Amerika zal nooit een oorlog beginnen, doch zich evenmin laten intimideren Derek Bentley opgehangen voor moord, die hij zélf niet pleegde Weerbericht Oradoui Haarlems Dagblad Marius Renard overleden Dulles over de Amerikaanse politiek Veelbetekenende wenk aan Europa Clarence E. Hunter vraagt ontslag Zwitsers wilden wél de lusten van KSG Sovjet-Unie bereid te spreken over Oostenrijk Oost-Duitse regering gebruikt nazi-wetten Het woord is aan Dichter M. Nijhoff overleden Parlementair gebruik verbood debat vóór de executie Westenwind dringt koude lucht terug K.L.M. neemt deel aan Christchurch-race Ook griep in Oostenrijk Nederlander in Makassar vermoord Nu hulp ophoudt Maar lasten wilden zij afkopen Op één voorwaarde Marine-luchtvaartdienst krijgt helicoptères 67e JAARGANG No 170 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 28 JANUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 18 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"~' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.6b. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET PROCES IN BORDEAUX duurt voort. Men is nu bezig met de getuigen a charge te horen. Waartoe het leiden zal is moeilijk te voorspellen. Van de ongeveer zeventig overlevenden van het bataljon ,,Der Führer" van de S.S.-divisie „Das Reich", dat in Juni 1944 de bevolking van het vredige dorpje Oradour-sur-Glane uit moordde, heeft men er niet meer dan ne gentien voor de rechter kunnen brengen. Na acht jaar. Negentien van een bataljon van tweehonderd man. En de hoofddader, die majoor Dickmann die het bevel tot de slachting gaf en haar leidde, is allang dood. Het uiteindelijke lot van die negentien ver dachten is overigens ook niet hetgeen het meest beroert, beklemt, spanning wekt in deze afgrijselijke herinnering aan de twee de wereldoorlog. Hetgeen mij in de historie dezer schand daad het diepst getroffen heeft en mij niet loslaat, zodat ik erover móét schrijven, is dat het S.S.-bataljon Der Führer de twee honderd kinderen van dat dorp heeft ge noopt zingende naar de kerk te marcheren waarin zij, van het orgel af, werden weg gemaaid vermoord, afgeslacht. Zingende! Gij kunt u dat stille Franse dorpje in de zomerzon voorstellen, als gij ooit in Frank rijk zij t geweest. En een stoet van kinde ren, die erdoor trekt, blij en onbevangen zingend, niets vermoedend. Als grote men sen hen laten zingen en zeggen dat zij naar de kerk moeten gaan, wat zou hen dan kunnen overkomen? Gij hoort, in de stem men van kinderen die zingen, de blijheid en de onbevangenheid, de frisheid en de natuurlijkheid en ook en vooral: het ver trouwen. Het vertrouwen in het leven, dat voor hen nog een onbegrensde schone toekomst lijkt, en in de grote mensen, die immers hun beschermers zijn. Welnu, die mensen hebben hun gezegd te zingen ter wijl zij van plan waren, als de beestachtige lafaards die zij waren, hen even later te slachten. Zij hebben de honderden stem metjes gehoord van die dorpskinderen, de blijheid en het vertrouwen erin, en het heeft hen niet weerhouden. Het is waar dat zij op een paar na die ontsnapten alle inwoners van Oradour hebben vermoord. Ook alle mannen en vrouwen, de hele bevolking, 642 mensen in totaal. Het is ook waar dat in de oorlog talloze schanddaden zijn gepleegd, in Duit se kampen vooral, op veel groter schaal dan in Oradour. Het is niet nodig die op te sommen; men kan ze niet vergeten. Maar de onthulling van die optocht van zingende kinderen toont een zo opperst cynisme, een zo volstrekte gevoelloosheid, dat zij ook nu, acht jaar later, opnieuw met een ontzet ting vervult als ware het gisteren gebeurd. Hoe is dit mogelijk? Hoe kunnen volwas senen, zélfs als het SS.'ers zijn die weer loze mannen en vrouwen vermoorden, tot een dergelijke diepste laagheid vervallen? Een gebruikelijke term zegt dat het ver stand bij zoiets stilstaat. Het is erger dan dat. Het gevoel staat erbij stil. De wan hopige vraag rijst, welke uitwerking eeuwen van streven naar beschaving heb ben gehad als zoiets mogelijk is gebleven. Als men niet in het bewustzijn leefde, dat veel mensen niet tot dergelijke wandaden in staat zouden zijn en dat onder hen on getwijfeld een groot aantal zou weigeren als zij als soldaat dergelijk bevel ontvingen daarmee eigen doodvonnis aanvaardend zou er geen antwoord zijn. Het helpt nog maar ten dele. En te Bordeaux is tot dusver niet gebleken dat er onder die twee honderd man zijn geweest, die geweigerd hebben het bevel van het monster Dick mann op te volgen. In het algemeen betekent Oradour een nieuwe aanklacht tegen de oorlog. De oor log als middel tot oplossing van geschillen, zoals indertijd het Briand-Kellogg Pact, dat hem poogde „uit te bannen", het uitdrukte. Oradour, die zwartgebrande puinhoop in het schone Frankrijk, waar acht jaar ge leden de zingende kinderen voorttrokken, waarschuwt de machthebbers nogmaals: bedenk wat gij ontketent als gij een oorlog begint. En ik moet opnieuw, met nimmer aflatende verwondering, denken aan een eenvoudig woord dat Bossuet drie eeuwen geleden neerschreef. Jacques Bénigne Bos suet, bisschop van Meaux, groot kansel redenaar en een belangrijke figuur in Frankrijks klassieke litteratuur. Ik moet er wel bij zeggen dat sommigen onder zijn tijdgenoten hem verweten dat hij „te ver zoenend" was in zijn pogingen om de een heid der Christelijke Kerk te herstellen. Die eenvoudige uitspraak van hem luidt: De oorlog is iets zo verschrikkelijks, dat ik mij verwonder hoe het woord alleen niet doet gruwen. Oradour's uitmoording is acht jaar ge leden. Welnu, als er een nieuwe grote oor log mocht komen, reken dan bij voorbaat op een nieuw Oradour. Met zingende kin deren. Het zal alleen anders heten. R. P. De KLM heeft ingeschreven voor deel neming aan de luchtrace van Engeland naar Nieuw Zeeland, die in October van dit jaar zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling van de KLM in de zogenaamde handicap-sectie deel te nemen. In principe is besloten de vlucht uit te voeren met een DC 6a „Liftmaster". De KLM heeft twee van deze vliegtuigen bij de Douglasfabrieken in Amerika besteld. Zij zullen in de loop van de zomer in Ne derland arriveren. PARIJS. (AFP). Marius Renard, de jongeman die slechts één nier had en die de geneesheren, toen deze werd bescha digd, hebben gepoogd in het leven te hou den door een nier van zijn moeder in zijn lichaam over te brengen, is overleden. Mevrouw Renard heeft Dinsdagavond het Necker-ziekenhuis te Parijs verlaten, waar zij op 25 December werd opgenomen, toen zij besloten had een nier af te staan om het leven van haar zoon Marius te redden. Deze had bij een val zijn enige nier ernstig beschadigd. Mevrouw Renard had reeds een dag eerder het ziekenhuis mogen verlaten, doch zij had er de voorkeur aan gegeven, bij haar zoon te blijven. WASHINGTON (Reuter). John Foster Dulles, de nieuwe Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken heeft, voor het eerst na het aanvaarden van zijn func tie, in de regering-Eisenhower, een verkla ring afgelegd over de buitenlandse poli tiek der Verenigde Staten. In een rede tot het Amerikaanse volk voor de televisie zeide de minister, dat Amerika nooit een oorlog zal beginnen, doch zich evenmin zal laten intimideren, ondermijnen of veroveren. De V.S. zullen een buitenlandse politiek van verlicht eigenbelang voeren. Dulles waarschuwde, dat er 800 millioen commu nisten in de wereld zijn, „die plannen be ramen voor onze vernietiging". De anti communisten achter „het ijzeren gordijn" gaf hij de verzekering, dat zij op de V.S. kunnen rekenen. De Sovjet-Russische communisten voe ren op het ogenblik een politiek van om singeling, zoals zij het noemen, aldus zeide Dulles. Wanneer de Zuid-Koreaanse re publiek in handen der communisten zou vallen, zou Japan een gemakkelijke prooi van de Russen kunnen worden. De Sovjet-Unie zou haar invloed tot in Japan en Indo-China kunnen gaan uit breiden. Dat is, volgens Dulles, een kwade situatie, niet alleen van wege de bedrei ging der Aziatische landen, maar ook ge zien het feit, dat de Fransen zich daar een grote inspanning getroosten, hetgeen juist dat gedeelte van hun vermogen om mee te bouwen aan een Europees leger, wat wij anders van hen konden verwachten, ver bruikt. In het Midden-Oosten pogen de commu nisten bij de Arabieren een fanatieke haat tegen de Britten en tegen ons op te wek ken, aldus Dulles. Wanneer dat gebied met zijn grote olievoorraden in handen van potentiële vijanden viel, zou dit een ge weldige verschuiving in het economische machtsevenwicht veroorzaken. Verder be tekent dit gebied met het Suezkanaal een sleutelpunt in de verbindingslijn van Europa met Azië". In geheel Afrika pogen de communisten de inheemsen tegen de Westelijke Euro peanen op te zetten. Onrust aldaar zou het contact tussen Europa en Afrika met zijn belangrijke grondstoffen bedreigen. Stok achter de deur Wat West-Europa betreft, zeide Dulles dat de hoop gevestigd is op een samengaan van Duitsland en Frankrijk in een Euro pese verdedigingsgemeenschap, zodat deze landen niet meer elkander zouden kunnen bevechten. Ongelukkigerwijze scheen er echter een zekere stilstand in deze ont wikkeling te zijn gekomen. Dit was een van de redenen, waarom Eisenhower aan Dulles en Stassen verzocht had, pools hoogte te gaan nemen in Europa. Dulles zeide met nadruk dat hij en Stassen geen enkele verplichting van welke soort ook zouden gaan maken op deze reis. Zij zou den alleen de toestand gaan opnemen en luisteren. Dulles herinnerde er aan dat van de 40 milliard dollar, welke sedert het einde van de oorlog reeds naar het buitenland waren gegaan, er een dertig milliard naar West- Europa zijn gevloeid. „Als er echter geen kans zou bestaan en dat weiger ik juist te geloven doch wanneer het zou blijken dat er geen kans bestaat om tot doeltreffende eenheid te ge raken, en wanneer in het bijzonder Frank rijk, Duitsland en Engeland hun eigen weg zouden gaan, dan zou het zeker nodig zijn dat wij ons nog eens gingen beraden over Amerika's buitenlandse politiek met be trekking tot West-Europa". Dulles zeide twee aanwijzingen te wil len geven omtrent de richting van de voor genomen Amerikaanse buitenlandse poli tiek: Een negatieve, namelijk dat de Ver enigde Staten nimmer zouden pogen de Sovjet-Russische omsingelingsstrategie te beantwoorden met zelf een oorlog te be ginnen, en een positieve, namelijk te pro beren bij andere volken een zodanige lief de en eerbied voor de vrijheid te wekken dat zij nimmer werkelijk door het despotis me kunnen worden opgeslokt. De Sovjet-Russische communisten heb ben tot nog toe vele volken verzwolgen, aldus zeide Dulles, maar er bestaat nog zoiets als indigestie. De zuiveringen en processen in Oost-Europa en de massa executies in communistisch China zijn vol gens hem een teken dat de mensen daar weerspannig en ongeduldig waren. De griepepidemie, die in Europa heerst, heeft zich Dinsdag in Oostenrijk krachtig doen gelden. In de provincie Salzburg nam het aantal ernstige gevallen in de zieken huizen toe van 20 tot 100. Onder de Amerikaanse militairen die gelegerd zijn in Salzburg, heerst eveneens griep. Uit berichten uit het Oostenrijkse deel van Tirol blijkt dat de griep ook daar het karakter van een epidernie heeft aangeno men. In Innsbruck is een patiënt over leden. In totaal zijn er tweeduizend griep- patiënten in deze stad. MAKASSAR (Aneta). De 23-jarige machinist J. Hartman van de „Mexolie", een afdeling van de maatschappij voor on dernemingen van Nijverheid N.I.M.A.F. N.V. in Makassar, is in de nacht van Maandag op Dinsdag vermoord door een koelie, die enige tijd tevoren door hem was betrapt op diefstal en daarom was ont slagen. De heer Hartman was gehuwd en had een kind. Het onderzoek door de politie is nog gaande. De heer Clarence E. Hunter, directeur van de hier te lande gevestigde speciale missie voor Economische Samenwerking van het Bureau voor de Wederzijdse Be veiliging, heeft de indiening van zijn ont slag als zodanig vergezeld doen gaan van een verklaring waarin hij mededeelt dat zijn diensten, gezien de mededeling van de Nederlandse regering dat de Ameri kaanse hulp in de vorm van rechtstreekse schenkingen kan worden stoggezet, over bodig zijn geworden. Hij complimenteert verder het Neder landse volk bij deze gelegenheid met zijn vaderlandsliefde, ijver en toewijding aan de gemeenschappelijke zaak, die Neder land in staat gesteld hebben het econo misch en monetair evenwicht te herstellen, mede dank zij de gezonde en doortastende politiek van de regering. De Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin heeft naar aanleiding van het be sluit van de Nederlandse regering dit jaar geen Amerikaanse steun aan te vragen, een verklaring afgelegd, waar in hij onder meer zegt: „Mijn regering en het Amerikaanse volk hebben alle bewon dering voor het vastberaden en krachtige streven van het Nederlandse volk om zijn economie te herstellen en uit te breiden en tegelijkertijd zijn verdediging te ver sterken. Wij zullen natuurlijk ook in de toe komst geconfronteerd worden met aller lei gemeenschappelijke problemen, waar van er vele verband houden met het feit dat de vrije wereld paraat moet zijn om aan eventuele aggressie het hoofd te kun nen bieden. Ik vertrouw er echter op dat de vastberadenheid en de samenwerking, waardoor wij in het verleden de overeen gekomen doeleinden konden verwezen lijken, ons in staat zullen stellen ook deze problemen tot een oplossing te brengen". Bureau blijft voorlopig Nu de Amerikaanse dollarhulp is op gehouden, is het werk van de missie van M.S.A. het Bureau voor de Wederzijdse Veiligheid, die in Nederland nog niet ten einde. Behalve voor de militaire bestellingen, die normaal doorgaan, is het voorlopig voortbestaan van het bureau nodig doordat nog veel, dat reeds is aangekocht, nog niet afgeleverd is. De heer Clarence E. Hunter schatte deze leveranties op een totaal be drag van f 30 millioen dollars. De bijstand ten behoeve van de opvoering der productiviteit in de landbouw en in de industrie zal normaal doorgaan en ook zullen groepen Nederlanders naar Amerika blijven gaan om hun kennis te verrijken. BONN (A.F.P.). In West-Duitse in dustriële kringen wordt vernomen, dat een groep financiële instellingen in Zwitser land aan het hoge gezagsorgaan van de Europese kolen- en staalgemeenschap een crediet van 200 millioen Zwitserse francs heeft aangeboden. Aan het crediet-aanbod was de voor waarde verbonden, dat Zwitserland na het in werking treden van de gemeenschappe lijke markt voor kolen en staal dezelfde voordelen bij zijn aankopen van kolen en staal zou genieten als de zes landen der gemeenschap. Het hoge gezagsorgaan heeft echter geen toezeggingen in die zin kunnen doen, wes halve de Zwitserse financiers hun aanbod hebben ingetrokken. LONDEN. (Reuter). Het officiële Sovjet- Russische persbureau „Tass" heeft Woens dag gemeld, dat de Sovjet-Unie bereid is de besprekingen met Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten over het sluiten van een vredesverdrag met Oosten rijk te hervatten indien de Westelijke mo gendheden bereid zijn hun gezamenlijk voorstel voor een „verkort Oostenrijks vredesverdrag" terug te nemen. Dit is medegedeeld in Dinsdag aan de betrokken Westelijke regeringen toegezonden Russi sche nota's. De drie Westelijke mogendheden hebben de Sovjet-Unie in Maart 1952 in gelijklui dende nota's voorgesteld besprekingen te opener, over een ontwerp voor een ver kort Oostenrijks vredesverdrag, dit omdat in de reeds geruime tijd' gehouden beraad slagingen over een volledig vredesverdraig geen overeenstemming kon worden be reikt. De Sovjet-Uniie had hiertegen bezwaar gemaakt, omdat in dit ontwerp niet ge sproken werd over „denazificatie", beper king der bewapening en democratisering van Oostenrijk. Het Westelijke ontwerp voor een „ver kort Oostenrijks vredesverdrag" bestond uit aeht punten. Over zeven hiervan was in langdurige onderhandelingen reeds overeenstemming bereikt. Het achtste, nog omstreden punt, luidt: „De Sovjet-Unie en de Westelijke mogend heden verplichten zich afstand te doen van alle Oostenrijkse eigendommen, die door hen worden opgeëist omdat deze hetzij eigendom van nationaal-socialisten zijn ge weest, hetzij als oorlogsbuit worden be schouwd". NEW YORK (Reuter). Het Joodse comité in de Verenigde Staten heeft giste ren telegrammen ontvangen van zijn ver tegenwoordigers en waarnemers in Duits land, waarin gezegd wordt dat in Oost- Duitsland op grote schaal Joden worden gearresteerd. Een speciale afdeling van het Oost- Duitse ministerie voor staatsveiligheid heeft, zo deelt het Joodse comité mede, op 3 Januari bevolen om „niet-Ariërs en per sonen van gemengde ouders in bewaring te nemen". De Oost-Duitse autoriteiten heb ben hierbij aangeraden de rassenwetten van de nazi's toe te passen „om vast te stel len wie Arisch is en wie niet". Jacob Blaustein uit Baltimore, de voor zitter van het Joodse comité, dat de oud ste vereniging is in de V.S. ter bescherming van de rechten der Joden in de gehele we reld, gaf als zijn mening te kennen, dat Moskou deze nieuwe campagne heeft op gezet „om de nazistische en fascistische elementen voor zijn anti-Amerikaanse po litiek te winnen en coalities van Westelijke democratieën te splijten." In de maand vóór de uitvaardiging van het Oost-Duitse bevel van 3 Januari zijn er volgens Blaustein op mondeling bevel van het ministerie voor Staatsveiligheid al 114 mannen, 134 vrouwen en 86 kinderen „geïsoleerd" in concentratiekampen. Het Joodse comité deelt verder mede, dat de zwarte lijst van Joden 912 Joodse gezinnen bevat en 1.098 gezinnen, waarvan het hoofd van gemengde ouders is. Vauvenargues: Het nut der deugd is zo onmis kenbaar, dat de boosaardigen haar uit eigen belang beoefenen. Het vraagstuk der burgerlijke verdediging wordt ook in Engeland ernstig bestudeerd. Daartoe is zelfs een miniatuur-modelstad opgebouwd, voorstellende Londen. Men slaat hier de uitwerking gade van een „atoombom" Vrij plotseling is in de nacht van Dinsdag op Woensdag in zijn woning te 's-Graven- hage de Nederlandse dichter mr. Jlartinus Nijhoff, telg uit het bekende uitgeversge slacht, op 58-jarige leeftijd overleden. De begrafenis zal in alle stilte geschieden. Na het gymnasium in Den Haag te heb ben bezocht, studeerde hij eerst rechts wetenschappen aan de universiteit van de gemeente Amsterdam en vervolgens Ne derlandse letteren aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Gedurende de beide wereld oorlogen was hij in militaire dienst. Mr. Nijhoff was redacteur van het letterkundig maandblad De Gids, voorzitter van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en adviseur van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Zijn eerste bundel gedichten „De Wan delaar" verscheen in 1916, kort daarna gevolgd door de in 1951 tijdens het gala feest van de Boekenweek ten tonele ge brachte dialoog „Pierrot aan de lantaarn". In 1924 kreeg hij de poëzieprijs van de ge meente Amsterdam met zijn verzenbundel „Vormen". Twee jaar later zag „De Kin derkruistocht" het licht. „Nieuwe Gedich ten" is van 1934, in het begin van de oorlog kwam nog de plaquette „Het uur U, ge volgd door Een Idylle" uit. Het enige prozawerk van Nijhoff is het bespiegelende verhaal „De pen op het pa pier" van 1927. Als redacteur van De Gids en letterkundig criticus van de Nieuwe Rotterdamsche Courant oefende hij een be langrijke invloed uit. Enkele van zijn be schouwingen zijn verzameld onder de titel „Gedachten op Dinsdag". Voor het toneel maakte hij vertalingen van „De Storm" van Shakespeare, van „De Cocktailparty" van T. S. Eliot en van „Ifigeneia" van Euripi des, voor het lekenspel dichtte hij drie kerkelijke stukken, tezamen uitgegeven als „Het heilig hout". Voor het Leidse Stu dentencorps schreef hij het waterfeestspel „De Vliegende Hollander" (1930). Ten slotte moet nog genoemd worden het door hem in samenwerking met Anton van Duinkerken vervaardigde spel ,,In Holland staat een huis". Bekend geworden zijn ook zijn vertalin gen van de muzikale legende „De wolf" en van het melodrama „De geschiedenis van de soldaat" (tekst van Raimuz) door Igor Strawinsky. Van onze correspondent in Londen) Vanochtend om negen uur is Derek William Bentley in Londen opgehangen voor een moord, die hij niet zélf gepleegd heeft en die geschiedde een kwartier nadat hij gearresteerd was. Het doodvonnis werd uitgevoerd tegen het advies van de jury in, die bij de uitspraak op gratie had aange drongen en tegen het in het hele land van uur tot uur sterker wordend verzet tegen de executie. De publieke opinie, hoewel verdeeld over de uitspraak van de rechtbank, werd ver rast, toen enkele dagen geleden bekend werd, dat de minister van Binnenlandse Zaken geweigerd had een verzoek tot gratieverlening tot Koningin Elizabeth te richten. De meesten hadden er op gerekend dat het „onherroepelijke" niet zou ge beuren. De beide jongens, de 19-jarige Bentley, en de 16-jarige Craig, welke laatste het wapen droeg en de politieagent had doodgeschoten, waren geen beroeps misdadigers, maar hadden zich met een verziekt brein op een inbrekersavontuur gestort. Bentley wilde, toen Craig hem van huis kwam halen, aanvankelijk niet mee gaan. Toen Bentley reeds door de politie gepakt was, had hij zijn metgezel, die zich op het dak van een pakhuis bevond, in opwinding toegeroepen de politie er van langs te geven. Dit is hem noodlottig geworden. Hij heeft dit avontuur met zijn leven moeten boeten, terwijl Craig, die de schoten loste, voor de doodstraf gespaard werd, omdat hij onder de 18 jaar is. Onder een beklemmende stilte luisterde het Lagerhuis gistermiddag een uur lang naar de betogen van Sydney Silverman en andere Labourleden, die de voorzitter trachtten te bewegen tot een debat over deze affaire, waarvan heel Engeland de laatste dagen vervuld was. Een debat met het doel de minister tot andere gedachten te brengen kon echter niet worden toege staan, en zelfs de motie, waarin om her ziening van het vonnis gevraagd werd, kon niet worden ingediend, omdat zulks in strijd was met het parlementaire gebruik. Het Lagerhuis heeft namelijk nog nooit in zijn geschiedenis een debat toegestaan over een nog niet voltrokken doodvonnis. Het paradoxale is, dat pas na de voltrek king daarvan er over mag worden gedebat teerd. Indien Bentley echter tot levenslang of een andere gevangenisstraf zou zijn veroordeeld, zou het Lagerhuis echter wel degelijk over het vonnis hebben mogen delibereren. Hieruit bleek dus, dat het parlement, dat vooral in Engeland altijd uiting geeft aan heersende verontrusting, machteloos staat tegenover een doodstraf, waaromtrent het algemeen gevoelen is, dat deze op twijfelachtige gronden berust. De mening werd uitgesproken dat zelfs de parlementaire democratie hiermede op het spel staat, omdat het parlement ten allen tijde ministers ter verantwoording dient te kunnen roepen, zeker op een moment dat er iets onherroepelijks dreigt te gebeuren, zoals deze terdoodbrenging. Een evéntueel argument, dat inmenging in de rechterlijke procedure ontoelaatbaar is, werd reeds van tevoren bestreden met de opmerking dat de eindbeslissing over Bentley's lot immers reeds was genomen, zodat van interventie geen sprake zou zijn. Volgens het heersende strafrecht zou echter het parlement geen minister mogen beïnvloeden, wanneer het prerogatief van de Kroon in het geding zou kunnen komen, zoals hier. Dat het Lagerhuis zich niet in de dood straf mag mengen, behalve dan als mosterd na de maaltijd, schijnt ook nog verband te houden met de strijd tegen de Ieren. Er werden namelijk in die onverkwikkelijke periode van de Britse historie zo vele Ieren opgehangen, dat het parlement geen tijd voor iets anders zou hebben gehad indien elke executie in debat zou worden gebracht. Minister Maxwell Fyfe luisterde in diepe ernst naar de sprekers, die een debat trachtten te forceren, maar voerde zelf niet het woord. Er sprak trouwens niemand van de conservatieven. Het was opmerke lijk dat de geweien socialistische minister van Binnenlandse Zaken, Chuter Ede, ook niets zeide, evenmin als Morrison en Attlee. Laatste pogingen Toen er geen uitweg meer bleek te be staan, hebben niet minder dan 200 Lager huisleden een petitie getekend, waarin zij de minister vroegen zelfs nog op het laat ste ogenblik te overwegen de Koningin te adviseren gratie te verlenen. Maar Sir David Maxwell Fyfe bleef bij zijn mening dat zijn beslissing de juiste was. In de petitie werd onder anderen de aandacht gevestigd op de geestelijke gesteldheid van Bentley, die hoewel hij ruim negentien jaar was, psychologisch gesproken jonger te beschouwen was dan Craig. Bentley's vader was gisteren op het departement geweest om te vertellen, dat zijn zoon als kind als gevolg van de bom bardementen zijn woning werd driemaal getroffen uit zijn evenwicht was ge raakt. Ook Craig's moeder had nog getracht de Bentley's bij te staan door voor Derek Bentley pleitende opmerkingen, de laatste dagen gemaakt door haar gevangen zoon, over te brengen. Opstootje Een grote menigte verdrong zich in de afgelopen nacht voor de vroegere woning van Sir David Maxwell Fyfe, om tegen zijn beslissing te protesteren. Toen bleek dat de minister reeds lang geleden verhuisd was, begaven de demonstranten zich naar de woning van Anthony Eden, die plaats vervangend minister-president is. Er ont stond een kleine schermutseling met de politie. Eén persoon werd toegestaan een petitie aan de deur af te geven. Iedereen, ook degenen die het doodvon nis goedkeuren, is begaan met het lot van de familie Bentley, die tot laat in de nacht hemel en aarde heeft trachten te bewegen om hun zoon te redden. De vader van Craig zond een telegram aan de Hertog van Edinburgh met het verzoek de Koningin te laten ingrijpen. Maar de Wet moest haar beloop hebben, hoewel het rechtsgevoel verre van bevredigd is. De Marine-luchtvaartdienst zal in de loop van dit jaar een aantal Sikorsky-55-Heli- coptères uit de Verenigde Staten krijgen. Deze vliegtuigen zullen geleverd worden via het programma van de wederzijdse hulpverlening. De Sikorsky-55 zal gebruikt worden voor reddingswerk op zee. Het toestel kan buiten een bemanning van twee man tien passagiers vervoeren. Het K.N.M.I. deelt mede: Als gevolg van de ontwikkeling van een uitgebreid lage drukgebied boven het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen, komt thans bo ven de oceaan en West-Europa een Weste lijke luchtstroming voor, die de koude lucht ver naar het Oosten terugdringt. In Engeland is het kwik tot boven 10 graden opgelopen en in ons land kwamen van morgen temperaturen voor van 9 graden. In Zuid-Scandinavië werd het doordrin gen van de zachte oceaanlucht voorafge gaan door flinke sneeuwval. Bij Groenland stroomt thans zeer koude lucht uit de poolstreken naar het Zuiden. Op de ocetaan stoot deze koude lucht op een warme luchtstroom afkomstig uit de subtropen. In de frontzöne ontwikkelt zich intussen een nieuwe en vrij actieve de pressie, die in de richting van Schotland beweegt en morgen het weer in ons land zal gaan beïnvloeden. ^X20'Yvo-xTOO'VinooOCX50000000000000000000f XXJOOCXXDOOOOOOqC AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Aanvankelijk matige tot krach tige, later krachtige tot harde Zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 29 Januari Zon op 8.25 uur, onder 17.22 uur Maan op 16.54 uur. onder 8 19 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 Januari Hoog water: 2.56 en 15.10 uur. Laag water: 10.53 en 23.12 uur. Donderdag 29 Januari Hoog water: 3.41 en 15.51 uur. Laag water: 11.37 en 23.54 uur. )^QQ^QQOQQQOocoooooooooooooQooQQootYyQoooooocvwwvN^»~r-»-^'

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1