Op een ton na is de „Hoop" er u t o r ije s AUTORIJSCHOOL „REIJM" Agenda voor Velsen Geen sanering van vishandel, maar „vis-minded" publiek is nodig AUTORIJSCHOOL „REIJM" van 6L8 Havenberichten Zwemmers van VZV in volgende bekerronde „De voerman des doods" Donderdag 29 januari 1953 IJmuiden kan helpen de laatste loodjes lichter te maken Schoolgeld voor Nijverheidsonderwijs OLD CLOTHES NEW Vakonderwijs aan Velsens scholen Zeven DCIJ-leden strijden om damkampioenschap Burgerlijke stand Velsen Subsidie aan bizonder kleu teronderwijs wordt (met wat moeite) vastgesteld Velsens raadsagenda voor Dinsdag Het nieuwe pun ten raadsel Voor jonge hersens Wat zou jij doen t bij het Leger des Heils „De kunst om te leven" in zaal van Z-omerlust De landelijke actie voor het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop" heeft tot nu toe een groot en verheugend succes afgeworpen: dank zij de radio-actie en de vele in stanties die daar op inhaakten, dank zij giften in natura en ook dank zij de kleine gaven voor klinknagel-kaarten is de som van f 650.000 a f 700.000, die het nieuwe schip minstens zal moeten kosten, op f 100.000 na binnen.. Wij vernamen dit van de zijde van het bestuur van de exploiterende vereniging, terwijl de VARA meedeelde, dat haar actie voor de medische installatie van het schip eveneens vlak bij het streefbedrag is. Er ontbreekt dus nog een ton. Inmiddels wordt overal hard gewerkt om dit restant in de kas te krijgen en ook de gemeente Velsen begint zich te roeren: een klaver- jasdrive, plannen van PAL VU voor een toneelavond .acties op de scholen, inciden tele maar zeer gewaardeerde inzamelingen en vele andere initiatieven zijn op gang ge komen. Op 7 Februari komt daar een nieuw plan bij: de Velser Accordeonvereniging en het cabaretgezelschap „De P.W. Boys" gaan samen in het Patronaatsgebouw een avond geven, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het nieuw te bouwen schip, waarvoor de bouwopdracht nu spoe dig zal kunnen worden verstrekt. De Velser accordeonisten zullen voor deze avond waarvan de kaartverkoop al begonnen is, de muzikale verzorging ter hand nemen, de P.W.-boys komen met schetsjes, cowboy-songs en er staat een stuk „scheepspraat" op stapel, dat de stand van zaken rond de inzameling op dat mo ment onthullen zal. De heer G. Nuyen zal de conférence voor zijn rekening nemen de algehele leiding berust bij de heer R. A. Visser en een grote loterij, waar voor Velsens middenstand spontaan een grote hoeveelheid prijzen afstond, vol maakt het toch al attractieve „bestek". De kaarten zijn voor een gulden per stuk te koop bij: Kalis, Trompstraat 71, H. C. Bontenbal, Meeuwenlaan 35, H. P. de Bruin, Platanenstraat 73, H. v. d. Linde, Tuinderstraat 72 en café Populair, Wil lemsplein. Bevreemdend Inmiddels is het bevreemdend, dat Door een 32 zege van VZV op het sterke HZC uit Hilversum hebben de Velsenaren zich in de volgende ronde geplaatst voor de bekercompetitie van de KNZB. De wedstrijd werd met enige ongerustheid tegemoet ge zien, daar VZV met drie invallers moest uit komen. HZC was volledig en had de bekende Sievers in haar midden. Al kort na het begin werd de invaller doelman Bouwman gepas seerd en toen HZC de voorsprong tot 20 opvoerde leek het een zware nederlaag te worden voor de Velsenaren, die echter van taktiek veranderden door het accent op de verdediging te leggen. De snelle Hilver summers liepen daardoor steeds vast op de achterhoede van VZV, met Visman en Schoone aan het hoofd. Alleen Swier bleef op de vijandelijke helft liggen en het was uit een fraai door Schoone aangegeven bal dat hij de achterstand tot 21 wist te verklei nen. Toen kort hierna Elzerman kwam op- zwemmen en de bal aan Swier doorgaf werd deze zo zwaar aangevallen dat de scheids rechter een strafworp toekende. Hieruit werd het 2--2. Tot de rust kwam in deze stand geen wijziging meer. Ook na de rust was HZC steeds meer aanvallend. Hoe zij echter ook zwommen en probeerden gaten te slaan in de VZV-achterhoede steeds was er één Velsenaar die op tijd opdook om zijn tegenstander aan te vallen. Bij één der uit vallen kwam de bal weer bij Swier terecht, die op fraaie wijze de stand op 32 bracht. In deze stand kwam daarna geen wijziging meer. De VZV'ers kwamen uit met Bouw man. doel, C. Visman, N. Schoone, C. Sel- derdijk, achter, ir. Elzerman, J. Rosier en P. Swier, voor. VZV heeft nu in de voorronde een totaal van zes punten behaald uit vier wedstrijden. Zij gaan over naar de volgende ronde en maken een fraaie kans op de beschikbaar gestelde extra medaille. Woensdag 28 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: American Jurist van Antwerpen. Texelstroom van Liverpool. Bristol van Dundee. Johnston van Aberdeen. Santa Elena van Hamburg. Langlee Clide van Antwerpen. Dollard van Londen. Goiaz van Le Havre. Westerdok van Londen. Sire- hav van Rotterdam. Edo van West Hartle pool. Strijpe van Hamburg. Troilus van Port Said. Amazone van Fowey. Vertrokken zijn: Roland Russ naar Ham burg. Belhaven naar Hull. Jo naar Gothen burg. Prinsegracht naar Wismar. Curaqao naar Gent. Eemstroom naar Malmö. Talisse naar Antwerepn. Pollux naar Stockholm. Beebox naar Antwerpen. Arabritt naar Nor- denhamn. Kitty naar Rotterdam. Wormo n. Rotterdam. Capella naar Gdynia. Hiat naar Rotterdam. IJmuiden, waar meer dan gewone banden met het hospitaal-kerkschip te vinden zijn, nog steeds geen locaal comité van actie heeft opgeleverd. Scheveningen heeft de zaken inmiddels groot aangepakt en ook in andere vissersplaatsen zijn actie-comités gevormd om de nieuwe De Hoop naar zee te helpen. Wanneer een coördinerend comité zich er ook in IJmuiden voorspande, zouden de laatste loodjes voor het nieuwe schip, die ongetwijfeld het zwaarst zullen wegen, ver licht kunnen worden. Dinsdagavond wordt de raad in Velsen een herziene verordening op de schoolgeld regeling voor de Gemeentelijke Huishoud school voorgelegd ter goedkeuring. De minister van Onderwijs heeft te ken nen gegeven, dat de zogenaamde gezins reductie in aanmerking moet worden ge nomen en dat het tarief voor het L.N.O. ongeveer even hoog moet liggen als dat van het U.L.O. B. en W. van Velsen merken op, dat dit laatste in deze gemeente reeds een feit is en zelfs in zoverre geregeld, dat het maxi mum schoolgeld aan de Huishoudschool 150.- per jaar bedraagt, tegen een be drag van 300.bij het U.L.O. Als maatstaf van de heffing is het jaar inkomen van de vader of voogd van be lang. Naar dit inkomen wordt namelijk schoolgeld geregeld. Schoolgeld moet worden betaald als dit inkomen minirrtaal 2400.maximaal als het 21.240.of hoger bedraagt. Naar gelang van het aantal kinderen dat onderwijs geniet, wordt het schoolgeld ho ger of lager gesteld. Het schoolgeld voor een leerlinge van de avondcursussen wordt voor elke weke lijkse les van twee uren per cursus van zes maanden vastgesteld op 5.10.of 15.voor costuumnaaien, linnennaaien of knippen. Eenzelfde bedrag geldt ook voor de gewone kooklessen, voor de fijne keuken is dit vastgesteld op 8.14. of 22.—. De aanslag is invorderbaar, zo s'aat in artikel 18 te lezen, in vijf gelijke termij nen, tenzij degene die het moet betalen in staat van faillissement is verklaard of wanneer op zijn goederen executoriaal be slag is gelegd. Geen schoolgeld behoeft te worden be taald, als het inkomen minder dan 2400 is en wanneer bij hoger inkomen een zeker aantal kinderen de dagschool bezoekt. ADVERTENTIE Iedere Woensdagavond van 810 uur geven wij les in de nieuwe verkeers regels en -borden. Ook voor n i e t- leerlingen van onze school 3 p. avond! Hagelingerweg 134 - Tel. 8930 IJmuiderstraatweg 177 Tel. 4800 DONDERDAG 29 JANUARI Cultureel Centrum, 20 uur: Abe Brouwer voor „Fryske Trou". Rex Theater, 20 uur: Uitvoering van de Velser gymnastiekvereniging met dames keurcorps K.N.G.V. Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Melodie der Bergen". Advendo: Toneelvoorstelling 20 uur in Herv. Jeugdgebouw IJmuiden-Oost. VRIJDAG 30 JANUARI: Nutsbibliotheek: uitlening van 19.30 uur tot 21.30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur: „De schrik van de tweede compagnie". Rex, 20 uur: „Morgen is te laat". Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: Bij eenkomst Ned. Genootschap tot reclas sering. ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 - Tel. 4886 Vóór 1 Maart van elk jaar moet de raad, ingevolge de Lageronderwijswet 1920, voor elke daarvoor in aanmerking komende soort van openbare scholen vaststellen het getal wekelijkse lesuren, gedurende hetwelk vakonderwijs zal worden gegeven. Aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs zijn verbonden twee vak onderwijzers in de lichamelijke oefening, die 46 lesuren van 60 minuten per week les geven. Aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs zijn verbonden: een vak onderwijzer in de lichamelijke oefening, die 30 lesuren van 45 minu'en, een vak onderwijzeres in de vrouwelijke handwer ken, die 10 lesuren van 45 minuten, én twee vakonderwijzeressen in de houshoud- kunde, die 10 lesuren van 60 minuten per week les geven. Het aantal verplichte onderwijzers aan deze scholen, de hoofden daaronder be grepen, bedraagt onderscheidenlijk 56, 3 en 10. Zeven leden van de damclub IJmuiden spelen om drie plaatsen voor de finale van het persoonlijk damkampioenschap van Ken- nemerjand. B. Dukel is een plaats in de finale aangeboden. Van de overige zes, die de eerste ronde hebben gespeeld, wisten v. Straten, Vooys en Postma hun partij te winnen. Met slechts vijf partijen in dit korte tournooi hebben de verliezers H. Swier, K. de'Jong en W .v. Wort weinig kans om zich nog te herstellen. Voor het jeugdtournooi kon slechts een partij worden gespeeld. Heime Langbroek overwon Jan Braveboer. Voor de hoofdklasse van de onderlinge DCIJ-competitie hebben VisserBeukema, NieuwenhuizenKoetsier en D. OttJ. Smit allen remise gespeeld. In de eerste klasse overwon H. Leeuw de jeugdige Gra- vemaker, Kok Jr. verloor van Piet Schadé. Een verrassing was de nederlaag die W. Fee ders van D. Woord kreeg te verwerken. V. Beelen gaf Opa v. d. Bos een lesje. Jelle Post zette zijn reeks overwinningen voo'-t door W. Freeken te kloppen. Evert Schadé speelde met Koppelman remise. Wegens het late uur werd de partij tussen Kok Sr. en Koppelman afgebroken. In de nieuwelingen competitie waarin de kansen geheel „open" liggen overwon Jan Waal de heer P. Toorn vliet. Jo Bierman klopte v. d. Brink en N. v. Gerven verloor van de jeugdige W. Schoen. GEBOREN: T. HeeremansLodder, d., Curapaostraat 44, Santpoort: P. M. Kluft Pul, z., p/a. Trompstraat 175, IJmuiden-O.; G. NoordzijVogelaar, d., Bloemstraat 119, IJmuiden; G. TimmermansHennevelt, z., P. C. Hooftlaan 50, Driebuis; J. Wouters Lichtendonk, z., Westerwijkstrast 8, Velsen- N.: G. J. Rekerdu Pont, z., Velserduinweg 197a, IJmuiden-O.; G. van GelderGulikers, z., Homburgstraat 52, IJmuiden; J. van Es— Warmenhoven, z., Tuindersstraat 33, IJmui- den-O.; G. J. A. van der Vaartvan den Ber?, z„ Wijkeroogstraat 110. Velsen-N.; C. S. Nanne—Maathuis, d., Bloemstraat 26, IJmuiden; J. Groot—Gorter, d., Kennemer- laan 14 rd, IJmuiden. OVERLEDEN: J. B. Kamp, 69 j., echtge noot van D. M. Delcourt, Driehuizerkerkweg 26, Driehuis; M. J. de Boer, 28 j., echtgenoot van J. C. van der Pias, Voorstraat 16, Wijk aan Zee; G. Wortel, 21 j., Dirkstraat 2. IJmui den: A. Paap, 79 j., weduwe van J. Keur, J. P. Coenstra^t ;2, IJmuiden-O.; M. Zonneveld, 57 j„ echtgenote-.'van H. J. Meinders, Hoofd straat 171« Sa'ntpr-'-.'t; N. Dnlmeijer," 81 j., weduwe .Van J. Jantjes, Tessélschadestraat 3, Haarlem. De Engelsman Du Preaire is er als eerste in geslaagd het Kanaal over te steken met een water fiets. Hij vertrok Zondagochtend om tien uur uit Ramsgate (Engeland) en Maandagmorgen om hal] el] landde hij bij Kaap Gris Nez. Ingevolge het eerste lid van artikel 15 van de Verordening regelende de subsi diëring van de bijzondere kleuterscholen, stelt de raad het gemeentelijk subsidie voor deze scholen, aan de hand van de ingevolge artikel 14 van genoemde verordening over gelegde bescheiden en het ter zake door B. en W. ingestelde onderzoek, op een voor lopig bedrag vast. Daar te verwachten was, dat dé school besturen niet terstond na de vaststelling van de nieuwe verordening, een gewijzig de begroting met de daarbij behorende be-< scheiden zouden kunnen indienen, is in ar-< tikel 20 van de eerdergenoemde verorde ning bepaald, dat voor het jaar 1953 het gemeentelijk subsidie voorlopig zal wor den verleend naar aanleiding van de reeds ingediende aanvrage. Met het oog daarop stellen B. en W. de raad nu voor het voorlopige gemeentelijke subsidie over het jaar 1953 vast te stellen aan de hand van de reeds ingediende be grotingen. Op de voorlopig vastgestelde bedragen zullen voorschotten aan de schoolbesturen worden verleend. Tijdens de openbare vergadering van de raad in Velsen op Dinsdag, 3 Februari om 19.30 uur in het Raadhuis, zullen de vol gende agendapunten worden behandeld: Ingekomen „stukken; verzekering van gemeentegelden; wijziging en hernieuwde vaststelling 'van de Verordening op het schoolgeld voor het onderwijs aan de ge meentelijke daghuishoudschool (Mevr. dr. J. van den Berg van Eysinga-Eliasschool). Verpachting van grond en het kopen van grond in Santpoort; het kopen van de pan den Schulpweg nos. 71 en 72 en van andere woningen in Velsen-Noord. Verkoop van grond in Velsen. Intrekking van besluiten tot het verhuren van grond en het verstrek ken van een geldlening aan de Stichting voor Sociaal-Cultureel-Werk-Veisen. Ver zoek van de bond „Heemschut" om het besluit tot aankoop van „Beeckesteijn" te herzien en alsnog het herstel van het huis te overwegen. Vervanging van leerboeken in de oude spelling aan de openbare lagere scholen. Verzoeken van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs in Sanipoort om medewerking voor de aan sluiting van de onder haar bestuur staande school op het radio-distributienet; van de Vereniging „Da Costa" in Velsen-Noord om de verandering van inrichting van de onder dit bestuur staande school; van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs in IJmuiden-Oost om verbetering van de centrale verwarming in de Emmaschool. Vaststelling van het getal wekelijkse les uren, waarin in 1953 vakonderwijs zal wor den gegeven aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs en de open bare lagere scholen. Vaststelling van het voorlopige subsidie uit de gemeentekas aan de bijzondere scholen voor kleuteronder wijs. Motie van de Algemene Vergadering van de Nedèrlandsé- Onderwijzers Vereni ging aangaande de" onderwijsvernieuwing in het land. Benoeming van: personeel aan De heer Joh. Triest uit Den Helder is een voorstander van de sanering van de vishandel. Onder de rubriek Klein- handel-varia is in het blad „De Vis serijwereld" de mening van de heer Triest over de visvoorziening in Ne derland in grote trekken opgenomen. De heer Triest merkt op dat de midden stand zich nog steeds niet genoeg realiseert, dat de mensen zich midden in een maat schappelijk omvormingsproces bevinden. In het visserijbedrijf, aldus de heer Triest, zijn nog maar weinigen tot inzicht gekomen dat men de problemen van het eigen be drijf niet kan losmaken van de algemene economische ontwikkeling. De beperkte blik van velen doet de neiging ontstaan alles af te meten naar de last, die men ondervindt van bepaalde maatregelen, ADVERTENTIE van ouds het vertrouwde adres Met 1ste klas Leswagens en gediplomeerde instructeurs. IJmuiderstraatweg 177 - Tel. 4800 Hagelingerweg 134 Tel. 8930 de Gemeentelijke Huishoudschool; aan de Gemeentelijke VisserijsChool en van een onderwijzer aan de Brederodeschool in Santpoort-Zuid. DONDERDAG, 29 Januari 1953 Beste kinderen, Het plaatje van de week toont jullie deze keer een doodgewone poes. Tussen haar voorpootjes heeft dit gezellige beest echter een kuikentje! Het is desondanks niet nodig om de kat weg te jagen want die twee dieren zijn de dikste vrienden. Dergelijke vriendschappen tussen twee aartsvijanden komen echter meer voor. Mijn poes slaapt in één mand met de hond en ziet er ook helemaal niets in om voor de kachel knus tegen de hond aangeleund te liggen. Nog meer sterke poesenstaaltjes: Mijn moedér had vroeger een poes, die aan de bel trok! 's Morgens om ongeveer zeven uur ging keurig netjes de bel en wenste meneer te worden binnengelaten. Het kost natuurlijk nogal wat moeite om de kat bij dat kunststukje te betrappen, maar meestal is die moeite niet voor niets, want een ieder is terecht een beetje trots op de prestaties van zijn of haar huisdier. Als er soms neven of nichten zijn, die zelf een erg schrandere poes hebben met één of andere „goede" gewoonte, schrijf mij dat dan eens. Zelf vind ik zulke ver halen altijd erg leuk en de anderen kunnen het dan lezen en er van meegenieten als ik het in ons hoekje vertel. De eerste van onze stapel post is deze keer een nieuwelingetje. GULDENBLAUW heet ze en natuurlijk is 2e erg welkom in onze familie-kring. Je schuilnaam vind ik aardig gevonden en je hoeft niet bang te zijn, dat een ander deze naam al heeft. Je kunt deze keer meteen met de dertiende ronde van onze puntenraadsels meedoen en als je alle raadsels tot eind Februari goed opgelost hebt, dan heb je een grote kans, dat je de prijs wint. Elk raadsel is name lijk een bepaald aantal punten waard, maar voor elke fout (zelfs voor een grote taal fout) wordt één punt afgetrokken. Doe je best dus! Schrijf je me eens wanneer je jarig bent? Ook GOUD VLINDERT JE is nieuw onder deze schuilnaam. Gelukkig was hij er nog niet en mag je dan ook jezelf zo blijven noemen. In de brief aan Guldenblauw kun je lezen hoe dat met de puntenraadsels nu eigenlijk gaat. Doe maar gauw mee met de volgende ronde. Misschien win je wel een boek! Ook jouw verjaardag heb ik nog niet opgeschreven. Hoor ik die datum eens van je? KRULLEKOPJE was verleden week weer veel te laat met haar inzending. Ge lukkig heb ik mijn hand maar weer over mijn hart gestreken en de oplossing van het puntenraadsel toch maar laten gelden. Volgende keer niet weer, hoor! Wat zal je moeder blij zijn met haar verjaars-cadeau van jou! Vertel je me eens hoe ze het vond? HOEPELTJE, voor jou geldt hetzelfde als voor Krullekopje, wat die puntenraad sels betreft: voortaan op tijd wegsturen, hoor! Hebben jullie Zondag een gezellige dag gehad? "Wil je je moeder ook namens mij feliciteren? Je plannetje van Dinsdag zal wel helemaal in duigen gevallen zijn, want allé winkels zijn dicht op de middag van die dag. Had je daar bijtijds om ge dacht of ontdekte je het pas toen je in Haarlem aankwam? TUINMAN is ijverig bezig geweest om een trailer te maken van zijn mecano. Het zal wel mooi geworden zijn, vooral als Vader een handje geholpen heeft. Inder daad heeft je moeder gelijk, dat de nieuwe huizen de wind fijn tegenhouden, maar je uitzicht is gedeeltelijk weg. Vind zo dat niet jammer? Ook APPELSNOETJE is vast niet lui.Wat fijn, dat je schort nu af is. Draag je het al? Ik dacht, dat je veel langer over zo'n in gewikkelde corsage zou doen. Je kunt het vlug hoor! CONDUCTEUR is ook weer eens van de partij. Wat prettig, dat je zo in je schik bent met het boek. Ja, ik dacht wel, dat het juist iets voor jou zou zijn. Je hebt groot gelijk CLEMATIS, dat je elke dag op de fiets je nieuwe lange broek aantrekt. Ik had aan dat fietsen niet zo gauw gedacht. Dus jij bent een bewonde raarster van Doris Day! Ik moet ergens op zolder ook nog van die filmsterren-schrif ten hebben liggen, maar ik denk, dat jij erg zou moeten lachen om al die ouder wetse dames. Wat schrijf je voor versjes in dat schrift? De songs van Doris zeker of verzamel je andere liedjes ook? Wat leuk SONJA, dat ie jurk al zo op schiet. Wanneer zou je hem voor het eerst aankunnen, denk je? Jammer, dat er vier van jullie konijntjes gestorven zijn. Heb ben de andere hun oogjes al open? Wat voor kleur hebben ze? Ja, ik vind jonge konijnen ook zo schattig, het zijn net kleine donzen hoopjes warmte. Houden jullie ze allem'aal zelf? Van TOM POES een gezellige brief als vanouds. Ja, ik heb nogal een goede gok over me, wat die boeken betreft en ik vind het echt fijn, dat je het zo met spanning gelezen hebt. De oplossing van de maand- taak vind je in dit hoekje, dus kijk maar eens verder. Je klaagt over de winter Tom Poes, maar ik kan het de laatste dagen nog zo bar niet vinden. Natuurlijk is het nog lang geen zomerweer, maar toch is de tem peratuur al hoger dan enkele weken ge leden en dat is zelfs alweer een stapje vooruit. De sneeuwklokjes in mijn tuin krijgen alweer zin om boven de grond uit te komen en dat vind ik ook een verheu gend teken. Al met al: we gaan de goede kant uit! Jammer, dat je één woord van je punten raadsel miste MEIZOENTJE, maar je had ook niet alle raadsels ingestuurd deze maand, dus winnares had je nooit kunnen worden. Doe maar gauw met de nieuwe ronde mee, misschien heb jè dan meer ge luk! Fijn, dat het boek zo naar je zin is. Ik vond het net iets voor jou. Je jurk is zeker al af en het schortje zal ook al wel opschieten. Ik denk, dat je best een gezel lige dag zult hebben met die twee vrien dinnen erbij op je verjaardag. Maak maar veel pret, hoor! Dit was ons laatste briefje deze week! Tot volgende keer. TANTE ELS. (Brieven vóór Dinsdag: Kennemerlaan 186, IJmuiden, of aan de bezorger meegeven.) Als je de woorden goed invult, vind je op de kruisjesrij de naam van een schip, die op het ogenblik in veler gedachten is. Alle woorden hebben in totaal 4 letters. De oplossing van het laatste puntenraad sel van de twaalfde ronde is: Horizontaal: eend, bos, paar, po, kerker, reeds, opa, la, spaak, ka, palmen, flat. Verticaal: Epe, nar, dakraam, on, soms, ree, ko, rel, slak, opa, palm, spa, keg, alt, n.l. De prijs gaat deze keer naar KRULLE KOPJE, die met Hoepeltje het hoogste aan tal punten wist te behalen. Na loting kwam de prijs aan Krullekopje, dus meisje: ge feliciteerd! Je krijgt je boek zo gauw mo gelijk thuis. Puntentelling: Krullekopje: negenender- lig, Hoepeltje: idem, Clematis, Appelsnoetje en Tuinman: achtendertig, Conducteur: achtentwintig, Sonja: zevenentwintig, Mei zoentje en Nonja: achttien, Keesje Kef: zes'ien, Goudvlindertje: vijftien, Gulden- blauw: tien. ~3000000000d00000000000000000000000000000000000000000cro TANTE ELS FELICITEERT: LAPPER KRISPIJN,die vandaag jarig is, I MEIZOENTJE, die Zaterdag gaat fees ten, en BROMELIA, die volgende week Maan- i dag haar mooiste verjaarsjurk aan mag. Van harte allemaal! xxxxjoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocx: Het was ditkeer niet makkelijk de prijs van de maandtaak aan te wijzen: jullie antwoorden stemden nogal overeen en ten slotte vielen ze in twee groepen uiteen: de ene groep wilde de dame in de winkel zonder meer laten voorgaan en niets zeg gen; de anderen zouden de mevrouw be leefd vertellen, dat zij eerlijk eerst waren. En de beste van deze laatste groep, waar ik het mee eens ben, omdat „eerlijk nu eenmaal eerlijk is", was SONJA, die zeg gen zou: „Pardon, mevrouw, maar ik ben vóór u. Maar als u haast hebt, dan mag u wel voor me gaan." Juist! Dat laatste maakt weer helemaal goed, wat de dame zich uit de eerste zin misschien een beetje had kunnen aantrek ken: je bent op deze manier helemaal „correct" en je laat je toch de kaas niet volkomen van het brood snoepen. Het raadsel is 1. X 2. X 3. X 4. X 5 X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 11. X 12. X 13. X f 14. X 15.- X 16. X 17. X 18. X 1: verheven, 2: wind streek, 3: hemellichaam, 4: sappige vrucht, 5: een kleinigheid, 6: opdracht, 7: rivier in Italië, 8: em mertje, 9: gelooide huid, 10: kist, 11: peulvrucht, 12: dunne band, reep chocolade, 13: schaaldier, 14: niet luidruchtig, 15: bekende dichter uit de Gouden Eeuw, 16: naam van het schip, dat op de kruisjes komt, 17: rivier in Oostenrijk, 18: groene plek in een stad. Er komt een auto in volle vaart een hoek om en een hondje, dat plotseling de weg oversteekt, wordt aangereden. De automo bilist heeft niets gemerkt en rijdt door; de hond strompelt bloedend weg en blijft in de goot liggen. Er is niemand in de buurt. Wat zou je doen? Dit probleempje kan elke dag voorkomen en ik geloof dat jullie er allemaal wel een antwoord voor klaar hebben, maar het gaat er mij om, een zo volledig en juist mogelijke oplossing te krijgen, waaruit blijkt, dat je met alle omstandigheden rekening hebt gehouden. Het beste idee wordt weer beloond met een boek! Wie? T. E. zonder dat men doordringt tot het wezen van de vraagstukken. Velen in de vishandel, zo zegt de heer Triest, zien niet dat men voor het nemen van maatregelen die verbetering beogen, moet kunnen beschikken over cijfer-mate- riaal van omzet en bedrijfskosten in de vishandel. De heer Triest, zo staat er te lezen, is ook van mening dat er in de vishandel veel bedrijfjes zijn, waarvan verdere hand having eigenlijk niet verantwoord is. Het voorkomen van deze „dwerg-bedrijfjes" is volgens hem één van de redenen, dat de distrib'utiekosten, die op de vis drukken, te hoog zijn.Doordat de eigenaars financieel zwak staan, ondervinden de leveranciers veel risico, wat verhoging van de kosten ten geyolge heeft. Hiervan zijn ook de ge zonde en goed-geleide bedrijven de dupe. Daarom is de heer Triest voorstander van sanering van de vishandel uit het oogpunt van wat hij noemt een daad van zelfbe houd. De heer Triest adviseert deze sane ring zelf en vrijwillig ter hand te nemen. De redactie zegt hierop het in zekere zin met de opmerkingen van de heer Triest eens te zijn, zonder echter de saneringsge dachte zonder meer te delen. De redactie zegt dat de heer Triest een gevaarlijk en moeilijk onderwerp heeft aangesneden, dat niet in enkele zinnetjes kan worden afge daan. Bovendien zijn de gedachten over mogelijkheid en wenselijkheid van een sanering van een bedrijfstak allerminst gerijpt. De redactie wijst er op, dat de heer Triest waarschijnlijk de sanering van de melkhandel als uitgangspunt heeft ge nomen, deze is echter niet te vergelijken bij de vishandel. De redactie acht het beter voort te gaan met het verbeteren van de vakopleiding, waardoor er vakmensen in de vishandel komen, die weten hoe zij de vis op de beste en smakelijkste wijze onder het publiek kunnen brengen. Door voorlichting en demonstratie moet het publiek meer „vis- minded" worden gemaakt. Dan, zo zegt de redactie van deze rubriek, breekt misschien nog wel eens de tijd aan, dat niet meer over een teveel aan vishandelaren, maar integendeel over een tekort moet worden gesproken. Voor een volle zaal is gisteren door het Leger des Heils aan de Edisonstraat de film „De voermam des doods" vertoond. De strekking van deze prent is samen te vatten in deze gedachte: er is redding ook voor de diepst gezonkene, echter ten koste van het offer van een goed mens. Het nogal triest en af en toe melodra matische verhaal is gebaseerd op de dron kenschap van een huisvader, die in de ge vangenis terecht komt. Vrouw en kinderen hebben hem verlaten en wanneer hij, weer in vrijheid (op oudejaarsavond) iin het te huis van het Leger des Heils verzeild raakt, is het de zuster-officier die in de nacht zijn kleding repareert. Zij wordt hierdoor besmet en krijgt in hevige mate tuberculose. Een jaar later, weer onder dezelfde fatale omstandigheden komt de dronke man in hetzelfde tehuis terecht. De heils- zuster is dan stervende. De. dronkaard ziet in een visioen, „de voerman des doods" ge naamd, dat zijn vrouw bezig is zich te vergiftigen. Hij snelt naar huis, redt haar van de dood en belooft zijn leven te zullen beteren. Op datzelfde moment blaast de zuster-officier de laatste adem uit. Het is gewoonte geworden dat het Leger des Heils in IJmuiden op gezette tijden zijn evangelisatiewerk in de vorm van films verricht. De eerstvolgende filmavond heeft plaats op 11 Maart. Dan komt het werk van het Leger gedurende de 65 jaren van zijn bestaan aan de orde. Gistermiddag heeft een grote schare kinderen met belangstelling het vertonen van kinderfilms gadegeslagen. VIS SERI JBERICIIT SCHEVENINGEN SCHEVENINGEN, 28 Januari. Berichten uit de Ierse Zee: SCH 65, nog niet gevist; SCH 250, 5 kantjes uit de halve vleet; SCH 310, moet nog halen. Berichten uit Het Kanaal: SCH 5, niet ge vist; SCH 19, 1 kantje; SCH 45, 5 k.; SCH 399 5 k SCH 32, SCH 195, SCH 342 en SCH 412 zijn naar de Engelse wal en vissen bij de Gabbard, 45 mijl ten Z.O. van Lowestoft. De R.K. gemengde toneelvereniging „GETOSA" te Santpoort zal Zaterdag 3i Januari in de zaal vim Zomerlust aan de Hoofdstraat te Santpoort opvoeren „De kunst om te leven", een blijspel in drie be drijven door I-I. F. Maltby en Fredi Wynne. In het stuk, dat werd ingestudeerd onder regie van de heer C. Jongenjans, spelen mee mej. I. Molenkamp, A. Huybens, J. Nina- ber, mej. N. v. d. Kolk, P. van Lieshout, A. Liefting, S. Metten, mevr. v. Baaren, mevr. v. d. Linden en mej. L. Bakker.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9