Laatste appèl op Amsterdamse raad van IJ-Tunnelcomité Scandinavische landen op weg naar grotere eenheid Maison Hillege een haringspoelmachine vrl. aank. bediende Palm Beach „SCHOOL VOOR VROUWEN" Publieke Verkoping VERKOOPSTER Leerl. kousenreparatrice Aan vooravond van beslissing Er is al zes ton aan studie besteed Duitsers zoeken contact over uitleveringskwestie Velsen-Noord IJmuiden Jeugdige verstekelingen op „Oscar Borjesson STROMO 6 Huiszoeking bij Nuschke Vragen over Thorez Muiterij in Rockview Willem Ruys" met averij in Rotterdam Eden en Butler naar V.S. Verblijf in broederland vereist geen paspoort Wandelsport Jubileum van NWB Gymnastiek Toch Zwitsers op de Gymnaestrada Voetbal Heer Hekman VEK)geen sprake van dreigementen Inbraak in consumptietent Uit Spaans-Marokko Ouders stellen veelal geen prijs op terugkeer Sleutels zoek Scheepvaart STADSSCHOUWBURG Parfumerie JUNG Is een hondje 2 Plaats een Luidspreker WOENSDAG 21 JANUARI 1953 „Amsterdam heeft nog meer behoefte aan een tunnel dan Rotterdam, maar het is in gebreke gebleven er zo boven op te zitten als Rotterdam dit deed", aldus één van de stemmen op de vergadering van het IJ- tunnelcomité, die gisteravond was belegd als een laatste appèl op de raad. Deze zal namelijk vandaag en morgen deze materie bespreken en er een beslissing over moeten nemen. Na een historisch overzicht van de voor zitter, de heer M. E. Versteeg, sprak eerst het Amsterdamse oud-raadslid mr. K. Jansma, die zeide dat de naderende ge reedkoming van de Zuiderzeepolders en de daardoor geprojecteerde wegen naar Zwolle en het Oostelijk deel van het land, de tunnelbouw hoogst urgent maken. De voordracht te dezer zake, die thans in de raad zal worden behandeld, is een uitvloeisel uit een achttien jaar geleden aangenomen motie. Zes ton is reeds aan studie besteed. Laat Amsterdam ervoor oppassen, dat niet wederom jaren verloren gaan met voortgaande studie. Het mag er niet op lijken of dit de eerste tunnel is, die in de wereld wordt geconstrueerd. Mr. C. van Baar, burgemeester van Edam-Volendam, uitte zijn grote vrees voor de voorgestelde verhoging van de pont tarieven. Hij deed een klemmend beroep op de gemeenteraad te verhoeden, dat een zo zware last op industrie- en bedrijfsleven in Noordholland zal worden gelegd. Men sen van zijn gemeente offeren nu reeds 34.000 's jaars aan pontgelden. Na de verhoging zal dit bijna 70.000 worden. „Ideaal object" Ir. J. W. R. Thomson, voorzitter van de Metaalbond, afdeling Amsterdam, zeide op de vraag of de tunnels niet te duur zijn dat de huidige gebrekkige verbinding voor BONN, (Van de ANP-correspondent) Het West-Duitse kabinet heeft het Neder landse verzoek tot uitwijzing der uit Breda ontsnapte gevangenen behandeld en be sloten, dat vertegenwoordigers van de de partementen van Justitie en van Binnen landse Zaken opnieuw voeling zullen ne men met de Nederlandse ambassade. Van de zijde der Nederlandse ambas sade te Bonn werd ons verklaard, dat de ambassade nog niet op de hoogte gesteld was van dit besluit en daarom een afwach tende houding zal aannemen. Niettemin sprak een woordvoerder der ambassade de hoop uit, dat de beide gearresteerden zullen worden uitgewezen en dat de op sporing der vijf nog niet gegrepen misda digers spoedig tot resultaat zal leiden. De woordvoerder sprak er zijn bevreem ding .over uit, dat deze vijf voortvluchtigen zich nog steeds verborgen weten te hou den ondanks het feit, dat zij zich zonder middelen van bestaan in het gebied der bondsrepubliek ophouden. Onze correspondent in Bonn meldt: De liberale Bondsdag-afgevaardigde, dr. Erich Mende, heeft uiteengezet, waarom hij in het Bondshuis een van de uit Breda ont vluchte oorlogsmisdadigers heeft ont vangen. „Naar art. 17 van de Grondwet aldus Mende heeft iedereen, dus ook een niet- Duitser het recht zich met verzoeken of bezwaren tot de volksvertegenwoordiging of een individuele afgevaardigde te rich ten. Ik heb mij dus als advocaat van de menselijkheid gevoeld, die ook door mij werd beoefend, waar zij op het eerste ogenblik niet verdiend voorkomt. Een parlementariër is geen hulporgaan van de politie of zelfs een rakker van het openbaar ministerie en niemand mag pro beren hem daartoe te degraderen". Tot zover Mende, die om zijn ongelukkig gesprek met Touseuil ook in Duitsland van vele zijden is aangevallen. BONN (Reuter). Onder aanhaling van „eigen correspondenten" meldt de Noord-West-Duitse radio, dat agenten van de Oost-Duitse staatsveiligheidsdienst huis zoeking hebben verricht bij de plaatsver vangende Oost-Duitse premier, Otto Nuschke, die leider is van de Christelijk- democratische partij, en vertrouwelijke dossiers van zijn partij in beslag hebben genomen. Een Joodse woordvoerder te West- Berlijn heeft Dinsdag meegedeeld, dat nog steeds Joden van Oost-Duitsland naar West-Berlijn vluchten om aan vervolging te ontkomen. Dinsdag hebben zich tien vluchtelingen bij de Joodse gemeenschap in West-Berlijn gemeld. De grootste groep dertig Joden meldde zich Maandag. De meeste vluchtelingen deelden mede, dat zij door de staatsveiligheidsdienst waren verhoord over hun betrekkingen met het Westen. De Gaullistische afgevaardigde Jean Nocher heeft een vraag tot de Franse mi nister van gezondheid gericht, „welke maatregelen de regering denkt te nemen ter redding van Maurice Thorez (de com munistische leider, die reeds geruime tijd voor medische behandeling in de Sovjet- Unie vertoeft) wiens gezondheid door de Russische artsen Grünstein en Winogradof is ondermijnd, zoals men moet conclu deren uit de van ambtelijke Russische zijde verstrekte berichten over de „misdadige werkzaamheid" van deze medici". BELLEFONTE (Reuter). De bijna 10 muiters in de staatsgevangenis van ickview bij Bellefonte hebben Dinsdag mvankelifk geen gehoor gegeven aan een ltimatum van de gouverneur van de staat Pennsylvania, Fine, waarin beëindiging van de opstand en vrijlating van de zes bewakers, die als gijzelaars worden vast gehouden, werd geëist. Later heeft de helft der muiters voor de eisen gecapituleerd. de gemeenschap veel duurder is. De tun nels zijn het te investeren kapitaal vol komen waard. Door belastingkanalen vloeien grote bedragen terug. De uitvoering betekent een zeer loon-intensief, een ideaal werkverschaffings- en conjunctuur-nivel lerend object. Er zijn ook redenen voor de exploitatie een rijksbijdrage te vragen. De heer C. Woudenberg, lid van de Eer ste Kamer en oud-gemeenteraadslid van Amsterdam deed een beroep op de raad allereerst nooit te wijken voor offers. Voorts achtte hij een onderzoek gewenst naar een mogelijke verdeling der kosten tussen alle belanghebbende gemeenten, de provincie en het rijk. Tenslotte achtte hij het mogelijk voor dit doel een aparte lang lopende lening uit te schrijven. Mr. W. Thomassen, burgemeester van Zaandam en voorzitter van de Commissie Oeververbinding Noordzeekanaal, bracht in herinnering, dat nu reeds vijf millioen auto's per jaar „gaan varen" op het IJ. Daarvoor dienen de auto's en dient ook het water niet. Hedenochtend om elf uur is het vlagge- schip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys", die op 6 Januari in de Rode Zee in aanvaring is geweest met de „Oranje" van de Maatschappij Neder land, teruggekeerd in de Rotterdamse haven. Zoals eerder is bericht heeft de „Willem Ruys" bij de aanvaring schade boven de waterlijn aan stuurboordzijde ge kregen, die tijdelijk door een in Port Said uitgevoerde noodreparatie kon worden verholpen. De „Willem Ruys" zal nu naai de Dok- en Werfmaatschappij Wilton Fijenoord te Schiedam worden gebracht voor de definitieve reparatie, die ongeveer een maand zal duren. Het schip vervoerde op deze reis-, met inbegrip van 50 reizigers voor korte tus- sentrajecten in het Verre OoOsten, slechts 642 passagiers. LONDEN (Reuter). De Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden, en de minister van Financiën Butler, zullen aan het hoofd staan van de Britse delega tie, die, volgens de plannen, spoedig met de nieuwe Amerikaanse regering zal spre ken over uitbreiding van de wereldhandel en andere vraagstukken. In officiële krin gen wordt het zeer onwaarschijnlijk ge acht, dat Churchill, die onlangs met Eisen hower in New York heeft gesproken, dit voorjaar een tweede bezoek aan de V.S. zal brengen. (Van onze correspondent te Stockholm) Douane-ambtenaar Svensson, die de Zweedse trein tot op de pont naar Dene marken vergezelde, was zeker een goed psycholoog. Toen hij door onze dubbele coupé liep, geen enkel gesprek hoorde en zich ook door niemand aangekeken voelde, wist hij het al: „Zeker allemaal Scandina- viërs, hè?', en hij zou zonder meer zijn verdwenen, als wij hem niet een halt had den toegeroepen. „Ja", zei hij nonchalant, ,,in een Nederlandse pas moet ik voorlopig nog een stempeltje drukken...." Dit werk zal hem echter waarschijnlijk vlugger dan hij verwacht worden afgeno men, want reeds werkt het zogenaamde „Noordse Parlementaire Comité voor vrijer verkeer" aan de plannen om alle grenscon trole binnen het Scandinavische bloc te doen vervallen. Ook Nederlanders zullen dan zonder pasvertoon van Denemarken naar Zweden, Noorwegen of Finland kun nen reizen en dus slechts aan de Duits- Deense grens pas- en douanecontrole on dergaan. Tot het zover is, hebben de Scandina- viërs eerst nog orde in eigen huis te ma ken. Op het ogenblik mag een „nordbo" (een noordeling) gedurende drie maanden in een van de broederlanden vertoeven zonder in het bezit te zijn van een pas poort. Zelfs een persoonsbewijs of een andere, door de politie uitgegeven legiti- matiekaart, is niet vereist want zulke pa pieren zijn hier onbekend. Maar genoemd comité heeft nu niet alleen voorgesteld om ook deze tijdbegrenzing te laten vervallen, doch wil bovendien de na drie maanden vereiste werkvergunning afschaffen. Dus voor de noordelingen een vrije Noordse ar beidsmarkt! Daarmede zou dan de toe stand bereikt zijn, die tot voor de eerste wereldoorlog bestond. Ruime samenwerking Dat is evenwel nog niet alles. Ook het inter-Noordse motorverkeer wil men van alle grensmoeilijkheden bevrijden. Gedu rende een jaar zal een Zweed bijvoorbeeld zijn wagen in Kopenhagen mógen gebrui ken zonder maar een cent belasting, of anders taxes, verschuldigd te zijn. En het rijbewijs van één van de Noordse landen zal men zo maar tegen dat van een ander Noords land mogen inruilen. Ook de Nederlandse automobilist zal het gemakkelijker hebben. Volgens de plannen van genoemd comité zal namelijk alle controle plaats vinden bij het overschrij den van de grens van één van de Noordse landen. Daarna ligt dan het hele noorden De Nederlandse Wandelsport Bond bestaat op 23 Februari twaalfeneenhalf jaar. Althans als bond, hetgeen onder dwang van de be zettingsautoriteiten geschiedde, want voor dien was de naam Nederlandse Wandelsport Federatie. •Er heeft zich een jubileum-commissie N. W. B. gevormd (waarvan het secretariaat is gevestigd te Dordrecht: Varkenmarkt 26 rd) om de N. W. B. als blijvende herinnering aan dit koperen feest een nieuwe bondsvlag aan te bieden. De commissie wil eveneens de kosten van de receptie op zich nemen en de verenigingen zowel als de individuele leden een jubileum-wimpel, in de bonds- kleuren, aanbieden. Ofschoon Zwitserland aanvankelijk had besloten niet te zullen deelnemen aan de Gymnaestrada 1953, is thans de aanmelding binnengekomen van Bellinzona, één van de sterkste Zwitserse gymnastiekverenigingen. Bellinzona zal met een groep heren aan de grote internationale gymnastiekdemonstra- ties in Rotterdam medewerken. De voorzitter van de Vereniging van Eersteklasers (VEK), de heer J. Hekman te Groningen, die door ziekte pas thans ken nisgenomen heeft van de berichten en com mentaren inzake het besluit der eersteklasse voetbalclubs om vast te houden aan de 4x14 indeling, deelt ons mede dat in dat besluit geen sprake is van dreigementen. Het be sluit luidt als volgt: a. voorstel om 4x14 te handhaven; b. indien dit niet wordt geaccep teerd, het bondsbestuur vragen om inter ventie; c. als deze niet tot resultaten mocht leiden, dan de houding nader bepalen. voor de buitenlander voor de periode van een jaar open. Een hede reeks uitgaven, welke iedere auto-toerist zich tot heden moest gteroosten, komt daarmede tevens te vervallen. In afwachting van deze eenheid heeft Zweden onlangs nieuwe douane-tarieven van kracht doen worden waardoor nu zon der meer goederen ter waarde van 275 kronen zullen mogen worden ingevoerd. Toen wij voor de zekerheid het hoofd kantoor voor accijnzen opbelden met de vraag of een Zweedse lekkerbek voor tweehonderd gulden chocolade uit Holland mag invoeren, was het, ons verbazende antwoord: „Dat zal dan toch zo veel niet zijn. als hij niets anders meeneemt, zullen geen rechten worden geheven". De Noordse landen zoeken ook op an dere gebieden samenwerking en het is interessant op te merken dat die toenade ring heel anders verloopt dan die tussen België en Nederland. Wij hebben verschil lende Benelux- conferenties bijgewoond en waren steeds weer verwonderd over de droge toon. Er werd nauwelijks een lach gehoord. Achter dikke rookwolken zag men ernstige gezichten van ambtenaren, die zich er van bewust waren voor ieder woord ter verantwoording te kunnen wor den geroepen. Hoe is het hier? De gewezen socialistische premier van Denemarken, Hans Hedtoft, zit naast Roolf Edberg, die de onderhandelingen leidt, Lid Isl van de Zweedse Rijksdag en hoofdre dacteur van een groot sociaal-democra tisch blad in Gothenburg en daarnevens nog een imponerend aantal bijfuncties be kleedt, waaronder ook het voorzitterschap van de grootste Scandinavische vereni ging van publicisten. Edberg nu krijgt een stootje van de lachende Hedtoft: „Zeg, aldus Hedtoft nu moet Zweden ook eens beginnen met rechts te houden anders loopt het bij jullie helemaal mis...." De toespeling is duidelijk voor de ingewijden want. Hedtoft doelt hier niet op de politiek, maar op de „schnapps-reizen" van het halfdroge Zweden naar het „natte" Dene marken: van een links-rijdend naar een rechts-rijdend land. Vele problemen De drijfveer voor het streven naar een heid moet men vooral niet bij een of an dere partij of bij een van de regeringen zoeken. Zij is te vinden bij de vereniging „Norden", bij welke de grootste organi saties zijn aangesloten. Deze betalen, wat Zweden betreft een bijdrag tot liefst tien duizend kronen per jaar. Ook de regering doet een duit in het zakje en wel met 70.000 kronen per jaar. En zelfs de jeugd helpt met zijn penninkje mee om de broeder landen tot elkaar te doen groeien. De vereniging „Norden" ergert zich er al lang over dat een telefoontje van Malmö over de Sont naar Kopenhagen meer kost dan een gesprek naar het 2000 kilometer Noordelijk gelegen Kiruna. Van pakjes en drukwerk kan hetzelfde worden gezegd. Men is daarom aan het verzamelen van materiaal gegaan en nu zal deze zaak door een Noords Parlementair Comité behan deld worden, waarna een rapport aan de volksvertegenwoordigingen zal worden voorgelegd. Op deze manier nadert men stap voor stap de moeilijkere onderwerpen. Zal men ook vraagstukken van militaire aard aandurven? „Officieel moet ik deze vraag met neen beantwoorden", zei ons ex-premier Hed toft schalks, om er meteen glunderend aan toe te voegen „maar on-officieel zijn wij vol verlangen om ook over dit onderwerp de degens te kruisen". Behalve de vereniging „Norden" en de Noordse Parlementaire Comités, bestaat er ook een „Gemeenschappelijke Noordse Commissie voor Economische Samenwer king", die echter niet erg opschiet en eerst verschillende branches onder de loupe neemt. De „Noordse Raad" mag evenmin worden vergeten, al is zijn doel uitslui tend van raadgevende aard en heeft hij absoluut niet het karakter van een Noords parlement. Tenslotte mogen ook de over de honderd particuliere en half-officiële or ganisaties niet worden vergeten, die voor de eenheid der Noordse landen werken. Over de rol van Finland zou een speci aal hoofdstuk kunnen worden geschreven. Dit land laat zich soms leiden door de spreuk: „Wee degene, van wie de ergernis kome". En aangezien de grote buur zich nogal vlug kwaad maakt, betracht Finland terughoudendheid. Dat neemt echter niet weg dat de Finnen bij iedere bespreking aanwezig zijn of de notulen ter inzage krijgen, zoals bijvoorbeeld bij de bijeen komsten van de „Noordse Raad" (waaraan Finland officieel niet deelneemt) geschiedt. Op deze wijze en met behulp van de ge noemde reeks van organisaties zal het mogelijk het einddoel, de eenheid der Noordse landen, stapje voor stapje te be naderen. Al is er dan ook een vrij lange afstand af te leggen, men is op de goede i weg. In de consumptietent van de heer H. W. Wilhelmis, staande op het Noordelijk pont plein, is in de nacht van Maandag op Dins dag ingebroken. Vijf dozen chocoladerepen en bijna 100 pakjes sigaretten ter gezamen lijke waarde van 180 worden vermist. De Oscar Borjesson, een Zweeds schip van 4200 ton, dat vanmorgen om 6 uur met lichte machineschade en geassisteerd door twee sleepboten de Noordersluis binnen liep op weg naar de Coenhaven in Amster dam, voerde twee opvarenden boven de sterkte mee: jongens van twaalf en tien jaar uit Spaans Marokko, die zich ais verstekelingen aan boord hadden ver scholen. Na het verlaten van de Spaans Marok kaanse haven Manilla in Noord-Afrika, waar de knapen aan boord waren geklau terd, heeft het dekpersoneel van dé Bor jesson de Spanjaardjes in volle zee ont dekt onder het dekzeil van een van de sloepen aan bakboordskant. Ze waren ver kleumd van de kou en deden, gehuld in een samenraapsel van vodden, een verward verhaal, dat voor de opvarenden slecht was te volgen. De rede of oorzaak van hun uitstapje werd niemand duidelijk. Te Amsterdam zouden de kinderen van morgen worden overgegeven aan de mare- chaussée. Toen het schip in de sluis lag, sliepen de avonturiers. Het Spaanse consulaat te Amsterdam deelde ons nog mee dat men bijna elke maand een dergelijk geval met kinderen, die zich als verstekeling hebben inge scheept, krijgt te behandelen. In hun woonplaats wordt de politie op de hoogte gesteld, maar veelal hebben de ouders de vermissing nog niet gemerkt of stellen zij er geen prijs op hun kinderen terug te zien. In ieder geval zal de maat schappij van de Oscar Borjesson moeten zorgen, dat de kinderen, die door het con sulaat opnieuw in de kleren worden ge stoken, naar Spaans Marokko, in dit geval Manilla, terugkeren. De namen van de twee jongens waren vanmorgen nog niet bekend. Meestal kunnen deze kinderen niet schrijven en kennen ze zelfs de eigen naam niet. De terreinbewaarder van de IJmuidense speeltuin van „In Veilige Haven", die met een paar gemeentewerklieden een bezoek bracht aan het gebouwtje van de speel tuin, merkte bij terugkomst dat de sleutel bos, die hij in het slot had laten hangen, verdwenen was. Men vermoedt, dat jeug dige onbezonnenheid de oorzaak is van dit verlies, dat overigens voor de terreinbe waarder allerlei nare consequenties met zich brengt. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Limburgia f 11.700; Norma Maria f 14.700; Eli Chénévière f14.800; IJM 209 f9010. Loggers: KW 16 f4520; K W19 f5380. NAGEKOMEN BESOMMINGEN Medan f 17.300; IJM 53 f3100; KW 37 f6130; KW 175 f5160; IJM 230 f740; IJM 208 f3930; IJM 227 f370. Abbekerk, "19 v. Genua ti. Marseil-lé. A Mi en-a, 19 100 m. W. Lissabon n. Awtw. Aliotih, 19 v. Victoria n. Iliheos. Alwaki, 20 te Paranagua. Amstelland. 19 Recife gepass. n. Montevideo. Amstel vaart, 19 Gibraltar gepassa n. Port Said Aren dis-kerk, 20 Keelunig verwacht. Armilla, 19 v. Haiphong n. Lienchièu. Armed ijk, 20 te New York. Aalsdiijk, 19 v. New York n. Antwerpen. Aardijk, 20 v. New Orleans. A verdijk, 19 v. Havanna n. Le Havre. Abbedijk, 19 te Antwerpen. Andijk, pass. 19 Vlissrnigen van Antw. Aldabi," pass. 20 Finisterre n. Las Palmas. Al ge nib, 20 te San Francisco do Sul. Altair, 19 200 m. W. Sierra Leone. Amsteld'ijk, 19 150 m. W. Flores n. New Orleans Amstelkroon, 19 110 m. Z. Djeddah. Amstelpark, 19 200 m. N.NO. Fayal. Amstelstad, 19 530 m. O.t.Z. Bermuda. Ar undo, 19 op de Schelde. Agamemnon. 19 v. Ciud'ad Trujillo n. Pto Plata. A'limdijk, 19 220 m. Z.ZO. Savannah n. Antw. Blitar, pass. 19 Str. Messina n. Genua. Baarn., 19 v. Kingston n. Curasao. Boskoop, 19 v. Pacasmayo n. Manta. Bantam, 20 te Penang. Blommersdijk, pass. 19 Vlissingen n. Antw. Boschfomtedn, 19 v. Ahitw. te Amsterdam. Barendrecht, 19 140 m. O. Ceylo-n. Barito, 19 v. Kolonedale n. Luwuk. Batoela, 20 v. Stad'omg te Makassar vérw. Britsum, 19 340 m. W.t.Z. Bermuda. Caltex Permis, 19 Malta gepass. Ce ram, 22 Muscat verwacht. Cleodora, 19 v. Rastanura n. Singapore. Caryda, 19 v. Rio de Janeiro n. Rio Grande. Chama, 19 160 m. W. Oporto. Cal list o, 19 630 m. N. Brisbane. Caltex The Hague, 19 160 m. O.ZO. Kreta. Camphuys, 19 v. Tj. Priok n. Belawan. Ceronia, 19 190 m. W.NW. Sharksbay. Cistula, 19 400 m. NW. SharksJbey. Corilla, pass. 19 Daedalus Rif. Dalerdijk, 19 v. Balboa n. Los Angeles. Duivendijk, pass. 19 Flores. Delft, 19 v. Curagao n. Cristobal. Danae, 19 v. Gibraltar n. Lissabon. Drente, 20 v. Massawah n. Djibouti. Don-ge dijk. 19 130 m. W. Lands End. Elmina, pass. 19 Ouessant n. Bordeaux. E-rinn-a, 19 v. Singapore n. Madras. Eos, 19 v. Rotterdam n. Tanger. Erna, 19 80 m. NW. Cochin. E t rem a, pass. 19 ten Z. Westpunt Kreta. Eemdijk, 19 220 m. W.ZW. Flores. Esso Amsterdam, 19 1040 m. NO. Flores. Fairsea, 19 480 m. Z.ZW. Cocos eil. Felipes, 19 v. Telokanson n. Pladju. Friesland (KRL) pass. 20 Brothers. Graveland, 20 Bahia verwacht. Gordlias, 19 v. Lissabon te Tanger. Hector. 19 v. Gibraltar n. Algiers. Hera, 19 v. Balboa n. Buenaventura. Hestia, pass. 19 Fayal n. Antwerpen. Heelsum, 17 v. Charleston te Houston. Hath or. 19 165 m. O.ZO. Str. Messina. Helena, pass. 19 Start Point. Helicon, 19 200 m. N. Crooked eil. Hydra, 20 v. Port au Prince te Ciudad Trujillo verwacht. Indrapoera, 25 v. Southampton te Marseille Ilos, 19 120 m. ZO. Kp. Hatteras. Kedoe, 20 te Belawan. Kertosono, 21 Chalna verwacht. Kota Baroe, 18 310 m. O.t.Z. St. Maria. Kalimantan, 19 v. Singapore n. Tj. Priok. Karaton, 19 v. Tarakan n. Sarnarinda. Karossa, 20 v. Ambon te Makassar verw. Lieve Vrouwekerk, 20 te Genua. Langkoeas, pass. 19 17 u. Kp. Finisterre. Lissekerk, 20 v. Massawah te Djeddah. Luma, 20 v. Rotterdam n. Leixoes. Lutterkerk, 20 te Muscat. Loosdrecht, 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Leopoldskerk, 19 v. Damman te Koewait verw. Linge, pass. 19 Den Helder.. Leuvekerk, 20 te Caronte. Mariekerk, 19 v. O. Afrika te Amsterdam. Molenkerk, 19 v. Kaapstad n. Antwerpen. Maashaven, 19 v. Hamburg te Rotterdam. Muiderkerk, 19 v. Hamburg te Rotterdam. Maasland, 20 v. Bremen te Hamburg. Markelo, 17 te Gibraltar. Meerkerk, pass. 20 Minicoy n. Singapore. Mitra, 21 v. Singapore te Wellington verw. Modjokerto, pass. 20 Zuidp. Ceylon, i Merwede. 19 460 m. W.ZW. Flores. Maasland, 20 v. Bremen te Hamburg verw. Maetsuycker, 20 v. Singapore te Tj. Priok. Nieuw Holland, 19 v. Singapore n. Port Swetten- ham. Orion, pass. 19 Lissabon. Ondiina, 19 v. Rotterdam n. Salt End. Orestes, 20 v. Barranquilla n. Philadelphia. Omala. 19 560 m. ZW. Chittagong. Oranjefontein, 19 ten anker Vlissingen. Oberon, 19 800 m. NO. Mon-a eil. Ovula. 19 500 m. ZW.t.W. Madeira. Prins Fred. Willem, 19 v. Valencia n. Burriana Prins Alexander, 19 360 m. NW. Flóres. Prins Maurits, pass. 19 Starpoint. Prins Willem II, 19 470 m. W.t.N. Flores. Prins Willem IV, 19 t.h.v. Oporto. Polydorus, 19 v. Gibraltar n. Alexandrië. Rempabg, 20 Port Soedan verwacht. Rotti, 20 Aden verwacht. Rij kerk, 19 v. Calcutta naar Bombay. Ro-das, 19 150 m. v. Curasao. Sibajak, 19 v. Curasao n. Cristobal. Singkep, 20 Colombo verwacht n. Aden. Stad Vlaardingen 20 n. Narvik Stad Rotterdam, 20 v. Avonmouth te R'dam. Schie, pass. 20 5 u. Ouessant n. Sevilla. Stad Arnhem, 20 ca. 15.30 u. v. Narvik te R'dam ver v/acht. Stad Maassluis, 22 v. Kirkenaes te Rotterdam of Vlaardingen verwacht. Saililand, 19' 200 m. Z. Illheus. Scherpendrecht, pass. 19 Kp. Frio. Schiedijk, 19 150 m. O.t.Z. Minicoy. Stad Maastricht, pass. 19 Royal Sovereign. Swa-rtenhondt, 19 v. Soerabaja n. Semarang. Stad Alkmaar, 19 770 m. W.t.Z. Flores. Stad Breda, 19 280 m. O. Bermuda. Stentor, 19 350 m. NO. Guadeloupe. Tomini, 20 v. Steenkool te Msnado verwacht. Tegelberg, 19 v. Kaapsad n. Montevideo. Themisto, pass. 19 Lands End. Trompenberg, 19 v. Mobile n. Amsterdam. Triton, 19 280 m. NW. Finisterre. Tankhaven III, 19 in Golf v. Thailand. Tasman, pass. 19 Kp. Varella. Tiba, 19 120 m. W. St. Pauls Rock. Tiberius, 19 v. La Guaira n. Guamta. Tjibodas, 19 v. Soerabaja n. Panaroekan. Tjiluwah, 20 v. Hongkong te Singapore. Tjiwangi. 20 te Hongkong verwacht. Van Outhoorn, 19 rede Pangkai Penang. Weltevreden, 17 12 u. v. Rotterdam te Tj. Priok. Willem Ruys, 20 te Southampton. Wonosari, 19 90 m. NW. Groot Natuna eil. Zuiderkruis, 19 450 m. N.t.O. St. Helena. Zijpenberg, 19 v. Rotterdam te Brindisi. KLEINE VAART Al garve, 20 op de Schelde. Arnioudisp'O'lder, pass. 20 Ouessant. Audaoia. verrn. 20 v. Hull n. Sunderland. Atlas, 19 van Amsterdam naar Aarhus. Admiraal Nelson, 18 v. Rochester te Londen. Ameland, pass. 18 Dover. Annie, 19 v. Bordeaux te Londen. Bab-T, 19 te Hull van Bordeaux. Bestevaer, 17 v. West Hartlepool te Goole. Brandaris, 17 v. Ostende te Goole. Bill, 19 v. H amburg te B and holm Binnenhaven, 19 v. Duinkerken te Rouaan. Coeta. 17 v. Antw. te Dublin. Corona, 17 v. Rotterdam te Goole. Curasao pass. 17 Lizard Head. Cateli, pass. 17 Ouessant. Caland, 19 v. Tonnay Charente n. Bilbao. Catharina, 19 v. Lissabon te Agadir. Daviena Goekoop, 19 v. Sunderland te Loriemt. Diana, 17 te Avonmouth. Deni, 19 v. Hayle n. Dublin Din-a, pass. 18 Flamboro Head. Daje Bohimer, 19 v. Marseille te Casablanca. Deneb. 19 v. Swansea n. Brussel. Dol lard, 19 v. Vlaardingen te Esbjerg. Dorinda, 19 v. S truer naar Kiel. Domburgh, pass. 20 Dover. Duiveland, 19 v. Lubeck naar de Tyne. E-mtke, 18 v. Rouaan te Londen. Frisia 19 100 m. ZW. Kp. San Sebastiaan. Franka, 20 v. Cuxhaven te Delfzijl. Franka II, 19 v. Cherbourg te IJmuiden. Glashaven, 19 v. Antw. n. Kopenhagen. G-oote, 20 v. Rouaan te Casablanca. Gaasterland, 20 v. Harlingen n. Goole. Helena, 17 v. Rotterdam te Kingslynn. Herinnering, 17 met machine schade en anker verloren Cadiz binnengelopen. Hoc Vinces, 17 v. Hamburg te Sharpness. Houtman, 19 v. Gothenburg te Londen. Hast III, 16 v. Boston te Hull. Hast V, 19 v. Londen te Jersey. Haskerland, 20 v. Harlingen n. Leith. Hartel, 19 v. Hamburg naar Antwerpen. Heerengracht, pass. 20 Portland Bill. Hcmrica, 19 v. Bayonne naar Londen. Import, 22 v. Antwerpen te Lissabon verw. Iris, 17 v. Led-th n. Aberdeen. Jacoba, 18 v. Dordrecht te Iedth. Julia, 19 v. Esbjeng te IJmuiden. Jo, 20 v. Hans weert n. Boston Lines. Kortenaer. 19 v. Swansea te Rouaan. Kathlen, 18 v. Newburg te Londen. Leuvehaven, 20 v. R'dam te Gothenburg verw. Marcelta, 20 v. Grangemouth n. Aberdeen. Matthew, 20 v. Leith te Grange-mouth. Mies, 19 v. Antwerpen n. Limmerick. Monica, verm. 20 v. Belfast n. Rotterdam. Marne. pass. 19 Kiel. Megrez, 20 v. Rotterdam te Gothenburgh verw. Mira, pass. 18 Pr-awle Point. Menkar, 19 v. Bordeaux n. Casablainca. Meres, 19 v. Bordeaux te Port Lyautey. Mirach, 19 v. Casablanca te Safi. Mizar, verm. 20 v. R'dam n. Hemoor. Mulan, 19 v. Gothenburgh n. Great Yarmouth. May Star, 19 v. Montrose te Algiers. Mercurius, verm. 20 v. Vlaardingen. Myfem, verm. 20 v. Temeuzen n. Gent. Mypuck, verm. 21 v. Utsikair n. S-vendborg. MUphrid, verm. 20 v. Gent n. R'dam. Nau-tic, 17 te Sharpness. Nautilus, 17 v. Little-ha-mpton te Waterford. Nomediisch, 17 v. Delfzijl e Goole verwacht. Noord, 19 v. Shel-lhaven te Billing-ham. Nassau-haven, 20 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Navis, 18 v. Plymouth n. Honfleur. Netta, 19 v. Bremen te Hamburg. Noordzee, 17 v. Shore-ham te Londen. Njord, verm. 20 v. Harlingen n. Grangemouth. Olive, '18 v. Newburg'h te Londen. Oleum, verm. 20 v. Rotterdam n. Londen. Omlandia, 18 v. Casablanca te Port Lyautey. Oise 19 van Rouaan. Palm a, pass. 20 Hol te-n au. Pamir, 17 v. Hull te Middlesbo-ro. Peter, 19 v. Barry te Granville. Pieter Hubert, 16 v. Kingslynn te Ipswich. Prims Bemhard. 18 v. Cork te Londen. Pa-vo, 18 te Rotterdam van Portsmouth. Ponto, 17 te Bay on me van St. Nazaire. President Roosevelt, 19 v. San Antioco te R'dam Rijnhaven, 19 v. Casablanca te Valencia. Sambre, 19 v. Rouaan. Sirius, 19 v. Treport te Londen. Sporota, 19 v. Workington te IJmuiden. Shamrock, 19 op de Theems Sian, 19 v. Rotterdam te Varderg. Spurt, pass. 20 O ran. Tromp, 19 v. Duinkerken naar Gent. Ton, 20 v. Ipswich m. Grangemouth. Timor, 19 v. Rotterdam te Duinkerken. Tom van d-er Heide, verm. 20 v. Bordeaux naar Casablanca. Tilly, 17 van Sunderland naar St. Malo. Texel, 19 v. Rotterdam naar Hamburg. Texelstroom, pass. 17 Lizard Head. Tubo, 18 te Londen. Vrouwepolder, pass. 19 Wight. Vivo, 17 v. Londen n. de Tees. Valbella, 17 v. Bristol te Swansea verw. Venus. 18 v. Great Yarmouth te Middlesboro. Walenburgh, pass. 19 Finisterre. Wiebol-d Bohmer, 20 v. Bordeaux te Lissabon verwacht. Westpolder, 20 v. Nantes te Antw. Wes-tropa, 17 v. Vaerker te Strood. IJstroom, 18 v. Amsterdam te Bristol verw. SLEEPVAART Ebro, met stoomschip 19 te Terneuzen. Poolzee, met 2 sleepboten 19 v. Hamburg n-aar Istanboel. Rode Zee, 19 te Maassluis. Walcheren, 16 te Suez. 31 Januari hopen onze gelief de ouders P. DE BOER en C. DE BOER-DOBBENGA hun 12^4 jarige echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen Corry en Meijndert IJmuiden, Bakkerstraat 1. Enige kennisgeving. Heden ontving ik het droevig bericht dat in Afrika door een noodlot tig ongeval is verdronken mijn innig geliefde ver loofde K. G. HARTOG Ik wens te berusten in Hem, wiens doen enkel wijsheid en liefde is. T. Broers. IJmuiden-O., 19 Jan. 1953 R. Claeszenstraat 19. De begrafenis heeft plaats gevonden op 10 Januari te Jinja. Oost-Afrika. Met grote droefheid moe ten wij u mededelen, dat door een noodlottig onge val in Afrika, ons is ont nomen onze vriend K. G. HARTOG in de leeftijd van 20 jaar. Mogen de woorden van Rom. 14 8 zijn verloofde tot grote steun zijn. J(ong) N(ed.) V(oor) C(hristus) Zat. 24 Jan., 8.15 uur - „Nederl. Comedie" Blijsp. v. Molière - Regie: Johan de Meester m.m.v. Kitty Janssen, Henk Rigters, Johan Fiolet, Henk v. Ulsen e.a. Prijzen 1.tot 4.(alles inb.). Coupons geldig. Voorverk. v.a. Donderd. 103 uur. Tel. na 12 uur. ENGELS Opleiding alle examens, conversatie, emigratie, handelscor respondentie etc. In '52 slaagden alle candidaten voor de examens. Club- en privé-, dag- en av.lessen. Mej. J. POOL, lerares Engels M.O., Bloemendaalsestr.weg 40, Santpoort-St. (5 min. van station). Tel. 8458 *K 2560). „MINER'S" Make up-stick 1.65—2.95 „ANGEL FACE" de volmaakte Make-up Kennemerlaan 63 Banketbakkerij Kokerij Tel. 4728. Da Costalaan 1, Driehuis. Heerlijke roomboterkoekjes uit voorraad leverbaar. Wegens diverse oorzaken MOETEN wij verkopen, o.a.: 3 100 Watt lampenwaarde 2.55 voor 1. Delfts blauw lampjewaarde 2.95 voor 1.95 Zijden Rokkappen waarde ƒ14.50 voor f 9.75 Zijden Plooikappen met glas w. /'29.50 voor ƒ19.50 Staande schemerkappen waarde ƒ29.50 voor ƒ19.50 Leeslampkappen waarde f 8.50 voor 4.95 3 arms koperen kroon., waarde ƒ29.50 voor ƒ19.50 5 arms koperen kroon waarde 39.50 voor ƒ29.50 5 arms Old Finish kroon waarde ƒ39.50 voor ƒ29.50 6 arms Old Finish kroon waarde ƒ69.50 voor ƒ49.50 Old Finish Leeslamp waarde ƒ49.50 voor ƒ29.50 Old Finish Leeslamp waarde 54.50 voor ƒ39.50 Smeed. Leeslamp zijden kap w. ƒ19.50 voor ƒ14.50 En duizend andere artikelen voor spotprijzen. KRUISSTRAAT 12 TEL. 21600 HAARLEM Te koop gevraagd defect geen bezwaar. Brieven onder no. IJ506 aan het bureau v. d. blad. SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIE Barteljorisstraat 7 vraagt Alleen volslagen krachten, liefst met het vak bekend en welke ouder zijn dan 21 jaar. kunnen zich persoon lijk aanmelden hedenavond na half acht en Donderdag 22 Januari de gehele dag en ook 's avonds. SPOED GEVRAAGD pl.m. 16 jaar. BATA, Oosterduinweg 22, IJmuiden. Voor hulp bij de loonadministratie wordt gevraagd JONGEMAN of VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE M.U.L.O.-opleiding en typen strekken tot aanbeveling. Leeftijd 1620 jr. Brieven onder no. IJ 504 bur. v. d. bl. BIJ U AAN KOMEN LOPEN Voor spoedige indiensttreding gevraagd op administratiekantoor te IJmuiden voor assistentie in de boekhouding. Brieven met referenties en verlangd salaris onder no. IJ 503 aan het bureau van dit blad.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8