Felle, anti-Britse redevoering van generaal Naguib Nazi-vrienden in West-Berlijn roeren zich Weerbericht Egypte's dictator bindt alle partijen in „bevrijdingsfront" Laatste twee Joodse leiders uit Oost-Duitsland gevlucht Haarlems Dagblad Een rechtszaak Slavenhandel in Afrika? Hooghartig démenti van „aantijgingen" jegens „Nation Europa" in Brits blad S.E.R.-advies over huurverhoging Generaal Van Fleet gaat Korea verlaten Contragewicht viel op autocabine; twee doden Het woord is aan Griep eist doden in West "Europa Onderofficier krijgs- tuchteiijk gestraft Kans op enige regen Overleg van Adenauer met socialisten mislukt „Massamoord in Oradour was een vergissing" V.S. waarschuwen Italië Tweede Kamerlid vraagt publicatie Zijn opvolger: Maxwell D. Taylor Ongeluk op ophaalbrug Kardinaal Mindszenty gezond Hij zou gegevens hebben ver strekt aan Rotterdamse journalist 67e JAARGANG No 167 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 24 JANUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 15 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7,on-enFeestdagen. Abonnement per week 4" cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MEN ZAL ZICH HERINNEREN dat in een gemeenteraadszitting, op 17 Juli 1952 gehouden, de burgemeester van Bloemen- daal zijn vreugde en voldoening uitte over de rehabilitatie van twee politieambtena ren door een Kamercommissie en door de toenmalige minister van Justitie. De Ka mercommissie had tegen hen ingebrachte beschuldigingen onbewezen verdachtma kingen genoemd; minister Mulderije had in antwoord op een interpellatie van het Eer ste Kamerlid Reyers het woord lichtvaar digheid gebruikt. Bij diezelfde gelegenheid richtte de burgemeester zich ook tot wet houder mr. F. P. Th. Rohling. Op vragen van hetzelfde Kamerlid, betreffende mr. Rohling's benoeming tot tijdelijk admini strateur aan het departement van Onder wijs, had minister Rutten geantwoord dat het onrechtvaardig zou zijn iemand een functie in 's rijks dienst te onthouden enkel op grond van het feit, dat tegen hem een aanklacht was ingediend. De burgemeester zeide tot de wethouder: „Wij hadden dit antwoord niet nodig; ons vertrouwen in u was verzekerd. Thans delen wij van harte in uw voldoening." De Raad stemde hier mede door applaus in. Wij onderschreven, in een commentaar op deze plaats, burge meester den Tex' voldoening. In die dagen was de instructie, naar aan leiding van een aanklacht van derden tegen mr. Rohling (als .oud-raadsheer-commissa ris bij het Bijzondere Hof) in Amsterdam geopend, al anderhalf jaar oud. Het heeft ongeveer twee jaar geduurd eer zij in De cember '52 eindelijk gesloten werd. Na deze voor de betrokkene natuurlijk zeer onaangename traagheid in de behandeling kwam eind December het bericht, dat de Amsterdamse substituut-officier van Justi tie jhr. mr. A. Reigersman hem gedagvaard had terzake van meineed en het opmaken van een vals proces-verbaal in de functie van raadsheer-commissaris, die hij destijds bij de behandeling van de zaak-P. N. Men- ten voor het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam had vervuld. Meteen werd daar aan toegevoegd dat de raadslieden van mr. Rohling, mr. dr. P. J. Witteman en mr. C. Reinders Folmer, een bezwaarschrift tegen deze dagvaarding hadden ingediend. Dat bezwaarschrift zal, zoals wij gemeld heb ben, op 7 Februari a.s. door de Amsterdam se rechtbank in raadkamer worden behan deld. Van de beslissing, die dan vallen zal, zullen hetzij de officier van Justitie hetzij de verdedigers nog in appèl kunnen gaan bij het Amsterdamse Gerechtshof. Het staat dus nog allerminst vast, dat mr. Rohling inderdaad terecht zal staan. De officier van Justitie neemt enerzijds een standpunt in hij uit een bewering, als men het zo liever uitdrukt. De beschuldigde en zijn raadslieden nemen een tegenovergesteld standpunt in. Aan de rechter alleen is de beslissing: het oordeel. Het is zeker nuttig dat nog eens duidelijk in het licht te stel len; men verbaast zich soms over het aan tal" mensen, dat van de rechtsgang niets begrijpt. Sommigen schijnen zelfs geneigd te zijn een dagvaarding als een soort ver oordeling te beschouwen. Niets is minder waar. Een zaak als deze, waarin een be zwaarschrift tegen de dagvaarding is inge diend, dat als de rechtbank zijn juistheid erkent de ganse openbare behandeling van de zaak kan beletten, zal misschien voor velen verhelderend werken. Inmiddels hebben de persoonlijke aan vallen, die sinds geruime tijd vooral door een Amsterdams dagblad op mr. Rohling gericht worden, zich voortgezet. Hijzelf heeft in de raadszitting van Bloemendaal van 8 dezer een zeer scherpe verklaring afgelegd, die hij aanving met de woorden: „Als oud-raadsheer-commissaris van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam sta ik sinds enige tijd bloot aan een verbijs terende hoeveelheid verdachtmakingen en een even verbijsterende gang van zaken". Hij herinnerde eraan dat P. N. Menten, z.i. terecht, door het Bijzondere Gerechts hof en de Bijzondere Raad van Cassatie was veroordeeld. Hij herinnerde er even eens aan dat sindsdien hetgeen hij aan duidde als een vloed van verdachtma kingen en vuilspuiterij zich had geopen baard: tegen een reeks Bloemendaalse in stellingen en personen en tegen verschei dene autoriteiten. „Van dit alles", zei hij, „is niets overgebleven. Nu richt de hoofd en waarschijnlijk de slotaanval zich op mij als oud-raadsheer-commissaris. Ik geloof dat thans de tijd gekomen is om mijn lijd zame houding, die ik tot nu toe heb aan genomen, te laten varen. Ik ben niet van plan mijn eer te laten roven door een politieke delinquent met zijn aanhang." Mr. Rohling betrok bij die aanhang de voorzitter van de Tweede Kamer, eertijds raadsman van Menten, die hij verweet dat hij op onwaardige manier van zijn politie ke invloed had gebruik gemaakt en ver klaarde zich te verzetten „tegen de leugen achtige mededelingen, door de substituut officier van Justitie te Amsterdam jhr. mr. A. Reigersman aan de pers verstrekt". Hij deelde mede dat hij een strafaanklacht tegen deze substituut-officier had inge diend en een klacht over hem tot de minis ter van Justitie gericht. Wethouder A. van Geluk sprak daarop, mede namens de anders raadsleden, zijn vertrouwen en waardering jegens mr. Rohling uit in de overtuiging, dat hij naar beste weten en kunnen had gedaan wat hij moest doen. Waarop ook ditmaal instem mend applaus volgde. Het Amsterdamse dagblad, dat hem zo herhaaldelijk heeft aangevallen, heeft als zijn mening te kennen gegeven dat mr. Rohling als wethouder had moeten aftre den omdat een aanklacht tegen hem was ingediend. Het ziet over het hoofd dat die aanklacht niets met zijn optreden en be leid als wethouder uitstaande heeft en dat B. en W. en de Raad van Bloemendaal hem telkens weer blijk van hun vertrou wen gegeven hebben. Sommige andere bla den hebben in het algemeen critiek uit geoefend op zijn verklaring in de raads zitting van 8 dezer, de mening uitspre kend dat hij verstandiger gedaan had het zwijgen te bewaren. Zonder in détails van zijn verklaring te treden willen wij op merken dat het menselijk volkomen ver klaarbaar is als een man, tegen wie een jarenlang slepende instructie is gevoerd en die anderzijds bij herhaling is aangevallen, tenslotte tot spreken komt op de post der openbaarheid, die hem daartoe gelegen heid biedt en waarvan hem pas nog ver weten is. dat hij hem is blijven bezetten. Over de zaak zelf, die „sub judice" is, wordt hier geep mening geuit. Dat zou (Reuter). Egypte's dictator, generaal Naguib, heeft ter gelegenheid van de Egyp tische bevrijdingsfeesten een rede uitge sproken die een zeer felle anti-Britse toon had. Boven de toeschouwers vlogen tijdens Naguib's toespraak in Groot-Brittannië vervaardigde vliegtuigen der Egyptische luchtmacht. Toen de minister-president verklaarde: „ook de laatste sporen van Brits imperia lisme in Egypte moeten verdwijnen" werden onder de menigte kreten gehoord als „Lang leve Naguib" en „Na vandaag geen impe rialisme meer". Nadat generaal Naguib de geschiedenis van het moderne Egypte in een half uur had behandeld, nam hij de menigte een „eed van trouw" af. Hij deed dit in de vorm van een gebed, waarin hij onder meer zei- de: „O gij Allah, die de sterken lief hebt en de zwakken haat, schenk uw genade aan hen die de voorkeur geven aan een eer volle dood voor de zaak der vrijheid, boven een vernederend slavenleven. Wij zullen voor ons land werken, zoals zijn belangen en eer dat vereisen. O Allah, wees getuige van het afleggen van deze eed, want gij zijt de opperste getuige". „De Egyptenaren hebben reden om feest te vieren en de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien", vervolgde Naguib. „Wij zijn inwoners van een vrij land, dat nim mer het hoofd heeft gebogen, of op heeft gehouden met het bestrijden van hen, die er tegen hebben samengezworen. Egypte vecht niet slechts reeds sinds anderhalve eeuw tegen Franse en Britse invallers, doch het heeft al die tijd ook een binnenlandse strijd gevoerd, om tot een gezond regeringsstelsel en een juiste grond wet te komen. In 1803 hebben de Egyptenaren de toen malige Turkse heersers verdreven, omdat omkoperij welig onder hen tierde. 150 jaar later is Faroek om dezelfde reden verwij derd. Toen de Britten Egypte in 1882 bezetten", aldus Naguib, „boden zij de Egyptische po litieke partijen bestuursmacht aan. Deze gingen hier maar al te geredelijk op in. Zij gebruikten deze macht echter ter bevor dering van hun eigen doeleinden en niet voor het welzijn des lands. Faroek stelde zich voor ogen dat de poli tieke partijen het zich niet veroorloven konden tegen zijn handelingen in verzet te komen. Hij gebruikte ze, om zijn persoon lijke wensen te vervullen. Het kwam on geveer hierop neer, dat er een (stilzwij gende) overeenkomst tussen de ex-koning en de Egyptische politieke partijen be stond, waarbij zij waren overeen gekomen hun ogen voor elkanders fouten te sluiten. Het werkte als een vennootschap, waarbij de vennoten zich door diefstal en berovin gen verrijkten, terwijl het volk buiten alles werd gehouden. De samenzwering der politieke partijen tegen het volk beperkte zich niet tot het aanwenden der nationale rijkdommen ten eigen bate", vervolgde de premier. „Ook het recht van het volk op vrijheid werd aangetast. De in Egypte zelf bestaande ge schillen hebben de Britten geholpen hun bezetting van delen van ons vaderland voort te zetten. De heftige onderlinge strijd der politieke partijen betekende een ver pletterende last voor het volk, dat steeds meer in slavernij geraakte. Doch in het vervolg zal er geen sprake zijn van ver raad of een compromis. Bevrijdingsfront Wij hebben ons reeds van het stigma „oneervol", dat op ons rustte, bevrijd. De in regeringskringen voorkomende omkope rij is met wortel en tak uitgeroeid. De steun van het volk voor ons nieuwe bewind neemt dagelijks toe. Het is daarom nodig geworden een organisatie in het leven te roepen, waardoor het volk uiting kan ge ven aan zijn politieke gevoelens en die kan dienen om het streven naar eenheid te be vorderen en de pogingen daartoe van onze arbeiders in één baan te leiden. Ik heb daarom besloten een „bevrijdings front" te stichten, dat in de plaats zal komen der ontbonden politieke partijen en dat als devies zal voeren „Eenheid, disci pline en arbeid", aldus premier Naguib. Een Egyptische rechter heeft twee Egyp tische burgers, die terecht stonden op be schuldiging van het „onwettig betreden" van een Brits legerkamp in de Suezkanaal- zóne, vrijgesproken. Hij verklaarde dat Britse troepen, „na het in 1951 opzeggen door Egypte van het in 1936 met Groot- Brittannië gesloten verdrag, het recht mis sen zich nog langer op Egyptisch grondge bied te bevinden". De rechter verklaarde in een toelichting op zijn vrijspraak nog, dat het elke Egyp tenaar vrij staat elk gebied van het Egyp tische rijk en ook daarin gelegen Britse legerkampen, vrijelijk te betreden. De voorzitter van de West-Duitse so ciaal-democraten, Erich Ollenhauer, heeft Vrijdag voor de radio verklaard, dat de poging tot een toenadering van de West- Duitse regering en de oppositie in vraag stukken van de buitenlandse politiek mis lukt is. Ollenhauer eiste opnieuw, dat „zo spoe dig mogelijk" verkiezingen voor het parle ment gehouden zouden worden en sprak zich uit voor een breed-opgezette verde digingsgemeenschap op basis van een coali tie en samenwerking van regeringen. De verdragen tussen de Westelijke geallieer den en West-Duitsland in hun huidige vorm wees de socialistische leider opnieuw van de hand. Hij eiste in plaats daarvan nieuwe onderhandelingen. Met betrekking tot de arrestatie van voormalige vooraanstaande nationaal- socialisten zeide Ollenhauer, dat er in Duits land geen grote mogelijkheden voor het nazisme bestonden. Het was echter een verontrustend teken, dat onverbeterlijke elementen probeerden sleutelposten in het bestuur, de economie en in politieke par tijen in te nemen. Een van de oorzaken voor de negatieve reactie van het buiten land was de tactiek van de Bondsregering „om deze dingen te bagatelliseren", aldus Ollenhauer. Duitsers verwarden het met ander dorp van zelfde naam André Pasquet, een voormalige verzets leider van Oradour-sur-Vayres, heeft Vrij. dag als getuige tijdens het proces te Bor deaux verklaard, dat hij van mening was, dat de Duitsers Oradour-sur-Glane met zijn dorp hadden verward. Hij zei, dat een verrader hem had aan gegeven bij het Duitse commando in Poi tiers en had meegedeeld, dat Pasquets huis een hoofdkwartier was van de verzetsbe weging. De Duitsers hadden toen besloten Oradour te straffen, maar kozen het ver keerde, Oradour-sur-Glane, uit, waar nooit een verzetsorganisatie was geweest, aldus deze getuige. (Zoals men weet zijn 642 mannen, vrou wen en kinderen in 1944 in Oradour-sur- Glane door S.S.-troepen vermoord). Het Britse genootschap voor bescher ming van inboorlingen tegen slavernij is verontrust over recente berichten in de Britse pers, volgens welke maandelijks 5000 slaven uit Afrika naar Arabië worden ver scheept via de Rode Zee. Het Labourparlementslid Sorensen zal de volgende maand de Britse regering vra gen of het waar is, dat inboorlingen uit Oeganda in Oost-Afrika en Kameroen in West-Afrika nog steeds door slavenhande laars naar Arabië worden verkocht. Voor de oorlog patrouilleerden Britse oorlogsschepen in de Rode Zee om het overbrengen van slaven naar Arabië te onderscheppen, doch in de oorlog konden hiervoor geen schepen beschikbaar worden gesteld. Het genootschap hoopt van de Britse regering te vernemen, dat deze pa trouillevaarten na de oorlog weer zijn in gesteld. In 1947 werd uit Zuid-Afrika gemeld, dat Arabieren voor mannelijke slaven 800 en voor vrouwelijke 400 gulden betaalden. In 1949 verklaarde een Britse afgevaardigde op een bijeenkomst van de UNO, dat de koloniale mogendheden de slavernij zo goed als onderdrukt hadden, in het bij zonder in gebieden waar de slavernij veel vuldig voorkwam. In de gemeente Wateringen zijn vierentwintig Russische kinderen uit. een kamp voor displaced persons gearriveerd. Twee maanden zullen ze bij verschillende gezinnen zijn ondergebracht. De burgemeester van Wateringen, de heer M. P. A. Meissen (links) maakt met zijn gemeente-secretaris en enige kinderen een wandeling door het dorp. BERLIJN (A.F.P.). Het hoofd van de afdeling „bestrijding van politieke delic ten" van de West-Berlijnse politie, Weiss- mann, heeft naar aanleiding van een ver slag in de „Daily Mail" over een vergade ring van dë organisatie „Nation Europa" in West-Berlijn verklaard, dat deze organi satie slechts was bedoeld om „rechtse ele menten" te bungelen. Hij zei, dat de bijeenkomst, omtrent welke de politie tevoren in kennis was ge steld, „rustig" was verlopen, in tegenstel ling tot wat de correspondent van „Daily Mail" had gemeld. Er was een inleiding ge houden over het onderwerp „Zijn wij neo fascisten?" en deze vraag had de inleider ontkennend beantwoord, aldus verklaarde Weissmann. De correspondent van de „Daily Mail" had geschreven dat de vergadering een „rumoerig" verloop had gehad en dat zij „in een onbeschrijflijke wanorde" was ge ëindigd. Hij beschreef, hoe de ongeveer 250 voormalige soldaten, die de bijeenkomst bijwoonden, een minuut stilte in acht had den genomen om de zeven „nazistische samenzweerders" te eren, die verleden BERLIJN (Reuter). De laatste twee leiders van de Joodse gemeenschap in Oost- Duitsland zijn Vrijdag naar West-Berlijn uitgeweken. Zij waren tot het laatste ogen blik achtergebleven om ontvluchtingen in groepen van Joden in Oost-Duitsland te helpen organiseren, aldus heeft een Joodse woordvoerder Vrijdag in Berlijn verklaard. De woordvoerder weigerde de namen van de gevluchte Joodse leiders onmiddellijk te noemen. Zij zouden de leiders geweest zijn van de Joodse gemeenschappen in Maag denburg en in Halle. Alle zes Joodse leiders in Oost-Duitsland zijn thans in West-Berlijn. Vier van hen vluchtten op 14 Januari daarheen. Men verneemt te West-Berlijn dat dr. trouwens niet alleen ongepast maar bo vendien onmogelijk zijn: wij kennen noch de inhoud van de dagvaarding, noch die van het bezwaarschrift. Wij hebben slechts enige opmerkingen gemaakt die de storm betreffen, die zij verwekt heeft. Zoals wij Donderdag hebben vermeld blijkt uit het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van Justitie, dat naar aanleiding van berichten over een dagvaarding tegen de raadsheer-commis saris in de zaak-Menten enige leden zich voorbehouden hebben, deze aangelegen heid bij de openbare beraadslagingen over de begroting van Justitie ter sprake te brengen. R. P. Zuckermann, oud-staatssecretaris van de kanselarij van de president van Oost- Duitsland, zich met zijn echtgenote te Frankfort in de Amerikaanse zóne bevindt. In politieke kringen te West-Berlijn en in het stedelijke parlement had men ge zegd, dat Zuckermann naar Frankrijk was gevoerd zonder dat West-Duitse autoritei ten in staat waren gesteld na te gaan of hij misdaden had gepleegd. Volgens A.F.P. staat Zuckermann onder bescherming van de Amerikanen. De secretaris-generaal der S.E.D., vice- premier Ulbricht, heeft op een speciale bijeenkomst van de Oost-Duitse academie van wetenschappen te Oost-Berlijn dit lichaam te kennen gegeven, dat. het zich volledig op Marxistisch-Leninistische basis moet stellen. Hij veroordeelde in het bij zonder „de neiging van enige geleerden om zich op het deelnemen aan congressen in West-Duitsland en de Westelijke mogend heden te oriënteren". Iedere Oost-Duitse geleerde, die zich in dienst stelde van „de parasiterende klasse van West-Duitsland", moest zich wel rea liseren, dat hij „de oorlogsvoorbereidingen" steunde, aldus Ulbricht. De Joods-Amerikaanse commissie tot steun aan Joden, de „Joint Distribution Committee", heeft Donderdag te New York besloten haar werkzaamheden in Hongarije te staken met het oog op de maatregelen, die onlangs door de Hongaarse regering tegen de organisatie zijn genomen. week in West-Duitsland werden ge arresteerd. De inleider, de oud-S.S.'er Schönborn, had verklaard, dat de Britse hoge-commis- saris in West-Duitsland „met de arrestatie van onze vrienden onbarmhartig was op getreden". Schönborn schreeuwde, aldus de correspondent, dat „slechts de bolsje wisten de term neo-fascisten gebruikten. „Op naar het duizendjarige rijk" „Onze vrienden van de nazi-beweging in West-Duitsland zijn de enige ware en oprechte anti-communisten en wij moeten hen steunen" aldus had Schönborn volgens dit verslag verklaard. De correspondent meldde voorts nog, dat verscheidene sprekers Hitiers geliefde leuze: „Wij moeten optrekken naar een nieuw rijk, een duizendjarig rijk" hadden gebezigd. Naar A.F.P. verneemt heeft de vereniging van de Duitse pers te Berlijn een verkla ring uitgegeven, waarin het verslag van de „Daily Mail" „tendentieus" wordt genoemd. LONDEN, (Reuter) Amerika heeft. Italië meegedeeld, dat het geen financiële hulp meer krijgt als het medewerking ver leent aan de verkoop van Perzische olie aan boord van de Italiaanse tankboot „Mi- rella" naar landen achter het IJzeren Gor dijn. Eigenares van de olie is de „Supor", een maatschappij te Genua. Uit Rome wordt vernomen, dat Italië aan Engeland heeft meegedeeld, dat het geen medewerking zal verlenen aan de verkoop van de olie, die volgens het Britse standpunt eigendom is van de Brits-Per zische oliemaatschappij. Waarnemers te Londen zeggen, dat de Italiaanse regering weinig kan doen als de olie wordt gelost in een „vrije haven" in Italië. Zo kan Zwitserland vrij beschik ken over de havenfaciliteiten van Genua. Het Tweede Kamerlid de heer Andries- sen (K.V.P.) heeft de minister-president gevraagd waarom de regering niet bereid is het op 28 November 1952 aan haar door de Sociaal-Economische Raad uitgebrachte advies over verhoging van de huren te publiceren. De heer Andriessen zegt dat met dit ad vies grote belangen gemoeid zijn en vraagt of de regering niet van oordeel is dat ad viezen van de Sociaal-Economische Raad, die overwegend een bedrijfsorgaan is, open baar behoren te zijn. WASHINGTON. (Reuter). Het Ameri kaanse leger heeft Vrijdag bekend ge maakt, dat generaal James A. van Fleet, de opperbevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, 31 Maart zal wor den opgevolgd door generaal Maxwell D. Taylor. Generaal Maxwell Taylor, die thans chef van de staf voor operaties en administra tie van het leger is, zal over een paar da gen naar Japan vertrekken. Van Fleet had eigenlijk 31 Januari we gens het bereiken van de leeftijdsgrens zijn post moeten verlaten, maar wegens de regeringswisseling in de Verenigde Staten is het tijdstip van zijn aftreden tot 31 Maart uitgesteld. Van Fleet werd bevelhebber van het achtste leger, nadat Truman generaal Mc.Arthur had ontheven van het bevel over de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten. Taylor is 51 jaar oud. In de tweede we reldoorlog voerde hij het bevel over een luchtlandingsdivisie, die opereerde in Normandië en Nederland en in Midden- Europa. In 1945 keerde hij naar de Ver enigde Staten terug, waar hij werd be noemd tot directeur van de militaire aca demie te West Point. Hij werd in Septem ber 1949 bevelhebber te Berlijn. Newsweek meldde dezer dagen, dat Van Fleet aan Eisenhower, een persoonlijk vriend, had gevraagd om aan te mogen blijven, indien er een geallieerd offensief in Korea op het program zou staan. Toen gistermiddag om kwart over vier een kolenauto van de firma Van Emmerik uit Nederhorst den Berg de ouderwetse ophaalbrug over de Wetering te Ankeveen opreed, knapte een van de palen van deze brug. De veiligheidsketting, waaraan het zware contragewicht van de balansen was bevestigd, brak eveneens, met het gevolg dat dit gewicht de cabine van de auto ver pletterde. De beide inzittenden, de 28- jarige ongehuwde zoon van de kolenhande laar H. van Emmerik en de 29-jarige, gehuwde knecht H. van Dijk uit Hilversum kwamen om het leven. Het kostte omstanders grote moeite het gewicht te verwijderen en de slachtoffers uit de cabine te halen. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het breken van de paal. Volgens een bericht van de Vaticaanse radio, gebaseerd op inlichtingen uit Hon garije, heeft de moeder van kardinaal Mindszenty, de katholieke primaat van Hongarije, op 23 November van het vorig jaar een bezoek gebracht aan haar zoon. De kardinaal, die in 1949 tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld op be schuldiging van verraad, vertelde zijn moeder, dat zijn gezondheid uitstekend is. Freya Stark: Manieren zijn zoals het cijfer in de wiskunde: op zichzelf be schouwd mogen zij niet veel zijn, maar zij kunnen heel wat toevoe gen aan de waarde van al het andere. (The Arab Island). Twee millioen Fransen moeten het bed houden De in Zuid- en Zuidwest Duitsland heer sende griepepidemie breidt zich nog steeds uit. Naar schatting is 10 a 15 procent van de Hessische bevolking ziek. In Stuttgart hebben 30 procent van de schoolkinderen griep. Ook in het Rijnland en in het Saar- gebied neemt het aantal gevallen toe. (Reuter). In West-Duitsland zijn tot nu toe zestien personen aan griep overleden: alle zestien in Beieren. Functionarissen van de ziekteverzeke ring te Bamberg zeiden, dat het aantal griepgevallen 90 procent hoger is dan nor maal. De Wereldgezondheidsorganisatie te Genève deelde Vrijdag in haar wekelijks rapport mede dat de griep in Frankrijk tot nu toe een licht karakter blijft houden, maar dat zij meer verspreid is dan tijdens de epidemie van 1950-'51. Volgens deze organisatie waren er teke nen die er op wijzen, dat in Groot- Brittannië een ernstiger vorm van de ziek te woedt, maar niets wijst daar op een wijdverspreide epidemie. Naar 'schatting is een derde van de Franse bevolking aangetast door de griep en moeten twee millioen het bed houden. In het algemeen zijn de gevallen licht en van korte duur. In Nancy was de totale dagelijks sterfte echter tweemaal zo groot als gewoonlijk in Januari: nu bedraagt de sterfte tien per dag. Van de 3000 Parijse brandweerlieden zijn er 400 niet tot werken in staat. Ziekenhui zen meldden dat twee van elke vijf ver pleegsters ziek zijn. Dezer dagen is in Rotterdam een jour nalist in verzekerde bewaring gesteld on der verdenking militaire geheimen te heb ben onthuld in een artikel over de bouw van een luchtwachtpost te Rotterdam. Enige militaire instanties hadden vóór de publicatie inzage gekregen van het artikel en er geen bezwaar tegen gemaakt. Zes dagen nadat het artikel in „Het Rotter- damsch Parool" was verschenen werd de schrijver ervan aangehouden en in bewa ring gesteld. Het A.N.P. verneemt dat thans een adjudant-onderofficier van de Landmacht krijgstuchtelijk is gestraft, omdat hij aan de journalist gegevens zou hebben ver strekt voor de gewraakte publicatie. Toen de landbouwer Bulsink bij Varsse- veld met een bespannen lege wagen een onbewaaakte overweg wilde passeren ge raakte het paard met een der hoeven tussen, de rails bekneld. Even later reed een Dieseltrein op het voertuig in. Het paard was op slag dood. De landbouwer bleef ongedeerd. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land was de afgelopen twee weken wel gekenmerkt door een op vallend gebrek aan zonneschijn. In De Bilt scheen de zon sedert Maandag 12 Januari maar ongeveer 5 minuten op de 20ste; de overige dagen waren geheel zonloos. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in een gebied van hoge luchtdruk, dat zich boven West- en midden-Europa handhaaf de en dat rustig weer veroorzaakte, waar door op tal van plaatsen mist ontstond. Bo vendien voerden Westelijke winden voch tige lucht aan, waarin uitgebreide wolken velden voorkwamen, die zich dag in dag uit met grote hardnekkigheid handhaaf den. Slechts hier en daar kwamen opkla ringen voor, maar deze waren over het algemeen maar van korte duur. Het ziet er naar uit, dat het sombere weer ook mor gen in het grootste deel van het land zal voortduren. Bij Schotland nadert een sto ringsfront dat zich naar de Noordzee ver plaatste en dat morgen waarschijnlijk wat regen zal brengen. Het is echter wel mo gelijk, dat na de frontpassage, die in het Noord-Westen van het land reeds mórgen overdag kan plaats vinden, enkele opkla ringen zullen voorkomen. xx»doccxxx>ocgo3oocoocoococooccocoococcocccoocoocc)Ocooooc VERMOEDELIJK ENIGE NEERSLAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt, met hier en daar mist en voornamelijk in de Noord-Westelijke helft van het land later enige regen. Matige en langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. 25 Januari Zon op 8.31 uur, onder 17.15 uur. Maan op 12.31 uur. onder 5.37 uur. 26 Januari Zon op 8.29 uur, onder 17.16 uur. Maan op 13.25 uur. onder 6.37 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 24 Januari Hoog water: 10.49 en 23.35 uur Laag water: 6.04 en 18.43 uur. Zondag 25 Januari Hoog water: 12.12 en uur. Laag water: 7.26 en 20.07 uur. Maandag 26 Januari Hoog water: 0.59 en 13.29 uur. Laag water: 8.49 en 21.23 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1