Amsterdam krijgt een auto tunnel van 1100 meter met S-bocht IVOROL AKKERTJES Wereldnieuws Mei VELPON zie je er geen bars! van! PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Raad kwam tot besluit Kosten geschat op f70 millioen; personentunnel moet wachten Plan-Groot „economisch niet aanvaardbaar" De radio geeft Zaterdag Eerste Kamer over het toetsingsrecht Ommelanden èn ANAB aanvaarden arbitrage Wilson bereid tot de ver koop van zijn aandelen ^och ió liet zo 2 rillerig lusteloos Ex-chef van Sociale Zaken in Winschoten stond terecht Verzending van zeepost Muiterij in Amerikaanse gevangenis ten einde Grondwetswijziging Twee ondernemingen in Zuid-Sumatra gesloten Modus in zicht? CNV zal drie arbiters aanwijzen Prof. J. G. Remijnse ridder Nederlandse Leeuw Leeuwarden heeft 80.000 inwoners Kerkelijk Nieuws Gezin profiteerde van een gevonden tas met 2900 Truman weer thuis als gewoon man Belgische staat eist schadevergoeding Proberen blijft begeren! Kwestie van snelheid V. VRIJDAG 23 JANUARI 1953 Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Amsterdam, na een debat van precies tien uur, besloten de IJ-oeververbindingen door tunnels tot stand te brengen; de technische voorbereiding van de bouw van een autotunnel, volgens het plan van de dienst van Publieke Werken onverwijld ter hand te nemen; voor het bestedingsklaarmaken daarvan vijfhonderdduizend gulden beschikbaar te stellen. De met dit plan aanvaarde ruim 1100 meter lange tunnel zal voeren van het Kraaienplein benoorde het IJ, met een gerekte S-bocht naar de Prins Hendrikkade- Foeliestraat en vandaar aansluiten op de z.g. „binnenring". Treden geen onvoorziene remmingen op, dan kan de tunnel over ongeveer acht jaar gereed zijn. Gerekend wordt op een aanzienlijke bijdrage van het rijk in de enorme kosten van dit werk. Deze kosten worden geraamd op 70.000.000. Bij zijn beantwoording van de verschei dene sprekers, die Woensdag- en Donder dagmiddag het woord over de tunnelplan nen hadden gevoerd verklaarde wethouder Van der Velde, dat een „ideale" oplossing van de tunnelproblemen afbraak van bijna de gehele stad zou eisen. „Wij hebben in de bestaande stad een tunnel te passen op de best mogelijke, of schoon altijd hier en daar onbevredigende manier", zo zei hij. „Grote pleinen niet nodig" Als het plan-Groot economisch aan vaardbaar uit te voeren ware geweest, had den B. en W. het gaarne aanvaard. De on dertunneling van het Oosterdok is echter vrijwel, en zonder nieuw viaduct totaal niet uitvoerbaar. De kosten van een toch aldus uitvoeren zou voor dat onderdeel reeds, naar sprekers schatting, 40 millioen kosten. Als men de bocht in de tunnel-Groot zou willen verflauwen komt de Zuid ingang op een onmogelijke plaats. Grote pleinen bij in- en uitgang zijn volgens de wethouder geenszins per sé noodzakelijk, zoals de heer Groot meent. De ontwikkeling van de bromfiets en de 'scooter is nog gaande, die van de auto practisch geëindigd. Rekening houdende daarmee kan wellicht slechts enkele jaren wachten met de constructie-ontwerpen van de personen-tunnel nuttig zijn. De minister van Marine heeft zich be reid verklaard geen beletselen in de weg te leggen aan de verplaatsing van het Ma rine-établissement „in overleg met de ma rine-autoriteiten". Dat overleg is gaande en zal na goedkeuring van de voordracht worden afgesloten. Voorzover de tunnel die verplaatsing eist schatte de wethouder de kosten op 6 a 7 millioen. Wordt de to tale verplaatsing door marine verlangd dan zullen maximaal 15 millioen nodig zijn. De kostenraming (f 70.000.000) voor de auto tunnel is geschied op vooroorlogse basis met toepassing van een vermenigvuldi gingsfactor. De tunnel is ontworpen op een diepte van 12 meter onder de bodem van de vaar geul in het IJ, zodat indien nodig die vaargeul nog kan worden uitgediept. Een voordeel van de voordracht is het behoud van de plaats voor een binnenbeurtvaart centrum, het Oosterdok. Liefst gelijktijdig Op de vraag in welke volgorde de tun nels moeten worden gemaakt, antwoordde ADVERTENTIE Neem U toch in acht bij de eerste verschijnselenBestrijdt dadelijk die opkomende griep! Neem één of twee AKKERTJES'en ga vroeg naar bedf helpen direct.' HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Strijktrio. 12.00 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwme- dedelingen). 13.00 Nieuws 13.15 Commen taar. 13.20 Hawaiïan-muziek. 13.50 Radio- weekjournaal. 14.15 Muziekvereniging. 14.40 Boekbespreking» 15.00 Platen. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Platen. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Dansmu ziek. 18.50 Draaiorgelmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws 20.05 300.000 en meer, toespraak. 20.20 Gevarieerd programma. 21.50 Socialistisch commentaar. 22.05 Lichte muziek. 22.30 Uitslag Kerst prijsvraag. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade orkest. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen)12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Symphonette-orkest en solis ten. 13.55 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurspro gramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Strijkorkest en soliste. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Zeeuws programma. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsover- zicht. 19.30 Platen. 20.40 100 Jaar Kromstaf. 21.00 Gevarieerd pragramma. 21.50 Actuali teiten 22.00 Lichte muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.30 Afscheid Karei Lotsy. 23.30 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Con cert. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14 40 Lichte muziek. 15.00 De Wereld der muziek. 16.00 Koorzang. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Strijkkwartet. 18.10 Platen. 18 30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.15 Moderne Tijden. 22 00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.30—24.00 Platen. de wethouder: „laten we pogen Hem- èn IJ-tunnel gelijktijdig gereed te doen ko men. Het te verwachten meer-verkeer door een eerder afgebouwde IJ-tunnel (onge veer 1500 auto's per 24 uur boven de thans per IJ-ponten vervoerde 6 a 7000 auto's in dezelfde tijd) zou Amsterdam geen on overkomelijke moeilijkheden bezorgen. Maar het moet vaststaan dat de Hem- tunnel er komt, ja zelfs dat deze minstens gelijktijdig met de IJ-tunnel wordt voor bereid. Van de regering mag zeker een belang rijke bijdrage in de kosten der IJ-tunnel worden verwacht. Bij Gedeputeerde Staten kan geen be zwaar bestaan tegen het plan, waarover thans de beslissing nadert. Moties verworpen Bij de duplieken diende de heer Mee- wezen (Prot. Chr.) een motie in om de voordracht van B. en W. niet te aanvaar den; B. en W. uit te nodigen het plan- Groot door Publieke Werken in samen werking met ir. Van Herwaarden nader te doen uitwerken en besteksklaar maken en daartoe f 500.000 beschikbaar te stellen. Deze motie werd met 37 tegen 5 stemmen (alleen die der Prot. Chr. fractie) verwor pen. De heer Gortzak (C.P.N.) diende een motie in te besluiten ook de technische voorbereiding en het bestedingsklaar ma ken van een of meer voetgangers- en wiel rijderstunnels onverwijld ter hand te ne men. Deze werd met 31 tegen 11 stemmen (die der C.P.N.-fractie) verworpen. De beide indieners legden daarna ver klaringen af, waarin zij zeiden dat zij en hun fracties toch wilden medewerken het tunnelprobleem in het algemeen tot een oplossing te brengen. De voordracht werd dus met algemene stemmen aangenomen. De officier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Groningen heeft tegen H. O., ex-directeur van het bureau sociale zaken van de gemeente Winschoten, een gevangenisstraf van een jaar met aftrek geëist, waarvan twee maanden voorwaarde, lijk met een proeftijd van twee jaar. Hij was ervan beschuldigd geld te hebben ver duisterd dat hem was toevertrouwd door een inwoonster van Winschoten, die in een tehuis voor ouden van dagen te Groningen werd verpleegd en twee spaarbankboekjes, die eveneens onder zijn hoede waren ge steld, te hebben „leeggehaald". Verdachte, die reeds sinds Augustus in hechtenis is, bekende ook bedragen van andere onder zijn beheer zijnde spaarbankboekjes te hebben verduisterd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. Johan van Oldebarneveldt (27 Jan.); naar de Ned. Antillen: s.s. Breda (27 Jan.); naar Suriname: m.s. Stentor (4 Febr.); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (24 Jan.); naar Canada: s.s. Groote Beer (23 Jan.) en s.s. Veendam (29 Jan.); naar Argentinië, Bra zilië, Chili, Bolivia, Paraguay en Uru guay: m.s. Tara (28 Jan.); naar Australië en Nieuw Zeeland: s.s. Otranto (27 Jan.). (Reuter). De muiterij van 325 ge vangenen, die vier dagen heeft geduurd, is Donderdagavond geëindigd, aldus heeft een woordvoerder van de gevangenis te Rockview (V.S.) medegedeeld. De muiters gaven zich onvoorwaardelijk over. Zij lieten de zes bewakers, die zij als gijzelaars gevangen hielden, vrij. De plot selinge overgave volgde op een weigering van gouverneur Fine van Pennsylvanië om een overgave op voorwaarde dat geen ver geldingsmaatregelen zouden worden geno men, te aanvaarden. Aanvankelijk kwamen Maandag 800 gevangenen in opstand, doch ruim de helft der muiters gaf zich Dinsdag reeds over. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de bepalingen in de Grondwet betreffende de buitenland se betrekkingen. Vele leden verklaarden zich bereid, het thans nog aanhangige deel van de inder tijd opgezette partiële Grondwetsherzie ning te aanvaarden. Dit neemt niet weg, dat bij ettelijken hunner tegen een onderdeel er van be zwaar werd gemaakt, en wel tegen de op neming van ontwerp-artikel 60e, waarin is verwerkt het amendement-Serrarens. Volgens dit ontwerp-artikel zullen binnen het Koninkrijk geldende wettelijke voor schriften geen toepassing vinden, wanneer zij niet verenigbaar zouden zijn met over eenkomsten. (Dit artikel is door het amendement-Serrarens in het wetsontwerp gebracht). Het was deze leden niet duidelijk ge worden, op welke gronden de regering was gezwicht voor een op haar uit de Tweede Kamer geoefende aandrang in een rich ting, volstrekt tegengesteld aan de aanvan kelijk door haar gekozene. Naar hun ge voelen moet de houding der regering op dit stuk te meer bevreemding wekken, om dat het amendement-Serrarens in de Tweede Kamer volstrekt geen algemene instemming had gevonden. Het werd op 19 Maart slechts met een kleine en weinig in drukwekkende meerderheid aangenomen. De discussie betrof niet het beginsel van de voorrang van internationaal boven na tionaal recht. Bovendien hadden de tegen standers van het amendement geen be zwaar tegen toetsing van de latere wet aan de eerder aangegane overeenkomst door de internationale rechter, wel echter tegen zodanige toetsing door de nationale rechter. Enige leden stelden de vraag, of de rege ring van oordeel is, dat de rechterlijke macht, zolang een bezetter haar in func tie laat, het toetsingsrecht van (materieel) wettelijke voorschriften, neergelegd in ont werp-artikel 60e, behoort uit te oefenen. Het antwoord, hierop door de minister van Binnenlandse Zaken op 6 Mei 1952 gege ven, had hen niet kunnen bevredigen. Deze leden hoopten, dat de regering thans duidelijk zal willen uitspreken, dat de rechterlijke macht zolang zij in functie is, de plicht heeft, de wettelijke voorschrif ten ook van de bezetter aan het bepaalde in ontwerp-artikel 60e te toetsen. DJAKARTA. Twee ondernemingen in Zuid-Sumatra zijn gesloten, aldus heeft Aneta van officiële zijde vernomen. Het zijn de koffie-onderneming Padang Karet, die het besluit nam wegens gebrek aan nieuwe investering, welke noodzakelijk was voor de verbetering van de tuin en de aanplant van koffie. De ander onderne ming, die werd gesloten is de kina-onder onderneming Bukit Kaba. ADVERTENTIE ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond deelt mede, dat thans zowel van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond als van de zuivelfabriek „De Ommelanden" het bericht van de defini tieve aanvaarding van arbitrage is ontvan gen. Voorts is overeenstemming bereikt over de volgende punten: De arbitrerende in stantie zal bestaan uit drie personen. De drie arbiters zullen worden aangewezen door het C.N.V. In een acte zal het besluit tot arbitrage worden vastgelegd. Partijen zullen zich verder wederzijds onthouden van alle vijandelijkheden. Het C.N.V. zal thans zo spoedig mogelijk de bedoelde acte opstellen en de arbiters benoemen, opdat de arbitrale uitspraak binnen de kortst mogelijke tijd zal kunnen volgen en het conflict tot het verleden zal behoren. Te hoge lonen Door de Centrale Controledienst is pro ces-verbaal opgemaakt tegen de Coöpera tieve fabriek voor Melkproducten „De Om melanden" te Groningen, wegens het be talen van te hoge lonen. Deze lonen zijn betaald aan arbeiders, die na de staking in dienst zijn getreden bij „De Ommelan den". Van de zijde van de directie van „De Ommelanden" is medegedeeld, dat het hier inderdaad een hogere toekenning van loon betreft, omdat de arbeiders van „De Om melanden" onder moeilijke omstandigheden moeten werken. Zij worden vaak achter volgd en zelfs thuis hebben zij geen rust. De directie acht een hogere honorering voor hun prestaties op zijn plaats. Prof. dr. J. G. Remijnse te Breukelen, die dezer dagen 75 jaar werd, is bevorderd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Nadat prof. Remijnse vele jaren als chirurg aan de universiteitskliniek te Utrecht verbonden was en reeds als zo danig een grote naam had verworven, werd hij in 1920 benoemd tot hoofd van de heelkundige afdeling van het gemeente ziekenhuis te Rotterdam. In deze functie bleef hij werkzaam tot 1940. Gedurende deze twintig jaar heeft prof. Remijnse in het bijzonder grote verdiensten gehad op het gebied van de ongevallen-chirurgie, welke verdiensten erkenning vonden in zijn promotie tot doctor honoris causa ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de universiteit te Utrecht. In 1940 werd hij benoemd tot bijzonder hoogleraar in de sociale geneeskunde te Utrecht. Prof. Remijnse is nog steeds actief, in het bijzonder op het terrein der revalida tie. Hij is bestuurslid van het revalidatie centrum De Hoogstraat te Leersum. Gisterochtend is in het bevolkings register van de gemeente Leeuwarden de 80.000ste inwoner ingeschreven, een zoontje van het echtpaar Tj. RobijnDeinum. Bij de inschrijving waren B. en W. en de gemeentesecretaris aanwezig. Burge meester mr. A. A. M. van der Meulen bood de vader een spaarbankboekje met een eer ste inleg aan. Geref. kerken Beroepen te Perth (West Australië) (Ref. Church of Australia) G. v. Wilgen burg te Amsterdam; te Heerde M. J. Mul der te Sprang; te Heinkenszand J. Banga, cand. te Noordbergum. Geref. gemeenten Beroepen te Hendrik Ido Ambacht A. Vergunst te Zeist. Vader kreeg 8 maanden De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen vader, moeder en twee zoons van een gezin uit de Korte Keizersdwarsstraat te Amsterdam, aan wie verduistering en heling van een actetas met bijna 2900,ten laste waren gelegd, die de jongste zoon op 21 October onbeheerd had aangetroffen in een publieke telefooncel op de Nieuwmarkt te Amster dam. Deze tas was door de kantoorbediende J. van Vliet, die daar had getelefoneerd, vergeten. De vader, de 55-jarige grondwerker G. I., werd conform de eis terzake van heling, tot acht maanden zonder aftrek veroor deeld. De zaak tegen de jongste zoon, de 19-jarige A. I., werd omdat het onderzoek door de rechtbank niet volledig werd ge acht terug verwezen naar de rechter-com- missaris voor het uitbrengen van een voor- lichtings- en een psychiatrisch rapport. De moeder, de 55-jarige mevrouw W. I. W. en de oudste zoon, de 23-jarige expeditie knecht E. I., tegen wie de officier wegens schuldheling vier maanden voorwaardelijk had geëist, werden vrijgesproken. De bij het gezin inwonende grondwerker W. R., die de tas in de haven had weggegooid en tegen wie drie maanden met aftrek was geëist, werd veroordeeld tot één maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tenslotte bepaalde de rechtbank, dat de inbeslag genomen goederen, welke voor het gevonden geld waren aangeschaft, aan het bevrachtingskantoor, aan wie het geld toe behoorde, als schadeloosstelling zullen wor den gegeven. De Koningin heeft besloten, een „Oranjekamer", die krachtens eeuwenoude traditie in een Arnhemse hofjescombinatie „steeds open is voor een Oranjetelg", ter beschikkinig te stellen van de vereniging „Tesselschade Arbeid Adelt", die voor een door haar gesteunde behoeftige Nederlandse vrouw over deze kamer kan beschikken. 9. „Mijn geld.' Mijn geld!", bulderde de chauffeur nog eens. „Vlug", fluisterde Pat O'Nozel zenuwachtig tegen Panda, „betaal dat man. Hij moet dadelijk ophouden met schreeuwen en aandacht op ons vestigen!" Haastig drukte Panda de verbolgen chauf feur een paar bankbiljetjes in de hand. Maar al was deze nu betaald, hij moest toch nog even zijn gemoed luchten over passagiers, die hem onder het rijden bele digden en dan nog vergaten te betalen ook. „Ik had jullie in de gaten", grauwde hij, ,„met jullie valse neuzen en sluipvoe- ten!" Dit zeggend, greep hij Panda's kar tonnen neus en trok er zo hard aan, dat het elastiekje bijna knapte. „Ik houd niet van lui, die in vermommingen rondslui pen!", besloot de chauffeur zijn verwoed betoog en tegelijkertijd liet hij de valse neus met een klets in Panda's gezicht te rugschieten. Panda vloog achteruit tegen Pat aan, zodat zij samen de trappen van het Ministerie van Geheime Zaken opbui- telden. Obstakel voor ministersbenoeming vermoedelijk uit de weg geruimd WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft de benoeming van Char les Wilson tot minister van Defensie voor goedkeuring naar de Senaat gezonden, na dat Wilson zich bereid had verklaard zijn aandelenbezit in de „General Motors Corp van de hand te doen, aldus heeft de pers chef van het Witte Huis, Hagerty, Donder dagavond bekend gemaakt. Eisenhower had de indiening van Wil sons benoeming uitgesteld wegens een on derzoek van de senaatscommissie voor de strijdkrachten naar Wilsons aandelenbezit (ten bedrage van 2,5 millioen dollar) in de „General Motors", die grote defensiecon tracten voor de Amerikaanse regering uit voert. Wilson zou geen minister van De fensie kunnen worden, zolang hij financieel belang had bij een firma, die zaken deed met de regering, aldus werd verklaard. Men verwacht dat de senaatscommissie voor de strijdkrachten heden deze kwestie in het licht der nieuwe ontwikkeling zal bespreken. Er worden nu geen moeilijk heden meer verwacht voor de goedkeuring van Wilsons benoeming. De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft Donder dag als eerste officiële daad na zijn aanstel ling een brief tot het 16.500 leden tellende personeel van de Amerikaanse buiten landse dienst gericht. In deze brief ver klaart de minister, dat hij „in deze tijd van gevaar niets minder dan een duidelijke loyaliteit jegens de politiek van het land zal dulden". Dulles raadde het personeel aan, reke ning te houden met veranderingen onder het nieuwe republikeinse bestuur. Hij zeide dat het nationale welzijn de voorrang moet hebben boven individuele belangen. De perssecretaris van Truman heeft medegedeeld, dat president Truman majoor John Eisenhower, de zoon van de huidige president, opdracht heeft gegeven uit Korea naar de Verenigde Staten te komen om de inhuldiging van zijn vader bij te wonen. Eerder had de familie Eisenhower gezegd, dat zij niet wist hoe majoor Eisen hower opdracht had kunnen krijgen naar huis te keren. INDEPENDENCE (United Press). Harry S. Truman is als gewoon burger in Independence uit de trein gestapt. Hij was blij weer thuis te zijn, evenals zijn vrouw Bess en de 10.000 jonge en oude inwoners van Independence. Ofschoon Truman nu gewoon burger is, was het welkom dat hem te beurt viel in zijn woonplaats, overweldigend. Er was een platform opgericht voor het station, er was een commissie van ontvangst en er waren weer politieagenten, ditmaal niet met de onverstoorbare gezichten van de FBI-agenten, maar de gewone stadspolitie die trachtte de orde wat te handhaven, zorgde, dat Truman niet al te zeer in het gedrang kwam, en overigens goedmoedig iedereen toestond Truman de hand te komen drukken. Truman zei, dat hij werkloos was, wat betreft een betaalde baan, maar dat hij voorlopig nog werk genoeg had want hij moest, van Bess, zijn vrouw, de kisten en koffers gaan uitpakken die zijn personeel op het Witte Huis in acht maanden hadden ingepakt. Als ik daarmee klaar ben, ben ik beschikbaar voor uitnodigingen aan diners, en dah zal ik ook wel honger gekregen hebben, aldus Truman. In de trein op weg naar zijn woonplaats kon Truman het geluk om alleen te kun nen rondlopen zonder voortdurend ge schaduwd te worden door agenten van de geheime dienst niet op. Hij liep alle 13 wagons door, sprong bij iedere halte op het perron en schudde iedereen, die hem wilde groeten, de hand. Zelfs de machinist ging hij een handje geven op de bek. „Ik ben blij je te zien, ouwe jongen", zei de machi nist, kroop weer achter zijn handles en reed de Trumans verder naar huis. „Ik heb me reuze geamuseerd," zei Tru man, „ik kan gaan waar ik wil, doen wat ik wil, en later hoop ik ook nog eens te kunnen zeggen wat ik wil." Naar te Brussel wordt vernomen is de Belgische staat op initiatief van de minister van Onderwijs tussenbeide gekomen in het inmiddels tot Mei uitgesteld proces Van Beuningen contra prof. Coremans, door zich aan de zijde te schare van laatstge noemde hoge ambtenaar. Er is een tegeneis ingediend tot betaling door de heer Van Beuningen van een schadevergoeding ten bedrage van een millioen Belgische francs. Kalverdrieling Een koe van de landbouwer B. Ruiten beek in Putten (G.) heeft een kalverdrie ling ter wereld gebracht. De kalveren wegen elk ongeveer 25 kilo. Verantwoordelijkheid. De Zuid-Koreaanse minister van Vervoer, Kim Soek Kwan, heeft Donderdag zijn ontslag ingediend nadat hij de verantwoordelijkheid voor de ramp met de veerboot bij Poesan op 9 Januari, toen 240 Koreanen verdron ken, aanvaard had. De boot, die eigen dom was van de zoon van de minister, sloeg in een ruwe zee om. Slechts zeven personen werden gered. Verbod. Het kantoor te New York van de „British Overseas Airways" (BOAC) heeft meegedeeld dat aan alle strato- cruisers een opstijgverbod is opgelegd als gevolg van een motorfout. Alle ma chines moeten eerst terdege nagezien worden. Een stratocruiser die reeds met 36 passagiers uit Londen naar New York was vertrokken, kreeg opdracht térug te keren. Twee Amerikaanse luchtvaart maatschappijen, die stratocruisers in gebruik hebben, blijven normaal met deze toestellen doorvliegen, aangezien zich hierbij geen moeilijkheden hebben voorgedaan. Twist. Bij gevechten tussen twee stammen in het gebied van Aoessa in Ethiopië bij de grens van Frans Somaliland, zouden ongeveer 200 stamleden om het. leven zijn gekomen en tallozen zijn gewond. Ieder jaar doen zich in dit gebied on geregeldheden tussen stammen voor als bij het overbrengen van kudden twisten ontstaan over weidegronden en water putten, doch dit jaar is de strijd wel zeer hoog opgelaaid. Uit Frans gebied onder nam een der stammen, de Issas, een plundertocht in het gebied van de an dere stam, de Danakils, waarbij duizen den kamelen werden buitgemaakt. Uitstel. De terechtstelling van de Egypti sche kolonel Mohamed Hassan el Da- manhoery, die op beschuldiging van hoogverraad tot de doodstraf is veroor deeld, is uitgesteld tot na de bevrijdings feesten die 26 Januari eindigen. Weigering. Dr. Otto Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische kerk, heeft een brief aan de Oost-Duitse C.D.U. gezon den, waarin hij zegt te weigeren zich op hét plan van de „alledaagse politieke tegenstellingen" te plaatsen, aldus ker kelijke waardigheidsbekleders. Dr. Di belius had de brief gezonden in ant woord op een verzoek van de partij, om de Oost-Duitse „campagne tegen spion- nage- en terreurorganisatie in Berlijn te steunen". Soepel. De Japanse regering heeft haar uiteindelijke goedkeuring gehecht aan een wet, volgens welke oorlogsmisdadi gers in bepaalde gevallen verlof tot 15 dagen kunnen krijgen voor het bezoe ken van hun verwanten. Een woord voerder van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat Amerika bij Japan gepro testeerd heeft. Men achtte de maatregel „overdreven soepel". Mogelijk zóu zij een schending van het vredesverdrag betekenen. Discriminatie. Het Amerikaanse Hof van beroep heeft met vijf tegen vier stem men verklaard, dat het niet tegen de wet is, als restaurants of andere eet- gelegenheden weigeren negers te be dienen. Landbouw. Het Franse kabinet heeft Don derdag besloten de ministers van Land bouw van de 16 landen, die deel nemen aan de vorming van een landbouwge- meenschap, uit te nodigen tot deelne ming aan een op 16 Maart te Parijs te houden conferentie. Op de conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken van de kolen- en staalgemeenschap zal de Franse minister van Buitenland se Zaken, Georges Bidault, voorstellen, dat de ministers van Landbouw van Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Beneluxlanden een voorlopige bijeen komst zullen houden, vóór op 16 Maart de volledige conferentie bijeenkomt. Asyl. De kapitein en drie verstekelingen aan boord van een treiler uit Sovjet- Letland hebben Donderdag de politie van Burgsvik (in Zweden) asyl ge vraagd als politieke vluchtelingen. De verstekelingen een echtpaar en een man hadden zich met toestemming van de kapitein in het ruim verstopt, toen de treiler Dinsdag voor de vis vangst in de Oostzee een Letlandse ha ven verliet. Op zee dwongen zij en de kapitein de vier leden van de beman ning met pistolen, koers te zetten naar het Zweedse eiland. De tweejarige doch ter van het echtpaar, die in een lege watertank in de machinekamer was ver stopt, werd bij aankomst te Burgsvik dood aangetroffen. ADVERTENTIE HET is natuurlijk niet eerlijk een mier, die ijverig en met grote snelheid van de ene plaats naar de andere spoedt om plichtsgetrouw haar bezigheden te ver richten, voor de voeten te werpen dat zij minder hard loopt dan een mens. Het spreekt vanzelf dat wij op de 100 meter hardlopen eerder de eindstreep passeren dan deze zespoter, maar toch loopt de mier verhoudingsgewijs harder,want in dezelfde tijdseenheid legt zij een afstand af die in ver houding tot haar lichaams lengte aanzienlijk groter is dan de door ons gepresteerde af stand. Doen wij over 100 m. bijvoorbeeld 12 seconden, dan mag een mier, wier lichaams lengte 1/180 deel van onze lengte meet, er 180 maal zo lang over doen. Dat is de enig eerlijke maatstaf. En wie zou willen beweren dat een mier in ruim een half uur niet op haar dooie gemak die 100 m. aflegt? Passen we deze maatstaf toe, dan moeten we ons verbazen over de geweldige snel heden waarmede sommige micro-organis men, zoals wieren, zwermsporen én bac teriën zich voortbewegen. Vaak zijn deze ééncellige organismen voorzien van zweep- haren die de beweging bewerkstelligen. In andere gevallen, bijvoorbeeld bij de spi- rillen, wentelt de schroefvormige bacterie zó snel als een kurketrekker om de eigen as, dat de vorm van de cellen tijdens de beweging onder een microscoop niet is waar te nemen. Dat is alleen mogelijk op het mo ment dat de bewegingsrichting omkeert. Maar er zijn nog ingewikkelder voort bewegingen in deze wereld-van-het-kleine mogelijk. In sommige gevallen beschrijft het achtereinde van de cel bijvoorbeeld een rechte baan, terwijl het voorstuk een spiraalbeweging uitvoert, of 't organisme volgt een schroef- baan. De snelheid die bij ■stiïjce bewegingen gemeten werden, zijn in sommige gevallen werkelijk aanzienlijk, al zal de uitkomst die in tienden van millimeters per seconde moet worden uitgedrukt, de meesten uwer wellicht teleurstellen. Wanneer we er ech ter aan toevoegen dat deze snelheid in sommige gevallen neerkomt op een afstand van 30 maal de eigen lichaamslengte per seconde, zal dit wellicht meer bevrediging schenken. Want, overgebracht naar men selijke verhoudingen, legt ons dit de ver plichting op de afstand van 100 meter ruwweg in 2 seconden te lopen, inplaats van in 12! Deze in onderdelen van milli meters uitgedrukte organismen zijn ons in snelheid dus wel verre de baas! Hoe men het klaarspeelt de lengte van deze organismen in duizendsten en tien duizendsten van millimeters te meien? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéïTLLON,

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2