„Verbrokkeld Europa kan zich handhaven door samenwerking' Geduchte Engelse trawlvisserij Agenda voor Velsen Huis vol mysterie SMYRNA-WERK .Clowntje Rick Dr. J. Schouten sprak voor de A.R. Kiesvereniging Filmbeoordelingen bij de V.J.C. „Theano" op proefvaart „Blijf liever gezond" riepen Langedijkers 't kleuterhuis 4 TIJD EN TAAK OLD CLOTHES NEW Steun bij samenstelling van jeugdprogramma's Zusje van de „koeienboot" „Hagno" Interkerkelijk evangelisa tiewerk wordt gepropageerd FEUILLETON door Jane England De heer A. Kat kampioen bij „de Atoom" Thriller voor Gïetelingen tot feestend „de Schulpen" de familiehobby „Het schot is te boord" ook in Driehuis Sovjet Unie zegt visserijovereenkomst op Voor die kinderen Sportfilm 19hl-1952 in „Rex" SVIJ hield Hoofddorpse Boys met 1-1 in bedwang Moeilijkheden bij het wegvervoer naar Duitsland Uitbreiding van bedrijven DINSDAG 27 JANUARI 1953 1~\E VOORTDUREND toenemende ontwikkeling in de verhoudingen tussen mensen, -L' staten en volken in de wereld en de soms belangrijke wijzigingen, die de tijd bepalen waarin wij leven, heeft bij velen vragen doen rijzen, die antwoord eisten. De wereld in het algemeen en Europa in het bijzonder moesten na 1940 op maatschap pelijk en politiek gebied aanzienlijke veranderingen ondergaan, waardoor het leek dat men sneller ging leven. Het leven schijnt nog altijd te worden beheerst door techniek en organisatie en men komt deswege al snel tot de vraag: „Dient de huidige technische ontwikkeling nog wel tot zegen van het leven of is ze dermate voort geschreden dat de mens een slaaf is geworden". De A.R. Kiesvereniging bleef niet zitten met dit probleem en verzocht dr. J. Schouten, fractievoorzitter in de Tweede Kamer, naar IJmuiden te komen om in de Ichthuskerk te spreken over „Tijd en Taak". Hierbij belichtte hij gisteravond enkele zijden van deze tijd en omlijnde de taak op politiek gebied. Voor het jaar 1940 trad de afhankelijk heid van mensen, volken en staten reeds op de voorgrond, maar als het er op aan kwam was de zelfstandigheid en onaf hankelijkheid groot. Na de tweede wereld oorlog waren wijzigingen dringend nood zakelijk, hoewel het karakter van deze tijd niet uitsluitend door de laatste oorlogen is bepaald. De tweede wereldoorlog noopte tot snelheid. Wanneer men thans de toe stand in de wereld bekijkt is elk land af hankelijk van een ander, maar in beiden mag wel de persoonlijkheid worden nage streefd en de persoonlijke vrijheid worden behouden. De persoonlijkheid is echter minder los te maken uit het verband dan voorheen, hetgeen niet alleen geldt voor één land maar ook tussen de landen en in de delen der wereld. Langs de weg van de samenwerking tracht men het goede te behouden en het kwade uit het leven weg te nemen. Vroeger kwam samenwerking veelal tot stand tussen twee volken in we derzijds belang. Hiermee kan men thans niet meer volstaan omdat minstens twin tig volksgemeenschappen vaak bij een zaak zijn betrokken. Integratie moet derhalve op velerlei verhoudingen en uiteenlopende zaken worden nagestreefd. Welke kant uit, Azië? Er dreigen gevaren, want naast de macht van het communisme en de vrije Westelijke staten met Amerika dreigt thans een Aziatische macht te ontstaan, voor wie het moeilijk is welke kant te kiezen. De politieke noodzaak van samen werking bestaat in ieder geval. De mili taire lasten zal Nederland op zich moeten nemen, anders wordt de vrijheid opnieuw geroofd. Een tweede noodzaak van samen werking ligt op economisch en sociaal terrein. Wanneer men de positie van West- Europa beziet is samenwerking in de eerste plaats vereist opdat één markt wordt verkregen voor de zes volken van Europa. Een Europese defensie-gemeenschap blijkt ook nodig maar is nog niet tot stand ge komen. In West-Europa kan men niet vol staan met samenwerking in het Noord-Atl. pact. De Fransen vrezen nieuwe heer schappij van de Duitsers en eisen een or gaan voor de samenwerking tussen de zes landen. Naarmate men zich met deze pro blemen bezig houdt, ziet men de bezwaren en doemen vele andere wensen op: samen werking op het gebied van verkeer, land bouw, politiek en uiteindelijk een orgaan dat staat boven de regeringen die er aan deelnemen. Het zeer verbrokkelde Europa, dat enorm is verzwakt, kan zich niet hand haven en geen vaste grondslag vormen wanneer het niet via de weg van de samen werking de voorwaarden daartoe weet te ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 - Tel. 4886 DINSDAG 27 JANUARI: Zangvereniging Vox Humana, concert 20 uur: Zomerlust, Santpoort. Varia en 't Nut, Kunstavond met Geor gette Hagedoorn, 20 uur: Rex Theater. Ned. Ver. voor Lastechniek „Velsen en Omstreken": Lezing met films, Walserij- Oost. Advendo, toneelvoorstelling „Het nestje van de antiquair", 20 uur: Herv. Jeugdge- bouw, IJmuiden-Óost. Thalia, 20 uur: „De vrouw van een ander". WOENSDAG 28 JANUARI: De Gieteling, 20 uur: filmavond in het Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden-Oost. Thalia, 20 uur: „De vrouw van een ander". Rex, 20 uur: Sportfilm 1951-1952. scheppen. Die samenwerking is te bevor deren wanneer een ieder in de werkelijk heid gaat en blijft staan, meewerkt en zich nimmer losmaakt van God. Wanneer het nodig is mag men zijn stem nog laten horen tegen het beleid van de regering, maar men moet terdege rekening houden met de moeilijkheden die de stap pen op de weg naar samenwerking met zich mee brengen. De A.R.-partij is altijd bereid geweest om samen te werken mits het eigen karakter van de natie zou worden gehandhaafd en geëerbiedigd. Het wezenlijke nationale van een volk staat niet in de weg voor samenwerking. Integendeel! Het zal zinrijker in gevolgen worden. Het nieuwsbulletin van de Velsense Jeugd Centrale maakt gewag van het feit dat van nu af aan in het bureau aan de Abelenstraat 1 ter inzage hangen zo genaamde „filmbeoordelingslijsten". Dit wordt van groot belang geacht voor iedere vereniging en voor elk ander, hetzij belanghebbende instantie dan wel parti culier, die voor de jeugd een film wil vertonen. Honderdtwaalf jeugdfilms er komen er steeds meer bij gekeurd door het In stituut Film en Jeugd en voorzien van een deugdelijkheidspraedicaat zijn op deze lijs ten opgenomen met vermelding van: titel van de film, maker, breedte, tijdsduur, al dan niet gekleurd, met of zonder geluid, korte inhoudsbeschrijving, waardering en ten slotte opgave van leeftijd. Waar er zo vaak met onwaardige filmproducten voor de jeugd wordt gegoocheld, mag deze stap van de V.J.C. ten zeerste worden toe gejuicht. Het is te wensen dat velen van deze gelegenheid het culturele leven van de jeugd op hoger peil te brengen zullen profiteren. Gistermiddag keerde uit zee de „Theano" terug, de nieuwste aanwinst van de rederij Hudig en Veder te Amsterdam. Het 1060 bruto register ton grote vracht scheepje maakte een geslaagde proefvaart op de Noordzee en passeerde op terugreis naar de hoofdstad om halfzes de sluizen. De „Theano" is een juweeltje van Ne derlandse scheepsbouw: het schip werd de 14e October 1952 van de werf Gusto in Schiedam te water gelaten en is 72.50 me ter lang en 11.90 meter breed; de voort stuwing geschiedt door een 1500 paards Ma.nu-diesel. Hudig en Veder gebruiken ditzelfde type schepen bijvoorbeeld voor de dienst op Belfast, de „Hagno", die in de wandeling de „koeienboot" wordt genoemd, omdat hij veel vee vervoert. De „Echo" is onlangs naar Zuid-Afrika verkocht. Wij vernamen, dat de rederij nog in aanbouw heeft de „Trito". Vrijdagavond heeft in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat een opwekkingsbijeenkomst plaats van de „Bij bel Kiosk"-vereniging te Amsterdam. Deze bijeenkomst heeft plaats in samenwerking met de interkerkelijke evangelisatieeom- missie. Het doel is om aan het werk van deze vereniging, zoals dit geschiedt in ons land, België, Suriname en andere landen, meer bekendheid te geven. Ds. D. C. van Wijngaarden zal een inleidend woord spreken; de radio-zanger Kees Deenik en het dameskoor „Vox Jubilante" komen de avond opluisteren. 32) Sara schudde haar hoofd. „Mijn beste Chloë", zei ze, „Constance is een uitste kende privé-secretaresse en kan een op dracht prima uitvoeren, maar ik zou haar werkelijk niet willen aanbevelen als par ticulier detective. Haar nieuwsgierigheids zin is niet voldoede ontwikkeld en boven dien is ze te fijnbesnaard". Ze lachte en liep in de richting van de deur. Constance opende deze voor haar met een geforceerd lachje op haar gezicht. „Ik zal je even uitlaten, Sara", zei ze koel. „Dag Chloë", zei Sara vrolijk, „zorg goed voor jezelf en stel een politieagent aan om die dief van je te pakken. Het lijkt me op de duur werkelijk bevredigender". Ze liep door de hal en Constance volgde haar, na de zitkamer achter hen gesloten te hebben. Er was niemand in de hal aan wezig. Door de open voordeur zag Constance Fiona, die nog steeds voor het huis rondhing, maar Philip was nergens - bekennen. Dat was een opluchting. Het u helemaal onmogelijk geweest zijn, als Cara op dit moment een gesprek met hem zou hebben kunnen aanknopen over Con stance's merkwaardige eigenschappen.... Opeens keerde Sara zich echter met een ongewoon ernstige uitdrukking op haar gezicht naar Constance om. „Lieve kind", zei ze zacht, „dit is geen omgeving voor jou. Ik vindt het helemaal niet prettig, dat je hier bent. Helemaal niet!" „Mijn beste Sara", antwoordde Constan ce zich flinker voordoende dan ze zich voelde, „dit is inderdaad niet een ideale baan voor een vrouw, die wat bereiken wil in de wereld, maar het duurt maar drie maanden en misschien zelfs korter, als ik eerder achter het mysterie hier kom...." ,,'t Roeren in een stinkende modderpoel is geen werk voor een meisje", zei Sara scherp. „Wat bedoel je in 's hemelsnaam?" vroeg Constance oprecht verwonderd. „Noem jij jezelf intelligent?" was Sara's wedervraag. „Zie je niet in, dat alles wat met Chloë Fincham te maken heeft, be dorven is? Ze is een afschuwelijk mens en op het randje van abnormaal. Ik wil niet, dat je hier blijft, en ik moet dat kind, die Fiona, hier ook weg zien te krijgen, 't Is een tè ongezonde atmosfeer voor jonge mensen. Ik ben dankbaar, dat tenminste die roodharige jongeman hier aanwezig is, om op je te passen". „Philip Bagnet?" riep Constance ver ontwaardigd uit. „Ik begrijp niet, hoe je zo iets zeggen kunt! Voor zover ik heb kunnen nagaan, kan hij heel goed degene zijn, die die diefstallen pleegt. Hij is altijd hier op de raarste momenten aan 't rond neuzen", Laat, maar genoeglijk feest Hoewel het wedvluchtenseizoen van de postduivenverenigingen achter de rug is, kwamen de leden en gasten van „De Atoom" Zaterdagavond bijeen in gebouw „Kindervreugd" voor de prijsuitreiking. In zijn openingstoespraak kon voorzitter F. Vos zich verheugen over de toename van het aantal leden, waarbij hij herinnerde aan het voor „De Atoom" zeer gunstige vliegseizoen. Het was hem opgevallen, dat het ook nu weer dezelfde leden waren, die de hoogste prijzen met hun dieren behaal den. Daarna nam de heer M. van 't Hof als voorzitter van de feestcommissie de lei ding in handen om op vermakelijke wijze de prijzen uit te delen. In enkele gevallen was de berekening wegens gering punten- verschil van de rivalen niet gemakkelijk geweest, maar onaanvechtbaar kon de heer A. Kat met 1351 punten als kampioen 1952 worden aangewezen, gevolgd door M. van 't Hof met 1283 punten en W. A. Schouten met 1238 punten. De overige leden bleven ver beneden hen: H. J. Exalto 874 punten en F. Vos 802 punten. Het kampioenschap Vitesse kwam aan A. Kat met 668 punten; 2. M. van 't Hof 528 pnt.; 3. J. A. Stijnman 435 pnt. Kampioenschap Fond; 1. H. J. Exalto 298 pnt.; 2. A. Kat 198 pnt.; 3. F. Vos 180 punten. Kampioenschap Oude duiven: 1 A. Kat 860 pnt.; 2. H. J. Exalto 698 pnt.; 3. M. van 't Hof 590 pnt. Jonge duiven: 1. A. Kat 386 pnt.; 2. W. A. Schouten 361 pnt.; 3. M. van 't Hof 342 punten. Navlucht: 1. W. A. Schouten 357 pnt.; 2. M. van 't Hof 351 pnt.; 3. J. Asjes 225 pnt. Kampioen duif oud: A. Kat, 492 pnt. Kampioen duif jong: A. Kat, 307 pnt. Kampioen duif navlucht: M. v. 't Hof 305 punten. Het verdere gedeelte van de avond werd in de allerbeste stemming doorgebracht. De medewerking van enkele muzikanten za gen hun medewerking met hartelijke waar dering beloond. De attracties, die de heer Braakman in petto had en de manier waar op allen in touw waren, maakten van de bijeenkomst een zeer gezellige avond, die tot ver na middernacht duurde. Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Februari brengt de toneelvereniging „Tavido", een onder afdeling van de Hoogovenfoeambtenvereni- ginig „De Gieteling" in het Kennemer Theater de thriller „Het geheim van dr. Spencer" door mr. H. M. Planten. The mu sical Players zorgen voor de dansmuziek na afloop. De regie berust bij de heer A. H. Holtslag en de entr'acte muziek wordt ge speeld door het „Trio Amse". Oud Katholieke Besturenbond kiest nieuwe voorzitter De Oud-Katholieke Besturenbond, waar bij alle plaatselijke kerkelijke verenigingen zijn aangesloten, zal Donderdag in de Le ringkamer aan de Bloemstraat de jaarver gadering houden. De eventuele toetreding tot de Velser gemeenschap zal naast de ge bruikelijke verslagen een belangrijke be spreking vormen. Wegens het aftreden van de voorzitter, die niet herkiesbaar is, moet in deze vacature worden voorzien. Er zal wegens het aftreden van de commissaris sen geen nieuw bestuurslid worden geko zen aangezien het bestuur van vijf op drie leden zal worden teruggebracht. De leden van de buurtvereniging „Schul pen", die al in vele opzichten goede ont spanningsavonden hebben meegemaakt, kregen Zaterdagavond in het Kennemer Theater een uitstekend programma van voortreffelijke klein-kunst voorgezet door het Langedijker amateurcabaretgezelschap onder de titel: „Blijf liever gezond". Alvorens de Langedijkers te laten opko men deed de „Schulpen"-voorzitter, de heer A. Langkemper een beroep op de leden om zich meer voor het speeltuinwerk te spannen. Hij zinspeelde daarbij op de vernielingen aan de tuin, die met jonge, energieke krachten in het bestuur wellicht kunnen worden tegengegaan. Hij getuigde voorts van dankbaarheid voor het vele goeds, dat tijdens de donkerste dagen uit de „Noord" is gekomen en was overtuigd, dat dit ten aanzien van het gezelschap nog wel zou blijken. Het programma bood een veelheid van kleinkunst, waaraan elke banaliteit vreemd was en dat op hoog peil stond. Ger Hop, achter de coulissen als de artistieke leider, bewees een goed pianist te zijn. De taak van de conférencier was in vertrouw de handen bij Jan Klinkert, de man, die in de gehele uitvoering en vooral in de ver schillende kostelijke en originele humoris tische schetsen een zeer belangrijk aan deel had. Het gezelschap liet er zich niet op voorstaan grote dingen te brengen, zoals werd opge merkt, maar wilde proberen in alle een voud bij te dragen het Westfriese dialect voor het nageslacht levend te houden. De schetsen waren dan ook alle op het pittige, boerse dialect ingesteld. Speciaal Ati Kui per ontpopte zich ondanks haar jeugdige charme als een „maidje van de Lange- daik", dat prachtig reageerde op de gees tige en mimische voordracht van Jan Klinkert. De zelfbewuste Theo van Zeist en het „boertje" Klaas Schuit waren vaar dige tegenspelers. Gert Goudsblom was blijkbaar al te „steeds" om het sappige dialect de juiste toon te geven. De verve, waarmee werd gespeeld, gesproken en ge gesticuleerd liet de „zaal" voortdurend tot lachsalvo's komen: een overigens zeer ver diend succes. De culturele waarde van deze door ADVERTENTIE -gaas gebruikt Y.RUG SMYRNA- Gebruikaltud inUchtingen bu_ Wol Handwerken KENNEMERLAAN 3 amateurs op originele wijze gebrachte ontspanning werd ongetwijfeld verhoogd door de uitvoering van operette-klanken uit de Zigeunerbaron, In 't Witte Paard en In 't land van de glimlach. Piet Tromp ver tolkte de bekende melodieën eenvoudig en zeer beschaafd. Zijn rustige, lichte bariton met soepele stembuiging, die zeer gemak kelijk liet zingen, verried scholing. Niet minder was de sopraanstem van de char mante Hanni Wolfswinkel, die nog meer dan de bariton een prachtige plastische voordracht aan de dag legde. Ati Kuiper, alt en Jan Klinkert, tenor vulden het twee tal uitstekend aan. Al met al een Schul- pen-avond, die op hoog niveau stond! Dinsdag 3 Februari organiseert de „Oranje vereniging Driehuis" in de koffiekamer van Westerveld een filmavond, waarbij „Het schot is te boord" de hoofdschotel vormt. „De zee gaat open, IJmuiden herleeft", „P.C.H. de vrienden van de zee", „De vloot gereed tot haringvangst", enz. vormen het programma. Deze films worden ingeleid door de heer P. J. de Korte. De Oranjefilm van Driehuis zal deze avond wederom wor den vertoond. Vooraf zal een zeer beknopte ledenvergadering worden gehouden, waar de leden zich kunnen uitspreken over de plannen voor de komende feestdagen in Mei. Rusland heeft aangekondigd de Engels- Russische visserij-overeenkomst van Mei 1930 met een termijn van zes maanden te willen beëindigen. Naar men aanneemt is dit een stap om de Britse trawlers te dwin gen de twaalfmjjls territoriale grens van Rusland in acht te laten nemen, zoals die ook is opgelegd aan de Vissersvaartuigen van andere landen. Dit besluit zal van toepassing zijn op de Witte Zee, de Barendsz Zee en de Moer- manskkust, hetgeen ruim drie duizend vierkante mijlen omvat. Het is begrijpelijk dat de Britse regering binnenkort een of ficiële protestnota aan Rusland zal over handigen. Onder de drieëntwintig jaar Wat ging het fijn, met die vlieger! Hoog in de lucht stond-ie, terwijl Bunkie stevig het touw vasthield. Dat moest wel, want de vlieger trok flink. „Laat 'm niet schieten, hoor!", waarschuwde Lumpo. „Want als hij sliep-uit gaat, zou-ie misschien kapot slaan!" „Nee, ik pas wel op!", zei Bunkie. Ze keken allemaal naar de vlieger, die hoog in de lucht zweefde en zachtjes heen en weer zwaaide op het windje. „Het is net goed weer voor vliegeren", vond Rick. „De wind is niet te hard en niet te zacht!" „Wat staat-ie mooi!", zei Oepoetie. „Die staart is ook zo leuk. En wat zijn die kleuren prachtig zo!" Ja, het was leuk speelgoed, zo'n vlieger. En Lumpo was er trots op, omdat ze 'm helemaal zelf hadden gemaakt. Toen de vlieger een poos daar gestaan had, vond Bunkie, dat hij nog wel hoger kon. „Ik zal het eens proberen", zei hij. „Wacht, ik ga nog een eindje hard lopen, dan gaat-ie nog hoger!" Met de touwklos stevig in zijn hand holde hij weer een eindje voort over het land. Tel kens keek hij naar boven, waar de vlieger nog weer een beetje hoger in de lucht ging. Maar owee.... toen gebeurde er iets. Hij zag niet, dat hij bij de rand van de sloot kwam, en.plons!.daar viel hij achterover in het water! 63-64 oude voorlopige visserij-overeenkomst werd toegestaan dat de Engelse trawlers mochten vissen tussen de drie en twaalf- mijlszöne van de Noordelijke Russische kust en de eilanden en dat ze mochten varen en ankeren in alle wateren in het gebied tussen 32 en 48 graden Oosterleng te. In de Witte Zee mochten de Engelse schepen vissen tot drie mijl van het land af en ten noorden van de 68e breedtegraad in het noordelijke gedeelte van de Zee. Maar de vaartuigen hadden niet het recht te varen of ankeren in binnenwateren of in andere Russische wateren, die gesloten waren voor alle buitenlandse schepen. Met het oog op handelsconcessies werd met deze overeenkomst door Rusland accoord gegaan. Trawlers van alle landen moesten zich houden aan de twaalfmijlsgrens maar de Britten mochten tot de driemijlszöne gaan. De waarde van dit voorrecht was dat men kon vissen op schol in de Witte Zee. „Het is een ernstige slag. We schat ten dat Engeland 14.000.000 kg vis per jaar zal verliezen, meest schol en schelvis", heeft de president van de Britse Trawlers Federatie, mr. Jack Croft gezegd. De schipper van een trawler uit Huil merkte op dat de concessie uitsluitend door Enge land was verkregen. De trawlers van Huil maakten vorig jaar achthonderd tochten naar de Witte Zee, of wel veertig procent van het totaal aantal gemaakte tochten van de vloot. Ook de vangst was veertig procent van de totale vangst van het ge hele jaar. Een kaleidoscoop van sportieve evene menten uit de jaren 1951 en 1952, samen gesteld uit diverse binnen- en buitenland se journaals en documentaires wordt Woensdagavond in het Rex-theater ge draaid. Van de dames-turnkampioenschap- pen in Haarlem tot de ronde van Frank rijk, de wereldkampioenschappen wiel rennen in Varese en het wereldrecord ach teruitlopen zijn terug te vinden in deze uiteraard fragmentarische maar voor de liefhebber ongetwijfeld boeiende en leer zame omnibus. Dat de Olympische Spelen alleen verte genwoordigd zijn in de winterspelen van Oslo zal door velen als een gemis gevoeld worden, het feit dat er verschillende inter land voetbal ontmoetingen in voorkomen kan aan de andere kant voldoening wek ken. i Na het 1-1 gelijke spel van de vorige week tegen Spaarnestad, zagen de SVIJ'ers kans tegen het sterke Hoofddorpse Boys wederom een gelijk spel te bevechten, wat voornamelijk te danken was aan het krach tige doelverdedigen van Den Dikken en de ditmaal als spil spelende Kistemaker, daar bij uitstekend gesteund door backs en half- linie. Vooral in de tweede helft was dat ook hard nodig, toen de Boys onstuimig kwamen opzetten. In de eerste helft wogen beide partijen goed tegen elkaar op, doch de SVIJ-voor- hoede speelde te doorzichtig om succes te hebben, terwijl aan de andere kant de SVIJ-verdediging er goed het oog in had en de Boys-aanvallen steeds kon afslaan. Éénmaal had Kramer voor rust succes, toen hij op een schijnbaar afgeslagen aan val doorliep, de keeper daardoor onzeker maakte, waardoor deze de bal liet vallen voor de voeten van Kramer die ongehin derd inschoot (1-0). Na de rust een onvervaard aanvallend Hoofddorpse Boys en een knap verdedi gende SVIJ-achterhoede, die niet veel kan sen weggaf. Uit een corner kopte, 20 minu ten voor tijd, de rechtsbinnen onhoudbaar in, maar verder lieten de SVIJ'ers het niet komen. De voorhoede van SVIJ ondernam daarna nog enkele gevaarlijk uitziende uit vallen, maar ook de Boys-achterhoede liet zich niet meer verschalken. Het tweede elftal van SVIJ speelde niet, omdat de tegenpartij niet verscheep; het derde haalde een 9-1 zege binnen op Spaarndam 3 en bleef daardoor in de kop groep. Het vijfde ondernam de verre reis naar NAS 3 en kreeg een gevoelige 11-0 neder laag mee naar huis. Het vierde verloor ongelukkig met de oneven goal van Al liance 2: 3-2. De A en B-aspiranten waren de gast van WB. A verloor de returnmatch met 4-2, doch B behaalde een keurige 3-1 overwin ning en spreekt in deze afdeling zijn woordje nog wel mee. Dr. A. A. OLIEROOK SPREEKT VOOR DE K.A.B. Voor de Katholieke Arbeiders Beweging, afdeling Velsen-Noord, zal dr. A. A. Olie rook pr. Zaterdagavond 31 Januari in het gymnastieklokaal van de R.K. meisjes school aan de Corverslaan het onderwerp: „Ben ik verplicht richting te kiezen in het politieke leven?" behandelen. De Algemene Verladers- en Eigen Ver voerders Organisatie E.V.O. heeft zich tot het ministerie van Buitenlandse Zaken en Verkeer en Waterstaat gewend in verband met de moeilijkheden die zich voordoen bij het internationale wegvervoer naar Duits land. Aan chauffeurs, die met vracht- of be stelwagens naar Duitsland rijden worden namelijk speciale transportvisa verstrekt met een zeer beperkte geldigheidsduur. De normale zakenvisa daarentegen hebben een geldigheidsduur van 6 maanden of 1 jaar. Door deze regeling zijn ondernemers genoodzaakt de passen van hun chauf feurs regelmatig voor het aanbrengen van een visum op te zenden, hetgeen niet al leen dikwijls vertraging in de uitvoering van een transport, doch tevens een extra verhoging van de visumkosten betekent. De E.V.O. heeft bij genoemde ministe ries aangedrongen stappen te ondernemen teneinde te komen tot een spoedige oplos sing van dit probleem. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend dat in het gemeentehuis (4de afdeling) ter inzage liggen verzoeken van: W. Kromhout van der Meer en Zn. in IJmuiden, om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van een brood-, koek- en banket bakkerij, aan de Bloemstraat no. 32 in IJmui den en C. J. Wigchert, te Santpoort, om ver gunning tot hot oprichten van een „bron bemaling op een bron, diep plm. 40 meter, voor terreinbevloeiïng, aan het Hillegonds- wegje. Op Zaterdag 7 Februari 1953 om elf uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen inwilliging van deze ver zoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Sara staarde haar aan en barstte dan op eens in lachen uit. „Mijn lieve Constance", zei ze, „je bent aardig bezig je gezonde in zicht te verliezen. Ten eerste is het over duidelijk, dat die jongeman volkomen te vertrouwen is, en bovendien is hij een telg uit het geslacht Bagnet uit Wiltshire". Constance snoof even. „Werkelijk, Sara", zei ze spottend, „ik wist niet dat je zo'n snob was". „Het heeft niets met snobisme te maken", zei Sara effen. „Er is een tijd geweest, dat ik óók dacht, dat 'zoiets snobisme was, maar ik ben gelukkig nu oud genoeg cm te weten, dat ik ongelijk had. Ik ben er achter gekomen, dat precies zoals bij de dieren, ook bij de mensen een behoorlijke afkomst, een goed nest, van belang is. De Bagnet zijn een oud en degelijk geslacht. Normaal en gezond. Misschien zijn er las tige en wat opvliegende mensen bij, maar hun fond is goed. Ik ben veel banger voor Neill en Fiona. In hun families was ver keerd bloed aan beide kanten...." „Neill is eerste klas" zei Constance met nadruk. „En Fiona?" vroeg Sara. Constance haalde even haar schouders op. „Fiona maakt een wat neurotische in druk", antwoordde ze. „Constance", zei Sara langzaam, „je bent nu te hoogstaand en behoorlijk om toe te geven aan zo'n typisch vrouwelijke eigenschap! Ik herinner me, hoe je voor drachten hield over de bekrompenheid en afgunst van vrouwen jegens elkaar, wan neer ze niet onafhankelijk waren geweest en in de wereld rondgekeken hadden. Ze aanbidden alles wat man is, hield je me voor, en de eigen sexe vallen ze af „Dat is helemaal mijn bedoeling niet ten opzichte van Fiona", onderbrak Constance haar. „Het komt alleen, doordat jij hier plotseling verschijnt en allerlei opmer kingen maakt en doet alsof je van alles op de hoogte bent. Je weet, dat je me daar door prikkelt". „Hoe zou een oude jongejuffrouw als ik een moderne onafhankelijke vrouw als jij van de wijs kunnen brengen?" vroeg Sara minzaam. „Jij zou iederéén van de wijs kunnen brengen", antwoordde Constance, terwijl er een glimlach om haar mond kwam. „Wel, het enige wat ik je positief zeg gen kan, is dat ik Chloë Fincham inder daad ken", zei Sara rustig. „Wat Fiona be treft, heb jij het misschien aan het rechte eind. Ik voel me niet gerust en je weet, waar je me kunt vinden. Constance. Wees niet te trots om naar me toe te komen, liefje, als er hier iets is, waarover je met me wilt praten. „Nee, dat zal ik niet zijn", beloofde Con stance haar, terwijl er een jongensachtige lach op haar gezicht doorbrak. „Maar je moet niet proberen me Philip Bagnet aan te prijzen", voegde ze er aan toe. „Hij is een ingebeeld, eigengereid en heerszuch tig individu „Zo zijn alle Bagnets", gaf Sara toe. „Ik heb eens van een Bagnet gehouden en heb hem op een bepaald moment een klap in zijn gezicht gegeven". „Waarom ben je niet met hem ge trouwd?" vroeg Constance, opeens één en al belangstelling. Sara keek haar peinzend aan en fronste even. „Omdat hij ingebeeld en eigengereid en heerszuchtig was", antwoordde ze lang zaam. „En ik was zo'n modern jong meis je.Ik vond mijn werk fantastisch be langrijk. „En was 't dat dan niet?" vroeg Con stance impulsief. Er kwam een grimmig lachje op Sara's oude gezicht. „Nee, liefje", antwoordde ze zacht, „mijn werk had door ieder ander gedaan kunnen worden, maar niémand an ders kon de Bagnet, die van mij hield, ge lukkig maken. Hij vertrok plotseling op de romantisohe manier van jonge mannen uit die dagen en sneuvelde ergens in Zuid- Afrika. En ik bleef alleen om een vrouw met een drukbezet leven te worden, die eenzaam was „Maar het leven heeft je toch niet te leurgesteld", begon Constance. „Gebruik dat woord liever niet", zei Sara geprikkeld, het is zo'n gemeenplaats. Nee, ik ben niet teleurgesteld. Ik heb altijd hard gewerkt en ik werkte voor het wel zijn van andere mensen en niet ter ver hoging van eigen roem en glorie. Ik nam niet de tijd om medelijden met mezelf te hebben of over mezelf na te denken Wel dat is alles, wat er te vertellen was, geloof ik". „Ik heb een wagentje gekocht", merkte ze terloops op, terwijl ze naar een kleine groene twoseater wees, die op zij van het huis geparkeerd stond. ,,'t Ziet er niet bepaald nieuw uit", zei Constance lachend. ,,'t Past bij mijn leeftijd", antwoordde Sara. Fiona kwam op hen toelopen en Sara keek haar critisch aan. „Mijn lieve kind", zei ze „loop niet zo krom! Als je zo door gaat, heb je over enkele jaren een ver groeide rug". Tot Constances verwondering ging Fiona onmiddellijk rechtop staan in plaats van een lelijk gezicht te trekken. „Dat is beter", zei Sara vriendelijk. „Luister eens, kom met mij mee lunchen, Constance zal je wel bij je tante veront schuldigen. Dan kunnen we eens prettig rustig samen babbelen". „O, graag", riep Fiona vol enthousias me uit. „Ga je dan even opknappen en kam vooral je haar", zei Sara. „Dat ziet er ver schrikkelijk uit. „Waarom laat je 't niet afknippen?" „Mijn lieve Sara", zei Constance, jonge meisjes dragen tegenwoordig haar haar graag zo, half lang". „Neill houdt niet van kort haar bij meis jes", zei Fiona uitdagend. „Is dat heus waar", zei Sara. „En wat heeft dat met jou te maken?" (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6