Op Schouwen, Tholen en Goeree zijn nog vele duizenden in nood Over de gehele wereld worden geld en goederen ingezameld Honderden schepen op weg voor hulp bij evacuatie Weerbericht Adressen voor Haarlems Dagblad Overzicht van watersnood Ook op Hoeksche Waard en Putten critieke toestan van hulp in a Textiel heen, mensen terug Dodencijfer thans 627 Talrijke onderkomens voor kinderen in het buitenland aangeboden Het woord is aan... Militaire hulp uit het buitenland Geen meubels geven! Antillen zijn gereed tot daadwerkelijke steun Zondag collecte in katholieke kerken IMSS) Kerkelijke hulp uit het buitenland 67e JAARGANG No 175 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admiru Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 23 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week A"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Uit de stroom van binnenkomende berichten valt op te maken dat de toestand als gevolg van de overstromingen het critiekst is op het Zeeuwse eiland Schouwen en Duiveland, Tholen en St. Filipsland, West-Brabant en op het Zuidhollandse eiland Goeree en Overflakkee. Daar ligt het accent nu volkomen op de evacuatie, aan de dijken kan voorshands niets meer worden gedaan. Door de opgaven uit die gebieden is in de loop van de afgelopen nacht het dodencijfer tot boven de 600 gestegen: uit Nieuw Vossemeer in West-Brabant werden 50 doden en uit Oude Tonge op Goeree en Overflakkee 60 doden gemeld. Door de vele dijkdoorbraken staat Schouwen op het duingebied in het Westen na nagenoeg geheel blank. De evacuatie, waarin vooral de Urker vissers een belangrijk aandeel hebben concentreert zich in Zierikzee en Brouwershaven. Daar poogt men contact te krijgen met de ondergelopen polders in de omgeving, die totaal zijn geïsoleerd. Er zijn zeer vele vermisten op het eiland. Op Tholen is de situatie eveneens zeer ernstig. Het aantal doden op dit eiland, vooral in Stavenisse, dat het ergste onder het water leed, zou aanzienlijk zijn. Volgens de kapi tein van de coaster Crescendo, die 400 mensen uit Stavenisse weghaalde, is het aantal vermisten daar al groter dan 200. Ook op Beierland St. Filipsland, ten Noorden ervan, is het beginpunt van een evacuatie-stroom naar Oostelijker gebieden in Brabant. Alle gronden ten Westen van de lijn Ossen- drechtBergen op ZoomHalsteren en Seenbergen stonden Maandagnacht reeds blank, evenals grote gebieden ten Noorden daarvan aan weerszijden van de Mark en de Dintel en de Steenbergse Vliet. Steen bergen ligt als een ver vooruitgeschoven nog veilige post aan de rand van de geheel ondergelopen Westpunt van Brabant. Ook Dinteloord in het Noord-Oosten is nog droog. Op slechts twee gebieden na, en wel rondom Dirksland in het midden en Oud dorp in het Westen is Goeree en Overflak kee geheel ondergelopen. In alle andere dorpen wacht de bevolking op dijken en zolders van woningen op evacuatie. Tien duizend mensen moeten zo spoedig moge lijk worden geëvacueerd. De verschillende plaatsen zijn echter moeilijk bereikbaar en veel rubber reddingboten zijn afgedreven. De rest van Zeeland Van Noord-Beveland staan 2000 hectaren (25 percent van het eiland) blank rondom Kortgene en Zuid-Beveland is bij Krui- ningen geheel ondergelopen. Verder strek ken grote watervlakten zich uit naar Ril land. Hansweert is nog droog, evenals Goes en Ierseke uit welke laatste twee gebieden veel hulp naar Schouwen en Tholen wordt gedirigeerd. Op Walcheren beheerst men thans de situatie. De gaten in de dijken zijn grotendeels gedicht en de gemalen werken reeds op volle kracht. In Middelburg is groot gebrek aan drink water. Veere en Vlissingen zijn weer drooggevallen. Met uitzondering van en kele streken ten Oosten van de Braakman is de toestand in Zeeuws Vlaanderen veel gunstiger, dan zij gisteravond scheen te worden. De dijken in het Westen, waar met man en macht aan gewerkt is, blijven houden en in het Oosten wordt vandaag alweer begonnen met het leegpompen van verscheidene polders. Ook in Terneuzen, waar vele bewoners op zolders huizen is veel verbeterd. Militairen werken er rond om aan de dijken. Men hoopt hiervandaan zelfs weer een busdienst naar Breda te gaan onderhouden. Zuidholland Ook op de eilanden ten Noorden van Goeree, Voorne en Putten en de Hoeksche Waard blijft de situatie critiek. Over de toestand in de omgeving van Abbenbroek op het eerstgenoemde eiland wordt elders in dit blad geschreven. De strijd om de dijken en de evacuatie uit ernstig bedreig de en overstroomde plaatsen naar Brielle duurt onverminderd voort. Hier en daar heeft men zich in de afgelopen nacht ach ter verder terug gelegen waterkeringen moeten terugtrekken. Het gat in de dijk voor Hellevoetsluis in het Zuiden van het eiland is gedicht. Dit stadje is zwaar ge troffen. Van de Hoeksche Waard is een zeer groot gedeelte ondergelopen. Uit de verwarde berichten, die uit dit gebied bin- Vannacht is een ontzagwekkende partij textiel voor de getroffen gebieden aan boord van de vissersvloot geladen, die er mee afgestoken is naar Zierikzee. In de loop van de ochtend zijn nog meer helpers in de nood van wal gegaan op naar Zee land, waar hulp in welke vorm dan ook uiterst welkom is. In totaal zijn, naar wij elders in deze editie uitvoeriger melden, ongeveer 50 schepen can 10.000 mensen te evacueren, naar Zeeland onderweg. Men verzoekt ons mede te delen, dat de telefonades naar Sociale Zaken en andere hulpverleningsdiensten in Velsen het werk ernstig belemmeren. Degenen, die hulp willen verlenen of goederen wensen af te geven, gelieven zich direct aan de inza melingslokaliteiten te vervoegen. Voorts wordt verzocht geen meubels, le dikanten of kinderwagens af te geven, maar uitsluitend kleding. Vannacht omstreeks vier uur zijn een achttal trailers en enige personen-auto's met mannen van de pont in Velsen af vertrekken om platboomde vaartuigen met bemanning af te halen in Laragedijk en St. Pancras en deze naar Spijkenisse te brengen. De colonne werd begeleid door militaire politie. Ook hierover volgt elders in deze editie nader nieuws. nenkomen, valt op te maken, dat zowel in Numansdorp als in Strijen doden en ver misten zijn. Rondom Oud-Beierland en Klaaswaal is het nog droog. Van het eiland IJselmonde is een betrekkelijk smalle strook langs Hoogvliet, Poortugal en Rhoon nog niet ondergelopen. Ook daar wordt hard aan de dijken gewerkt. Van de Alblasserwaard werd gisteravond reeds gemeld, dat 2400 hectaren van een totale oppervlakte van 6000 hectaren zijn overstroomd. Of er nog meer land zal ver drinken hangt voornamelijk af van het werk aan de doorgebroken dijk tussen Pa- pendrecht en Alblasserdam. Het Oostelijk deel van de Alblasserwaard is nog onbe dreigd en dus doel van veel evacuaties uit het getroffen Zuid-Westen. Van de Krimpenerwaard is een polder, de Oosterpolder, ondergelopen. De Schie- landse Hoge Zeedijk stond op doorbre ken, maar is tot nu toe behouden en de bres in de dijk bij Ouderkerk aan de IJsel werd gestopt. De gehele dijk tussen Rot terdam en Gouda is hierdoor thans nog in tact. Op het Eiland van Dordrecht zijn vele polders ondergelopen.a Ook de Dortse Biesbosch is tegen de aanvankelijke hoop in overstroomd. De bewoners van Dubbel dam zijn daardoor geïsoleerd. In Dordrecht zelf beheerst men thans de situatie. In Rotterdam is veel bedrijfsschade die ech ter tegen de achtergrond van de ellende in andere gebieden wegvalt. Het aantal slachtoffers van de over stromingsramp, over wie zekerheid bestaat, dat zij zijn omgekomen, is op het ogenblik 627. Op grond van binnengekomen be richten over vermisten zal gevreesd moe ten worden, dat dit cijfer met ongeveer 250 zal moeten worden verhoogd. Volgens de hedenmiddag ontvangen ge gevens is het aantal slachtoffers van de overstromingsramp tot 605 gestegen, te weten in Willemstad 12; Moerdijk 13; Hontenisse 8; Krabbendijke 4; 's-Graven- deel 55; Dinteloord 3; Terneuzen 4; Vlis singen 3; Hoedekenskerke 1; Hondsbosse- zeewering 1; Sliedrecht 1; Maassluis 1; Halsteren 17; Kruispolder 8; Rotterdam 1; Nieuwneuzenpolder 1; Heijningen 25; Nu mansdorp 55; Auvergne-Theodoruspolder 17; Hellevoetsluis 5; Texel 4; St. Philips land 1; Veere 2; Kortgene 35; Raamsdonck- veer 1; Hoekse waard 7; Oosterschelde 4; Kruiningen 11; IJselmonde 3; Brandwijk 2; Goeree en Overflakkee 40; Klooster- zande 18; Stormpolder 4; Goese Sas 7; Ouderkerk aan de IJsel 2; Zierikzee 18; Papendrecht 1; Wolphaartsdijk 6; Geers- dijk 1; Abbenbroek 1; Oudelande 2; Oud dorp 1; Rilland 1; Burch 10; Nieuw Vosse meer 55 (vermoedelijk); Oude Tonge 60 (vermoedelijk); Burgsluis 10; Fijnaart 46; Ierseke 10. Op verspreide plaatsen 40. Een luchtfoto van de ravage in Oude Tonge (Overflakkee) waar volgens de laatste berichten waarschijnlijk zestig doden te betreuren zijn. Uit alle delen van de wereld blijven i ben reeds hulp in allerlei vorm aangeboden, Het actiecomité van het fonds „Over stromingsramp Nederland 1953" te Curagao houdt Woensdag en Donderdag een speld jesverkoop en Zaterdag een grootscheepse collecte. Men hoopt tegen het einde van de week een bedrag van een millioen Cura- gaose guldens bijeen te hebben. Een inza meling onder het personeel van de olie gemeenschap heeft reeds meer dan een kwart millioen Nederlandse guldens opge bracht. Een der directeuren van de N.V. Pletterij Nederhorst deed een persoonlijke gift van 100.000, In de straten van Aruba worden steun- zegels verkocht. Ook op Bonaire is een steuncomité opgericht. In telegrammen van de gouverneur, van de voorzitter van de regeringsraad en van de voorzitter van de Staten wordt verklaard, dat de Antillen gereed zijn bij de eerste opgave van Neder landse zijde van middelen, waaraan drin gend behoefte bestaat, daadwerkelijk steun te verlenen. Het medeleven en de drang tot hulpverlening zijn algemeen. Onder leiding van de Nederlandse Hoge Commissaris, mr. W. F. L. graaf van By- landt, is vandaag in Djakarta een centraal comité gevormd teneinde op zo kort moge lijke termijn een snelle en daadwerkelijke hulpverlening aan de door de natuurramp in Nederland getroffen gebieden te organi seren. Alom in Indonesië worden inzame lingen gehouden. blijken van medeleven met de ramp, die Nederland .getroffen heeft, veelal verge zeld van gaven in geld of goederen, bin nenstromen. Hieronder volgt een bloem lezing uit de berichten, die ons omtrent ondernomen steunacties bereikt hebben. De Italiaanse regering heeft de Neder landse regering de innige deelneming van het Italiaanse volk betuigt. Het Italiaanse Rode Kruis is bezig met het verzorgen van een eerste zending speciale goederen voor de door de ramp getroffenen. De dagbladen herinneren in hun opwekkingen om bij dragen te leveren aan de van Nederland verleden jaar bij de overstroming van het Po-gebied ondervonden medewerking. Ook het Noorse Rode Kruis heeft een dergelijke inzameling op touw gezet. De Zweedse ver eniging „Redt het kind" heeft telefonisch aangeboden kleding benevens voedsel in blik te verstrekken. Canada is bereid, al dus verklaarde de Canadese eerste minister Louis Saint-Laurent,het leed van de slacht offers te verzachten, zodra is meegedeeld welke hulp men wenst. Nederlanders in Canada hebben reeds een speciaal hulp fonds opgericht. Een belangrijk deel van een fonds, dat in 1948 is bijeengebracht voor leniging van de nood na een over stroming in Brits Columbia, zal ter be schikking worden gesteld van de geteis terde gebieden in Europa, Nederland daar onder begrepen. Hulp aan kinderen Het Zweedse Rode Kruis zal vijf ton kleding zenden en verder grote hoeveel heden melkpoeder en kindervoedsel als antwoord op een telegrafisch verzoek van de Nederlandse zusterorganisatie. Voorts is een zending babykleding, dekens en onder goed voor een bedrag van ten minste hon derdduizend Zweedse kronen te verwach ten. De K. L. M. vervoert uit Zuid-Afrika gratis goederen voor de getroffen Neder landse gebieden. Nederlanders in Frankrijk zijn alom bezig kleding, schoeisel en dekens bijeen te brengen, welke door de genoemde luchtvaartmaatschappij zullen worden overgebracht voor zover de vervoerscapaci teit dat toelaat. Talrijke Duitse steden heb- speciaal voor wat de omgeving van Rotter dam betreft. Uit Denemarken is per K.L.M. reeds een grote partij dekens verzonden. Het Deense Rode Kruis heeft bovendien aangeboden enkele honderden Nederlandse kinderen voor een kort verblijf in Dene marken onder te brengen. De aartsbisschop van: Parijs, kardinaal Feltin, kan met hulp van katholieke instellingen drieduizend dakloze kinderen in Frankrijk uitbesteden. De burgemeester van Milaan heeft in een aan zee gelegen kamp plaats voor honderd Nederlandse kinderen, die hun ouders heb ben verloren of door de watersnood dak loos zijn geworden. Telegrammen van staatshoofden Koning Frederik van Denemarken heeft telegrafisch zijn leedwezen over de ramp aan de Koningin betuigd. Ook vele andere staatshoofden stuurden bewijzen van sym pathie en medeleven. Generaal Eisenhower, de president der Verenigde Staten, ver klaarde in een telegram dat zijn landge noten en hij diep geschokt zijn door de in Nederland aangerichte verwoestingen. Koning Boudewijn, de Zwitserse bonds president, de eerste minister van Nieuw- Zeeland, de president van de Ierse repu bliek, de Finse president en de secretaris generaal van de U.N.O. hebben soortgelijke boodschappen gestuurd. De Franse premier René Mayer zegt in een telegram aan dr. Drees: „Ik ben diep getroffen door de ver schrikkelijke ramp, die het Nederlandse volk treft op het ogenblik, dat het door zijn moed en zijn arbeid het herstel van de oorlogsschade voltooide." Goethe: Het echte gaat nooit voor het na geslacht verloren. (Uit Faust I). Vier tot vijfduizend Amerikaanse mili tairen zullen hulp verlenen aan de over stroomde gebieden in Nederland. Reeds zijn 300.000 zandzakken en 20.000 schop pen in Den Bosch afgeleverd. Grote hoe veelheden drinkwaterzuiveringstabletten en -poeders zijn per vliegtuig aangekomen. Een Amerikaans detachement, dat deskun dig is in het verpakken en parachuteren van goederen, is op het vliegveld Valken burg bij Leiden reeds aan het werk. Vijf Amerikaanse amphibievliegtuigen, zeven helicoptères, vijftien lichte verken ningsvliegtuigen en een transportvliegtuig zijn onderweg of opereren onder Neder lands commando reeds in de rampgebie den. De Amerikaanse troepen in Nederland zullen onder bevel staan van generaal- majoor Hendrix. Deze zal zich onder com mando stellen van generaal-majoor Buur man van Vreden, bevelhebber in het derde militaire district. Generaal Eddy in Amsterdam De Amerikaanse generaal Manton S. Eddy is met zijn staf uit Heidelberg en Wiesbaden te Amsterdam aangekomen. Na een verkenningsvlucht met een Dakota boven de noodgebieden en overleg met de Nederlandse overheid is besloten de hulp verlening onmiddellijk ter hand te nemen. Bij Hannover staan 225 Canadese sol daten van de genie gereed om naar de Ne derlandse noodgebieden te vertrekken in dien hun hulp door de Nederlandse rege ring wordt gevraagd. De militaire bevelhebber van de provin cie Antwerpen heeft twee compagnieën van de Belgische genie naar Terneuzen gezonden. Zes motorboten van de Belgische genieschool verlenen hulp bij Rilland. Twee Franse bataljons genietroepen zijn naar Bergen op Zoom vertrokken. Totaal verlenen op het ogenblik 16.000 Nederlandse militairen hulp in de over stroomde gebieden. Er worden 20.000 man in reserve gehouden. Monseigneur J. P. Huibers, de bisschop van Haarlem, heeft bevolen, dat in alle katholieke kerken in Haarlem en omge ving Zondag één collecte zal worden ge houden voor de slachtoffers uit de ge troffen gebieden. Honderden schepen van allerlei type en afmeting zijn thans op weg naar de over stroomde gebieden op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden om te assisteren bij de hulpverlening aan de duizenden mensen die door het water van huis en haard ver dreven zijn. Een belangrijk deel van deze vloot bestaat uit kleine vissersschepen uit Urk en plaatsen langs het IJselmeer en uit IJmuiden. Het hospitaalkerkschip De Hoop is in de afgelopen nacht om half twee uit Amster dam vertrokken met als voorlopige be stemming Hellevoetsluis. Veertig vissersschepen vertrokken gis teren uit IJmuiden en stomen naar Zierik zee. Met deze vloot hoopt men tienduizend personen te kunnen evacueren. In korte tijd is in IJmuiden een organisatie opge bouwd voor deze hulpverlening. Het ligt in de bedoeling nog meer vissersschepen hier voor vrij te maken. Een zeewaardig jacht de „Victoria", dat een vervoerscapaciteit heeft van veertig personen, is uit Amsterdam naar de ge teisterde gebieden vertrokken. In de Urkerhaven liggen nog meer dan 20 kleine IJselmeerkotters klaar, om op eerste oproep naar het terrein van de ramp te vertrekken. De schepen hebben een ge middelde diepgang van 1.60 meter en kun nen belangrijke diensten bewijzen. Boven dien heeft zich een groot aantal vissers til2 Het zwaar geteisterde St. Philipsland, waar dertig huizen instortten. Op de voorgrond: een deurpost is alles wat er overbleef van een der vernielde woningen. aangemeld, om de mannen die reeds lang in touw zijn af te lossen. Op verzoek van minister Beel heeft de directie van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij vier reddingboten voor hulp in de noodgebieden afgestaan, te weten de Prins Bernhard uit Scheveningen, de Dudok de Wit uit Zand- voort en twee reserveboten, de Dorus Rij kers en C. A. den Tex. De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft haar motorboot „Lloydmail", de firma Ruys en Co haar m.s. „Spartan" beschik baar gesteld. Ook de motorsloep van de gistermiddag uit Indonesië teruggekomen „Mataram" werd terstond voor hulpver lening uitgerust. De Koninklijke Marine heeft thans 122 motorvaartuigen, 10 sloepen en een groot aantal rubberboten ingeschakeld bij het reddingswerk. Hierbij zijn 7 mijnenvegers. De helicoptère van de Marine-luchtvaart dienst heeft tot nu toe 45 mensen gered. Uit Duitsland is een vloot van landings vaartuigen en motorbarkassen met Britse en Belgische bemanningen onderweg naai de overstroomde gebieden in Nederland. De vloot bestaat uit dertien landingsvaar tuigen en drie motorbarkassen van het En gelse leger en twee landingsvaartuigen en vier motorbarkassen die door de Belgen zijn bemand. De Regerings Voorlichtingsdienst deelt mede, dat alle niet gespecialiseerde ar beidskrachten, maar ook melkers, die hulp willen bieden, terecht kunnen bij de Ge westelijke Arbeidsbureaux. Deze geven daar de aantallen beschik bare arbeidskrachten door aan het Rijks arbeidsbureau, Den Haag, dat als centraal punt fungeert. Kleren, schoeisel en dek king kunnen worden aangeboden aan het Bureau Watersnood van het Rode Kruis, Prinsesegracht 31, Den Haag, telefoon 184790. Marconisten kunnen zich aanmel den bij de bijzondere radiodienst der P.T.T., de heer Van Schendel, Den Haag, telefoon 773030. Artsen kunnen zich aanmelden aan het adres Parkweg 12, Den Haag, tele foon 554835 (voorlopig zijn er voldoende). Vaartuigen dienen ter beschikking te wor den gesteld aan de plaatselijke bevrach tingscommissarissen. Men informere bij het gemeentebestuur van de plaats van inwoning, waar deze instantie is gevestigd. Wanneer aanvragen om vaartuigen binnen komen, wordt een beroep op de gemeente lijke „pools" gedaan. Auto's dienen aange boden te worden bij de Rijksverkeersin specties in het district waar men woont. Radiozenders kunnen aangeboden en ge vraagd worden bij de Bijzondere Radio dienst van de P.T.T., telefoon 773030, Den De hulpverlening van de Amerikaanse kerken (de Church World Service) heeft een bedrag van zesduizend dollar ter be schikkingvan Nederland gesteld, te weten tweeduizend dollar voor het Rampenfonds en de rest voor herbouw van Godshuizen. De Wereldraad van kerken te Genève kan zesduizend Zwitserse francs voor de slacht offers van de watersnood afstaan. De Evan gelische kerk te Essen in Duitsland heeft tweehonderd dekens naar Nederland ge stuurd en gevraagd op welke wijze verdere hulp geboden kan worden. Haag. Mobilofoons met centrale zenders van de politie kunnen worden aangevraagd bij de Politieverbindingsdienst, Maliebaan 8 te Utrecht, telefoon 16575. Medicamen ten ook aan Bureau Watersnood van het Rode Kruis, Prinsessegracht 31, Den Haag, telefoon 184790. Levensmiddelen eveneens Bureau Watersnood. Generatoren, agrega- ten en electro-technische materialen moe ten worden opgegeven bij prof. Van Sta veren, K.E.M.A., Arnhem, telefoon K 8300- 21441. Huisvesting, woonruimte, of aanvra gen om woonruimte, doorgeven aan minis terie van Binnenlandse Zaken, Binnenhof 4, Evacuatiecommissie, telefoon 183820, Den Haag. Materiaal als schoppen, bulldozers, kranen, zandzakken en ander materiaal moeten naar het Directoraat Generaal van het Verkeer, Van Hogenhoucklaan 60, Den Haag, telefoon 776890. 500ooocooocooccoooc»cxxx)ocoooooocioooccooocococcoccoooccoc WEINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noord. Tempe raturen even boven het vriespunt maar vannacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst. 4 Februari Zon op 8.16 uur, onder 17.33 uur. Maan op 23.58 uur, onder 9.35 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 Februari Hoog water: 6.21 en 18.30 uur. Laag water: 2.04 en 14.17 uur. Woensdag 4 Februari Hoog water: 6.51 en 19.03 uur. Laag water: 2.30 en 14.48 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1