Zacht weer en dus grote aanvoer op groentemarkt Agenda voor Beverwijk Huis vol mysterie Predikbeurten 4 Steeds meer lenteboden op de bloemenveiling Groenten- en fruitmarkl in de afgelopen week „Van Juliana tot Juliana" naar Beverwijk QMYRNA TURKEY RUG OOEDAN I WOL Castricum Heemskerk Wijk aan Zee Velsen-Noord SMYRNA-WERK 't kleuterhuis kennemerlaan 3 „Suomi"-athleten trainen in „Herenduinen" Beverwijk gaat onder handse leningen aan Viering van 40-jarig bestaan over een halve week Bridgeuitslagen van „Sans Atout" Dick van Rijn naar Beverwijk Afscheid bij de Post Uitvoering van de „Zeezangertjes" „Wijkeroog"-winkeliers komen bijeen de familiehobby Wol Handwerken 28 Mei ontmoeting met Edmonton-athleten „Herwonnen Levens kracht" liet haar nieuwe film zien FEUILLETON door Jane England ZATERDAG 31 JANUARI 1953 Het zachte weer en de grote aanvoer hebben er toe bijgedragen, dat de handel op de groentenmarkt een flauw verloop had. Zelfs de spruitenhandel was deze week heel slecht: de doorsneeprijs lag tussen de 30 en 40 cent per kilo, met enkele ge schoonde partijen die bij uitzondering tot 58 cent per kilo kwamen. Waspeen was ruim vertegenwoordigd met prijzen van 1022 cent per kilo; sel derijknollen brachten van 1630 cent per stuk op, prei kwam deze week haast niet voor export in aanmerking met als gevolg een prijs, die nu varieerde van 1842 cent per kilo. Glasandijvie is zo goed als geruimd; de prijs beweegt zich rond de 70 cent per kilo. Witlof wordt iedere week goedkoper en komt nu al niet meer boven de 45 cent per kilo. Boerenkool was heel goed te verkopen, ze liep in prijs op tot 35 cent per kilo. De overige koolsoorten brachten van 610 cent per kilo op, uitgezonderd groene kool die nog tot 16 cent per kilo kwam. Rabarber al ruim aanwezig noteer de van 4255 cent per bos; uien draaiden rond de 20 cent per kilo en de breekpeen deed van 612 cent per kilo. Bloemen gunstig Het aanbod op de bloemenveiling was deze week groter dan de voorgaande week, maar desondanks brachten de bloemen goede prijzen op. De tulpen noteerden van 4593 cent per bos, de meest aangevoerde soorten waren Copland, v. d. Eerden, Krelage Triumph, Edith Eddy en Golden Harvest. Narcissen waren best te verkopen en soorten als Helios, Carlton en Kosters brachten rond Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland deelt over het verloop van de groente- en fruit markten over de periode van 23 tot en met 30 Januari het volgende mede: Voor de sluitkoolsoorten was er ook in de afgelopen verslagweek weinig belang stelling. De rode kool noteerde van f 7 tot f 11,90 de 100 kg. De uitvoer richtte zich in hoofdzaak op West-Duitsland, Zwitser land en België. De witte kool werd in hoofdzaak ge vraagd door Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland bij een prijs van f 6-f 8,50 per 100 kg. Gele savoye kool deed f 6,50-f 8,40 per 100 kg. Duitsland nam hiervan een klein gedeelte af. De groene savoye kool, van welk pro duct de aanvoer terugloopt, ging van de hand voor f 13,30-f 16,40 per 100 kg Wanneer we bovenstaande noteringen vergelijken met die in de voorafgaande verslagweek, dan blijkt dat deze practisch hetzelfde beeld vertonen. Het aanbod van sluitkool op- Noord hollandse veilingen is niet groot. Uien bleven op hetzelfde prijsniveau staan en werden door diverse landen aan gekocht tegen 20-27 cent per kg. Schorseneren stegen in prijs en werden afgedrukt voor 58-66 cent per kg. Breekpeen bracht f 11,50-f 12,40 de 100 kg op, België was deze week geïnteres seerd voor dit product. De prijzen voor de ronde kroten schom melden tussen de f 9,80-f 10,80 per 100 kg. Ook deze wintergroente is in prijs te ruggelopen. Spruiten zijn ook wat teruggelopen in prijs, de ongeschoonde bracht 35-40 cent per kg op, terwijl de geschoonde van de hand ging voor 60-80 cent per kg. Het witlof werd voor 42-53 cent per kg aangeboden, een prijs welke ongeveer ge lijk ligt aan die van vorige week. Prei bleef voor export een gevraagd artikel, en ging tegen 30-40 cent van de hand. De prijs van knolselderij trok iets aan en kwam op 18-30 cent per stuk. De boerenkool boekt gemiddeld 14-23 cent per kg op. In de noteringen voor de appelen en peren is weinig verandering gekomen. Er is weinig belangstelling voor deze pro ducten. De gemeente Beverwijk kreeg de volgen de aanbiedingen tot het aangaan van on derhandse geldleningen: 300.000, op te nemen per 16 Februari; 300.000, eveneens per 16 Februari; 1.100.000, per 1 April; 3.000.000, per 1 Juni en 1.165.000 per 1 Juli. De aanbieding van de lening van 3 mil- lioen gulden dagtekent van 20 November en het voorstel tot het aangaan van deze lening werd in de raadsvergadering van 2 December aangehouden. de 50 cent per bos op. Hyacinten in rose, blauwe en witte tinten varieerden van 8 18 cent per stuk. De blauwe druifjes brachten het tot 33 cent per bosje, de mimosa bracht 14 gulden per doos op, de eerste anemonen noteerden 110 cent per bosje. Het aanbod van potplanten was niet groot. De rijdende tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana", waarvan onze landsvrouwe in- derdtijd de opening verrichtte en die een tournée door Nederland maakt, zal Woens dag 18 en Donderdag 19 Februari als standplaats het Stationsplein te Beverwijk kiezen. Verschillende voorwerpen van het Koninklijk Huisarchief worden in deze wagens geëxposeerd van het tijdperk van Juliana van Stolberg tot de huidige Ko ningin Juliana. De tentoonstelling zal ge opend zijn van 9 tot 6 en van 7 tot 10 uur. De baten zullen gestort worden in het Ko ningin Julianafonds. het Prins Bernhard- fonds en het Nationale Fonds voor Culturele Belangen. Zondag 8 Februari zal de afdeling Be verwijk van de R.K. Middenstandsbond het veertig jarig jubileum vieren. Deze viering zaïl maair liefst een halve week in beslag nemen. Woensdagavond 4 Februari zal in de kapel van het rustoord gesproken wor den over: „Kan ik door mijn werk in de hemel komen"; de volgende avond wordt in die kapel gesproken over: „Ook zaken mensen leven pas eoht als zii de l'iefde hebben" en Vrijdag 6 Februari zal om 8 uur in het K.S.A.-gebouw het onderwerp: „Ouderwets en modern, degelijk en vlot, gezin, kosthuis en wat dies meer zij" be handeld worden. Nadat Zondagmorgen 9 uur in de St. Agathakerk een plechtige Hoogmis zal zijp opgedragen, gevolgd door een maaltijd in 't Centrum, zal de eigen lijke receptie Zondagmiddag van 35 uur in het Kennemer Theater gehouden wor den. Eveneens zal 's avonds in het Kenne mer Theater Kees Manders met de revue „Radio Rariteiten Revue" een feestavond verzorgen. In de promotie- en degradatiewedstrij den werden deze week bij „Sans Atout" de volgende uitslagen geboekt: Groep B: 1. heren v. d. Linden.Hooge- boom 103 m.p.; 2. mevr. v. Essenheer Kuis 99m.p.; 3. heer en mevr. Vollaarts 91 m.p.; 4. heer en mevr. Thomas 90K m.p.; 5. heren I.uttinkde la Leijne 89)4 m.p.; 6. heren Hart-Natans 86)4 m.p.; 7. heren HilbertsSteenbergen 83 m.p.; 8. heer en mevr. Konz 81 m.p.; 9. heren W, en G. de Boer 80)4 m.p.; 10. dames Fris Stiemer 7914 m.p. Groep C: 1. heren TabakHoogeboom 108)4 m.p.; 2. mevr. Schaafsrnaheer Schelvis 102 m.p.; 3. heren HoenDe Kruif 102 m.p. Dubbele tranen werden op straat gestort Inlichtingen omtrent de volgende gevon den voorwerpen kunnen aan het politie bureau aan de Breestraat worden inge wonnen: Dubbel parelsnoer, rode damesportemon- naie, klein wit kinderschoentje, rood ge breide muts, autoped op luchtbanden, jon genspet met ritssluiting, paar zwarte da meshandschoenen, roodbruin kinderwantje, sportportemonnaie met inhoud, zwart ge breide kinderhandschoen, bruin ribfluweel hoedje met veer, zadeldekje, broche, brui ne pet met ritssluiting, paarlen halssnoer, portefeuille met foto's, bruine kinderwant, zwarte ceintuur met gesp, zwarte glacé dameshandschoen, paar blauwe hand schoenen, paar glacé herenhandschoenen, bruine knipbeurs, wollen geruite hoofd doek, Engels leerboek, beige en rood ge breide -handschoen, bruine glacé heren handschoen, autoped op luchtbanden. Dingler's feest In ons verhaal over de historie van de honderdjarige boekhandel C. Dingier N.V. in Beverwijk kwam een zinsnede voor over de politieke achtergrond van de buren dier onderneming, zowel tijdens de eerste als tijdens de tweede wereldoorlog. Moch ten daaruit verkeerde conclusies getrokken zijn, dan stellen wij er prijs op te verklaren, dat daarmee niet bedoeld zijn de buren van de jubilerende zaak, die daar thans gevestigd zijn. Op Donderdag 19 Februari zal de radio reporter Dick van Rijn in het veilinggebouw aan de Breestraat een lezing houden over de Olympische Spelen 1952. De lezing wordt op uitnodiging van de Personeels vereniging voor Rijksambtenaren gehouden. HAVENKWARTIER MET „IN 'T GOUDEN HAANTJE". De toneelvereniging „Havenkwartier" geeft Dinsdag 3 Februari in het Kennemer Theater te Beverwijk een opvoering van „In 't Gouden Haantje", door Otto Harting. De regie van deze klucht is van de heer J. W. v. d. Meij. De directeur van het Beverwijkse post kantoor, de heer E. B. de Grote, heeft gis teren officieel afscheid genomen van de employé-kantoorambtenaar de heer K. Kikke, die per 1 Februari de dienst met pensioen gaat verlaten. De heer Kikke is op 1 December 1911 te Edam in dienst der P.T.T. gekomen en heeft dus ruim 41 jaren het staatsbedrijf gediend. In 1929 werd hij overgeplaatst naar Beverwijk en is hier tot aan het einde van zijn loopbaan gebleven. Namens de directeur-generaal der P.T.T. overhandigde de directeur de heer Kikke de legpenning met oorkonde en namens het personeel een boekwerk. De directeur besloot zijn toespraak met de wens dat de heer Kikke nog lang van zijn welverdiende rust zal mogen genieten. Benoeming De employé-kantoorambtenaar der P.T. T., G. Vlietstra uit Beverwijk, is per 1 Fe bruari benoemd tot beheerder van het bijpostkantoor Haarlem-Tempeliersstraat, onder gelijktijdige bevordering tot hoofd employé-kantoorambtenaar der P.T.T. ADVERTENTIE de kleurechte en motvrije wol. VAKKUNDIG ADVIES: JONGEJANS - LAGERSSTR ZATERDAG 31 JANUARI Kennemer Theater. 7 en 9,15 u.: „Bente van de Zonnehoeve". Luxor. 7 en 9,15 uur: „Perrucha, kind van de nacht". W.B. Theater. 8 uur: „Carson City". ZONDAG 1 FEBRUARI Kennemer Theater. 2,30, 4,30, 7 en 9,15 uur: als Zaterdag. Luxor Theater. 2,15 uur: „De schrik der zeven zeeën"; 4,30, 7 en 9,15 uur: „Per rucha, kind van de nacht". W.B. Theater. 2,30 uur: „Ontsnapping van het Duivelseiland"; 4,30 en 8,—: „Carson City". Geslaagd De in Castricum gehouden hyacinten- cursus is ten einde. Van de 79 cursisten behaalden 77 het diploma. De cursus stond onder leiding van de heer Balkenende, leraar bij de Rijkstuinbouw Voorlichtings dienst. Agenda voor Castricum „Corso"-theater, Dorpsstraat. Zaterdag, 15 en 21.30 uur; Zondag, 20 uur: „Jeugd in de branding". Zondagmiddag 14 en 16.15 uur; Maan dag, Dinsdag en Woensdag iedere avond 20 uur: „Het gevloekte zeilschip". Predikbeurten Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. L. Cannegieter. Geref. kerk, 10 uur: ds. C. Meijer uit Beverwijk. Herv. Evang. Ver., 10 uur;- ds. J. Reeser uit Den Haag. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door arts H. Wiermga, Schelgeeststraat 31, telef. 289. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster A. Lansman, Pernestraat 30. Nieuw bestuur bij Roodvinzalm Op de in hotel De Rustende Jager ge houden ledenvergadering van de Castri- cumse Aquariumvereniging Roodvinzalm, is een nieuw bestuur gekozen. Het team is thans als volgt samengesteld: L. Eggers, voorzitter; G. Duker, secretaris; A. Vendel, penningmeester en G. Griethuizen, com missaris. Maandag 9 Februari houdt de vereniging een bijeenkomst waarop een spreker een lezing zal houden over aquariums en hun inhoud. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes N., z. v. J. Th. Schooten en J. M. Kehl; Wilhelmina C., d. van J. van Duivenvoorden en W. C. van Egmond; Ronald R., z. van H. Wolterbeek en Fr. de Gelder; Maaike J. E., d. van G. Roemer en J. Beyer; Richardus N. M., z. van A. van Heumen en C. M. Duin. Getrouwd: A. Rumping en A. H. Koopman. Donderdagavond 5 Februari zullen de „Zeezangertjes" het kindertoneelspel in vier bedrijven „Het Gouden Kleedje" van J. Buma opvoeren in Wijk aan Zee. De Winkeliersvereniging „Wijkeroog" zal Dinsdagavond in de bakkerij van de heer Winkel aan de Wijkerstraatweg een leden vergadering houden, waaraan een enigs zins feestelijk samenzijn is verbonden. Er zal verslag worden uitgebracht van de laatste St. Nicolaas-actie. De tweede voorzitter, de heer A. Langkemper, houdt een inleiding over een nieuwe, belangrijke reclame-actie. Tjonge, wat ging Krulletje tekeer! Toen Oepoetie beneden kwam, hoorde hij het nog duidelijker. Daar moest toch vast iets niet in orde zijn. En dat was zo. Want toen Oepoetie de keukendeur open deed.oei!.toen kwam er opeens een dikke rookwolk uit, en hij zag het licht van vlammen. Er was brand in de keuken! Oepoetie schrok geweldig. Hij zag Krulletje, die woedend en ongerust tegen het vuur stond te blaffen als 'n wilde. Die brave hond! Als hij niet zo waaks was geweest en zo aan 't blaffen was geslagen, had het al veel erger kunnen zijn. Oepoetie wist niet zo gauw, wat hij moest doen. Hij kon die vlammen niet op zijn eigen houtje uit krijgen, daar moest hulp bij komen! Dus liep hij terug de gang in en trok Krulletje mee uit de keuken; en toen riep hij luidkeels naar boven, zodat de anderen ook wakker werden. „Oom Tripje! Er is brand in de keuken!", riep hij. Er kwam antwoord van boven. Oom Tripje en de jongens waren nu wakker geworden en ze holden de trap af naar de keuken, waar ze Oepoetie vonden met Krulletje. Oom Tripje liep de keuken in.71-72 ADVERTENTIE -gaas gebruikt. rTT,K„v rt1G SMYRNA- en Gphruik auild T ;n1irhtingen bh Het bestuur van de athletiekvereniging „Suomi" heeft dank zij de welwillende medewerking van Baron van Tuyll van Serooskerken met ingang van Zondag morgen 1 Februari weer de beschikking gekregen over het prachtige oefenterrein de „Herenduinen" om hier de gebruike lijke Zondagmorgen-wintertraining voort te zetten. Bovendien mag „Suomi" door de vriendelijke geste van de familie W. Koster van hötel „Kennemerhof" gebruik maken air kleedgelegenheid, wat ook het geval zal zijn met de op 22 Februari te houden nationale cross-country in de „Herendui nen". Woensdag 25 Februari wordt de jaar lijkse algemene vergadering gehouden in paviljoen „Watervliet". In het raam van de sportuitwisseling met Edmonton van 23 tot 31 Mei stelt „Suomi" zich voor de athletiekontmoeting op Don derdagavond, 28 Mei te houden. Teneinde de zorgen voor verlening van onderdak aan de te verwachten honderd Engelse gasten te verlichten, rekent het Suomi-be- stuur op zijn leden om tenminste aan een 25-tal van hen gastvrijheid te kunnen geven. Voor een zeer groot getal belangstellen den is Vrijdagavond in het gymnastiek lokaal van de R.K. meisjesschool aan de Corverslaan in Noord de nieuwe film ver toond van „Herwonnen Levenskracht", de vereniging tot bestrijding der tuberculose. De heer F. A. Kuypers, die de avond opende, liet in het licht van de t.b.c.-be- strijding de belangrijkheid zien van een zo uitgebreid mogelijke medewerking van de gezonden, die hij opwekte hun onontbeer lijke steun niet te onthouden. De documentaire gaf de aanwezigen een historische indruk van de eerste proeven, door Robert Koch, Louis Pasteur, Anthony van Leeuwenhoek en anderen gedaan om de gevreesde ziekte te bezweren. Voorts wordt de toeschouwer populair-weten schappelijk geconfronteerd met verschil lende stadia van ontwikkeling en genezing van de t.b.c. door kijkjes in de verscheidene medische onderzoek- en operatiekamers er. de afdelingen voor kinderen, mannen en vrouwen. De cineast Kees Strooband is er voortreffelijk in geslaagd de geschiedenis van een door de ziekte aangetaste Hoog ovenarbeider en zijn gezin voor en tijdens de ziekte en na de genezing weer te geven. Namens het hoofdbestuur gaf de heer Van Welie een uiteenzetting van de hoge kosten van de genezing, die elke patiënt met zich brengt: de financiële zorgen van de sanatoria zijn groot. Hij wekte de aan wezigen op meer steun te geven om de bestrijding der tuberculose een plicht van gezonden met alle middelen te steu nen. Na de pauze is er een gevarieerd film programma vertoond. Oud-Katholieke Bestuurdersbond koos nieuwe voorzitter De jaarvergadering van de Oud-Katho lieke Besturenbond, die in de Leringkamer van het kerkgebouw aan de Bloemstraat is gehouden, had Donderdagavond niet over gebrek aan belangstelling van de bestuur ders te klagen. Ten aanzien van de deelneming door de Oud-Katholieke verenigingen aan de op te richten „Velser Gemeenschap" wees de heer W. Bunte op het belang van dit orgaan. Hij wekte de besturen van de bij de Bond aangesloten verenigingen op zo spoedig mogelijk een afgevaardigde aan te wijzen, opdat bij de eerstdaags te houden oprich tingsvergadering van de „Velser Gemeen schap" ook de Oud-Katholieke verenigin gen daarin vertegenwoordigd zullen zijn. De aanwezigen stonden voor de taak een nieuwe voorzitter te kiezen wegens het aftreden van de heer J. Zwart, die vorig jaar deze functie tijdelijk op zich nam. De verkiezing had tot resultaat dat de heer Th. B. van Kleef werd gekozen. 36) Constance lachte even spijtig. „Om u de waarheid te zeggen", zei ze langzaam, „is het niet zozeer mijn behoefte om u te zien, die me hierheen brengt, als wel het feit, dat ik erg van mijn stuk gebracht ben door iets en nu bij u een toevlucht kom zoeken om niet dadelijk terug te hoeven gaan naar het huis". „Toch voel ik me gevleid", zei Phipps enthousiast. „Omdat u hierheen komt met uw moeilijkheden. Het bewijst me, dat u geen hekel aain me hebt. Kom binnen, dan zal ik thee voor u zetten". „Ik zou inderdaad dolgraag een kop thee "irinken", zei Constance mat In de kleine kamer was het koel en donker. De blinden waren half geslo'en. In de schouw brandde een open vuurtje en de Siamese kat zat weer op de vensterbank. „U ziet bleek", merkte Phipps bezorgd op. „Het gaat mij natuurlijk niets aan, maar ik heb toch moeten nadenken over uw aanwezigheid hier. De sfeer in dat huis zou iederéén op de zenuwen gaan werken". „U drukt het nog vrij zacht uit", zei Constance, terwijl ze probeerde te glim lachen. „Misschien", gaf hij peinzend toe, „maar u moet mevrouw Fincham niet helemaal aansprakelijk stellen. De arme oude vrouw heeft een nare tijd achter de rug. Ze deelde me mee, dat ze hoopte, dat met uw komst, alles beter zou worden maar ik kan niet zien, wat u zoudt kunnen doen. Hoe in het algemeen iemand iets zou kunnen doen". „Maar het moest toch eigenlijk mogelijk zijn", zei Constance ernstig. „Ik bedoel, dat men zich toch niet door een lugubere sfeer of iets dergelijks mag laten beïn vloeden". In de halfdonkere kamer keek ze naar zijn fijn gevoelige gezicht, dat haar met warme sympathie gadesloeg. Zijn mond, onder het goedverzorgde snorretje, had iets vrouwelijks. Maar zijn ogen keken eerlijk de wereld in en gaven iets jeugdigs aan zijn gerimpelde gezichit. Zijn stem klonk vriendelijk en bezorgd. „Ik neem aan", vervolgde hij, „dat u zich iets heel anders had voorgesteld, toen u deze baan aannam. U dacht natuurlijk, dat u te maken zou krijgen met de een of andere rijke oude dame met een zonder linge inslag, dat u een normaal rijk huis houden zou vinden en dat het alleen de kwestie van een gappende dienstbode of iets dergelijks. „Ja", gaf Constance toe, „zo had ik het me inderdaad min of meer voorgesteld. Weet u, er z.jn heel wat rijke oude dames, die als het ware omgeven worden door een kring van parasieten. Ik dacht dat het zo'n geval was en dat mijn enige wérk zou zijn Bestuurswijziging bij „De Monica's" In de laatste gehouden leden-jaarver gadering van de Mondaccordéonvereniging „De Monica's" is het bestuur gewijzigd. Het nieuwe bestuur bestaat thans uit de heren B. Beekman, voorzitter; J. Popping, tweede voorzitter; D. van Dijk, secretaris; mej. N. van Dijk, penningmeesteresse en de heer A. v. d. Schans. Zondag 1 Februari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 19 uur: ds. D. C. v. Wijngaarden (Bed. H. Avondmaal). Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: de heer H. Vis. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis van Santpoort; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: de heer G. de Vries van Am sterdam. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers, Maan dag (Maria Lichtmis) 9.30 uur: Heilige Mis, Donderdag 9 uur: Heilige Mis. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12.15 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openluchtsamen komst Kennemerlaan, 20 uur: Verlos- singsdienst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar (H. Doop), 19 uur: ds. J. v. d. Berg uit IJmuiden. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens, 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: ds. A. N. v. d. Kreeke van Schagen. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- brootzijstraat, 10 uur: de heer E. W. Pera van Den Haag, Donderdag 19.45 uur: de heer J. A. Visser van Amster dam. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Koffiekamer Westerveld, 10.45 uur: de heer J. B. Oos- terwelder van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk 10 uur: ds. H. P. Huis man,- 1920 uur: ds. L. Brink („Weder geboorte1'). Zaterdag 31 Januari: Wijk- gebouw (Torenstraat 1) 19.45 uur: Avondgebed. Zondag 1 Februari: Jeugd- kapel 10.15 uur: de heer Vennik. VELSEN-NOORD: Chr. Geref. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Geref. Kerk, 10 en 5 uur: ds. H. v. d. Brink van Makassar. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink, 19 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, 19 uur: ds. J. Wiersma, Jeugddienst. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. J. O. Norel. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer R. Westerval. Vrijzinnig Ilerv., Prinsesselaan, 10 uur: de heer C. B. Termaat. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. Dracht uit Nieuwer Amstel. Leger des Heils, Kerkstraat, 10 uur: Hei ligingssamenkomst, 12 uur: Zondag school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.30 uur: Bidstond en 20 uur: Verlos singssamenkomst o.l.v. luitenante W. K. v. d. Veen. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma, doopsbediening. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. F. Oort van Assën, 18.45 uur: Bijzondere kerk dienst, ds. G. Wassenaar: „De kracht van ons leven", van 18.4519 uur: Zang- dienst. De Toorts, 9 uur: de heer W. F. van der Staat, vicaris te Santpoort. Jeugdhuis, 10.30 uur: Jonge Jeugdkérk, de heer G. J. Kwakkel. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. G. de Kluys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 p. m., Evensong Rev. Mossman. de paraniet of parasieten op te Sporen en hiermee af te rekenen". „Wel. begon hij aarzelend, „misschien moet ik dit eigenlijk niet zeggenmaar weet u,ik ken het huishouden van me vrouw Fincham., en er is één persoon, die in aanmerking komt voor de naam van parasiet.ook al doet hij werk". Constance aarzelde even, voordat ze rea geerde. Het was inderdaad waar, dat Peter Phipps veel wist van mevrouw Finchams huishouden en volkomen haar vertrouwen had. Misschien was hij zelf ook wel enigs zins een parasiet te noemen. Ze dacht aan de chèque, die hij gekregen had.. Maar hij was vriendelijk tegen de oude vrouw en mevrouw Fincham ondervond niet veel vriendelijkheid. ,,U bedoelt Philip Bagnet?" zei ze ten slotte. Hij knikte. „Ik zou niets positiefs kun nen zeggen, maar aangezien u daar in een moeilijke positie zit, lijkt het me beter, dat u gewaarschuwd bent. Begrijpt u, ik heb het zien gebeurenHij wist zich een enorme invloed te verschaffen zowel over de oude vrouw als over Neill. Zijn invloed is bijna onnatuurlijk. Mevrouw Fincham wil echter geen woord kwaad van hem horen". „Maar u gelooft toch niet", vroeg Con stance snel, „dat hij betrokken is bij die kleine diefstallen?" „Nee, dat geloof ik inderdaad niet", ant woordde hij openhartig. „Die diefstallen zijn ook voor mij een compleet raadsel. Weet u, soms denk ik, dat ze het zelf doet. Een soort hobby, waardoor het leven voor haar weer enige pit krijgt.. Zou dat niet mogelijk zijn?" Ze schudde haar hoofd. Het leek inder daad de meest voor de hand liggende op lossing, maar waarom had mevrouw Fin cham dan aan Parkinson geschreven? Be hoorde dat ook tot haar spelletje? Vond ze het grappig, dat nu iemand speciaal aangesteld was om de dader te ontdekken en amuseerde ze zich met het feit, dat ie dereen steeds méér voor een raadsel kwam te staan? Maar als dat zo was, waarom was ze dan bang? En voor wie was ze bang? „In welk opzicht verdenkt u Philip Bag net?" vroeg ze met een bezorgde uitdruk king op haar gezicht. „Dat is moeilijk te zeggen", antwoordde Phipps. „De oude vrouw is werkelijk heel rijk en al haar geld komt te zijnertijd aan Neill. Ze kan echter een deel anders ver maken, naar ze me verteld heeft. En be grijpt u, als Bagnet zo'n overheersende invloed op Neill heeft, dan kan hij natuur lijk doen en laten wat hij wil, wanneer de oude vrouw eenmaal gestorven is". „O, het is allemaal afschuwelijk", riep Constance met iets van wanhoop in haar stem uit, „afschuwelijk!. „Natuurlijk kan ik het verkeerd zien", zei Peter Phipps, „maar zijn invloed is be paald abnormaal". „Laten we er verder maar liever niet meer over praten", zei Constance dan op eens. „Ik zal op eigen kracht achter de waarheid moeten zien te komen". „Inderdaad gaf hij toe. „Maar iedere keer, dat het u te veel wordt, komt u dan rustig hierheen om bij te komen. U hoeft niet eens met me te praten, u kunt rustig hier wat zitten. Ik wil graag alles voor u doen, wat in mijn vermogen ligt. Het ver velende is, dat Bagnet zo'n hekel aan mij heeft, dat hij met zal rusten voor hij u te gen mij heeft opgezet. Begrijpt u, hij denkt dat ik me bij de oude vrouw heb inge drongen, maar ik verzeker u, dat dat niet zo is. Ik ken haar al jaren en ik heb mede lijden met haar Hij kreeg chèques van mevrouw Fin cham. de gedachte hieraan speelde even door Constance's hoofd, maar ernstig dacht ze er op dat moment niet verder over na. Ze was moe en voelde zich gedeprimeerd. Ze vond het om de een of andere reden heel vervelend om Philip Bagnet te moe ten zien als 'n berekenende figuur met al lerlei laaghartige bedoelingen.Het scheen met bij hem te passen. Toch moest ze deze mogelijkheid stellig voor ogen houden. „Ik ga een kopje thee inschenken", zei Phipps, „blijft u rustig zitten en tracht u aan prettiger dingen te denken". Hij was werkelijk een aandoenlijk vrien delijk mannetje, dacht Constance. Voor komend en beschaafd Misschien was hij wel enigszins een klaploper, maar de ma nier waarop was dan stellig niet hinderlijk. Bovendien was hij kennelijk heel slecht bij kas. Als hij nu en dan eens een chèque van mevrouw Fincham kreeg of een paar eieren, betekende dat eigenlijk niet veel.Ze zat rustig voor zich uit te kijken in het vredige vertrek en hoorde hem in het keukentje ronddribbelen om de thee te verzorgen. Hij zong zachtjes met een welluidende stem en ze vond hem bepaald een verademing na Bagnet en Neill en Fiona Toen hij thee ingeschonken had, begon hij luchtig over Londen, toneelstukken en boeken te praten en Constance genoot van deze conversatie met een normgal be schaafd mens. Ze was blij, dat ze hem ko>n beschouwen als een goede vriend, tot wie ze zich zou kunnen wenden, als ze in moei lijkheden zat. Hier kon ze tenminste spre ken met iemand, die haar eigen taal sprak. Toen ze tenslotte afscheid van hem nam, voelde ze zich weer helemaal de oude, kalm en beheerst. Ze hield zich bovendien voor, dat Parkinson slechts drie weken weg zou blijven en dat er ook altijd Sara nog was. Ze voelde zich niet meer gede primeerd, maar vol nieuwe moed. Ze was haar zenuwinzinking volkomen te boven gekomen. Wat Philip Bagnet betreft, ze zou hem zoveel mogelijk vermijden en als ze hem zag, zou ze hem duidelijk laten merken, wat ze van zijn gedrag dacht. In een bijna vrolijke stemming wgn- delde ze terug naar huis. Ze dacht niet meer aan Mary's verhaal over de verstop te juwelen „Wat had dat te betekenen?" vroeg Neill, Philips kantoortje binnenkomend, nadat hij Constance in allerijl had zien weghollen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6