Beslissing over verlenging dividendstop aangehouden EEUWFEEST GESLOTEN A Trieste ontknoping van de zaak-Vrijman Het Hek van de Dam Ter herdenking van de dichter M. Nijhoff, de bezieler van de realiteit Chefarine 4 Eerste Kamercommissie herriep haar rapport op grond nadere inlichtingen 4 beroemde genees- middelentegengriep K.A.B. uit ongenoegen over hogere melkprijs 3 EERSTE KAMER het moderne interieur Agenda voor Haarlem Vermoedelijke dader van Heerlense inbraak gepakt Zeemansgraf Ernstige vragen Rustige mensen Het specialistenconflict WOENSDAG 28 JANUARI 1953 (Van onze parlementaire redacteur) De beslissing over verlenging van de dividendstop tot eind 1953 is tot de volgen de week Dinsdag aangehouden. Er waren niet alleen tegenstanders van de verlen ging, maar ook leden die bezwaren gingen maken, nadat mr. Pollema (C.H.) een juri dische puzzle had opgeworpen. Hij zei dat het niet mogelijk is voor een minister de nalatenschap van zijn voorganger onder het voorrecht van boedelbeschrijving te aanvaarden. Zo zat dus minister Van de Kieft, die als senator de dividendbeperking had bestreden, met het nog van prof. Lief- tinck afkomstige wetsvoorstel om haar te verlengen. Volgens mr. Pollema was het niet mogelijk een wet, die tot 31 December 1952 rechtskracht bezat, nu nog met een jaar te verlengen. Het ontwerp was zijns inziens te laat in de Eerste Kamer inge diend. Mr. Teulings (KVP) behoorde tot die leden van de KVP-fractie, die accoord konden gaan met het voorstel. Hij zou overigens 's ministers antwoord op het juridisch betoog van mr. Pollema af wachten. De heer K a p t e y n (P. v. d. A.), die het belang wenste te belichten van de groep, waartoe hij zelf behoort directeuren, commissarissen en aandeelhouders van naamloze vennootschappen herinnerde aan de periode 19181925, zonder divi dendstop, zonder hoge belastingen, toen er grote winsten werden gemaakt, waardoor de ondernemingen hoge dividenden konden uitkeren. Toen kon men een beroep doen op de kapitaalmarkt. In deze tijd waarin 1500 millioen voor defensie nodig is, achtten de heer Kapteyn en zijn politieke vrienden 't niet verantwoord de dividend stop af te schaffen. De loonstop beoogde naast consumptiebeperking onder meer be vordering van de investering; de dividend stop was als aanvulling hiervan te be schouwen. Aan werkend Nederland mocht in het licht der omstandigheden dit offer gevraagd worden. Jammer genoeg blijken echter andere groepen er zo niet over te denken. Hierna sprak mr.Eegout (KVP) namens dat deel van zijn fractie, dat tegen het aanhangige ontwerp is. Zoals de om standigheden thans zijn bestaat er volgens dit Kamerlid geen aanleiding de dividend beperking te handhaven. Een dwingend verband met de andere na-oorlogse maat regelen, bestond er zijns inzien niet. Het inwinnen van een advies van de Sociaal-Economische Raad, om deze als een soort politieke vluchtheuvel te gebruiken, achtte mr. Regout ongewenst. Prof. Molenaar (VVD) wenste de dividendbeperking te doen eindigen. De bittere noodzaak, die in 1949 wellicht be stond, om een dergelijke maatregel te aan vaarden, ontbreekt thans. Prof Hellema (A.R.) kon geen psy chologische, ten hoogste een pathologische reden bespeuren om de dividendfoeperking nog met een jaar te verlengen. Men moet het oordeel daarover niet aan een orgaan als de Sociaal-Economische Raad overlaten, die men aldus tot een Derde Kamer zou maken. ADVERTENTIE In verband met de feestelijke herdenking van ons op Zaterdag 31 Jan. en de voorbereiding van de expositie zijn wij op Donderdag en Vrijdag 29 en 30 Januari COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorisstraat 13-17 HAARLEM WOENSDAG 28 JANUARI Stadsschouwburg: „Als 't kindje binnen komt" (Haagse Comedie), 8 uur. Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 104: Ds. G. J. Waarden burg geeft reisindrukken over Zwitserland, 8 uur. Cuitura: Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, 8 uur. Ned. Ver eniging van Spiritisten „Harmonia", gene zingsdienst, 8 uur. Brinkmann: Vereniging voor Paedagogiek, dr. A. Sunier spreekt over „Conflicten", 8 uur. Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De gro tere wereld", 8 uur. Kapel Minahassastraat: stichting „Petra", 8 uur. Frans Hals: „Servus Wien", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Bleke Bet", ale leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Studentenliefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Operatie Cicero", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Aan de Rivièra", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Othelo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Olivier Twist", 18 jaar, 8.15 uur. DONDERDAG 29 JANUARI Frans Hals: „Servus Wien", alle leeft., 2 30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Bleke Bet", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Studentenliefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Operatie Cicero", 14 jaar, 2, 415, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle' leeft., 2, 7 en 9.15 uur. City: „Aan de Rivièra", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Othello", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Met eervol ontslag", 14 jaar, 8.15 u. Tenslotte betoogde de heer G e u g j e s (comm.), dat onder deze regering de ar beiders een slecht, de kapitalisten een heerlijk leven leiden. Hij zou vóór het ont werp stemmen. Minister Van de Kieft zei ten aanzien van mr. Pollema's juridische puzzle, dat de bestaande wet gaat over dividenden over het boekjaar eindigende voor 31 December 1952. Als men dus in 1953 een wet tot stand brengt gelijk nu geschiedt die de dividenden betreft welke worden uitgekeerd over het boekjaar dat eind 1953 eindigt, is dat helemaal in orde. Overigens beschouwde de minister de dividendbeperking, die in hoge mate de zelffinanciering had bevorderd, als een van de geniale maatregelen, door zijn voorgan ger prof. Lieftink, genomen. Bovendien bracht zij meer stabiliteit in de dividenden. Men meent dat zonder dividendstop ge makkelijker risico-dragend kapitaal te ver krijgen zou zijn, enig redelijk bewijs hier van valt niet aan te voeren. Als men het loon beperkt, moet men het dividend eveneens beperken. De bewering, dat er sterke drang bestaat tot een vrijere loonpolitiek, wordt door de werkelijkheid geenszins bevestigd. Huurverhoging is er ook nog niet. De minister achtte het van groot belang, mede voor de continuïteit in het bedrijfs leven, de dividendbeperking met één jaar te verlengen. „De fracties in de Eerste Kamer mogen vrij staan ten opzichte van de richtlijnen, ik heb ze bij mijn toetreding tot het kabinet aanvaard," zei minister van ae Kien. „Als fatsoenlijk man heb ik mij te hou den aan die richtlijnen. Daarin staat onder meer, dat de regering gelegenheid moet hebben over de kwestie van de al of niet handhaving van de dividendbeperking het advies van de Sociaal-Economische Raad in te winnen." Bij de replieken bleek mr. Pollema (C.H.), wat zijn juridische bezwaren be treft, door de minister niet overtuigd te zijn. Dr. Rip (A.R.) deelde mede, dat een groot deel zijner fractie wel bereid was de regering gelegenheid te geven het advies van de Sociaal-Economische Raad in te winnen. Hij gaf in overweging het ontwerp aan te houden tot de volgende vergadering. Minister Van de Kieft ging hiermee accoord. Volgende week Dinsdag zal de senaat over het ontwerp beslissen. Haagse jeeppolitie zette zijn auto klem De Haagse politie is er gistermiddag in geslaagd de man te arresteren, die de ver moedelijke dader is van de Zondag ge pleegde inbraken in de kantoren van het fonds voor sociale instellingen der Staats mijnen en de Gemeentelijke Volkscrediet- bank te Heerlen. Zoals is bericht, werd deze man op he terdaad betrapt toen de secretaris van het bovengenoemd fonds onverwachts een bezoek bracht aan zijn kantoor. De inbre ker bond de secretaris vast op een stoel en reed tenslotte weg in een auto, die voor de bewuste kantoren stond geparkeerd. Dank zij het feit, dat de politie van Heer len het signalement van deze auto door het hele land had verspreid, werd deze door twee Haagse jeep-agenten opgemerkt, toen zij in de Grote Marktstraat irv Den Haag geparkeerd stond. Zij bleven in de omgeving en zagen na enige tijd twee mannen uit een café komen die zich naar de bewuste wagen begaven en wegreden. Een eind verder in de Grote Marktstraat reed de politiejeep de wagen klem, waar na de agenten met getrokken pistolen de beide inzittenden arresteerden. De agenten hadden deze voorzorgsmaatregel genomen, omdat men wist, dat de gezochte in 1949 al eens was aangehouden en toen in het bezit bleek te zijn van vuurwapenen. Een der inzittenden bleek de 26-jarige W. F. M. uit Heerlen te zijn, wiens signalement overeenstemde met dat van de in Heerlen betrapte inbreker. De Heerlense politie verwacht, dat dank zij zijn aanhouding ook een aantal andere, de laatste tijd in Heer len en omgeving gepleegde inbraken zal kunnen worden opgehelderd. De tweede inzittende van de auto was de 26-jarige huisschilder J. P. IC. uit Den Haag. Beiden zijn overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar werd onderzocht of K. iets met de zaak te maken heeft gehad. OP de voorpagina van deze courant heeft men het reeds door de radio verspreide bericht in zwart op wit bevestigd kunnen zien: M. Nijhoff, een der belangrijkste Ne derlandse dichters van deze tijd, is in zijn woning te 's Gravenhage nog vrij onver wacht, hoewel zijn vrienden wisten dat de dood hem ieder ogenblik overvallen kon, overleden. Voor de generatie van letter kundigen, die in de laatste jaren voor de tweede wereldoorlog aan het woord kwam, was hij zonder enige twijfel de toonaan gevende wegwijzer. Zijn invloed was, ook al bestond er zelden aanleiding om van nabootsing te spreken, in tal van toen ver schenen bundels merkbaar, het sterkst in de publicaties van Ed. Hoornik,-die later op een zeer persoonlijke wijze uiting gaf aan zijn dankbaarheid jegens Nijhoff en zijn verbondenheid met diens „warme ver zen, waarmee ik inslaap en wakker word, leef en werk, tot stilstand en stilte kom. Het is inderdaad niet goed mogelijk om anders dan op een dergelijke rechtstreekse manier uiting te geven aan de gevoelens, die zijn heengaan in ons wakker roept. Nog bewaar ik thuis het schrift, waarin ik als jongen van amper zeventien jaar in de leeszaal van de Stadsbibliotheek de verzen van Nijhoff overschreef, toen ik zijn eerste bundels het is vreemd te bedenken, dat het er eigenlijk maar drie of vier in totaal zijn geworden niet betalen kon. Zijn „Nieuwe Gedichten" en hele gedeelten van het daarin opgenomen epolyrische „Awa- ter" ken ik uit het hoofd. Vaak heb ik ze in mijn kamer herlezen. Ze doen altijd weer, om zijn eigen woorden uit „Gedach ten op Dinsdag" aan te halen, het diepste wat een ding kan doen in het menselijk In Korea nemen de Amerikanen op het ogenblik proeven met een nieuwe uitrus ting, die speciaal is ontworpen om de soldaten tegen de barre koude van de Koreaanse winter te beschermen. Bij dit pak past men het principe van de ther mosfles toe, waardoor de lichaamswarmte van de buitenlucht geïsoleerd wordt. De schoenen zijn volgens het zelfde principe gemaakt. De zaak-Vrijman in de Eerste Kamer heeft gisteren een trieste ontknoping ge kregen. Deze oud-rijksbouwmeester is tientallen jaren geleden ontslagen nadat hij wegens fraude was veroordeeld. De om standigheden waaronder dit feit werd ge pleegd waren van dien aard dat het hem eigenlijk niet geheel kon worden aange rekend. De heer Vrijman heeft sindsdien steeds getracht eerherstel te verkrijgen, onder meer door een adres aan de Eerste Kamer. Onlangs heeft een Kamercommis sie over dit adres rapport uitgebracht. De commissie stelde onder meer voor de re gering te verzoeken, alsnog na te gaan, in hoeverre het mogelijk is, alsnog eervol ontslag aan de heer Vrijman te verlenen. De voorzitter der commissie voor de verzoekschriften, mr. Wendelaar (V. V.D.) heeft gistermiddag een nader ver slag uitgebracht. Daarin zegt hij dat korte tijd na de openbare behandeling in de Ka mer de commissie een aantal gegevens zijn verstrekt, welke haar noodzaken haar ver slag terug te nemen en wijzigingen te bren gen in haar conclusies. Haar is namelijk uit een haar overgeleg de correspondentie gebleken, dat de heer Vrijman in de bezettingstijd wel degelijk heeft getracht, niet alleen bij de bezetter doch ook bij de N.S.B. en andere aanhan gers van de nationaal-socialistische ideo logie, eervol ontslag, eerherstel en schade vergoeding te verkrijgen. In deze correspondentie noemt de heer Vrijman zich nationaal-socialistisch Ne derlander en lid van de Germaanse S.S. in Nederland. Voorts uit hij daarin grove be schuldigingen aan Koningin Wilhelmina, aan enige met name genoemde ministers en aan de Bisschop van Haarlem en dringt hij aan op een onderzoek van zijn zaak, waarbij hij zegt dat „de eer der nationaal socialistische beweging" in het geding zou zijn. De correspondentie is gevoerd met Mus- sert, door adressant herhaaldelijk aange duid als „leider van het Nederlandse volk" en de nationaal-socialistische secretaris generaal van het departement van Finan ciën, Rost van Tonningen. Voorts is ge bleken, dat hij zijn belangen heeft bepleit bij een Duitse ambtenaar voor personeels aangelegenheden van de „General-Kom- missar für Verwaltung und Justiz." Dit alles staat blijkens deze in het bezit der commissie gestelde authentieke stuk ken onweerlegbaar vast. De commissie handhaaft in zoverre haar betoog, dat het beleid der regering met be trekking tot de zaak-Vrijman vóór 1940 te wensen heeft gelaten. Verder adviseert zij ten aanzien van het adres-Vrijman over te gaan tot de orde van de dag, daar zij van mening is, dat het beleid en de gedra gingen van adressant gedurende de bezet tingstijd een Nederlander onwaardig zijn geweest, nog daargelaten, dat de heer Vrij man zich niet heeft ontzien, de commissie voor de verzoekschriften tijdens het on derzoek van zijn zaak niet naar waarheid voor te lichten. De heer Al gr a (A.R.) dankte de com missie. De zaak is zo triest, pijnlijk en be schamend geworden, dat niet beter gedaan kan worden dan over te gaan tot de orde van de dag. Zonder hoofdelijke stemming besloot de Kamer hiertoe. hart: ze veranderen de eenzaamheid. Mijn liefde voor zijn werk bracht mij tot een verering van zijn persoon, zodat ik mij in de schaarse gesprekken die ik met hem mocht voeren, hoe welwillend en charmant hij zich ook gedroeg, steeds bevangen voel de door een eerbiedige schuchterheid, al verscheen hij voor mij als de vreemde man in de doodstille straat uit „Het uur U" ge woon lopend, met schoenen aan. Evangelisch realisme DIT alles vermeld ik, omdat voor mij de verzen van Nijhoff, waarvan de in houd, juist omdat ze zo uiterst eenvoudig zijn, zo moeilijk in verklarende begrippen is weer te geven, zonder meer voldoende blijven. Het liefst zou ik er hier een stuk of tien voor u overschrijven, beginnend met „Het kind en ik" of „Het lied der dwa ze bijen" en waarschijnlijk door de over vloed van innige schoonheid niet goed we tend welke nog meer te kiezen. Maar de lezer heeft recht op uitleg en op de gebrui kelijke plaatsbepaling van de dichter in de ontwikkelingsgang van de Nederlandse let terkunde, waaraan hij onmiskenbaar een eigen geluid heeft toegevoegd. Natuurlijk is dat onder dwang der droeve gelegenheid en in kort bestek niet goed mogelijk. De eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat ik voor de hiernavolgende beschouwing veel heb ontleend aan het meesterlijke opstel van Cola Debrot, dat in een der eerste nummers van het tijdschrift Criterium verscheen. Zijn betekenis als overgangsfiguur Nijhoff debuteerde in „De Beweging" van Albert Verwey schuilt voornamelijk in zijn geleidelijke groei tot wat Debrot noem de: evangelisch realisme, de erkenning van dood en leven als elkanders tweelingzus ters. Door de vaak ontstellende tegenstrij digheden van het bestaan als functies van elkaar te beschouwen, beantwoordde hij aan het levensgevoel van een onder de rook van puinhopen in wanhoop volwassen geworden generatie. Waar alle oude syste men in scherven vielen, zag hij in de hem eerbied inboezemende gewone dingen de verzinnebeelding van een toekomstige orde. Het volledigst heeft hij deze mogelijke ver binding tussen een zoet, maar verloren wel eer en een vernieuwende toekomst laten, uitspreken door Eva, de symbolische moe derfiguur uit zijn prachtige Kerstspel: „Het Paradijs wordt door het vlammend zwaard bewaakt, maar nieuw heil is op til! Waar schuw de mensen, ster, beweeg hen hier naar toe, trek hen van heinde en ver". Dit proces van verzoening der elementen, die in zijn eerste bundel „De Wandelaar" van 1916 nog cynisch als scherpe tegen strijdigheden werden gevoeld, voltrok zich geleidelijk. Het dualisme van Christelijk verlangen en zinnelijke natuurkracht „ziende hoe dieper het bloed is dan de he mel hoog" bracht hem tot een neo-rea- listische levensaanvaarding, waarbij door middel van bijna magische associaties het streven naar het hogere werd gekoppeld aan de werkelijkheid. Ik geloof dat Hoornik de eerste was, die Nijhoff als de poëtische ADVERTENTIE Chefarine „4" werkt krachtiger, sneller en doeltreffender, want elk tablet be vat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. n 'n 4ije doet wonderen.' Er staat weer een mooie bonk Amster dams leven te verdwijnen, vrienden. De nieuwlichters in de gemeenteraad heb ben na een discussie van slechts 27 jaar hun malle plan voor een tunnel onder het IJ er doorgedreven, zónder dat dus iemand de tijd heeft gehad er eens rus tig over na te denken of er een ampele discussie over te voeren. Zonder dat er gelegenheid is geweest om in commissie vergaderingen deze zaak van gewicht eens van alle kanten te bekijken. Het is er gewoon doorgejaagd vrienden, zoals er tegenwoordig zoveel wordt doorgejaagd, zoals ook onze wingewesten er zijn doorgejaagd en onze belasting centen. Over centen gesproken, weet u, dat dit dwaze plan een 7,4 milliard gaat kosten, genoeg om een koperen brug te bouwen, die desgewenst naar Purmer- end door had kunnen lopen. Maar nee, het moest een tunnel wezen. EN HIERVOOR MOETEN DIE MOOIE AMSTERDAMSE PONTEN WIJKEN. Het is voor ons als warm-voelende leden van een zeevarende natie gewoon om te grienen. Daar gaan ze straks, die propere bodems met het koperwerk nog knap in de Brasso, weemoedig fluitend uit hun zware misthoorns naar een voor tijdig zeemansgraf. Voor het laatst zullen dan de zware machines de schroeven doen terugslaan op de eeuwige rustplaats. En triest zal het laatste straaltje tabakssap van de beste- vaer die ze door weer en wind, door tij en ontij heeft bestuurd, over de railing neerpiassen in de woelige golven van het IJ als een eenvoudig zeemanssaluut. Het is om met de kop tegen de muur te beuken, mannen. Daar gaat weer een stuk van de varenstraditie, die Neder land groot heeft gemaakt. Hoe menig jongmaatje heeft het zware bonken van de schroefas gevoeld als het kloppen van zijn hart en de frisse wind om zijn kop als een aansporing om dienst te nemen op een oorlogsbodem of een koopvaarder, die de Nederlandse vlag over de zeven zeeën deed wapperen? Maar neen, weg moesten ze, die fiere sterke schepen, om vervangen te worden door een tunnel, symbool van onder gronds gewroet. Waartoe moet die tun nel straks onze jongkerels aansporen? Tot een leven van mollen soms? Of van aardwormen? Of tot het verder onder graven van het Koninkrijk? Maken we ze zo niet tot communisten? Het zijn ernstige vragen, die hier rijzen, vrienden. Vragen, waarbij men wel eens een ogenblik stil mag staan. Om dan terug te kijken naar het verleden waar aan de verre einder de waarschuwende schimmen oprijzen van een Coen, een Tromp, een Michiel Adriaanszoon, die de vinger heffen, als wilden zij zeggen: „Nederland, let op uw saeck." En wat, vrienden, krijgen we dan nog voor een tunnel? Een tunnel recht door zee? Nee, met een bocht er in, een knik. Twee bochten zelfs, twee knikken. Zo als alles tegenwoordig bochtig is, zodat men er 'draaierig van wordt. Zoals alles tegenwoordig maar gedwee van „Ja" knikt, wanneer de nieuwlichters een oeroud bestel willen omverwerpen. Dit zijn harde woorden, makkers. Maar hier passen harde woorden. Hier past EEN DONDEREND HALT. Maar zeggen de stoere kerels in het Friese land niet: ,,'t Is mei sizzen net to dwaen", hetgeen zoveel wil zeggen als: „Geen woorden maar daden." Zij zéggen dat. En daarom hebben wij een geheel nieuw plan ontworpen, dat gij op neven staande fraaie schets ziet afgebeeld. Ter vergelijking hebben wij er de ponten en de vermaledijde tunnel ook bij laten tekenen. De bovenste oplossing is van ons. En die oplossing zullen wij binnenkort in Den Haag naar het ministerie brengen, om haar daar te presenteren als het plan- BOEDAWestendorp. Gij zult er zeker lijk meer van horen, want de voordelen er van springen meteen in het oog. Ons plan omvat het spannen van een lange kabel dwars over het IJ. Aan die kabel komen haken te hangen van ver schillend formaat. Haken voor voetgangers, voor wiel rijders, voor auto's, voor groentewagens, bakfietsen en vrachtauto's. Gij ziet, we hebben aan alles gedacht. Dan wordt alles op een of andere wijze voortbe wogen en klaar is Kees. Gij ziet wel, dat wanneer een man van de oude stempel zich met zo'n probleem bezig houdt, hij onmiddellijk met een kundige, eenvou dige en bovendien goedkope oplossing voor den dag komt. Want het plan- BOEDAWestendorp gaat geen 74 millioen gulden kosten, vrienden, dat kunnen wij u wèl verzekeren. Maar het mooiste van alles is, dat het geestelijk aspect van het vervoer naar Amsterdam-Noord thans op verantwoor de wijze verzorgd is. Hier niet de sinistere, ja zwoele atmosfeer van een tunnel, die het zedelijk welzijn van de jeugd aantast en bederft en die haar het gewicht ontneemt op het wijde uit spansel en de zwierende meeuwen. Neen, hier een transportmiddel waarin men de kop in de wind kan gooien, waarin men de ogen de kost kan geven aan het rappe gedoe in de haven en uit kan zien over het oude Amsterdam, waarin zoveel groots kon worden ver richt. Een inspirerende tocht, vrienden, waarvan men verkwikt terugkeert. Dit plan zullen wij dezer dagen dus op het Plein gaan aanbieden. En nu mogen de Amsterdamse raadsleden, die zojuist weer een stuk uit het hart van Amster dam hebben gesneden, zich tevreden achten, maar wij zouden hen willen waarschuwen. Gij zijt er nog niet, Mijne Heren, met uw dolle tunnelplan! Den Haag is er óók nog. En gelukkig zitten daar op de departementen nog een paar mensen die vast weten te houden aan het oude, die niet maar als razende Roelants achter al die moderniteiten aanhollen. Die nog weten hoe rustig het was vroeger en hoe mooi. Die zich niet het hoofd op hol laten brengen door de eisen van het wegverkeer. Mensen, die nog met het harte hangen aan de tijd van vigilante en landauer. Mensen ook, waarvan er sommigen nog op hoge pos ten zitten, veilig voor de aanvallen van het roerig grauw met zijn benzine dampen. Mensen, die nog wat in de melk te brok kelen hebben. Dat heeft de ervaring ons wel geleerd. Mensen, die, zo zij het al niet kunnen stoppen, het toch héél lang kunnen tegen houden. Met commissies en rapporten en departementale beza digdheid. En daarom waarschuwen wij u. Wij zijn nog niet verslagen. BOEDA on dekker der werkelijkheid heeft geken schetst, daarbij wijzend op de spelender wijze met een magistrale techniek bereikte synthese tussen 'waarneming en verbeel ding. Woord en wonder MEN heeft deze houding romantisch ge noemd. Toch vluchtte Nijhoff niet voor de realiteit. Hij tracht'e er integen deel bezieling uit te putten door deze te betoveren me' de gloed van het woord, zo dat hij zich thuis kon voelen in de nabije dingen, zoals hij in zijn enige prozawerk „De pen op papier" heef oogewerkt. Later voegde hij hier aan <oe De werkelijkheid te verwerken en haar werkelijkheid te laten.... ziehier het doe! '-an de kunst". Maar het concreet geziene krijgt een ab stracte bedoeling, steeds onnersoonliiker en koeler van vorm wordt de in ieder sta dium wezenlijker ondergane beleving van het eeuwig bekende. De dichter werd gaan deweg de virtuoos uit „De kleine prélude" van Ravel, die „wat hard is en levenloos tot instrument verkeert. Hij hoort muziek in elk ding Gods". En zo werden „de won- d'ren woord en dreven verder" gelijk de voorbijschuivende wolken, waarnaar de dichter keek, toen hij nog kleine kleren droeg en met zijn moeder languit in de warme hei was gelegen. Nijhoff is de meester van het simpele woord, verrijkt door ervaring, van de met uiterste exactheid geformuleerde bijna- spreektaal, zo geraffineerd gebruikt dat hij zoals A. Roland Holst eens schertsend opmerkte „alle eendjes zwemmen in het water" als een symphonie van Beet hoven kon laten klinken. Men raakt hier mede een ander kenmerk van zijn dualis tische natuur, die hem bij een geroutineerd vakmanschap de naïeveteit van een kind deed behouden, die hem in „Vormen" liet zien als een bijna-decadente poseur en in een andere afdeling van dezelfde klassieke bundel als een middeleeuwse kloosterling. Om tenslotte toch één volledig citaat te geven, dat tevens zijn dichterschap tref fend illustreert, volgt bier een kwatrijn uit „Een Idylle" van 1940, waarin Laodamia tegen haar voor één dag uit het dodenrijk naar het land der levenden teruggekeerde echtgenoot zegt: „Voor mij is liefde'een geur door 't huis, een stem, een stapiemand komt. thuis men hoort hem op 't binnenplein neuriënd met iets bezig zijn". Dit artikel moet thans besloten worden, als het nog tijdig een plaats in de krant wil krijgen. Het is uitermate onvolledig en doet de waarde van Nijhoff's poëzie maar zeer ten dele uitkomen. Eigenlijk liet ik het liever achterwege, omdat ik mij op dit moment voel als de dichter zelve, toen hij de apostel Johannes liet zeggen: Toen hij stierf gaf hij zoveel, dat ik van de vervuldheid eerst na jaren spreken dorst". Doch daarmede kan in een dagblad helaas geen rekening worden gehouden. DAVID KONING. Het bestuur van de Nederlandse Katho lieke Arbeidersbeweging heeft zich met een schrijven gericht tot de ministerraad over rle melkprijsverhoging, die in het be stuur een punt van bespreking heeft uit gemaakt. „Naar ons gevoelen wordt op deze wijze de mogelijkheid van een min of meer na tuurlijk terugdringen van het u bekende 5 percent consumptie-offer bemoeilijkt. Daarnaast moet het ons van het hart, dat de omstandigheid, dat terzake deze maat regel vooraf niet het zozeer gewenste over leg althans met de vakbeweging heeft plaats gevonden, ons onaangenaam heeft getroffen. In dit verband zij er de aandacht op gevestigd, dat het op deze wijze doorvoeren van prijsverhogende maatregelen in het jongste verleden reeds meer is geschied. Voorts werd i-n ons be stuur er de aandacht op gevestigd, dat met name de grotere gezinnen door deze prijsverhoging opnieuw in niet onbelang rijke mate worden gedupeerd. Op grond van een en ander kunnen wij uiteraard geen enkele verantwoordelijk heid voor deze maatregel aanvaarden. Wij stellen ons voor op deze aangelegenheid terug te komen, zodra met betrekking tot de verder te voeren algemene loon- en prijspolitiek opnieuw overleg zat dienen plaats te vinden", aldus de brief. De Nederlandse Vereniging van Specia listen heeft commentaar geleverd op de aankondiging van de minister van Eco nomische Zaken dat hij een prij zenbe schikking voor 'tarieven van artsen-specia listen zal uitvaardigen. De N.V.V.S. zegt de onderhandelingen nog steeds niet als geëindigd te beschouwen. In een brief van 13 Januari aan de zie kenfondsen is nog gevraagd op welke basis de onderhandelingen kunnen worden voortgezet. Door een prijsbeschikking, welke een verlaging van de tarieven over de gehele linie zal kunnen inhouden, zullen boven al de kleine specialisten-inkomens ge troffen worden, zegt de N.V.V.S.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5