In stille Scheveningse straat liepen achthonderd schepen van stapel III Noorse Oslofjord" vergde slechts" vier maanden arbeid Wat kunt U doen met S cent? .Clowntje Riek Huis vol mysterie WOENSDAG 28 JANUARI 1953 Rob van Dijk bouwt onder zeeboot: ager „Friesland" Appel en stam U kunt er twee stukken huishoudzeep voor kopen TIJDELIJK AANBOD AA Scheepvaart Voor de kinderen FEUI1.I.RTON door Jane England 99 (Van een verslaggever) H' JANNEER het bij storm en regen slecht toeven is tussen de roestige rompen van W op stapel staande schepen op de werven is het nog altijd mogelijk het werk en de bedrijvigheid op een van de kleinste Nederlandse scheepswerven, misschien wel de allerkleinste, zittend naast een gloeiend opgesard salamanderkacheltje gade te slaan. Dat kan bij de heer R. W. van Dijk in de Zijlstraat 28 te Scheveningen. In een klein, stoffig en donker werkplaatsje in een buurt waar iedereen alles van een ander weet .heeft hij koopvaardijschepen, tankers, zeilschepen en marinevaartuigen bij tientallen van stapel laten lopen. De helling verschilt aanmerkelijk met die van Wilton Fijenoord of de N.D.S.Mwant de heer Van Dijk bouwt zijn schepen honderd of tweehonderd maal kleiner. Het betreft de scheepsmodelbouw, die hij als beroep uitoefent en vroeger als vrije tijdsbesteding al lief had. In de zeven jaar, dat zijn bedrijf bestaat heeft hij kans gezien ruim achthonderd schepen in zijn eentje te vervaardigen en af te leveren. Het grootste aantal hiervan behoort thuis op de maquettes van werven en havencomplexen die werden samengesteld op schaal 1 1000 of 1 500. Van de schaal 1 200 af bouwde de heer Van Dijk ongeveer vijftig schepen, waar toe de Willemstad, de Oslofjtrrd, de Bra ziliaanse tankers Minas Gerais en Goizas en de Bonneville behoren. Hij heeft de handen vol want de ene opdracht volgt na de andere. zonder dat hij ook maar ergens op af stapt. Waarom toch naast het zoveel duizend ton metende schip nog een model gebouwd? Propaganda en reclame voor de werven en rederijen! De modellen st.aan veelal aan boord van het originele schip of pronken in de hal van de relaties en vertegenwoor digers van de werven en bevrachtingskan toren. Wanneer buitenlandse rederijen op een Nederlandse werf een schip bestellen, laten ze vaak in het bestek ook een model op een schaal van 1 100 opnemen, welke opdracht op haar beurt terecht komt bij de specialisten op het gebied van de model- scheepsbouw, waarvan er in Nederland slechts enkele zijn. Het model van een schip wordt op de modelbouwwerf gelijkertijd vervaardigd met het originele schip. Volgens de teke ningen die bij de bouw van het werkelijke schip te pas komen, gaat de modelbouwer en dus ook de heer Van Dijk te werk. Hij verkleint alle voorwerpen en moet soms iets vereenvoudigen. Maar elke millimeter is belangrijk, want zo'n kleine afstand be tekent bij een schaal 1 50 op het originele schip vijf cm. De romp van het schip wordt op dit soort werfjes van hout gemaakt. De laadbomen, masten, schroeven, relingen, worden meestal van messing vervaardigd. De IJmuidense amateur modelbouwers zul len wellicht benieuwd zijn naar enige tech nische foefjes. Welnu, zoveel trucs houdt de heer Van Dijk er niet op na. Geduld, ja een schone zaak, dat moet je in de eerste plaats bezitten.Op een pittig speciaal draai bankje, met de cirkel- en lintzaag, de elec- trische figuurzaag en enige boormachines komt de heer Van Dijk al een heel stuk. Voorts hangen aan de wand tientallen bei teltjes, treft men er vele soorten hout en messing en staan de potten verf bij dozij nen op de rekken. Het schilderen van het model is het laatste maar ook het belang rijkste onderdeel van de scheepsmodel- bouw, dat ongeveer drie weken in beslag neemt. Veertien tot vijftien maal gaat men met de kwast over de huid. Een veeleisend karwei! Wijzigingen en gevolgen Nu gebeurt het vaak dat de werf het model van een schip gereed wil hebben gelijk met de proefvaart van het werkelijke schip, maar veranderingen worden soms op het laatste ogenblik aangebracht. Zoals bij de Kirkouk bij voorbeeld. De scheepsmeters kwamen er op de laatste dag voor de over dracht aan te pas en misten bij de machine kamer enige kubieke meters, want het is voorschrift dat dertien procent van de ge hele inhoud van het schip moet worden in genomen door de voortstuwingsinstallatie. Bij de proeven met het model in het labo ratorium was die inhoud bij de achterromp verloren gegaan. Geen nood. Het dak van de achterkajuit werd weggebrand en de werf plaatste er nog een meter boven op. Schoorsteen en al kwamen een meter hoger te staan. De heer Van Dijk kon dat in geen geval in één dag voor elkaar krijgen. Men moest genoegen nemen met een Kirkouk zonder verhoging. De soort machines aan dek of apparaten verschilt ook nog wel eens met de tekeningen. De modelbouwer blijft werken naar door de werf verstrekte teke ningen, maar wanneer hij af en toe komt kijken bij het echte schip ontdekt hij wij zigingen. Tja, „bij nader inzien...." heet het dan. Nu de Kirkouk toch voor repara tie op de werkbank van Van Dijk ligt krijgt ze ook dat stuk kajuit er bij. Een schip dat te water wordt gelaten kan nu eenmaal nog van alles worden. Al die schepen komen De jonge modelbouwer Rob W. van Dijk uit Den Haag, die er sinds zeven jaar zijn beroep van maakt in opdracht van j werven en scheepvaartmaatschappijen j scheepsmodellen te bouwen, heeft ons i gisteren iets verteld over zijn bedrijf i aan de Zijlstraat 28 in Scheveningen. De heer Van Dijk voer enkele jaren bij de kustvaart nadat hij zijn matrozen opleiding had ontvangen op het zeil schip de Pollux te Amsterdam. En daar, op die oude Pollux werd de scheeps modelbouw in hem vaardig. Twee maal bouwde hij de Pollux en toen hij na de oorlog de mogelijkheden in dit beroep zag, greep hij de kans dadelijk. Het knutselen is blijkbaar een erfelijke eigenschap, want toen we gisteren bij de familie Van Dijk in huis kwamen zij bewonen een étagewoning aan de Roemer Visserstraat troffen we daar de zesjarige zoon aan, de hamer in de hand. Hij toonde ons enige karretjes, in elkaar geslagen van triplex. Zo iets j doet de jeugd veelal in het groot. „Het zit er al vroeg bij hem in.zuchtte moeder. En die zucht was begrijpelijk, want heeft dat jong het laatst niet ge- waagd om. de tafel te betimmeren! En wat meestentijds aan niemand gelukt, daarin slaagde die knaap. Hij sloeg een speld dwars door het tafelblad, zonder het ding krom te rammen. „Ik doe het hem niet na", zei de heer Van Dijk. ^xxx)oooooooocxxocooooooo<x)ooccoocxx)ocoocooooooocioooooocc ook regelmatig terug voor revisie. Som mige kapiteins hebben het model van het schip, dat zij bevaren aan boord en och, een klein zeetje dat verkeerd uitwerkt, kan zo'n model een flinke duw geven. Binnenkort liggen er weer tekeningen klaar. Twee Noorse vrachtschepen, waar van de namen nog niet vaststaan zullen bij de N.D.S.M. worden gebouwd en Van Dijk zal ze op schaal 1 100 nabouwen. Het zijn de bouwnummers 456 en 457, dat weet hij wel. Ook oorlogsschepen Een mooie opdracht van het ministerie van Marine vormt de bouw van de onder zeebootjager „Friesland", die op Zaterdag 14 Januari bij de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam van stapel zal lopen. De „Friesland" is de eerste van een serie van twaalf onderzeebootjagers die voor de marine bij Nederlandse werven worden gebouwd. Het schip heeft een lengte van 116 meter en zal in de werkplaats van Van Dijk in Scheve ningen op schaal 1 50 een lengte van 2.32 m krUgen: het grootste schip dat Van Dijk ooit gedétailleerd heeft gebouwd. Natuurlijk vereist een oorlogsschip een andere bewerking dan een koopvaardij schip. Laadbomen en dergelijke gaan in dit geval over boord en radarinstalla+ies en kanonnen komen er voor in de plaats. Pa trijspoorten komen op moderne oorlogs schepen ook niet meer voor. In de jaren dat Van Dijk bij de Konink lijke Marine als dienstplichtig matroos werkzaam was, diende hij het vaderland met.modelbouw. Hoe kan het anders! De gehele Nederlandse oorlogsvloot, van patrouille- en landingsboot tot onderzee bootjager en kruiser werd vervaardigd op schaal 1 1000, zodat de kruisers ongeveer 19 cm lang waren. In October 1945 kwam hij in dienst en toen Van Dijk na twee jaar de muts met de zestien letters mocht afleg gen, stond zijn besluit vast: „niet meer varen maar modellen bouwen." Voor de marine maakte hij niet slechts die tweehonderd vijf tig scheepjes, oh neen, zijn chefs vonden dat speelgoed maar al te mooi. Een gehele landingsmanoeuvre werd in elkaar gezet. Honderden vrachtauto's, landingsboten, amphibietanks en ducks werden op een bord bij elkaar gezet en daarmee reisde Van Dijk naar Limburg en andere provincies, om in étalages, die ter beschikking waren van de Marinewervings- dienst, de hele zaak uit te stallen. De jeug dige Maastrichtenaren en Groningers kwa men kijken en wisten het dadelijk: „ik word marinier". Of ze ook enige keren zo'n lan ding meemaakten? Nou en of, het amphi- bisch oefenkamp op Texel zorgde daar wel voor. Bij die landing waren ook een twin tigtal transportscheepjes. Voorts bouwde hij voor de marine de Karei Doorman op een schaal 1 100. Als propagandamateriaal voldeed het model uitstekend. Êij tentoonstellingen kwamen de bezoekers allerlei inlichtingen vragen, en de oppassers, veelal matrozen, gaven deskundige inlichtingen over het landen en opstijgen van vliegtuigen, het werk van de batsman, enfin, dat schip voer als het ware door de stedelijke musea. Oorspronkelijk werd het schip door de marine besteld voor de mijlpaal 1950 te Arnhem. Zo begon het Zijn eerste opdracht heeft de heer Van Djjk na de oorlog van de Koninklijke Noord Zuid Hollandse Reddingmaatschap pij ontvangen. De .Arthur", de motor reddingboot van Scheveningen, moest er komen op een schaal van 1 25. De N.Z.H. R.M. kreeg er toen trek in. Op een schaal van 1 100 liepen alle reddingboten van de maatschappij onder de vaardige handen van Van Dijk van s'apel. Tractors en wa gens kwamen er ook bij en het geheel werd verzameld op een maquette die liet zien in welke plaatsen de soorten schepen waren gestationneerd. Ook de „Dorus Rijkers" kwam onder de zaag en draaibank van Van Dijk vandaan. En vorig jaar nog de nieuwe reddingboot van Den Helder, op volger van de Dorus, de „Prins Hendrik". Deze grote schepen, dus niet die van de maquette, werden geplaa+st in een vitrine, of wel een mooi afgewerkt glazen kooitje. Voor de Nederlandse Dok en Scheeps bouw Maa'schanpij te Amsterdam zette de heer Van Dijk al vele schepen, die van haar hellingen gleden, in elkaar. Daar is de Franse „Kirkouk", de grootste mo+ortanker die ooit in Nederland werd te water gela- 'en, 172.97 meter lang. De heer Van Dijk kreeg de opdracht voor een model van het schip op de schaal 1 100. Thans ligt het schip in zijn werkplaats te repareren. Daar is de „Bonneville", de „Oslofjord", waar over nog iets bijzonders valt te vertellen. Tn Noorwegen werd het schip in opdracht van de rederij door drie modelbouwers vervaardigd en de heer Van Dijk deed het voor de N.D.S.M. Die scheDen waren ver vaardigd met verlichting. Nogal eenvoudig zal men denken. Maar zo eenvoudig is het niet. Door de warnVe, die ontstaat, gaat het hout trekken en ontstaan er spleten in de romp van het schip. De verf gaat scheuren en het mooie gaat er af. De heer Van Dijk vond er iets op. Wat, tja, dat. is nu een heel klein geheim, geen octrooi of zo, maar een echt fabrieksgeheimpje. De vloot van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij is vier maal op de schaal 1: 500 uit handen van Van Dijk ge komen. Dat betekende vier maal zeventig schepen bouwen, waaraan hij een jaar heeft gewerkt. Gemiddeld liep er per dag een schip van stapel. Elk schip had ook weer zijn reddingsloepen en derhalve moesten 840 sloepen van 1213 mm worden ver vaardigd. Neem dat eens goed in u op, acht honderdveertig sloepjes, die niet veel van elkaar verschilden. Achthonderdenveertig maal dezelfde bewerking. Maar het resul taat was af. Maquettes en diorama's De bouw van maquettes beoefent de heer Van Dijk ook. Voor de N.D.S.M. maakte hij twee maquettes van de werf op een schaal van 1 1000, dus ongeveer 2 x 1 meter. Per maquette lagen er vijfentwintig schepen voor de werf of op de helling.Ook de „Oslo fjord" en de „Kirkouk", alles kleiner dan het model voor de reder kwamen hierbij weer terug. De dochter-maatschappij van de K.N.S.M., de N.R.M., Nederlandse Rijn vaartmaatschappij, liet haar hele vloot van 56 schepen op schaal 1 500 ook uit Sche veningen komen. Diorama's worden ook vervaardigd in dat knusse werkplaatsje. Alle vuurtorens, die langs de Nederlandse kust staan opge steld, werden door deze knutselaar aange bracht op een acht meter lang diorama. ADVERTENTIE Wat. kan een vrouw tegenwoordig nog doen met de losse centen in haar portemonnaie? Vroeger kon ze daar tenminste een versnape ring voor kopen.... maar nu? Vergis U niet. Die losse centen hebben tijde lijk een grote betekenis. Voor ZES cent kunt een dubbel stuk Castella Huishoudzeep ko pen.... de heerlijke, overvette huishoudzeep met het milde, zachte en dikke sop! De fabri- I ken- kanten van Castella Huishoudzeep willen dit prachtige product onder de aandacht van alle huisvrouwen brengen Daarom hebben zij tij delijk de winkeliers van Nederland gemach tigd, om ieder die twee pakken Castella Actief Wit koopt <de beroemde blauwe ver pakking voor de gezinswas), voor slechts zes cent een pak Castella Overvette Huishoud zeep te overhandigen. Het pak bevat twee fikse stukken huishoudzeep en kost normaal 29 cent. Men mag dan ook verwachten, dat de vrouwen in massa van dit zeer speciale en zeer kortstondige aanbod gebruik zullen ma- 'V.'- -AÏ tAA /ai ««w r n „Een moeilijk te bouwen schip, die Oslofjord", vertelde scheepsmodelbouwer R. van Dijk, „ze was van voor tot achter, van de kiel tot het toplicht en van bak- naar stuurboord ge stroomlijnd". Dat het resultaat van vier maanden arbeid er mag zijn laat deze détailopname van het schip op fraaie wijze uitkomen. Waarlijk, die Van Dijk .kan wat! Ongetwijfeld zullen velen dit schouwspel hebben gezien op de tentoonstelling Ahoy in Rotterdam. Elke vuurtoren brandde met het eigen karakter. De lichtschepen „Goe- ree". „Terschellingervak en „Texel" had den daarbij ook hun plaats ingenomen. Veel werk van de heer Van Dijk bevindt zich in het buitenland. De scheepjes waar mee Jan van Riebeeck naar Zuid-Afrika ver trok, heeft hij ook ge maakt. De drie scheep jes werden met hon derden andere schepen verenigd in een diora ma, 2 meter lang, tach tig hoog en zestig cm. diep, dat in Zuid-Afrika werd tentoon gesteld en werd vervaardigd in opdracht van de ver eniging de Amsterdam se haven. En zo gaat Rob van Dijk door met die twee nieuwe schepen voor Noorwegen, met het herstel van de „Kir kouk" en het treffen van voorbereidingen voor de bouw van de onderzeebootjager „Friesland". Voor dit jaar is de portefeuille scheepstekeningen weer dik gevuld. Alamak, nacht 26-27 v. Aden n. Karachi. Algenib, 27 v. Rio de Janeiro te Ilheos. Almdijk, pass. 25 ten NW. Flo res. Alnati, pass.' 26 Kp. St. Maria Grande. Alwaki, 26 v. Victoria n. Bahia. Amor, pas. 26 Ouessant n. ALgiers. Amsteldijk, 27 v. Rotterdam te New Orleans. Amsitelvaart, 26 te Port Said. Aldabi, 26 480 m. N. St. Pauls Rock. Altolasserdijk, 25 te Tampico. Arnedij'k, 25 v. Baltimore te Norfolk. Amstel'diiep, 27 v. Londen n. Curagao. Arundo, 23 v. Londen te Rotterdam verw. Amerskeuk, 27 330 m. NW. Co-cos ei'J. Ampenam, 27 nog te Balhreiiin. Aalsdijk, pass. 27 Sciliy's n. Antwerpen Aliotih, p-ass. 27 St. Pauls Rock n. Las Palmas. Aletta, 26 v. Pladlju n. Port Swetilenham. Al'udira, 26 200 m. Z.ZW. Kp. Fimsberre. Averdijk, 26 250 m. W. Flores. Blitar, 27 te Lissabon. Boschfon.tein, pass. 26 Gibraltar n. Marseille. Biniiang, pass. 26 Wake eil n. Honolulu. Boskoop, 26 v. Cartagena n. Curagau. Borneo, 22 v. Soera-ba ja te Makassa-r. Breda, 27 v. Rotterdam te Amsterdam. Raam, 26 1250 m. W.ZW. Flores. Ba-li, 26 nog te Padia-ng. Bloemfontein, 26 200 m. NW. Freetown. Bengkallis, 26 v. Hamburg n. Bremen. Blommersdijk,, 26 650 m W* Sciliy's. Cottiica, 26 240 m. N.NO. Paramaribo. Celebes, pass. 27 Sabang n. Colombo. Conigostroom. 27 Don al a verwacht. Camphuys, 26 v. Belawan n. Tj. Priok. Ghama, 26 360 m. N. St. Vincent. C alt ex Leiden, pass. 27 Kp. die Gata. Wat schrok Bunkie! Hij ging opeens kopje-onder in de slootDie was wel niet diep, gelukkig, maar het was toch een rare gewaarwording! Ook de anderen schrokken zich een hoedje, toen ze Bunkie daar opeens achterover in het water zagen plompen. Ze holden gauw naar de slootkant. Bunkie krabbelde gauw weer overeind en stond rechtop in het water. „Brrrr!", hijgde hij, de druppels van zich afschuddend. Rick was het eerst bij hem. „Hier, pak mijn hand!", riep hij. Toen was Bunkie gauw op het droge geholpen. „Wat ging je nou doen, Bunkievroegen ze. „Visjes vangen Nu het gevaar voorbij was, konden ze weer lachen. Nou ja.erg gevaarlijk was het eigenlijk niet geweest, want de sloot was niet diep. „Kom maar gauw mee naar binnen en droog je af!", zei Lumpo. Dat deed Bunkie. Hij kreeg een badhanddoek en maakte zich droog. „Ziezo", lachte Lumpo. „Dat hebben we weer gehad. Zullen we nou maar weer verder gaan vliegeren Nog een poos gingen ze voort. Oepoetie had gauw het touw gepakt, toen Bunkie het in zijn schrik losliet; de vlieger was in de lucht gebleven. „Zal ik 'm maar verder vasthouden?", lachte hij. „Anders ga je misschien weer zwemmen!" Cleodo-ra, pass. 26 ten NO. Minicoy. Corilla, pass. 26 Noordkust Tunis. Diemerdajk, pass. 27 Mona Passage n. Antw. Danae, 27 te Rotterdam. Drente, 26 t.h.v. Kp. Co-morin n. Belawan. E-n-a. 27 v. Balikpapa.n te Mena al Ahmadi. Eemdijk, 26 te Havanna Eos, 26 v. Gibraltar n. Algiers. Elmin-a, 27 bij Canarische eil. n. Dakar. Erinma, 26 v. Madras n. Chittagong. Enggano, 27 te Port Said. Ltrema, 27 A-dien gepatss. Bsso Amsterdam, 26 260 m. Z.ZW. Sombrero edl. E.S-SO Den Haag, 26 8 60 m. NO. Sombrero eil. Friesland (KRL), 27 320 m. W. ten N. Minicoy. Fairsea, pass. 27 Guardafui n. A-dlen. Gouwe, pass 26 ten W. van Kp. St. Vincent. Groote Beer, 26 v. R dam n. N. York via Halifax Go-rdiias, 26 v. Bone te Malta. Gadiil-a, 27 v. Huil te Stan-low. Heemskerk, 24 v. d. rede v. Mombassa te Mom- basisa. Hathor, 26 v. Valencia n. Rotterdam. Hydra. 26 v. Port of Spain n. Paramaribo. Haulerwij'k, pass. 27 Westpunt Kreta. Hector, 27 v. Bo-me n. Bacri. Hoogkerk, 27 Bremen verwacht. Helicon, 27 v. Port au Prince te New York. Indirapoera, 26 10.30 u. te Genua. Jupiter, 27 te Katakolo. Kota Agoeng, 26 8 u v. Hamburg te Gdynia en verm. 29 v. Gdynia n. Rotterdam. Kieldrecht, pass. 27 Minicoy n. Singapore. Kaïliamget, 27 te Tj. Priok. Karos-sa, 27 v. Makassar te Ambon. Kota Ba roe, 26 560 m. ZO. Halifax. Lekhaven, 26 v. Port Said Genua. Leuvekerk, pass. 26 Kp. Vilano n. Antw. Lieve Vrouwekerk, 27 te Alexandria. Linge pass. 26 Kp. Finisterre. Lindekerk. 27 v Basrah te Khorramsbar. Lombok, 27 te Los Angeles. Leers-urn, 27 400 m. ZW. Lands End. Meerkerk, 26 te Singapore. Maas-land, 26 v. Hamburg tt Amsterdam. Manoeran, 23 v. Semarang te Soerabaja. Mataram, 26 1.30 u. v. Genua 1 Febr. R'dam verwacht. Marpessa, 27 Soerabaja n. Balikpapan. Maaskeik, pass. 26 ten Z. Grand Bassam. Malta, pass. 26 Kiel 27 Stockholm verwacht. Metul-a, 27 v. P lad ju te Puluibuikom. Molen-kerk, 26 750 m. Z.ZO. Kp. Palmas. Nestor, 27 v. Port of Spain te Paramaribo. Nieuw Amsterdam, 27 v. An-tigue te Barbados. Omala, 26 v. Calcutta n. Bahrein. Oranjefontein, 26 v. O. Afrika te Amsterdam. Oo-tmarsum, 27 v. Hamburg te Antwerpen. Orestes, pass. 27 Mona Passage. Ovula, pass. 26 ten Westen Lissabon. Polyphemus, 27 te Port Swettenham. Prins Willem IV, pass. 26 Dover. Pygmalion, 27 v. Aruba ie Pto Cabello. Poela-u Laait, 26 v. New York n. Beiroet. Prins Fred. Hendrik, 27 v. Edeusisbay te Valen cia verwacht. Raki, 27 v. Bahrein te Bandiarshapur. Ra'dja. 26 v. Soerabaja n. Makassar. Roebiah, 26 v. rede Singapore. Rotti, pass. 26 Ceylon n. Belawan. Ruys, 26 v. Mauritius n. Lorenzo Marques. Rem pang, pass. 27 Stromiboli. Reyn-iersz, 26 v. Bitung n. Gorontalo. Romdio, 3-0 Beira verwacht. Rijndam. 27 v. Rotterdam te New Yo-rk. Rotula, 26 53-0 m. W. Flores. Sarpedon, 27 te Curagao. Slied-recht, 26 v. Camp-ana n. Trinidad. Sallamd, pass. 26 St. Pauls Rock. Scherpend-recht, 26 t.h.v. Paramaribo. Samarinda, 23 v. San Francisco n. Los Angeles Sommelsd-ijk, pass. 27 Vllssingen n. Havanna. Stad Breda, 26 v. R'dam te New Orleans. Stad Maassluis, 27 v. Vlaardiingen n. Narvik. Stad Vlaardingen, 28 v. Narvik aan de Hoek Stad Rotterdam, 26 v. Vlaardiingen te Rotterdam van Holland verwacht. Said/ja, 26 1-aat rede Mumtok. Sohiie, pas-s. 26 ten ZO. Malaga. Simgkep. pass. 27 Gua-rdafuii n. Djibouti. SöhiPdij'k, pass. 26 ten O. Massawaih. Sibeio-et, 26 t-e Kadianiget. Stad Alkmaar, 26 360 m. ZW. Lands End. Stad Maastricht, pass. 26 Kp. Palos. Stanvac Dj i rak, 26 t.h.v. eil Linga. Swarten-hondit, 26 v. Cheri-bon n. Soerabaja. Ternate, 27 v. Amtwerpcn te Rotterdam. Tara, vertr. 27 v. Antwerpen naar R'dam. Tomori, 27 330 m. O. Ceylon. Tabimta, 27 te Port Swettenham. Thalatta, 27 Suez verwacht. Ti ba. 26 t.h.v. Madeira n. Antwerpen. Tibia 26 v. Hongkong naar Min. Tjitjalengka, nac-ht 26-27 te Singapore. Tawali, 28 te Tj. Priok verwacht. Tankhaven II, 26 laat in Golf v. Thailand. Themisto, 26 280 m. W.NW. Flores. Tiberius, 26 v. Port of Spain n. Georgetown. Tiibod-as, nacht 26-27 rede B-initang. Utrecht, 26 480 m. N.NO. Wake eil. Van Heutsz, 27 v. Singapore te Palemb-ang. Van Riemsdijk, 26 v. Biak n. Manokwari. Westerdam, 26 280 m. W. Sciliy's. Waal, pass. 27 Str. Messina n. Marseille. Waterland, 26 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Waterman, 26 1240 m. W. Acapulco. Willemstad, 26 te Port of Spain. Waingaipoe, pass. 26 eil Ka-rimata. Zonne-wijk, 26 280 m. O.NO. St. Helena. KLEINE VAART Atlas, 27 te Amsterdam v. Kopenhagen. App'ingedam, 26 v. Lissabon te Ganddu. Albe-rgen, 25 v. Ro-uaan te Bristol. Arcturus, 26 v. Casablanca n. Gibraltar. Arntoudspolder, 27 v. Rotterdam n. Lissabon. Audiacia, 27 v. Sunderland te Sables d'Olonnes verwacht. Att, 26 te Lissabon. Actina, 26 v. Bristol n. Workington. Berend.. 25 te Londen. Barracuda, 27 v. Leith n-aar Antwerpen. Beekbergen, 26 v. Rouaan n-aar Cork. Bree Helle, 27 v. Rotterdam n. Lo-nden. Birmingham, 26 v. Harlingen te Goole. Bornrif, 26 v. Antwerpen naar Huil. Co-rnelia b II, 27 v. Antw. te Aarhus. Casablanca, 26 v. Safi te Ugadir. Continental, 26 v. Ipswich te Grimsby. Crescendo, 27 v. Roscof n. Portsmouth. Cornells Ho-utman, 26 v. Liboiune n. Casablanca Cal-a-nd, 27 v. Einden naar Rotterdam. D-iligentia, •'-erm. 27 v. Fawley n. Cardiff. Davina Goekoop, 26 v. Portsmouth n. Kilkeel. Drittura, 25 v. Ho-rsens te Londen. Da Capo, 25 v. Ro-tteram te Wismar. Domburg, 25 v. Rotterdam te Cas-ab-lanca. Elsenburgh, pass. 26 Ouessant n. Rouaan. Eljo, 27 te Benghazi v. Tripolis. Emergo, 26 v. Karls-hamn te Kings-lynn. Eben Haëzer, 25 schuilend bij Bridlington. Friisia, 27 v. Berre te Fediala. Glashaven, 27 v. Odense n. Landskrona. Geert Bodewes, 25 v. Gent te Goole. Gaas't-erkerk, 27 v. R'dam te Harlingen. Hagno, 26 v. R'dam te Dublin. Harold. 26 v. Hamburg te Bergen Noorwegen. Hast V, 25 v. Londen te Caen. Henrica, 26 v. Bayonne te Boston. Hasek ruiden, 26 v. Rotterdam te Kingslynin. Ida Jacoba, 24 v. Sunderl-and n. Rochefort. Ingeborg, 27 v. Vlaardiingen n. Ro-uaan. Import, 27 v. Leixoes naar Dover. Jan Kreumer, verm. 27 v. Londen n. Rotterdam Java, 26 v. Esbjerg naar Amsterdam. Jozo, 25 v. Delfzijl te Londen. Joost. 26 v. Nantes n. Bayonne. Kulia, 27 v. Malmö naar Bremen. Kortenaer, 26 v. Rouaan te Ellesmereport. Leuveha-ven, verm. 28 v. R'dam n. Antwerpen. Leny, 26 v. Goole n-aar Aarhus. Lies, 26 v. Rouaan te Gars ton. Marce-lla, 27 v. Grangemouth n. Kirkwall. Merwehaven, 26 v. Casablanca n. Castellon. Matthew, 27 v. Aberdeen te Yarrow on Tyne. May Star, pass. 26 Gibraltar. Monica, 27 v. Rotterdam te Beckton verw. Maasym, 27 v. Rotterdam te Antwerpen. Marne. 27 schuilend Cuxnaven. Mies, 25 v. Galway te Limmerick. Megrez, pass. 27 Dungeness. Midsland, 26 v. R'dam te Grangemouth. Mizar, 26 25 m. N.NO. Casquets. Nassauhaven, 27 v. Antwerpen te Malmö. Nottingham, 26 v. Harlingen te Leith. Nettie, 26 v. Duinkerken n. Antwerpen. Njo-rd. pass. 26 Ouessant. Noord.. 27 v. Shellhaven te Billimgham verw. Oise, 26 van Le Havre. Olivier van Noort. 26 v. Rouaan te Goole. Poortvliet, pass. 27 Lizard Head. Prima. 26 v. Boston te Hamburg. Prior, pass. 27 Kp. de Gata. Pieter Hubert, 27 v. Sunderland naar Sables d'Olomne. Pomza, 26 te Bordeaux van Bilbao. Re-ma, 26 v. Portsmouth te Roscoff Ri-ku, 27 v. Antwerpen n. Alloa. Shamrock, 27 v. Lond'en n. Rotterdam. Saba, 26 v. Wisbeok te St. Malo. Surifiame, 26 v. Hull te Aberdeen. Spora, 27 v. Capelle au B-ois n-aar Antwerpen. Swall-ow, 26 v. Casablanca n. Port Lyautey Soemba, pass. 26 Ho-ltenau. Striik-pe, pass. 26 Elbe. Tromp. 26 v. Gent te Leith. Texel, verm 27 v. Hamburg naar Rotterdam. Timor, 26 v. Belfast naar Ha .vie. Ton, 27 v. Grangemouth te Loriënit verw. Tilly, 25 te Londen v. Rouen. Urmajo. 26 v. Dordrecht te Leith. Venus, 27 v. Middlesboro n. No-rwich. Virgo, 26 v. Portsmouth te Roscoff. Volharding, 26 v. Bordeaux te Port Lyautey. Vrouwepo-lder. verm. 27 v. Oporto n. Antwerpen Vivo, vertr. 27 v. Londen naar Hamburg. Walenbnrgih, pass. 26 Kp. St. Vincent. West polder, verm. 27 v. Rotterdam n. Oporto. Westlaan, 23 v. Bremen te Rotterdam verw. Wiebold Bohmer, verm. 27 v. Casablanca naar Fedala. SLEEPVAART Ebro, 26 v. Le Havre te Maass-luis. Noordiholl-and, met s.s. Toledo 26 160 m. ZO. Massawa. Noord'zee, 26 v. Corcubion n. Istanboel met 2 sleepboten van de Poolzee. Oceanus, 26 t.h.v. Djeddah. Oostzee, 27 v. Bristol n. Rotterdam. Poolzee, 25 te Corcubion sleepboten overgenomen door sleepb. Noordzee. Thames, 26 120 m. O. Maissawa. Tyne, 26 52-0 m. Z.ZW. Cocos eil. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. 33) „Wel...." begon Fiona, van haar stuk gebracht. Ze maakte haar antwoord ech ter niet verder af en op het huis toelopend riep ze over haar schouder: „Ik ben zo terug, 't duurt maar even". „Allemansen", zei Sara, toen Fiona ver dwenen was, „stel je voor, zo'n kind! En ben jij ook van plan je haar te laten groeien om Neill te behagen, mijn lieve Constance?" „Doe niet zo dwaas, Sara", zei Con stance kortaf. Sara grinnikte. „Ik heb zo de indruk dat dat meisje niet zo erg op je gesteld is", merkte ze op. Constance glimlachte even. „Die indruk is niet onjuist. Ze is vreselijk jaloers volkomen ten onrechte, dat verzeker i'k u" „Terecht of ten onrechte, jaloezie is en blijft iets afschuwelijks. Wees voorzichtig met dat jonge kind, Constance. Het is heel jammer, dat ze hier moet leven, geïsoleerd van haar leeftijdgenoten". „O schei alsjeblieft uit", zei Constance prikkelbaar. „Dat eeuwige gepraat over de ongunstige „sfeer" hier begint op mijn ze nuwen te werken". „Ik begrijp 't", zei Sara, terwijl ze even Constances hand drukte. „Trek je er niet te veel van aan, liefje. Ik zal je wel een beetje helpen, ik ga Fiona iri handen ne men". „Dat zou inderdaad prettig zijn", zei Constance met een spontaan gevoel van dankbaarheid, ,,'t Zou me heel erg helpen". „Juist", zei Sara peinzend. Als zij de hele dag bij mij blijft, heb je een verdachte minder, nietwaar?" „Ik heb nooit gezegd, dat ik haar ver denk", zei Constance scherp. „Nee", zei Sara, „gezegd heb je niets, maar toch kan ik niet aan de indruk ont komen, dat je liever zoudt zien, dat zij het was dan Neill of Bagnet". „Helemaal niet", wierp Constance heftig tegen. Sara zweeg verder. Ze keek naar het verwaarloosde grasveld voor het huis en de slordige oprijlaan en opeens kwam er een lach op haar gezicht, dat hierdoor in fijne rimpeltjes trok. „Heb je al een ge legenheid gehad om die Z» broek hier te dragen?" vroeg ze. „Je bent de gemeenste spotvogel, die ik ooit heb meegemaakt", antwoordde Con stance, terwijl ze ook lachte. „Dat kan wel zijn", zei Sara, en fron send voegde ze er aan toe: „Weet je, dat Chloë Fincham nu nog veel erger is dan toen ze jong was. Ze was toen al c- derling, maar nu. Ik zou haar dieet zetten, als ik haar dokter wa Fiona kwam op dat moment het uit. Ze had haar haar geborsteld en uii haar gezicht gestreken en droeg een schone linnen jurk. Ze keek Constance niet aan en hield haar hoofd uitdagend opgeheven. „Zo zie je er beter uit", zei Sara goed keurend. „Vooruit, ga mee. Tot kijk, Con stance, zorg goed voor jezelf. Kom me zo vaak als je wiit opzoeken". Ze stapte in het kleine autootje, dat vlot startte 't Doet het nog best", riep Sara vrolijk. „Het is wel iets jonger dan ik, maar niet zo heel veel". Het wagentje reed langzaam de oprijlaan af. Constance keek het na tot het uit het gezicht was verdwenen en wandelde hierna naar het huis terug. Een wonderlijk gevoel van ver latenheid kwam over haar. Ze scheen in elk opzicht te falen. Ze kon de situatie hier niet aan, alles was vaag en ze had de zaak niet in handen. In alle andere banen, die ze had gehad, was ze altijd volkomen zeker van zichzelf geweest. Maar ditmaal scheen ze nergens een houvast te kunnen vinden en de enige persoon, die zich in haar ogen min of meer normaal voordeed, was eigen lijk Peter Phipps. Met hem kon ze ten minste prettig praten Hij was niet aggres- sief en brutaal zoals f'hilip Bagnet. hij was niet het ene moment onvriendelijk om het volgende ogenblik onweerstaanbaar charmant te zijn. In de hal trof ze Mary aan, die uit de moestuin terug was en nu weer een schort- -e voor had en een mutsje had opgezet, 'e was bezig de trap te stoffen, althans '-^ed alsof, en toen ze Constance in het treeg, kwam ze na anig aarzelen, op i.„„. af. „Excuseert u mij, juffrouw", begon ze enigszins verlegen. „Maar Anna en ik meenden dat we u het moesten zeggen, wetende, dat u daarvoor speciaal hier bent gekomen. Weet u, juffrouw.. Mevrouw Fincham heeft hier in huis nogal wat kost bare juwelen, die ze ergens verstopt houdt. Het is niet veilig, juffrouw, werkelijk niet. Die kostbaarheden behoorden op de bank bewaard te worden". „Maar Mary", zei Constance, „meneer Neill en meneer Bagnet weten daar toch stellig alles van. Mary keek haar aan en vervolgde kop pig: „Dat kan ik u niet zeggen, juffrouw, maar ik geloof niet, dat ze het weten. Ziet u, het is heel toevallig, dat ik er iets over te weten kwam. ze had ze namelijk in haar matras verborgen en op een dag wil de ik de matras omdraaien en toen voelde ik iets hard en ontdekte, wat dat was. Ze was woedend op me, juffrouw. Ze trachtte me bang te maken. Ze zei, dat als ik ooit iemand iets hierover vertelde, er ver schrikkelijke dingen zouden gebeuren". „Ik ben blij, dat je mij op de hoogte hebt gesteld", zei Constance vriendelijk. „U zegt toch niets aan haar, hè juf frouw?" vroeg Mary angstig. „Ze zou een aanval van woede krijgen, waarin ze mis schien zou blijven. U hebt haar nog nooit meegemaakt, als ze zo'n aanval heeft. Maar ziet u, juffrouw, Anna en ik hebben ons afgevraagd, of het die indringer van gis teravond misschien om die juwelen te doen was". „Dat is natuurlijk mogelijk", zei Con stance langzaam. En het is een afschuwe lijk idee. Maak je verder echter geen zor gen, Mary. Ik zal er met meneer Bagnet over spreken „Ja, juffrouw", zei Mary weifelend. „Hij is de meest geschikte persoon om op de hoogte te stellen", zei Constance vastberaden. „Ja, juffrouw", zei Mary zachtjes, „als hij tenminste niéts aan mevrouw Fincham vertelt, dat ik iets gezegd heb. „Nee, dat zal hij stellig niet doen", zei Constance met een vertrouwen, dat ze diep in haar hart niét voelde. Tenslotte was Philip Bagnet volkomen onbereken baar, maar desalniettemin leek het haar beter Mary's verhaal met hém te bespre ken dan met Neill. „Wel, u weet het dan nu", zei Mary met een zucht, „en ik heb mijn gemoed ge lucht. U zult wel weten, wat u te doen staat, juffrouw". „Wéét ik dat?" vroeg Constance zieh af. ,,Ik betwijfel het ten zeerste. Ik heb me nog nooit zo onzeker gevoeld. Die juwelen zijn slechts één kant van de geheimzinnig heden hier, verder zijn er nog die grote bedragen, die ze opgenomen heeft, en zo veel anders.... Sara heeft gelijk. Ik ben niet veel waard als speurder. Ik ben te angstvallig en overgevoelig. Ik houd er niet van me te mengen in allerlei zaken van vreemde mensen. Ik zal Parkinson opbellen zowel over die juwelen als over die grote bedragen, die opgenomen zijn. Tenslotte moet hij dat toch wetenna de lunch ga ik hem bellen Ze lunchte alleen met mevrouw Fin cham, die zich volkomen op het voedsel concentreerde en weinig sprak. Toen Con stance haar het resultaat van haar tocht naar de bank en de leveranciers vertelde, reageerde ze nauwelijks. Na de lunch zei Constance beleefd, doch dringend: „Mevrouw Fincham, ik moet absoluut even naar het dorp. Ik ben met een uurtje terug. Dat is zeker wel goed?" Mevrouw Fincham kreunde en knikte. En terwijl Constance naar de deur van het vertrek liep, zei ze opeens duidelijk: „Dat mens mag Fiona zo lang bij zich houden als ze wil, maar Neill krijgt ze niét, dat sta ik niet toe. „Ik geloof niet, dat Sara erop uit is om iemand, wie ook, in te palmen", zei Con stance rustig. Mevrouw Fincham lachte even op on aangename wijze. „Mensen zijn er altijd op uit om iets te krijgen", zei ze, zelfs Par kinson. Hij tracht altijd meer controle te verkrijgen over mijn geld. Maar hij heeft geen kans. Neill is de enige uitzondering, hij probeert nooit iets van me te krijgen. „Mevrouw Fincham", zei Constence op eens, „ik kan niet aan de indruk ontkomen, dat u méér over die diefstallen weet dan u mij of Parkinson verteld hebt. Hoe kan ik hier met een bevredigend resultaat wer ken, als u geen open kaart met mij speelt?" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6