Minister Eden nam twijfel aan West-Duits nazi-gevaar weg Weerbericht Een executie Enkhuizer commissie beschuldigt directrice Haarlemse werkplaats Na verdrag met Bonn zou ingrijpen onmogelijk zijn Twee nieuwe staatssecretarissen Haarlems Dagblad Dertig kisten nazi-documenten Onderhandelingen tussen Engeland en Egypte Thunderjet sprong in de lucht uit elkaar Juin praat zijn mond weer eens voorbij Dr. F. Muntendam keert in vroegere functie terug Het woord is aan... Tijdig bedwongen brand op de Queen Elizabeth Mej. dr. A. de Waal (O.K.en W.) en di\ W. H. van den Berge (Financiën) „England-Spiel" in het Lagerhuis Het proces-Oradour Bentley's vader houdt vol Gobelins gingen verloren Mej. dr. Ysselsteijn (van rapport niet op de hoogte) niet accoord met conclusies De Soedan Geen anti-Semietisme in Oost-Duitsland? Piloot omgekomen Staatssecretaris wordt weer directeur-generaal der Volksgezondheid Over de oorzaak bestaat „enige achterdocht" 67e JAARGANG No 171 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoof dredactie en alle afdelingen15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdagmorgen om acht uur is in Wands worth Prison te Londen de negentienjarige Derek Bentley opgehangen wegens mede plichtigheid aan moord, gepleegd op een politieagent. De zaak Craig-Bentley heeft als staal van de „golf van jeugd-criminali- teit", die zich sinds enige tijd in Engeland voordoet, een opschudding gewekt die ook na deze executie zeker nog niet zal luwen. Ter korte herinnering aan de hoofdtrekken van het geval diene, dat de pas zestien jarige Chris Craig zijn makker Bentley had overgehaald om samen op roof uit te gaan. Nagezet door de politie vluchtten zij op het dak van een pakhuis. Bentley werd daar gegrepen en riep Craig toe, toen een politie man hem probeerde te bereiken: „Let him have it, Chris". Even later loste Craig het dodelijke schot. De woorden „let him have it" houden wel geen letterlijke aansporing tot moord in, maar de betekenis in het Engelse spraakgebruik is in zulke omstan digheden onmiskenbaar. Welnu, die twee jongens stonden terecht en de jury sprak over beiden het „guilty" schuldig uit, waarna volgens de En gelse wet de rechter Bentley ter dood ver oordeelde en Craig, omdat hij meerder- j arigheid-volgens-de-straf wet achttien jaarj nog niet bereikt had, voor onbepaal de tijd ter beschikking van de Kroon stel de. Hetgeen betekent dat men zal pogen van dit boefje, dat tot een vrij welgesteld gezin behoort, in jeugdgevangenis of tucht school iets terecht te brengen. De verdedi ging tekende tegen het vonnis op juridische gronden appèl aan, maar dit werd afgewe zen. Daarop restte voor Bentley alleen nog de kans op gratie, waartoe een verzoek werd ingediend bij de minister van Binnen landse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe. Alleen als deze minister daartoe een voor dracht indient pleegt in Engeland de Ko ning (nu: de Koningin) gratie te verlenen. Sir David, die zelf een bekend jurist is, achtte evenwel geen voldoende termen voor het verlenen van gratie aanwezig. Een petitie, met vele duizenden handtekeningen, ter ondersteuning van het gratie-verzoek ingediend, kon hem niet milder stemmen. De laatste pogingen van Derek Bentley's ouders, die nog een beroep op het staats hoofd en op Winston Churchill (aan boord van de Queen Mary op de thuisreis) deden, baatten evenmin. Het parlementslid Silver man faalde gisteravond in zijn poging om een Lagerhuisdebat uit te lokken, omdat de Speaker (voorzitter) dat niet kon toestaan wegens de merkwaardige traditie, die zulk debat verbiedt eer de executie is voltrok ken. Een verzoek van tweehonderd parle mentsleden, zowel Conservatieven als La- bour-leden, tot minister Fyfe gericht werk te evenmin iets uit en een menigte, die naar het huis van minister Anthony Eden trok gaf slechts een nutteloze demonstratie ten beste. Het baatte dus alles niets; Derek Bentley werd vanmorgen gehangen het geen wil zeggen: met de strop om de hals door een valluik tuimelen, waarbij de ver oordeelde de nek breekt en achteraf kan het Lagerhuis erover gaan praten. Hetgeen overigens niet geheel doelloos is, want de kwestie van optreden tegen de toenemende jeugd-criminaliteit is in Engeland in het algemeen in het geding. Sommigen, waar onder de Lord Chief Justice, Lord God- dard, die in zijn eerste poging in het House of Lords niet is geslaagd, staan weder invoering van de afgeschafte lijfstraffen voor kleinere misdrijven voor. Anderen kanten zich ten scherpste daartegen. Op deze plaats is daar al eerder over geschre ven, ook naar aanleiding van de zaak Craig-Bentley, die nu met Bentley's execu tie is besloten. Wij geloven niet dat men met terugkeer tot primitieve strafmethoden iets goeds bereiken kan. Zij zijn alleen maar gemakkelijker voor hen die ze toe passen. Wij geloven niet dat men de klok achteruit moet zetten en ook de executie van Bentley lijkt ons een armelijke en èen treurige ontknoping, meer ingegeven door formalisme dan door werkelijk inzicht in het geval. Wie misstanden wil wegnemen dient ze in hun oorzaken aan te grijpen: met ranselen en hangen heft men ze niet op. Zij die de doodstraf als een doeltref fende waarschuwing voor anderen blijven zien vergissen zich ook, zoals de ervaring in landen, waar men de doodstraf heeft af geschaft en de criminaliteit daarna is afge nomen, heeft bewezen. Het zal belangwekkend zijn te vernemen, welke opvatting in Engeland tenslotte zal winnen. R. P- BORDEAUX (AFP). Bij de hervat ting van de verhoren in het proces-Ora- dour op Woensdag werd enige opwinding onder het publiek veroorzaakt doordat de voorzitter van de vereniging van verwan ten der slachtoffers van Oradour, Brouil- laud, verklaarde: „De Nationale Vergade ring heeft de massamoord van Oradour goedgekeurd. Wij gruwen er van". De Nationale Vergadering nam Woensdagmor gen een voorstel aan tot wijziging van de wet op de collectieve verantwoordelijkheid van leden van door het tribunaal te Neu renberg aangewezen nazi-organisaties. Vol gens de wijziging moet van personen, die gedwongen lid waren van dergelijke or ganisaties, de schuld bewezen worden. De voorzitter van het gerecht, Nussy Saint-Saens, zei hierop, dat het besluit van de nationale vergadering geen wijziging had gebracht in de procedure. Het gerecht zou zich pas bij het vonnis uitspreken over splitsing van het proces. Verder wees de president op de mogelijkheid van veroor deling wegens hulpverlening en medeplich tigheid op grond van de bepalingen in het Franse strafrecht. LONDEN, (Reuter) William Bentley, de vader van de 19-jarige Derek Bentley, die Woensdag werd terechtgesteld wegens moord heeft medegedeeld, dat hij zal pogen de zaak van zijn zoon door het Hogerhuis te laten behandelen. Het Hogerhuis is het hoogste hof van appèl in Engeland. „Mijn zoon is dood", zo zeide Bentley's vader, „maar ik wil bewijzen, dat hij geen moordenaar was. Het is vreemd, dat de Engelse wet zou toestaan, dat mijn zoon ter dood gebracht werd, terwijl degene die het schot afvuurde zal blijven leven". DONDERDAG 29 JANUARI 19 53 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAAR&EMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 19 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen Abonnement per week 4T' cent, per kwarta: 6.10. Franco per post b.80. - Girorekenii 273107 ten name van Haarlems Dagbla Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Tijdens haar bezoek aan een der tehuizen voor bejaarden van de stichting „Huis en Haardte Arnhem schonk HM. de Koningin voor de ouden van dagen een kop soep. Een in 1950 ingestelde commissie uit de gemeenteraad van Enkhuizen heeft thans een lijvig rapport opgesteld, waarin de schuld van het verloren gaan van een kost baar gobelin uit de „weeskamer" van het raadhuis van Enkhuizen wordt geworpen op de directrice van de Herstelplaats voor Antieke textiel te Haarlem, mejuffrouw dr. G. T. van IJsselsteijn en de directeur van gemeentewerken te Enkhuizen, de heer IJbema. Wij hebben ons in verbinding gesteld met de burgemeester van Enkhuizen, die vol stond met te zeggen dat hij niets had mee te delen en met mejuffrouw dr. IJsselsteijn. Mejuffrouw IJsselsteijn gaf ons een uit eenzetting van de zaak, zoals zij die ziet en waarvan wij de hoofdpunten hieronder laten volgen. De Enkhuizer tapijten zijn in 1942 met het oog op de oorlogstoestand, op last van de rijksinspectie kunstbescherming onder toezicht van mejuffrouw IJsselsteijn afge nomen, door een Haagse firma gerold en gewassen en vervolgens naar de rijkskluis in Paasloo gebracht. Dit transport geschiedde niet in „was manden", zoals in Enkhuizen steeds wordt beweerd, maar in zogenaamde rijksman den, die speciaal voor dat doel waren ont worpen en aangekocht, uiterlijk inderdaad op wasmanden lijken, en die ook in de toe komst voor dergelijke transporten zullen worden gebruikt. Toen was reeds bekend dat restauratie der tapijten niet voor het einde van de Van onze correspondent in Londen) Eden heeft gistermiddag in het Lagerhuis een einde gemaakt aan de twijfel die bij sommigen bestond over de politieke juistheid van de arrestaties van de nazi-samen zweerders door de Britse Hoge Commissaris, de „kring Naumann". Dertig grote kisten vol documenten werden in beslag genomen, welke thans grondig worden on derzocht, waarmee uiteraard verscheidene weken gemoeid zuilen zijn. Van een aantal documenten heeft Eden fotocopieën ontvangen. De inhoud daarvan had volgens hem de arrestaties ten volle gerechtvaardigd. Hij erkende dat er geen gevaar voor een onmiddellijke staatsgreep bestond, maar de Britse autoriteiten hadden gebruik ge maakt van hun bevoegdheid voor het te laat was toe te slaan en het complot in de kiem te smoren. De Duitse federale rege ring beschikt niet over deze bevoegdheid. De bedoeling van de „Naumann-Kreis" was om alle vertakkingen van de Duitse samenleving in het geheim met nazi's te infiltreren, en geleidelijk zekere bestaande partijen en organisaties om te zetten in nationaal-socialistische strijdgroepen. De parlementaire democratie moest zo snel mogelijk uit de weg geruimd worden. Over de buitenlandse contacten van de groep wilde Eden zich nog niet uitlaten, toen gevraagd werd in hoeverre de Sovjet- Unie en Spanje hierbij betrokken waren. Wel liet Eden uitkomen dat na de af sluiting van het verdrag van Bonn een der gelijk ingrijpen als nu gebeurd is onmoge lijk zou zijn. Daarom werd hem de vraag gesteld of hiervan niet de consequentie was dat En geland zijn ho'uding tegenover de contrac tuele overeenkomsten geheel zou moe- CAIRO (Reuter) Woensdag hebben Egyptische en Britse onderhandelaars on der wie premier Naguib en de Britse am bassadeur te Cairo zes uur gesproken over de toekomst van de Soedan. Na afloop is bekend gemaakt, dat be sloten is, „zo spoedig mogelijk" weer bijeen te komen. Majoor Salah Salem, de adviseur van premier Naguib voor Soedanese aange legenheden, heeft tegenover journalisten verklaard, dat ambassadeur Stevenson ter vergadering de verzekering gegeven had, dat Engeland er naar streeft, zo spoedig mogelijk met Egypte tot overeenstemming te komen over de kwestie. De Egyptische eerste minister zeide in de vergadering van Woensdag, dat het plan van Egypte voor'de Soedan gebaseerd was op voorstellen die in November 1952 bij Engeland waren ingediend en op het verdrag dat door Salem met de Soeda nese partijen was gesloten. Majoor Salem heeft tegenover Reuter verklaard, het gevoel te hebben, dat de Engelsen gaarne tot een overeenkomst wilden komen over de Soedanese kwestie. Volgens hem was de sfeer bij de bespre- gingen van Woensdag „beter". „Wij, Egyptenaren, zijn er zeker van, dat als de kwestie-Soedan bevredigend wordt opgelost, de deur open zal zijn voor een regeling van alle hangende geschillen met Engeland, met inbegrip van de kwestie van het Suez-kanaal, in de kortst mogelijke tijd", aldus majoor Salem. ten herzien. Eden vond dit niet nodig om dat hij volledig vertrouwen in Adenauer stelde. Ook werd gevraagd wie de nieuwe nazi beweging financieren. Ook dit zal later moeten blijken. Carlo Schmid critiseert BONN, (Reuter) Professor Carlo Schmid, de sociaal-democratische onder voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, heeft jn een radio-toespraak critiek ge leverd op de arrestatie van zeven oud nazi's welke twee weken geleden door de Britten is uitgevoerd. Hij veroordeelde dit optreden niet omwille van de zeven be trokkenen doch „omwille van de demo cratie". „De bezettende mogendheden had den het recht en de plicht om in te grijpen wanneer de veiligheid van haar troepen in gevaar werd gebracht maar de vraag was, wanneer dit het geval was en tot op welke hoogte. De Britse actie was vooral van belang met het oog op de noodgeval-clau sule van de overeenkomsten van Bonn. Bij een groot gedeelte van het volk heerste toch al de gedachte, dat de bezettende mo gendheden alleen datgene als democratie beschouwden wat haar eigen belangen diende. Bovendien konden de communisten het Britse optreden gebruiken voor hun propaganda", aldus zeide Schmid. Volgens een functionaris van het Britse Hoge Commissariaat in Neder-Saksen zouden nog meer arrestaties van nazi's te verwachten zijn. DüSSELDORF (Reuter). In gezag hebbende Joodse kringen in Berlijn is Woensdag verklaard, dat een vijfde van de 2.600 leden tellende Joodse gemeen schap van Oost-Duitsland in de loop van de laatste dagen naar West-Berlijn is ge vlucht. 1.800 Joden woonden in de Rus sische sector van Berlijn. Volgens genoem de kringen was de communistische zuive ring in Oost-Duitsland niet gericht tegen de Joodse gemeenschap als zodanig. De Joden die gevlucht waren, vreesden voor het uitbreken van een golf van anti- Semietisme en dachten, dat de toegangen naar het Westen spoedig gesloten zouden worden. De Joden in Oost-Duitsland, die belangrijke openbare fucties bekleedden en aangevallen werden, onderhielden geen betrekkingen met de Joodse gemeenschap, aldus werd verklaard. Van dezelfde Joodse zijde is de mening geuit, dat pogingen om aan te tonen, dat de zuivering in Oost-Duitsland een anti- Semietisch karakter draagt, het lot van de 2.500.000 Joden, die zich nog achter het „IJzeren Gordijn" bevinden, slechts zullen Verzwaren. Gistermiddag omstreeks half vijf is een Republic „ThunderjeC'-straaljager, afkom stig van de vliegbasis Volkel ten Noorden van Venhorst, gemeente Boekei, in de lucht door een ontploffing uit elkaar geslagen. De piloot kwam om het leven. De wrakstukken van het toestel zijn in een weiland neergestort. De romp van het verongelukte toestel boorde zich enkele meters in de grond. Het ongeluk gebeurde op een hoogte van 700 a 800 meter. De brandweer van Boekei bluste de wrakstuk ken. Later kwam ook een aantal militairen van de vliegbasis Volkel assistentie ver lenen. Verscheidene inwoners van Venhorst en ook van Boekei hebben het ongeluk zien gebeuren. Volgens hun mededelingen ver liet het toestel met eer. haperende motor zijn formatie. Het liet een rookstreep na en werd plotseling door een hevige explosie uiteen gescheurd. De omgekomen piloot is de 22-jarige re- serve-vaandrig-vlieger H. Kroezenga. Deze had zijn vliegeropleiding in Amerika vol tooid, waarna hij eind 1951 op Volkel werd geplaatst. Hij was ongehuwd en woonach tig in Gasselternijveen. Britse Meteor maakte noodlanding bij Kuinre Tussen Kuinre en Blankenham, aan de rand van de Noordoostpolder heeft gister middag omstreeks 1 uur een Meteor-straal- jager van de Britse luchtmacht een buik landing uitgevoerd. De staart van het vlieg tuig is gebroken en de vleugels zijn be schadigd. De beide inzittenden bleven on gedeerd. Het toestel had bij de noodlanding vijf bomen geraakt en was bovendien on der een door de N.O.polder lopende hoog spanningskabel doorgevlogen. De Meteor, die op weg was van Enge land naar Duitsland,had gebrek aan brand stof gekregen. PARIJS (Reuter). -De inspecteur- generaal van het Franse leger, maarschalk Juin, die tevens opperbevelhebber van de N.A.V.O.-landstrijdkrachten in Midden- Europa is, heeft Woensdag verklaard dat met het oog op de inspanningen in Indo china in de strijd tegen de „gemeenschap pelijke vijand" de Fransen daar op zijn minst enige geldelijke steun van de Ver enigde Staten mogen verwachten. Maarschalk Juin verklaarde, dat indien de Russen West-Europa zouden bezetten, het machtsevenwicht ten gunste van de Russen zou worden gewijzigd, dus dat de Amerikanen mogelijk door de Russen zou den worden verslagen. „Europa moet zo Oostelijk mogelijk worden verdedigd", zo voegde Juin hieraan toe. Volgens de gedeeltelijk bekendgemaakte tekst der verklaring zeide de maarschalk verder, dat de veiligheid van Frankrijk nauw verbonden is met de collectieve vei ligheid. „De Verenigde Staten, die in de afgelopen twee oorlogen twee maal twee jaar te laat tussenbeide kwamen en die de Russen toestonden, posities in Oost-Duits land in te nemen, dragen in de huidige situatie een zware verantwoordelijkheid. Zij dienen zich dit te realiseren. De Rus sen staan 150 kilometer van de Rijn en het is aan de V.S. om vergeving te vragen." oorlog zou kunnen plaats vinden. Na de oorlog bleek dat Enkhuizen toch niet on middellijk de restauratie zou kunnen be kostigen, mejuffrouw IJsselsteijn heeft toen geadviseerd de gobelins te laten lig gen in Paasloo, waar een goed geventileer de kluis ter beschikking stond. Ondanks dit advies zijn de tapijten via het Rijksmuseum toch teruggekomen. Overigens was het normaal dat de transporten van kunstbezit uit de rijkskluizen naar de plaats van her komst via het Rijksmuseum liepen. Van „een zwerftocht langs musea", zoals in Enkhuizen wordt gezegd, is volgens me juffrouw Eijsselsteijn dan ook in het geheel geen sprake. Na terugkeer in Enkhuizen heeft de heer IJbema de raad van mejuffrouw IJssel steijn expert op dit gebied ingewon nen over opbergen en conserveren. Dat advies is echter niet opgevolgd. Na verloop van tijd bleek, dat de gobelins op de muren in het Enkhuizer raadhuis waren vastge spijkerd, hetgeen uiteraard niet bevorder lijk was voor een goede conservering. Mejuffrouw IJsselsteijn had de indruk, dat een persoonlijke kwestie tussen enkele figuren in de Enkhuizer politiek, de oor zaak van alle deining vormt. Zoals men weet wordt de herstelplaats voor antieke textiel die onder meer het Haarlemse gobelin in de oude raadszaal „De verovering van Damiate" heeft ge restaureerd geëxploiteerd door de ge meenten Nijmegen en Maastricht (voor deze kwestie ook in samenwerking met Enkhuizen), waarbij Haarlem administra tief bemiddelt. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. P. Muntendam, staatssecretaris van Volksgezondheid, zal weer directeur-gene raal voor de Volksgezondheid worden. On langs is reeds in de Tweede Kamer aan drang op de regering geoefend om het di recteur-generaalschap niet langer open te houden. Dr. Muntendam zou er de voor keur aan nebben gegeven de politieke en dus onzekere positie van staatssecretaris vaarwel te zeggen om weer zijn oude ambt van directeur-generaal te gaan vervullen. Daarbij komt misschien ook nog de over weging dat hij binnenkort benoemd zal worden tot buitengewoon hoogleraar in Leiden. Een dergelijke taak kan hij niet op zich nemen wanneer hij staatssecretaris is, wel als hij directeur-generaal is. In parlementaire kring verluidt dat het voor nemen bestaat om wanneer er in de Ka mers wetsontwerpen te verdedigen zijn dia speciaal op medisch gebied betrekking hebben, dr. Muntendam daarmee belast zou worden, hetgeen mogelijk zou zijn door hem met het oog daarop tot regerings commissaris te benoemen. Een regerings commissaris kan namelijk in de Kamer het woord voeren. Pascal: De beste boeken zijn die, waarvan de lezer denkt dat hij ze zelf had' kunnen schrijven. SOUTHAMPTON (Reuter) Woens dagavond is brand uitgebroken aan boord van het Britse passagiersschip Queen Eli zabeth dat zich in het droogdok King George V te Southampton bevindt. Het vuur, dat onstaan was in een hut op het hoofddek kon echter spoedig worden bedwongen. Terwijl de brandweer nog bezig was, begaf de politie zich aan boord van het schip. Toen de Queen Elizabeth vlak voor Kerstmis te Southampton dokte werd be kend gemaakt, dat extra-brandwachten op het schip zouden patrouilleren. De vorige maand is op onverklaarbare wijze brand uitgebroken op het zusterschip van de Queen Elizabeth, de Queen Mary, toen het in een dok lag. Zondag werd de Empress of Canada in Liverpool door brand verwoest. Naar nader wordt gemeld is de brand ontstaan in een kleerkast. Het eerste alarm was afkomstig van een automatische bel in de brandweerpost van het schip. Toen de brandweerlieden bij de betrokken hut kwa men, was de automatische sproei-installa- tie reeds in werking. Ondervraging De leden van de bemanning die tijdens het dokken aan boord verblijven werden door de politie ondervraagd, toen zij van avondverlof terugkeerden. Ongeveer vijf tig arbeiders, die aan boord aan het werk waren, toen debrand uitbrak, werden eveneens ondervraagd. De politie bleef de gehele nacht aan boord. De hoofdcommissaris van Southampton, Cox, verklaarde: „Wij moeten deze brand met enige achterdocht beschouwen. Het kan toeval zijn geweest, maar het is ook mogelijk dat kwaadwilligheid in het spel is". Bij het blussingswerk was het hoofd van de brandweer van de maat schappij, die het dokwerk uitvoert, de enige die letsel opliep. Hij werd door de rook bedwelmd en moest tengevolge van een zenuwschok in een ziekenhuis worden opgenomen. Onze correspondent te Londen tekent hierbij aan: Dit is de tweede maal in twee maanden, dat op mysterieuze wijze brand is ontstaan in de beide „Queens" onder bijna dezelfde omstandigheden. In de Queen Mary is kort geleden drie keer brand uitgebroken, maar geen van deze branden was van ernstige aard. De brand, die de Empress of Canada in Liverpool verwoestte, was de vijfde in deze haven binnen één week. De Queen Elizabeth, welke 83.673 ton meet, is Enge- lands grootste oceaanschip. De mogelijk heid bestaat, dat assistentie zal worden ingeroepen van de Britse militaire veilig heidsdienst om na te gaan, of er sabotage met een al of niet internationaal politieke achtergrond in het spel is in deze jongste serie scheepsbranden. Het was in elk geval waarschijnlijk, dat na de brand van de Empress in alle Engel se havens maatregelen zouden worden ge nomen tegen sabotage. In het Lagerhuis werd gisteren aangedrongen op een open baar onderzoek naar de oorzaak van de i brand in de Empress of Canada. Bij Koninklijk Besluit van 29 Januari is met ingang van 1 Februari benoemd tot staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mej. dr. A. de Waal te 1 trecht, lid van de Tweede Kamer. Tot staatssecretaris van Financiën is benoemd dr. W. H. van den Berge te Voorburg, directeur-generaal voor Fiscale Zaken in algemene dienst op het departement van Financiën. De minister van Onderwijs, Kunsten en Metenschappen zal de staatssecretaris meer in het bijzonder belasten met de behande ling van de zaken van het middelbaar onderwijs, het voorbereidend hoger onderwijs en van het nijverheidsonderwijs. De minister van Financiën is voornemens de staats secretaris meer in het bijzonder de behartiging van de fiscale aangelegenheden op te dragen. Mejuffrouw dr. A de Waal is op 25 November 1906 geboren te Culemborg. Zij studeerde sociale geographie aan de rijks universiteit te Utrecht, waar zij in 1931 cum laude slaagde voor het doctoraal examen. Daarna was een zij tiental jaren werkzaam bij het middelbaar onderwijs, onder andere te Nijmegen en bij het mid delbaar onderwijs in Nederlands-Indië. In 1943 promoveerde zij te Utrecht tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. In 1945 volgde haar benoeming bij de afdeling sociale geographie van het Geografische LONDEN (Reuter) De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft Woensdag in het Lagerhuis op vragen van de Labourafgevaardigde Lewis over het „England-Spiel" geantwoord dat in de jaren 19421943 54 Britse agenten in han den van de Duitsers zijn gevallen, van wie 47 in het concentratiekamp Mauthausen ter dood werden gebracht. Hij kon zich echter niet verenigen met de gevolgtrek king dat dit het resultaat was van mis leiding van de Britse geheime dienst door de Nederlandse agent in Britse dienst lui tenant Lauwers. Lewis stelde zijn vragen naar aanleiding van een boek van de hand van het hoofd van de Duitse contra-spionnage in Neder land, België en Noord-Frankrijk, luitenant Giskes. Deze zegt in zijn boek „London Calling North Pole" dat de Duitsers 20 maanden lang de geheime radioverbinding tussen Nederland en Londen beheersten, nadat zij in 1942 luitenant Lauwers hadden aangehouden. De Britten zouden hiervan niets gemerkt hebben. Instituut te Utrecht, waar zij tot 1952 werkzaam was, laatstelijk als wetenschap pelijk ambtenaar eerste klas. In deze func tie gaf zij de colleges over de didactiek der aardrijkskunde. Ook vervulde zij enkele keren een leeropdracht in de sociale geografie. Mejuffrouw De Waal is sedert 1949 lid van de gemeenteraad van Utrecht. In 1951 maakte zij deel uit van de Nederlandse delegatie in de Algemene Vergadering van d.e U.N.O. Zij is hoodbestuurslid van ver schillende vrouwenorganisaties. In 1952 werd zij lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volkspartij. Onrv '^"y~o^r<^,TOCOCXDOOOOOCX^OOOOOCX ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen. Waarschijnlijk overal droog weer. Overwegend matige Wes telijke wind. Ongeveer dezelfde tem- peratuur als vandaag. 30 Januari Zon op 8.24 uur, onder 17.24 uur. Maan op 18.07 uur, onder 8.37 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 29 Januari Hoog water: 3.41 en 15.51 uur. Laag water: 11.37 en 23.54 uur. Vrijdag 30 Januari Hoog water: 4.18 en 16.28 uur. Laag water: 12.16 en uur. OOOOOCOOOOOOC

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1