Hoorspelen als vangers van luistervinken Een rijk bepl Hé, Recept Winterpyjama Kronings blouse Twee boekjes over: De slanke lijn Flora 1953 Weet u wel, dat.... In 1 dag retour Amerikaanse radio-advertenties Nieuwe uitgaven DIT MAKEN WE ZELF KERKELIJK LEVEN Vijftienjarige zwierf van Dresden naar Amsterdam Meer scholenbouw Het specialistenconflict in Breda en Tilburg Uitvoering der ongevallenwetten ZATERDAG 24 JANUARI 1953 oor de<V rouw Hier is de hoofdpersoon uit het Amerikaanse radio feuilleton „Perry Mason", def rechtsgeleerde-detective, die aanvallers van onschuldige meisjes en van de zwakken in deze maatschappij vervolgt en voor de rechter brengt. De acteur, die deze rol speelt is John Larkin. V van hem staat Joan Alexander in de rol van Delia Street, Mason's secretaresse. "Wanneer de Amerikaanse huisvrouw eens in opstand komt tegen het eeuwige stof afnemen of borden wassen, wanneer zij de vier muren van haar huis als een beklemming voelt die haar afsluit van het leven in de grote wereld, dan hoeft zij haar radio maar aan te zetten om midden in de rauwe werkelijkheid te storten. Verschillende radiostations bie den namelijk dagelijks „serials" oftewel vervolgverhalen, die het moeizaam kronkelend levenspad schilderen van talloze heldinnen, wier argeloos bestaan bedreigd wordt door boze geesten in de vorm van ziekte, misverstanden, huwe lijksonenigheid, dominerende schoon moeders en natuurlijk moord. Laat ik u even de illusie ontnemen, dat deze spannende histories voor het zieleheil van de Amerikaanse vrouw worden geschreven. Verre van dien. Zij worden geschreven om zekere producten te verkopen en de uitzendingstij d wordt bekostigd door de vervaardiger van die producten, die er belang bij heeft dat zoveel mogelijk vrouwen naar de uit zending luisteren, Om een idee te krijgen van de gang van zaken, moet u zich verplaatsen naar een huis ergens in Amerika, het doet er niet toe waar: New York, Chicago, San Francisco, u zegt het maar. U bent net klaar met stofzuigen. U zet uw radio aan, hoort de titel aankondigen en u bent blij dat u het hoorspel van het be gin af aan kunt meemaken. Er komt muziek (ieder verhaal heeft zijn eigen, herkenbare begeleiding) en daarna hoort u een mannestem fluisteren: „Verliezen uw handen hun schoonheid bij het vaten wassen?" Enkele schrille noten volgen deze onrustbarende vraag. De mannestem komt terug, troostend nu, en vertrouwelijk. „Dat is niet nodig!", zegt hij. Niet zolang er Ivory zeep bestaat, „de beste huidzeep ter wereld," die alle ruwheid als bij tover slag doet verdwijnen. De mannestem wordt enigszins kwijlerig. Hij put zich uit in superlatieven om de zeep te be schrijven. „Die zachte, tedere zeepvlok ken hebben een geheim," murmelt hij. Wat dat geheim is, kunt u natuurlijk wel raden, maar de stem beschrijft nog eens met nauw bedwongen ontroering wat die blanke vlokken wel allemaal voor uw handen kunnen doen en ein digt, op uiterst intieme toon, als gaf hij u een knipoogje van verstandhouding, met de verklaring dat, wanneer u maar Ivory zeep gebruikt, uw handen die schoonheid zullen verwerven die een man bij elke vrouw zoekt. En daarna komt het adembenemende hoorspel 4 sinaasappelen, 4 eieren, 1 dl. water (Rijn- of Bêssenwijn), 100 gr. basterd suiker, 10 gr. geldtine (bij gebruik van wijn 3 gr. gelatine meer nemen). De dooiers met de suiker in een gave pan schuimig en dik roeren. Geraspte sinaasappelschil, gezeefd sinaasappel sap en water (of wijn) toevoegen en het mengsel roerende verwarmen, tot dat het enigszins gebonden is en het schuim grotendeels is weggetrokken. De geweekte gelatine hierin oplossen, de vloeistof door het stijfgeklopte ei wit mengen en het mengsel, onder nu en dan roeren laten afkoelen, totdat de donkergele gebonden vla zich niet meer afscheidt van de lichtere eiwitmassa. De sinaasapppelpudding overdoen in een vorm, die met een weinig olie is vet gemaakt. De pudding keren, zo presenteren, zachte biscuits of wafel tjes of room er bij geven, die met wat suiker is stijfgeklopt. De sinaasappelen kunnen vervangen worden door citroenen, wanneer men ook eens citroenpudding wil maken. We nemen dan de helft van het aantal sinaasappelen aan citroenen en iets meer basterdsuiker. De „Margriet Breishow", een drie jaarlijkse uitgave van „De Geïllustreer de Pers N.V." heeft haar eerste nummer van 1953 het licht doen zien. Het is een compleet boekwerk van 96 bladzijden, rijk geïllustreerd met knappe model foto's van alle mogelijke breiwerken, die een mode op zich zelf vormen en een riante bijdrage vormen tot de garderobe van de elegante vrouw en haar gezin. „Life can be beautiful" is een hoorspelseric, waar millioenen naar luisteren. Op de foto de actrice Teri Keane en Ralph Locke. Een zacht-kleurige jumper met hoog boord en zonder tailleboord, een sportieve winterdracht. Er zijn een paar interessante boekjes in de handel, die het probleem van de vermageringskuur op originele wijze beschouwen en go^de raad geven aan haar, die zich in de hachelijke situatie bevinden van koste wat kost te moeten vermageren, willen zij haar charme be houden of terugkrijgen. Nu is het merk waardig, dat beide boekjes, onafhanke lijk van elkaar, beginnen met het het „minder eten" te verwerpen, doch in tegendeel juist het advies geven: Niet minder, doch anders eten. Het ene boekje, in het Nederlands overgebracht door Martine Witkop Ko ning, is geschreven door de Amerikaan D. C. Cooley en heet: „Eet je slank". Het andere is van de Denen Edward Clausen en Knud Lundberg en draagt als titel: „Eet, drink en wees slank". Het eerste boekje zegt in zijn inlei ding: „Onze vetaanwas is uitsluitend toe te schrijven aan ons voedsel. De onfeil bare wet, die de vermagering beheerst, wil dat we dagelijks in ons voedsel min der calorieën opnemen dan ons lichaam voor verbranding nodig heeft." Dit wil echter niet zeggen dat we honger moeten lijden, dat we ons lichaam de noodzakelijke voedingsstof fen moeten onthouden. We moeten ons voedsel slechts met zorg kiezen, opdat we die calorieën nemen die voor snelle verbranding zorgen en opdat we ondanks dat de noodzakelijke stoffen tot ons nemen, die ons lichaam zijn veerkracht, zijn gezondheid en zijn schoonheid geven. Vermageren door hongeren ver slapt het lichaam, ontneemt het zijn glans en charme, en maakt het tot een onaantrekkelijk „scharminkel." Het Deense boekje zegt: „Om slank te blijven behoeft men slechts te beschik ken over het vermogen, een aantal cij fers op te tellen en te vermenigvuldigen. En verder nog enige wilskracht maar dat is niet eens zo heel veel. Het is voor velen niet eens noodzake lijk om minder te eten en toch een be hoorlijke gewichtsvermindering te on dergaan. Het is niet alleen een kwestie van charme, slank te zijn, doch ook een zaak van gezondheid. Daarom is dit boekje ook voor mannen geschreven. Mannen zouden hun figuur, die zij op 25-jarige leeftijd bezaten, kunnen be houden als zij maar wisten hoe de vork in de steel zit. Wij moeten voedsel met weinig calorieën kiezen. Iemand die 70 kilo weegt, heeft 1700 calorieën nodig. Er bestaan een groot aantal levensmid delen, die zulke hoge eisen aan de spijs vertering stellen en zo weinig calorieën bevatten, dat zij evenveel calorieën nemen als geven. Door ons hiermee te voeden, kunnen wij het buiten de grote porties stellen van levensmiddelen die een groot aantal calorieën afstaan en er weinig van terugnemen door hun ge makkelijke vertering, en die ons dien tengevolge dikker maken." Door dit alles zal het wel duidelijk zijn, dat de keuze van ons voedsel de slanke lijn al of niet bevordert. Welke keuze we moeten maken, vertellen de boekjes ook, doch het zou ons te ver voeren daarop in te gaan. Men moet, in het kort gezegd, zorgen dat het aantal „binnenkomende" calorieën het aantal „uitgaande" niet overtreft. In' de calo- rieënlijst, die in het Deense boekje is opgenomen, kan men de calorieën af lezen van de meest gangbare voedings middelen, terwijl het eveneens een ge middelde geeft van de aantallen calo rieën, dat een mens met een bepaalde werkkring op een bepaalde leeftijd nodig heeft. Wie op het ogenblik een kijkje gaat nemen in de omgeving van het Heem- steedse wandelbos Groenendaal, wordt geïmponeerd door de reusachtige ge bouwen, die hier worden opgetrokken ten behoeve van de internationale bloe mententoonstelling „Flora 1953", een festijn dat zijn gelijke niet heeft in de wereld, wat bloemen-exposities betreft. Öp deze tentoonstelling zal ook een paviljoen gewijd zijn aan „De Vrouw en de Bloem". Wie zal ontkennen dat de bloem in het leven der vrouw een zeer belangrijke rol speelt? het overkoken van aardappel water en dergelijke voorkomen kan worden door een stukje boter in het water te doen? u het ruw en schraal worden van uw handen kunt voorkomen door ze ge regeld des morgens en des avonds en overdag na de afwas in te vetten met een goed voedende crème? de nagels nooit geknipt, maar altijd bijgevijld behoren te worden? onze toiletartikelen zoals crème, poeder en lipstick in de eerste plaats geschikt dienen te zijn voor onze huid en in de tweede plaats met elkaar moe ten harmoniëren? (Dus geen lichte poe der met een vuurrode lipstick). lege parfumflesjes dikwijls na- geuren en dat deze dan nog dienst kun nen doen in onze linnen- of klerenkast? De vorige week maakten we de broek van deze pyjama, dus deze week geef ik u het patroon voor het jasje. De maat is ongeveer 42-44, bovenwijdte 96, rug lengte 40, mouwlengte 60, mouwwijdte 39. Nadat we weer een patroon gemaakt hebben op ware grootte, gaan we dit op de stof leggen zoals de tekening dit aan geeft. We knippen nu alle delen met naad uit. Het voorpand heeft een over slag van 2 cm, het tegenbelegstuk is ech ter niet op de tekening aangegeven. Hiervoor nemen we een rechte reep stof van ongeveer 10 cm breed en zo lang als het jasje is. Voor de zakken gebrui ken we 2 lapjes van 15 cm in het vier kant. Nadat we alle delen uitgeknipt hebben, gaan we het jasje met platte naden in elkaar stikken. We beginnen met de schouder- en zijnaden, dan stik ken we het tegenbelegstuk aan de voor kant. Nadat we gecontroleerd hebben of de hals goed van wijdte is, kunnen we het boordje aan de hals zetten. Nu nog' de mouwen en de zakken en het jasje is klaar. L. S. aH3$ Deze kandij-kleurige ge streepte blouse van half wollen, half katoenen weef sel is een ontwerp gemaakt voor het kroningsjaar in Groot-Brittannië. Dit model wordt in Engeland op grote schaal verspreid. Er worden patronen met bijbehorende stof in alle winkels verkocht ADVERTENTIE „Wie deze artikelen met aandacht heeft gelezen, kan zich voelen als een mens, die een lange wandeling heeft gemaakt door een rijk beplante hof. Wat een afwisseling in vorm en wat een schakering in kleur". Met deze „rijk beplante hof" wordt door dr. P. J. Roscam Abbing, hoofdredacteur van „Woord en Dienst" de Ned. Hervormde kerk bedoeld. Dit blad is het „veertien daags orgaan voor het Hervormde Kerke- werk". Het wordt in hoofdzaak gelezen door predikanten en andere ambtsdragers, alsmede door kerkelijke mede-arbeiders. Sedert de invoering van de nieuwe kerk orde spreekt men in de Hervormde kerK voor zover er verschillen van inzicht be staan van „modaliteiten". Welke meningen er hierin nu eigenlijk heersen is vaak niet geheel bekend en het was om hierin meer duidelijkheid te scheppen, dat de redactie van „Woord en Dienst" enkele predikanten uitnodigde uit verschillende delen der Hervormde kerk om in dit blad enige artikelen te schrijven die bedoelden duidelijk te maken, wat er in hun kring omgaat. Deze kleine artikelenreeks is nu kort geleden geëindigd. Dr. H. v. d. Linde schreef over: „De Liturgische of Hervormd Catholieke mo daliteit"; ds. C. D. Moulijn gaf discussies binnen de vrijzinnige groep weer; ds. A. A. Koolhaas gaf een inzicht in het streven in en om de Gereformeerde Bond; dr. O. Noordmans beoordeelde dr. Berkhof's analyse van de zgn. „Middenorthodoxie"; ds. G. J. Gijmink vertelde over de werk gemeenschap „De andere Weg" en ten slotte beschreef dr. G. J. Streeder het stre ven van de Confessionele Vereniging. Schakeringen Er zijn dus nogal wat schakeringen, zal men opmerken. Dit is ook zo, maar laten zij, die zich hierdoor verontrust gevoelen, wel bedenken, dat, van deze stromingen voor een deel gezegd kan worden, dat ze parallel lopen, terwijl zeker hun basis de zelfde is. In het laatste nummer van „Woord en Dienst" geeft dr. Roscam Abbing een na beschouwing over de geplaatste artikelen. Over de „rijk beplante hof" schrijvend .zegt hij eerst te zien staan een paar sta tige eeuwenoude olmen der hoogkerkelij ken, die willen wortelen in oeroude tra ditie, ook al ziet men ze pas sinds heel kort in de hof staan. Dan ontwaart men lichte berken, ver uiteenslaand, spiritueel en gevoelig, van de vrijzinnigen. Al verder komt men langs een bos van dicht opeen- staande Veluwse dennen, donker en mys tiek, van de Gereformeerde Bond. Ginds is er een breed terrein met bomen die te gen veel verkeer kunnen, platanen, iepen, linden en kastanjes, het variatierijke loof hout der „midden-orthodoxie". Het land schap gaat dan ongemerkt over in een bos met eikenbomen der gerechtigheid, van de confessionelen. En ondertussen zag men aan de zijwegen, meer onopvallend, de bloeiende, geurende struiken van de op wekkingsbewegingen, zoals van „de andere weg". Telkens is de wandelaar verbaasd over zoveel weelderige groei. Hij bewondert veel en looft de Schepper over zulk een rijkdom. Maar telkens vraagt hij zich met zorg af of dit alles wel planting des Heren is. Modaliteit? Naar aanleiding van het artikel van dr. v d. Linde is de vraag gerezen, of de stroming, waarover hij schreef, eigenlijk wel een modaliteit, d.w.z. een wettige stro ming is. Voorlopig heeft de Generale Sy node alleen nog maar geconstateerd, dat de vraag om een additionele priesterwij ding ingaat tegen belijdenis en kerkorde der Hervormde kerk. De groep, waarom het hier gaat, is niet groot. Dat dr. v. d. Linde er bijna de gehele z.g.n. liturgische ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K25001 11928 INBOEDELVEILING 3/4 FEBR. 1953 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Een 15-jarige weesjongen is ruim veer tien dagen geleden gevlucht uit een tehuis voor wezen in Dresden en heeft kans ge zien zwervende naar Amsterdam te ko men. Op het hoofdbureau van politie heeft hij het relaas van zijn zwerftocht gedaan. Na uit het tehuis te zijn gevlucht, trok hij naar West-Duitsland. Hij slaagde er in uit de Oost-zóne te komen en ging naar Dortmund. Hij meende dat daar nog een oom woonde. Maar deze oom was niet te vinden en na enkele dagen besloot hij ook West-Duitsland te verlaten, omdat hij bang was door de West-Duitse politie te ruggezonden te worden naar het tehuis in Dresden. Bij Elten wist hij door de velden over de Nederlandse grens te komen. In ens land trof hij mensen die hem in hun auto's mee namen en hem soms voedsel of onderdak verschaften. Zo kwam hij tenslotte in Am sterdam met nog 15 pfennig op zak. Hij is door de Vreemdelingendienst terugge bracht naar West-Duitsland, nadsmet de West-Duitse politie overleg was gepleegd. Vermoedelijk zal hij niet naar het wees huis in Dresden worden teruggezonden. beweging in betrekt, wordt onjuist geacht. Er zijn er maar enkelen, die een sterk katholiserende theologie omtrent ambt en sacrament aanhangen, waarbij men dan nog zeker niet moet denken aan een Rooms-Katholieke ambtsopvatting. De be langstelling, die omtrent ds. Loos' opvat tingen (waarover wij enige tijd geleden schreven) bestaat kan voor een zeer groot gedeelte als sensatie worden beschouwd, pr. Roscam Abbing zegt beslist neen tegen een katholiserende ambtsopvatting en wijst er verder op, dat de Generale Sy node heeft opgeroepen tot nadere bezin ning op het wezen van het ambt en de grenzen der kerk. Uit de bedoelde artikelenreeks is verder gebleken, dat de vrijzinnige bijdrage, in tegenstelling tot die van de Geref. Bond, wees op vele discussies in eigen kring. Wel juist Bij sommigen is de vraag gerezen, of het wel juist is geweest om de verschil lende richtingen en modaliteiten aan het woord te laten. Er waren bijdragen bij, die in wat breder kring allerminst werden ge waardeerd. Dr. Roscam Abbing is van mening, dat in ieder geval de leden der Hervormde kerk belangstelling en zorg voor elkaar dienen te hebben en dus van eikaars op vattingen op de hoogte moeten zijn. „Hoe kunnen wij voor elkaar bidden als wij elkander niet kennen. Om nog maar te zwijgen van de vraag hoe wij anders van elkaar kunnen. leren". Wij zouden hieraan nog willen toevoe gen: ook buiten de kring van leden der Hervormde kerk bestaat voor deze aan gelegenheden belangstelling. In „Kerkelijk leven" schrijven wij regelmatig over wat er in de verschillende kerken leeft. Het leek ons goed ditmaal eens een en ander mede te delen van wat er aan de orde is in de grootste protestantse kerk van ons land. Wie er meer van wil weten neme kennis van de artikelen, die de kerkelijke pers, hieraan van tijd tot tijd wijdt. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers ƒ12.50. 2 pers. ƒ15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel- 11485 - Haarlem Nu de regering het mogelijk heeft ge acht, het aantal van de in 1953 te bouwen woningen van 55.000 tot 65.000 np te voe ren, is er alle kans op, dat een evenredig deel van het uit te voeren bouwvolume zal worden bestemd voor de bouw van nieuwe scholen in ons land. Dit is Woensdagmiddag medegedeeld door de raadsadviseur in algemene dienst van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. P. Wesselings, in eer. toespraak, gehouden ter gelegenheid van de officiële ingebruikstelling van twee openbare lagere scholen in Deventer. De voorzitter van de Nederlandse ver eniging van Specialisten deelt mede dat het onjuist is dat de specialisten te Tilburg en Breda behandeling van fondspatiënten zouden weigeren, indien geen contante be taling plaats heeft. Op 30 December 1952 heeft de Ziekenfondsraad bepaald, dat de fondsen na 1 Januari 1953 geen recht streekse betalingen meer mogen doen aan de specialisten, aangesloten bij de Neder landse Vereniging van Specialisten en dat de specialisten rechtstreeks betaling moe ten vragen van de patiënten. Deze kunnen het bedrag pas terug krijgen van hun fonds na overlegging van de kwitantie van de specialist. De fondspatiënt wordt dus door de Zie kenfondsraad gedwongen een kwitantie te vragen van de specialist, welke deze uiter aard slechts kan afgeven na betaling. De voorzitter van de NWS verklaart voorts, dat nimmer en nergens aan een patiënt, die niet in staat was te betalen, behande ling is geweigerd. Bovendien hebben de fondsen in de ziekenhuizen betaalkantcren ingericht, waar de patiënt binnen enkele minuten het door hem betaalde vergoed krijgt. Van de regering zijn op korte termijn geen voorstellen te verwachten, waarbij de uitvoering der ongevallenwetten wordt overgedragen aan de vakbedrijfsvereni gingen. Hierbij moet een uitzondering worden gemaakt voor de Land- en Tuin- bouwongevallenwet. De nieuwe bedrijfsverenigingen hebben sinds kort de uitvoering van de Wei'kloos- heidswet te behartigen en zijn bovendien van 1 Januari 1953 af belast met de uit voering van de Ziekte- en Kinderbijslag verzekering. De minister van Sociale Zaken acht het niet juist, deze organen op korte termijn ook nog met een zo omvangrijke en moei lijke taak als de uitvoering van de Onge vallenwet 1921 te belasten.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11