Gelijkgerichte belangen pleiten voor coöperatie Naarmate de uren verstrijken slinkt de hoop op behoud Kort en bondig Netten en vismeel coöperatief Tweede visserij dag Mitchell's zoeken vergeefs Nehim-kotter vond wrakhout Beverwijk Castricum Inhoud van het rapport van prof. Frietema en drs. Hildebrandt 9 Krachtdadige steun bij de Hoogovens Hedenavond orgelconcert ten bate van Rampenfonds Mooie geste van Doopsgezind Zangkoor Gastricum verstond zijn plicht Scheepvaart Nog geen spoor van de Duyvis DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Deze nieinve fabriek werd opgericht op aandelen, die zowel beschikbaar kwamen van vissers als van niet-vissers terwijl ook niet-leden kopers konden worden. De vis- serijbank steunde deze affaire met een renteloos voorschot, waaruit blijkt, dat de overheid het voordeel zag van een betere prijsvorming in de nettenindustrie. Zweden: centraalverband Overstappend naar Noorwegen, waar een algemene coöperatie ging doorwerken in de twintiger jaren, beklemtoonde de heer Frietema, dat de 1200 plaatselijke afdelingen van de visserscoöperatie 30.000 leden practisch het optimum telt. Visveilingen kende en kent Noorwegen inmiddels niet; een prijszetting was dus voorheen uitermate bezwaarlijk, maar naarmate de vangsten groter werden raakte de zaak financieel vast, zo zelfs, dat veel eerste kwaliteit vis tot beneden de vismeelprijs zakte. In 1926 kwam er dan ook prompt een reactie: een nationale verkoopcoöperatie voor haring werd de basis van een publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, die het uitsluitend verkoop recht van alle Noorse haring verwierf. Desondanks wordt deze PBO ge voeld als eigendom van de vissers, zulks in tegenstelling tot de situatie in Nederland, waar men de bedrijf schappen ziet als een verlengstuk der overheid. Maar de Noorse regering ziet principieel deze organisatie als eigendom der vissers en zal ook lang dralen, voor ze ingrijpt, wetende dat de Noorse visserij in staat is de teugel te hanteren. Prof. Frietema vertelde voorts uit zijn rapport, dat deze coöperatieve organisatie gezien moet worden als een orgaan, dat de Noorse reder en zijn bemanning een bestaan wil garanderen, uiteraard de spankracht van het omringende economi sche leven in het oog houdend. Aanvoer spreiding De aanvoer wordt evenals de minimum prijs of de garantieprijs geregeld: de or ganisatie spreidt de vloot over de kust. Tussen haakjes liet de hooggeleerde spre ker zich ontvallen, hoe duidelijk zich de verandering vooral in Noorwegen naar een sterke pariteitsbasis voltrekt. Drie heffingen ook hier: 2 pet. van de besomming is twee maal 5 kronen per bl.-aanvoer uit de beurs van de verkoper en de koper houden de verkooporgani satie financieel op poten geldt dus van het bedrijf zelf, waaruit prof. Frietema een betoog ontplooide over de verdere vertak kingen van de centrale coöperatie: een verwerkingsorganisatie en een export coöperatie nemen de vangst van de moe deronderneming over. Het heffingsgeld financiert de exploUt- Deze mogelijkheden zijn er, maar naar mate de uren verstrijken en de nieuwe dag volgt op de angstige nacht krimpt de hoop. De Duyvis had vermoedelijk kolentekort, hoewel dit moeilijk na te gaan is en zelfs niet helemaal waarschijnlijk genoemd mag v/orden, omdat het schip immers uit Enge land naar zee vertrok en de kolen aan de overkant goedkoper zijn dan hier. De Nehim-kotter AM 16 onder schipper Van der Plas heeft gistermiddag op 20 mijl N.N.W. van IJmuiden wrakhout aange troffen. Toen de schipper even later uit een radiogesprek vernam, dat de VEM-trawler zoek was, heeft hij rechtsomkeert gemaakt en wat ronddrijvend hout aan dek laten halen. Later is de onderwalschipper van de rederij samen met de scheepstimmerman, die de Catharina Duyvis heeft ingetimmerd, op het kantoor van de inmiddels gewaar schuwde Scheepvaartinspectie naar een stuk wrakhout een schuifla wezen kijken, maar men kon geen zekerheid krijgen, dat dit inderdaad van de gezochte trawler afkomstig was. De speurende Mit- chell-bommenwerpers van het vliegveld Valkenburg hebben gistermiddag, naar de dienstdoende officier op het vliegveld ons mededeelde, geen spoor van de Duyvis gevonden. Zij hebben een zeestrook van 40 kilometer breedte tussen Terschelling en Hoek van Holland afgezocht. Vanmorgen deelde men ons van de zijde van de VEM mede, dat er nog niets van de trawler is gehoord. Het ergste word't ge vreesd. De hulpactie op de Hoogovens grijpt snel om zich heen. Op een bepaalde afdeling zamelden drie ploegen vanmorgen alleen al 2500 in voor het Rampenfonds. Verder worden de werknemers in de gelegenheid gesteld een bepaald bedrag op te nemen, dat zij later in termijnen kunnen terugbe talen. Ook onder de inwoners van Beverwijk heerste gisteren een grote neerslachtigheid en een diep medeleven met onze geteisterde landgenoten. Maar evenals elders is ook de spontaniteit om te kunnen helpen groot. Inplaats van de aangekondigde jeugddienst werd Zondagavond in de Ned. Hervormde kerk een bidstond voor de getroffenen ge houden; een daarna gehouden collecte bracht ruim 260,op. Ten bate van het Rampenfonds wordt vanavond om 8 uur door G. J. Moed, met als solist Kees Deenink, een orgelconcert in de Grote kerk gehouden. De toegang is vrij, maar aan de uitgang zal eveneens een collecte worden gehouden. Ook met de aanmelding voor de hulp actie van het Rode Kruis is alles vlot ver lopen. Voldoende eigenaars van vervoers middelen en collectanten gaven zich op, zodat gisteravond de inschrijving al was gesloten. Op de Schans stonden om negen uur een aantal vrachtautos, alsmede een takelwagen, gereed om in het Zuiden hulp te gaan bieden. Vrijwel iedereen van het Hoogovenper- soneel tekende voor een belangrijk bedrag in op de lijsten, die de directie had doen circuleren. „We moeten ook de 50.000 halen" of „Nu wordt geen gave gevraagd, maar een offer," waren enkele opmerkin gen, die hierbij gelanceerd werden. Dit zijn maar enkele grepen uit die heerlijke reactie, die ons als Nederlanders tesamen bindt en die vrijwel in elk gezin aanwezig is. In ieder geval wijst dit alles er op dat men ook in Beverwijk verstaan heeft dat er inderdaad geen gaven, maar offers ge vraagd worden. De komende dagen zal dit bewezen worden. Tijdens de Maandagavond gehouden repetitie van het Doopsgezind Gemengd Zangkoor zullen op voorstel van één der leden spontaan de gelden, die de leden voor hun jaarlijkse feestavond gedurende het gehele jaar inzamelen en welke de feest- kas vormen, afstaan voor de door de watersnood getroffen gebieden. De leden hebben derhalve afgezien van het voornemen hun feestavond te houden. Vele vluchtelingen uit de rampgebieden hebben voorlopig onderdak gevonden in de Rotterdamse Ahoy-hal. Een geëvacueerde baby wordt door twee oudjes geïnstalleerd in een geleend wiegje. De oproep van het Nationale Rampen fonds om financiële steun, heeft in Castri cum bij jong en oud, rijk en arm, weer klank gevonden. De Maandagmiddag ge houden huis-aan-huis-collecte bracht rond f 3800. op, en de inzameling van goederen had tot resultaat dat in de avonduren zes afgeladen vrachtauto's met kleding, schoei sel en huisraad naar het Rode Kruisdepöt in Den Haag waren vertrokken. In de mor genuren had Castricums burgemeester de heer C. F. Smeets op het raadhuis een staf van medewerkers om zich heen verzameld. De te volgen route vaal de „ophaal- en col- lectedienst" werd uitgestippeld. Castri cum en Bakkum werden in 9 wijken ver deeld en 's middags om 1 uur nam de geld en goederemnzameling een aanvang. De of fervaardigheid was groot en somtijds ont roerend. De kinderen van de Centrale Openbare Lagere School aan de Bakkummerstraat brachten drie tafels vol speelgoed, baby- en kinderkleertjes bijeen, benevens een bedrag van f 76. De binnengekomen goederen werden in de gairage van de fa. Gebroeders De Wit aan de Mient en het nieuwe veilinggebouw gesorteerd. De tientallen helpsters en hel pers werden in de middaguren gratis op thee en s'avonds op koffie getracteerd door de eigenaar van hötel De Harmonie de heer Ammeraal. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler: Antje f9000. Loggers: VL 83 f5950; SCH 9 f 11.000; SCH 120 f12.300; SCH 200 f900; SCH 32 f 11.900; KW 7 f7090; K W41 f3670; KW 123 f 7260; KW 70 f4130; KW 65 f2000; KW 86 f3310; KW 125 f2840. Kotter: IJM 230 f580. A al sum, 31 v. Abidjan te Sa<ssan.dira. Abbe-dijk, 31 te Am werpen. Alamaik, 2 te Karachi. ALblasserd'ij'k, l te New Orleans. Almkerk, l v. Brisibame te Sydney. Aludra, 31 v. Antwerpen. Amerskerk, 2 te Freimamtle. Amor, 2 te Tuniis. Amstellaind, 1 v. Amsterdam te Buenos Aires. Amstelvaart, 2 te Djibouti. Arendisdijk, 31 v. Montevideo n. Sarutos. Arendi9kerk, 31 v. Kobe n. Hongkong. Argos, 1 v. Clhaükis te Lusuri. Ariadne, 30 v. New York n. Turks eil. Averdijk, 1 v. Le Havre. Aagtediijk, 31 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Aaigtekerk, 31 v. Rotterdam n. Sydney. Abbediijk, 31 v. Rotterdam n. New York. AlcLaiM, 2 Rio die Janeiro verwacht. ALgeniib, 2 te Bombay. An.ton.ia, 30 v. Makassar op rede Singapore. Amedijk, 30 v. Norfolk n. Antwerpen. Alchi'ha, 31 v. Montevideo n. Santos. ALnati, 1 v. Rio die Janeiro te Victoria. Amnecvkerk, 3 Genua verwacht. Alm dijk, 31 te Antwerpen. Antdijk, 1 van Bremen te Hamburg. Amstèlistad, 31 v. Lake Cih ar Les n. Indonesië. Adündia, 1 ten anker in Straat Madoera. ALphacca, 31 v. Portland n. Balltimore. Ampenan, l 30-0 m. NW. Bombay. Ams'telpark, 31 2T0 m. W. Sci'llly's. Alioth, 2 v. Las Palmas n. Antwerpen. AmsteJkroon, pass. 2 Soiiily's. Bennek om, 31 v. Talcaihuano n. Carral. Bin tanig, 1 v. Honolulu n. Los Angeles. Bonaire, 3-1 190 m. W.ZW. Madeira. Breda, 1 Scilly's gepass. n. Trinidad. Boskoop, 1 170 m. NO. Sombrero eil. n. Antw. Billiton, 1 te Zamboar.ga. Blijdenciijk, 1 290 m. W. Lands End n. A'ntw. Baigan, 3 v. Bangkok te Singapore verw. Baud, 2 v. Singapore te Belawan. Bid.uk, 31 v. Belawan te Saban.g. Bloemfontein, 31 300 m. O.NO. St. Helena. Btommersid'ijk, 1 390 m. Z.ZW. Kp. Race. Baarn, 2 Scilly's gepass. n. Antwerpen. Boschfontein, 2 Str. Messdna gepass. Cailtex Delft, pass. 1 Kreta. Caltex Utrecht, pass. 1 ZW. punt Kreta. Ceram, 31 te Damman. Cistul a1 v. Adelaide te Port Lincoln. Celebes, 29 te Colombo. Cottdca, 1 690 m. ZW. Fayai n. Plymouth. Castor, 1 v. Amsterdam n. An werpen. Camp'huys, 1 v. Cherlbon n. Tj. Priok. Ceronia, 2 v. Melbourne n. Sydney. Dalerdijk, verm. 2 v. San Francisco. Delfshaven, 1 dwars Kp. Finisterre. Drente, 1 v. Belawan te Singapore. Duivend'ijk, 30 v. Balboa n. Los Angeles. Danae, l e Aarhus. Donigedijk, 1 v. Londen n. Hamburg. D'uivendirec'ht, 1 300 m. ZO. Halifax. Delfland, 2 v. Victoria n. Ilheos. Enggano, pass. 2 Perim n. Muscat. Erinna, 1 v. Ohittagomg n. Rangoon. Erema, pass. 2 Minicoy Esso Rotterdam, 31 400 m. W. ten Z. Lands End Eiimina, 4 Abidjan verwacht. Farmsum, 31 v. Amsterdam te Norfolk. Fair sea, 2 85 m. NW Port Said. Feliipes, 30 v. Bangkok n. Pladju. Friesland (KRL), 4 Belawan verwacht. Gouwe, 2 v. Swansea te Dakar. Gooiland, 2 v. Hamburg te Amsterdam. Gordiias, 1 v. Piraeus n. Volos. Garoet, 1 v. Penanig op rede Belawan. Groote Beer, 2 te Halifax. Ganymedes, 29 v. New Work n. Port au Prince. Hector, 1 v. Bar! te Triest. Hera, 1 v. Buenaventura te Padta. Hestia, 1 v. Amsterdam naar Bremen. Hercules, 1 v. Algeoiras n. Huelva. Hydra, 31 voor anker monddng Orimocorivier. Hauler wijk, 2 te Marseille. Heemskerk, 2 v. Mombassa n. Zanzibar. Indrapoera, 1 145 m. ZO. Kreta. Jupier, 31 v. Cataniia n. Messina. Java, 1 v. Sororng naar Steenkool. Joh. v. Oldenibarnevelt, pass. 2 Kp. St. Vincent Jagersfontein, 1 320 m. NW. Kaapstad. Jaipara (KPM), 1 v. Cape St. Jacques te Tj. Priok Kota Baroe, 1 te Boston. Kota Inten, 1 v. Houston te Port Arthur. Kedoe, pass. 2 Guardiafui n. Djibouti. Kieldreoht, 2 te Singapore. Kota Gcde, 2 te New York. Koba Agoeng, 1 ca. 22 u. bijgedraaid in orkaan ben NW. van Texel. IC ad ma na, 1 v. Singkep naar Siromlbu. KansHk, 2 v. Men-ado te Senna rang. Laertes 1 v. Tj. Priok te Pladju. La wak, 1 v. Portland Oreg te Seattle. Linge, 1 v. Newport Mon te Las Palmas. Li set a, 1 van Tjilatjap n. Pladju. Leersum, 1 v. Le Havre n. Antwerpen. Lüna, 31 v. Gibraltar n. Tel Aviv. Loener'kerk, 2 v. cochin te Calicut. Lombok, 31 v. Los Angeles te San Francisco. Lbppersum, 1 v. Rotterdam te B-agnoli. Lucita, 31 v. Aruba naar Gent. Laurenskerk, pass. 2 Str. Messina n. Genua. Lissekerk, 2 v. Port Said n. Genua. Langko-eas, 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Larenberg, 1 Ouessant gepass. Lemsterkerk, 1 100 m. ZW. Marseille. Lekhaven, 3 Marseille verwacht. Maas, 1 v. Lattakia n. Izmir. Macuba, 2 v. Singapore te Wellington. Madioera, 31 v. Port Said. Malea, 1 v. Stockholm te Limihamn Malvima. 1 v. Mirt n. Yokohama. Meerkerk, 2 te Hongkong., - --- Modjokerto, 1 v. Port Said. Marisa, 31 Scilly-'s gepass. Meliskerk, 1 410 nr. W. ten N. Mindcoy nacht 3-4 Aden verwacht. Merwede. 1 90 m. ZO. Savanna n. Houston. Maashaven, 31 v. Las Palmas n. Dakar. Marken, 30 v. Port Said te Singapore. Maasland., pass. 1 Cherbourg n. Las Palmas. M.in.jak, 4 te Ambon verwacht. Molenkerk, 1 110 rri. N.NW. Kp. Verde. Mudderkeik, pass. 31 Kp. St. Vincent Nieuw Amsterdam, 1 vroeg v. Curasao n. Cris tobal. Nieuw Holland, 31 v. Tj. Pnio-k n. Sydney. Noordwijk, 1 v. Santa Lucia te New York. Noordam, 31 200 m. W. Soilly's. Ootmarsum, pass. 1 Ouessant n. La Pallice. Orion, 31 v. Bremen n. Amsterdam. Oranjestad, 1 1060 m. NO. Barbados. Orantfontein, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Poelau Laut, pass. 1 Flores. Polydorus, 2 v. Port Soedan te Aden. Polyphemus, 2 v. A'dam via Singapore te Tj. Priok. Prins Frederik Hendrik, 1 v. Valencia n. R'dam Prins Frtd. Willem, pass. 1 Ouessant. Prins Willem IV, pass. 31 Gibraltar n. Burriana Pla-ncdus, 2 v. Singapore te Tj. Priok. Poseidon, 31 v. Bari amquilila n. Port au Prince. Prins Fred. WiiMem, pass. 1 Start Podnt. Pygmalion, pass. 30 Kingston. Ra.ki, 31 v. Bandiarshapur te Damman. Rijndam, 1 170 m. O.NO. Kp. Race. Rempanig, 1 t.h.v. Majorca. Dondio, 1 v. Beira n. Dar es Salaam. Ruys, 1 te Durban. Reyniiersz, 31 v. Menad'o n. Kwandang. Ridderkerk, 31 v. Hamburg n. Antwerpen. Rodas, 31 v. Guadeloupe n. Curasao Rotti, l rede Belawan. Rtael, 1 v. Mun-tok op rede Tj. Priok. Sarped'on, 1 v. Maracaibo te Pta Cardon. Schie, 1 te Piraeus. Stad Breda, pass. 31 Key West. Stad Leiden, pass. 1 Lands End. Stad Schiedam, 31 v. Casablanca te Vlaardlngen Stad Dordrecht, pass. 2 Ouesant 4 ca. 7 uur Vlaardingen verwacht. Straat Makassar, 1 te Mand-lla. Sumatra, 1 v. Singapore n. Pangkalpinang. Saranigao, 28 te Portland Oreg. Scherpendrecht, 31 v. Trinidad n. Santos. Sibajak, 31 800 m. N.NW. Fitcairn ell. Sommelsdijk, 31 v. Lissabon n. Havana. Saparoea, 3 Takoradti verwacht- Stad Arnhem, pass. 3 Kp. St Vincent. Sabang, 31 v. St. Jacques n. Singapore. Said j a, 31 te Pl-adiju. Sibigo, 1 v. Palembang te Tjilatjap. Sigh, 2 v. Singapore op rede Semarang. BINNENLAND Ingesteld is een staatscommissie, welke tot taak zal hebben van advies te dienen over de vraag of en in hoeverre behoefte bestaat aan een wijziging van het Neder landse kiesstelsel en over de vraag of en in hoeverre een wettelijke regeling van de politieke partijen in het belang van een zuivere politieke wilsvorming gewenst is. Voorzitter van de commissie is mr. G. G. C. J. Teulings, oud-minister van Binnenlandse Zaken. De Amersfoortse politie heeft een inval gedaan in een huis aan de Hendrik van Viandenstraat te Amersfoort, waar gelegen heid tot hazardspel werd gegeven. Achttien spelers trof men aan de speeltafel aan. De spelers kwamen voor het merendeel van buiten Amersfoort. Tegen allen is proces verbaal opgemaakt. De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en de directeur van het Amerikaanse Bureau voor Wederzijdse Veiligheid, Harold E. Stassen, die een tiendaags bezoek aan Europa brengen, arriveren Vrijdagmorgen 6 Februari op Schiphol. Zij zullen die dag met tal van Nederlandse autoriteiten besprekingen voeren. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft, zoals reeds is bericht ingestemd met de staking van de tramdienst AlkmaarBer genBergen aan Zee, met dien verstande, dat de reizigersdienst gedurende de badsei zoenen 1953. 1954 en 1955 nog zal moeten worden gehandhaafd. De staking van de reizigersdienst zal ingaan op 15 Februari 1953. Het vervoer van reizigers wordt over genomen door- een autobusdienst. Begin en einde van de badseizoenen 1953, 1954 en 1955 zullen worden vastgesteld door de rijksinspecteur van het verkeer te Am sterdam. HAARLEM EN OMGEVING Wegens de omstandigheden gaat heden avond de cursusbijeenkomst van de EHBO- vereniging ,,Snelverband" in het gebouw van het Rode Kruiis aan de Paviljoenslaan niet door. Riek Bonset—Horst zal Woensdag 4 Februari een voordrachtavond geven voor de patiënten van de Clara-stichting in Zandvoort. Het programma bestaat uit wer ken van Andersen, Bomans, Hella Haasse en Annie M. G. Schmidt. Stanvac Talang Akar, 2 v. Surugelgerong te Tj. Uban. Tabimta, 30 v. Penamg. Tarakan, pass. 31 Fioisterre n. Genua. Tero, 3 v. R'dam te Philadelphia verwacht. Titus, 2 v. A'daim via Oram te MaLta. Tjibattiget, 1 v. Ko-be te Nagoya. Tjitjalengka, 1 v. Singapore it. Tj. Priok. Tosari, 3Ï v. BeLawan n. Padamg. Tarakan, pass. 2 Gibraltar n. Genua. Tomori, 2 v. Colombo m. Aden. Taiisse, 2 v. Vlissingen na schuilen. Ta ra, pass. 2 Firn ster re n. Rio d'e Janeiro. Tamikihaven II, 2 v. Bangkok te Palembang. Tanikbaiven III, 2 te Penang. Taria, pass. 1 Dover. Thailatta, pass. 1 Str. Bonifacio. Tjikampck, 31 v. Moji n. Hongkong. Tjiluwah, 2 v. Balikpapain te Tj. Priok. Veen-dam, 2 v. Southampton n. Halifax. Van Outihoorn, 31 v. Kalianget n. Ampenan. Va-n Riebeeck, 2 v. Soeraibaja tê Makassar. Waal, 2 v. Tarragona tt Borne. Waterman, 31 18.45 u. v. Honolulu. IJsel, pass. 1 Ouessant n. Beyrouth. Waibalonig, 1 v. Belawan n. Singapore. Waingapoe, 1 v. Singapore te Soerabaja. Waiwerang, 2 v. Cheribon te Soerabaja. Waterland, 31 250 m. W Kp. S't. Vincent. Wonosan, 31 200 m. NW. eil Waki. Zeeland (KRL), 31 te Be-lawan. Zónnewij'k, 31 700 m. Z.ZW. Freetown. Zuiderkruis, 2 430 m. Z.ZO. Kp. Palmas. KLEINE VAART Audaeia, 2 v. Bilbao voor de Waterweg verw. Bab-T, 31 te Bayonme van Nantes. Batavier III, 1 van Oscarstiamn n. Rotterdam. Bemdsse, 1 nog te Gotlhertburg. Birmingham, 2 v. Harlingen n. LeitJh. Brea Helle, 2 voorgaats Nieuwe waterweg. Bomrit', 1 van de Theems n. S-t. Nazaire. Brinda, 1 v. Termeuzen te Holbaeik. Caianid, 1 v. R'dam te Arendal. Continental, 31 v. GrimsJby te Aberdeen. Cornelia b II, 31 v. Aarhus te Gothenburg. Corneüs Houtman, 1 v. Libourne te Casablanca Diliigentia, 2 v. Fawley te Cardiff verw. Domburgh, pass. 1 Finisterre. Da Capo, pass. 2 Brunisbtittel Doklaan, 30 v. Malta te Poniza eiland. Eivertsen, 1 v. Trondheim te Bergen. É'ljo, 31 v. Bengazi n L.iverpool. Express, 1 v. Rouaan. Fe roei a2 v. Bordeaux te Swansea verw. F indicia, 1 v. Hans weert te Londen. Harold, 31 v. Bergen te Gdynia. Haskerlanid, 2 v. Harlingen n. Goole. Hast lil, l in de Duins. Hoflaan, 31 v. Cardiff te Caen. Ingeborg, 1 geankerd Dung en ess. Ida Jacoba, 31 v. Roohefort te Bordeaux. Jokurna, 31 w Antw. te Avonmouth. Josef Swenden, 31 v. Rotterdam n. Goole. Leny, 1 Cuxhaven schuilen. Lydiia, 1 v. Bordeaux. Maart je, 31 v. Middlesboro te Belfast. Mup'hrid, 3 Rotterd'am verwacht. Mi das, 31 van Gi braltar n. Venelië. No-ttimgham, 2 v. Dover n. Velsen. Net'tie, 31 v. Ipswich te Anwerpen. No o re land, 31 v. Londen n. Anwerpen. Oleum, 31 v. Drammen n. Bergen. Olivier van Noort, pass. 2 Kp. Vilano. Palma, 2 schuilend bij de Lizardis. Pon.to, 31 v. Grangemouth n. Sables d'Olonne. Rema, 1 v. Roseoff n. Portsmouth. Robert, 30 v. Newcastle te Blyth. Söemba, 31 v. Wismar te Naiksikov. Strijpe, 1 geankerd Cuxhaven. Timor, 2 15 m. O.ZO. Lizard Head. Tiiy, 30 v. Rouen n. Bordeaux. Teun, 31 v. Bordeaux n. Londen. The a no, pass. 1 Lizard Head. Vrij burgh, 31 v. Rol-terdam te Casablanca. Venue, 2 v. Norwich n. Mdddlesboro. Vivo, 31 v. Londen te Hamburg. Walenburgih, 1 v. La Pailice. Westropa, 2 15 m. ZW. Ouessamt. Willem Barendsz, 2 v. Hamburg te Liverpool verwacht. SLEEP VA AR> Noordlhollanid, met s.s. Toledb 1 100 m. Z. Suez. Een algemeen overzicht van de Ahoy-haL te Rotterdamwaar de vluchtelingen van de watersnood een veilig onderkomen vinden In oen gedetailleerd overzicht van de Scandinaafse coöperatie in feite al <jde inhoud van het rapport voor de Stichting heeft prof. dr. H. J. Frietema Zaterdag voor het forum der visserij op de Bergense Volkshoge school gepoogd een sleutel te geven op het nieuwe Nederlandse visserij beleid. Daarmee werd het rapport in feite geopenbaard aan een aandachtig luisterend gehoor en al klonk sterk de toon door, dat de omstandigheden met name in Noorwegen andere wetten vragen dan die in Nederland, men ontkwam aan de andere kant niet aan de indruk, dat dit probleem in Ne derland al te zeer verwaarloosd is: dit bedrijf kent zoveel gelijkgerichte belangen, dat een coöperatie slechts zou kunnen dienen om de nu nog versnipperde krachten ten dienste van het geheel te bundelen. Zonder daarbij te denken naar het oordeel van prof. Frietema aan natio nalisatie. De mogelijkheden voor coöperatie in de Kederlandse visserij hebben dus ook gis terochtend de geesten bezig gehouden tij dens de tweede visserijdag ten Bergense Volkshogeschole. Prof. dr. H. J. Frietema toonde zich na zijn reis door Scandinavië met drs. A. G. U. Hildebrandt een voor treffelijk adviseur, die in de Noordse lan den volledig toegang kreeg tot het gebouw der daar sterk ontwikkelde coöperaties. Een karakteristiek van de coöperaties in de drie bezochte landen ging aan de uit eenzetting vooraf, maar direct daarop dook hij in een voorbeeld van Deense visserij- coöperatie, die als voornaamste kenmerk bezat de regeling van de afzet en de vangst naar de vraag: voor een eventueel surplus was een /overloop" aanwezig in de rich ting van de grote steden of de export. De hoofdoorzaak van de oprichting dezer visserscoöperaties is te vinden in de onbe vredigende prijsvorming voordien, daar de groothandel nauwelijks belangstelling toonde voor de vele kleine hoeveelheden vis, die langs de Deense kust werden aan gevoerd. Dat pleitte dus in feite sterk voor een coöperatie, waar in Nederland de noodzaak kennelijk veel minder sterk aanwezig is. Dat dus wat de verkoop coöperatie betreft; een aankoopcoöperatie is minder noodzakelijk, omdat de normale verbruikcoöperaties naar behoefte ook vissersbehoeften leveren. Een coöperatieve nettenfabriek daarentegen bestrijkt sinds 1920 de afzet van netwerk in Denemar ken toen de concurrentie tussen de be staande nettenfabrieken onvoldoende bleek te zijn. tie der vismeelfabrieken eri de exportza ken op coöperatieve basis. Coöperaties dus die voortsproten uit de heffingen en met behulp daarmee het particuliere bedrijfs leven op leven en dood bestreden. De Noorse overheid huldigt het stand punt, dat het eigen geld van de vissers goed besteed was en Is aan de eigen industrie der vissers, ondanks stormen van protest van de zijde der individuele ondernemers. Over omvang gesproken: de drie grootste coöperatieve Noorse vismeelfabrieken kun nen per etmaal 1.400.000 kilo haring ver werken en nog wordt er over uitbreiding gedacht. Inmiddels is er een gewapende vrede ontstaan tussen coöperaties en particulier bedrijf: de Noorse visserman is gearri veerd op een benijdenswaardig niveau, naar zijn positie haast onaantastbaar ge noemd mag worden. Voor de verse vis is eenzelfde organisa tie opgebouwd en de gezouten en gedroog de vis kent haar eveneens. Aankoopcoöperaties zijn weliswaar van betekenis, maar de verbruikscoöperaties kunnen in dit opzicht vele behoeften op vangen evenals in Zweden. En Nederland? De langverwachte conclusie straks verder uit te werken in het laatste hoofd stuk van het rapport uit dit alles splitste prof. Frietema in tweeën: Neder lands visserij zou op lange termijn een coöperatie kunnen opbouwen als de land bouw kent maar op het terrein van een visserij-aankoopcoöperatie zou er in Ne derland naar zijn oordeel veel meer ge daan kunnen worden, zoals Urk én Texel al hebben bewezen. Aanvaarding van be paalde beginselen en geld, veel geld zul len nodig zijn om deze zaak te realiseren, maar bovenal: er is „bemanning" nodig. Die bemanning is niet gemakkelijk te vin den, meende hij. Verkoopverenigingen hebben geen doel, wanneer er geen sterk gevoel van onbevredigdheid met de be staande situatie voelbaar is. Ten tweede de taak der overheid: dit is een kwestie van visserijbeleid, waarin prof. Frietema zich niet wilde verdiepen, hoewel hij onmiddellijk toegaf, dat in dit rapport waarschijnlijk de sleutel ligt voor het nieuwe Nederlandse visserijbeleid. Dit laatste tere punt: de ingreep der overheid, kwam tijdens de discussies nogal eens bloot te liggen. Prof. Frietema helde persoonlijk over naar de mening, dat een coöperatie, onafhankelijk van de regering, minder snel en met meer moeilijkheden zal verlopen dan wanneer de hand van de overheid wordt aanvaard. Coöperatieve vismeel- of oliefabrieken (geen kleine, maar met een capaciteit van 400.000 kilo haring per etmaal), een serie inkoopcoöperaties. De Zweedse Westkust-visserij is georga niseerd in een „centraalverband", dat als een marktordenende instelling optreedt. Twee procent van de besomming ver dwijnt daar in een reserveringsfonds, dat beschouwd wordt als eigendom der geza menlijke vissers de organisatie was te beschouwen als de „moeder" van een coöperatieve verkoopvereniging, die op haar beurt de brug slaat naar de Zweedse verbruikers, eveneens veelal coöperatief georganiseerd. Twintig percent van het binnenlandse visverbruik komt voor rekening van deze coöperatie, die overigens ook normaal op de „vrije" markt verkoopt en daarnaast op grote schaal exporteert. De leverantie van stookolie wordt be heerd door een grote centrale olie-coöpe ratie, waarin ook het wegvervoer deel neemt. Vissers, die de teugels kunnen voeren De Catharina Duyvis (IJM 60) Een haast tastbare spanning heeft IJmuiden Zondag en' Maandag beheerst omtrent het lot van de VEM-trawler „Catharina Duyvis", het schip, dat na een radiotelefonisch contact op Zondagochtend niets meer van zich liet horen. Inmiddels blijft er nog hoop, dat het schip afgedreven is en huiten de door vliegtuigen en schepen afgezochte ge bieden terecht is gekomen. Het zou mogelijk zijn, dat schipper Arie Glas een uitermate ervaren zeeman de zware grondzeeën bij de kust niet heeft aange durfd en rechtsomkeert heeft gemaakt. Het is evenzeer mogelijk, dat deze grondzeeën de kleine trawler te machtig zijn geweest. Men denkt voorts aan de mogelijkheid, dat de zware zee de machines onklaar heeft gemaakt en dat de Catharina Duyvis dus nog ergens stuurloos ronddrijft.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3