Vlaardinger schippers zoeken matrozen in het oude vissersnest Ter Heijde Nog een ton, dan is de Hoop er Zee, storm en bezetters braken het dorp viermaal af KIJ5 bij het stenen pad naar het strand van het door de stilte bevangen dorpje ter Heijde, in het smalle en mulle duin tussen 's Gravenhage en Hoek van Holland staan in de vroege ochtend Aart Kwak en Jan Zeeman, de fietsen aan de hand; twee van die ruim tachtig vissers uit het dorp, die het elk jaar niet kunnen laten met een logger op de haring te gaan. Ter Heijde heeft geen haven meer en ook geen schepen. Vroeger was dat anders, maar de laatste Heijerse bom werd in 1830 verkocht en sindsdien komen de Vlaardingse en Scheveningse schippers naar het dorp om matrozen te monsteren. En ze weten het wel, die schippers. Daar in ter Heijde vind je beste zeelui, die er de zaak niet zo gauw bij neer gooien. Vier maal werd hun dorp verwoest en vier maal werd het weer met taaie volharding uit de grond gestampt. Zee, storm en Duitsers braken ter Heijde af, maar het karakter van het dorp ging niet verloren. Weerbarstig als ze zijn en levend in afzondering tussen de Slaperdijk en een reeks golfbrekers als op een klein eiland, hebben de Heijenaren zich met veel moeite door het leven weten te slaan. Telkenmale wisten ze zich boven alle rampspoeden uit te worstelen en als door een mirakel ligt ter Heijde thans weer met achtentachtig woningen in het duin, op minder dan honderd meter van de zee. En honderdentwintig jaar na het overdoen van het laatste eigen schip varen de mannen van ter Heijde nog steeds, ongebroken en vasthoudend aan de tradities van dat kleine plekje in het duin. Kennemer Lantaarn TAXI NODIG? Autorijschool 5000 In 1830 verdween de laatste bom Als alle toezeggingen gestand gedaan worden 10 De elftallen voor „Noord" Gezellig Samenzijn op kampioensdrempel Ook IJmuiden f „De Bijbel een licht op het pad" ZATERDAG 31 JANUARI 1953 De historie van ter Heijde heeft wel een zeer tragisch verloop gehad. Van een der belangrijkste vissersplaatsen werd het dorp tot een stil gehucht met een uitzonderlijke sfeer. De Heijenaars deelden het lot van Dgmond en hadden evenals andere kustbe woners zwaar te kampen met de ontem bare drang van de zee voortdurend land te veroveren, waardoor het dorp verschillen de malen door de zee werd overvallen. Het ter Hejjde uit de jaren omstreeks 1500 ligt thans ruim vierhonderd meter ver in zee. De kaarten, vervaardigd door Cruquius, hebben het verteld. Wanneer het laag wa ter is kun je er nog wel eens iets van zien, vertelde een van de oudste inwoners, de drieënzestigjarig Jan Voois, welke naam al in 1600 in de archieven voorkwam. En dan te weten dat het tegenwoordige duin nog drie maal zo breed is als in de tijd dat Voois een knaap van vijftien was In de gemeente-archieven van Monster, waartoe ter Heijde behoort, is niet veel te vinden over de historie van dit vissers nest. En dat is nog al begrijpelijk, wan neer men zich even indenkt dat in die tijd nog geen stormwaarschuwingsdienst be stond en het hele dorp met archief en al onverwacht in de Noordzee kon wegzak ken. Naar men vermoedt was de plek van het oude ter Heijde al in het jaar 250 na Christus bewoond door een groep kust- volk. Men vond er een gouden Romeinse munt maar daar bleef het dan ook bij. De zeevisserij werd oorspronkelijk uitsluitend uitgeoefend door deze kustbewoners. Zij visten op schol, schelvis en kabeljauw en brachten hun vangsten aan land in de na tuurlijke haven die werd gevormd door een Noordelijke arm van de Rijn. In 1474 telde ter Heijde volgens een boek waarin de belastingbijdragen werden opgetekend 350 haardsteden met duizend inwoners, die zich speciaal bezig hielden met de haring visserij. Men voer in hoofdzaak met de buis, een zeewaardig en practisch schip dat vooral zijn opkomst heeft te danken aan de uitvinding van Willem Beukels- zoon in het jaar 1350: het kaken van de haring. Omstreeks 1600 komen de pinken voor het eerst in de vaart. Inmiddels be leefden Maassluis en Vlaardingen grote bioei. Aan het einde van de vijftiende eeuw vestigde zich ruim tweederde deel van het aantal inwoners van ter Heijde in deze plaatsen. De vissers wisten de hoge belastingen niet meer op te brengen, zodat het aantal schepen van ter Heijde in 1514 slechts tien pinken en drie of vier grote schuiten bedroeg. Honderd jaar later blijkt alles weer veel beter te gaan, het geen valt te constateren uit de flinke som die voor het pachten van de waag werd betaald. Afzet was er in dit gebied voor lopig nog wel te vinden, maar toch wer den de kustdorpen zware concurrenten voor de steden aan de Maas. De grote reders wisten bij de regering te bereiken dat het de strandvissers werd verboden te kaken en gekaakte haring aan te voeren. Als argument gold dat hun vaartuigen niet zeewaardig genoeg waren cm de goede visgronden te bereiken, waai de beste haring was te vangen. De strand vissers zouden met hun schepen minder waardige producten aan land brengen en daardoor de reputatie van de Hollandse haring schadenVoor de strandbewo ners betekende dit na 20 April 1651 een grote slag. Voor de Maassteden werd de haring teelt een bron van welvaart. De matrozen uit ter Heijde konden op de buizen in Vlaardingen en Maassluis meer verdienen den bij de strandvaartuigen en derhalve ontstond in de kustplaatsen een schraalte aan visserslieden. Bovendien werd de vlooi voortdurend aangevallen door de Duin kerkse kapers en ook de Engelsen en Fransen konden het de strandvissers flink lastig maken tijdens de oorlogen. Tromp sneuvelde Een van de zeeslagen heeft zich op een afstand van zevenhonderd meter voor de kust van ter Heijde afgespeeld. Op 10 Augustus 1653, een Zondag met mooi stil weer kwam admiraal Maarten Harperts- zoon Tromp met ongeveer tachtig sche pen op de Engelsen onder leiding van ad miraal Monk af. Op de trap van de cam pagne van zijn schip kreeg Tromp een musketkogel in de borst en stortte neer. Lfiter stierf hij. Een overwinning heeft de slag bij ter Heijde niet gebracht maar men De bommen lagen op het strand had wel de voldoening dat de Engelsen de blokkade moesten opgeven om hun door zeefde en ontvolkte schepen in veilige haven te brengen. Het scheepsmodel van het vlaggeschip van de Nederlandse vloot wordt ter herinnering aan de zeeslag be waard in de Ned. Herv. kerk van ter Heijde. Zag de toekomst van ter Heijde er om streeks 1500 slecht uit, in het begin van de achttiende eeuw begon het er weer een beetje op te lijken. Oude rapporten maken melding van zesentwintig bommen die in bet jaar 1744 op het strand lagen. De vis serij zat er dus wel stevig in bij de Heije naren maar toch zou alles binnen honderd jaar een treurig verloop krijgen. Naar mate de vis verder uit de kust wegtrok moesten langere reizen worden gemaakt en dat ging met deze weliswaar zeewaar dige schepen steeds moeilijker. De bom men hadden een korte levensduur, want ze waren geklonken van hout en kregen toch altijd wel een flinke duw te verwer ken wanneer ze op het strand liepen om de ankers uit te zetten. Bij vallend water kwamen de karren naast het schip en werd de haring naar het dorp gebracht. In het midden van ter Heijde werd de vis door de vrouwen schoongemaakt in de visput, waarvan nog zwarte plekken in de bodem zijn aangetroffen. De visserij met de bommen vah de kustdorpen bleef even wel lijden onder de oude verbodsbepalin gen. Napoleon heeft zich misschien nog even verdienstelijk gemaakt door het kaak- verbod voor de kustdorpen op te heffen maar dat duurde' ook slechts twee jaar. Na 1814 en het herstel van de onafhanke lijkheid was van de zeevisserij niet veel meer over. Alles had stil gelegen en de welvaart van alle vissersplaatsen in Ne derland was sterk verminderd. De sche- Het is een stille en ruime kamer in het gemeentehuis van Monster, waar de j heer P. Bos zijn werk als gemeente secretaris vervult. Aan de wand heeft j hij enkele oude afbeeldingen van het l Ter Heijde uit de jaren omstreeks 1500 ophangen, waarbij als onderschrift staat getekend: „Heeft eenig Neerlandsch dorp geleden door het woeden Der onbedwingbre watervloeden Ter Heijde leed er van, twee kerken nam de zee In haare grauwzaame armen mee; Doch hoe ze dikwijls nog den dorpeling doe beven Zij schenkt hem evenwel het noodige om te leven". „Het noodige om te leven", nog altijd is dit van toepassing op tachtig bewoners van het dorpje. Ruim honderd en twin tig jaar geleden voeren ze op eigen bommen en schuiten. Ze hebben de tra ditie vast gehouden en voort gezet op een andere vloot onder het rood, wit i en blauw. coccooooooooooooooooooooooooccoooooooooooooooocooooooooö pen waren achteruit gegaan en moesten nodig door nieuwe worden vervangen. Er leefden in het Nederlandse volk de krachten die dwongen tot herstel van de visserij maar voor ter Heijde was het toen al te laat. De Heijenaars konden het kapi taal voor nieuwe schepen niet opbrengen en verkochten in 1830 hun laatste bom. Kuim driehonderd man ging over op de vloot van de reders uit Maassluis en Vlaar dingen. Ze zullen ongetwijfeld vele afstam melingen van oud-plaatsgenoten hebben ontmoet. En thans in 1953 bestaat deze toestand nog! Landing van de Prins Als spionnen en smokkelaars hebben de voorouders van de Heijenaars ook ge werkt, dat bekennen ze ruiterlijk. Tijdens de Franse overheersing verrichtten zij re gelmatig ordonnantiediensten naar Enge land. Vaak ontmoeten zij op zee Engelse oorlogsschepen, van wie zij kruit overna men en in Holland binnensmokkelden. Verschillende berichten van de Oranjege- zinden brachten zij over en de eerste bode uit Engeland werd met het antwoord van de Prins, de latere Koning Willem I, door een der Heijdese pinken van een Lon- dense pakketboot overgenomen en op 26 November, men zegt vijf uur, werden bij ter Heijde de lichten gezien van de En gelse vloot die de landing voorbereidde op de Hollandse kust, die op sommige plaatsen nog door Franse afdelingen werd bezet gehouden. Twee dagen later, daags voor de landing van de Prins, waren de intyoners van ter Heijde behulpzaam bij do landing van tweehonderdenvij'ftig Ën- ge.lse mariniers die naar Den Haag en Scheveningen oprukten. Niet voor niets hebben de inwoners van ter Heijde dus zoveel te danken aan het Vorstenhuis. Als dank voor de bewezen diensten werd in het dorpje door Koning Willem een school gesticht, de Willemschool, die nog Tromp kreeg er zijn laatste kogel Ter Heijde nog net niet in slaap jaarlijks een subsidie van zeshonderd gul den van de Koningin ontvangt. Na de oorlog is er een nieuw wit ge- bcuw voor in de plaats gekomen. Request aan Koningin De grote verbondenheid met het Vor stenhuis is oorzaak geweest dat het dorp na de oorlog weer werd herbouwd. Weer.... ja, want in 1470 en omstreeks 1 ?20 werd het gehele dorp al verzwolgen door de zee. Na de eerste wereldoorlog ging ter Heijde voor de derde keer van de kaart. De gemeente voerde een sane ring door omdat de woningtoestanden onhoudbaar waren. Uitsluitend het kerkje en enige huizen van recente datum bleven staan en in 1932 was rondom het kerkje een nieuw dorp verrezen. Tien jaar later zetten de Duitsers het houweel in de huis jes, maar lieten ook het kerkje staan. Ze maakten van het gebouw een paardenstal, hetgeen voor de geëvacueerde Heijers aanleiding was om dadelijk een bouwfonds te vormen. In 1951 hadden ze buiten hun eigen kerkelijke steun om, f 120.000 bij een en nu is de kerk hersteld en uitge breid. Na de bevrijding in 1945 was er ernstig sprake van om ter Heijde niet meer op te bouwen. De gemeente had plannen voor een badplaats, maar daar voelden de Heijenaars niets voor. Zij ver zetten zich tot het uiterste en vertelden toen al dat er nies van zou komen. „We woue terug", vertelt Jan Voois, „726 per sonen boven de eenentwintig jaar teken den het verzoekschrift en daarmee gingen we naar Koningin Wilhelmina". Zij ver zonden het request op Dinsdag en negen dagen later, Donderdag, was er een brief terug: Het dorp ter Heijde moest worden herbouwd voor de oude bewoners en het zou geen badplaats worden. De Heijers mochten terugkeren naar eigen grond. „Tja, bij zulke dingen stappen We altijd naar het Vorstenhuis en we winnen het ook" is hun uitspraak. Nu, zeven jaar na de oorlog woont al weer vijftig procent van het vroegere aantal inwoners in ter Heijde. De rest is nog steeds geëvacueerd in Monster. Op traditie werd ter Heiide herbouwd en van de 160 woningen die nodig zijn vóór de slaperdijk staan er al achtentach tig. De kerk, de Willemschool, het vereni gingsgebouw en een café staan er dus al v/eer en het wachten is nog op de her bouw van het gasthuis, waaraan ook een testament is verbonden. Omstreeks 1500 strandde Olivier van Faes met zijn schip in de buurt van ter Heijde en als dank voor zijn redding liet hij aan het dorp ter Heijde bij zijn dood een gasthuis met zeventien woningen na, uitsluitend te bewonen door zeelieden. De gemeente wil er na de herbouw een alge meen rusthuis van maken maar daa.r voe len de Heijers niets voor. Er staat dui delijk in het testament „alleen voor zee lieden" en dan moet het daar bij blijven. Die Olivier van Faes is met een vlet je van boord gehaald, had Voois gehoord. En de mondelinge overleveringen zullen er vast niet om liegen in ter Heijde. Ook het reddingswezen Ook bij de Zuidhollandse Maatschappij tot Redding van drenkelingen, waartoe tei Heijde als Noordelijkste station be hoort, staan de Heijenaars hoog aange schreven. Jan Voois heeft eenentwintig jaar op de reddingboten Leis en Wiersma in Hoek van Holland gevaren. In 1929 stopte hij daar aan boord, nadat de red dingboot Van Heel met alle opvarenden was vergaan. In ter Heijde kwam de maatschappij naar een nieuwe bemanning zoeken. Vier mannen, C. J. de Voogd, A. v. d. Berg, J. Tuk en Jan Voois werden uitgekozen en kwamen als matrozen in dienst op de twee in de Hoek gestation- neerde reddingboten. Ook de roeiredding- boot van ter Heijde is al eens omgeslagen. Drie broers van Voois zaten er in en een kwam daarbij om het leven. Vroeger be stond er geen vaste reddingboot in ter Heijde. Maar Voois herinnerde zich wel alle schippers.... Giel Storm, een jaar of zeventien, Flip Tuk een klein tijdje en Aai Tuk ruim veertig jaar. Sinds 1945 is Van Dam de schipper van de motorstrand- reddingboot Margriet, een mooi schip. Van Dam is een Stellendammer en weet wel terdege wat varen bij stormweer be tekent. Hij voer bij schipper Slis en was schipper van de reddingboot Wiersma. En verder zitten in de Margriet: Leen Pot uit 's-Gravenzande, Cees de Zoete uit ter Heijde en een broer van Jan Voois. De laatste is aannemer en de andere twee werken aan de golfbrekers, de Delftlandse hoofden. Nog niet ingeslapen Zo is het daar in ter Heijde. Tastbare herinneringen aan het verleden zijn er niet meer of het zou de begraafplaats en het kerkje moeten zijn. Klederdrachten, zoals in Scheveningen, worden niet meer gedragen. Hier en daar haalt men ze nog wel eens uit de kast maar daar blijft het bij. Ter Heijde waar eens een grote drukte heerste op de vismarkt en tussen de bommen, is een stille vergeten plaats, waarvan de mannen in de zomer met de Vlaardingse loggers het water op gaan en 's winters „rauw werk" op het land doen. Maar ondanks alles blijven de Heijenaars een onverzettelijk en weerbarstig volk, wat je noemt, vissers, die de schippei graag aan dek heeft. Want een slapend dorp.nee, dat is het nog net niet. WILKO Kapelaan P. H. Thieme in IKOR-commissie Bliikens mededeling van het Episcopaat der Oud-Katholieke Kerk is aan prof. P. J. Jams te Amersfoort eervol ontslag ver leend als eerste vertegenwoordiger in de Radio-commissie Oecumenische Raad van kerken in Nederland (Inter-Kerkelijk- Overleg in Radio aangelegenheden). In de zelfde functie is voor de Oud-Katholieke Kerk benoemd kapelaan P. H. Thieme te IJmuiden. KinheimBKC (op „Tussenwijk"): Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en W. Mol; J. v. Hesselingen, J. H. v. d. Wa teren en W. Groeneveld; J. Starreveld, H. Prinssen, P. Kuyn, A. Prinssen en C. Luntz. WBSt. Pancratius (op „Watervliet"): VVB: C. v. Veelen; J. Roos en K. Kil; J. Kersbergen, A. Both en P. Bleeker; J. Luyt, F. Bruinzeel, F. Kooimans, P. Vliet- stra en W. Zand. IEV—VVD (op „Rooswijk"): IEV: W. v. Tunen; H. Zonneveld en W, Michel; A. Leering, Th. Koek en J. Bos; H. Duin, D. de Reus, N.N., H. Brantjes en J. de Reus. „Jump" paste op de slagen De IJmuidense bridgeclub de „Jump* speelde een Scheveningse drive, die meteen ook voor het clubkampioensohap telde. De uitslagen waren: N.Z.: 1. De Jong- Jonker 53'A p.: 2. Laman-Middelkoop 43V, p.; 3. Mainz-Wittebrood 43 n.; 4. Porck- Porck 37 p.; 5. Smit-Wonink 35 p.; 6. v. d. Vis-v. d. Steen 28 p. O.W.: 1. v. d. Burg-Kra,mer 63!4 Pd 2. drns. Brouwer- Rolloos 5154 p.; 3. Boer-v. Loo 49 p.; 4. dms. De Haas-Elzerman 38p.; 5. Wey- De Haas 373^ p. Voor de Nederlandse bridgebond speelde team III de dames Kramer-Schoen en Amsing-v. d. Berg tegen Sans Atout IX. Zij wonnen met 3329 m.p. Doordat in de afgelopen week de twee leidende ploegen uit de Noord'hollandse damcompetitie tegenover elkaar in de strijd kwamen en de ontmoeting met 12-8 door Gezellig Samenzijn werd gewonnen, kan de club van Keiler practisch het kam pioenschap niet meer ontgaan. Met nog een wedstrijd in het zicht tegen DCG heb ben de Amsterdammers slechts 1 punt no dig om de Noordhollandse damtitel te winnen. Jozef Blankenaar, dat de wedstrijd te gen Gezellig Samenzijn verloor, staat nu op de tweede plaats gelijk met ODV. In de laatste ronde ontmoeten deze tientallen elkaar, zodat de overwinnaar de tweede plaats definitief gaat bezetten. De onderste plaats is voor St. Bavo dat na 8 wedstrijden nog niet een punt heeft veroverd. Maandag 2 Februari speelt T. Postma voor DCIJ zijn afgebroken partij tegen Weesp uit. De stand is momenteel 99. Hopen voor de Hoop De Woensdagse lantaarn flak kerde nauwelijks van vreugde over de Emma-scholieren, die geld gaan inzamelen voor „De Hoop", of meneer Bremer kamp van de Jan Campert- school draaide al ijverig aan de telefoon om mij te ver halen, dat zijn pupillen al lang hun zeemansplicht had den gedaan en 70,hadden gebeurd voor het hospitaal kerkschip. Dat schot was dus al te boord. Nog meer van die maats? We moeten nog even een ton hebben, dus als het ergens los in een vestzakje rammelt. Hoogvliegers Het lijkt haast profaan, om in een tijd, die gemiddeld vijf minuten zonneschijn per drie maanden oplevert, over de zomer te praten, maar kom aan, eens zullen wij de beren huid weer verwisselen voor het bedrukt katoen en dan komt er een natuurverschijn sel als de zomervacantie in het verschiet. De Velser Jeugdcentrale is daar tenminste heel zeker van en smeedt reeds forse plan nen om Velsens jongelingschap in die tijd van vrij en blij aan passend vermaak te helpen. Vrijetijdsbesteding heet dat tegenwoordig en het is een goed ding, dat er gedacht wordt over het probleem van de zorgeloze jeugd, die zo gaarne zes weken vol-luiert en dan wel eens via kwaad tot erger geraakt. Mijn ge liefde sport vroeger was.... maar neen, we zullen ze niet wijzer maken dan ze al zijn. De centrale-leiding heeft een vliegerwedstrijd voor de ko mende zomer op stapel stagn. Al is voorlopig alleen de kiel van het plan nog maar ge legd, het kan een vrolijk ge zicht worden wanneer al thans de touwtjes niet met elkaar in de knoop vliegeren. Niet alleen wie het hoogst komt, maar vooral ook wie de mooiste vlieger heeft ge maakt alles is toegestaan, al zou het nieuwe raadhuis of de Noordersluis de lucht in moeten. Ik kom vast kijken als dat feest zich voltrekt en ben tot dan benieuwd welke vader de mooiste, grootste en origi neelste „draak" in elkaar plakt met behulp van zijn kroost. En wie het best kan opvliegen van de IJmuide- naren. Hoek des aanstoots De droesem onzer gemeen schap schijnt bij voorkeur neer te slaan op onbebouwde hoekjes binnen Velsens ge meentegrenzen en het is vaak bar, hoe verwaarloosd de open plekken niemandsland zowel in Driehuis, in IJmuiden als in Santpoort en Velsen-Noord er uit zien. Het record wordt, na de beplanting van de Wil- lemspleinvlakte in oud-IJmui- den, thans glorieus overgeno men door de kleine Sahara op de splitsing De Ruyterstraat Piet Heinstraat. Daar stoot de wandelaar som wijlen op een keur van over leden honden, dito vissen of derzei ver overblijfselen en verder alles wat de mens on der de arm neemt en in het duister naar een naamloos plekje zeult om het kwijt te zijn. Er zijn blijkbaar lieden, die achteloos een kapotte kachel op de hoek van de straat zetten en een gestorven hond geen kuil maar een brandnetelbosje toedenken. Als ze het dan stiekum gedaan hebben, kijken ze hoofdschud dend naar de buurvrouw, die de gangmat op straat waagt te kloppen. En de kinderen maar spelen met wijlen de honden en wij len dé vissen en de potkachels, dat het hart u in het lijf begint te springen. Als de gemeentereiniging nu eens een autootje langsstuurde en de buurt beloofde zichzelf om het voortaan mooi en rein te houden welaan, wat een proper hoekje kon dat daar worden. Terpsichore Met vreugd heeft cultuurmin- nend Velsen gemerkt, dat de kunstkring „Voor Allen" Woensdag in Rex het „Ballet der Lage Landen" laat komen om de nog zo vaak te weinig gewaardeerde en daarom te laag aangeslagen muze dei- danskunst het was geloof ik Terpsichore en ze was toch werkelijk niet om zomaar voorbij te lopen in Velsen te laten kennen. Het wonder lijke is nu, zegt de kunstkring mij geschrokken, dat de jeugd een ware stormloop op de ma- tinée heeft ontketend, maar dat de ouderen 's avonds minder zin hebben mej. te gaan zien. Terpsichore Zwarte zwerver Mevrouw Visser van de Tus- senbeeksweg 46 heeft zich ont fermd over een broodmagere maar zeer beminnelijke hond, een kruising tussen een Groe- nendaler en een Chinese pa leishond merk teef die evenwel voor de tijdelijke voogdes niet houdbaar is na- demaal het lieve dier in alle gemoedsrust haar katten poogt te consumeren. Wie weet een gaatje voor dit hondebeest, dat toch waarlijk beter lot ver dient dan gashok of electrische stoel. In de gouden gloria Een halve eeuw terug fluis terde de jongedame v. d. Berg „ja" tegen de jongeman Sterk en op dat moment stak een hu welijksbootje zee in uit Den Helder dat al gauw op IJmuiden aanstevende. De baas kent IJmuiden al van zijn ze ventiende jaar af: als kruide niersbediende heeft hij al heel wat stappen staan in deze con treien en later slokte de pa pierfabriek hem op: 38 jaar lang. In 1936 sloeg het nood lot de bruigom van thans met een ernstig ongeluk: S. Sterk moest het werken opgeven en dat zal deze nijvere figuur heel wat gekost hebben. Op 5 Februari wordt het feest in de Trompstraat, op nommer 47. Al komen er die dag ook wel wat droeve herinneringen bo ven, ge moet maar denken, dat achter die wolken toch weer het zonnetje zit. Nog minstens twintig jaar er bij (en dat kan, want vader is nog maar 73 en moeder 70) en..proficiat! LAMPENIER In een vorige editie konden wij met enige vreugde gewag maken van het feit, dat de giften voor het nieuwe Hos pitaalkerkschip „De Hoop" sinds het begin van de landelijke actie in zo hevige mate binnenstroomden, dat op een ton na het benodigde bedrag voor het schip binnen is. Wanneer men dus berekent, dat de nieu we Hoop de exploiterende vereniging 650.000 globaal gaat kosten, volgt hieruit, dat Nederland in een korte spanne tijds ruim vijf ton bijeen heeft gebracht om de geestelijke en lichamelijke verzorging van de vissers op de Noordzee en in het Kanaal te waarborgen. Een trots bedrag inderdaad, maar men mag niet uit het oog verliezen, dat hierbij een aantal posten inbegrepen zijn, die van diverse kanten toegezegd zijn: verschillende gaven in natura, zoals de schroef, de tuigage, verschillende machine onderdelen, navigatie-middelen, de hydro- foor-installatie en wat niet al. Het harde bedrag van 100.000, dat nu nog over blijft, is dan ook een zeer reëel bedrag: op een ton na is de Hoop compleet, als alle beloften gestand gedaan worden. Men verwacht uiteraard, dat deze ge waardeerde bijdragen-in-natura binnen zullen komen. Aan de andere kant ligt er voor het particulier initiatief nog een ruim arbeidsveld IJmuiden heeft reeds de hand aan de ploeg geslagen en de gala avond in Scheveningen is een succes ge worden en daarenboven kan er uit rederskringen nog het een en ander ver wacht worden. Dat hierbij de scheidslijn tussen „Noord" en „Zuid" moest vallen, i^ bijna onvermijdelijk: de typische drijfnet visserij heeft nu eenmaal nauwere contac ten met het Hospitaalkerkschip dan de zuivere trawlvisserij van IJmuiden. Daar staat evenwel direct tegenover, dat de doelstellingen van de Vereniging tot bevor dering van de belangen van Zeelieden van elke Nationaliteit, zoals de exploitante van „De Hoop" voluit heet, geen enkele zeeman en géén enkele visser in de steek zal laten, wanneer haar hulp nodig is. Moge hieruit volgen, dat ook in andere kringen dan die der zuivere vleetvisserij het besef wakker worde, dat De Hoop een stukje nationale trots is, waarvoor ieder een, die het goed meent met de mens op zee, een bepaalde morele verantwoorde lijkheid draagt. De contacten van de schenkers, die tot In de Nederlands Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat in IJmuiden werd gister avond een propaganda-bijeenkomst gehou den ten bate van de Bijbelkioskvereniging in Amsterdam. Ds. D. C. van Wijngaarden heeft er het woord gevoerd naar aanleiding van een gedeelte uit Mattheus 28: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Spreker zeide, dat tegenover de machten van de wereld, die voorbijgaan, staat de macht van Jezus Christus die eeuwig is. Ds. Van Wijngaarden riep zijn toehoorders op, zich te stellen onder deze macht, want zo zei hij, het buigen onder Zijn scepter geeft veiligheid in deze chaotische wereld. Spreker noemde de Bijbel de leiddraad, die ten alle tijde licht in het mensenleven brengt. (Een licht op uw pad en een lamp voor uw voet.) De bekende radio-zanger Kees Deenik, die zijn stem uitsluitend gebruikt om het geestelijk lied te vertolken en de dames zangvereniging „Vox Jubilante" verleenden muzikale medewerking. nog toe De Hoop op de been hielpen, zijn vaak nog minder zichtbaar dan de draden, die ondanks alles van de Zuidzij van IJmui den lopen naar het witte schoenertje met zijn trotse en zo symbolische naam „De Hoop". En met de dooddoener, dat de overheid haar taak niet voldoende ziet is men er om meer dan één reden niet. Die Hoop móét varen, ook door ons IJmuidenaren! ADVERTENTIE BEL SOOO ADVERTENTIE Gediplomeerd Instructeur. KENNEMERLAAN 136 IJMUIDEN UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Dinsdag 6 Januari: st. Catharina Duyvis IJM 60 (20 Jan. v. Grimsby). Vrijdag 9 Januari: mt. Eveline IJM 116. Maandag 19 Januari: st. Herman IJM 2, Bergen IJM 16. Dinsdag 20 Januari: st. Flamingo IJM 25, Sumatra IJM 62. Woensdag 21 Januari: mt. Antje RO 15; ml. Robert William KW 123. Donderdag 22 Januari: st. Norma Maria IJM 6, Limburgia IJM 54; mt. Elie Chéné- vière IJM 32, Medan IJM 57; ml. Eendracht KW 168. Vrijdag 23 Januari: mt. Wiron IV IJM 209; ml. Willem Cornelis KW 16, Dirk KW 19, Orion KW 22, Nederland VI KW 37; Nelly Maria KW 70, Onderneming KW 175; mk. Twee Gebroeders IJM 27, Wiron V IJM 208. Zaterdag 24 Januari: st. Tzonne IJM 1, Gelria IJM 21. Maandag 26 Januari: mt. Doggersbank KW 75; mk. Verwachting IJM 204, Hubertha Gerarda KW 9, Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Everard Christina KW 40, Aafke Jacoba KW 41, Cornelis Marinus KW 48, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Sumatra KW 86, Willempie KW 89, Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Ge broeders KW 108, Petronella KW 125, Bor neo KW 127, Bali KW 129, Voorwaarts KW 140, Willy KW 141, Arie KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Een dracht KW 168, Aleida KW 169, Gezina Geer trui KW 176, Scheveningen SCH 107, Dolfijn RO 2. Adjowico RO 9: mk. Twee Gebroeders IJM 3, Texel IJM 5, Marianne IJM 7, Pool ster IJM 11, Rex IJM 228, De Jonge Willem IJM 230, Magda IJM 272, Haarlem I IJM 276, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III Aiyi 18. Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34, Prinses Margriet KW 51, Her- mina IV KW 53, Dine Marie KW 57, Willem KW 94. Arendie KW 98, Koningin Juliana KW 133, Jana KW 210. Tinie Dieuw WR 33. Dinsdag 27 Januari: st. Vios I IJM 24, Zee- landia IJM 38: ml. Noordster KW 67, Hui- berdina Gijsbertha KW 85. Woensdag 28 Januari: st. Abraham VL 77; ml. Martenshoek IJM 283, Avontuur KW 114, Willy SCH 7; mk. Anne Marie KW 27, Pie- tertje HD 87. Donderdag 29 Januari: st. Haarlem IJM 9, Tubantia I.TM 37, Mary IJM 61; ml. Cornelia Maria SCH 135. Vrijdag 30 Januari: st. Bloemendaal IJM 71. Vikingbank IJM 183; mt. Maria van Hat- tem IJM 10, Johannes Polderman IJM 20; ml. Wiron III IJM 221. MARKTBERICHT Andijvie 6878, waspeen 1221, sprui ten 16—58, prei 1842, knollen 8—29, ra barber 4254, boerenkool 1135, groene kool 8—16, rode kool 610, gele kool 69, uien 1225, witlof 2842, breekpeen 6 12, soep 1021

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 12