Leidse hoogleraar vestigde faam der Nederlandse natuurwetenschap Kort en bondig Bij de 100ste geboortedag van Hendrik Antoon Lorentz Groot als geleerdedocent eti mens ilmó t m M, é"M'n m m mm a m.'m'l Commissie voor rtedrijfs ontspanning sluit tournooien met cabaret Oosterse- en evenwichts kunst voor buurtvereniging D.S.S. Vijf thuiswedstrijden voor Strawberries Ss. Ternate vervoert 12 meter lange ketel Wilton droeg nieuwe Franse tanker over Minister W itte spr.ak op V olkshogeschooldag Scheepvaart OLD CLOTHES MEW ZATERDAG 31 JANUARI 1953 S Vele zijn de geleerden die ons land en in het bijzonder Leiden tot een der vooraanstaande centra der wetenschap hebben gemaakt, en een der grootsten onder hen was stellig Hendrik Antoon Lorentz. Zelden is een geleerde nog tijdens zijn leven zulk een eerbetoon ten deel gevallen als deze Leidse hoogleraar, toen in 192o uit de hoogste kringen in den lande en uit wetenschappelijke kringen van de ganse wereld tallozen samenstroomden om hem te huldigen bij zijn gouden doctoraat. Thans maakt men zich in zijn geboortestad Arnhem op om zijn nagedachtenis te eren naar aanleiding van het feit, dat hij een eeuw geleden het levenslicht aanschouwde en een kwart eeuw geleden de wetenschap, zijn land en de wereld ontviel. De vlucht die de natuurwetenschappen sindsdien hebben genomen, heeft de waardering en bewondering voor deze geleerde ongeschonden gelaten en dat betreft niet alleen zijn wetenschappelijke werk maar ook zijn kwaliteiten als mens, zijn vriendelijkheid van hart en zijn eenvoud. Lorentz heeft in zijn levensarbeid de omstandigheden veelal meegehad, hetgeen echter geenszins afbreuk doet aan de be wondering voor zijn werk en zijn persoon. Want als geen ander verstond hij de gave, de omstandigheden dienstbaar te maken aan zijn grote werkkracht en zijn heldere geest. Gaven van het verstand, zo wist Lorentz zelve maar al te goed, geven geen grond tot achting en bewondering, doch woekeren met die gaven in de omstandig heden waarin men is geplaatst, bepaalt de grootheid van de mens. In zoverre waren de omstandigheden hem gunstig, dat hij op 18 Juli 1953 ge boren werd als zoon van een niet onbe middeld kweker in Arnhem en een intel ligente moeder, waardoor in zijn milieu zowel de middelen als het begrip aanwezig waren om „Hentje" de opleiding te geven die overeenstemde met zijn uitzonderlijke Intellectuele begaafdheden. Toevallig ook opende de Middelbaar Onderwijswet van 1863 in die jaren de weg voor de ont plooiing dier talenten. In 1866 kwam als uitvloeisel van de wet een 5-jarige HBS in Arnhem tot stand, voor welke derde klasse hij nog voor zijn dertiende verjaardag het toelatingsexamen met uitstekend gevolg af legde. Op deze HBS werd zijn levensbestemming bepaald door de grote liefde voor de na tuurkunde van zijn leraar Van der Stadt. Deze HBS draagt thans de naam van Lorentz als een blijvende herinnering aan de rol, die de school in de levensloop van de grootste Nederlandse natuurkundige heeft gespeeld. In 1869 deed hij eindexamen op 16-jarige leeftijd, acht maanden later het voor Uni versitair onderwijs toen nog noodzakelijke staatsexamen, op 17-jarige leeftijd werd hij student in de wis- en natuurkunde te Lei den, één in plaats van de reglementaire drie jaar later was hij „met de hoogste graad" geslaagd voor het candidaatsexa- men, op 18-jarige leeftijd benoemde men hem tot leraar aan de burgeravondschool in zijn geboortestad Arnhem en op 20- jarige leeftijd in 1873 slaagde hij voor het doctoraal examen waarvoor zelfstudie naast zijn leraarsambt de basis legde, op 22-jarige leeftijd verwierf hij zijn doctors bul „summa cum laude", na verdediging van een proefschrift dat on de grootste na tuurkundigen van die tijd diepe indruk maakte. Op 24-jarige leeftijd was hij ten slotte al hoogleraar in de natuurkunde aan de Leidse Universiteit, nadat hij een aan bod van een wiskundige leerstoel in Utrecht van de hand gewezen had. De samenwerking met prof. Zeeman De zuiver wetenschappelijke arbeid van prof. Lorentz is geweest het uitwerken van een onderzoekingsprogramma, dat hij als het ware had uitgestippeld in zijn proef schrift „Over de theorie der terugkaatsing en breking van het licht." Lorentz verde digde de stelling, dat het licht een electro- magnetische trilling is, waarmee velerlei toen nog niet begrepen verschijnselen te verklaren vielen. Een van zijn grootste triomfen beleefde Lorentz toen op basis van deze gedachten- gang een door hem voorspeld verschijnsel, namelijk de splitsing van spectraallijnen onder invloed van een magnetisch veld later door zijn ex-leerling prof. dr. P. Zee man experimenteel werd bevestigd. Lorentz als theoreticus en Zeeman als degene, die in uiterst moeilijke experimenten de juist heid van het voorspelde verschijnsel aan toonde, deelden in 1902 de Nobel-prijs voor Natuurkunde, de hoogste onderscheiding die een geleerde ten deel kan vallen. Deze prijstoekenning sprak temeer, daar de Nobelprijzen het jaar tevoren voor het eerst waren toegekend. Lorentz deelde tezamen met Zeeman de eerste prijs, die een Nederlands geleerde ten deel viel. Na dien genoten nog twee nauw met hem samenwerkende Leidenaren deze hoogste eer: Kamerlingh Onnes en Enthoven. Ver dere onderzoekingen over verschijnselen van het licht en daarmede de structuur van de stof brachten Lorentz op het ook thans nog moeilijkste en meest fundamentele terrein van de natuurkunde, de problemen rond tijd, ruimte en energie. Lorentz werd op dit terrein de voorloper en wegbereider van prof. Einstein. Van Lorentz' ontdekkingen uit heeft Einstein zijn relativiteitstheorie ontwik keld, waarover Lorentz daarna op zijn beurt weer college gaf, niet alleen aan stu denten maar ook aan hoogleraren en.... aan Einstein zelve, die nadien verklaarde zijn eigen theorieën nog nimmer zo duide lijk te hebben horen uiteenzetten. Ook heeft Lorentz een belangrijke stoot gegeven tot de ontwikkeling van de elec- tronen-theorieën, het begrip omtrent de structuur van de atomen, die eertijds als ondeelbare, kleinste eenheden van de materie werden beschouwd. Aan hem is het inzicht te danken, dat de materie niet uit talloze ondeelbare van aard verschillen de atomen bestaat, doch uit atoomkernen en daarom heen wentelende electronen en dat de aard der materie slechts bepaald werd door de samenstelling van de atoom kern en het aantal electronen per atoom. Contact met buitenlandse physici Buiten het zuiver wetenschappelijk werk van prof. Lorentz heeft deze ontdekkings reiziger in de physica zich de dank van de wereld verworven door zijn arbeid in de tweede kwarteeuw van zijn Leids hoog leraarschap. Alom in de wereld was zijn faam doorgedrongen, en met de beschei denheid en hulpvaardigheid, die hem eigen ■"aren heeft hij in dé 'internationale weten schap ook op ander terrein zich ontsterfe- ïijke verdiensten geoogst. ïaïlózë congres- ten en bijeenkomsten droegen in het begin van de twintigste eeuw zijn stempel. Hij stimuleerde en verwezenlijkte een nauwe samenwerking, ook in organisatorisch ver band, van de leidende physici over de ge hele wereld. Zeer belangrijke arbeid verrichtte hij voor de Kon. Academie van Wetenschap pen, die ter gelegenheid van zijn gouden doctoraat de „Lorentz-medaille" in het leven riep. Ondanks zijn vele internationale contacten, de vele aanbiedingen uit het buitenland, die hem tot intensiever weten schappelijke arbeid zouden in staat stellen dan in Leiden, waar zijn aandacht ook voor het onderwijs gevraagd werd, bleef Lorentz tot het laatst toe Leidenaar, zelfs toen hij naar Haarlem geroepen werd als curator van de Teyler-stichting. Zijn werk voor de Vol kenbond is zeer belangrijk geweest. Grote nationale verdiensten verwierf Lorentz zich als voorzitter van de Staats commissie voor het Zuiderzeevraagstuk. In die functie wist hij ons land tientallen mil- lioenen te besparen, door op theoretische wijze de hoogte der dijken langs de Wad denzee te berekenen, nodig om de nieuwe stromingen na afsluiting van de Zuiderzee het hoofd te bieden en de praktijk, die de geleerde zelf niet meer heeft mogen be leven, heeft hem in het gelijk gesteld. De huldiging van 1925 Talloos zijn de onderscheidingen geweest die hem ten deel zijn gevallen. Het com mandeurskruis van de Nederlandse Leeuw, het Grootkruis van Oranje Nassau, buiten landse onderscheidingen zonder tal. Geen dier onderscheidingen echter heeft hem meer getroffen dan de hulde, die hem bereid werd bij zijn gouden doctoraat in 1925. Uit de gehele wereld kwamen de kop stukken der wetenschap en andere promi nenten naar de Sleutelstad, om hem een hulde te brengen, ongeëvenaard voor een nog in leven zijnd geleerde: Prins Hendrik, premier Colijn, prof. Einstein, madame Curie en de geleerden Nils Bohr uit Kopen hagen, Langevin uit Parijs, Wolfke uit Warschau, Henriot uit Brussel, Eddington uit fcambridge, Lazareff uit Moskou Twee gebeurtenissen hebben voor Lorentz de waarde van deze herdenking bepaald: het feit dat hem het ere-doctoraat in de geneeskunde werd verleend als blijk van waardering voor hetgeen hij buiten eigen wetenschappelijk terrein had gepresteerd voor het medisch hoger onderwijs, en het feit, dat hem als „jubileumgeschenk" een fonds werd aangeboden van voor die tijd zeer ruime omvang ten dienste van het natuurwetenschappelijk werk. Niet lang daarna werd het levenslicht gedoofd van deze heldere geest van een be gaafd wetenschappelijk werker, een pionier die zijn volgelingen voortstuwde in plaats van meetrok, van een mens, die met alle hem gegeven grootheid het grootst was in mens-zijn. Lorentz werd de negende Februari 1928 ten grave gedragen. De dies natalis van zijn Universiteit werd dat jaar slechts her dacht met een simpele redevoering; alle overige festiviteiten moesten wijken voor de rouw die 'de Leidse gemeenschap drukte bij het verlies van een van haar grootsten. De commissie voor Bedrijfsontspanning van Hoogovens en nevenbedrijven, die zich het gehele jaar beijvert om met alle moge lijke takken van sport verstrooiing te geven aan de talrijke personeelsleden, zal Don derdag 5 Februari in het Luxor Theater te Beverwijk een sluitingsavond houden van de tournooien voor schaken, dammen, kla verjassen en tafeltennis. De C.V.B., die op deze avond tevens de prijzen zal uitreiken, is er in geslaagd de medewerking te krijgen van de Amster damse P.T.T. Cabaretvereniging „De Vuur pijl", die een cabaretrevue zal geven onder de titel „Maskerade", waarbij het Vuurpijl orkest onder leiding van Kick Metsch het muzikale gedeelte verzorgt. Het lijvige cabaretprogramma vermeldt niet minder dan 22 afdelingen en is zeer afwisselend samengesteld uit zangnummers, schetsen, muziek en balletten. Het Nederlandse Cabaretgezelschap onder leiding van Frans Nienhuys zal Dinsdag 3 Februari in het Thalia Theater voor de buurt, en speeltuinvereniging D.S.S. een feestavond verzorgen, die, volgens het programma een vrolijk feest van humor en geest belooft te worden. Aan deze avond werken mee Lily Rost, Berny (evenwichts kunstenaar), het Jack Smith Trio (accor- déon-show), Shoy Hay (Oosterse experi menten) en Tonny Bakkenes. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: 1 trawler f 14.600; IJM 6 f 15.600. Loggers: IJM 53 f3700; KW 163 f5580; KW 38 f5760; KW 39 f5810; IJM 74 f5720. Kotters: IJM 228 f 1620; IJM 276 f 1050; IJM 229 f2590; IJM 11 f2500; IJM 3 f810; BU 33 f3360; KW 53 f 1970; KW 94 f1850; KW 12 f350; KW 35 f510; KV/ 34 f2800; KW 31 f 1090. „De duivelsbrigade" wordt Maandag en Woensdag in Thalia gedraaid. Voor de zo veelste maal wordt in deze prent de strijd tussen blanken en Indianen belicht. Er blijkt echter dat het tussen de blanken on derling lang niet altijd pais-en-vree is en zeker niet als er een schone jonge dame in het spel is. Een degradatie in het leger wordt aanleiding tot wraak en deze film doet onwillekeurig de vraag rijzen of de geciviliseerde blanken in wezen eigenlijk niet even „wild" zijn als de wilde Sioux- Indianen. Wie er op gesteld is een span nend drama op het witte doek te beleven, kan zijn hart met dit weinig zeggend ver haal ophalen. „De schrik van de tweede compagnie" (Thalia, Vrijdag tot en met Zondag) liep de vorige week in het Kenmemer- theater in Beverwijk en is dan ook al in ons blad uitvoerig besproken. Perrucha, kind van de nacht (Luxor). Dit Franse product „l'Epave" is een zwaar melodramatisch geval, waarin een jong meisje uitsluitend leeft voor haar werk, dansen en zingen. Dat dit in nachtkroegen aan de Middellandse Zee geschiedt, hoort er bij. Het verhaal gaat voorts over een prille liefde tussen het danseresje en een diepzeeduiker, Mario, die wreed wordt ver stoord en zoveel misverstanden te weeg brengt, dat dit het einde van de romance en later ook dat van Mario betekent. De prachtige onderwater-opnamen en enkele indrukken uit het Zuid-Franse havenkwartier maken veel goed, van wat al te huilerig werd opgezet. Zondagmiddag draait in Luxor „De schrik der zeven zeeën", een technicolor, waarin piraterij en romantiek hoogtij vieren. Bente van de Zonnehoeve (Kennemer Theater). Een typisch Scandinaafse film, gebaseerd op het boek „de rode paar den" van Morten Korch. De strijd, die door de jonge landbouwer op de grote boerderij Zonnehoeve wordt gevoerd tegen de nieuwe echtgenote van de boer en haar bedrijfs leider is door de cameraman met zoveel forse lijnen op het celluloid gezet, dat men ogenblikkelijk sympathie voor de nieuw bakken landeigenaar en zijn vrouw gaat gevoelen. Zeer tot geruststelling van de be zoekers is hij toch in staat de orde op de boerderij te herscheppen, hierin bijgestaan door (het paard) Junker, dat door zijn winnende plaatsen in draverijen het spul weer geheel op de been helpt. Carson City (W.B. Theater). Carson City krijgt in deze film een spoorweg. Zoals dit in het Wilde Westen gebruikelijk is, ge schiedt een en ander niet zonder slag of stoot. Intriges, schietpartijen en tunnel instortingen komen aan de lopende band voor. Prachtige natuuropnamen comple teren het ruige geheel. „De ontsnapping van het Duivelseiland" speelt Zondagmiddag. De titel van deze rol prent moge reeds een verklaring op zichzelf zijn: een heerlijk jongensboek. „Morgen is te laat" (Rex) is een Italiaanse rol prent die het pro bleem van de sexuele opvoeding of liever het ontbreken daar van aanvat. Over de kiesheid waarmee dit pré caire onderwerp behandeld is, kan men slechts lof hebben, maar toch moet ons met alle waardering voor de goede be doelingen van de makers van deze film van het hart, dat de dra matisering van het centrale probleem hier ietwat on waarachtig aan doet en daardoor over haar doel heen schiet. De jongen en het schoolmeisje wier kinderlijke affec tie jegens elkaar het uitgangspunt is voor een me nigte botsingen met de huichelachtige mo raal der grote-mensen-maatschappij, heeft kennelijk een te zware taak, omdat men hun een diepgang van gevoelens toedicht waartoe men zulke prille pubers nauwe lijks in staat kan achten. Bovendien: dat vele ouders nog altijd zulk een ontstellend gemis aan iedere kennis omtrent sexuele voorlichting demonstreren, moge een droe ve waarheid zijn, bij het onderwijs is inmiddels, althans in onze contreien, te dien aanzien gelukkig een andere wind gaan waaien. De leerkrachten in deze film hebben echter protendeels, zelfs privé, Beide eerste elftallen promotieklassers van Strawberries spelen Zondag in Velsen en moeten in staat zijn een kleine overwin ning te behalen. De dames spelen om elf uur tegen Kieviten, de heren om twee uur tegen het Rotterdamse BNC. Het tweede dameselftal is de gastvrouwe van DEM, waarmede het in de om half een te spelen wedstrijd de punten wel zal ver delen. Het derde en vierde elftal gaan op bezoek bij Kraaien en Eechtrop III en zijn het aan hun tot nu toe geleverde prestaties verplicht de volle winst te behalen. Bij de heren is het juist andersom; de beide uitwedstrijden van het tweede en derde elftal tegen HBS II en Kieviten II zullen de plaatsgenoten wel verliezen, hoe wel verrassingen nooit zijn uitgesloten. Het vierde en vijfde herenelftal spelen om twee uur en om elf uur in Velsen tegen respectievelijk Zandvoort IV en Randwijck III, ontmoetingen die beide de eer en pun ten aan de gastheren zullen moeten laten. Vanmiddag worden in Bloemendaal op het terrein van de BMHC selectiewedstrij den voor het Noordhollands jeugdelftal ge houden, waar twee meisjes en twee jongens de vereniging Strawberries zullen vertegen woordigen. Hedenavond wordt een algemene leden vergadering gehouden in gebouw „De Toorts" te Santpoort op verzoek van een aantal leden, waar voornamelijk zuiver in terne kwestie aan de orde zullen komen. Onder de nieuwe gezagvoerder, kapitein G. J. Zaayer, tot dusver eerste stuurman van het m.s. Indrapoera van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, vertrekt Zaterdag bet s.s. Ternate van de Lloyd uit Rotter' dam naar Port Said, Djiboeti en Indonesi sche havens. Aan dek verboert het schip een grote, 12 meter lange ketel voor creoso*eerwerk zaamheden, met bestemming Tandjong Priok. Bii de Dok- en Werfmaatschappij „Wil- ton-Fijenoord" N.V. te Schiedam is het op 29 November te water gelaten Franse tank schip Camarque overgedragen door de werf aan de rederij, de „Société Frangaise des Transports Pétroliers". De Camarque heeft een lengte van 164 meter, is ruim 22 meter breed en ruim 12 meter hol. Zij is voorzien van een doxford- motor van 7750 pk, die het schip een snel heid van 15 mijl per uur geeft* Het tank schip, dat radar en andere moderne navi gatiemiddelen heeft, is voorzien van acht stel ladingtanks. Bij een laadvermogen van ongeveer 19.509 ton bedraagt de maximum diepgang 9.27 meter. De Camaraue heeft dezer dagen haar technische proeftocht ge houden. Het schip is het tweede van een serie van vier. De eerste was de Orl'eanais, die door dezelfde werf in 1951 werd op geleverd. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. H. B. J. Witte, heeft een toespraak gehouden tot de deelnemers aan de op de volkshogeschool te Bergen (N.H.) gehouden volkshogeschooldag voor het bouwvak. Voor de toekomst op lange termijn is er volgens de bewindsman zeker geen reden tot pessimisme voor jonge bouwvakarbei ders. Wat de directe toekomst betreft is er volgens ir. Witte een redelijke vooruitgang ten aanzien van de woningbouw en van de overheidsbouw. De opdrachten van de in dustrie zijn in de laatste jaren echter aan zienlijk verminderd. Van zeer grote betekenis moeten niet al leen de materiële mogelijkheden worden geacht, het gaat er bovendien om of het bouwen weer vorm zal kunnen geven aan een levende cultuur van deze tijd. Dan zal, zo zei de minister, het bouwen ook weer kunnen uitgroeien boven de loutere doel treffendheid en zullen er met behoud van alle efficiency, grotere mogelijkheden zijn voor architecten en kunstenaars. ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel. 4886 de nieuwe theorieën nog niet omhelsd, met uitzondering van de jonge, beeldenstor- mende lerares en de sympathieke „begrij pende" leraar (een uitstekende rol van de bekende regisseur Vittorio de Sica). Met dit alles wil geenszins gezegd zijn, dat deze rolprent geen gang naar Rex waard zou zijn, integendeel: men zal zich voor treffelijk amuseren bij dit overigens van vaart en brio bruisende filmverhaal met zijn .talloze kostelijke typeringen en scènes uit het school- en vacantiekampleven. H.C. Aldabi, pass. 30 Recife n. Bahia. ALgeniib, 29 v. Bahia n. Las Palmas. Alnati, 29 v. Santos n. Rio de Janeiro. Annenkerk, pass. 29 Ouessan-t n. Genua. Alchiba, 29 te Montevideo. Alpherat, 29 v. Rotterdam te Buenos Aires. Aalsdijk, vertr. 31 v. Rotterdam n. New York. Abbedijk, vertr. 31 v. Rotterdam n. New York. Alud.ra, 30 te Antwerpen. Averdijk, 30 ca. 21 u. Le Havre verw. en verm. 3jl v. Le Havre naar Rotterdam. Aardijk, pass. 29 Scilly's. Alphacca, 29 v. New York te Boston. Alwaki, 29 v. Recife. A meelij k, 29 v. New York te Norfolk. Agatha, 31 v. Pladju te Saigoin verwacht. Amor, pass. 29 Gibraltar n. Algiers. Axeldijk, 30 v. Galveston te Tampa. Alamak, pass. 29 Korya Morya baai. Alioith, 29 1100 m ZW. Las Palmas. Allkaid, 29 100 m. Z.ZW. Ouessant. Alm dijk, 29 175 m. W.ZW. Scilly's. Amersikerk, 29 180 m. Z. Cocos eil. Amstel'diiep, 29 230 m. N. ten W. Finisterre. Amstelikroon, pass. 29 Zuidelijk v. Kp. Palos. Ale-tta, 28 v. P'ladju te Port Swetteniham. Ampenan, pass. 30 Runsal Jeibel Bombay. Amstelvaart, pass. 29 Daedalus Rif. Ba-li, 30 v. Padang te Tj. Priok. Billiton, 29 v. Singapore n. Zamboanga. Blitar, 30 te Duinkerken. Bosch fontein, 29 v. Marseille ti. Genua. Baarn, 29 175 m. W. Flores. Bloemfontein, 29 720 m. N. eil. St. Helena. Blommersdijk, 29 600 m. O. Kp. Race. Bonaire, 29 140 m. N.NO. Funchal 30 verw. Binta-mg, 28 950 m. W. Honolulu. Caltex Utrecht, 30 v. Rotterdam te Sidon. Callisto, 29 v. Geelong n. Engeland. Cleodora, 29 van Colombo. Cottica, 29 980 m. N.NO. Paramaribo. Camphuys, 29 v. Tj. Priok n. Semaranig. Cerarn, 29 nog te Bahrein. Ohaima, 29 750 m. W. Kaap Verdische edl. Clave 11a, pass. 29 Sulu Arch. Corydia. 29 180 m. Z.t.O. Bahia. Diemerdij'k, 29 570 m. NO. eil Sombrero. Drente, 29 340 m. W. Sabamg. Duivendrecht, 29 520 m. O. ten Z. Kp. Race. Ena, pass. 29 Runsal Je bel. Esso Den Haag, 30 van Rotterdam te Aruba. Einiggainio, pass. 29 Daedalus Rif. Eos, pass. nacht 29-30 eil. Corsica. Friesland (KRL), verm. 31 v. Colombo n. Belawan Friesland (SSM), 29 160 m. O.t.N. n. Castle. Gari, 29 1020 m. NO. Sombrero. Haarlem, 30 v. Belize te Pto Liman. Hathor, pass. 29 Finisterre. Hera, 1 Febr. v. Buenaventura te Paita verw. Hector, 30 te Bari. Hermes, 30 v. Amsterdam naar Antwerpen. He rcules, 30 te O ran. Heelsum, 29 v. Galveston te Brownsville. Holland, pass. 29 Quelimane. Helder, pass. 29 St-art Point. Hecuba, pass. 29 Kanaal eilanden. Helena, 29 1020 m. NO. edl Barbados. Ittersum, 29 v. Rotterdam te Galveston. Joh. v. Oldenbarnevelt, 30 te Southampton. Japara (KRL), pass. 29 Anamba eil. Kota Agoens, 29 13 u. v. Gdynia n. Rotterdam Kapsólk, 30 Str. Makassar verw. K alma na, 29 v. Padang n. Sibolga. Karossa, 29 v. Ban da n. Tual. Lekkerkerk, 30 te Colombo. Lemsterkerk, pass. Gibraltar n. Marseille. Lieve Vrouwekerk, 30 te Port Said. Loenerkerk, 30 Aleppey verwacht. Luna, 29 v. Lissabon n. Gibraltar. Larenberg, 29 v. Rotterdam n. Savona. Lissekerk, 29 v. Port Soedan n. Suez. Lauremskerk, pass. 29 ten Noorden v. Damietta. Lekhaven, 29 100 m. ZO. Str. Messina. Lutterkerk, 29 nog te Bahrein. Maashaven, 29 dwars Madeira. Maas, 31 v. Alexandrië te Beyrouth verw. Maasdam, 29 v. Cartagena n. Cristobal. Mataram. pass. 29 17 u. Kp. Finisterre. Madoera, 29 te Suez. Muiderkerk. pass. 29 Ouessant n. Marseille. Mifira, 28 lt>90 m. O.t.N. Chatham edl. Mairisa., 29 dwars Vligo. Modjokerto, 29 t.h.v. Dje-didah n. Suez. Molenkerk, 29 260 m. Z. Sierra Leone. Murenia, 29 v. Pladju n. Singapore. Noordam. 2 Febr. ca 2 u. v. New York aan de Hoek van Holland verwacht. Nieuw Holland, 29 v. Singapore n. Tj. Priok. Oranjestad, 29 550 m. W.ZW. Madeira. Ovula. 30 v. Fedala te Stanlow. Oberon, 30 v. Pto Plata te Amsterdam. Ondlina, 29 80 m. W. Trornso. Om-a la, p'ass. 29 Oostkust Ceylon. Ophir/ 29 v. Makassar naar Buleleng. Polydorus, 30 te Port Soedan. Prins Philips Willem. 29 v. Rotterdam n. Bathurs Prins Willem IV, pass. 29 Kp. Finisterre. Polyph°mus. 27 v.Pprt Swettpnham. Pygmalion. 2$ v. Curacao n. Houston. Planciuis, 29 v. Belawan n. Singapore. Roebiah, 30 ,v. Vancouver te Calcutta verwacht. Raki 30 v. Randarsnapur n. Damman. Rondo, 29 te Beira. Rotti, 30 rede Belawan. Ruys, 30 te Lorenzo Marquez. Riindam. 29 v. New York n. Rotterdam via Cobh Reyniersiz, 29 v. Gorontalo n. Menado. RO'tula, 29 920 m. W.ZW. Lands End. Stad Breda, 29 v. New Orleans n. Engeland of Europa. Schiedijk, 30 v. Port Said n. Halifax. Salland, 30 te St. Vincent. Saroena, 29 v. Singapore n. Shimonoseki. Salatiga, 27 v. San Francisco n. Portland. Sarangan, 27 v. Seattle n. Kaapstad. Sarpedon, 29 v. Aruba te Maracaibö. Schie, 29 v. Tunis n. Piraeus. Singkep, 29 v. Djibouti n. Suez. Stad Dordrecht, 29 v. Gibraltar. Stad Schiedam, pass. 29 Ouessant. Straat Malakka. 29 te San Francisco do Sul. Siberoet, 29 v. Kaïliamget n. Tj. Priok. Smnbanig, 29 100 m. N. Boe roe. S':!gli, 29 v. Singapore n. Semaramg. S!i:edrecbt, pass. 29 Oostelijk v. eil. st. Catharina oesft.'dlijk, 29 300 m. W. Azoren. Tabinta, 29 v. Penang n. Belawan. Teucer, 30 v. Makassar te Baiikpapan. Tornini. 30 v. Makassar te Baniuwangi. Tara. 30 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Tomori, verm. 1 Febr. v. Colombo n. Aden. Tarakan. 30 v. Southampton n. Genua. T'ba, pass. 30 Ouessant n. Antwerpen. Themisto. 29 890 m. O.NO. Bermuda. Tierdus, 30 v. Georgetown te Paramaribo verw. Tiilu.wah, 29 v. Makassar n. Baiikpapan. Tjiöaidianie, 29 190 m. ZO. Recife. Vain Riebeeck, 30 te Soerafeaja. Waal, 29 te Marseille. Westerdam, 29 540 m. O. Kp. Race. Winterswijk, 30 v. Rotteru-arn n. Cuba. Winsum, 30 v. Owendo n. Monrovia. Willemstad, 29 280 m. NO. Barbados. Woensdrecht, 29 v. Rotterdam n. Las Palmas. Waibalonig, 29 v. Singapore n. Belawan. Waingapoe, 29 v. Singapore n. Soeraibaja. IJsel, 30 v. Rotterdam n. Reyrouth. Zeeland (KRL), 30 te Penang. Zuiderkruis, 29 v. Walvisbaai n Las Palmas. Zonnewijk, 29 180 m. O.NO. Ascumsion eil. KLEINE VAART Albergen, 29 v. Bristol n. Newport. Annie, 30 v. Middlesboro naar Rotterdam. Arent, 27 v. Nan-tes naar Rotterdam. Audacia, 29 v. Bilbao naar Rotterdam. Barracuda verm. 29 v. Antwerpen n. Malmö. Barendlsz, 29 v. Karlskropa te Huil. Birmingham, 30 v. Rotterdam te Harliingen verw. Balb-T, 29 v. Nantes n. Bayonne. Beekbergen, verm. 30 v. Cork n. Preston. Betty, 29 v. Bordeaux te Aarhus. Casana, 29 v. Roltendam te Gothenburg. Cairpo. pass. 30 Lizard Head. Casablanca, 28 v. Mogadior na ar Nantes. Deni, verm. 30 v. Shoreham n. W. Hartlepool. Dtlliigentia, 29 v. Cardiff n. Fawley. De Ruiter, 29 v. West Hartlepool te Newcastle. Porirdia, verm. 30 v. Caen n. Waardinnen. Elsembungh, 30 v. Londen te Rotterdam verw. Fscaut, 29 v. Cuxhaven n. Bremen. Express, 29 v. Pairijs n. Rotterdam. F.mergo, 29 v. Wisbech n. Dordrecht. Ferocia. 29 v. Bordeaux n. Swan-sea. Gaasterlamd. 29 v. Goole n. de Tvne. Glashaven. 29 v. Lamdskrora n. Rotterdam. Goote, 3 Febr. v. Port Lyautey te R'dam verw. Hartel, 30 bij Terschelling. Hen ri ca, pass. 30 Brunsbüttel. Hoflaan, 29 v. Cardiff rnaar Caen. Houtman, 29 v. Vlissiinigen. Hagrno, vertr. 30 v. Dublin n. Rotterdam. Haiskerlanid., 30 v. Rotterdam te Harlinigen. Hondsrug, 1 Febr. te Norresundbv verw. Tnigebong, 29 v. Vlaard'ingen te Rouaan. Jan Kreumeir. 30 v. Rotterdam n. Esbjerg. Toast, 29 v. Bavo^ne n. Plymouth. Julia, 30 v. Malmö te Bremen. Java. 30 v. Fsbieng te Amsterdam. Kenn'tra. 29 v. Casablanca te Nantes. Koningin Juliana, 29 v. Trondheim n. Londen. Leuvehaven, verm. 30 v. Antwerpen n. Skelskor Leny, 29 v. Goole te Aarhus. Lies, 29 v. WbH-ehaven u. Clarecastle. Maasvm. pass. 29 ten N.NW. Schiermonnikoog. Ma-rcella. verm. 30 v. Trrvemec* ri. Kirkwall. Megrez, 29 110 m. N. Kp. Finisterre. Menkar, 29 v. Casablanca n. Rouaan. Mir7am. 29 v. Ro-uaan te Casablanca. Muphrid. verm. 30 v. Port Talbot n. Swansea. My fern 30 v. Hobro te Kol ding. My Puck, 29 v. Svendlbong n. Parijs. Nettie, pass. 29 Vldssingen. Nero, 30 v. Rotterdam n. Tamger. Nassauhaven. 30 v. Malmö te Gothenburg. Nio-rd. 30 v. Basse Indre n. Rotterdam. Oleum, 29 v. Londen te Drammen. Psbrha. 30 v. Rotterdam n. Drogheda. ^>oortvtW. 29 v. St. Malo n. Cardiff. P'onfo, 29 v. Aberdeen n. Grangemouth. prio-r. 30 v. Fowey te Civita Vecohia verw. President Roosevelt, verm. 30 v. Karlsham maar Aren-dal. BINNENLAND De Holenduif is toegevoegd aan de lijst van onbeschermde vogels van het Vogel- besluit 1937. Vijftig koeien van een veehouder te Maartensdijk zijn geslacht, omdat zich op het bedrijf een geval van mond- en klauwzeer had voorgedaan en het vee tegen deze' vee ziekte niet was ingeënt. Op 3 Februari zal in Havelte het derde militaire tehuis van het Humanistisch Thuis front worden geopend. De beide andere tehuizen zijn gevestigd in Amersfoort en Vierhouten. Op 75-jarige leeftijd is te Hilversum overleden de heer H. Schipper, die inspecteur van de P.T.T. in Zwolle, directeur van ver schillende postkantoren in den lande en adjunct-inspecteur van de P.T.T. in Haarlem is geweest. Op 1 Februari verlaten ir. J. P. van Bruggen, hoofdingenieur van Openbare Werken, en mr. A. W. Joolen, chef van de afdeling algemene zaken, de dienst van do gemeente Rotterdam. Ir. Van Bruggen heeft een functie in het bedrijfsleven aanvaard, mr. Joolen wordt gemeentesecretaris van Dordrecht. In Rotterdam is ingebroken in het Amerikaanse consulaat aan de Parklaan. Alle schrijfbureaux werden doorzocht, maar er wordt slechts een bedrag van f 20 vermist. De heer J. M. de Booy, de afgetreden ambassadeur in Bonn, is benoemd tot groot officier in de Orde van Oranje Nassau. In Rotterdam is overleden de heer J. Roodenburg, reserve luitenant-kolonel, ere lid en voordien jarenlang voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reserve-officieren. Tijdens de oorlog was hij commandant van het strijdend gedeelte der ondergrondse strijdkrachten in Rotterdam, na de bevrijding commandant van de B.S. Een dame zag, toen zij een veiling te Amsterdam bezocht, een met kleine diaman ten bezette broche liggen, die zij twintig jaar tevoren in het buitenland gekocht en in 1946 verloren had. Na onderzoek bleek dat de vinder, een dertienjarige jongen, de broche indertijd aan ziin moeder had gege ven. De moeder zal zich alsnog moeten vér- antwoorden wegens verduistering. - Twee Amsterdammers, een 33-jarige koopman en een 32-jarige slager, zijn door de rechtbank te Assen ieder tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij hebben op 2 April in Zuidlaarderveen een 80-jarige man, zijn huishoudster en ziin dienstmeisje in de nacht overvallen en 300 gulden ge roofd. Ir. A. J. van Staalen, verbonden aan het ministerie van Overzeese Rijksdelen, zal naar Brits Guyee vertrekken om daar een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheden van opwekking van electriciteit door water kracht. De provincie Drente zal op ruime schaal overgaan tot de aanleg van rijwielpaden of parallelwegen langs wegen van provinciaal belang, zo deelt de A.N.W.B. mede. De uit voering van deze plannen is op enkele pun ten reeds ter hand genomen, elders zal hier binnenkort toe worden overgegaan. Dr. W. J. M. A. Asselhergs (Anton van Duinkerken) heeft Vrijdagmiddag het ambt van hoogleraar in de Nederlandse en algemene letterkunde aan de R.K. universi teit te Nijmegen aanvaard met l^et uitspre ken van een rede, getiteld: „Vijftig jaar na Schaepmans dood, een bladzijde uit de voor geschiedenis der moderne interpretatie methodiek". Op de IJsel nabii Zutplien is een tjalk, die op weg was naar Sneek, gezonken na een aanvaring met een tankboot. De schipper kon zich met zijn vrouw en twee kinderen op de tankboot in veiligheid brengen. De officier van justitie bij de bijzondere strafkamer der Rotterdamse rechtbank heeft 314 jaar gevangenisstraf geëist tegen een 30-jarige dienstbode, die volgens de dag vaarding in 1944 te Schiedam twee onder duikers aan de Duitsers had verraden. Het Bijzonder Gerechtshof had haar destijds tot 5 jaar veroordeeld. Zij vertoefde toen in Frankrijk en tekende bij haar terugkeer in Nederland verzet aan tegen dit vonnis. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de heer S. L. J. van Waardenburg, gouver neur van Nieuw Guinea. De heer Van Waar denburg heeft per 1 April ontslag gevraagd uit dit ambt. Wegens benoeming tot staatssecretaris van het lid der Tweede Kamer mej. dr. A. de Waal komt in dat college een vacature voor. Op de desbetreffende K.V.P.-lijst staat als haar opvolger vermeld mr. E. G. M. Rool- vink te Almelo. De 14-jarige J. Karsten uit Nijeveen is door een motorfiets overreden en later overleden. De jongen, die een landbouwcur- sus had bezocht, was met drie medecursisten op weg naar huis. Hij reed een tijdlang links van de weg. Toen hij de motorrijder zag naderen, wilde hij naar rechts gaan, maar viel. De motorrijder kon een aanrijding niet meer voorkomen. Drie chauffeurs van een Haagse melk fabriek zijn aangehouden onder verdenking in zes maanden ongeveer 6000 liter melk clandestien verkocht te hebben. Zij konden dit doen omdat een maatklok op een melk tank verkeerd aanwees. Daardoor ging er meer melk in de tank dan officieel was genoteerd. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft een jaar gevangenisstraf ge- eist tegen de laborant B. B. uit Leiden. Hem was ten laste gelegd dat hij zich als arts had uitgegeven en in het laboratorium van het Nederlands Instituut voor Preventieve Ge neeskunde te Leiden enige medische appa raten had weggenomen. Vorig jaar zijn in de Noord-Oostpolder ongeveer 1500 ganzen gestorven die uitge strooide muizentarwe hadden opgepikt. De landbouwkundig ingenieur P. J. C., in dienst van de polderdirectie, is thans door de kan tonrechter te Zwolle tot f 100 boete wegens „het zich met vergif in het veld bevinden", hetgeen volgens de Jachtwet verboden is. HAARLEM EN OMGEVING Het echtpaar A. TollenaarLucas wo nende Frans Halsstraat 34 rood hoopt op 9 Februari de dag te herdenken, waarop het vijfenvijftig jaar getrouwd is. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde 'voor het ingenieurs-examen voor electrotschnisch ingenieur de heer K. T. A. Halbertsma. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Rapid, 29 v. Rotterdam te Kingslynn. Rijnhaven, 29 v. Burriana te Londien. Rose Marie, 29 v. Malmö n. Rouaan. Saba, 29 v. St. Malo te Antwerpen. Siain, 27 v. Gothenburg n. Rostock. Teun, 28 v. Brest n. Bordeaux. Tromp, 29 v. Leith n. Grangemouth. Tyro, 29 v. Drogheda n. Swansea. Timor, verm. 30 v. Bayle n. Bristolkanaal. Trompenburgh, 29 v. Aberdeen n. Middlesboro Urmajo, 29 v. Leith n. Hartlepool. Veenenburgh, 29 v. Rotterdam te Middlesboro. Vrijburgh, pass. 30 Oporto. Vlier, 31 v. Antw. te Rotterdam verw. Volharding, venm. 30 v. Moigador n. Agadlr. Wiobold Bohmer, 29 v. Fedala te Agadir. Westland, 29 v. Thiste-d te Wismar. SLEEPVAART Noordzee, met 2 sleepb. 29 in Str.- v. Gibraltar Oceanus, met Let 619 en Let 620 28 120 m. NO. Massa wah. Thames, pass. 29 Perim. Tyne, 29 745 m. O.ZO. Diego Garcia.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8