„Over twintig jaar is Nederland uit de woningnood" Sympathieke schilderkunst van Arie Schouten Honderd jaar Dingier: vijf keer humor Waarschuwing tegen te overijlde bouw IJ mui den Castricum Heemskerk Santpoort Concert door „Vox Humana'' Spoorwegstaking 1903 wordt herdacht Oud-studievrienden „ontdekt" en bedrogen WOENSDAG 28 JANUARI 1953 7 Oud-minister in 't Veld in Beverwijk Mutaties in het bestuur van Doopsgezind Zangkoor Noorse reisplannen bij Beverwijkse huisvrouwen Ouden van dagen vergaderden met hun bond Succes voor SSS-dames Filmavond Beroepen „Advendo" speelt „De Rozenkrans" Arbitrage in het Ommelanden-geschil „Katholieken moeten ook politiek één zijn" Predikant over occulte zaken Heemskerkse LTB besprak onteigeningsproblemen In December bijna 4500 gevallen van varkenspest Nationale schrijfwedstrijd voor schoolkinderen Koopman tot twee en half jaar veroordeeld Voor een aandachtig gehoor heeft het Kamerlid en oud-minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, gisteravond in de bovenzaal van 't Centrum een verhandeling over „gemeente-politiek" gehouden. Volgens hem zou de ergste woningtoestand over twintig jaar in ons land verholpen zijn, indien jaarlijks 20.000 oude woningen door moderne huizen vervangen zouden worden. Ook vernieuwing van het onderwijs achtte hij noodzakelijk, waarbij met de persoonlijke aanleg van ieder kind reke ning gehouden zou kunnen worden. Daar nevens zouden dé gemeenten ook vooral meer aandacht aan de „vrije tijds-beste- ding" moeten gaan schenken door het or ganiseren van tentoonstellingen. Veel dringende zaken De ex-minister begon met te vertellen dat er bij vroeger vergeleken veel ten goede veranderd is maar dat het nochtans de plicht van de leden der P.v.d.A. is om vooruit te blijven zien en plannen te be ramen. „Er zijn veel dringende zaken", aldus de heer In 't Veld, „die de aandacht vragen en waarin de gemeentebesturen goed werk kunnen doen zoals woningbouw, werkloosheids- en ouderdomsvoorziening en het verenigingsleven". Om bij de woningbouw te blijven vond spreker het verkeerd om bijvoorbeeld door te gaan met de bouw van jaarlijks 65.000 woningen. Volgens hem zou het woning tekort in 1960 dan wel volledig zijn opge heven, maar zou het aantal werkelozen met zeker 50.000 gestegen zijn. Daarom achtte hij het wenselijk dat de gemeentebesturen een urgentieprogram zouden opstellen, waarin de opruiming van krotten en andere woningen, stads uitbreidingen, het verdelen van grote werk-objecten als openbare gebouwen en openbare werken over een aantal jaren waren beschreven. „Op dit ogenblik zijn er zeker 800.000 woningen die 50 jaar en ouder zijn", aldus spreker, „en een eerste eis die de gemeentebesturen moeten stel len is voldoende lucht, veel parken én speelplaatsen voor de jeugd". Bij de uit breidingen moet gezorgd worden voor vol doende ruimte voor de industrie, wat mr. In 't Veld vooral voor Beverwijk, dat reeds door de moderne industrie is overspoeld, van toepassing vond. Aangaande het onderwijs vond hij dat ieder in de gelegenheid moest worden ge steld om zich te kunnen ontwikkelen en ontplooien, waarnaast het beschikbaar stellen van studiebeurzen moest worden uitgebreid. Van „Armenzorg" vond spreker dat ver geleken bij vroeger alleen de titel en or ganisatievorm gewijzigd was. Het is de plicht van de P.v.d.A. ook hierin verbete ring te brengen. Ook de gezondheidszorg vond hij in verschillende plaatsen nog slecht. Tenslotte noemde mr. J. in 't Veld de verantwoordelijkheid der gemeentebestu ren zeer groot. „De plaatselijke gémeen- Het Doopsgezind Zangkoor, dat Maandag avond in het repetitielokaal aan de Meer straat zijn jaarvergadering heeft gehouden, kreeg wegens het bedanken van enkele be stuursleden wijziging in de leiding. Het jaarverslag van de heer L. v. d. Wal, secretaris, getuigde van een in hoofdzaak goed verenigingsjaar, zodat de toekomst van het koor met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. Het ledental ging echter iets achteruit, maar het koor heeft een zeer trouwe kern. Het kasverslag van mei. R. van Balen, dat vorig jaar nog een flink nadelig saldo noteerde, gaf nu alle reden tot tevredenheid. In de bestuursvacatures van de heer H. Mol, tweede secretaris en mevrouw C. Wapenaar-Van Haften werd voorzien door de verkiezing van mevrouw Reynierse en de heer G van Eek. In een geanimeerde rondvraag werd be sloten voor de leden een feestavond te houden, waartoe een commissie werd sa mengesteld. De beschermheer dr. Alb. Vis woonde de vergadering bij. Dinsdagmiddag heeft de afdeling Bever wijk en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een druk bezochte ledenvergadering gehouden in Huize „Terpsichore" aan de Zeestraat. Op deze bijeenkomst heeft mevrouw Staal-Van Santvliet een causerie afgesto ken over Noorwegen; meermalen heeft mevrouw Staal dit land bezocht en zij ver telde dus uit eigen ervaring. Een groot aantal lantaarnplaatjes gaf bovendien een uitermate fraai beeld van de fjorden, bergen en ontelbare meren. Ook de Noorse muziek werd door mevrouw Staal toegelicht; met grote aandacht luis terde men naar de muziek van Peer Gynt. In verband met plannen der afdeling om dit jaar een tegenbezoek te brengen aan de Noorse gasten vorig jaar waren de Noorse dames in Beverwijk werd na af loop een bespreking gehouden voor een eventueel tegenbezoek. De afdeling Beverwijk van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft Dinsdag middag in 't Centrum een openbare ver gadering gehouden, waar de bondsvoor zitter, de heer W. van Beek, uiteengezet heeft, hoe de verzorging der oudjes in de loop der jaren is geweest en geworden. Daartoe begon hij bij de vorige eeuw, waar de mensen tot soms tachtigjarige leeftijd werkten en dan overgeleverd werden aan de zogenaamde liefdadigheid. Hierna be landde spreker bij de „Armenwet", waar van de bepalingen nog steeds van kracht zijn en waarvan hij hoopte dat deze nu eens spoedig herzien zou worden. De heer G. J. de Bruin, bondssecretaris, ging uitvoerig na wat er verstaan zou kun nen worden onder „Sociale bevrediging" voor ouden van dagen en men zou kunnen komen tot een verzorgde levensavond. In dit verband wees hij op het belang om zich aan te sluiten bij de bond, die naar zijn zeggen 150 afdelingen met ruim 51.000 leden telt. schap is echter de beste leerschool voor burgerzin en als men de mensen weet te binden dan is het een zegen voor de ge meenschap te werken. Dan zal men de stormen, die we krijgen zullen, kunnen doorstaan", zo besloot oud-minister In 't Veld zijn rede. Namens de afdeling der P.v.d.A. sprak de voorzitter, de heer J. I» Diederik, een dankwoord voor dit boeiende betoog. Bij de in Leiden gehouden diocesane gymnastiekwedstrijden voor het bisdom Haarlem van de Ned. Kath. Sportbond legde de damesgroep le graad van SSS beslag op de 3e plaats in de eerstegraads wedstrijd. Deze groep was door de R.K. Turnkring „Haarlem" naar deze wedstrijden afgevaar digd daar zij bij de onlangs gehouden selectiewedstrijden in de Turnkring „Haar lem" als eerste was geëindigd. Ook de dames 2e en 3e graad alsmede een gemengde heren- groep van SSS werden door de Turnkring „Haarlem" afgevaardigd naar de diocesane kampioenschappen. MARKTBERICHT Andijvie 7995; waspeen 1125; spruiten 1650; prei 2349; knollen 1634; rabarber 3852; boerenkool 2135: groene kool 510; rode kool 59; gele kool 58; uien 1223; witlof 3849. COLLECTE K. A. B. De totale opbrengst der collecte, gehou den tijdens de feestavonden ter gelegenheid van het gouden jubileum der K.A.B. was 714.75. De Algemene instelling voor Kinderbe scherming te Utrecht die als stichting de naam „De Opbouw" draagt, geeft Maan dag 2 Februari in Castricum een filmvoor stelling. In zaal Roozendaal zal de geluids film „Het broze Riet" worden vertoond, een rolprent die het werk van de instel ling in beeld brengt. De kerkeraad van de Castricurnse Gere formeerde Kerk heeft een beroep uitge bracht op de heer J. Banga, theologisch candidaat te Noord-Bergum. Op uitnodiging van de Culturele Com missie der Nederlandse Hervormde Ge meente te Velsen-IJmuiden Oost verzorgt de toneelvereniging „Advendo" Donderdag 19 Februari een toneelavond in het Her vormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Voor deze gelegenheid zal een opvoering worden gegeven van het toneelspel „De Rozenkrans", een bewerking in drie be drijven naar de roman van Florence Barc lay. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: 1 trawler f 32.500; IJM 37 f 11.000; IJM 71 f 6250. Loggers: SCH 135 f 10.000; KW 10 f 5290. Kotters: IJM 230 f900; IJM 213 f 100; IJM 221 f665; IJM 210 f3980; IJM 99 f4460; HD 87 f 9640; KW 35 f 190. De acte, v/aarin De Ommelanden en de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond zich verbinden het tussen hen be staande verschil door arbitrage te beslech ten is thans door beide partijen onder tekend. Het C.N.V. heeft als arbiters aan gewezen oud-minister prof. dr. A. H. M. Albregts, tevens voorzitter, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en prof. mr. M. G. Levenbach. Tot secretaris van de commis sie van arbitrage is door het C.N.V. be noemd mr. A. Borst te Amsterdam. EEN TROTSE HEER C. Dingier, direc teur van de honderdjarige boekhandel van die naam kon gisteravond een stamp vol Kennemer Theater begroeten, waar vele feestgangers op zijn uitnodiging bijeen wa ren om te luisteren naar de voortbrengselen der lichtvoetigste onzer vaderlandse belle- terie: de humor van het korte stukje, het cursiefje, het speelse cabaretlied. Deze avond, die in duplo in een tweede zaal moest worden gegeven om de grote toeloop van belangstellenden te verwerken, werd georganiseerd om he<t eeuwfeest van de boekhandel voornoemd te vieren, maar ook om vijf bekende Nederlandse journa listen een forum te geven in Beverwijk. Dit quintet Eli Asser, Ferd. Langen, Annie Schmidt, „Willem" Witkampf en Simon Carmiggelt heeft voorgelezen ,uit eigen werk en daarmee de twee zalen kos telijk vermaakt. Daar was eerst Asser, die uit zijn bekende reeks „Vaselientjehet dagboek van een baby" reciteerde en de wereld liet bekijken uit de hoek van de kleine wereldburgeres, die het maar zo-zo vindt als de grote mensen zich opwinden in goedbedoelde educatieproblemen. Een droge, haast Engelse humor, eenvoudig, maar bijna sierlijk van taal meet Fred. Langen zich aan en speciaal zijn schets over de lift in de mist is een geslaagd voorbeeld van samengaan tussen een ori ginele clou en een bedaagde, observerende schrijfwijze. Annie Schmidt, de ironiste, die overal de betrekkelijkheid in weet te ontdekken en de taal als speeltuig gebruikt om die betrekkelijkheid puntig weer te geven, was een goede afsluiting van het deel voor de pauze. Nadien heeft Willem Witkampf een paar „Wij bouwen op het ogenblik een nieuw kader op van jonge, actieve mensen. Met dit kader ongeveer 5000 mannen en vrouwen gaan wij vol vertrouwen de volgende verkiezingen tegemoet", aldus de heer S. B. Grass uit Den Haag, hoofd van de afdeling Vorming en Voorlichting der Katholieke Volkspartij. Op een Dinsdag in Castricum gehouden vergadering heeft de heer Grass een lezing gehouden onder de titel: „Schaepman's Erfdeel". Onze politici hebben ook grote dingen verricht. Over de noodwet Drees moet gesproken worden, evenals over de beroemde Joekes gulden, maar het „kwartje" van Romme is men schijnbaar vergeten, zo ook de katholieke bemoeiingen ten aanzien van de P.B.O.", zei de heer Grass. Nog tal van voorbeelden haalde de spre ker aan die het onbetwistbaar bewijs le verden van de door de katholieken betoon de activiteit. In het tweede gedeelte van de vergade ring is de heer J. de Nijs definitief als voor zitter van de afdeling gekozen. Tijdens de in October 1952 gehouden vergadering werd hij als voorlopig voorzitter benoemd. De Hervormde Evangelisatie Vereniging in Castricum heeft Maandag in haar ge bouwtje aan de Dorpsstraat een contact avond belegd, waar ds. J. Veldkamp uit Hilversum een lezing hield over het on derwerp: „In de macht de demonen". Ter inleiding las de spreker enige gedeelten uit de Bijbel voor en hij putte daaruit ook verder zijn gehele betoog. Spreker zeide, dat spiritisme, magnetisme, waarzeggerij en wat al niet meer, gerangschikt moeten worden onder het alles omvattende occul tisme. In de regel is de mens geneigd om een grote waarde aan deze dingen te hech ten, hij verliest het geloof in de Heiland, waardoor Satan de gelegenheid krijgt zijn verderfelijke invloed op de mens uit te oefenen. Als enige uitkomst wees de spre ker, naar wie de aanwezigen geboeid luis terden, op het kruis van Christus. Na de pauze had men gelegenheid tot het stellen van vragen, waar een druk gebruik van werd gemaakt verhalen van de politierechter verteld en hij droeg met Annie Schmidt ongetwijfeld het meest en het best voor. Tenslotte be klom Simon Carmiggelt slaperig zijn woor dengebouwtjes, die zo verrassend goed de dingen des dagelijksen levens omkleden. De heer Dingier was in zijn inleiding blij met al die belangstelling en herinner de nog eens aan de historie van zijn zaak, die honderd jaar geleden met een oliepitje als étalageverlichting en aangeklede tur ven inplaats van winkelvoorraad begon. Hij kondigde voorts aan, dat Woensdag over een week van 3-5 uur een receptie wordt gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. J. F. De jaarvergadering van de LTB, afdeling Heemskerk, die in de zaal van Gebr. Dam werd gehouden, was vermoedelijk door het belangrijke probleem dat er is besproken, goed bezocht. De voorzitter, de heer Th. Bruijn, deelde in zijn openingswoord mede, dat de agenda moest worden omgezet, omdat de spreker de heer J. Tel van het hoofdbestuur van de LTB nog op een andere vergadering moest spreken, zodat deze direct het woord kreeg. Hij hield een inleiding over „Problemen rond de uitbreidingsplannen." Hiermede wordt bedoeld de onteigening van gronden, toebehorende aan agrariërs, ten behoeve van de woningbouw. De laatste tien jaren, aldus de heer Tel, is de bevolkingstoe neming zodanig geweest, dat steeds meer grond moet worden gebruikt voor de woningbouw. Dit is een algemeen belang. Aan de andere kant is het echter zo, dat wij, agrariërs, van deze grond moeten be staan. En al krijgen we dan ook een ver goeding, wij moeten toch uitzien naar een andere broodwinning. Spreker wekte de aanwezigen op, om, indien hun grond door onteigening wordt bedreigd, zich tijdig van deskundige hulp te voorzien. Van het bestuur waren aftredend de heren G. Koper en Jb. Vessies. Aangezien geen tegencandidaten waren ingekomen, werden zij evenals de voorzitter bij accla matie herkozen. Wanneer u door een kunstwerk getroffen wordt, zult u zich er zelden onmiddellijk rekenschap van geven, welke eigenaardig heden en kwaliteiten de schoonheidsont roering bij u opgewekt hebben. Een schil derij dat vooral door zijn picturale eigen schappen van vorm en kleur de verbeel ding op de beschouwer overbrengt, doet dit als het ware in een taal die wèl tot ons spreekt, maar waarvan wij de grammatica en de zinsbouw niet doorzien. Degene die tot taak heeft aan een ander te vertellen of (en waarom) hij een schil derij al of niet mooi vindt, kan niet stil blijven staan bij het vaststellen van het feit dat hij door het werk wel of niet getroffen werd. Hij is verplicht na te gaan met welke middelen de gevoelens van de kunstenaar op de beschouwer zijn overgebracht. Hij zal zelfs dingen moeten ontdekkèn, die de kunstenaar zich tijdens het scheppen nau welijks bewust is geweest. De schilderijen van Arie Schouten, die van heden tot 15 Februari in het Huis van Looy zijn tentoongesteld, plaatsen mij na drukkelijk voor deze taak, die ik echter graag aanvaard, daar zowel de eerste aan blik als een langduriger beschouwing van het werk mij veel vreugde hebben ge schonken. De primaire indruk van deze schilde rijen wordt opgeroepen door een heldere kleurstelling, die nimmer in bontheid ont aardt. Een zuiver afgewogen samenklank Aangemoedigd door het succes van een reeds eerder gegeven concert met een opera-program-na heeft ook ditmaal de gemengde zangvereniging „Vox Humana" na de pauze composities uitgevoerd van Wagner, Gounod, Verdi en Donizetti. Evenmin ontbraken de vertegenwoordigers der lichte muze: Léhar, Lortzing, Millöcker en Zeiler. Fris en spontaan zong „Vox Humana" de wals uit „Faust", strak-rhythmisch klonken de edele accoorden van het Pel grimslied, dat een der hoogtepunten is uit „Tannhauser". De mannenstemmen deden nergens geforceerd aan ofschoon het aan tal tenoren niet groot is. Voor de pauze liet directeur Heruk J. Arisz uit Cherubini's „Requiem" de dris mooiste delen zingen: Introïtus, Kyrië en Dies Irae. Dit Requiem behoort tot het beste werk van deze componist, die een der grootste oontrapuntisten is geweest van alle tij den. De ernst en de bezonkenheid van zijn muziek heeft haar bij uitstek geschikt ge maakt voor de kerkelijke kunst. De stille smart van het Introïtus en het Kyrie, de felle schildering der verschrikkingen van de Dag des oordeels in het Dies Irae stel len nog eisen aan de vertolker. Arisz heeft dat wel begrepen. Met veel muzika liteit leidde hij zijn zangers en zangeres sen, die devoot en prachtig homogeen van klank de eerste delen van deze doodenmis ■gezongen hebben. Het star-rhythmische motief en de diubfoel-contrapuntisehe door werking ervan in het Dies Irae heeft hij voortreffelijk laten weergeven, zodat „Vox Humana" een artistiek verantwoorde cli max wist te bei-eiken, die bewondering af dwong. De begeleiding was echter beslist te hard en daardoor storend. Annde Schoen, de op de concerten van „Vox Humana" graag gehoorde medewerk ster, boeide het in goede getale aanwezige auditorium opnieuw met haar glansvol sopraan-geluid in de puntige aria uit „De wapensmid" en het bekende Viljalied uit „Het vrolijke weeuwtje". Haar toelichtend babbeltje bij de uit te voeren nummers geeft de bezoekers een betere indruk van wat er komen gaat. De tenor Gerard Hurkmans, wiens muzi kale talenten reeds meermalen in deze kolommen geprezen zijn, bereikte in de aria uit „Der Bettelstudent", dat het geestdriftig gestemde publiek hem minu tenlang toejuichte. Ook de duetten met Annie Schoen waren dank zij beider uit nemende zang doorslaande successen. „Vox Humana", een der oudste zang verenigingen in deze gemeente, bleek met deze alleszins geslaagde uitvoering nog niets van haar luister te hebben ingeboet. Dat het koor daarenboven van de Sant poortenaren terecht de zo zeer noodzake lijke sympathie b'j het uitoefenen van zijn culturele taak in dit deel der gemeente ge niet, is Dinsdagavond in „Zomerlust" weer eens overduidelijk gebleken. A. J. VAN DER WEIJDEN van warme en koele kleuren, goed op elkaar afgestemd en met grote levendig heid geplaatst, stimuleren de opwekkende kracht die van dit werk uitgaat. Met deze middelen brengt Arie Schouten een warm en hartelijk levensgevoel op ons over. Een voudige buitenwegen met een paar woon wagens, een groepje huizen, een telefoon paal, of een interieur, een kind met een stuk speelgoed, de schilder met een ruiker tje bloemen in de hand, andermaal met een pijp in de mond, of zich een ogenblik af wendend van het schilderij, waaraan hij bezig is dit zijn de motieven van zijn schilderij. In de blik van een spelend kind merkt Schouten de heldere verwondering op, die de kleine mensjes eigen is. Maar ook in een stilleven met enkele vruchten en een fles leeft de vreugde van de mens die in dingen en voorwerpen iets geheel nieuws weet te ontdekken. Zelfportret door Arie Schouten, op de tentoonstelling in het Huis Van Looy te Haarlem te zien. Dat Arie Schouten ook een uitstekend tekenaar is, kunt u gewaar worden in de bovenzaal, die geheel gevuld is met schet sen en tekeningen. Wederom zijn het meestal krabbels naar kinderen, snel ge noteerd, maar merkbaar pas na een lang durige observatie vastgelegd. Toen ik enige tijd geleden voor het eerst een kleine tentoonstelling van het werk van Arie Schouten in IJmuiden mocht zien en bespreken, besloot ik met de wens naar voren te brengen dat de schilder er eens toe zou overgaan zijn schilderijen ook in een andere omgeving te laten zien. Nu hij dit in Haarlem gedaan heeft, hoop ik dat op zijn expositie in het Huis van Looy veel bezoekers zullen komen en dat deze mijn sympathie voor deze schilderkunst, die van een moedige levensaanvaarding getuigt, mogen delen. OTTO B. DE KAT De Staatscourant bevat een opgave van besmettelijke veeziekten in December 1952. Daaruit blijkt dat mond- en klauwzeer in Friesland op één besmette boerderij voor kwam. Het aantal besmette boerderijen was in Drente 1, Overljsel 2, Gelderland 18, Utrecht 1, Noordholland 8, Zuidholland 43, waarvan 22 nieuwe gevallen, Zeeland 3, Noord-Brabant 60, Limburg 8. Totaal voor het land 145 besmette boerderijen, waarvan 124 nieuwe gevallen. Varkenspest kwam voor in G> oningen bij 47 nieuwe aangetaste dieren, ia Fries land 20 oude gevallen, Overijsel 99 nieuwe gevalllen, Gelderland 233 waarvan nieuw 227, Utrecht 978, waarvan nieuw 627, Noordholland 195 waarvan 145 nieuw, Zuidholland 2010 waarvan 749 nieuwe ge vallen, Zeeland 19 waarvan 15 nieuwe, Noord-Brabant 769 dieren waarbij 84 nieuwe gevallen, Limburg 111 dieren waarvan 28 nieuwe gevallen. Totaal waren er in December 4481 aan getaste dieren op 176 bedrijven, waarvan 2021 nieuwe gevallen op 92 bedrijven. De pseudo-vogelpest kwam voor in Gro ningen op 3 bedrijven, in Friesland op 1 bedrijf, Drente 1 Overijsel 2, Gelderland 4, Ujrecht 2, Noo.dholland 8, Zuidholland 2, Noord-Brabant 2, Limburg 1. Natte piek. De Willy (SCH 7), die tijdens de laatste visreis water in de vootpiek kreeg, is op de helling genomen voor een reparatiebeurt. Deze week is het vijftig jaar geleden dat ae Spoorwegstaking werd geproclameerd. Ter gelegenheid van dit feit zal op 6 Februari in het Concertgebouw te Amster dam een herdenkingsbijeenkomst worden georganiseerd door de Amsterdamse Be- stuurdersbond en de Nederlandse Vereni ging van Vervoerspersoneel. Als sprekers treden op de heer H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V., en de heer Braambeek, van de Nederlandse Vereniging van Ver voerspersoneel. De spoorwegstaking van 1903 werd ge proclameerd uit solidariteit met de Amster damse havenarbeiders. Deze leefden reeds enige jaren op gespannen voet met hun werkgevers. De laatsten namen slechts on georganiseerde arbeiders in dienst, terwijl de georganiseerden werden geweerd. De eis werd gesteld alleen georganiseerde arbeiders te werk te stellen. Om deze eis kracht bij te zetten, werd bij het Blaauw- hoedenveem en het Vrieseveem te Amster dam een staking uitgeroepen. In de avond uren van de 29ste Januari 1903 verklaarde een vergadering van spoorwegpersoneel zich solidair met de stakende havenarbei ders. Zij wensten geen „besmet werk" te verrichten. Besloten werd op het eerste sein van de Nederlandse Vereniging van Spoor, en Tramwegpersoneel het werk neer te leggeq. Er zouden op de Rietlanden geen wagons meer worden gerangeerd naar de veemgebouwen. Het stakingssein volgde in de ochtend uren van de 30ste Januari. Op alle Amsterdamse stations werd het werk neergelegd. De stakingsgolf verbreidde zich hierna snel over het gehele land, nadat was besloten de staking behalve in de hoofdstad door te zetten op de stations, die van vitaal belang voor het spoorwegverkeer werden geacht. De spoorwegdirecties, overrompeld door de stakingsacties, zwichtten voor de eis van de spoorwegarbeiders. Twee dagen na het uitbreken van de solida- riteitsstaking was het spoorverkeer in Nederland weer normaal. Op 2 Februari was ook de staking voor de haven arbeiders gewonnen. Het spoorwegverkeer keerde in normale banen terug, maar de spanningen bleven. Er rees ditmaal van de zijde der arbeiders verzet tegen de door de regering van dr. Abraham Kuyper ingevoerde wetten, die het stakingsrecht moesten beperken. De arbeiders noemden deze wetten „dwang- wetten". De gemoederen werden dusdanig verhit, dat van afkoeling practisch geen sprake meer kon zijn. Op 6 April 1903 be sloten de georganiseerde spoorwegarbeiders het werk neer te leggen. Twee dagen later proclameerde het „Comité van Verweer" (tegen de dwangwetten) een algemene werkstaking. Deze staking werd een fiasco. Ruim een halve dag later moest zij worden geannuleerd, nadat was gebleken dat de arbeiders niet algemeen aan de oproep ge hoor hadden gegeven en nadat de Tweede Kamer deze wetten met 81 tegen 14 stem men had aangenomen. Volgende maand zal een nationale schrijfwedstrijd worden gehouden voor de leerlingen der zesde klassen der lagere scholen. Deze wedstrijd wordt georgani seerd door de „Vereniging van Leraren Schoonschrijven M.O., Stenografie „Groo- te" en Machineschrijven", en is vooral be doeld om de belangstelling voor het vak schrijven te verhogen. Er bestaat voor deze wedstrijd zeer grote belangstelling. Reeds zijn 200 prij zen beschikbaar gesield door verschillen de vulpenfabrieken, uitgeverijen en druk kerijen, en hebben veje leden van de bo vengenoemde vereniging zich aangemeld om assistentie te verlenen bij het contro leren van de tienduizenden schrijfproeven, die verwacht worden. Alle soorten schrift zijn welkom, aldus de voorwaarden voor deelneming. Er zal alleen gelet worden op het schoonheids karakter. Snelheid speelt bij deze wed strijd geen rol. Wel moeten leestekens en dergelijke streng in acht worden genomen. De wedstrijd wordt in klasseverband ge houden, onder toezicht van de onderwij zer. De deelnemers moeten twee couplet ten schrijven van „Alle man van Neer- lands stam". De Amsterdamse rechtbank heeft de in Indonesië geboren en thans in Nederland verblijvende 44-jarige koopman J. A. A., die beschuldigd werd van oplichting voor duizenden guldens, veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek en met voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. Zijn medeverdachte, de 39-jarige Am sterdamse koopman J. de V. werd één jaar met aftrek opgelegd. De eerstgenoemde, die reeds zeven keer veroordeeld is, had volgens de tenlaste legging in een bibliotheek te Delft in een studentenalmanak de namen opgezocht van mensen, die daar dertig tot veertig jaar geleden hadden gestudeerd en in telefoon boeken hun huidige adressen opgezocht. Hij belde hen op, vertelde hun, dat hij een oude studievriend was, teruggekeerd uit Indonesië, dat hij een kunstschilder bij zich had (voor wie zijn medeverdachte fun geerde), dat hij een schilderij van hem wil de kopen, doch niet over contanten be schikte en tot slot verzocht hij zijn slacht offer hem enig geld voor te schieten, waarvoor zij als borg een schilderij in on derpand kregen. Velen zijner „voormalige studievrienden" liepen er in, leenden hem geld, maar za gen daar nimmer een cent van terug en bleven opgescheept zitten met een waarde loos schilderijtje. Volgens opgave van de hoofdverdachte zelf hadden zij op deze wijze f60.000 in de wacht weten te slepen. De als schilder fungerende medeverdachte ontkende van dat bedrag de helft te hebben ontvangen. Zijn strafregister was tot nu toe blanco. Drijvende brandspuiten storten massa's Water in de brandende „Empress of Canada", het 20.000 ton metende schip van de Canadian Pacific Lijn, dat in 'hét Gladstone Dok te Liverpool op onverklaarbare wijze in brand raakte en ten slotte kapseisde. De Koninklijke Noord- en Zuid Hol landse Redding Maatschappij heeft uit Bar celona van een Spaanse rederij f 1000 ont vangen, als bewijs van erkentelijkhe;d voor de uitnemende diensten, die de r' ïgboot Insulinde onder schipper Klaa rp \-s aan het Spaanse s.s. Sac Badalon jft be wezen, toen het tijdens de zware rm van 7 November 1952 in ernstig gevaar verkeerde op de Lauwersgronden bij Schiermonnikoog.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3