Arnhemmer stond terecht wegens twee inbraken in Velsen Een Nederlandse speelfilm met beloften Oranjeboom Uitgaan in Haarlem Verrassingen en zwakheden van „Sterren stralen overal" Agenda voor Haarlem r, Een Eeuw geleden - WEK DE GAL IN UW LEVER OP Hij ontkende en deed er verder het zwijgen toe Schilder J. B. Kamp te Velsen overleden Petroleum was met benzine vermengd A.K.U. verkocht voor f 10 millioen aandelen Personeel knoeide bij totalisator Spel van de spelers, maar niet van de camera Film ^Hoe is het ontstaan?^ 3 Griep?'n Mjjn hordije Q Vrouw werd er het slachtoffer van Winnende tickets werden nog na de course afgescheurd Duits schip in Oostereems gezonken; zes doden Reclame-drukwerk leek op gulden-biljetten Dit woord: BUREAU Eenhoofdige leiding der provinciale ziekenhuizen VRIJDAG 23 JANUARI 1953 In de gemeente Velsen zijn in de nachten van 22 op 23 en van 23 op 24 Augustus in braken gepleegd in een huis a'an de Sta tionsweg 57 te IJmuiden en in een huis aan de Rijksweg 280 te Santpoort. Enige voor werpen, die hierbij vermist werden, zijn aangetroffen in een koffer, die via het bagagedepót van het Centraal Station in Amsterdam naar Den Haag gedirigeerd was, maar in Voorschoten door de politie aldaar werd „onderschept". De man, die deze koffer naar het genoemde bagage- depót had gebracht, de 34-jarige Arnhemse isoleerder H. S., stond gistermiddag, ver dacht van deze inbraken, voor de Haar lemse rechtbank. Hij heeft van het begin van het voor onderzoek af deze feiten ontkend en tevens op verscheidene vragpn antwoord gewei gerd. S., die reeds acht veroordelingen achter de rug heeft, antwoordde op de vraag van de president, waarom hij zijn medewerking had geweigerd: „Wanneer ik die nodig had heb ik óók nooit medewer king van de politie en de justitie gehad". Door deze houding van de verdachte heeft het onderzoek weinig opgeleverd. S. is thans gedetineerd in het Huis van Bewaring in Den Haag wegens een soortgelijk feit, dat daar is gepleegd, en waarvoor de Haag se rechtbank hem tot 2y2 jaar had veroor deeld, tegen welk vonnis hij hoger beroep heeft aangetekend, omdat hij ook deze fei ten blijft ontkennen. Over drie weken zal deze appèlzaak voor komen. Naar de eerste getuige, de 43-jarige brigadier-rechercheur J. L. van W. uit Velsen, verklaarde zou de verdachte mede met het oog op deze appèl zaak niets willen zeggen. Volgens de 27- jarige gemeente-veldwachter J. H. uit Vel sen, die ook als getuige werd gehoord, droeg S. het horloge, dat uit de woning te Santpoort was ontvreemd, om de pols en zat de rest, een gouden damesring met een imitatie-diamant, een damesring met camée en een paar autosleuteltjes -ontvreemd uit de woning te IJmuiden in de koffer, die hij in het Amsterdamse bagagedepót had gebracht. Van het horloge verklaarde de verdachte, dat dit al zeer lang in zijn bezit was. Hij wist echter niet meer hoe en waar hij er aan was gekomen. Ook de sleutels had hij volgens zijn verklaring al jarenlang. In de woning aan de Rijksweg te Santpoort was een glas-in-lood-raampje uitgesneden, waardoor de dief met zijn hand de grendel van het raam kon berei ken, zo verklaarden de bewoners de 56- jarige M. de W. en zijn echtgenote G. C. M. de W.Van D. Van het huis aan de Sta tionsweg in IJmuiden stond een raampje boven de keukendeur open. De bewoner, de 57-jarige J. W. V. miste niet alleen de autosleuteltjes, maar ook een gouden hor loge en een portemonnaie, voorwerpen, die hij altijd 's avonds op het aanrecht in de keuken legde om ze de vol gende morgen, voor hij naar zijn kantoor ging, bij zich te steken. Een minder ge bruikelijke plaats, evenals die, waarin me-- vrouw De W.Van D. haar later ontvreem de ringen opborg: de melkkoker in de keuken. De officier zei in zijn requisitoir, dat het vaststaat dei de genoemde voorwerpen door inbraak ontvreemd zijn en dat S. ze in zijn bezit had. Dat een ander ze zou heb ben gestolen, achtte hij naar aanleiding van de spaarzame verklaringen van de ver dachte niet waarschijnlijk. Hij gaf vervol gens een bloemlezing uit het dossier van S. en achtte op grond van de getuigenver klaringen en van het vinden der gestolen voorwerpen bij S. het wettig bewijs ge leverd en concludeerde tot een jaar en zes maanden. Fouten in tenlastelegging? De raadsman van S., mr. J. Roggeveen, achtte het tenlaste gelegde niet bewezen. Wat de inbraak aan de Stationsweg betreft zou slechts het feit, dat de autosleuteltjes, die bij S. werden gevonden, op de auto van de bewoner pasten, een bewijs kunnen ADVERTENTIE onder 'n zijn. De tenlastelegging spreekt echter van een „sleutelbos met sleutels", die weliswaar uit dit huis is ontvreemd, maar niet bij S. is aangetroffen. En het bewijs, dat hij die ontvreemd heeft, is niet geleverd. Over de inbraak in Santpoort wordt in de tenlastelegging gezegd, dat de verdachte door een keukenraam is binnengedrongen. Dit is echter, zoals uit de verklaringen van de politie en de bewoners blijkt, onjuist, want de dief kwam door het forceren van een glas-in-lood-raam de huiskamer bin nen. Ofschoon wel met een grote mate van waarschijnlijkheid kan worden aangeno men, dat S. deze inbraken pleegde, is de bewijsvoering volgens de raadsman beslist onvoldoende. Nadat de verdachte zelf nog eens nadruk kelijk had medegedeeld, dat hij deze feiten niet gepleegd had en verder geen verkla ring wenste af te leggen, werd de uitspraak bepaald op 5 Februari. Na een kort, maar hevig lijden is gisteren in het St. Antoniusziekenhuis te Velsen op 69-jarige leeftijd overleden de heer Johan nes Bernard Kamp. De heer Kamp was een bekend schilder en tekenaar in deze omgeving, die zich in zijn werk onderscheidde door een fijne toon, een gevoelvolle weergeving van sfeer en een eenvoudige vormgeving. Onder meer zijn van hem enige fraaie kerkinterieurs bekend geworden, terwijl hij de laatste jaren, toen hij in Driehuis woon de, ook in de haven- en zeegezichten van IJmuiden inspiratie vond. Vele jaren gaf hij les aan de vroegere Kunstnijverheidsschool in Haarlem. Ook zijn grafisch werk mocht er zijn. Bekend is zijn „aapje", dat eens de affiches van Artis sierde en sinds de bevrijding kon men zijn naam ook aantreffen op de omslagen van de reisgidsen van de N.Z.H. De heer Kamp had het niet gemakkelijk in zijn leven, zeker niet in zijn jeugd, maar hij wist in alle omstandigheden zijn gevoel voor humor te bewaren. Daarvan getuigen ook de pittige nieuwjaarswensen die hij placht te verzenden. De lezers van ons blad zullen zich her inneren, dat hij voor de oorlog ook regel matig aan onze krant medewerkte. Ook was hij indertijd lid van „Kunst zij ons doel" en van de Haarlemse Kunstkring. ADVERTENTIE ADVERTENTIE In Raalte is in December 1950 een huis vrouw die de kachel met petroleum wilde aanmaken, door een steekvlam zo ernstig gewond, dat zij later in het ziekenhuis overleed. Bij onderzoek bleek, dat de petro leum vermengd was geweest mét benzine. Deze kwestie werd thans door de Zwolse rechtbank behandeld. Terecht stonden de depótchef van een petroleum- en benzine maatschappij, G. H. uit Almelo, de chauf feur H. B. eveneens uit Almelo en de pe- troleumhandelaar H. J. B. uit Raalte. De petroleumhandelaar B. had enige va ten petroleum van een collega geleend. De knecht van deze B. bespeurde een ben zinelucht en waarschuwde zijn baas. Des ondanks verkocht B. de brandstof bij kleine hoeveelheden aan verscheidene klanten. De officier van justitie achtte bewezen dat de handelaar B. had kunnen weten, dat de petroleum ondeugdelijk was. Hij eiste tegen B. f 100 boete. Volgens de officier kon de vermenging niet zijn gebeurd bij het laden van de tankauto in Almelo. Voor de depótchef G. H. vroeg hij daarom vrijspraak. Maar daar de vermenging waar schijnlijk bij het aftappen is gebeurd, eiste de officier tegen de chauffeur van de tank auto eveneens f 100 boete. De directie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. deelt mede, dat zij aan de firma Lazard Frères en Co. te New York, die deze transactie deed voor zichzelf en voor an deren, ondershands heeft verkocht nomi naal f 10 millioen nieuwe gewone aandelen A.K.U. tegen een koers van 136 percent zonder het dividend over 1952. Het plan is tegen A.K.U.-aandelen in de Verenigde Staten certificaten van f 50.te creëren. Overwogen wordt daarvoor no tering op de New Yorkse beurs te ver krijgen. De president van de Haagse rechtbank, mr. A. J. Veldman, zag zich genoodzaakt gistermiddag een viertal zaken, die betrek king hadden op knoeierijen bij de stichting Nederlandse Totalisator, terug te verwijzen naar de instructie en voor onbepaalde tijd uit te stellen, omdat verdachten en. getui gen thans verklaringen aflegden, die in strijd waren met datgene wat zij voor de politie en tegenover de rechter-commissa- ris hadden gezegd. „Een mooi stelletje per soneel", aldus de president. „De één be schuldigt de ander". Beurtelings verdachte en beklaagde in deze zaken waren de Hagenaars J. S. ver tegenwoordiger, J. A. V., schrijver bij het centraal bureau voor de statistiek, D. D., vertegenwoordiger, en de Amsterdamse kantoorbediende M. D. V. fungeerde als controleur bij de totalisator. De drie ande ren waren ticketverkoper of uitbetaler ge weest bij courses op Mereveld en Duindigt. Uit het verhoor bleek, dat bij een of meer courses het voorgekomen was, dat nog winnende tickets afgescheurd waren, na dat de officieuze uitslag al bekend was. Die werden dan door een handlanger aan het loket aangeboden en gehonoreerd. De winst werd dan door de betrokkenen samen ge deeld. „Doen wij nog iets?", was soms de vraag, die gesteld werd in het totalisatorhokje en dat betekende dan zoveel als: „Knoeien we dit keer nog?" Alle vier verdachten ontkenden en kwamen, zoals gezegd, terug op eerder af gelegde verklaringen. Twee „kleinere" mannetjes, die eveneens in dit verband terechtstonden, de begra fenisondernemer J. S. en de schrijver W. H. S., beiden uit Den Haag, hadden samen naar zij verklaarden 30 (volgens de offi cier ƒ60) verdiend met een knoeierijtje. Op voorstel van W. H. S., die als contro leur bij de totalisator werkte, zou de ticketverkoper J. S. eenmaal een kleiner aantal tickets als verkocht hebben opge geven dan in werkelijkheid het geval was geweest. Het daardoor ontstane kasover- schot hadden ze samen gedeeld. Beiden bekenden, toonden veel berouw en schoven de schuld op hun moeilijke fi nanciële omstandigheden. De officier van justitie, mr. G. J. de Lint, eiste tegen J. S. een gevangenisstraf van 6 maanden voorwaardelijk en vijftig gul den boete. „Deze twee verdachten zijn min of meer toevalstreffers", zo zeide hij „en mee gezogen door de wind van knoeierij die door dit hele bedrijf gaat". De eis tegen W. H. S. luidde 8 maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een boete van 50 subs. 10 dagen. Het is dan zever: dr Nederlandse speelfilm .Sterren stralen overal" is gereed. Van 30 Januari af zal zij haar loop in de bioscopen beginnen. En om maar met de deur in huis te vallen: het is een onderhoudende film geworden, ook al is het geen meester werk. Nu dient daaraan direct te worden toegevoegd, dat onze verwachtingen niet zo hoog gespannen waren. Wie begaan is met het lot van de Nederlandse filmindustrie herinnert zich nog maar al te goed de producten, waaraan veel geld en energie met een minimum aan resultaat zijn besteed: de Jordaan-films, die zulke bijzondere representaties waren van het Nederlandse volkskarakter. Vlelnu: „Sterren stralen overal" is zo'n film niet. Ze onderscheidt zich van de vroegere Nederlandse speelfilms door twee zaken. Eerstens behandelt zij een onderwerp, dat alle Nederlanders zal interesseren, namelijk de emigratie. Op de tweede plaats doet ze dat op de manier aan haar verschijning eigen: ze is geen gefotografeerd toneel. Daarom houdt Sterren stralen overalbeloften in, die een ontwikkeling van de Nederlandse speelfilm productie rechtvaardigen. De film heeft ons iets te zeggen. En al kan men er het nodige op aanmerken, al is het een koud kunstje haar zwakheden bloot te leggen en haar daarin te treffen, wie hart heeft voor de Nederlandse film weet dat het niet aangaat ons er zo van af te maken. Op zijn minst zijn er blijkens Sterren stralen overal" in Nederland filmacteurs en filmactrices, die ook in het buitenland een goed figuur zouden slaan. Voorts bewijst de film, dat met een goed scénario een kundig regisseur boven de middelmaat uitkomt. En al schort het die regisseur dan nog aan inspiratie iets wat men ook de scènarioschrijver kan aanwrijven misschien, dat de oefening de kunst baart. Het zou in ieder geval jammer zijn, wanneer het team, dat hier aan het werk was niet de gelegenheid kreeg tot een nieuwe productie. pat Vorstelijk glas blefM VRIJDAG 23 JANUARI Concertgebouw: Piano-recital Clara Has- kil, 8 uur. Frans Hals: „Servus Wien", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Bleke Bet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „With a song in my heart", alle ueeft., 8.15 uur. Rem brandt: „Studentenliefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Operatie Cicero", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De dochter van de Sheriff", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Othel lo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 24 JANUARI Stadsschouwburg: „School voor vrou wen" (Nederlandse Comedie), 8.15 uur. Frans Hals: „Servus Wien", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Bleke Bet", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „With a song in my heart", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Studentenliefde", 18 jaar, 2 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: „Operatie Cicero", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De dochter van de Sheriff", 14 jaar, 215, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Othello", 18. jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Wanneer in ons land een speelfilmpro ductie op toeren wil komen, dan hoeft zij nog niet van Europese allure te zijn, als ze maar eerst en vooral Nederlands is van karakter. Haar onderwerpen moeten Ne derlands zijn. Behandelt zij deze goed, waarom zou er dan geen filmindustrie uit groeien van formaat? Waarom zou dan het sluimerende talent niet wakker worden en zich snel ontwikkelen? Dan is er kans op puur Nederlandse films, die kunnen wed ijveren met het buitenland. Het is om die reden, dat ik de gunstige indruk die „Sterren stralen overal" achter laat, belangrijker acht dan alle tekort komingen, die men de film kan aanwrijven. Er valt de laatste tijd veel goeds te ver tellen van de Nederlandse film. Zie onze documentaires. Zie Hornecker's „Een mens was te veel", waarin de filmkunst uitein delijk triumfeerde. Zo ook „Sterren stralen overal", waaruit een goede geest en dege lijke opvattingen spreken. Wij zullen het risico moeten nemen om ons vertrouwen aan de Nederlandse film te schenken.... Het onderwerp door Rutten in „Sterren stralen overal" behandeld, is dus de emi gratie. Een taxichauffeur ziet geen brood meer in zijn kaduke wagen. Hij en zijn vrouw komen tot een besluit: emigreren. Het toeval helpt hen op weg. In Australië wacht de chauffeur een baan. Ook voor de kinderen is het beter. Dan komt er bijna een kink in de kabel. De dochter raakt verloofd. Ze wil trouwen en in Nederland blijven. De jongeman echter die haar hart veroverd heeft, deed datzelfde nog niet met een baan. Hij ziet in, dat emigratie ook voor hem een oplossing biedt. Hij zal als hij geld voor de overtocht heeft, zijn geliefde volgen. Hij probeert dat geld door smokkel te verdienen. De chauffeur brengt hem bijtijds terug op het goede pad. Ein- j delijk vertrekt de familie. Langzaam wordt j Amsterdam een silhouet. Maar de sterren, die hier stralen, stralen ginds ook. Straks in Australië is de toekomst beter ver zekerd. Voorwaar, het thema is niet slecht geko zen. De manier waarop het wordt verwerkt is evenmin slecht. Slechts in de nevenintri ges is de film niet zo gelukkig.Willy Walden en Piet Muyselaar spelen er hun rol in als twee komieken, die door de chauffeur naar Carré worden gereden, hun pruiken ver geten en ze nog net op tijd krijgen terug bezorgd. Later helpen zij de chauffeur zijn inboedel verkopen door de prijzen fantas tisch op te drijven. Ik beweer niet, dat hun verschijning in de film overbodig is, maar de grapjes, die zij moeten plegen zijn soms erg gezocht en ook niet bijster oorspronke lijk verfilmd. Daaraan laboreert „Sterren stralen overal" dikwijls: aan gezochte grapjes. Een heel wat fijner soort humor speelt het trio der buren, J dat belust is op het huis van de toekomstige emigranten. Men ziet er Hetty Blok als een pracht van een benepen joffer met een mimiek, die voor de film als geëigend is. Ook de levens verzekeringsagent door Jan Musch ver tolkt heeft een reële dramatische beteke nis. Daarentegen is de waarzeggende dame weer volmaakt uit den boze. Ze vertegen woordigt nog een mentaliteit van het slag: als de dingen ons gewoon willen aandoen, moeten ze ook in een zo gewoon mogelijk milieu spelen. Terwijl de levensverzeke- Jan Musch (het gezicht tot ons gewend), Johan Kaart en Peronne Hosang in „Sterren stralen overal". ringsagent de zichtbare waarden der dingen tegen elkaar afweegt doet de waarzegster het met de hallucinaire. De innerlijke kracht van de eerste gaat niet van haar uit. De film tenminste kan er niets van maken. Wat de film van de agent maakt behoort tot het beste dat zij ons te bieden heeft. Wij zijn hier op het specifieke terrein van de filmmaker, de regisseur Gerard Rutten. Hij stelde mede het manuscript samen en leverde daarvoor zijn idee. Als filmer veroorlooft hij zich weinig fantasie en het is opmerkelijk, dat hij, zodra hij het wel doet, niet bepaald gelukkig is. Zo frap- peerd bijvoorbeeld de verbeelding ener droom in zijn film meer dan haar techni sche constructie dan door haar inhoud. Rutten durft kennelijk het spel met de camera nog niet aan. Een wijs besluit? Vooralsnog zal hij zich toegelegd hebben op het spel van de spelers en wat dat betreft heeft hij kennelijk succes geboekt. Er zijn een paar heuse ontdekkingen in „Sterren stralen overal". Over Hetty Blok sprak ik al. Met haar noem ik in één adem Hans Kaart. Hij speelt een louche vlotte jongen, die aan „smerige zaakjes" geld ver dient. En hoe! Met een natuurlijkheid, die u verbaast telkens wanneer zijn expr»;sief conterfeitsel op het cjoek verschijnt. Een volgende verrassing is Peronne Hosang, één en al hartelijkheid en gevoeligheid. Zij wordt bijgestaan door Johan Kaart in de soberste en beste filmvertolking, die ik ooit van hem zag. Guus Oster speelt een sym pathieke niet opvallende jeune-prejnier met alle gevoel voor de juiste maat en Kitty Janssen is een fris en aardig meisje. Jan Musch tenslotte springt uit de rij der mede spelenden onmiddellijk naar voren als de levensverzekeringsagent, die oud en wijs werd van het leven, waarin zo weinig zekerheden zijn. Dolf van der Linden's muziek is in deze film minder hinderlijk opdringerig als zij dat was in „Een koninkrijk voor een huis", waarin hij als filmcomponist debuteerde. Het euvel van het lawaai, dat de Neder landse films vergezelde, is dit keer zo goed als bedwongen. Alleen het geluid neemt af en toe groteske vormen aan. Een zacht tikje op de wang wordt een daverende klap, een paar passen over een gang een mars van dragonders. Dat is te verhelpen. De sterren zullen in ieder geval overal in Nederland wel gaan stralen en tot ons genoegen. Want welke aanmerkingen er ook zijn te maken, de film zal u aangenaam bezig houden. Zij houdt de belofte in van de zo verhoopte bloei onzer Nederlandse speelfilmproductie. P. W. FRANSE. DELFZIJL (A.N.P.) De uit zes per sonen bestaande bemanning van het Duitse motorschip „Ria Lina" is verdronken, toen dit schip in de Oostereems zonk. Vermoe delijk is dit reeds Dinsdag gebeurd. Enige stoffelijke overschotten zijn al aangespoeld. De „Ria Lina", een gemoderniseerd en ver lengd schip van 325 ton, was op weg van Lübeck naar Emden. Het hoorde thuis in Haren aan de Eems. Tegen drukker in hoger beroep 50,- boete geëist Enige tijd geleden diende voor de kan tonrechter te Schiedam een zaak tegen een firmant van een boekdrukkerij in Schie dam, die in September 1951 circa 40.000 „waardebonnen", die sterk op muntbil jetten van een gulden zouden gelijken, zou hebben doen vervaardigen. De kantonrechter achtte destijds niet wettig en overtuigend bewezen dat de drukwerken op muntbiljetten geleken en sprak de firmant vrij. De ambtenaar van het O.M. ging in appèl bij de Rotterdamse rechtbank, die thans de zaak in behande ling heeft genomen. De waardebonnen werden uitgegeven door een schoenenwinkelier aan bezoekers op de „Femina"-beurs, die daarop een gul den reductie konden krijgen bij aankoop van een paar schoenen bij de betreffende winkelier. De officier van justitie was van oordeel, dat de bonnen wel enige gelijkenis ver toonden met een papieren gulden als ze werden opgevouwen en er was dan ook ge tracht, een bon bij een sigarenwinkelier voor vier kwartjes in te wisselen. De eis van de officier luidde vijftig gulden boete of twintig dagen hechtenis. De raadsman wees er op, dat onderge schikten de order haddeh aangenomen en uitgevoerd, zodat verdachte, als technisch leider, daarvoor niet aansprakelijk kan worden gesteld. Uitspraak op 5 Februari. De spelling bewijst dat wij te maken hebben met eeri aan het Frans ontleend woord. Er is echter ook een woord bu reel, in vrijwel dezelfde betekenis. Het een is het meervoud van het ander. Eerst werd bureel overgenomen, daarna bureau dat bureel geheel verdrong; vervolgens kwam (in de negentiende eeuw) bureel opnieuw in zwang, vooral in België waar men aan dit Nederlands klinkende woord de voorkeur gaf boven het meer Frans klinkende bureau. De eigenlijke betekenis van het woord bure is: wollen stof, vandaar: de met die stof beklede tafel, het vertrek waarin die tafel staat en tenslotte het gehele kantoor waar het een of andere ^administratieve werk wordt verricht. Directorium van vier leden In de zomer van het vorige jaar werd bekend dat Gedeputeerde Staten van Noordholland zich voornamen een een hoofdige leiding in te voeren voor de drie provinciale ziekenhuizen. Thans is het nieuwe ontwerp voor een Algemeen reglement op het bestuur van de provinciale ziekenhuizen verschenen, waar in de reorganisatievoorstellen zijn vastge legd. Er komt dus een directorium van vier leden, namelijk de drie eerste geneesheren- directeur en een economisch-directeur. Gedeputeerden schrijven aan de Provin ciale Staten, dat het in het belang van de verpleegden moet worden geacht, dat de eerste geneesheren-directeur meer gelegen heid krijgen zich te wijden aan hun speci fiek geneeskundige taak en zoveel mogelijk moeten worden ontlast van het economisch beheer. Bovendien zullen de regelmatige onder linge besprekingen van de algemene aspec ten van het beheer der ziekenhuizen en de gemeenschappelijke belangen der inrichtin gen de coördinatie bevorderen. TONEEL Zaterdag 24 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Comedie geeft de première van het blijspel „School voor vrouwen" van Molière in de nieuwe ver taling van Bert Voeten, onder regie van Johan de Meester. In de voornaamste rollen: Kitty Jansen, Henk Rigters, Johan Fiolet en Henk van Ulsen. Zondag 25 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Besloten voorstelling door de Nederlandse Comedie van de thriller „U spreekt met uw moordenaar". Woensdag 28 Janauri, Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagse Comedie voert het blijspel „Als het kindje binnenkomt" van Roger MacDougall op. In de hoofdrollen het echt paar Myra Ward en Paul Steenbergen, regie van Bob de Lange. Des middags 2 uur: matinée voor de Vereniging van Huis vrouwen. Vr(jdag 30 Januari, gebouw Domi, 8 uur: Optreden van de voordrachtkunstenaar Albert Vogel Jr. voor Muzen Forum te Bloemendaal. MUZIEK Vrijdag 23 Januari, Concertgebouw, 8 uur: Recital door de vermaarde Roemeense pianiste Clara Haskil, die onder meer werken van Bach, Beethoven, Brahms en Schumann ten gehore brengt. Maandag 26 Januari, Minerva-Theater, Heemstede, 8.15 uur: Concertavond van de Heemsteedse Kunstkring. Voor de pauze spelen Jan Hesmerg en Ans Bouter sona tes voor viool en piano van Bach en Brahms, daarna zingt Didi Sanders, bege- Op het hedenavond plaats hebbende laatste concert in de grote pianistenserie speelt Clara Haskil onder meer een door Dinu Lipatti bewerkte Pastorale van Bach en de Sonate in E (opus 109) van Beethoven. leid door Miep van Luin, liederen van Teleman, Sibelius en Manuel de Falla. Dinsdag 27 Januari, Concertgebouw, 8 uur: Buitengewoon H.O.V.-concert onder lei ding van Toon Verhey met medewerking van de beroemde violist Szyman Goldberg, die Vioolconcerten van Bach en Beet hoven speelt. Verder staat de Sinfonia in Bes van Joh. Chr. Bach op het pro gramma. Donderdag 29 Januari, Concertgebouw, 8 uur: Het Koninklijk Mannenkoor Caecilia onder leiding van Nico Hoogerwerf, bege leid door de pianist Gosse Kroese, met medewerking van de vocale solisten An neke van der Graaf en Anton Eldering. Werken van Schubert, Reger, Mahler, Löwe, Mozart, Smetana en anderen. DIVERSEN Zaterdag 24 Januari, De Wcyman te Sant poort, 8 uur: De toneelvereniging „Vrien denkring" uit Haarlem-Noord speelt „Stormeiland" van Bob Bertina. De baten komen ten goede aan het hospitaal-kerk schip De Hoop. Zondag 25 Januari, Concertgebouw, 8 uur: Leerlingenuitvoering door de Eerste Haarlemse Accordeonschool. Maandag 26 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Operettevereniging Johez met „Mas ker in 't blauw" van Hentschke en Ray mond onder muzikale leiding van Joh. van 't Vlie en regie van Jan Voogt. Balletten ingestudeerd door Henny Meijers. Maandag 26 Januari, Kleine Brinkman, 8 uur: Bernard Newman spreekt voor het genootschap Nederland-Engeland over „Spies in fact en fiction" (Spionnen in waarheid en verdichtsel). Maandag 26 Januari, Concertgebouw, 8 uur: Bonte avond van de K.R.O. met het musette-orkest van Johnny Ombach. Woensdag 28 Janutwifi, Concertgebouw. S uur: Concert boorde Haarlemsë Politle- De Poolse violist Szymon Goldberg, die vele keren medewerkte aan het Holland Festival, is solist op het buitengewone H.O.V.-concert van Dinsdagavond. kapel onder leiding van Marinus Adam. Na de pauze treedt het cabaretgezelschap van Herman Tholen op. Donderdag 29 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Interscholair Jeugdtournooi, afdelin gen toneel, dans en declamtie. CURSUSSEN EN LEZINGEN Maandag 26 Januari, Frans Halsmuseum, 8 uur: W. A. Nell spreekt over „De kunst van het ouder worden" (Volksuniversi teit). Woensdag 28 Januari, Frans Halsmuseum, 8 uur: „De scharlaken stad". Hella Haasse leest uit eigen werk (Volksuniversiteit). Woensdag 28 Januari, Kon. Emmaschool, 8 uur: Jhr. dr. J. C. Mollerus spreekt over „Libanon, Syrië en Israël" (Volksuniver siteit Haarlem-Noord). Woensdag 28 Januari, tuinzaal Concertge bouw, 8 uur: Prof. dr. Eugen Kogon uit Frankfurt over „Het Duitsland van heden" (Geloof en Wetenschap). Donderdag 29 Januari, Muziekzaal Brink- mann, 8.15 uur: Ir. H. van Tijen over „Wonen nu" (Haarlemse Kunstgemeen schap). Donderdag 29 Januari, Duvenvoordestraat 68, 8 uur: Martin Kloos spreekt over Mo zart (Instituut voor arbeidersontwikke ling). TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Expositie van schilderijen en tekeningen door Arie Schouten van 24 Januari tot 15 Februari, dagelijks van 1012.30 en van 13.3017 uur, des Zon dags van 1417 uur. Opening Zaterdag 24 Januari om 3.30 uur door G. J. de Geus uit Krommenie. ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een titer gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om d* gal te doen stromen. Eist Carter's LeverplUetjes. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 22 Januarij 1853 PARIJS. Het is thans zeker, dat Z. M. Keizer Napoleon III in het huwe lijk zal treden met de Spaansche her togin De Theiba, dochter van de mar kiezin De Miontye. De Moniteur deelt mede, dat de Keizer hieromtrent weldra in de troonzaal van de Tuilerieën eene mededeeling zal doen. De naam van de aanstaande Keizerin wordt door bet officieeile dagblad verzwegen, doch is voor niemand meer een geheim. Men verzekert dat het huwelijk reeds den 29sten Januarij aal worden voltrokken.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5