of het andere, het ene volk of het andere, in welk opzicht ook minderwaardig is." Staande op ac trappen van hei Kapitool legt k,sen.iu,u,^r, de nieuwe president van de Verenigde Staten de eed, af in handen van de president van het opperste gerechtshof Fred. M. Vinson. (Deze foto werd radiografisch naar Londen overge bracht en vandaar per telefoonlijn naar Amsterdam). ROME, (Reuter) Alleen al te Rome zijn Dinsdag tweeduizend mensen aange houden als gevolg van de actie van com munisten en socialisten tegen het wetsont werp van de regering tot wijziging van het kiesstelsel. Jeeps vol politie, met loeiende sirenes, voerden charges uit op stakers, die optrokken naar het parlement. Tientallen mensen, waaronder enige politiemannen, moesten in de ziekenhuizen verbonden worden. In de Kamer, die toen al zonder onder breking zestig uur bjjeen was, brak een tumult uit, toen een communistische af gevaardigde binnen kwam wankelen, een zakdoek tegen zijn hoofd gedrukt, uitroe pende, dat de politie hem buiten geslagen had. Meer dan honderd communisten en so cialisten maakten aanstalten om de rege ringsaanhangers aan te vallen. Een cordon suppoosten trachtte hen daarvan te weer houden, terwijl de voorzitter tevergeefs om orde riep. Om het tumult te bezweren gaf de voorzitter opdracht de tribunes te ontruimen en hij verliet zelf de kamer ten teken, dat de vergadering geschorst was. Om de actie in de kamer te ondersteu nen heeft het communistische vakverbond in Rome een algemene staking uitgeroepen van vijftien uur tot middernacht. Duizenden politiemannen hebben alle straten afgezet, die naar het parlements gebouw leiden in het centrum van Rome. De vergadering werd hervat na een schorsing van anderhalf uur. Schreeuwen de linkse afgevaardigden overstemden bijna premier De Gasperi, toen hij verslag uitbracht over de klappen, die eerderge noemde communistische afgevaardigde had opgelopen. Hij zei dat deze afgevaardigde getracht had een betoging, die de politie had uiteengedreven, opnieuw te organi seren. Onder aanvoering van de communis tische leider Palmiro Togliatti schreeuw den de linkse afgevaardigden: „Dit is het einde van het parlement, jullie zijn bezig een politiestaat te maken". Asgrauw van vermoeidheid luisterde premier De Gasperi met strak gezicht toe, toen communistische woordvoerders zei den, dat zij meer dan honderd man politie in de kelders van de kamer hadden gezien. V ertrouwensvotum De Italiaanse kamer van afgevaardig den heeft hedenochtend haar vertrouwen uitgesproken in premier De Gasperi's re gering na de langste onafgebroken ver gadering in de Italiaanse parlementaire geschiedenis. De stemming vond hedenochtend, bij het aanbreken van de dag, plaats, nadat com munistische en uiterst-links-socialistische afgevaardigden 68 uur lang Marathon-toe spraken hadden gehouden, om haar te ver tragen. Er werden 339 stemmen voor en 25 tegen de regering uitgebracht. De bijna tweehonderd communistische en links- socialistische afgevaardigden weigerden te stemmen. Gedurende de stemming bleven zij zwijgend zitten. Toen de kamervoorzit ter het resultaat van de stemming mede deelde, verlieten zij, onder het zingen van de „internationale", als één man de ver gaderzaal. Het ligt in het voornemen van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening om binnenkort de prijs van de consumptiemelk met één cent per liter voor het gehele land te verhogen. Over de datum, waarop deze verhoging zal ingaaq, zijn de besprekingen nog gaande. Deze maatregel zal een grote verlaging van uitgaven voor het Landbouw-egalisa- tiefonds betekenen. Uit dit fonds wordt namelijk de subsidie op de consumptiemelk betaald. Een eventuele verhoging van de con sumptiemelkprijs zal zowel in de subsidie sector, als in die der gezinsuitgaven wor den gecompenseerd door de sedert No vember van het vorig jaar ingetreden daling der vleesprijzen, zo verklaart het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Het K.N.M.I deelt mede: Het weer in ons land blijft onder in vloed staan van een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich van de Britse eilanden tot over de Alpen uitstrekt. Langs de Oostflank van dit hoge drukge- bied stroomden tijdens het weekeinde kou de luchtmassa's uit Scandinavië naar het Zuiden, waardoor in Duitsland en het Al pengebied tijdelijk weer strenge vorst voorkwam. Ook in Italië houdt de winter aan. Tijdens de afgelopen nachten kwam in de Poviakte plaatselijk zelfs 11 graden vorst voor. De koude lucht kan ons land echter niet bereiken, zodat de tempera turen bij ons tot enkele graden boven de normale waarde opliepen. Ondertussen komen uit Scandinavië nieu we koude luchtmassa's, na het passeren van een diepe stormdepressie, die van IJs land over de Noordkaap naar het Oosten trok. Het front, dat deze koude luchtmas sa's scheidt van de zachtere lucht boven onze omgeving kan morgen ons land be reiken. Aangezien de koude lucht echter over de Noordzee moet stromen is morgen nog geen belangrijke tempera tuur daling te verwachten. Of het passeren van het front met enige neerslag gepaard zal gaan is no;g onzeker, maar deze zal waarschijnlijk slechts zeer licht zijn. Aangezien het centrum van het hoge- drukgebied boven de Britse eilanden zich handhaaft, mag men verwachten, dat het rustige weer zal aanhouden. IETS KOUDER OVERDAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met later kans op wat lichte regen of motregen. Matige, langs de kust tijdelijk vrij krachtige, wind ruimend van West naar Noord. Iets kouder overdag. 22 Januari Zon op 8.34 uur, onder 17.09 uur. Maan op 10.59 uur, onder 1.42 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 21 Januari Hoog water: 7.55 en 20.16 uur. Laag water: 3.30 en 15.58 uur. Donderdag 22 Januari Hoog water: 8.43 en 21.09 uur. Laag water: 4.13 en 16.41 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1