Ete drieëntwintigste Rallye de Monte Carlo is begonnen CKefarine »4" Moeizame zege van Heemstede op AMVJ; TOG wint van HBC STOFZUIGERS De Voogd en Jansen wonnen in Rotterdam van Scohy en Alex Rick w Huis vol mysterie Honderden équipes onderweg naar het verre einddoel Sporttentoonstelling tijdens de tiende Sportweek Van Kempen bokste J 4 r onbeslist tegen Italiaan Martina Viervoudige werking! Nederlandse rijders naar Davos De tafeltenniscornpetitie Oudt was waardige vervanger van de zieke Abbevé WOENSDAG 21 JANUARI 1953 Tennis Geen gunstige loting voor Nederland Voetbal Nederland B tegen België B in Brugge België schrijft in voor wereldkampioenschap Van 6 tot 13 Juni IJshockey Centrale traming voor ijshockeyspelers Nederlandse skiërs in Val d'Isère Voor die kinderen Waterpolo Haarlem won zonder moeite van HVGB Schagen (ziek) bokst niet tegen Hecht Harry Bos knock out Schaatsenrijden FEUILLETON door Jane England Toen in de middaguren van Dinsdag de eerste deelnemer uit Glasgow vertrok, was de drieëntwintigste sterrit naar Monte Carlo officieel begonnen. Want enkele uren na Glasgow vertrokken de équipes, die Lissabon tot startplaats hadden geko zen, om 4 uur in de middag waren het de wagens in Stockholm, die werden afge- vlagd, de Italiaanse teams waren inmid dels al uit Palermo onderweg naar Messi na, in de late namiddag was Oslo aan de beurt en Dinsdagavond tussen 7 uur en 10 uur vertrokken de tientallen deelnemers uit Monte Carlo en die uit München. Na de moeilijkheden, die men op Maan dag te Monte Carlo had ondervonden met de Porsches, was de rust in diverse start plaatsen teruggekeerd, zij het uiterlijk, want de meeste sterritrijders verkeerden innerlijk in spanning hoe zij zelf en hun wagens het er op de 3300 km lange tocht naar de Franse Rivièra zouden afbrengen. Want de sterrit naar Monte Carlo, de oud ste in zijn genre, is een betrouwbaarheids- rit voor mens en machine. Voor de mens, omdat de bestuurder en zijn medepassa giers drie dagen en drie nachten moeten worstelen met vermoeidheid en slaap, met wellicht mist, regen of sneeuw en heel waarschijnlijk ook met beijzelde wegen, die het vereiste uurgemiddelde van 50 km zo ernstig kunnen bedreigen. Maar niette min togen de ruim 400 équipes vol goede moed op weg of beter gezegd op avontuur, in het volle vertrouwen dat hun strijd rossen tegen de proef bestand zullen zijn. Het aantal Franse en Engelse deel nemers is zeer groot. Van beide landen doen meer dan 100 deelnemers mee. Het aantal Duitse inschrijvers is sterk toege nomen, al is voor velen van hen de rit al in moeilijke omstandigheden begonnen door het reeds vermelde incident met de Porsches. Zweden is met bijna 30 deel nemers gekomen, Italië met bijna 20 en daarna komt Nederland met 14 équipes en een half team, namelijk dat van mevrouw Van Puyenbroek uit Tilburg, die mevrouw Rouault, de Frangaise, die reeds twee maal de Coupe des Dames heeft gewonnen, ver gezelt. Het opmerkelijk feit heeft zich voorge daan, dat Monte Carlo niet zo populair is als startplaats als in vorige jaren. Lissabon was zeer in trek en natuurlijk verzamelden vrijwel alle Engelse automobilisten zich in Glasgow. Een minuut of tien vóór de officiële start viel een geweldig applaus ten deel aan een tweepaards driewielertje, bemand met twee officieren, dat „hors concours" de lange tocht naar Monte Carlo begon. Het weer Vol goede moed en in de allerbeste stemming zijn ook de Nederlandse équi pes, die Monte Carlo tot startplaats van de Rallye hadden gekozen, vertrokken. De weersvooruitzichten waren, in ver gelijking althans met die van enkele dagen geleden, gunstig te noemen. Aan de Rivièra zelf was het weer goed, vrijwel onbewolkt met een nogal harde wind. Eergisteren werden uit de omgeving van Le Puy tem peraturen van ongeveer 20 graden onder het vriespunt gemeld en met angst en beven dachten de deelnemers toen aan de mogelijkheid van neerslag in dat gebied, ADVERTENTIE H. J. MAERTENS N.V. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Om de Davis-beker In de eerste ronde in het tournooi om de Davis-beker speelt het Nederlandse tennis- team tegen Ceylon. Nederland is de laatste jaren niet bijster fortuinlijk geweest bij de lotingen voor de Davis beker-competitie. En die van gisteren vormt geen uitzondering op de regel. In de eerste ronde komt Nederland tegen Ceylon, een land dat voor het eerst aan de competitie deelneemt. Alhoewel er weinig bekend is over de kracht van de Ceylonnese tennisspelers en verrassingen altijd mogelijk zijn, mag men toch wel aannemen dat de Nederlandse ploeg het met deze tegenstanders zal kunnen klaar spelen. Maar dan komt Nederland in de tweede ronde dadelijk tegenover Italië te staan, het land dat verleden jaar de Europese zóne gewonnen heeft, en dat wordt een zekere nederlaag, waarbij het weinig verschil zal maken of deze wedstrijd thuis dan wel in Italië gespeeld wordt. In dit opzicht toont het schema overeenkomst met dat van enige jaren geleden toen Nederland van Portugal won en in de volgende ronde door het sterke Zweden met vier—een werd uitgeschakeld. hetgeen zou betekenen dat de wegen van het Massif Central in een minimum van tijd met een dikke en onberijdbare laag ijzel zouden worden bedekt. Maar de weersverwachtingen voor dat deel van het traject spreken van handhaving van het hoge drukgebied, zodat verwacht mag wor den, dat het met de neerslag en de daaruit volgende ijzelvorming wel mee zal vallen. De Porsches zijn eveneens allen vertrok ken. In alle wagens zijn de bekledingen van de verwarmingen met zware hamers bewerkt tot de minimum hoogte van 90 cm was verkregen. Controle Amsterdam De rijders arriveren vannacht (na mid dernacht) aan de controle in Amsterdam, die weer in het Apollo-pavilloen is ge vestigd. Eerste kneusjes Van de 37 te München gestarte deel nemers had de Duitser Labriola de pech, dat hij, nog voordat hij een halve kilometer gereden had, in botsing kwam met een on verlichte vrachtauto, waarbij zijn Porsche zo beschadigd werd dat voortzetten van de tocht uitgesloten was. Mej. Rampinelli, een Zwitserse deel neemster, sloeg in de buurt van Haigerloch in Zuid-Würtemberg met haar Opel over de kop en heeft de strijd gestaakt. De Engelsman Clarkson die met zijn Morgan te iaat uit München was vertrok ken, is op het traiect München-Sigmaringen uitgevallen. De Duitser Elmenhorst, die met zijn Porsche ook betrokken was bij de aan rijding welke het opgeven van Labriola veroorzaakte, heeft zich niet bij de con trole te Sigmaringen gemeld. Bij aankomst te Baden-Baden klaagden alle deelnemers zonder uitzondering over de dikke mist, waarvan ze al direct na de start te München last ondervonden hadden. In het Zwarte Woud klaarde het weer op, maar toen kreeg men met beijzelde wegen te kampen. ADVERTENTIE Teddy-gevoerde Windjackets De voetbalwedstrijd tussen België B en Nederland B zal in Brugge worden gespeeld. Verder is de jaarlijkse wedstrijd tussen Rode Duivels en Zwaluwen op 17 Februari vastgesteld. Deze ontmoeting wordt in Gent gespeeld. België zal inschrijven voor het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal (coupe Jules Rimet), waarvan de eindronden in 1954 in Zwitserland worden gespeeld. Het uitvoerend comité van de commissie tot het organiseren van een Sportweek in Haarlem heeft plannen om tijdens de ko mende Sportweek, die van Zaterdag zes tot en met Zaterdag dertien Juni gehouden zal worden, een tentoonstelling op het gebied van de sport in te richten. Aangezien de aanstaande Sportweek de tiende is sedert de instelling meent het comité, dat er aanlei ding is de tentoonstelling op het programma te plaatsen. Bij de voorbereiding wordt overleg ge pleegd met sportbonden en sportorganisaties, die stands zullen inrichten. Reeds zijn enkele toezeggingen binnengekomen. Verwacht wordt, dat de bezoekers een indruk zullen krijgen over heden en verleden van vele takken van sport, die in Haarlem beoefend worden. In 1946 is tijdens de Sportweek ook een sporttentoonstelling gehouden in de raadzaal aan het Prinsenhof. De komende expositie zal uitgebreider worden dan de eerste en de organisatoren zullen ook aandacht besteden aan attracties, zoals filmvoorstellingen en korte demonstraties door sportbeoefenaars. Het bestuur van de Nederlandse IJshockey Bond heeft de volgende spelers uitgenodigd voor de centrale training, die met het oog op de wereldkampioenschappen, welke van 6 tot 15 Maart in Bazel en Zürich worden gehouden, één maal per week onder leiding van de Canadees Zukiswski op de HOKY in Den Haag wordt gehouden: Van Os, Vaal, Bierenbroodspot Jr., Smit. De Jong, Over- akker. Feenstra, Loek (allen Amsterdam) Van der Heiden, Van Rhede, Fischer, Schwencke. Dietz, Klein. Snoek, Van der Baumen, Greep (allen Den Haag), Kremer, Delaet, Van Rijswijk en Rutten (allen Tilburg) Op de door losse sneeuw niet al te snelle slalom-piste werd in Val d' Isère een begin gemaakt met het verwerken van het Nederlandse skikampioenschap 1953. Voor de wedstrijdklasse was een traject uitgezet met een hoogteverschil van ongeveer 200 meter met 30 poorten, terwijl voor de toeristenklasse een een voudiger traject was gekozen met 20 poorten. Geheel volgens de verwachtingen bezetten in de wedstrijdklasse Gert Mosier, Jan Boon en Arend Hubrecht, in deze volgorde na twee manches de eerste drie plaatsen. Bij de dames werd de Nederlandse kampioene, mevr. PrajouxBouma, voor de titel uit geschakeld daar zij in de tweede manche een poort miste. Kier eindigde Annemarie van Dusseldorp als eerste. Ondanks de eenvoud van het traject voor de toeristenklasse bleek dit toch nog voor veel deelneemsters en deelnemers grote moeilijkheden op te leveren. De dames slalom werd in één manche beslist met als winnares Juul Albarda, terwijl bij de heren een tweede manche werd ingelast voor de deelnemers, die de eerste keer binnen de minuut waren gebleven. De breedte van de poortjes werd toen ver nauwd, waardoor de tijden veel sneller wer den. Een uitstekende beurt maakte weder om de voorzitter van de Nederlandse Ski vereniging. de heer L. A. H. Enthoven, die zich tweede in de slalom van de toeristen klasse plaatste. Vandaag worden de wedstrijden voortge zet met de afdaling. z1 /H| we J tË/ Enkele weken lag Pilon in het ziekenhuis. In die tijd gingen de jongens elke dag de patiënt opzoeken; ook oom. Tripje en tante Liezebertha. waren er bij. Pilon vond het erg prettig, dat ze hem niet vergaten. Hij knapte steeds meer op, met zijn arm ging het goed vooruit. En doordat ze hem dikwijls opzochten en hij altijd wat te lezen had, schoot de tijd goed op. En zo kwam de tijd, dat hij uit het ziekenhuis mocht. Wat was hij blij! Hij had het er wel goed gehad, maar iedereen is toch blij, als hij weer naar huis mag! Pilon ging direct naar het huis van oom Tripje. Hij belde aan, juist toen de jongens uit school waren thuis gekomen. Ze juichten, toen ze hem zagen, „Is je arm nu weer helemaal beter?", vroegen ze. „Nou, zo goed als beter", zei Pilon. „Ik moet er nog even voorzichtig mee zijn; kijk, ik moet 'm nog in een doek dragen, zie je. Maar dat geeft niet, dat is maar voor enkele dagen, en dan is alles voorbij!" Ze waren allemaal blij voor Pilon, dat hij nu weer zover was. Hij bleef bij hen eten en daarna mochten de jongens hem naar Kabouterdorp, tiaar huis brengen met de bus. Dat leed was alweer geleden. In de Rivierahal in Rotterdam werd gis teravond een programma van internatio nale bokswedstrijden voor professionals af gewerkt. Baby de Voogd won in het zwaar gewicht zijn partij tegen de Belg Jules Scohy door knock out in de tweede ronde. In het middengewicht dwong Leen Jan sen zijn Belgische tegenstander Cyriel Alex in de tweede ronde tot opgeven en in een amateurpartij in het zwaarweltergewicht won Jo Mohr van de Belg René de Groot door opgeven van deze laatste in de twee de ronde. Scohy ging onmiddellijk met linkse di- recten naar gelaat en maag in de aanval. De stootkracht van de Belg bleek evenwel niet erg groot. Aan beide zijden schoot men overigens in tempo te kort en er vie len ook andere grote technische tekort komingen te constateren. Vooral de Ne derlander ontbrak het aan maatgevoel. Toch slaagde De Voogd er in Scohy met een dubbele counter in moeilijkheden te brengen. Ook in de tweede ronde maakte Scohy, ondanks slecht voetenwerk, een beter gebruik van zijn kansen dan De Voogd. Zijn stoten waren veel correcter en niets wees op een ploseling einde. On gelukkigerwijze stiet Scohy echter met de kin op een links-rechtse directe van De Voogd en viel ^ls een blok tegen de vloer, waarop hij werd uitgeteld. Goede techniek De partij tussen Jansen en Alex hield aanvankelijk grotere beloften in. Het begin was snel en er werd door beide boksers een goede techniek ge demonstreerd met onze landgenoot iets in de meerderheid. Ook physiek bleek Jansen de betere bokser te zijn. In een gevecht op halve afstand maakte Jansen een uitstekend gebruik van een paar kleine openingen in de verdediging van Alex en met hoeken naar de flanken, afgewisseld met stoten op het gelaat, nam hij definitief de aanval over. Op een recht se hoek naar de kaak ging Alex voor vier tellen neeer, hetgeen zich even later her haalde. De Belg trok in de tweede ronde weer onvervaard ten aanval doch weer ging hij neer. Alhoevel hij bij de negende tel weer op de been was, gaf de Belg er de voorkeur aan het gevecht te beëindigen. Onbesliste partij De partij tussen de Nederlandse weiter- gewicht Frits van Kempen en de Italiaan Leon Martina over acht ronden eindigde onbeslist. De partij begon met een op zeer hoog peil slaande ronde, waarbij voorlopig de afstand bewaard bleef. Martina beschikte over een uiterst actieve linker hand voor namelijk gericht op het gelaat van de Rot terdammer, die het antwoord niet schuldig bleef en met stoten naar de ribben een en kele maal trachtte om zich in te vechten. Martia was evenwel even snel in zijn reacties als Van Kempen en gaf daartoe Centrale Wintercompetitie In het Sportfondsenbad in Haarlem werd Dinsdagavond voor de centrale wintercom petitie van de K.N.Z.B. de waterpolo-wed- strijd HVGB 1Haarlem 1 gespeeld. De ver wachting dat het een spannende strijd zou worden werd niet bewaarheid. Vooral in de eerste speelhelft was HVGB meer in de aanval. Maar de aanvallen werden slordig afgewerkt. Vooral omdat de HVGB-midvoor Rol goed werd bewaakt en hem weinig ge legenheid werd gegeven een goed schot te lossen. Bij Haarlem was het plaatsen beter en goed samenspelend werden gevaarlijke aanvallen opgezet. Haarlem verkreeg na een schot van Bijlsma, de leiding, waarna Rol gelijk maakte. Nadat Bijlsma de stand op twee een voor Haarlem had gebracht ging de rust in. In de tweede speelhelft was Haarlem in de meerderheid. Een overtreding van Bon- gertman bezorgde Bijlsma een strafworp, die hij in een doelpunt omzette. Wel kwam HVGB zo nu en dan nog voor het Haarlem- doel maar zonder succes. Aan de andere kant bracht Bijlsma uit een voorzet van Ten Berge de eindstand op viereen voor Haarlem. Haarlem heeft nu vijf wedstrijden ge speeld en moet nog een wedstrijd spelen en staat met tien punten aan de kop van de ranglijst. Hierop volgt Het IJ met zeven punten uit vijf wedstrijden, zodat het nu reeds vast staat, dat Haarlem met de num mers één van de afdelingen A en B nog een halve competitie moet spelen om het winter kampioenschap van Nederland. Voor de derde klase heren van de Kring competitie werd gespeeld de wedstrijd DWT 2HPC 3 met als resultaat een 32 overwinning voor HPC 3. ook weinig gelegenheid. Meer kans daartoe bood de tweede ronde, die de Rotterdam mer ruim op zijn naam bracht. Het gevecht werd steeds harder en na dat de scheidsrechter Martia had gewezen op zijn niet al te correcte linkse directen werkte dit op het gemoed van beide bok sers waardoor het gevecht wat rommelig werd. Tot en met de zesde ronde zag men Van Kempen zich instellen op couteren. In de laatste twee ronden zette Martina een hef tig offensief in waarbij hij de maag van Van Kempen als doelwit had gekozen. Hij had daarmee vrij veel succes, ofschoon hij zelf ook nog het een en ander moest in casseren. Hij sleepte hiermee bovendien een „onbeslist" in de wacht. De Nederlandse bokskampioen in het halfzwaargewicht, Willy Schagen, die op 23 Januari tegen de Duitse halfzwaargewicht- kampioen Hecht zou uitkomen, kan zijn con tract wegens ziekte niet nakomen. De Am sterdammer heeft griep en mag op advies van de voorzitter van de medische commissie, de arts W. H. E. Posthuma, de reis naar Hamburg niet ondernemen. ADVERTENTIE De vier beroemde geneesmiddelen in één tablet Chelarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Ha een enkel tabletje bij pijn of griep - voelt U zich een ander mensl 'n jtflje doet wonderen De Franse middengewicht Pierre Langlols won in Rouaan van onze landgenoot Harry Bos door knock out in de negende ronde in een gevecht dat op tien ronden was be paald. De Nederlandse schaatsenrijders Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huis- kes en Gerard Maarse zullen Zaterdag 24 en Zondag 25 Januari in Davos deelnemen aan de internationale wedstrijden, die op beide dagen in de Zwitserse wintersportplaats worden gehouden. De ploeg staat onder lei ding van Klaas Schenk, die op het ogenblik in Nederland vertoeft. Vrijdag vertrekt dit vijftal per vliegtuig naar Zwitserland. Maandag, de dag na de wedstrijden in Davos, keren de rijders met Schenk naar Noorwegen terug. Broekman, Van der Voort, Huiskes en Maarse vliegen waarschijnlijk van Oslo rechtsteeks naar Zürich. Tijdens een bespreking, die plaats vond tussen de coach van de ploeg Klaas Schenk en het bestuur van de KNSB is men tot dit besluit gekomen. De reden is dat na de wedstrijden in Oslo van het afgelopen weekeinde geen wedstrijden meer op het programma stonden voor de Europese kam pioenschappen in Hamar, zodat de leden van de kernploeg veertien dagen zonder wed strijden in Hamar zouden vertoeven. Men hoopt in Davos goed ijs en voortreffelijke weersomstandigheden te vinden. Bijdrage NIJB Dat deze trip doorgaat is mogelijk gewor den door een bijdrage van de Nederlandse IJsverenigingen Bond (NIJB) in de kosten van deze trip. Het aanvankelijke bezwaar van de technische commissie om minder rijders te sturen, zodat de ploeg in Hamar uit elkaar zou worden getrokken, is thans na het gesprek met coach Schenk vervallen. Immers de vier rijders, die de meeste kans maken om aan de Europese kampioenschap pen in Hamar deel te nemen, zullen thans allen naar Davos kunnen gaan. Tot het zeer korte verblijf in Davos is met opzet besloten, aangezien het beter is om vlak vóór een wedstrijd in het hoog gelegen Davos te arriveren, dan enkele dagen van te voren. Een standpunt, dat ook altijd door de Noorse officials is ingenomen. In de Overgangsklasse van de tafeltenniscornpetitie leverden T.O.G. en Heemstede fraai werk. Eerstgenoemd team klopte H.B.C. met acht-twee, terwijl de Heemstede naren een moeilijke zes-vier zege tegen A.M.V.J. behaalden. Winfried had nog steeds weinig succes en verloor voor de derde maal met zes-vier, ditmaal van K.K.K. In de eerste klasse wonnen de beide belangrijkste teams met grote cijfers. G.T.T.C. klopte H.B.C. 2 met tien-nul, terwijl Heemstede 2 G.T.T.C. 2 er met negen-een onder hield. Prowano smaakte voor de eerste maal het zoet der overwinning, en won met acht-twee van Oranje Zwart. Bij de Dames zorgde Winfried voor een belangrijke prestatie door T.O.G. met acht-twee te kloppen. Bij de wedstrijd AMVJHeemstede moest Abbevé zich wegens ziekte door Oudt laten vervangen, maar deze laatste weerde zich uitstekend en won twee maal. Nieuweling Hazelhoff, die Woltérs opvolgde, deed het minder en kon het niet tot winst brengen. De stand viertwee voor Heemstede was het critieke moment van de wedstrijd. Brandse moest toen tegen Ferkenius win nen en het zag er hnge tijd naar uit, dat dit niet zo ver zou komen. De Amsterdam mer smashte er lustig op los en Brandse liep in de eerste game tevergeefs naar het juiste tegenspel te zoeken. Dit lukte in de tweede en derde game, waardoor de stand vijftwee bereikt werd. Afmatten. nazewott verloof daarna, waarop Oudt het tegen de felle Ferkenius moest op nemen. Door scherp plaatsen trachtte hij zijn tegenstander af te matten, hetwelk hem in de derde game een 1814 voor sprong bezorgde. Dit bleek echter niet vol doende, want zijn tegenstander wist toch nog te zegevieren. Het dubbel BrandseOudt bleek voorts een gelukkige combinatie, want het zorgde voor de eindstand zes—vier in deze op hoog peil staaande strijd. Van de wedstrijd TOGHBC valt weinig meer te zeggrn, dan dat Van Dam en Duits elk twee maal, en Lenaarts éénmaal wonnen en hierdoor mede door een zege in het dub belspel met acht—twee wonnen. Winfried bleek ongelukkig. Ook tegen KKK verloor het team met zesvier. Spee, die een goede dag had, zowel als Hoonhout, zorgden voor twee punten, maar Handgraaf kon niet win- een. Jammer was het, dat Spee een behoor lijke voorsprong in de laatste game niet In winst kon omzetten. Eerste klasse In de eerste klasse was de eerste zege voor Prowano tegen Oranje-Zwart (acht—twee) de belangrijkste uitslag, daar dit voor de Pen-spelers de eerste stap uit de richting van het degradatie-spook betekent. GTTC boekte tegen HBC 2 een zo groot mogelijke zege: tiennul, maar Heemstede 2 boekte ook de volle winst door de Geelwitte reser ves met negen—één te kloppen. TOG 3 bleef in de gevaarlijke zóne en verloor tegen To- gido met negenéén. Bij de dames boekte Winfried een nuttige zege door TOG met achttwee te verslaan. Heemstede bleef echter, door een overwin ning met de zelfde cijfers op Togido, aan de kop. Aan de staart was er de nodige beroe ring. HBC stelde zich door een zeven—drie zege op Velsen veilig, terwijl GTTC tegen Heemstede 2 een nuttig gelijk spel behaalde. TYBB zag tegen Te Zaanen juist de winst rntgaan, en verloor met zes—vier. Zondag aanstaande vindt er in het Tafel- tennis-huis aan de Jansstraat een belang rijke wedstrijd plaats. Dan wordt namelijk de Steden-wedstrijd HaarlemDen Haag ge speeld, waaraan door vijf heren- en drie dames-teams wordt deelgenomen. Uitslagen Heren: le klasse: HBC 2—GTTC 0—10, Heemstede 2—GTTC 2 9—1, Prowano—Oranje zwart 82. 2e klasse A: TYBB—Te Zaanen 2 9—1, HBC 3—Prowano 2 6—4, ATT—Winfried 4 7—3, Togido 2—GTTC 3 5—5. 2e klasse B: Oranje Zwart 2—Rapidity 2 73, Te Zaanen—ATT 2 73, GTTC 4 Hotac 2 5—5. 3e klasse A: VGZ—Winfried 5 8—2, Pro wano 3—Velsen 2 5—5, GTTC 6—TOG 4 7—3, Heemstede 4—Oranje Zwart 4 7—3. 3e klasse B: Heemstede 5—Togido 4 82, GTTC 5—Oranje Zwart 3 8—2, DIOS 2— Hillegom 55. 3e klasse C: GTTC 7—HBC 5 6—4, VGZ 2— DIOS 5—5, Geel Wit—Heemstede 6 9—1, JohezTOG 5 91. 4e klasse A: DIOS 3Heemstede 8 100, TYBB 3—VGZ 3 5—5, TOG 6—Togido 6 4—6. 4e klasse B: DIOS 4—Velsen 3 0—10, Heem- deue 9—PSVH 2 3—7, Hillegom 2—Win fried 6 91. 4e klasse C: Togido 5—TYBB 4 5—5, VGZ 4 —Hotac 3 3—7. 4e klasse D: Heemstede 7—Rapidity 5 10—0, Geel Wit 2—Velsen 4 7—3, Te Zaanen 3— Hotac 4 64, Oranje Zwart 6—Johez 3 5—5. Dames: 3e klasse: HBC—Velsen 7—3, GT TC—H.stede 2 5—5, Togido—H.stede» 2—8, TYBB—Te Zaanen 4—6, TOG—Winfried 2—8. 4e klasse A: Velsen 2—TYBB 2 7—3 Pro wano HBC 2 2—8, TOG 2—Geel Wit 4—6, JohezWinfried 3 73. 4e klasse B: Heemstede 3—Geel Wit 2 10—0, Te Zaanen 3—Prowano 0—10, Johez 2—Doko' f 1. 27) „Ja, ik heb het ad gezien", zei Neill, haar blik volgend. Een wonderlijke plaats om iets te zoeken, iemand moet iets heb ben willen vinden Hij zei het zo nonchalant en luchtig, dat eerst later de betekenis vam zijn woorden tot Constance doordrong. Op dit moment knikte ze enkel en samen met hem liep ze naar de deur van de slaapkamer, waar op zich in het maanlicht een grillig pa troon van schaduwen aftekende. Neill klopte en opende de deur, waarna hij Con stance het eerst naar binnen liet gaan. Ze stelde op dit moment zijn beleefdheid niet erg op prijs en graag had ze gezien, dat hij het eerst naar binnen was gegaan en dat ie achter hem aan had kunnen lopen. Ge- ukkig kwamen haar trots en gevoel van eigenwaarde haar echter te hulp en kalm en beheerst liep ze op mevrouw Finchams bed toe. Terwijl de atmosfeer in de zit kamer opgefrist was door de buitenlucht, die door het epen raam naar binnen kwam, was de slaapkamer één mengeling van on frisse geuren: mensenlucht, gedragen kle ren en medicijnen. De oude vrouw zat rechtop in haar bed en haar schouders waren gehuld in een dikke roze wollen sjaal. Het bedlampje op 't nachtkastje brandde en in het schijnsel van dit licht leek haar gezicht vettig en pokdalig, ter wijl haar donkere kleine ogen kwaadaar dig schitterden. Constance had zich voor bereid op heftige verwijten, maar tot haar ontsteltenis barstte mevrouw Fincham in een hysterisch snikken uit. „Neill, Neill, Neill, waarom ben je uitgegaan? Waarom? O, juffrouw Fadrlie, hoe kón u me alleen laten? Hoe kon u dat doen? Hoe kón U??" Neill deed een stap voorwaarts en nam een vam de dikke handjes van de oude vrouw in de zijne. Hij wist zich op won derbaarlijke wijze los te maken van de psysieke walging, die ook hij moest voelen. „Lieve tante Chloë", zei hij kalmerend, „wat is er eigenlijk allemaal aan de hand?" „Je mag me niet alleen laten", snikte de oude vrouw, „je hebt er 't recht niet toe. Nee, nee. iemand moet altijd hier thuis zijn.' Waarom heb ik juffrouw Fairlie aan gesteld, als ze uitgaat. Ze moet altijd hier zijn, altijd, altijd „Tante Chloë", zei Neill op rustige en vriendelijke toon, „wie is er de schuld van, dat u vanavond alleen was? Het ligt toch immers aan u zelf! U bent met opzet in bed gekropen, om van alle verantwoor delijkheid af te zijn; u hebt juffrouw Fairlie hier aangesteld, maar u durft de consequenties niet aan. Hoe kunt u dan klagen, als we er een avondje tussenuit gaan?" „Het mag nooit meer voorkomen", mom pelde mevrouw Fincham. „Nooit weer. Juffrouw Fairlie moet altijd hier aanwezig zijn, altijd, altijd...." „Tante Chloë", zei Neill met nadruk, „kunt u me werkelijk niet vertellen, voor wie of wat u bang bent?" „Bang?" Mevrouw Fincham keek hem aan en hield op met snikken. Het was even doodstil en dan lachte ze opeens op onaangename wijze. „Je bent gek, Neill, waarvoor zou ik bang zijn. Ik wil alleen maar dat een en ander hier opgehelderd wordt. Dat is alles. Ik vind het nu eenmaal niet prettig, dat er dingen gestolen worden. Jufrouw Fairlie moet er achter zien te komen, wie de dief is, en dan Parkinson op de hoogte stellen, waarna alles op tact volle wijze geregeld kan worden. Daarna zal 't hier veel prettiger zijn. „Juist, ik begrijp 't", zei Neill, „dus u wilt werkelijk dat juffrouw Fairlie er ach ter komt". „Inderdaad, inderdaad', antwoordde de oude vrouw. „Ze moet er achter komen en Parkinson op de hoogte stellen, opdat we kunnen overleggen, hoe we de zaak re gelen.. Ze mag er alléén met Parkinson over praten.... met niemand anders...., nie mand". „We zullen de dader wel ontdekken", zei Neill, terwijl hij glimlachte. „En nu moet u uw slaapmiddel innemen en lekker gaan slapen. Dan voelt u zich morgen weer he lemaal goed". „Je bent een lieve iongen, Neill", zei mevrouw Fineham, „een beste jongen. En ik geloof, dat juffrouw Fairlie ook wel geschikt is. Geef me mijn slaaptablet maar". Hij na>m een pil uit een klein flesje en schonk een glas water in. Ze slikte de pil met wat water door en glimlachte tegen Neill. „Slaapt u lekker, tante Chloë", zei Neill zacht, en terwijl hij op haar neerkeek, was er een wonderlijke tedere bezorgdheid op zijn gezicht te lezen. „Ik kan u één ding verzekeren, mede namens juffrouw Fair lie, dat, wat we ook zullen ontdekken, nie mand anders dan Parkinson ervan op de hoogte gesteld zal worden. Werkelijk nie mand anders. Maar u beseft toch wel, dat we misschien méér zullen ontdekken dan u eigenlijk ontdekt wenst te zien?" „Ik besef dat inderdaad", antwoordde ze, „en ik begrijp 't. Maar ik vertrouw op jou, Neill. Je weet, dat ik op jou ver trouw". „Kunt u ons helemaal niet vertellen", drong hij aan, „wiè u verdenkt?" Er kwam een ontstemde uitdrukking op haar gezicht. „Ik verdenk niemand in 't bijzonder, .niemand, niemand", antwoord de ze scherp. „Vraag niet zulke dwaze dingen, Neill". „Goed", zei deze kalm. „Ik wens u nog maals wel-te-rusten". Hij gaf even een goedmoedig klopje op een van haar dikke handjes en wendde zich af. „Goedennaoht, mevrouw Fincham", zei Constance, „ik beloof u, dat ik mijn best zal doen en op zal treden op de manier, zoals u wenst". „Ik mag onder geen beding weer alleen gelaten worden", mompelde mevrouw Fincham opnieuw. „Nee", zei Constance geduldig, „ik zal u echt niet weer alleen laten". Toen ze in de zitkamer terug waren, zei Constance opeens: „Ik begrijp niet hoe je 't kunt.ik bedoel, zo vriendelijk tegen haar te zijn. Ik ben werkelijk niet zonder gevoel voor zielige mensen, maar zij...." „Geeft je de griezels", vulde Neill glim lachend aan. „Ik kan 't me heel goed voorstellen. Maar ik ken haar al van heel jong af. Ik ken haar, voordat ze zo af schuwelijk werd. Ze was toen altijd heel lief voor meen bovendien is ze erg ongelukkig. Hij keek Constance aan en het maan licht scheen op zijn aardige jonge gezicht. Zonder samenhang voegde hij eraan toe: „Je bent een enorm aardig meisje, Con, als je vergeet een houding aan te nemen, en spontaan iets zegt. „Ik begrijp niet, wat je bedoelt", zei Constance koel, maar zonder op haar woorden acht te slaan, ging hij voort: ,.Ze is altijd lelijk geweest en mijn oom heeft nooit van haar gehouden. Ze wist dat. Niemand hield ooit van haar en het lag aan haar zelf. Ze had een vreselijk scherpe tong en scheen er zich eenvoudig niet van te kunnen weerhouden om on aangename en lelijke dingen van men sen te zeggen. Ik voor mij geloof, dat ze het uit zelfverdediging deed, en zelfs des tijds ik was toen nog maar een kleine jongen had ik altijd al medelijden met haar en besefte ik, dat ze heel ongelukkig was. Ik zag haar in die tijd alleen maar zo nu en dan en om de een of andere re den scheen ze zich aan mij vast te klam pen, als was ik het enige wezen, dat vrien delijk voor haar was. Toen mijn ouders stierven en zij mijn voogdes werd, wel toen scheen ze in die taak volledig op te gaan. Ik kan haar nooit helemaal zien, zoals ze nu is geworden. Ik kijk eenvoudig niet naar haar, maar stel me haar voor als de tante Chloë, die altijd heel goed voor mij Is geweest. Ik denk er daarbij aan, dat zij, net als zovele mensen, haar werke lijke aard waarschijnlijk verbergt achter een maskerMeestal is die werkelijke aard veel minder erg dan het masker Constance zuchtte even. „Ik wilde, dat ik 't ook zo kon zien", zei ze. „Het is de enige manier", antwoordde hij. „Ze weet, wie 't doet", zei Constance langzaam, na enig zwijgen. „Dat geloof ik ook", zei Neill. „Ik vind 't geheel nogal angstaanja gend", zei Constance. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6