Foster Dulles wil accent meer op Azië laten vallen Kruiswoord zonder voetangels Im Petitie tegen strafvermindering aan Lages c.s. ingediend Kunstzinnige ijver voor moderne stadsuitbreiding gewenst Harry klopt René Honderd jaar woningbouw srySP/L Bevrijding der geknechte volken maar niet langs de weg van oorlog n f w ill L Verzetsstrijders posthuum onderscheiden HARTENDORP Wettelijke garantie gevraagd dat de tot levenslang veroordeelden geen korting van straftijd krijgen 60.000 Nederlanders achter de actie ftesm tijdig De „Johan" maakt extra reis naar Indonesië Negus van Abessynië schenkt leeuwen ONZE PUZZLE V V syN' y it| 1 y §gf° Cf/ IS y Hi v Hiaten in landelijke gladheidsbestrijding Afschaffing visa naar Duitsland? ZATERDAG 24 JANUARI 1953 DONDERDAG 29 Januari zal ir. H. van Tijen, een van onze kundigste en meest ervaren mannen op dit gebied, in de muziekzaal van restaurant Brinkmahn te Haarlem, een voordracht houden over het hedendaagse wonen. Voorts wordt ter herdenking van het feit, dat vijftig jaar geleden de Woningwet van kracht werd, in verscheidene plaatsen in den lande een belangwekkende tentoonstelling gehouden, die veel kijkers trekt. Ook is er op het ogenblik in het Stedelijk Museum te Amsterdam een uitstekende tentoonstelling over de moderne woning. HET is goed, dat het probleem van de volkshuisvesting en van het wonen in het algemeen een stijgende belangstelling geniet ook van diegenen, die niet ambts halve met deze zaken te maken hebben. Wonen is immers een aangelegenheid, die letterlijk iedereen aangaat. Vooral wan neer we bedenken, dat vóór de oorlog buitenlanders van heinde en ver kwamen kijken naar de toen nieuwe Amsterdamse woonwijken, zien we dat we wat de bouw van woningen betreft, niet alleen kwanti tatief maar niet minder kwalitatief een achterstand hebben in te halen. Ik bedoel daarmee niet dat de woningbouw van vóór de oorlog zoveel beter is dan die van tegenwoordig, maar dat wat thans ge bouwd wordt veel beter behoorde te zijn. Men woonde overal Vandaag is iedereen er wel van door drongen dat het wonen en de woning bouw een probleem vormen, maar in de eerste helft van de negentiende eeuw be stond dit probleem nog nauwelijks, of beter gezegd: niemand wist dat het be stond. Onmenswaardige en ellendige wo ningen waren er evenwel zeer veel. Er is geen roman van Dickens waarin we niet lezen over de erbarmelijke woningen uit die tijd, maar het maatschappelijk be wustzijn was in alle lagen van de bevol king praktisch nihil. Pas het opgroeiende socialisme (1848!) schudde de gemoederen wakker. Men ontdekte de ten hemel schreiende toestand van de huisvesting van de arbeider. Ook kregen in die jaren de ondernemers zelf meer belangstelling en begrip voor de arbeiders. Eerst was elke vorm van maatschappelijke verzor ging overgelaten aan de particuliere lief dadigheid, geleidelijk begon de onderne mer zijn personeel als een positief element in het productieproces te zien. Hij ont dekte de betekenis van een goede huisves ting voor het moreel. Zo kwam het dat in 1852 Koning Willem II de wens te kennen gaf over het woningprobleem te worden ingelicht en een commissie uit het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs toog aan het werk. In het uitgebrachte rapport werd in levendige termen de barre toe stand vastgelegd. Voor het eerst werden pogingen gedaan de eisen, waaraan een woning zou moeten voldoen, te formuleren. Maar aanleiding hiervan wordt schuchter een enkel woningbouwverenigingetje op gericht. De woningen, die deze tot stand brach ten, waren naar hedendaagse normen ta melijk slecht en alleen bestemd voor de brave werkman (de toen gebouwde Mar- nixstraat in Amsterdam was in die jaren een „nette stand"). Toch was dit al een hele vooruitgang. De vraag naar goedkope volkswoningen steeg echter door de groeiende industrieën enorm, in de stedèn werd letterlijk overal gewoond. Toen de gemeente Amsterdam in 1884 daarnaar een onderzoek instelde, bleek één van de dertien Amsterdammers in een kelder te v/onen en 70 percent van die kelders was nog geen 1.70 meter hoog. In deze om standigheden kon een speculatiebouw welig tieren en vormden hypotheekbanken een nieuw en bloeiend bedrijf. De woningbouw, die om vele redenen „revolutiebouw" genoemd werd, was echte kapitalistische woningproductie, de over heid deed in die tijd nog niets. Tot op zekere hoogte is dat begrijpelijk, de geest van die tijcl in aanmerking genomen. Het was de tijd waarin overheidsbemoeiing vrijwel onbekend was en een inmenging in deze aangelegenheden zou letterlijk als huisvredebreuk worden gevoeld. Toen bij voorbeeld in 1895 de gemeente Utrecht een verordening uitvaardigde waarbij burge meester en wethouders bevoegd werden de zuivering te gelasten van sterk met ongedierte besmette gemeentewoningen, werd deze verordening door een Konink lijk Besluit van 1896 vernietigd. De wand luizen liepen immers op particulier ter rein! Overheidsbelangstelllng Maar er worden vakverenigingen opge richt, de arbeiders leggen zich niet meer bij deze toestanden neer, intellectuelen beleggen congressen om de regering toe te roepen in te grijpen. Hoewel de overheids belangstelling wel groeit, komt toch nog maar weinig tot stand. In 1899, toen aan de volkstelling een woningtelling werd gekoppeld, kwam hierbij aan het licht, dat 80 percent van de arbeidersgezinnen leefde in woningen van een of twee ver trekken (keuken, alcoof of zolderkamer tje golden als vertrek). De eerste troonrede van Koningin Wil- helmina in 1898 kondigde de Woningwet aan, die in 1901 tot stand kwam. Hier- ADVERTENT1E mede begon een nieuwe periode voor de volkswoningbouw. De nieuwe wet, met op de achtergrond het particulier initiatief door woningbouwverenigingen, regelde de woningproductie, de verplichte verbete ring, de uitbreidingsplannen enzovoorts. Maar de belangrijke positieve factor van deze wet was de financiering van over heidswege van de woningbouw. Van dat ogenblik af ging het met de volkshuisvesting snel vooruit. Een vooruit gang, die zelfs uniek genoemd mag wor den. Het feit dat wij niet in de oorlog 1914-1918 betrokken waren, waardoor in die jaren het nationale inkomen aanzien lijk steeg, was hiervoor een gunstige om standigheid. Het aantal éénkamerwonin- gen was in 1920 tot op 25 percent gedaald en in de jaren voor de oorlog was ons land wat de woningbouw betreft een voor beeld voor het buitenland. Tóchu is er vóór de~ critische ""maar Idea listische beschouwer weinig reden tot te vredenheid. Saneringen, opruimingen van krottenwijken van betekenis, vonden bijna nergens plaats. De nieuwe wijken zijn wel groot, maar dodelijk vervelend. Grote pro blemen vragen grote concepties. Onze uit breidingsplannen lijden aan een totaal ge brek aan tegenstellingen. Tegenstellingen bijvoorbeeld tusse hoge en lage bebouwin gen, brede en smallere straten, gebouwen en bebouwingen met een open en een ge sloten karakter enzovoorts. Iedereen weet dat bijna alles wat mooi is, duurder is dan iets wat minder mooi is. Gelukkig is het niet altijd waar. Het bouwen van een grote hoeveelheid tamelijk kleine (en uit de aard der zaak vrijwel gelijkvormige) woningen behoeft niet te betekenen dat zulk een wijk saai is, integendeel: dit op zich zélf kan een vormscheppende kracht bezitten. De herhaling zélf moet een stedebouw- kundige vertaling ondergaan! Hoe dit mo gelijk is hebben Le Corbusier en vele an deren reeds lèng aangetoond en gedemon streerd. Dat fraaie nieuwe wijken meer geld kosten dan saaie, is een feit dat niet automatisch mag leiden om van deze beide mogelijkheden de minste te kiezen. Wat in ons land prof. Van Eesteren in dit op zicht met zijn plan voor de nieuwe tuin stad Slotermeer voor Amsterdam bereikte, geeft evenals ir. Van Tijens bijzonder ver- ADVERTENT1E Onder controle van de Nederlandsche Vegetariërsbond. Een product van N.V. Noord-Hollandsche Margarinefabriek te Zaandijk. dienstelijk werk in Rotterdam gelukkig veel hoop dat hun zienswijze ook in an dere steden veld zal winnen en elke bur ger zon, ruimte en groen in en om zijn nieuwe woning zal hebben. Het wordt eigenlijk hoog tijd, dat wij dezelfde „kunstzinnige" ijver, die we thans op het behoud van oud stadsschoon rich ten, verdubbelen en ook denken aan ons nieuwe stadsschoon. Het is buiten elke ver houding dat we wel trots zijn op onze oude stad, die desondanks op vele plaatsen bedorven wordt en dat we niet trots kun nen zijn op onze nieuwe wijken. Er is een nieuwe Woningwet aangekon digd waarin voor het eerst gezegd wordt dat de woningvoorziening, aansluitend aan de behoefte van het volk, een zaak is van aanhoudende zorg van de regering. Dit is een belangrijk' ding. Laten we hopen, dat de nieuwe woningen en uitbreidingsplan nen door kunstenaars en niet door reken meesters gemaakt zullen worden. Er is geen tijd te verliezen, we zijn bezig jaar lijks 55.000 lelijke woningen verkeerd neer te zetten. NICO H. ANDRIESSEN Tep<^(^p^ïBtfp^A^rkoudheid. SterFSI^^>||^^^^M||pfegen hoest, keelpijn Sterk desin fecterend. Tegs*—«öést, keelpijn en verkoudheid. Sterk desinfecterend. Het voorlopig herstel van het m.s. Oranje zal langer duren dan aanvankelijk werd verwacht. Het m.s. Johan van Olden- barnevelt, dat op 29 Januari uit Amster dam naar Tandjong Priok vertrekt, zal op 9 April opnieuw een reis naar Indonesië maken. De Oranje wordt op 25 Februari uit Tandjong Priok in Amsterdam ver wacht. schets van Le Corbusier voor een nieuwe woonwijk te Marseille, omvattende in totaal 358 appartementen voor 1633 bewoners. (Van onze correspondent te Washington) Heel weinig is er uitgelekt van wat Eisenhower, voor zijn inhuldiging, be sproken heeft met de leden van zijn toe komstige kabinet. Maar iets van de geest, waarin het nieuwe regiem de zaken zal aanpakken, kon men toch bespeuren toen John Foster Dulles, de nieuwe Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, zijn „toelatingsexamen" moest afleggen voor de senaatscommissie, die zich met de buitenlandse betrekkingen bezig houdt. De senaat moet namelijk de presidentiële be noemingen bekrachtigen. Examenvrees had Dulles kennelijk niet. Het stond van tevoren vast, dat hij met lof zou slagen. Maar niettemin en dat is geen slechte gewoonte van deze man dacht hij soms wel een minuut lang na, alvorens hij een antwoord formuleerde op sommige van de vragen. De senatoren maakten van deze eerste bijeenkomst met Dulles gebruik om al thans iets te vernemen omtrent de buiten landse politiek, die zij van Eisenhower en zijn minister, John Foster Dulles tegemoei kunnen zien. Twee vragen, die gesteld werden, waren voor de nieuwe minister aanleiding tot een vrij uitvoerige uiteen zetting en juist dat waren vragen, waar zich niet alleen Amerika, maar de gehele wereld voor interesseert. Ruwweg zou men de vragen aldus kunnen formuleren: Welk deel van de wereld krijgt voorrang, Europa of Azië?, en: Wat hebt ge tijdens de verkiezingscampagne bedoeld toen ge sprak over de bevrijding van de satelliet- landen? Europa of Azië? Dulles is van mening dat zowel het ver lies van West-Europa als het verloren gaan van geheel Azië, fataal zou zijn voor de gemeenschap der vrije volken. Amerika heeft op beide terreinen te waken tegen communistische aggressie en expansie, en de buitenlandse politiek moet daarom glo baal zijn. Dat Eisenhower en de zijnen groot gewicht hechten aan de gang van zaken in Europa, blijkt wel uit de reis, die Dulles en Stassen reeds eind Januari daar heen gaan ondernemen. Toch valt op Azië thans misschien het meeste accent. Niet uit Amerikaanse voor keur, maar eenvoudig omdat de Russen daar het meest aggressief blijken. Niet wij, zo zei Dulles, maar de Russen hebben een politiek van „Azië eerst". Hij herin nerde er aan, dat Stalin reeds in 1924 ge schreven heeft, dat de communisten zich eerst meester moesten maken van de ko loniale en afhankelijke gebieden. De rest het van zijn steun beroofde Westen zou dan vanzelf volgen. Nog altijd is dat volgens Dulles de communistische opvat ting en het zal tot zijn politiek behoren de Russen niet te doen slagen in deze opzet. Bevrijding Juist in Europa heeft men zich enigszins ongerust gemaakt toen gedurende de ver kiezingscampagne zowel Eisenhower als Dulles zich het een en ander lieten ont vallen over een bevrijding van Polen, Tsjechoslowakije, de Baltische landen, en zovoorts. Thans heeft Dulles uiteengezet wat de gedachte was, die aan zijn uitla tingen ten grondslag heeft gelegen. De nieuwe minister is van oordeel, dat de we reld geen ware vrede zal kennen, zolang de Russen een derde van de bevolking der aarde overheersen. De volken, die thans in slavernij leven, behoren vrij te worden, anders wordt het op den duur te gevaar lijk voor de vrije wereld. Hij zal daarom de gedachte aan de bevrijding van die vol ken niet opgeven: bevrijding zonder oor log! „Alles kan gedaan worden en moet ge daan worden zonder een wereldoorlog te ontketenen". De Russen konden hun invloedssfeer uit breiden zonder legers te gebruiken. Waar om, zo vroeg Dulles zich af, zou Amerika dat ook niet kunnen? Een louter defensieve politiek acht deze staatsman uit den boze. Het „indammen" alleen van de Sovjet-macht is gedoemd te mislukken. De politiek van de Verenigde Staten zal meer „positief" moeten worden. Toch zal men nog wat moeten wachten op de manifestaties van zulk een positieve buitenlandse politiek. Meer daarover wilde Dulles alleen in besloten zitting spreken. Oppasser Gerrit Lubalt van Ouwehand's, Dierenpark te Rhenen schreef in het na jaar naar de Negus van Abessynië met het verzoek, een of twee mannelijke leeu wen naar de Grebbeberg te sturen. De leeuwenfamilie bevindt zich daar immers in een critiek stadium, daar stamvader Max enigszins aftands wordt en de ge zinsuitbreiding uitblijft, leder vond, dat Lubalt wel wat erg optimistisch was en taal noch teken zou horen, maar dezer da gen kwam er een brief van jhr. H. P. J. Bosch van Drakestein, Nederlands gezant te Addis Abeba, die berichtte dat zijne majesteit de keizer het verzoek om schen king van twee leeuwen had ingewilligd. Deze dieren bevinden zich thans in de dierentuin te Addis Abeba. Ouwehand's Dierenpark neemt nu maatregelen de die ren naar Rhenen te krijgen. Hier is dan weer eens een Kruiswoord van de soort der „zachte eitjes", die u natuur lijk in een wip heeft opgelost en ingestuurd, want er is weer 7.50, 5.of 2.50 mee te verdienen en misschien bent u ditmaal bij de gelukkige winnaars! Problemen stelt deze puzzle niet of het zou die „afloop van een termijn" (15 verticaal) en die Engelse „huur" (37 verticaal) moeten zijn. Maar aan zulke problemen zijn de meeste puzzelaars waarschijnlijk wel gewend, zelfs wanneer het alleen maar de afloop van de termijn van hun Hollandse huur betreft. Horizontaal: 1. Dier; 4. In Orde. (Barg); 7. Groet; 8. Paling (Eng); 9. Slechte plaats in het ijs; 11. Jonge dochter; 12. Laatste letter van het Griekse Alphabet; 13. Ieder; 14. Jongens naam; 16. Klooster zuster; 17. Muziek instrument; 20. Tel woord; 22. Rit; 24. Was; 25. Kruisop schrift; 27. Schrifte lijke kennisgeving; 30. Voertuig met een paard; 33. Muziek noot; 35. Vervoers maatschappij; 36. Meisjesnaam; 38. Ge was; 39. Plaats in Noordholland; 40. Echtgenote; 41. Berg up Kreta; 42. Gewicht; 43. Azië (Fr); 44. Strand. NAAM INZENDER: Verticaal: 1. Voor treffelijk; 2. Storing in de werking van een of meer der orga nen; 3. Langzaam (muz); 4. Houten schoen; 5. Deel van Nederland; 6. Palm- meel; 7. Ingewijde in een kunst of weten schap; 10. Viskorf met deksel; 15. Afloop van een termijn; 18. Lei ding; 19. Heideplan- tje; 21. zeef; 23. IJs (eng); 25. In hope, ADRES: toekomstige (Latijnse uitdrukking bestaan de uit twee woorden) 26. Verhaal; 28. In het groot; 29. Scheel; 31. Volk; 32. Naam van een der ontvluchten uit Breda; 34. Meisjesnaam; 37. Huur (eng). Oplossingen moeten, ingevuld op het bovenstaande diagram en voorzien van de aanduiding „Oplossing Puzzle", uiterlijk Woensdag om 17 uur in ons bezit zijn. Zij kunnen bezorgd worden aan onze bureaux in Haarlem, Grote Houtstraat 93 of Soen- daplein 37, of in IJmuiden, Kennemerlaan no. 186. De goede oplossingen dingen mee naar de bovengenoemde prijzen. De oplossing van de vorige puzzle was: Horizontaal: 1. tiende; 6. adelen; 12. regie; 13. adieu; 14. A.P.; 15. sla; 17. ade; 18. km; 19. trade; 21. nu; 23. laetare; 25. es; 26. rio; 27. net; 28. nul; 29. nn; 30. rog; 32. ook; 34. im; 36. n.v.; 38. pit; 40. sma; 42. le; 43. lea; 44. est; 46, lee; 47. ka; 48. portret; 51. Z 3 3 T~ 7 3 9 /O /Z /j ,rv. i. .-_i. 'V Af /s Zo Z' zz Z<3 2V zs Zi V Z3 J/ 32 33 JS 36 33 3f to v/ </z 1/3 vv; 53. traag; 54. ea; 56. sta; 57. mal; 59. la; 60. tripe; 62. rover; 64. staart; 65. adonis. Verticaal: 1. traan; 2. iep; 3. eg; 4. nis; 5. delta; 7. dader; 8. ede; 9. li; 10. eek; 11. numis; 16. areng; 17. adato; 20. ate; 22. urn; 23. lor; 24. enk; 25. eli; 29. non; 31. ooi; 33. oom; 35. mee; 37. vla; 38. pap; 39. terra; 40. stram; 41. alt; 42. lev; 45. sta; 47. Koets; 49. otter; 50. egard; 52. vaars; 55. art; 56. spa; 58. loo; 59. lei; 61. ia; 63. vn. De prijswinnaars van de vorige puzzle zijn: Mevr. H. Thiele, Rijksstraatweg 463, Haarlem, 7.50. G. Vollenga, Midden Tuindorplaan 3, Haarlem, 5. J. C. W. Top, Palamedesstraat 21, Haar lem-Noord, 2.50. De Koningin heeft in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis in de hoofdstad aan de nabestaanden van elf illegale werkers het hun verleende verzetskruis uitgereikt. Deze plechtigheid' werd bijgewoond door minister-president dr. W. Drees, de com missarissen der Koningin in de provincies Noordholland, Zuid-Holland, Gelderland en Drente, een vertegenwoordiger van de burgemeester van de hoofdstad, de mili taire gouverneur en de garnizoenscomman dant van de hoofdstad, en generaal-majoor H. Koot, kanselier der Nederlandse Orden. De Koningin hield een korte toespraak, waarin zij zei dat de meesten der thans gedecoreerden met opoffering van hun eigen leven talrijke anderen uit gevangen schap hebben bevrijd en daardoor gevrij waard van executie. De overigen hebben het ondergrondse werk reeds in 1940 en 1941 aangevat. „Door hun standvastigheid en hun dood hebben zij hun idealen bezegeld met het uiterste offer, dat een mens brengen kan. Nooit zou anders de heilige ernst van het voorbeeld door hen gegeven tot ons, de nabestaanden, zo duidelijke taal kunnen spreken, noch ons doen erkennen, hoe zij gelijk hadden tot in de uiterste en hoogste zin. Het hart van hun dierbaren moge gaan gloeien wanneer het zich warmt aan deze erkenning, die diep geworteld is in ons aller harten -niet dagelijks geuit maar daarom alleen maar des te dieper in ons gevestigd voor altijd." De posthuum onderscheidenen zijn: A. A. Bontekoe, ir. J. A. M. Beekman, S. Es- meyer, F. R. Ruys, M. van der Stoep, G. de Boer, J. W. Wildschut, A. Nagtegaal, M. Assies, Albert Hahn en jhr. J. Schim-, melpenninck. Nu de periode van dagelijkse gladheids verschijnselen vooreerst voorbij is of is onderbroken, heeft de K.N.A.C. een voor lopige balans opgemaakt van de bij haar ingekomen meldingen. Hieruit blijkt dat 's ochtends veelal te laat wordt begonnen met strooien. Verder bleek dat in het al gemeen de wegen voor het onderhoud waarvan polderbesturen en kleinere ge meenten verantwoordelijk zijn, er het slechtst afkwamen. Het kostenvraagstulc en de organisatorische moeilijkheden ble ken hierbij een grote rol te spelen. Dit voorlopige resultaat heeft de KNAC in haar mening versterkt dat het in hoge mate geweest is de gladheidsbestrijding meer dan tot dusver geschiedt te coördine ren en dat zonodig met de rijksoverheid een regeling wordt getroffen voor gelde lijke gevolgen, welke een verbetering van de gladheidsbestrijding medebrengt. Een hooggeplaatste functionaris van het WTest-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Vrijdag te Bonn meegedeeld, dat West-Duitsland de landen van de OEES zal inlichten over een voorstel van de Bondsdag tot afschaffing van visa voor reizen naar Duitsland. De Bondsdag verzocht de regering Don derdag om met ingang van één April van liet lopende jaar geen visa meer te eisen voor staatsburgers uit de landen van de OEES en die van de raad van Europa, indien zij niet langer dan drie maanden in Duitsland zullen blijven. Ik geloof dat meer mensen zich bezig houden met de keus van Harry Denis tot lid van de Technische Commissie van de K.N.V.B., dan met die van René Mayer tot Premier van Frankrijk. Ik heb versterking van dit geloof gevonden in het openbaar opinie-onderzoek dat ik, buiten het NIPO om, op eigen gelegenheid heb ondernomen aan de leestafel van mijn lijf-café. Van de negentien ondervraagden behoorden 17 tot het mannelijke en 2 tot het sterke ge slacht. Dertien lazen een dagblad, 1 Pano rama, 1 The Picturegoer, 3 staarden in de verte onder het eten van bitterballen (f 0.60 per portie exclusief) en 1 knipte zijn nagels. De conclusie is dus jgerecht- vaardigd dat op z'n minst 15 van de 19 tot de intellectuele stand gerekend konden v/orden, met aftrek bij nader inzien van een der dames, die haar dagblad niet bleek te lezen. Zij wachtte op haar losvaste verkering. Van de 19 was één dame secre- taresse-met-vacantie en 1 verzorgster (maar ik ben niet te weten gekomen van wie). Van de 17 heren hadden 3 met assu rantiën, 2 met herensokken, 1 met kinder meel, 1 met de rechtspractijk, 4 met niets, 1 met limonade, 1 met biscuit, 1 met mo toren en 3 met resp. het uitgebreid lager onderwijs, diamant en de recherche te maken. De leeftijden gingen van 23 tot 79. Denominatie: 6 Protestant (waarvan 1 Schilder), 3 Rooms-Katholiek, 1 Israëliet, 1 Heilige van de Laatste Dagen, 1 agnostic, 1 Rozenkruiser, 3 hadden geen oordeel. Zestien hadden een auto (van de zaak), 2 een fiets, 1 was een principieel lopertje. Vermogen: nihil. Inkomen: geheim. Zo hebt u een idee van de door mij onder vraagden. Alleen reeds het noemen van de naam Harry bracht bij 16 een glimlach en de naam Denis op de lippen; 1 sufferd dacht aan de vorige president van de Verenigde Staten; 1 dame riep Fonda" en de andere kreeg vochtige ogen. Op mijn vraag: „weet u ook wie René Mayer is?" antwoordde 1: een dansmeester; 1: een hótel-directeur; 1: een oud-hoogleraar in het burgerlijk recht; 3: de compagnon van Goldwyn; 5 schudden neen; 1 zei: bemoeit u zich toch met uw eigen zaken; een dame zei: haalt u astublieft geen oude wonden open; 1 dame antwoordde: een schoft met mooie praatjes, maar hij danst goed; 1: dat lees ik net: Frans minister-president; 1: een linksbuiten; 3 wisten het niet. Ik kan de heer H. Denis met het resul taat geluk wensen. En ik hoop dat niemand van de Franse ambassade dit stukje zal vertalen en naar Parijs sturen. Dat zou sneu zijn. ELIAS ADVERTENTIE De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cronjéstr. 43 Spaarne 3 Tel. 16990 Tel. 17696 Kruidbergerweg 51, Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen Crematorium te Dieren In de gemeenteraad van Rheden heeft burgemeester J. de Bruin in zijn Nieuw jaarsrede medegedeeld, dat de bouw van het crematorium te Dieren wellicht tegen het einde van dit jaar zal zijn voltooid. De Wegenwacht van de A.N.W.B. heeft gisteren een nieuw hoofdkwartier gekregen. Deze wegendienstorganisatie heeft thans 120.000 leden. De werkzaamheden zijn zo uitgebreid, dat men naar een nieuwe cen trale bedrijfsruimte moest zoeken. Deze is gevonden in het gebouw van een oude melkfabriek aan de Gedempte Burgwal in Den Haag, waar thans de administratie, de reparatie-werkplaats, de magazijnen en de scholings- en herscholingsruimte voor we genwachters gevestigd zijn. (Van een verslaggever) Namens 60.000 Nederlanders is gisteren aan minister-president dr. W. Drees een petitie aangeboden, waarin gevraagd wordt om een wettelijke garantie ter voorkoming van verdere strafvermindering voor oor logsmisdadigers als Lages, Aus der Feun- ten en anderen, die tot levenslang veroor deeld, respectievelijk tot levenslang gegra- tiëerd zijn. Afschriften van deze petitie, die voorbe reid is door een werkcomité, waarin onder meer de vader van wijlen Hannie Schaft en de broer van Lex Althoff zitting heb ben, zijn aan alle leden van de minister raad en de volksvertegenwoordiging ge zonden en mede-ondertekend door 46 pro minente adhaeraenten onder andere de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen, Victor van Vriesland, prof. M. A. Beek en zestien andere hoogleraren; het origineel is getekend door prof. dr. E. L. Smelik, hoog leraar in de theologie, en dr. P. Prins, predikant voor gedetineerden, beiden te Amsterdam. Op een persconferentie in de hoofdstad heeft de heer Ed. Althoff als voorzitter van het genoemde werkcomité gisteravond de aanleiding en ontwikkeling van deze actie nog eens de revue laten passeren, daarbij in de eerste plaats herinnerend aan de beroering, die de gratieverlening aan Lages en de andere faciliteiten aan oorlogs misdadigers van zijn slag voor enkele maanden overal in den lande gewekt heb ben. Die beroering uitte zich onder meer in een spontane demonstratie in Amsterdam en leidde kort daarop tot de oprichting van het petitie-comité, welks actie van meet af aan in alle lagen van ons volk weerklank vond. Dagelijks ontving het werkcomité honderden betuigingen van adhaesie met zijn petitie-plan; vele adhaerenten stuur den bovendien ongevraagd geldelijke bij—, dragen om de actie te steunen, terwijl? anderen eigener beweging onder hun vrienden en collega's stemmen wierven voor het voorgenomen petitionnement. Thans zijn er, zoals gezegd, een 60.000 in dividuele sympathie-betuigingen ontvangen onder andere van ettelijke professoren en leraren, artsen, kunstenaars, vooraan staande figuren uit bedrijfs- en bankwezen, middenstanders en grote groepen arbeiders, die alle hun warme instemming betuigden met het streven van het werkcomité. Hoewel dit laatste liever nog enige tijd gewacht had met het lanceren van het ver zoekschrift, bleek het tijdstip daartoe thans na het gebeurde in Breda en de daarbij aan het licht gekomen milde strafexecutie wel zeer opportuun. En dies is de petitie aan dr. Drees gisteren in zee gegaan. Het noemt zich „de tolk van het overgrote deel van het Nederlandse volk", concludeert dat bij het thans heersende strafsysteem „zelfs de invrijheidstelling van de zwaarste oor logsmisdadigers binnen niet al te lange tijd mogelijk is" en verzoekt om deze redenen de regering „een wetsvoorstel door de minister van Justitie te doen vervaardigen, waardoor zal worden bereikt dat alle tot levenslang veroordeelde of gegratiëerde oorlogsmisdadigers ook werkelijk levens lang in de gevangenis opgesloten blijven." Twee misverstanden wil het werkcomité gaarne weerleggen: het streeft niet (zoals sommigen menen) naar het alsnog vol trekken van het doodvonnis aan de reeds gegratiëerden en het comité is geen enkele politieke richting toegedaan, gelijk men hier en daar schijnt te geloven. Over dit laatste punt gaf het ten over staan van de persvertegenwoordigers gis teren de volgende verklaring af: „De leden van het hier aanwezige, vol tallige werkcomité verklaren met klem, daarvan zonder uitzondering deel uit té maken als persoon en als Nederlander en niet als vertegenwoordigers van enige poli tieke, godsdienstige of andere groepering. Zij démenteren bij voorbaat elke poging, van welke groepering dan ook, om deze ,actie tot de hare te maken. Ons werkcomité is a-politiek en bestaat in overgrote meer derheid uit niet-communisten."

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7