In Maart ziet de visserij het rapport over haar coöperatie De wilde jaren van IJmuidens tr Tuinbouw en Scandinavië het bedrijf ten voorbeeld gehouden Agenda voor Velsen Havenberichten AUTOVERHUUR Met de CJMV de kelder in Visserij -varia Visserijdagen 1953 in Bergen REVUE VAN DE ZUIDZIJ Herinneringen aan de „O. W."-tijd Eigen competitie bij Kijk Uit ZATERDAG 31 JANUARI 1953 11 Burgerlijke stand Velsen I li li li 11 j 1 iÉte- v i i L Bel 5050 Doel en werking van het Ned. Genoodschap tot Reclassering Film en douane Werk van Heyermans op de planken Eerste tiental voor de laatste keer naar ASC 3 nog boer ongeveer 30.000 vissen he' De coöperatie heeft ook gisteren en vandaag de vertegenwoordigers van het Neder landse visserijbedrijf bezig gehouden en al is er dan nog niet al te veel gebeurd op dit gebied, sinds men zeven jaar geleden het idee „coöperatie" bij de kop pakte, de dis cussies hierover op de Bergense Volkshogeschool hebben ongetwijfeld hun grote nut gehad. Het is niet toevallig, dat in Maart een rapport van drs. A. G. U. Hildebrandt en prof. dr. H. J. Frietema verwacht kan worden: hopelijk zal de samenspreking van dit weekeinde de laatste stoot hebben gegeven tot fundering van een visserij-coöpe ratie. Hoe ver bijvoorbeeld de tuinbouw in dit opzicht al is, werd gedurende deze dagen nog eens de visserij ten exempel voorgehouden, wat er nog gebeuren moet bleek uit een causerie over Scandinavië, waar de visserij al heel ver „co-opereert". Een openingswoord, gekruid met een overdaad aan ironie, heeft gisteren de be sprekingen over coöperatie tijdens de vis serijdagen op de Bergense Volkshogeschool ingeleid: ir. G. J. Lienesch, de directeur der afdeling Visserij van het ministerie herin nerde er zijn gehoor aan, dat men zo'n zeven jaar terug met een gesprek over coöperatie is begonnen endat men daar nu maar weer eens over begint te spreken. Niettemin meende de heer Lienesch, dat de tijd steeds rijper wordt voor de coöpera tie: onlangs is er een vaste Kamercommis sie aangesteld voor de Nederlandse visserij en daarmee kwam het bedrijf feitelijk in het „midden" van het Nederlandse volk terecht. Deze plaats komt het bedrijf naar de mening van de heer Lienesch zeker toe en een réveille in de visserij zou haar dan ook de kans geven haar plaats in te nemen. De overheid wenst nog steeds een „hand" van de visserij; er zal dan vanzelf een hand worden teruggestoken. Deze nieuwe struc tuur echter zal offers vragen van bepaalde zijde: er zal een stukje individualiteit moe ten verdwijnen ten gunste van een grotere stabiliteit in het bedrijf. De directeur van „Visserijen" vond het altijd nog verkies lijker, dat er een algemeen en evenredig niveau in de Nederlandse visserij zou ont staan dan dat de toppen en dalen der vis serij-conjunctuur blijven voortbestaan, te meer daar de vette jaren voorbij raken en de hoge toppen dus allengs afknabbelen. Tuinbouw als leerschool Met deze woorden in gedachten hebben reders, handelaars en andere visserijdes kundigen allereerst geluisterd naar de heer H. W. Kemmers, die het probleem der mi nimumprijsregelingen en opvangfondsen belichtte uit de hoek van de tuinbouw. Hij zag een bepaalde overeenkomst tussen tuin bouw en visserij: beide werken met bederf- lijke en dus snel om te zetten producten, waarnaast ook de onverwachte grote aan voeren in beide bedrijven hun moeilijk heden opleveren. De parallel werd in de loop van zijn referaat nog verder doorgetrokken: de tuin bouw kent eveneens de grote plotselinge aanvoeren zowel op de binnenlandse- als op de exportmarkt, waardoor zware prijs fluctuaties mogelijk zijn. Dus: minimum prijzen; een noodzaak, die in de tuinbouw rond 1930 aan de dag trad, waarnaast ook de verschillende opvangfondsen-per-pro- duct in het leven werden geroepen. De samenwerking tussen de telers onderling via hun afzetapparaat heeft in dit opzicht de Nederlandse tuinbouw naar het oordeel van de heer Kemmers tot een vrij grote veiligheid en stabiliteit gebracht. De teler kan zo langzamerhand niet meer buiten zijn veilingen en het daaraan vastzittende, zeer efficiënt-werkende afzetapparaat, waardoor onder meer de tegenwerking van de kant der ondernemers geleidelijk min der wordt. Tenslotte kreeg het vissersgezelschap een inzicht in de manier in de praktijk waarop de tuinbouw zichzelf aan banden legt een uitweiding van de heer Kem mers, die meermalen de lachspieren in be weging bracht. Naar Scandinavië Drs. A. G. U. Hildebrandt, pas terug van een reis door Scandinavië met prof. dr. H. J. Frietema, vertelde na de thee iets uit zijn indrukken over het land van het Noorden, een causerie, die vanmorgen is gevolgd door een beschouwing van prof. Frietema over vele coöperatieve tenden- zen in de Scandinaafse visserijgemeen schap. Drs. Hildebrandt begon met een over zicht jè van de stand van zaken in Neder lands visserij, waar wel iets, maar nog lang niet alles bereikt is en hij verwees naar het voorbeeld van de boerencoöpe raties, die al overal een vinger in de pap houden. Samen met het saneringsrapport Tin bergen en het advies van de Coöperatieve raad over coöperatie in de visserj] zouden er evenwel hechte pijlers onder het nieuw te zetten gebouw geplaatst kunnen worden: binnenkort in de maand Maart ver schijnt er een rapport mede naar aanlei ding van de reis van de heren Hildebrandt en Frietema. Het reisverhaal van de heer Hildebrandt ging uit van de premisse, dat de Scandi- Zaterdag 31 Januari Advendo, toneelvoorstelling, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden-Oost. Chr. Jongemannenvereniging Immanuel, 15 uur: opening clublokaal Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan. Missietentoonstelling, geopend van 16 uur in het Patronaatsgebouw. Thalia: Klaverjassen voor „De Hoop". Rex, 20 uur: „Morgen is te laat". Thalia, 19 en 21.15 uur: „De schrik van de tweede compagnie". Zondag 1 Februari Missietentoonstelling, geopend van 10.30 uur af in het Patronaatsgebouw. Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „De schrik van de tweede compagnie". Rex, 15 en 20 uur: „Morgen is te laat". Maandag 2 Februari Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30 uur tot 21.30 uur Heidestraat. Thalia, 20 uur: „De duivelsbrigade". Rex, 20 uur: „Morgen is te laat". naafse visserij heel anders is dan de onze, met andere visserijmethoden, andere vlootsamenstelling, grootse exportmogelijk heden (vooral voor Denemarken), wat de structuur daar meer doet afwijken van de onze. Op een punt heeft Nederland een dikke streep voor: de IJmuidense af slag is stukken beter en reiner dan de doorsnee-afslagen ginds. Al is de gastvrijheid in Gothenburg bijvoor beeld wel wat groter dan in IJmuiden (een vriendelijke portier geeft elke bezoeker een mooi vouwblad over vis en visserij). De kwaliteitseisen in Zweden liggen hoog; Noorwegen is anders dan Denemar ken en Zweden door zijn geografie en zijn warme golfstroom. In het voorjaar, tijdens het paaien van de vis, vangen de Noren enorme hoeveelheden kabeljauw en ha ring, waarvan een deel direct door de uitgebreide vismeelindustrie wordt opge nomen. Van de 90.000 Noorse vissers zijn velen gedurende een paar maanden ook nog boer ongeveer 30.000 vissen het hele jaar rond. De socialq voorzieningen in de Noorse visserij zijn zo goed, dat geen enkele vis serman het in zijn hoofd zal halen op de wal te gaan werken. Aan het eind van zijn voordracht stelde de heer Hildebrandt het Zweedse voor beeld: ook het Nederlandse visserijbedrijf zal zelf zijn zaken in (coöperatieve) han den moeten nemen, wil bijvoorbeeld het leeglopen van de visserij voorkomen worden. De wetenschappelijke ondergrond voor het bedrijf wordt vooral in Noorwegen stevig gelegd in de vorm van onderwijs, hoger onderwijs en ettelijke laboratoria; Denemarken is minder ver. Wel kent men daar een (zelfs Koninklijke) visserijbank, die 14 millioen kronen heeft uitstaan dat beperkte bedrag komt door de verbe tering van de vloot tijdens de oorlog. De bank geeft 50 pet. crediet tegen 4'/2 pet. rente plus een tweede hypotheeek tot 30 pet. met een totaal geïnvesteerd bedrag van 10 millioen kronen. Ook de détailhan- del kan van dit fonds (uit de Marshall hulp) profiteren. De Staatsvisserijbank van Noorwegen Zweden kent zulk een instelling niet werkt zelfs perfect en geeft credieten voor reparatie, nieuwbouw en andere vernieu wingen met overigens een ware ceel be perkingen. Er wordt 50 pet. eerste hypo theek verstrekt, thans uitstaande tot een toiaal van f 50-f 60.000.000, verdeeld over 3000 leningen en daarboven kent Noor- wiegen nog een faciliteitencrediet tot 20 pet. a 25 pet., zodat de reder 25 pet. a 30 pet., zelf op tafel moet brengen. Sinds 1948 heeft Noorwegen er bovendien een bank bij gekregen, die als een soort coöpe ratieve boerenleenbank het geld eveneens aan het bedrijf verstrekt. Aldus ontvouwde de heer Hildebrandt de al werkende coöperatie in het hoge Noorden, vertrouwende, dat ook het Ne derlands bedrijf deze weg op zal gaan. U MUIDEN IN 1915. Ter haringvisserij voeren 29 loggers en 11 stoomschepen. De onder directie van de fa. Groen varende stoomloggers hadden het leeuwendeel, maar in dat jaar begon een andere rederij flink uit de kluiten te wassen: een paar aparte maatschappijen waarover de heer M. B. Osendarp de directie voerde. In 1915 had men de beschikking over de zeilloggers Dina IJM 204, schipper W. Pluggë en Jacóba IJM 205, schipper A. Toet, benevens de motorlogger Marten Bernardus IJM 203, welke gevoerd werd door schipper L. Pronk terwijl enkele schepen in aanbouw waren. Enkele verschenen in 1916 in IJmuiden, onder andere een drietal stoom loggers: de Derika IJM 265, Petrus Paulus IJM 266 en Dirk Jacobus IJM 267, alle gebouwd bij Nederlandse werven. De schippers die met de loggers hadden gevaren maakten promotie. A. Toet en W. Plugge die van de zeillogger afkwamen kregen onder zich. De IJM265 werd toevertrouwd respectievelijk de IJM 366 en de IJM 267 aan L. Pronk. Enkele werven in ons land waren er goed mee want de vloot van Osendarp breidde zich gestadig uit. Gebr. Boot in Leiden kreeg opdracht voor de bouw van de Derika V en Derika VII, andere sche pen kwamen gereed bij werven die zich voordien niet met de bouw van trawlers of stoomloggers hebben ingelaten. Zo bouwde Bodewes in Millingen de Derika XIV en de Derika XV, A. Baars Zonen in Sliedrecht de Derika II en de Weerter Scheepsbouw Mij. de Derika IX en dat zijn ook de enige visserijschepen geweest. Twee echte „stomers" Het schip, dat wij deze week de revue laten passeren, is de Dirk Jacobus IJM 267. Met de Petrus Paulus IJM 266 zijn dit de specifieke stoomloggers geweest van de fa. Osendarp. De latere schepen, het meren deel van de „Derika" boten waren ook uit gerust met een voorroer, doch konden wat de bouw en inrichting betreft meer tot de trawlers gerekend worden. De Dirk Jacobus was afkomstig van een werf die slechts één stoomlogger bouwde, de Machinefabriek v/h Koopman in Dord recht. Het vaartuig, dat 173 ton groot, 30,56 m lang, 6,70 m breed en 3,05 m diep was, kwam in 1916 gereed. De fa. Koopman be lastte zich ook met de fabricage van de 2-cyl. compound machine, die 250 ipk. ont wikkelde. De Petrus Paulus IJM 266 kwam in hetzelfde jaar klaar bij D. Joh. Boot te Alphen a. d. Rijn. Hoewel men de sche pen veelal in een adem noemde zijn het geen zusterschepen. Behalve dat de Petrus Paulus een 20 ton groter was had deze stoomlogger geen campagne zoals de Dirk Jacobus,die trouwens meer als drifter was ingericht. Het spil stond bijvoorbeeld vlak voor de voormast net als bij enkele soort gelijke Vlaardingse stoomloggers. Overschot voor V.E.M. Op de foto is het te zien, dat het schip in oorlogstijd gereedgekomen is. Met grote duidelijke letters is „Holland" aange bracht en achter het nummer prijkt de driekleur. De laatste schepen waren nauwelijks ge reed of de fa. Osendarp moest de strijd opgeven. De Derika IJM 265 was in 1917 verongelukt en wat er aan schepen over was ging over aan de V.E.M., dus ook de Dirk Jacobus en de Pe+rus Paulus. Zij namen vrij geregeld aan de visserij deel, hoewel de haringvloot van I.Tmuiden in betekenis achteruitging. De dertiger ja ren deden de deur helemaal dicht. Het aantal opgelegde schepen in de Haring haven breidde zich stoeds uit en op ze kere dag werden ook de Pe+rus Paulus en de Dirk Jacobus er neergelegd. Laatstge noemd schip heeft daar zijn bestaan ge ëindigd, in 1937 aanvaardde het zijn laat ste reis naar de sloper. De Petrus Paulus IJM 266 werd nog een kans gegeven. Vlak voordat de tweede wereldoorlog uitbrak was de stoomlogger weer in de vaart ge bracht en daarna brak er ook voor dit vaartuig een moeilijke periode aan. In de oorlog kwam het bij de Zeereddingsdienst, doch zonk later in de Zeeuwse wateren. De oorlog was allang afgelopen toen men het plan opperde het vaartuig te lichten. Ondertrouwd: J. Kooien, Fr. Naerebout- straat 37, IJmuiden (O.), en J. Mors, Fr. Naereboutstraat 37, IJmuiden (O.). Th. J. an Hoesel, Kruisweg 60a, Haarlem, en M. A. Kroone, Ladderbeekstraat 68, Velsen (N.). Toek. adres: Pieter Kiesstraat 31 zw., Haarlem. J. F. E. de Kraker, Spaarndam- merweg 12, Santpoort en Th. P. de Brou wer, Hoofdstraat 63, Santpoort. H. W. W. Beskers, Marinewerf-Kattenburg, Amster dam en A. J. van de Ketterij, Bloemstraat 120, IJmuiden. Chr. Th. van Lieshout, Re guliersstraat 41, Beverwijk en J. Dirks, Ahornstraat 11, IJmuiden (O.). Toek. adres: Ahornstraat 11, idem. H. J. G. Baas, Piet Heinstraat 58, IJmuiden (O.), en J. C. Udo, de Ruijterstrgat 65, IJmuiden (O.). B. C. Dekker, Tasmanstraat 12, IJmuiden, J. van Woensel, Tasmanstraat 12, IJmui den. Toek. adres: Tasmanstraat 12, IJmui den. W. B. Vader, Alb. Thijmlaan 25, Bloe- mendaal en A. van Wijngaarden, Mei doornstraat 10, IJmuiden (O.). H. Schol, Vareniusstraat 12, IJmuiden en A. M. Böhm, Vareniusstraat 12, idem. C. A. Bak ker, Bik en Arnoldkade 34, IJmuiden en T. Bron, Elzenstraat 12, IJmuiden (O.). P. J. van Roon, van Diepenstraat 44, Velsen (N.) en A. Th. Spring in 't Veld, Ogel- wightstraat 30, Velsen (N.). J. G. Bergsma, Trompstraat 73, IJmuiden (O.) en M. A. Lucas, Fr. Naereboutstraat 1, IJmuiden (O.). J. H. Smaling, Fahrenheitstraat 26, IJmuiden en D. Plug, Kompasstraat 54, IJmuiden. Gehuwd: J. J. Webbe en G. Dudink, G. H. Welp en M. J. van den Berg, Duin en Kruidbergerweg 76, Santpoort; H. Wortel en H. van Ginniken; J. G. Goppel en J. Vorsteveld, Oosterduinplein 76, IJmuiden (O.); H. van Maas en M. N. van der Lin den, Berkenstraat 13, IJmuiden-O.; M- J- Wezelman en J. Hagedoorn, Kennemer- laan 166, IJmuiden. Geboren: A. E. ZaalDomburg, z., Burg. Rafbonnetlaan 41, IJmuiden. Th. A. M. VliegendhartHettfleisch von Ehrenhelm, z., Paramaribostraat 10, Santpoort. J. A. J. Weimarvan der Zee, z., IJsselstraat 2, IJmuiden. M. W. BlinkhofJansen, dr., Fr. Naereboutstraat 74, IJmuiden (O.), M. Nevede Nijs, z., Groeneweg 28, IJmuiden (O.), W. I. GerritsStuij, d., Pres. Kru- gerstraat 36, IJmuiden, C. A. Zwanenburg Winkelaar, z., Amsterdamseweg 24, Vel sen, M. RuijterHamers, z., Wijk aan Zeeërweg 16, IJmuiden (O.), M. C. Ver- meijBöhm, d., Kerkweg 48, Santpoort, F. de PaterAusma, dr., Brederoodseweg 35, Santp.; M. DierxKroon, d., Amster damseweg 32, Velsen, C. Jongejan-Haring, d., Reggestr. 2, IJmuiden, P. J. Bonekamp- Döring, d., Duinvlietstr. 126, Velsen (N.), E. Th. RobinsonRanty, d., Bonairestraat 32, Santpoort, A..G. M. JongejanStarre- veld, z., Driehuizerkerkweg 134, Driehuis. Overleden: N. Dalmeijer, 81 jr., weduwe van J. Jantjes, Tesselschadestraat 3, Haar lem. L. Laatstra, 81 jr., echtgenote van L. W. Bruinzeel, Pancrasplantsoen 2, Velsen (N.), G. H. S. Jansen, 74 jr., weduwe van J. J. Glas, Spieghellaan 39, Driehuis. W. van Citters, 77 jr., echtgenote van G. Ger- tenbach, Lagersstraat 62, IJmuiden (O.), J. P. Braam, 51 jr., echtgenoot van E. M. Quax, Velserduinweg 178, IJmuiden (O.). Vrijdag 30 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rijnstroom van Londen. Java van Esbjerg. Oberon van Antwerpen. Spaarnestroom van Fowey. Vinga van Veste- ras. Benkalis van Hamburg. Pfiarmigan van Homburg. Egrett van Kotterdam. Vertrokken zijn: Hermes naar Antwerpen. Hirondelle naar Harlingen. Elisabeth naar Londen. Elding V naar Hamburg. Radauna naar Hamburg. Edo naar Stockholm. Wietze naar Kopenhagen. Breda naar Trinidad. Nigerstroom naar Antwerpen. Maasland n. Las Palmas. Karin naar Kopenhagen. Bom- ma naar Oslo. Danae naar Aarhus. ,-*3 te#;-; f s j*-...- ïvï'.WA.v.yXtWi Na verloop van tijd slaagde men er in het wrak boven water te halen. Jaren zijn er mee heengegaan voordat de oude Petrus Paulus weer als visserij schip dienst kon doen en nog niet eens voor IJmuiden. De firma S. Taal te Scheveningen heeft na melijk het wrak aangekocht, die het na verloop van tijd als Staalduin SCH 199, inmiddels uitgerust met een 135 pk Brons motor in de vaart kon brengen. Voor alles wat de Petrus Paulus in de oorlog heeft meegemaakt, is de Dirk Ja cobus gespaard gebleven. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). ADVERTENTIE IJSSELSTR. 49 IJMUIDEN Voor een klein maar aandachtig gehoor heeft de heer Dorrepaal uit Haarlem in het Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan gespro ken over „doel en werking van het Neder landse Genootschap tot Reclassering". In 1824 werd dat Genootschap in Haarlem opgericht toen nog anders hetende. Spreker beschreef de onverkwikkelijke toestanden in de gevangenissen in die tijd, die hun stempel drukten op de vrijgekomen ge straften. Allengs nam het werk van het Genootschap in belangrijkheid toe en de heer Dorrepaal lichtte met een aantal voor beelden gevallen toe waar het werk van de reclassering vruchten heeft afgewor pen. Een der taken van het Genootschap is de rechtbanken met „reclasseringsrap- porten" voor tè lichten en in bijzondere gevallen een voorwaardelijke straf te ad viseren. De voornaamste taak is echter het „opvangen" van gestraften na de straftijd en ze in de maatschappij terughelpen. Aan het eind van zijn betoog sprak de heer Dorrepaal de hoop uit dat zijn rede in Vel sen vruchten zal mogen afwerpen voor de reclassering. XXXDOCOCXX)OOCXXXXX)OOOOCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCX Tijdens de visserijdagen op Bergens Volkshogeschool zouden er een paar j Belgische visserijfilms gedraaid worden, hoffelijk afgestaan door de Belgische reders. Degeen, die uit Oostende de I dozen met celluloid naar Bergen zou j brengen, werd bij de uitklaring in Oostende door de Belgische douane bijna met gejuich begroet: ,,'t is voor de Benelux, ga uw gang!" Maar toen de zelfde Belg later bij de Nederlandse douane verzeilde werd hem een hard vochtig „halt" toegeroepen. De films mochten niet geïmporteerd worden en of de Oostendenaar hoog en laag sprong, de films liggen nog achter de balie aan de grens en de gasten van de visserij dagen moeten de documentairen dus missen. „Da's da'n uwen Benelux" ver zuchtte hij in Bergen. ooooooocooooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooocoooc De toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" zal Dinsdag 10 Februari in het Kennemer Theater een opvoering van Her man Heyermans „De opgaande zon" geven De regie heeft mevrouw Ruth Snel. Aangezien voor deze week geen bonds wedstrijden waren vastgesteld, werden de beide clubavonden van de schaakclub Kijk Uit benut om de onderlinge wintercom petitie af te werken. In groep I gaat Gordijn onverdroten voort met het verzamelen van de nodige punten, die hem een hernieuwd kampioen schap zullen opleveren. Ofschoon De Boer lange tijd stand hield moest hij toch capi tuleren. Hendrikse trof Kistemaker in een goede bui, daar hij een stuk en daarmee ook de partij weggaf. Visser moest in Stals zijn meerdere erkennen. De partij Plug- boerVisser had 'een enigszins tragisch verloop; in een zo goed als gewonnen stel ling taxeerde Visser niet op de juiste ma nier en verspeelde een stuk. In groep Ila liet Nieuwenhuizen zich verrassen door Sibum, waardoor zijn kan sen op de bovenste plaats aanzienlijk daal den. De Ruiter verloor van Deelder, terwijl de andere koploper Ringers remise maakte met Hillecamp. In groep lib kwamen weinig veranderin gen voor, daar alle partijen remise eindig den. In groep lila verspeelde v. Niekerken, na negen overwinningen, tegen Grave- maker een half puntje. Zijn positie aan de kop is echter nog onaantastbaar. Moleman profiteerde er van en liep een half punt in door Dekker te verslaan. Dekker versloeg de nestor Huisman. Illb is een spannende groep, daar de deelnemers in deze afdeling elkaar niet veel ontlopen. A. v. d. Plas verstevigde zijn positie door van Böhm te winnen. Ook Krab bleef bij, al kwam hij niet verder dan remise tegen Korff. Ook Abspoel won van v. d. Berg. In groep IIIc verbeterde Brouwer zijn positie door van Mooy te winnen en de partij TolDe Vries moest worden afge broken. Voor Strijker in groep IVa was het geen beste week. Uit twee partijen wist hij slechts een half puntje te bemachtigen. Dè wedstrijd van de week werd in groep IVc gespeeld tussen de koplopers v. d. Wel en De Wolf. Eerstgenoemde trok aan het langste eind en heeft voorlopig de leiding in handen. Hogewind verrijkte zich met een punt ten koste van De Jong. P. Korf deed een sprong omhoog door twee over winningen, respectievelijk tegen Starken en De Bruin en werd meteen een geduchte concurrent van v. d. Wel. Volgende week Het eerste tiental speelt volgende week haar laatste uitwedstrijd tegen ASC 3. Deze moet worden gewonnen, aangezien het ge vaar voor degradatie heel groot wordt. Kijk Uit 4 krijgt gelegenheid haar mooie positie te versterken en de kampioenskan sen te vergroten, maar dan dient van Spaarndam gewonnen te worden! Kijk Uit 6 krijgt Het Oude Slot 2 op be zoek en zal een harde dobber hebben om succes te kunnen boeken! Tenslotte gaat het derde tiental naar Haarlem om Kennemerland I een bezoek te brengen. De uitslag van deze ontmoe ting is zo goed als beslissend voor het kam pioenschap in de afdeling. Momenteel heeft Kijk Uit de leiding met één punt voorsprong op Kennemerland, zodat het een spannende strijd belooft te worden! Het is een aardig geval geworden, die kelder van het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost, waar van vandaag af de CJMV een eigen home heeft. Doe de deur naast de trap in de hal open en ge wordt meteen, door middel van een aardige muurschildering geconfron teerd met de CJMV'er in 1953, die broe derlijk het lid van het N(ederlands) J(on- gelings) V(erbond) uit 1853 bij de band houdt. Zelfs in de gelaatsexpressies van de beide figuren is het verschil van honderd jaren te zien, buiten kleding en entourage van huizen en vervoermiddelen om. De NJV'er van een eeuw geleden beleefde de gebeurtenissen „met de trekschuit", straal jager en diesels wekken de leden van „Im manuel" in IJmuiden-Oost op ook geeste lijk sneller vooruit te komen in deze eeuw. De handreiking van de twee figuren moet worden gezien als symbool van de eenheid, onder woorden gebracht in het bondslied: Komt, reiken wij elkander de trouwe broe derhand. De secretaris van de afdeling, de heer C. van der Duin heeft deze schildering gewrocht. Maar dit is niet het enige wat hij heeft gepresteerd, want beneden in de tot moderne zaal omgetoverde kelderruim te hangt een schilderij van de Wilhelmina- kade met de Oud-Katholieke Kerk, even eens van zijn hand. Het ruikt daar bene den nog wel heel erg nieuw en de wanden, de tafels, de zitbank en de moderne kas ten langs de muur glimmen de bezoeker tegen. Het prettige is, dat vele ouderen in de gemeente daadwerkelijk hebben meege holpen om dit knusse verenigingshome voor elkaar te krijgen. Hout, board, verf, enzovoort zijn geschenken van sympathi serende ouderen. De meisjesvereniging gaf een wandkleed ten geschenke. Vier avonden in de week wordt dit nieuwe zaaltje gebruikt, alleen door CJM V'ers, want „Immanuel" heeft een groot aantal leden. De jonge mannenclub van 25 leden, vier jongensclubs wier ledental te gen de honderd loopt. Nu, in het eigen te huis, kan naar hartelust handenarbeid worden betracht en krijgt de hobbyclub recht van bestaan. Er is een grote opleving te bespeuren na de oorlog, zegt de secretaris en hij voegt eraan toe, gelukkig komen er steeds meer mensen met ruime opvattingen. Inderdaad is dit een van de voorwaarden voor een gezond verenigingsleven. Wat het schoonhouden van het clublokaal aangaat: de jongeren zullen alles schoon en in goede orde moeten achterlaten. Mede uit paedagogisch oogpunt is dit toe te jui chen. Dit geeft hoop voor de toekomst, want, ongetwijfeld zal dit voorbeeld op voedend werken op vele ouderen, die na een uitvoering in de grote zaal in hetzelf de gebouw, het werk van de heer Schel- tens zeer bemoeilijken door de rommel die zij achterlaten. Inmiddels wordt vanmiddag om drie uur het clublokaal officieel geopend en heeft de torenkamer van de Emmaschool voor goed afgedaan. c Bijlegger. De Nederlandse coaster „Ama- tis Cluvius" kwam dé vissershaven binnen om nieuwe ankerkettingen aan boord te nemen en een reparatie aan een der pom pen te laten volvoeren. Vrijdagmorgen kon de reis naar Noorwegen weer worden voortgezet. Visnamiger. Men is aan de Zuidzijde druk bezig de Scheveningse logger Sch. 140 een visnamiger aanzicht te doen geven. De oude brug wordt vervangen door een grotere, de verschansingen worden opge hoogd terwijl tevens een nieuwe voorbak wordt aangemeten. Naar het Kanaal. De Sch- 95, die Vrij dag te IJmuiden van de helling kwam is weer uitgerust met de vleet om ook deel te gaan nemen aan de haringvisserij bij de Sandetti-gronden. Dure haring betere vangsten. De vangstberichten uit het Kanaal, die Vrij dagmorgen binnen kwamen, waren weer heel wat beter dan die van de voorgaande dagen. Enkele schepen maakten zelfs mel ding van 80 en 100 kantjes. Daar er al ver schillende schepen waren die van het begin van de reis nog wat vers gehouden hadden, besloten deze na de goede trekken maar naar huis te gaan. Voor binnenkomst in de Scheveningse haven meldden zich om van daag te markten o.a. de Sch. 87 en de Sch. 5. In totaal werd vandaag ongeveer 1200 kisten aangebracht. Aangemoedigd door de goede prijzen die Vrijdag golden (o.a. 16 per kist) besloten ook verschillende sche pen voor de Maandagmarkt te komen en kan er dus aangenomen worden dat er enige naar IJmuiden zullen doorkomen. De stand. Behalve de reeds hierboven vermelde trawlers kunnen voor het begin van de nieuwe week nog worden verwacht: de Antje en Catharina Duyvis vertrokken de 21e Januari, de Chénévière, Limburgia en Medan vertrokken 22 Januari en de Tzonne en Gelria zijn de 24e Januari ver trokken. Urkers goed. Ook de Urker haringvis sers is het de afgelopen nacht niet slecht gegaan. Uit de eerste berichten die Vrij dagmorgen binnenkwamen, bleken er zelfs spannen te zijn, die ruim 10 tot zelfs 15 ton hadden scheep gehaald. Van de 12 span die er visten, was er echter niet een die doorgaf voor de IJmuider afslag van van daag te komen, allen stoomden Zuid Zuid- Oost over op de haven van Breskens aan. De schepen, die thans deelnemen aan de Breskensvisserij, zijn de volgende span nen: De U.K. 7 met de U.K. 169, de U.K. 53 met de U.K. 141, de U.K. 87 met de U.K. botter U.K. 52, de U.K. 60 met de U.K. 61, de U.K. 1 met de U.K. 234, de U.K. 2 met de U.K. 68, de U.K. 11 met de U.K. 22, de U.K. 41 met de Sch. 1, de U.K. 44 met de U.K. 73, de U.K. 57 met de U.K. 202, de U.K. 31 met de U.K. 34 en de U.K. 242 met de U.K. 243. Als voren. De aanvoer van rondvis, die Vrijdag plaats vond, was nog te gering om een belangrijke daling in de prijzen te kunnen veroorzaken. Reden waarom de prijzen van Donderdag konden blijven ge handhaafd en voor enkele soorten zoals bijvoorbeeld de schelvis en de wijting iets meer werd betaald.Grote soorten schelvis varieerden weer gemakkelijk van f 65 tot f 60 terwijl de braad van f 34 tot f 38 per 50 kg deed. De plat- en fijnvis bleef onveranderd laag met f 2.10 voor de lap tongen, f 1.40 als middenprijs voor de midden soorten tongen en f 15 voor de schol drie. Slecht weer reis. Ondanks het feit, dat Vrijdag de rondvis nog niet zo slecht was, kon de Post Boy die na een 11 daagse reis als enige trawler aan de afslag lag, geen hogere reis maken, daar de totale aanvoer als gevolg van het slechte weer maar 430 kisten beliep. Het eindbedrag gaf f 13.400 aan. Voor enkele loggers kwamen nog goede besommingen voor, zoals de KW 78 en de KW 84 die respectievelijk f 6600 en f 5500 besomden. Anderhalf. Vandaag waren er maar twee trawlers: de Norma en de Thorina. Dit laatste schip had geringe aanvoer: 100 k. schelvis en piepers, 130 k. kabeljauw en koolvis, 75 k. bl. koolvis, 160 k. wijting, 10 k. makreel en 10 k. diversen. Aan plat- en fijnvis was weer geen gebrek hoewel de aanvoeren per schip aanmerkelijk minder waren. De Norma bracht van een afgebro ken reis wegens een defect aan de licht- machine 220 kisten heek en 100 kisten koolvis mee. Nog onzeker. Voor de Maandagmarkt waren tot Vrijdagavond nog geen officiële berichten bekend. Aan de hand der ver trekdata kan echter worden aangenomen, dat de Bergen en de Herman die de 19e Januari j.l. zijn vertrokken en de Fla mingo en Sumatra die de 20e vertrokken zeer zeker zullen binnenkomen. Shamrock reis rêe. De Shamrock, die geruime tijd voor reparatie uit de vaart is geweest, is thans weer zover klaar dat verwacht kan worden dat in het begin van de nieuwe week het schip weer, naar de visserij zal vertrekken. Marktprijzen. Heilbot 2,50-2,15, gr. tong 2,31-2,14, gr.m. tong 1,46-1,42, kl.m. tong 1,62-1,53, kl. tong I 1,65-1,60, kl. tong II 1,35-1,28, tarbot I 1,54-1,34 per 1 kg. Tarbot III 52, tarbot IV 45-36, schar- tong 32, gr. schol 25-19, gr.m. schol 28-25, kl.m. schol 59-47, kl. schol I 37-30, kl. schol II 22-14, schar 31-23, bot 10-8, v. haring 19,50-12,50, makreel 33-28, kl.m. schelvis 83, kl.' schelvis I 63, kl. schelvis II 40-19, wijting 28-20, gr. gul 34-32, midd. gul 29, kl. gul 25, kl. leng 31, poon tjes 22,50, kl. koolvis zw. 22, kl. koolvis wit 28,50-25,50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 130-90, gr. koolvis zw. 50-46, gr. koolvis wit 65, gr. leng 96 per 125 kg. Marktaanvoer. 138 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 2 tongschar en schar- tong, 406 schol, 36 schar, 37 bot, 41 ha ring, 177 makreel, 44 schelvis, 189 wij ting, 40 kabeljauw en gul, 5 leng, 2 poon, 86 koolvis, 15 diversen, totaal 1220 kisten. Uitvaller. Doordat beide lichtmotoren weigerden het werk te doen om in het don ker licht te geven moest schipper De Groot met de Norma Maria (IJm. 6) de reis na acht dagen afbreken. De bemanning had daarmee wel dubbel pech, omdat er in totaal 355 kisten vis werden buitgemaakt, waaronder 220 kisten heek. Dit is op zich zelf al een bijzondere vangst, omdat het lang geleden is, dat een trawler 220 kisten heek aanvoerde. Vanmorgen is de vangst gelost. Schelvis. Deze week werd in de vishal een man aangehouden, die vijf stuks schel vissen op oneerlijke wijze had verkregen. De vis werd verkocht en bracht 2,60 op.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9