Belas ti ngpo li tieken werkgelegenheid Zwitsaletten Balinese dansers in Brussel Het opzetsysteem bij aanbestedingen Ook daar kent men zowel werk- als „pret-s Nieuwe creaties binnen bestek van eeuwenoude tradities Regering moet haar beloften nakomen" KOU. GRIEP. KOORTS Ontslag van Haagse ziekenhuis-zuster B. en W.: „Zij wekte onrust" EERSTE KAMER Heistelling van 26 meter omgevallen Plan voor een groot hotel in Amsterdam Geschiedschrijving van de strijd in Mei 1940 HOGE RAAD Hoge Raad beslist in kerkelijk geschil SHii - 4 L SU Het Universiteitsleven in Amerika Maar toch blijft er tijd over voor serieuze studie D Kerkelijk Nieuws Wijziging van de Kieswet WOENSDAG 21 JANUARI 1953 (Van onze parlementaire redacteur De Eerste Kamer begon gisteren met het algemeen financieel debat. Achter de ministerstafel zaten de minister-president en de minister van Financiën. Zij kregen onder meer te horen, dat het tijd was nu eens met concrete voorstellen zowel inzake belastingwijziging als huurverhoging te komen. Prof. Molenaar (WD) stelde voor op, dat ook het kabinet beseft, dat terwijl eerst een politiek gevoerd moest worden tér bestrijding van het inflatiegevaar, thans waakzaamheid geboden is wegens waar neembare deflatie-neigingen. De regering gaat nu echter in een langzamer tempo te werk dan in 1950, toen onverwijld begon nen werd met belastingverhoging om inflatie te kunnen bestrijden. Thans bij het tegenovergestelde verschijnsel, is men steeds bezig met verschuiving van belas tingverlaging. Dit doet de kans op grotere werkloosheid aanmerkelijk toenemen. Het is dringend noodzakelijk investeringen in het bedrijfsleven aan te moedigen. Dit was ook de zienswijze van prof. Heil erna (A.R.), die onder meer zei, dat belastingverlaging niet steeds verlies voor de staat behoeft te betekenen. Om psycho logische redenen was in elk geval afschaf fing van de volgens prof. Hellema zeer on billijke commissarissenbelasting en van de speculatiewinst-belasting geboden. Dit laat ste had de minister trouwens al in de Twee de Kamer in het vooruitzicht gesteld: „Een minister, die niet tijdig maatregelen tot be lastingverlaging bevordert, krijgt de reke ning aangeboden in de vorm van verhoogde werkloosheidsuitkeringen," zo kreeg minis ter Van de Kieft nog te horen. Mr. Teulings (KVP) begon met een breed opgezette critiek over het in de be grotingen niet-ramen van de achterstand in de belastingopbrengst. Zulk een raming is gewenst ter vermijding van een ver keerde indruk bij het publiek omtrent die opbrengsten. Dat de gemeenten wat het rente-gamma betreft nog steeds aan ban den gelegd zijn, noemde mr. Teulings een buitenissige maatregel, welke dient te ver dwijnen nu de bijzondere omstandigheden, die tot die maatregel aanleiding hadden gegeven tot het verleden behoorden. Het in dezen uit te oefenen toezicht kan men ge rust aan Gedeputeerde Staten toever trouwen. Ofschoon de regering aanvankelijk, met name in de Troonrede, maatregelen ter bevordering van investeringen in het uit zicht had gesteld, schijnt zij nu, aldus mr. Teulings, terug te krabbelen. Vandaar de waarschuwing van deze senator, dat als het kabinet aldus te werk zou gaan, zulks het hem en zijn politieke vrienden moei lijk zou maken de regering op deze weg te volgen. In de avondvergadering kreeg minister Van de Kieft, behalve van de heer Geugjes (Comm.), krachtige bijstand, zo wel van mr. Poliema (C.H.) als van zijn partijgenoot de heer Van Tilburg (P. v. d. A.). Eerstgenoemde vond het jammer, dat de Tweede Kamer de minis ter min of meer had genoopt af te zien van zijn zeer verstandig voornemen het over schot op de Buitengewone dienst II te be stemmen voor de gewone dienst. Wat be lastingverlaging betreft, als leuze voelde mr. Poliema hiervoor niets. Opvallend noemde hij het, dat thans allerlei lieden, die nog kort geleden pessimstisch over onze financiële toestand waren, nu op be lastingverlaging aandringen. In elk geval zal zij moeten dienen voor verruiming vafc de werkgelegenheid. ADVERTENTIE zijn snel en afdoend te bestrijden met: Over het adres van zuster R. K. Ruiven kamp, waarin zij in beroep komt tegen haar ontslag bij de gemeenteziekenhuizen te Den Haag, schrijven B. en W. aan de Haagse raad, dat omstreeks October 1951 bij de directie der gemeenteziekenhuizen klachten binnenkwamen, dat zuster Rui venkamp, die sedert 1 Februari 1951 als „maandzuster" in dienst was, „door deni grerende uitlatingen ten aanzien van het koninklijk huis, de regering en de overheid in het algemeen, bij haar collega's aanstoot had gegeven en onrust wekte." Toen zuster Ruivenkamp toelating tot de kraamopleiding verzocht, ontmoette dit bij de geneesheer-directeur bezwaren, omdat zij dan temidden van voornamelijk jonger personeel zou komen te verkeren. De wethouder van Sociale Zaken was van oordeel, dat het, gelet op de gerezen klach ten, geen aanbeveling verdiende zuster Ruivenkamp bij de gemeenteziekenhuizen te handhaven. De adjunct-directrice gaf in een onderhoud met zuster Ruivenkamp te kennen, dat deze de indruk gewekt had „opvattingen te huldigen, welke niet stro ken met die van de zeer grote meerderheid van het Nederlandse volk (waarbij ook haar reis met een patiënt naar Boedapest ter sprake kwam) en dat zij er daarom goed aan zou doen rustig naar een andere werkkring uit te zien." Zuster Ruivenkamp verklaarde dat haar reis naar Boedapest een zuiver medische aangelegenheid was geweest. Later heeft de adjunct-directrice haar ontslag aangezegd. „Inmiddels was de behoefte aan maand- zusters geleidelijk verminderd. Terecht," zo schrijven B. en W., „kon dus de genees heer-directeur in zijn brief de beëindiging van het dienstverband baseren op de in krimping van het aantal maandzusters." B. en W. voegen hier nog aan toe, dat van een ontslag „op een geheim rapport" geen sprake is geweest. Er is tegenover zuster Ruivenkamp open kaart gespeeld. Noch de Binnenlandse Veiligheidsdienst, noch een der gemeentelijke commissies van (idvies in zake bewijzen van goed gedrag hebben te dezen B. en W. geadviseerd. De heer Van Tilburg, die de aandacht vestigde op het eventuele nut van belas tingwijziging in de consumptieve sfeer (omzetbelasting) kruiste de degen met mr. Teulings, toen hij betoogde, dat het wel degelijk nodig is met het oog op de werk loosheidsbestrijding terstond met openbare werken te beginnen. In tijdsorde komt be lastingverlaging later. Deze afgevaardigde merkte verder nog op, dat de overdrijving, waaraan zich in zijn ogen de K.V.P. schul dig maakt bij sommige pleidooien voor de middengroepen, ongewenst is. Een verho ging van de salarissen met 30 over de gehele linie viel zeker niet te verwezen lijken. Dinsdagmiddag omstreeks kwart over twee is bij de in uitvoering zijnde spoor- wegwerken te Leiden een circa 26 meter hoge heistelling omgevallen. Een der palen had zich uit de slappe bodem losgewerkt juist toen het 4 y2 ton zware heiblok zich boven in de stelling bevond. Arbeiders waren op dat ogenblik bezig een betonnen heipaal op te hijsen. Zij wisten zich tijdig uit de voeten te maken. Het gevaarte viel naast de spoorbanen. Een der tui-draden kwam over de electri- sche bovenleiding te liggen. Personeel van de Nederlandse Spoorwegen heeft de bo venleiding uitgeschakeld en daarna de tui- draad verwijderd. Het spoorwegverkeer ondervond een vertraging van ongeveer een half uur. De uitvoering van de spoorwegwerken zal enig oponthoud hebben. Over enkele dagen zal een nieuwe heistelling worden geplaatst. Als de plannen doorgaan zal men in April met de bouw beginnen van een groot hotel naast café-restaurant Astoria in de Vijzèlstraat te Amsterdam. Het ontwerp van de architecten H. Ie Grand en A. Polak moet door de schoon heidscommissie worden goedgekeurd, al vorens B. en W. het plan aan de raad kun nen voorleggen. Met de bouw en de inrichting van het hotel, dat in April 1954 in bedrijf zou moeten worden gesteld, zijn twee millioen gulden gemoeid. Het nieuwe gebouw zal zeven verdiepingen bevatten, elke met zestien twee-persoonskamers. In het sousterrein komen dienstruimten, op de begane grond een restaurant, een bloemenwinkel, een kiosk en een reis bureau en op een tussenverdieping een tweede restaurant met terras. Ook komen er vergaderzalen. Onlangs is bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf verschenen het boekwerk „De strijd om Rotterdam, Mei 1940". Nog deze maand zal verschijnen: „De territoriale verdediging van de Noorde lijke provinciën", dat spoedig gevolgd zal worden door: „De krijgsverrichtingen in Overijsel en Gelderland ten Oosten van de IJsel en de IJselIinie", „De verdediging van het Maas-Waalkanaal en de Over-Betuwe", en „De krijgsverrichtingen in Zuid-Lim burg". In bewerking zijn: „De verdediging van Noord-Limburg en Noord-Brabant" De Utrechtse rechtbank heeft destijds een strafzaak behandeld tegen een aantal aannemers, die bij de onderhandse aanbe steding voor de bouw van een tehuis voor bejaarden te Mijdrecht het zogenaamde opzetsysteem hebben toegepast. De aan nemers, aan wie overtreding van het Prijs- vormingsbesluit 1941 was ten laste gelegd, werden vrijgesproken. In hoger beroep heeft het gerechtshof te Amsterdam alleen de laagste inschrijver veroordeeld, tegen welk arrest deze in cassatie kwam. De Hoge Raad heeft thans deze zaak behandeld. Namens de aannemer pleitte mr. A. E. J. Nijsingh te 's-Gravenhage. Hij gaf een uit eenzetting van de bedoeling van het opzet systeem. Als economische grondslag daar van noemde hij vergoeding voor de ge maakte kosten en algemene uitgaven. Hij meende dat ongebreidelde concurrentie verkeerd werkt en vaak gaat ten koste van de kwaliteit. De aanbesteder betaalt volgens het opzetsysteem niet te veel, in dien een redelijke aanneemsom niet wordt overschreden, aldus mr. Nijsingh, die het Prijsvormingsbesluit ongeschikt achtte om het opzetvraagstuk op te lossen. De advocaat-generaal zal concluderen op 3 Februari. 0000C0CXX000C0COD0CKX00CXXX)00aXC)000000CXXX>0000000000000 Vrees Een vijftienjarig meisje, dat door het j onverwacht opengaan van een coupé- j deur vlak voor het station van Quesnoy j in Frankrijk uit de trein viel en op de spoorlijn bewusteloos bleef liggen, 1 daarop door een rangerende locomotief j overreden en in het ziekenhuis aan haar verwondingen bezweken. Vit het onderzoek is gebleken, dat een mede reiziger, toen hij het meisje uit de trein zag vallen, aan de noodrem wilde trek ken, doch dat een ander hem daarvan weerhield met de opmerking: „niet doen, het zou u een boete van vijftigduizend j francs kunnen kosten". Aldus werd met i alarm geven gewacht tot de trein in het station was aangekomen. In het andere geval zou men het meisje waarschijn lijk nog voor overrijding door de ran- i geerlocomotief hebben kunnen behou- den, aldus meldt Le Monde. In het najaar van 1948 besloten kerk voogden en notabelen van de Ned. Her vormde Gemeente te Holwerd zich ontsla gen te achten van de tot dusver op hen rustende reglementaire verplichting tot het inzenden van de rekening en de begroting van de kerkvoogdij aan het Provinciaal College van Toezicht in Friesland. Na verscheidene vruchteloze pogingen van dit college, dat besluit ongedaan te maken, zijn de kerkvoogden en notabelen door het Algemeen College van Toezicht wegens „ontrouw en verregaand plichts verzuim" uit hun functie ontzet. Het pro vinciaal college belastte een niet-inwoner van Holwerd met het beheer van de ker kelijke goederen en fondsen in die ge meente. De beheerder vroeg afgifte van alle ad ministratieve bescheiden. Toen daaraan niet werd voldaan, werden de uit hun functie ontheven kerkvoogden in kort ge ding daartoe gedagvaard. Zowel de presi dent van de rechtbank als hét hof in Leeu warden wezen de vordering af. De beheerder maakte daarop de zaak ten principale aanhangig bij de rechtbank te Leeuwarden. Deze rechtbank sprak in haar vonnis uit, dat een gemeente, die vrijwil lig was toegetreden tot het toezicht, zich daarvan te allen tijde weer kon losmaken. In zoverre kreeg dus de kerkvoogdij gelijk. Maar, zo overwoog de rechtbank verder, dan moest het besluit daartoe genomen worden door de stemgerechtigde lidmaten de gemeente en niet, zoals hier was ge schied, door de kerkvoogden en notabelen, die daarmee de grenzen van hun bevoegd heid hadden overschreden. De opzegging was volgens de rechtbank dus onrecht matig en de voormalige kerkvoogden wer den veroordeeld tot de gevraagde afgifte. De kerkvoogden gingen van deze uit spraak in hoger beroep en lieten intussen door een vergadering van stemgerechtigde lidmaten hun besluit bekrachtigen. Het hof te Leeuwarden stelde in zijn arrest van 12 December 1951 met vernietiging van het vonnis der rechtbank de kerkvoogden in alle opzichten in het gelijk: de band met het toezicht kan te allen tijde verbroken worden, ook door een besluit van kerk voogden en notabelen, die daarmee han delden overeenkomstig hun reglementaire bevoegdheid. De beheerder vroeg daarop cassatie van het arrest. Thans heeft de Hoge Raad bij arrest van 16 Januari het beroep in cas satie afgewezen, zodat het omstreden be sluit van kerkvoogden en notabelen van Holwerd een einde heeft gemaakt aan de band van die gemeente met het provinciaal en het algemeen college van toezicht. SECRETARIS DER INDONESISCHE PER SCOATMISSIE NAAR EUROPA DJAKARTA (Aneta). Vandaag wordt op Schiphol verwacht Sujud Ranu Sudirjo, secretaris van de Indonesische Perscom missie, die betrokken is bij de voorberei ding van de perswet. De heer Sujud, die een studieopdracht heeft, zal gedurende 6 maanden het perswezen in verschillende Europese landen bestuderen, in het bij zonder de verhouding tussen pers en rege ring. Voorts zal hij gegevens verzamelen over grafische bedrijven. Tijdens het bezoek van vijf Nederlandse journalisten aan Indonesië in 1952 heeft de heer Sujud hen op vele reizen door de Archipel vergezeld. - a 1||II||||||||||||I|||I|11 iifI mm „IJmuiden" door Han Bolte, één van de twee door de gemeente Haarlem aangekochte aquarellen. De andere is „Circus" door Jan Groenestein. De heer Bolte is siyids kort, zoals wij reeds eerder hebben bericht, als restaurateur in het Frans Halsmuseum werkzaam. 99 Zoals in alle universiteiten zijn de eerstejaars-studenten van het Colorado State College of Education het mikpunt van allerlei ontgroeningsaardigheden. Toch neemt de ontgroenerij hier niet de vormen aan, die wij in onze universiteiten kennen. Het zijn kleine voor-schut-zette- rijen die heel aardig zijn om mee te ma ken. Een „frosh" of te wel „freshman" („groen") mag b.v. niet in een van de afge schoten zijhokjes van de cafetaria zitten. Hij mag ook geen plaats nemen op de Campusbrug. Een paar maal per week wordt er „recht" gesproken over de groe nen. De rechter is getooid met een lang paars gewaad, waaronder de verschoten blauwe katoenen broekspijpen net even uitkomen. Hij draagt een papieren krullen- pruik. Het ding zakt hem ook telkens over de ogen, zodat de plechtigheid van het vonnis uitspreken nogal eens onderbroken wordt door de kreet: Hé, mijn pruik. De zwaarte van het vonnis varieert van en kele uren wacht lopen bij Totem Teddy, de beschermheilige van de Campus, tot het reinigen van de Campusbrug met een tan denborstel. Het eerste lijkt me overigens niet zo'n erge straf, want Totem Teddy staat naast het studentencafé en dat is het centrum van de gezelligheid. De meeste studenten gebruiken hun lunch op de campus in de cafetaria. Je kunt er natuurlijk a la carte allerlei krij gen, maar de z.g. studenten-lunch is veel TIJDENS mijn verblijf in Brussel de vorige week was ik zo gelukkig de continentale première te kunnen bijwonen van de Balinese dansgroep onder leiding van Anak Agung Gede Mandera, die in September uit Indonesië vertrok en se dertdien met groot succes in Londen en New York, benevens tal van andere ste den in de Verenigde Staten, is opgetreden. Het was een bijzonder deftige galavoor stelling in de Muntschouwburg (Théatre Royal de la Monnaie) en er zullen als men de geweldige toeloop van genodigden naar de receptie van de Indonesische le gatie in de grote foyer na afloop in aan merking neemt slechts betrekkelijk weinig plaatsen voor de ware dansliefheb bers beschikbaar zijn geweest. Maar na elk der zeven nummers van het soms verbijsterend mooie programma klaterde er een applaus op van een omvang, die in de Belgische hoofdstad stellig niet tot de orde van de dag behoort. En het zal zeer zeker niet alleen uit hoffelijkheid zijn ge weest, dat de toeschouwers na de laatste sluiting van het doek niet, zoals men dat daar sterker nog dan bij ons in bijna alle theaters ziet, onmiddellijk opsprongen en elkaar verdringend naar de vestiaires renden, alsof zij zich plotseling met pa nische schrik herinnerden bij het van huis gaan vergeten te hebben de gaskraan te sluiten. Zoals ook bij de tournées van het Joe- goslavisch Danstheater en van de Spaanse groep Coros y Danzas heeft men hier te doen met een stuk reclame van een rege ring, die de rest van de wereld wil laten zien welke schatten aan vaak eeuwenoude volkscultuur het land van herkomst rijk is. Het ware te wensen dat in wezen poli tieke propaganda altijd dergelijke vrede lievende doeleinden nastreefde en van zulke als de thans gebezigde schoonheids middelen gebruik maakte. Want zo'n be zoek opent van duizenden en nog eens duizenden mensen de ogen voor misschien onvermoede en in ieder geval te weinig gekende vormen van andersgèaarde be schavingen. En ook in dit opzicht (dus af gezien van de zuiver artistieke verdien sten van deze technisch tot in de perfectie geschoolde groep) heeft men er verstandig aan gedaan een gezelschap uit Bali naar Europa en de Nieuwe Wereld af te vaar digen, omdat immers op dit Kleine Soen- da-eiland de invloed van de Westerse kunst, zonder het oorspronkelijke karak ter wezenlijk aan te tasten, tamelijk ingrij pend werkzaam is geweest en men dus minder vreemd staat tegenover deze exo tische uitingen van emoties of religieus ceremonieel. Sierlijke bewegingen DOCH laat ik u, om af te stappen van deze algemene bespiegelingen; eerst trachten een zo goed mogelijk beeld te geven van het nu eens meeslepende of op windende, dan weer groteske, soms waar lijk romantisch schouwspel. Als duurzaam décor voor de ter weerszijden van de dans vloer in het midden van het toneel opge- I Sampih in „Kebjar" (foto van Baron, overgenomen uit het Engelse tijdschrift Ballet, waarvan de uitgave onlangs helaas moest worden gestaakt). stelde gamelan is een sterk gestyleerde architectuur in donkerrood en goud opge trokken, een soort monumentale tempel bouw, met een trapsgewijze in de richting van het voetlicht afdalende toegangspoort voor de solisten. Dc belichting van de azuren horizon daarachter wisselt naar ge lang van de stemming. Hierdoor ontstaat een zekere eentonigheid in de opkomsten, veroorzaakt door de moeilijkheid van aan passing aan onze theaters, want op Bali zitten de toeschouwers kringsgewijze rond de vertoningsruimte die overigens geenszins afbreuk aan de bijna magische uitwerking van dit bewegingsspel vermag te doen. Als de term sprookjesachtig niet zo versleten aandeed, zou men deze hier voor ongetwijfeld moeten gebruiken. Na de muzikale ouverture, die in onze oren merkwaardig melodieus klinkt in vergelijking met de klankenproductie van de Javaanse gamelan, dansen twee meis jes de zeer moderne Oleg, grotendeels in de gehurkte houding die nog veelvuldig zal terugkeren, gekleed in zulke nauw sluitende rokken en keurslijfjes, dat zij met haar golvende armen aan zee meerminnen doen denken. Dit is een voorproefje van de wonderbaarlijke ele gantie, die na de pauze nog ruimschoots wordt overtroffen door een Legong, een geheel nieuwe creatie volgens de regels van de strikt klassieke traditie bewij zend hoe de Balinese dansen voortdurend groeien met de tijd. Deze waaierdans, uit gevoerd door drie meisjes, kinderen nog, duurt een kwartier en is dan ook slechts de inleiding tot het legendarische verhaal van de Koning van Lasam, maar men raakt op dit eerst vlugge en 'evendige, daarna zoetvloeiende trio niet uitgekeken. De danseressen dragen rond haar strakke gewaden brede, met edelstenen rijk ver sierde gordels en als hoofdtooi diademen van rode en witte bloemen. Het mee:;t op vallend zijn de tedere golvingen van de slanke heupen en de sierlijke handbewe gingen, waaraan men niet de betekenis van de Indiase of Javaanse moedra moet hechten, maar die zo niet louter, dan toch overwegend als ornamenten zijn bedoeld. De hoofdpersoon is de dienares, voor gesteld door de amper 13-jarige Ni Gusti Raka, met haar medewerksters (als ik goed ben ingelicht) geadopteerd door pre sident Sukarno, een waar dansfenomeen. Haar ongemeen talent bewijst zij vooral in het merkwaardig lyrische duet van de charmante bij en de ij dele hommel (geti teld: Tumuliligan Mengisap Sari) met haar uiterst viriele partner I Sampih, een schitterende choreografie van de beroemde leraar Mario uit Tabanan, die met de ge wone middelen van armen, hoofd en han den een universeel geldige expressiviteit bereikt. Bijzonder mooi is het bijna ver smelten van de armen der beide uitvoe renden, die elkaar echter nooit raken. Plastische virtuositeit zijn plastische virtuositeit vooral met Tafereel uit de Le gong. Het voorste meisje is de eerste danseres Ni Gusti Raka. zijn Kebjar, grotendeels in zittende hou ding vertolkt, zodat alles van torso en ar men moet kornen. Steeds sneller en ruste lozer ontplooit zich zijn temperament, op een afstand fa-scinerend als een reusach tig tropisch insect, zoals een Engelse com mentator eens kenschetsend opmerkte. Nog merkwaardiger is de Ketjak of apendans, waarbij een met de bovenlichamen wie gend en zwaaiend koor antwoordt op de hese ophitsingen van de in het midden van de kring plaats genomen hebbende aanvoerder, die met suggestieve mimiek zijn gezongen bedoelingen illustreert. Steeds schokkender worden de als in trance uitgevoerde bewegingen, steeds meer staccato klinkt het schreeuwen, grommen en snateren. Naarmate de drei ging van deze animale cacophonie toe neemt, lijken de menselijke figuren in het geleidelijk gedempte licht inderdaad in go rilla's te veranderen. Minder geraffineerd, maar vurig en vro lijk is de uit het begin van deze eeuw da terende Dj anger, met een indrukwekkend slottafreel, waarin de vastende Ardjuno onbewogen blijft voor de sierlijke verlei dingspogingen van hemelse nimfen. Het programma eindigt met een tempeldans, waarin het goedmoedige monster Barong de zegevierende strijd tegen de heks Rangda aanbindt, aldus de overwinning van het goede op het kwade symboliseren de. Al met al een afwisselende bloemle zing van representatieve en aantrekke lijke dansen, het beste dat Bali te bie den heeft. De groep komt uit het Zuiden van dit droomeiland, de streek rond Gianjar, waar de kunst nog sterk onder invloed van het Hindoeïsme het hoogst ontwik keld is. Hier behoort de dans evenzeer tot het leven als de lucht die men ademt en het voedsel dat men eet. Daarbij be staat er een leven dige wedijver tussen de verschillende dor pen. Geen plechtig heid heeft er plaats zonder opluistering door al op zeer jeug dige leeftijd getrain de artisten, waarvan niet alleen een soe pele lichaamstech niek wordt gevergd, maar tevens een in en rond de ogen ge concentreerd expres sievermogen. Het en semble van Anak Agunig Gede Mande- ra voldoet in dit op zicht aan de hoogste eisen, die men zich denken kan. Het is dan ook te hopen dat het plan om deze groep alsnog naar ons land te brengen, waarvan de moge lijkheden onderzocht worden, doorgang kan vinden. DAVID KONING goedkoper en zeer goed. Precies om 12 uur, als de bel van het laatste morgen college is gegaan, vormt zich een lange rij voor de toonbank waar de studenten- lunch wordt uitgereikt. Het wachten duurt echter niet langer dan hoogstens vijf mi nuten, want alles is prima geregeld. Je neemt een blad van de stapel, legt er mes, vork en lepel op, neemt een glas water (natuurlijk met ijs!), een glas vruchtensap, een kop koffie of een- glas melk, een broodje met een stukje boter en een drie vakjes bord met de hele maaltijd erop. Alles staat klaar, het enige wat je te doen hebt is je zaakje op het blad te zetten en langs de toonbank te schuifelen. Bij het einde van de toonbank neemt de man aan da kassa je 70 cents in ontvangst en zoek je met je blad een plekje op. De maaltij den zijn zeer goed, al doet het ons nog wel wat vreemd aan, om bij wijze van jus over de ham wat kersen op sap aan te treffen. Of heerlijke ananas naast je sla van groene kool. Maar het ijs, dat dikwijls als nage recht dient, is verrukkelijk. De meeste studenten kennen ook de zor gelijke kant van het leven. Velen komen uit gezinnen, waarvan de ouders hard moeten werken. Van jongs af aan zijn de mensen gewend om op allerlei wijzen geld te verdienen. De dochter van mijn hospita is een ijverige leerlinge van de high school, 's Zaterdags staat ze als verkoop ster in de dime store, dat is net zo iets als de Hema bij ons. En gisteren deed ik bood schappen in een Supermarket en herkende ineens in de jongen achter de toonbank een van de studenten, waarmee ik 's mid dags op de collegebanken had gezeten. Zo zijn er velen, die een deel van de kosten van hun studie zelf verdienen. Het Colorado State College biedt zelf ook aller lei mogelijkheden aan de studenten. De jongens die de grasvelden zo keurig ver zorgen zijn meestal studenten. In het cafe taria zie je de jongens en meisjes, die je zojuist nog in de collegezaal hebt gezien, ineens getooid met een groot wit schort de tafels schoonmaken, of de vuile borden verzamelen. In de bibliotheek, die de ge hele dag en een groot deel van de avond open is, zitten de jongelui achter de uit leentafels op de uren dat ze geen les heb ben. Maar als er een voetbalmatch is tegen een andere universiteit is zelfs de biblio theek gesloten. Dan is er niemand meer die belangstelling kan opbrengen voor de boeken! Er zijn heel wat ontspanningsvereni gingen en organisaties die het voor de stu denten wel eens moeilijk moeten maken, ook nog aan de studie toe te komen. Dit zijn dezelfde problemen die wij in Holland tegenkomen in studentenkringen. Een deel van de studenten moet te veel tijd beste den aan de zorgen, anderen juist aan de vreugden van het dagelijks leven. Op de colleges merk je ook hier wel eens, dat sommigen weinig tijd besteden aan de stu die. Maar net als ik tot de conclusie wil komen, dat er van studeren niet veel te recht kan komen in deze omgeving woon ik een college-uur bij, waar een zeer diep gaande discussie tussen studentengroep en professor me weer van het tegenover gestelde overtuigt. Wonderlijke mensen, deze jonge Amerikanen. G. J. S. Ned. Herv. kerk Beroepen te Ridderkerk (4e pred.pl.) H. Stolk te Scheveningen. Bedankt voor Wezep H. G. Abma te Rot- terdam-Delfshaven; voor Eemnes-Buiten W. de Bruyn te IJsselmuiden. Bedankt voor Lienden J. v. d. Heuvel te Schoonhoven. Geref. kerken Beroepen te Schermerhorn W. A. Jels- ma, cand. te Amsterdam; te Ezinge H. T. v. Bochove te Een. Bedankt voor Hardenberg (vac. H. Sweepe) T. Spilker te Bennebroek. Beroepen te Krimpen a. d. Lek-Krimpen a. d. IJssel W. A. Jelsma, cand. te Amster dam. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Delft J. F. Weger te Sappemeer. Beroepen te Rozenburg G. v. d. Brink, cand. te Voorburg. Chr. Geref. kerken Tweetal te Oud-Beyerland H. Henstra te Broek op Langendijk en K. J. Velema te Midwolde. Beroepen te De Krim A. W. Drechsler, cand. te Amsterdam. Tweetal te Amsterdam-Noord M. Boer- tien te Wormerveer en A. W. Drechsler, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Does burg J. M. Visser te Enschedé. Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling, dat nog vóór de candidaatstel- ling voor de gemeenteraadsverkiezingen op 14 April een wijziging van de Kieswet in werking zal kunnen treden. Deze wijzi ging houdt onder meer verband met de moeilijkheden, welke zich bij de verkiezin gen van het vorig jaar hebben voorgedaan ten aanzien van de geneeskundige verkla ringen inzake zieke en invalide kiezers, die bij volmacht hun stem doen uitbrengen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7