In 1960 Velsens woningbeeld voltooid van de OPRUIMING GERARD VAN PRAAG Oud-IJmuiden, een stuk stad met sterk gemeenschapsgevoel Velsens culture leven in de komende week Tehuis voor ouden van dagen op 24 Februari in de raad DE LAATSTE DAGEN Agenda voor Velsen WETHOUDER W. F. VISSER: „Van ander ras" voor „de Hoop" Kamgaren costuums voor HALVE PRIJZEN Doe wat" zegt ook dsJ. v. d. Berg Abe Brouwer met ernst en „koartswyl" Jiex JAeatec 7 THALIA Do schrik v. d. 2e Compagnie DE DUIVELSBRIGADE VERGETEN LEVENS „Oom Jan" van Zutphen zelf in IJmuiden Alcura-film ten bate van oud-verpleegsters ■Élk. KENNEMERLAAN 100 V;i-' f V.G.V. naar de Amsterdamse Turnbond Voor „Fryske Trou" Velsen krijgt bezoek van „Alkmaarse Boys" Zondag trekt Stormvogels naar DWS OLD CLOTHES NEW Uw kleding binnen één dag gereed Oorzaak van vergaan van ms. Spica staat nog niet vast „Eigen Haard" is vereniging geworden „De blauwe lantaarn" in Rex MORGEN IS HET TE LAAT VRIJDAG 30 JANUARI 1953 Voor de Donderdagavond gehouden ledenvergadering van de Partij van de Ar beid, afdeling Vclsen-Noord gaf de heer W. F. Visser, wethouder van openbare werken en volkshuisvesting, een beschou wing over de socialistische gemeentepoli tiek, waarbij in dit geval uiteraard vooral de politiek ten aanzien van de wederop bouw- en uitbreidingsplannen ter sprake is gebracht; het terrein waarop deze ambtsdrager alleszins thuis is. Na uitvoerig het beleid bij de candidaat- stelling van de P. v. d. A. voor de ge meenteraadsverkiezingen te hebben toege licht, waarbij voorzitter K. Marks mede deelde, dat de candidaatstelling op 14 April moet geschieden en de verkiezingen op 27 Mei worden gehouden, werd overgegaan tot het stellen van de candidaten van de afdeling. Wethouder Visser begon zijn inleiding met de opmerking, dat de verkiezingen voor de P. v. d. A. zeer belangrijk zullen worden, omdat de K.V.P. er op uit is het geleden verlies terug te winnen. De K.V.P.- actie is er, volgens de wethouder, op ge richt de P. v. d. A. te bestrijden door een sterk verzet tegen het humanisme in deze partij. Elk geschilpunt bij de K.V.P. wordt thans vermeden om derwille van een eens gezinde landelijke actie. Plaatselijk ver wachtte wethouder Visser voor de P. v. d. A. geen achteruitgang. Hij voorspelde dat de P. v. d. A. de sterkste fractie in Velsens raad is en zal blijven, maar vroeg zich wel af, hoe straks de vier raadsleden die Vel- sen meer krijgt, zullen worden verdeeld. In de afgelopen jaren heeft de P. v. d. A. zijn kracht in Velsen gedemonstreerd in de gemeentepolitiek, waarbij naar hij zei zeer veel initiatief van de parij is uitge gaan. Hij noemde in dit verband ook de wo ningvoorraad, die voor Velsen tot 1945 met 27 percent was geslonken. In 1947 kwamen de eerste drie woningen gereed. De grond- politiek, die de wethouder als een belang rijk stuk socialistisch werk beschouwde, werkte doeltreffend mee aan de wederop bouw en uitbreiding: zo goed als alle grond, benodigd voor het uitbreidingsplan kwam in gemeentebezit. De zaken leveren dan ook geen moeilijk heden voor de toekomst meer op; alleen wat betreft de recreatie zijn ze nog niet opgelost. Ten aanzien van de woninguitbreiding in de afgelopen na-oorlogse jaren kon de wethouder mededelen, dat er tot 1 Januari 1953 3352 woningen in Velsen werden ge bouwd; de duplexwoningen gerekend voor twee woningen. In Velsen-Noord verrezen 1019 woningen, waarvan een belangrijk deel ten behoeve van de industrie en par ticulieren. Thans telt Velsen-Noord 1944 woningen hetzelfde aantal als in 1943. Het woninggebied Velsen-Noord zal in „De Gilden" met ongeveer 700 woningen worden uitgebreid, waaraan men nog dit jaar hoopt te beginnen. In 1960 klaar Vervolgens noemde de heer Visser cij fers betreffende de woningbouw, welke reeds uitvoerig zijn weergegeven bij de be grotingsbehandeling van Velsen's raad, zo ook ten aanzien van de landelijke cijfers. Naar aanleiding hiervan merkte de wet houder op, dat Velsen langzamerhand tot betere woningverhoudingen komt. Tegen 1960 moet het volgens de heer Visser mo- ADVERTENTIE (het theater met de beste films) Hedenavond 8 u-, Zaterdag 7 en 9-15 u- JIMMY DURANTE in een film vol daverende vrolijkheid De dolste soldatenklucht ooit vertoond Maandag en Woensdag 8 uur RAY MILLAND in een film vol avonturen in kleuren Toegang 14 jaar. DONDERDAG A.S. in onze serie speciale voorstellingen met Greer Garson en Walter Pidgeon. In aansluiting op de publicatie van gisteren in ons blad over de plannen, die Paivu heeft ten aanzien van het nieuwe hospitaal-kerkschip, kan worden meege deeld dat genoemd toneelgezelschap in sa menwerking met de afdeling IJmuiden van de Vara en in Alcura-verband op 10 Maart in het Rex-Theater in IJmuiden-Oost „Van ander ras" zal opvoeren. Het gezelschap doet dit geheel belange loos, de zaal wordt gehuurd tegen kost prijs, voor de décors hoeft slechts half geld te worden betaald. Allemaal factoren die meehelpen om de netto-opbrengst zo hoog mogelijk te doen zijn. Uit visserij-en rederskringen zijn reeds toezeggingen gedaan, dat er een groot aan tal plaatsbewijzen zal worden gekocht. Belangrijk is, dat de heer J. van Zutphen die algemeen bekendheid geniet als „Oom Jan" en die de promotor van „De Hoop- actie" is, op de avond van de 10e Maart zelf in het Rex-Theater de opbrengst in ontvangst zal nemen. De organisatoren van die avond hebben uitgerekend dat er nog f 250 ongedekte onkosten zullen zijn. Om dit bedrag te verkleinen hebben zij reeds nu een vijftal vakorganisaties gevraagd een bijdrage te willen geven. Zij doen echter ook een be roep in deze op particulieren en bedrijven om te helpen deze kosten te dekken. Dit kan gebeuren door een bedrag of bedragje te storten op gironummer 142886, ten na me van de lieer O. Boersma. Kaarten voor deze avond zijn te krijgen aan onder staande adressen: J. G. Peters, Zander- straat 14b; G. Boersma, Lange Nieuw- straat 772; A. van Nierop, J. P. Coenstraat; A. Curré, Roerstraat 71 en des avonds aan de zaal. gelijk zijn, de woninguitbreiding in Velsen te voltooien. Voor het Iloogovenbcdrijf zijn 421 woningen in aanbouw. Ter beantwoording van vele vragen daaromtrent kan de wethouder mededelen, dat het voorgenomen woningencomplex voor ouden van dagen te IJmuiden op 24 Februari ter behandeling aan de gemeen teraad zal worden voorgelegd. Hij wees voorts op het plan van de 24 woon- en winkelhuizen, dat men thans bezig is te projecteren nabij het toekom stige nieuwe raadhuis en waaruit blijkt, dat er voor de middenstand wel degelijk iets gedaan wordt. De wethouder verwacht ten aanzien van de winkelbouw geen ver dere moeilijkheden. Betreffende het type woningen, waaraan volgens de Woningwet moet worden vast gehouden, merkte de spreker op dat de woningbouw qua inrichting verantwoord moet zijn, maar het is niet te voorspellen hoe de ontwikkeling over 10 tot 15 jaar zal zijn. Een halve eeuw geleden leefde 80 in Nederland nog in tweekamerwoningen en nu zijn er in ons land zelfs nog 25000 één kamerwoningen. De gemiddelde woning- inhoud 265 m3 is in Velsen beter dan het landsgemiddelde. Oud IJmuiden? Saneren? Voor wat de kwestie-Oud-IJmuiden aan gaat persisteerde de heer Visser bij de sa nering van de hier staande woningen, waarin toestanden voorkomen, die niet meer kunnen worden getolereerd. Als ver vanging is een stuk duin aangewezen, waar binnenkort zal worden gebouwd. Over de huurwijzigingen, die wegens de toekenning van de rijksbijdragen moeten worden vastgesteld, zei de heer Visser, dal hij persoonlijk de verhogingen te ver door gevoerd vindt. Echter zal woningwet-bouw lagere huren blijven opbrengen, dan par ticuliere bouw, daar men hier van zeker winstbejag zal uitgaan. Derhalve achtte dé wethouder overheidsbouw beter, vooral wanneer mag worden verwacht, dat de bouwkosten zullen worden verlaagd. Naar aanleiding van vragen, die op deze beschouwing volgden, verklaarde de heer Visser, dat voor „De Gilden" ook in win kelbouw is voorzien. Van de noodwoningen in „Noord", die volgens de wethouder zo gauw mogelijk moeten verdwijnen, zal na de voor deze huizen vastgestelde tien jaar- afschrijving het gedeelte over de Hoog ovenspoorlijn zeker verdwijnen, daar Rijkswaterstaat de beschikking over deze grond wil hebben. In de nacht van Woensdag op Donderdag brak brand uit op de Queen Elizabeth", die voor de jaarlijkse inspectie in het dok te Southampton lag. Toen de brandweer lieden op het schip kwamen was de automatische sproei-installatie al in werking. Binnen een half uur was men de brand meester. Ten bate van de Bond voor Oud-Ver pleegsters zal op 24 Februari in het Rex- theater, onder auspiciën van Alcura „Het leven van Louis Pasteur" worden vertoond. De film wordt ingeleid met een causerie door dr. L. S. Limborgh Meyer. WIJ naar Amsterdams SNL Zaterdag vertrekt V.V.IJ. naar Amster dam voor een ontmoeting met S.N.L., een ploeg, die met twee internationale spelers Siebenlist en Wilhelm thuis moeilijk is te verslaan, zodat V.V.IJ. kan rekenen op een warm bnthaal.Toch zitten er wel winst kansen in voor de IJmuidenaren, mits er wordt gespeeld zoals vorige week. Vooral het dekken van de tegenstander speelt nu eenmaal een voorname rol. Wordt dit ook nu weer toegepast dan is het mogelijk dat V.V.IJ. de overwinningenreeks voortzet. Programma lagere elftallen: IJmuiden 2 Kinheim, Kinheim 2IJmuiden 4. Aspi ranten: IJmuiden aV.V.B. a, S.V.IJ. b IJmuiden b. Waterloo (met twee invallers) ontvangt Heemstede Het eerste elftal van Waterloo dat een kostbaar puntje verloor aan hekkesluiter RCH 4 krijgt Zondag Heemstede op bezoek Een lastige wedstrijd voor de IJmuidenaren, want Heemstede, die de oud EDO-speler Spek in de gelederen heeft, kan goed voor de dag komen. Het zit Waterloo, wat de spelers betreft, niet mee. Spil Schaap zal geruime tijd niet kunnen spelen en A. Broek staat thans ook op de ziekenlijst. Het volledige programma ziet er als volgt uit: Waterloo 1Heemstede 1, 9.45 uur; Wa terloo 2DEM 4, 12 uur; VSIJ 5Waterloo 4, 12 uur; IJmuiden aWaterloo a Zaterdag 3 uur. Vriendschappelijk. Waterloo 1 komt uit met: W. Kok E. W. Bras, J. J. Schelvis J. Buding, J. v. d. Steen, J. van Sikkelerus C. H. Bos, J. Zwanenburg, G. Post, P. Dekker, A. Holman ADVERTENTIE 2 gaan wij al onze restanten verkopen met een extra korting op de normale prijzen Ook voor corpulente Heren leveren wij Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Amsterdamse Turnbond zullen op 1 Februari jubileumwedstrijden worden georganiseerd in de Turnhal in Amster dam. Aan dit halve-eeuwfeest zal ook een damesploeg van de Velser Gymnastiek Vereniging deelnemen. Men heeft een bal-, hoepel- en rhythmische vrije oefening in studie genomen. Als ik eerlijk ben, gevoel ik mijn grote onkunde om inzake deze moeliijke kwestie een oordeel uit te spreken. Want dan moet men verstand hebben van stedebouw- kundige schoonheid, sociologische gesteldheid van de bevolking, men moet een pro fetische blik hebben hoe zich alles in de toekomst zal ontwikkelen, men moet de mening kennen van de topfiguren uit de industrie. Ik dacht niet dat alle partijen, die hun visie over het geval „Oud-IJmuiden" te kennen hebben gegeven, aan deze eisen hebben voldaan. Men heeft zich maar al te vaak laten leiden door een globale indruk, opgedaan bij een terloops bezoek aan dit gedeelte van de gemeente Velsen, of door een sentimentele overweging, die door herinneringen aan IJmuiden van ongeveer 50 jaren terug, werd gevoed. Maar de zaak ligt voor mij toch nog even anders. Een bevolkingscentrum als dit, in Oud-IJmuiden, is eigensoortig. Hier wonen heel typische mensen, die men ner gens elders zo zal vinden. Zij zijn op de een of andere manier vrijwillig of gedwon gen in deze buurt neergestreken. Nu wonen ze hier, met het ongerief van woning, straat, buren. Zij maken ervan, wat ervan te ma ken valt. Deze buurt is in de loop der jaren hun eigen buurt geworden, streng geschei den van de „nette mensen" over de brug. Het gemeenschapsgevoel is gaandeweg ver stevigd. Nergens in heel Velsen is de saam horigheid zo groot als hier. Nergens kan men zo'n verbondenheid ontdekken als juist in deze st#aten, al zijn de buren-ruzies en onenigheden ook in het „levensprogramma" opgenomen. Nu kan men onder de bewo ners van Oud-IJmuiden ook weer verschil lende typen aanwijzen. Ten eerste wonen hier mensen, die eigenlijk niet thuis horen in een dergelijke omgeving. Maar omdat zij geen andere woning hebben, zijn ze wel genoodzaakt hier te blijven, voortlevend in De Sneker schrijver Abe Brouwer, die zo langzamerhand een respectabele reeks romans en toneelstukken op zijn naam heeft verzameld, was gisteravond ten twee de male de gast van de Velsense Friezen van „Fryske Trou". De eerste kennismaking was zo goed bevallen, dat de Van Rijs- wijckzaal van het Cultureel gebouw haast te klein bleek, om alle belangstellenden te bergen. Brouwer heeft daar om te begin nen voorgelezen uit zijn nieuwe novelle „Trou", na eerst de aanloop en oorzaak van het verhaal uiteengezet te hebben. Die oorzaak is van deze novelle het zwaarte punt, omdat zij verankerd ligt in een har- tekreet van deze auteur. Zijn verhaal, dat inmiddels bekroond werd, houdt zich bezig met het probleem van de „revalidatie" van een geestelijk geschokte jongeman, die dank zij de liefde van een meisje tot aan vaarding van het leven komt. En al moge deze novelle uit litterair oogpunt bekeken uitermate geslaagd heten de leden van „Fryske Trou" hebben dat gisteravond kunnen beoordelen de clou is door Brou wer toch niet bij de intrigue gelegd maar bij de sociale erkenning van een geestes zieke, een patiënt, die door omgeving en zelfs familie nog maar al te vaak voor ab normaal en liefst lichtelijk gevaarlijk wordt versleten en daar weer onder lijden moet. Na de diepe ernst, die uit Brouwer's roman-in-klein-bestek opklonk, kwam na de pauze de luim aan de beurt in de vorm van een serie schetsjes, waarvan de aan leiding op de Sneker veemarkt lag: puntige flitsen met de wat zware humor van de Fries, die in dit gezelschap hogelijk ge waardeerd werden. Tot slot en besluit kwam de schrijver met een prachtig verhaal in het stadsfries op de proppen en de voorzitter was terecht de tolk van zijn gehoor, toen hij de heer Brouwer van harte bedankte voor deze bizonder plezierige avond. J. F. Zondag speelt „Velsen" op haar terrein aan de kwekerslaan te Santpoort de be langrijke thuiswedstrijd tegen Alkm. Boys uit Alkmaar. Hopelijk zullen de Velse- naren revancehe weten te nemen voor de nederlaag in Alkmaar. De opstelling van „Velsen" luidt: doel: J. Jansen; achter: H. Meyer en C. Tromp; mi.dden: J. v. d. Ende, B. Wijker en L. Boon; voor: B. Tromp, J. v. Bakkum, W. Kramer, P. Donker en N. Timmer. ZONDAG 1 FEBRUARI Missie-tentoonstelling, geopend vanaf 10.30 uur in het Patronaatsgebouw. Thalia, 15, 19 en 21.15 uur; „De schrik van de tweede compagnie". Rex, 15 en 20 uur: „Morgen is het te laat". MAANDAG 2 FEBRUARI Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30 uur tot 21.30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur: „De duivelsbrigade". Rex, 20 uur: „Morgen is het te laat." DINSDAG 3 FEBRUARI Buurt- en Speeltuinvereniging D. S. S„ feestavond, 20 uur, Thalia Theater, IJmuiden. Thalia, 20 uur: feestavond Vereniging D.S.S. Rex, 20 uur: „Morgen is het te laat." Oranjevereniging Driehuis, koffiekamer Westerveld, 20 uur: filmavond „De Zee". WOENSDAG 4 FEBRUARI Velser Kunstkring „Voor Allen", Ballet der Lage Landen, 's middags jeugdvoor stelling, 20 uur voor volwassenen, Rex- Theater, IJmuiden-Oost. Tlialia, 20 uur: „De duivelsbrigade". DONDERDAG 5 FEBRUARI Katholieke actie, lezing, 20 uur, Patro naatsgebouw. Thalia, 20 uur: speciale voorstelling van „Vergeten levens". VRIJDAG 6 FEBRUARI Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30 uur tot 21.30 uur, Heidestraat. Santpoort's Bloei, Goochelavond door de Het wedstrijdprogramma van Stormvogels voor Zondag is: DWSStormvogels, aanvang 2 uur. Stormvogels IVHFC III, aanvang 9.45 u. terrein Schoonenberg. RCH VI—Stormvogels V, aanvang 2 uur. Kinheim IIIStormvogels VI, aanvang 9.45 u., terrein Kinheim aan de koningsweg. Stormvogels VIIITYBB VIII, aanvang 12 uur, terrein Schoonenberg. Stormvogels IXSHS IV, aanvang 12 uur, terrein Schoonenberg. Het eerste elftal verschijnt met: Stormvogels I. J. Venus D v. d. Oever, Fr. Venus E Westers, H. J. Snpeks, J. Tol J. P Snoeks, J. Luppens, H. Angenent, R. de Boer, A. v. Onselen Reserves: P. Vader, M. Ponte, G. K. Drager. groep Nas, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, Enschedélaan, Santpoort. Thalia, 20 uur: „Export in blond". Rex, 20 uur: nog niet bekend. ZATERDAG 7 FEBRUARI Velser Accordéonvereniging, concert ten bate van het Hospitaalkerkschip „De Hoop", 20 uur, Patronaatsgebouw. Thalia, 17 en 19.15 u.: „Export in blond". Rex, 20 uur: nog niet bekend. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953 en P. J. W. van der Toorn, Fr. Naereboutstraat 7, tel. 4084 Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevrouw Bakker, Snellius- straat 53. tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur dr. L. J. Vreeling, Vondellaan 32, te- lef. 3364. Van Zondagmorgen tot 's nachts 12 uur dr. M. H. A. Melchior, Noorderwijk- weg 1, telef. 3340. Uitsluitend in spoed gevallen. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112. telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: H. v. d. Kolk. Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters Tn spoedgevalen is de arts: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236. tel. 8510 te raadplegen. Apotheken Apotheek De Wilde, Bróekbergerlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560 8284, Bloe- mendaalse Apotheek, Bloemendaalse weg 85 te Bloemendaal, K 2500 22181. ADVERTENTIE Koningsplein 10 Tel. 4886 Ook ds. J. v. d. Berg geeft zijn mening over de zaak Oud-IJmuidenwelke in het kort hierop neerkomt: öf huizen öf industrie, hoewel hij van te voren weet, dat zelfs het beste pleidooi voor het één of het ander niet veel zal baten, aangezien op het raadhuis de teerling toch al geworpen is. ,.Maar in deze tijden worden teerlingen wel eens voor de tweede maal geworpen en dan blijkt de andere kant nog ivel eens boven te wil len komen", zegt de predikant. e OOCOOOOOOCOCOOOOCOCOOOOOCOOCOCXX>OCXX>OOOOOCOCOOCOOOOOOOOO de hoop, ij del of niet ijdel, om op een goede dag naar een andere te zullen verhuizen. En dit verlangen zij in het bijzonder met het oog op hun kinderen. Want de leer school daar is een snelle, veel te snel. Wij treffen iedere keer weer keurige gezinnen aan, die wat mij betreft ook gerust in Vel- serbeek zouden kunnen wonen en dan nog geen gek figuur zouden slaan. Vervolgens vinden wij daar ook gezinnen, die ik de „midden-groep" zou willen noemen, welke van huis uit wel een zekere levensstijl heb ben meegekregen, maar die toch op den duur geen krachtige weerstand kunnen bie den aan de naar beneden gerichte zuig kracht, welke een omgeving als deze in zich bergt. En ten derde vinden we hier ook de a- sociale gezinnen, die in huizen wonen, waar geen behang meer op de muren zit en geen deur meer sluit, wat niet de schuld is van de huisbaas, maar van de bewoners zelf. En dit zijn de moeilijkste gezinnen. Uit de bovengenoemde verdeling in drie groepen, welke ik nog wel zou kunnen spe cificeren, blijkt, dat men toch niet zo glo baal weg met een enkel gebaar kan zeggen: of huizen of industrie. Want als van Oud- IJmuiden industrie-terrein gemaakt zou worden, dan blijven toch de soorten men sen over of achter. Daarom is het alterna tief huizen of industrie voor mij geen op lossing. Want huizen èn industrie zijn beide levenloos. En wij hebben te maken met levende mensen, die net zoals wij vechten in de strijd om het bestaan en proberen het hoofd boven water te houden. De meesten kunnen er toch ook niets aan doen, dat zij met het aardse slijk niet rijk bedeeld zijn. In deze tijd van sociale bewogenheid, al of niet echt, mogen en moeten wij de zaak van Oud-IJmuiden allereerst bezien uit deze bewogenheid. Wij moeten ons afvra gen wat kunnen wij doen voor de mensen, de gezinnen, de kinderen in het belang van de toekomst der gehele gemeente. Ik ben er blij om, dat Oud-IJmuiden ein delijk eens in het middelpunt der belang stelling is gekomen. Laten de grijze hoof den zich maar eens afpiekeren, wat er met dit gedeelte van Velsen moet gebeuren. Maar laten ze dan ook niet vergeten, dat het tenslotte gaat om de mensen zelf. Want zij vertegenwoordigen met elkaar een groep van onze gehele samenleving. En een ieder gun ik van harte een be hoorlijk huis, zonder lekkage, zonder tocht en zonder benauwende geuren van het riool, dat al jaren in gebrekkige toestand verkeert. En voor de kinderen is het een vereiste, dat zij in een omgeving kunnen opgroeien, waar zij kind kunnen blijven. De oplossing van al deze problemen kan ik hier natuurlijk niet geven. Het is slechts bedoeld als wenk. Gedu rende mijn omzwervingen in dit gedeelte van IJmuiden heb ik vele klachten moeten aanhoren. En mijn taak is dan ook alleen deze: door te geven. Hoe men op dit alles zal reageren weet ik niet. Voor mijzelf zou ik niet gerust zijn, indien ik niet deze bij zondere gelegenheid om mijn hart te mo gen luchten, met beide handen zou aan grijpen. Dit ben ik verplicht aan Oud-IJmuiden. omdat het hier leeft, en ik in de loop van een vijftal jaren geleerd heb „mee te leven" als een dienstknecht van Christus. Raad voor Scheepvaart „Wat precies de oorzaak van deze ramp is geweest, zal wel altijd een vraag blij ven", zo zei de heer J. Metz, de Inspec teur-Generaal voor de Scheepvaart, gis teren tijdens het onderzoek door de Raad voor de Scheepvaart naar de oorzaak van het vergaan van het m.s. Spica. Deze Groningse kustvaarder is op 16 December van het vorige jaar midden op de Noordzee gezonken. De zes leden van de bemanning zwierven 15 uur in een sloep rond, alvorens zij door het Zweedse schip Laponia werden opgepikt. Als getuigen werden géhoord de kapi tein, de stuurman en de machinist. Naar de meriing van de kapitein is de lading, die uit stalen platen bestond, gaan schuiven en is een van deze platen met de scherpe hoek dóór de scheepswand ge drongen. De kapitein merkte des nachts -hij was in zijn hut - dat er water uit het toilet zijn slaapkamer binnenstroomde. Toen daarna de ruimen werden gecon troleerd, bleek, dat het binnenstromende water al ver boven de lading stond. De kapitein vertelde voorts, dat er die nacht een vrij hoge deining stond, waar door het schip slingerde. De heer Metz zei, dat naar zijn mening helemaal niet vast staat, dat de ramp door het schuiven van de lading is veroorzaakt. „Misschien zijn door de woeste bewegin gen van het schip spanningen ontstaan, waardoor een der huidnaden is openge sprongen", zei hij. De raad zal schrifte lijk uitspraak doen. Door het verkrijgen van de Koninklijke goedkeuring op de statuten, is de Chris telijke Woningstichting „Eigen Haard" omgezet in een woningbouwvereniging, waardoor thans de mogelijkheid' bestaat dat ingezetenen van de gemeente Velsen, die de Prot. Chr. levensovertuiging zijn toegedaan, zich bij genoemde vereniging als lid kunnen aansluiten. Momenteel heeft de woningbouwvereni ging 54 woningen in exploitatie en zij hoopt dit jaar eenzelfde aantal woningen van het gemeentebestuur in exploitatie te ontvangen. Inleidingen door deskundigen De stichting Alcura zet haar werk met culturele films in dit seizoen voort met de vertoning van de voortreffelijke Engelse politiefilm „De blauwe lantaarn" op 22 Maart. Deze film wordt ingeleid door een der plaatselijke politie-autoriteiten. In April wordt de film „Woudsprookje" gedraaid, tezamen met enige natuurfilms. Deze rolprenten worden ingeleid door een der wethouders. Tenslotte, op 17 Mei, wordt het seizoen besloten met een filmvoorstelling over Toscanini en een ballet. Alle voorstellingen worden in het Rex- theater gehouden. Speciale exportveiling van Donderdag De Kennemer tuinders brachten Don derdag rond 29.000 kilo peen op de speciale exportveiling in Castricum. Hiervan bleek 21.000 kilo geschikt te zijn voor export. Peen B noteerde 10.50-/ 12.10 en peen C van 8.10-f 9 50 per 100 kilo. Het binnen land nam 8100 kilo af in de kwaliteit B, waarvoor 7-ƒ 7.60 werd genoteerd. Schorseneren 1 gingen van de kar voor 53 cent. Schorseneren 2 besomden 41-48 cent per kilo. ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t/m Dinsdag Het probleem der sexuele opvoeding van de jeugd VRIJDAG 30 JANUARI Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30 uur tot 21.30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur: „De senrik van de tweede compagnie". Rex, 20 uur: „Morgen is te laat". Ned. Genootschap tot Reclassering: Cause rie door de heer Dorrepaal van Haarlem, 20 uur, Jeugdhuis Renabrandtlaan. ZATERDAG 31 JANUARI Advendo, toneelvoorstelling, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden-Oost. Missietentoonstelling, geopend van 16 uur in het Patronaatsgebouw. Thalia: Klaverjassen voor „De Hoop". Rex, 20 uur: „Morgen is te laat". Thalia, 19 en 21.15 uur! „De schrik van da tweede compagnie".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9