Cornells van Duyvenbode, factotum van de Cemy, geestdriftig gehuldigd Agenda voor Velsen Havenberichten Kennemer Lantaarn Visserij -varia „Mooi weer, goede vangst en niet min besomd" 6 Velen complimenteerden „Oom Kees THALIA Deze week dammen om het Kenneiner kampioenschap „Melodie der bergen" in Thalia Sch. 2 terug van de Westkust Weinig vangst voor Urk Uitvoering van Velser gymnastiekvereniging Oude spelling wordt vervangen door nieuwe Gemeente Velsen koopt en verkoopt grond Bijdrage aan F.O.G. verhoogd OLD CLOTHES NEW Eerste ouderavond van de „Watervliet"-kleuterschool P. DE GROOT OPTICIEN Gemeente koopt huizen in Velsen-Noord Shakespeare's Hendrik V voor „De Gieteling" Wethouder W. F. Visser spreekt over gemeente politiek „Zonnehuis" in Santpoort op bezoek WOENSDAG 28 JANUARI 1953 „Er is bij de Cemij ook dit jaar een ju bilarisaldus de eerste regel van een der feestliederen, gezongen ter gelegenheid van het zilveren dienstjubileum van de heer C. van Duyvenbode, die de rij van zilveren jubilarissen bij de cementfabriek Cemij N.V. voor 1953 opent. De dank en de waardering van de direc tie zijn overgebracht door de nieuwe direc teur, ir. P. van Delden: bij deze gelegen heid werd de gebruikelijke enveloppe over handigd. De assistent-bedrijfsleider van de Cemij, de heer W. Grégouir, schetste in het kort het verloop van de carrière van de heer „Oom Kees" van Duyvenbode, sinds hij in 1928 bij Hoogovens en in 1940 bij Cemij in dienst trad. Thans is hij portier; een functie, welke minder benijdenswaardig is dan zij lijkt, omdat de hieraan verbonden werkzaamheden veel tact vereisen. Spre ker besloot zijn toespraak met de jubila ris het vererend getuigschrift en het ge denkbord der Maatschappij uit te reiken. De gelukwensen van de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies en de Bedrijfsleider van de Cemij dr. ir. F. Schonenberger beide heren waren door verblijf elders verhin derd werden overgebracht. De heer P. C. Cremer, administrateur van de Cemij, bood eveneens zijn geluk wensen aan en vertelde, hoe de jubilaris door zijn functie, waarin hij o.m. de loon lijsten moet samenstellen en de lonen aan middag- en nachtploeg dient uit te betalen, een tamelijk intensief contact met de ad ministratie heeft. De heer T. W. M. de Jong, hoofdopzichter, nam enkele punten uit jubilaris' loopbaan in beschouwing en noemde als grond voor de waardering en de populariteit, welke hij geniet, zijn trouw, vlijt en eerlijkheid. Als bewijs van erkentelijkheid bood hij, namens het per soneel van de werkplaats een door hem vervaardigd geschenk een smeedijzeren rookstandaard aan. Toen kwam er een „hoge gast": de „bur gemeester van Katwijk" de geboorte plaats van de heer van Duyvenbode ge personifieerd in de heer L. A. Cana, die na enkele inleidende woorden de „eremédaille ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in onze serie speciale voorstellingen Valentina Cortese Tito Gobbi in MELODIE DER BERGEN (THE GLASS MOUNTAIN) Een film met de gloed der mysterieuse bergen, de pracht der onsterfelijke tt Italiaanse zang en de romantiek der zuivere liefde. - Toegang 18 jaar «imimmmUMMtMMMMUMHMMW van de Gemeente" overhandigde, waarna er een daverend feestlied is gezongen. Jubilaris' collega, de heer G. Duin, be trad vervolgens het sprekersgestoelte om met enkele welgemeende woorden het ge schenk van directie en personeel een fraaie radiokast aan te bieden, waarna de „cabaretiers" van de Cemij, de heren A. W. Bos en P. Broek een geestig duet zongen. Jeugd neven-tournooi Deze week zal het jaarlijks damtournooi om het kampioenschap van Kennemerland beginnen. Voor de hoofdklasse komen de volgende leden van de damclub IJmuiden uit: K. de Jong. W. v. Wort, T. Postma, L. C. Vooys, H. Swier en J. v. Straten. Ook B. Dukel heeft ingeschreven doch hij is direct tot de finale toegelaten. In de eerste klasse spelen Jelle Post en Jan Waal. Voor de eveneens IJmuidense damclub ..Sportief" zal in deze klasse Piet Bakker deelnemen, Evert Schadé komt uit in de 2e klasse. Tegelijkertijd zal het jeugdkampioenschap worden verspeeld. Daarvoor is voor iedere damliefhebber tot 18 jaar de deelname open gesteld. De secretaris van DCIJ de heer L. C. Vooys (IJselstraat 85) geeft veredere in lichtingen. In haar serie extra-voorstellingen geeft Thalia morgenavond het groots gemon teerde en uitermate romantische verhaal „The glass mountain", dat in Nederland werd uitgebracht onder de naam „De berg van kristal" en later werd herdoopt tot „Melodie der Bergen". Het is een intrigue, die zich tegen het machtige décor van de Dolomieten afspeelt. Daar stort tijdens de oorlog een bij de luchtmacht dienende componist neer, die door de partisanen van Tito liefderijk wordt opgenomen. En daar komt een knappe Joegoslavische in het spel een charmante rol van de debutan te Valentine Cortex en het huwelijks bootje van de componist gaat zwaar slin geren. Maar alles komt terecht en de ware gelieven krijgen elkaar. De verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank heeft de 47-jarige H. J. P. C. G. uit Roozendaal vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, namelijk dat hij op 21 Juli op de Rijksweg bij Overschie op de linkerhelft zou hebben gereden. Dit was opgegeven als oorzaak van ecu viervoudige botsing, waarbij een meisje uit een der auto's was geslingerd en was omgekomen. De eis tegen G. was veertien dagen. Het was gisteren een dag van niets langs de kust en daarom was schip per Bram Rog van de Zuiderkruis, SCH 2 maar blijdat ze Maandag avond al waren binnengelopen met twintig last zoute en vijfhonderd en vijftig kisten verse haring, gehaald van de Westkust van Ierland in een reiS van twintig dagen. De 310 en de 250 kunnen er weer van mee praten wat visserij loterij is, want, naar schipper Rog ons vertelde is de Westkust visserij in deze tijd geheel afhankelijk van de weersomstandigheden. Hij had al die dagen mooi weer gehad maar aanvanke lijk bij Kinsale in Zuid-Engeland niets gevangen. Ze kregen zestig mijlen verder op bij Dunmore east een tamelijk vange- tje. Later werd het erg goed, mede doordat de Ieren voldoende inlichtingen gaven over de visgronden. Men behoefde 's avonds niet ver te stomen. Tegen de drie mijlszone visten de schepen in de monding van de Waterford rivier. Het was daar dat de Zui derkruis op een nacht 117 kantjes binnen sloeg. Van de vangst waarmee de SCH 2 naar huis kwam was acht last verse ha ring van de twee andere loggers. De Zui derkruis had zelf een vangst van 32 last, waarvan 20 zoute en 12 verse. De verbin ding met Nederland is de gehele periode uitstekend geweest. Naar de heer J. v. d. Toorn ons nog vertelde verkeert de onderneming nog steeds in het stadium van een proef. Pas wanneer de andere loggers binnen zijn en ook de Zuiderkruis weer terug is, kan men zeggen of het een succes was. In ieder geval heeft deze met f 19.650 een aardige reis gemaakt. Gisteren meld den we al de prijzen en aanvoer. Door het vele ijs in het IJselmeer was de visserij verleden week van weinig betekenis. De meeste vaartuigen visten te ver buiten Urk, zodat in Urk bijna niet werd gemarkt. Alleen Vrijdag en Zaterdag werd wat snoek baars aangevoerd. De vangsten waren heel verschillend en varieerden per span van 60 tot 600 pond. De noteringen voor de snoek baars waren per pond van 0.66 tot 0.63, rode baars noteerde 0.97 tot 1.05, voorn en blei 0.10 tot 0.11, karper 0-30 per pond. De weekbesommingen van de snoek baarsvissers beliepen per span van 50. tot 350.—. Aangevoerd werd: 1288 pond snoekbaars. 42 pond rode baas. 1421 pond voorn en blei en 20 pond karper Woensdag 28 Januari Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: De Gie- teling: filmvoorstelling van „Henry V". eger des Heils, 15 en 20 uur: „De voer man des doods". :shoudschool 19.45 uur: J. A. Bruyn over „Israël in Ballingschap". 'halia, 20 uur: „De vrouw van een ander". Rex, 24 uur: „Sportfilm 19511952". Donderdag 29 Januari Cultureel Centrum, 20 uur: Abe Brouwer voor „Fryske Trou". Rex Theater, 20 uur: Uitvoering van de Velser gymnastiekvereniging met, dames- keurscorps KNGV. Donderdagavond zal de Velser Gymnastiek Vereniging wederom een openbare uitvoering geven in het Rex theater in IJmuiden-Oost, waarvoor de leider, de heer H. van Zomeren een afwisselend programma heeft samen gesteld. Doordat aan deze uitvoering een groep dames -"an het Nederlandse Keurcorps van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond zal deelnemen met drie nummers toe- stelturnen en één nummer vrije oefeningen, heeft de leider zijn eigen optreden met toe steloefeningen beperkt tot een paar nummers met adspiranten. Voor de andere groepen vermeldt het pro gramma een dansje van meisjes, een vrije oefening, een oefening met knotsen, hoepels en ballen door 4 groepen dames. Ook voor de kleuters zijn enkele nummers gereserveerd. De onderdelen die door de keurturnsters worden uitgevoerd om vatten persoonlijke vrije oefeningen, hoog- brug, ringenzwaaien en evenwichtsbalk. Vooral de oefeningen aan ringen en hoog- brug zullen van zeer hoog gehalte zijn en het turnen aan de evenwichtsbalk zal voor velen een openbaring zijn. De ploeg zal staan onder leiding van mejuffrouw N. Verhoef en de heer K. Meijer en omvat de dames H. Krul v. d. Nolk van Gogh (Den Haag), Nederlands kampioene 1948 tot en met 1952, J. Boelhou wer (Zuilen), C. Kampen—'Tonneman (Arn hem), F. VolkersKnikman (Alkmaar), H- A. Gerrietsen (Utrecht) en T. Selbach (Amster dam). Motie N.O.V. wordt voor kennisgeving aangenomen De Nederlandse Onderwijzers Vereni ging heeft in haar laatste algemene verga dering een motie aangenomen over de on derwijsvoorziening en deze motie heeft het hoofdbestuur van die vereniging zonder meer aan alle gemeenteraden gezonden. B. en W. van Velsen betreuren dat; het college had het beter geacht, dat de toe zending eerst dan had plaats gehad, nadat een gehouden enquête zou hebben uitge wezen, dat een opwekking in die richting niet overbodig is. Naar zijn mening zou dan het hoofdbestuur zijn gebleken, dat voor wat de gemeente Velsen betreft, de inzending beter had kunnen achterwege blijven. En daarom stelt het college de raad voor de motie voor kennisgeving aan te nemen. Dinsdag 27 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Alba van Victoria. Atlas van Kopenhagen. Breda van Rotterdam. Deo Favente van Bordeaux. Franz van Neustadt. Renovatie van Immingham. Vertrokken zijn: Frisian Coast naar Rot terdam. Alstern naar Gothenburg. Canaregio naar Rotterdam. Jans naar Londen. Afiena naar Stage. Swift naar Londen. Virgo naar Abö. Egrett naar Rotterdam. IJstroom naar Leith. Berkelstroom naar Huil. Helder naar West-Indië. Orion naar Hamburg. Amstel- stroom naar Londen. Gezicht op Willemstad (Curagao)Zoals men ziet heerst er een druk verkeer. Op elke 12 inwoners telt men 1 auto. In Nederland is deze verhouding 1 op 60. Voor het pas seren van de brug op de foto wordt de ritprijs van een taxi met vijftig cent verhoogd, omdat de brug zeer vaak voor het scheepvaartverkeer wordt geopend. Bij bijzonder lager onderwijs: Burgemeester en wethouder van Velsen hebben een onderzoek doen instellen naar het aantal leerboeken in de oude spelling dat nog op de openbare en bijzondere la gere scholen in deze gemeente wordt ge bruikt. Het blijkt dat nog een zeer belang rijk deel van deze leermiddelen in de oude spelling gedrukt is. Dit is niet in het belang van 'het onderwijs en vervanging door boeken in de nieuwe spelling is no dig. De kosten hiervan worden voor het openbaar lager onderwijs geraamd op f 20.000 en voor het bijzonder lager onder wijs op f 24.000. Het ligt in de bedoeling om aan de be sturen van de bijzondere lagere scholen mede te delen, dat zij op grond van artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 een ver zoek om medewerking voor dit doel tot de raad kunnen richten. Voor de vervanging van de op de open bare lagere scholen nog in gebruik zijnde, in de oude spelling gedrukte leerboeken wordt de raad een crediet van f 20.000 ge vraagd. De eigenaar van een stuk tuingrond, groot 1396 vierk. m.( dat ligt bij de Kruid- bergerweg in Santpoort heeft dit aan de gemeente te koop aangeboden. In verband met de realisering van het uitbreidings plan voor Santpoort is het gewenst, dat de gemeente de beschikking over deze grond krijgt. De koopprijs kan worden gesteld op f 1,60 per vierk. m. of f 2234 in totaal, met welk bedrag de eigenaar zich kan vereni gen. B. en W. stellen de raad voor tot het kopen over te gaan in het belang van de volkshuisvesting. Van mej. W. van der Singel in Haarlem en A. de Koning in Overveen is een ver zoek ingekomen om aan hen grond te ver kopen aan de Ver Loren van Themaatlaan en aan de Thorbeckelaan in Velsen. Deze grond heeft een oppervlakte respectieve lijk van 560 en 550 vierk. m.. Tegen inwilliging van dit verzoek heb ben B. en W. geen bezwaar. Het Directoraat Generaal van de Prijzen heeft goedgevonden dat de prijs f 6,50 per vierk. m. zal bedragen indien de verzoe kers zich hiermee kunnen verenigen. Geen „behoefte" Bij raadsbesluit van 25 Januari 1938 trad de gemeente Velsen toe als lid van de vereniging „Frauderisico-onderlinge van gemeenten (F.O.G.)" te 's-Gravenhage en nam zij deel in de verwaarborgsregeling, tot een bedrag van f 50.000. Dit bedrag werd bij besluit van de burgemeester, die hierin de taak van de gemeenteraad waar nam, op 4 November 1941 verhoogd tot f61.000. Door deze regeling voldoet de gemeente aan haar plicht om gemeentegeld te ver zekeren tegen benadeling door plaatselijke ambtenaren en bedienden of door anderen. De betrokken regeling is intussen zoda nig gewijzigd, dat het minimum-bedrag, waarvoor men deelneemt, bepaald door het aantal inwoners van de gemeente, werd verhoogd en f 68.000 moet bedragen. Behoefte om dit bedrag op grond van bijzondere omstandigheden hoger te stel len, is er niet. Als gevolg echter van de omstandigheid dat het zielental in Velsen de 52.000 is gepasseerd, moet het mini- mum-deelnemingsbedrag op f 70.000 wor den gesteld. De raad wordt verzocht zijn sanctie hieraan te geven. Contact-avond van „Geel Zwart" De supportersvereniging „Geel Zwart" van de voetbalvereniging „Kinheim" zal haar eerste contactbijeenkomst in 1953 houden in het nieuwe noodgebouw aan de Van Diepenstraat op Donderdag 29 Januari. De voorgenomen klaverjaswedstrijd is veranderd in een kienwedstrijd. Aan deze bijeenkomst wordt een offi cieel tintje gegeven, daar de heer E. San ders, Kinheim's voorzitter, de avond in leidt met een speciale openingstoespraak daar van nu af de vereniging „Kinheim" wekelijks een avond over deze vergader ruimte kan beschikken. Muzikale medewerking verlenen de „P.W.-boys". ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 - Tel. 4886 Tante in ruste Tante Pos, de IJmuidense dan, maakt zich lichtelijk on gerust over het welzijn harer clientèle, die tot voor kort in grote opwinding verkeerde, omdat zij in de burelen der PTT aan de Houtmanstraat altoos zo lang in de rij moest staan voor een postzegeltje en een chèque uit me oom ze versterf. Tante heeft toen met vrouwelijke voortvarendheid een postkantoor beredderd aan de Kanaalstraat en het met luider tromme in de hoede van dat mopperende publiek aanbevolen. Het goede mens dacht, dat er nu wel drommen en drommen Kanaalstraat- waarts zouden komen, want waar hadden ze anders zo over gemopperd? Maar nee, de voorhof blijft stil in het nieuwe kantoor en de eerste grassprieten schieten op in de voegen der plavuizen, de ambtenaren spelen trooste loos trik-trak en roulette en gisteren heeft een lokettist aangeboden zich wenend van vreugde en geheel gekleed in het Kanaal te zullen werpen, indien de eerste tien klanten in 1954 volgeboekt zullen zijn. Toch ontbreekt het de neefjes en nichtjes van Tante in de Kanaalstraat aan niets en is de koffie er prima. Zij kunnen er direct geholpen worden, maar wensen liever op de tenen van een ander te staan in het hoofdkantoor. Zij kunnen er zegels, girozaken, spaarbanktegoeden en kinder bijslagen bekomen zonder verhoging hunner belasting aanslagen. Men overweegt zelfs maar dat moet onder ons blijven om Postardessen in dienst te nemen, die elke vijfde cliënt in de telefooncel het sprookje van Assepoes gaan vertellen. Nu vraagt een belangstel lend iemand mij, of ik een verklaring voor deze wijde stilte weet? Kent gij, goede burger, dan het schone en ware verhaal niet van de dame, die zich een nieuwe slankheidgordel kocht? Eerst zeurde ze er om, zegt men en nu stikt ze er in, zegt het verhaal. Wanhoopt echter niet, gij ambtenaren van niemands land: ik profeteer u, dat het voor de eeuwwisseling druk ker wordt te uwent. Een bordje in de Houtmanstraat zou misschien al helpen, zo van: „Sta hier niet op ander mans tenen, maar spoedt u naar de Kanaalstraat henen." Of: „Al wie hier wachten, zijn halleve zachten; in Oud- IJmuiden gaat het sneller en gij bevindt u daarbij weller." Neem het maar Over, die tweeduizend gulden publica tierechten kom ik dan wel eens van Tante innen in de Ka naalstraat, als tiende klant. „Hoop" op school Op de Emmaschool aan de Beukenstraat is een actie be gonnen om een paar klink nagels voor het nieuwe hos pitaalkerkschip „De Hoop" in te zamelen en dat belooft nog al wat, want de kinders heb ben een enveloppe meege kregen, waarin de goede ga ven voor de nieuwe Hoop ge borgen kunnen worden. Hopelijk komt er veel in die enveloppe terug; hopelijk ook komen meer schoolhoofden op dit lumineuze idee, want elk dubbeltje is een stukje spant of een eindje want. En die Hoop móét varen. Tot stut en steun Donderdags verzamelt Oud- IJmuiden zich rond de warme kachels van de UW-socië- teiten voor bejaarden. Dit is een traditie geworden en vele oude mensen kunnen er niet meer buiten, dat is net zo op gelegd pandoer als het spelle tje kaart van de oude heer tegen de andere oude heer; die beiden dachten, dat ze het gewonnen hadden. Maar nu is er gebrek aan stut en steun voor de velen, die herwaarts komen om een pijpje te roken, een babbeltje te babbelen en een dammetje te schuiven: er is gebrek aan wandelstokken. En het is be kend, dat tussen de goudrei- netten en de oude speelgoede ren op diverse zolders bossen wandelstokken huizen, die nimmer meer gebruikt wor den. Zou het geen daad van wijs beleid en humaniteit zijn, indien deze kromstaven de oudjes ter hand werden ge steld? Afgeven, als het kan, bij het Patronaatsgebouw, ter attentie van de UW. Ge zult er de diepe dankbaarheid van tallozen mee beërven. LAMPENIER Leerlingenaantal bijna verdubbeld De ouderavond van de neutrale kleuter school „Watervliet", die voor de eerste maal na de opening van deze instelling op 10 Januari 1952 Dinsdag in het nieuwe noodgebouw het tegenwoordig onder komen van deze school werd gehouden, was zeer druk bezocht. De derde kleuterklas zal blijkens mede delingen van de heer M. J. Marcus voor lopig nog in de Watervlietschool blijven, opdat het ruime speellokaal voor zijn doel kan worden gebruikt. Het aantal kleuters dat de school bezoekt, bedroeg bij de ope ning 68 en zal over enkele weken ruim 120 bedragen; wel een bewijs dat de school in een grote behoefte voorziet, aldus de secre taris. Thans bestaat het personeel uit drie gediplomeerde krachten, en een helpster. Volgens de nieuwe gemeentelijke veror dening kleuteronderwijs zullen per klasse straks 34 leerlingen (maximaal 38) wor den toegelaten, wat een mogelijk tekort aan schoolruimte zal gaan betekenen. De eisen aan de leidsters gesteld worden steeds zwaarder. De exploitatie van de school werd zeer bevredigend genoemd, ondanks de extra kosten van de verhui zing. Er is nu echter een gering exploita tietekort. Aan meubilair en leermiddelen kon door het bestuur dank zij gemeente lijke subsidie, een bedrag van 4500. ten koste worden gelegd. De heer Heere, lid van de Stichting neu traal kleuteronderwijs, zag in de toekomst de neutrale kleuterschool een openbare onderwijsinrichting worden, waaraan Vel- sens gemeentebestuur in principe reeds zijn goedkeuring hechtte. Hij besprak de belangrijke verbetering van de subsidieregeling, waartoe de ge meente Velsen, vooruitlopend op de rijks regeling, een nieuwe verordening op het kleuteronderwijs instelde. De eisen hierin vervat zullen kinderen beneden vier jaar niet toelaten. Er bestaat een mogelijke wij ziging van de schoolgeldregeling, die uni form zal worden. Wegens aftreden van mevr. Van Berkum en de heren Van Dam en Kentie werden in de oudercommissie als leden opgenomen de heren Eshof, Wening en Heemskerk. Namens de oudercommissie van de „Wa- tervlief'-school bood de heer Smit enige stukken speelgoed aan en op de ouders werd een beroep gedaan voor de zandbak en de aan te leggen speelplaats speelmate riaal af te staan. Op eenvoudige wijze verklaarde mej. N. Borst, hoofd der school, de werkmethode van de school en tenslotte hebben de vele aanwezigen een prachtige demonstratie pottenbakken door de heer J. de Pater uit Bergen (N.H.) gezien. ADVERTENTIE RILLEN ETER EN I L LIJ K E R L IJ F T IJ Kennemerlaan 30 Telefoon 4127 De huizen aan de Wijkerstraatweg 315, 317 en 319 in Velsen-Noord zijn de ge meente onlangs te koop aangeboden. Met vrij grote zekerheid kan worden aan genomen, dat de betrokken grond in het te zijner tijd vast te stellen uitbreidingsplan voor Velsen-Noord voor wegaanleg zal worden bestemd. Daarvoor is het van be lang, dat de gemeente de beschikking over deze percelen krijgt. Na onderhandeling met de eigenaren hebben deze zich bereid verklaard, de woningen met de bijbehoren de grond aan de gemeente te verkopen voor een som van 16.000,in totaal. Dit bedrag wordt billijk geacht. De woningen zullen na aankoop, in af wachting van de realisering van de toe komstige bestemming, worden verhuurd tegen de daarvoor thans geldende huur prijzen. De raad wordt toestemming ge vraagd. De eigenaar van de woningen Schulpweg 71 en 72 in Velsen-Noord heeft deze even eens aan de gemeente te koop aangeboden, met grond en al voor 6.000, Als de raad tot de koop besluit, zal van één pand de huur worden herzien. Vanavond ook in IJmuiden Ih het veilinggebouw aan de Breestraat werd Dinsdagavond voor de leden van „De Gieteling" de film „Hendrik V" vertoond. Zij is het beste soort verfilmd toneel, waarbij in die tafrelen, waar de verbeeldingskracht in de schouwburg sterk moet meespreken, de filmtechniek met eenvoudige hulpmidde len de voordracht terzijde staat. Het is aan Laurence Olivier, die naast de regie ook de hoofdrol van king Henry vervult, ge lukt om dit grote drama volledig verant woord op de celluloidband vast te leggen. Niet met groot lawaai en vechtlustig uit ziende soldaten, maar door verantwoord spel en een ruim begrip voor de eisen van het klassieke Engelse stuk.. De toeschouwer wordt bij de aanvang van de film naar een schouwburg anno 1600 ge voerd, waar dit stuk ten tonele wordt ge bracht. Door aankondigingsborden waarop geschreven was wat het podium waarop gespeeld werd, moest voorstellen, moest het publiek in die dagen zonder décors maar de fantasie opbrengen om zich de aangekon digde omstandigheden voor te stellen. De inleiding van deze film doet daarom naar onze begrippen wat vreemd en langdradig aan, maar allengs wordt het publiek meer en meer door de handelingen geboeid. De spitsvondige dialogen en de soms sterk humoristische woordspelingen zijn in deze film voor diegenen, die de Engelse taal niet van alpha tot omega beheersen, onbe grijpelijk. Het is daarom jammer, dat de vertaling onder het beeld niet met meer zorg behandeld is; het werk zou aanmerke lijk meer tot haar recht komen. Maar gezien de culturele waarde, die er van deze rol prent uitgaat, is het zien ervan geheel en al de moeite waard. Vanavond zal ze in de grote zaal van het Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden vertoond worden. v. H. Doel en werking van het Ned. Genootschap tot Reclassering De afdeling Velsen van het Nederlands Genootschap tot Reclassering heeft voor Vrijdagavond uitgenodigd de heer Dorre- paal van Haarlem, die een causerie zal houden over het doel en de werking van het Genootschap. De bijeenkomst zal wor den gehouden in het Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Drukke Woensdag. Van de trawlers waren vanmorgen present de Haarlem (260 kisten schelvis en piepers, 100 ka beljauw en blanke kool, 35 zwarte kool, 300 gestripte wijting, 65 makreel, 40 dichte makreel, 40 radio, 5 tarbot, 170 haring, 15 stokkebit en 25 stuks stijve kabeljauwen); de Tubantia (net als de Bloemendaal trof dit schip een heel ande re visserij) met 100 kabeljauw en gul, 150 wijting gestript en 20 dicht, 250 schelvis en piepers, 35 makreel, 10 haring, 10 stok kebit en 50 stijve kabeljauwen en dan nog de Bloemendaal, die dik in de dikkoppen zat met 450 stuks stijve plus 50 kisten rondvis. Buiten de twee Slotjes (87 en 79) was de Wiron 3 (IJM 221) nog pre sent, die maar liefst 550 kabeljauwen buit maakte en 10 manden schol, 30 kis ten wijting, 30 kabeljauw en gul. Morgen ongewis. Tot en met gister avond was er nog weinig voor de Don- derdagmarkt bekend: de Polderman en de Van Hattum worden weliswaar ver wacht, maar er kan nog meer bij en hoe het in de rest van de week gaat lopen is moeilijk te bezien. De visserij is erg gril lig en het slechte weer van gisteren heeft allerlei verrassingen kunnen opleveren. Verstek. Nu de plat- en fijnvisprij- zen gekelderd zijn, hebben de overweekse loggers er niet veel zin in en probeert men de verse visreizen zover mogelijk te rekken. De Janny (VL 30) en de Cornelia Maria (SCH 135) lieten alvast verstek gaan voor de Woensdagafslag en zullen dus morgen gaan proberen. De Janny had Maandag 40 manden tong, 5 tarbot, 100 schol, 60 kleine schol en 45 wijting aan boord plus 50 stuks „stijve" en de SCH 135 maakte 80 manden grove en 60 man den kleine schol buit met 3000 kilo tong. Beterschap! De onfortuinlijke Belgi sche kotter Z288 Huguette Anne, die eerst op de Haaks haast zonk, daarna ge repareerd werd en later tijdens de uit- stoom weer lek raakte, is Maandagavond na de tweede dokbeurt weer naar zee vertrokken. Kop er af. De „Doggersbank" labo reerde aan een lekke cylinderkop en heeft na de afslag van Maandag het vertrek even moeten uitstellen. De KW 75 is in reparatie gegaan. Het bleef zo. De Dinsdagmarkt was volkomen gelijk aan die van Maandag: goedkope plat- en peperdure rondvis. Grote tong haalde dan nog wel de f 2 per kilo, maar tarbot was spotgoedkoop met f 1,15 per kilo. Grote schelvis daarente gen noteerde rustig f 65-f 57 per kist en braad liep op tot rond f 45 per kist. Een paar regels stijve kabeljauw brachten f 15f 100 per regel op! Kleine verhuizing. Nu het verse ha ringseizoen achter de rug is en de halkis- ten netjes van de haringschubben zijn ontdaan, gaan de trawlers weer als voor heen de verse vis in hal B lossen. Aan de Westzijde nabij de koffiekamer is veelal het begin van de afslag. Nieuwe neus. De kleine kusttrawl- logger Excelsior 111 (KW 76), die al eni ge tijd op de scheepshelling staat voor herstel na de aanvaring met de coaster Frederik, hoopt men over ongeveer 14 dagen weer in de vaart te kunnen brengen. Wind en platvis. Door dè Zuidwester storm zijn Maandag niet alle scheepjes gaan vissen. Dinsdag en Woensdag heb ben vele kotters en enkele loggers weer de veilige vissershaven opgezocht, zodat de platvisaanvoer in de komende dagen schraler zal worden. Moderner. Reeds enige tijd worden er proeven genomen met vaste sorteer- tafels in de hal, speciaal om tong te sor teren. Het blijkt dat deze vaste tafels uit stekend voldoen, zodat de provisorisch van kabeljauwkisten gebouwde losse ta fels en de losse maatplankjes wel hun langste tijd hebben gehad. Marktprijzen. Heilbot 2,65-2,05, gr. tong 2,00-1,54, gr.m. tong 1,21-1,19, kl.m. tong 1,36-1,29, kl. tong 1,40-1,37, kl. tong II 1,11-1,07, tarbot I 1,52-1,34 per 1 kg. Tarbot IV 43, gr. schol 21-17, gr.m. schol 31-27, kl.m. schol 61-56, kl. schol I 43-38, kl. schol II 20,50-8, schar 20-17, bot 12,50- 8, v. haring 21,50, makreel 31-26, gr. schelvis 61, gr.m. schelvis 61-60, kl.m. schelvis 55, kl. schelvis 1 55, kl. schelvis II 41-13, wijting 20-16,50, gr. gul 50, midd. gul 40, kl. gul 30, ham 88, poontjes 27-24, kl. koolvis zw. 23-21,50, kl. koolvis wit 31 per 50 kg. Gr. kabeljauw 180-148, gr. koolvis zw. 56-49, gr. leng 96 p. 125 kg. Marktaanvoer, 46 kisten tong en tar bot, 2 heilbot, 140 schol, 10 schar, 27 bot, 2 haring, 181 makreel, 136 schelvis, 180 wijting, 17 kabeljauw, 3 leng, 2 ham, 6 poon, 63 koolvis, 15 diversen, totaal 830 kisten. Voor de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid wordt Donderdag avond in clubgebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg een ledenvergadering gehou den, waarin de wethouder van openbare werken, de heer W. F. Visser zal spreken over „Gemeentepolitiek". Er zal in verband met de komende ge meenteraadsverkiezingen bovendien een bespreking worden gevoerd over de can- didaatstelling van leden voor de Velsense raad. In Santpoorts jeugdhuis is Maandag avond een filmvoorstelling gegeven, uit gaande van de Christelijke vereniging tot verpleging van lijders aan chronische ziek ten „Het Zonnehuis". Meestal worden er door dergelijke ver enigingen documentaire films vertoond, het „Zonnehuis" liet evenwel het werk in de vorm van een speelfilm zien. Een levenslustige jonge vrouw Noran is met haar verloofde bezig een marionetten theater te vervaardigen. Door een ziekte, die een totale verlamming veroorzaakt, wordt zij aan het bed gekluisterd en na een langdurige verpleging komt zij eindelijk in een rusthuis terecht, een particuliere onderneming, waar het om winst te doen is. Zuster Helena, daar werkzaam, merkt op dat het toch heus wel anders kan; de patiënten zijn niet alleen klanten, maar hebben recht op medeleven en ze moeten niet gezien worden als winstobjecten. Mede door haar toedoen komt er echter verande ring. De patiënten gaan naar betere, voor hen dan ook geschikter inrichtingen. Aan het einde sprak de propagandist der vereniging, de heer H. Th. v. d. Helm uit Utrecht, een propagandistisch woord.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8