Oude grenskwestie houdt de Staten van Suriname bezig Toestand in Noordholland na de springvloed van Zondag AANBESTEDING Koopjesdag DIEPENDAAL IJMUIDER HARMONIE ASSISTENTE Milliard konijnen doen aanval op Australische geldkas Noordholland stelt f 150.000 beschikbaar voor Rampenfonds flinke venter Onzekerheid over de status van 10.400 km 2 oerwoud in het Westen Nieuwe uitgaven 7 woningen Luidsprekers flinke loopjongen OUDERS UW DOCHTER Woensdag GEEN REPETITIE DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 6 Biïjarten Om het kampioenschap eerste klas libre Korfbal Korfbalbond gaat leest vieren Gymnastiek Jaarvergadering „K. en V." Jeugd van Concordia demonstreerde Examens voor reddend zwemmen gestoff. wacht en spreekruimte Toneeluitvoeringen ten bate van Rampenfonds Het broze riet Alleen bij AANKOMEND ETALEUR LEERLING-NAAISTERS Winkelprijs 40 cent per stukgeen interesse (Van onze correspondent in Paramaribo) De Staten van Suriname hebben de vraag weer eens aan de orde gesteld, welke de grens is tussen Suriname en Brits-Guyana. Dit is namelijk nog steeds geen uitge maakte zaak. De Staten hebben in Januari 1952 een interpellatie over deze grens kwestie gehouden, maar de aangelegenheid bleek niet zo eenvoudig. Nadat zij er in de loop van het jaar bij de regering op had den aangedrongen enige spoed te betrach ten, kregen de Staten in December te horen dat de zaak naar Den Haag was ver wezen. Een jaar na de indiening der inter pellatie vernamen de Staten van de rege ring dat het niet in 's lands belang werd geacht bepaalde stukken openbaar te maken. De regering was echter wel bereid in comité-generaal inlichtingen te ver schaffen. Bij de „Vrede van Parijs" in 1915 werd de Westelijke oever van de Corantijn als de Westgrens (tussen Suriname en Brits- Guyana) aangewezen. De Conrantijn is dus in zijn geheel Surinaams water. Inwoners van Brits-Guyana, die in de rivier vissen, worden dan ook prompt wegens stroperij gepakt. Zo eenvoudig als het lijkt, is het echter niet. Want de vraag is: wat is de Coran tijn? Wat de benedenloop van de rivier in het Noorden betreft, is het antwoord ge makkelijk, maar aan de bovenloop in het Zuiden waar zijtaken zijn begint de moeilijkheid. In 1843 geloofde men dat van deze zijtakken de Koetari de bron-rivier was van de Corantijn. De grens liep dus over de Koetari. Bron-rivier Maar in 1871 ontdekte de Engelsman Barrington Brown dat er nog een andere tak was, die hij de New River noemde. Opmetingen, welke later ook door een Surinaamse expeditie werden bevestigd, wezen uit dat de Corantijn gevoed wordt door de New River, die ruim twee keer zo groot was als de Koetari. De Nederlandse regering heeft op deze bevindingen nooit gereageerd en de Engelsen zijn klaarblijkelijk bij deze stilzwijgendheid de Koetari als grens blijven beschouwen. In elk geval is er nooit op gewezen dat voortaan de New River, en niet de Koetari de grens zou zijn. De Koetari is de Oostelijke en de New River de Westelijke tak, die ver in het gebied van Brits-Guyana steekt. Tussen deze twee stromen ligt een lap maagdelijk oerwoud van ruim 10.400 vierkante kilometer, een oppervlakte, die éénderde van Nederland beslaat. Met hun interpellatie van 1952 beogen de Staten over dit grensgebied eindelijk uitsluitsel te krijgen. Het wordt zo zoetjes aan tijd. Vooral met het oog op Surinaamse ontwikkelingsplannen, die nu aan de orde zijn, is het van belang dat men over de grenzen van het land zekerheid krijgt. In het Blommenstein- of Brokopondo- plan, waarvan Franse deskundigen thans de mogelijkheden bestuderen is een. grote stuwdam in het binnenland geprojecteerd. De mogelijkheden, welke dit plan opent voor ontsluiting van het binnenland en voor ontginning van mineralen, zijn niet gering. Maar dit brengt natuurlijk met zich mee dat men voor het maken en uitwerken van plannen zekerheid moet hebben over het gebied, dat bestreken kan worden en (Van onze correspondent in Australië) Konijnen vormen de grootste plaag van Australië. Niemand in dit werelddeel zal dit tegenspreken, maar toch is het niet helemaal waar. Elke Australiër zou graag willen dat het land werd verlost van deze „pest" (een heel net woord, dat „onge dierte" betekent), maar wanneer het ooit zover mocht komen, zou tegelijkertijd een belangrijke bron van inkomsten worden afgesneden. Australië voert namelijk ko nijnenvlees uit naar Amerika. Dit export vlees levert zelfs zoveel dollars op, die men daar hard nodig heeft, dat het als nummer twee op de lijst staat van de producten, die naar de Verenigde Staten worden uitgevoerd. (Nummer één is de v/ol). Behalve het vlees is ook de huid een gewild artikel. Konijnenvellen worden na melijk gebruikt voor de fabricage van hoeden. Hoedenfabrikanten behoren tot de grootste afnemers van de vellen en ze be talen er goed voor. Het is daarom te hopen voor Australië, dat de blote-hoofden-mode een niet nog grotere omvang aanneemt dan in de laatste twintig jaar het geval is geweest. Het is ook te hopen, dat er geen economische depressies meer komen, want het is gebleken, dat de mensen in zulke tpden het eerst bezuinigen op hun hoeden. Blootshoofds lopen is de goedkoopste mode die er bestaat. Behalve deze mode bedreigt een ander gevaar de konijnenvellenindustrie en de export van konijnenvlees, namelijk myxo matosis, (meestal afgekort tot myxo), een smetstof waarmee de Australische konij nen worden ingespoten. Bepaalde insecten moeten daarna de infectie overbrengen op de rest der langorenbevolking. Elk jaar is er myxo-actie, die ook thans weer is begonnen. Hoewel aanvankelijk gevreesd werd, dat er weinig resultaat mee kon worden geboekt, is nu gebleken, dat de myxo de grootste doodsvijand van het konijn is. In anderhalf jaar tijds heeft myxoma tosis driehonderd millioen konijnen in Australië gedood. Het cijfer geeft een in druk van het leger knagertjes, dat hier rondhuppelt. Deskundigen schatten het op niet minder dan een milliard! Millioenen schade Zij brengen zoveel schade aan de oog sten toe en maken zoveel grond totaal on geschikt voor vee- en schapenweiding, dat rio pilars die de vellen en het vlees op- dan zeker als dat gebied de niet geringe oppervlakte heeft van een-derde deel van Nederland. De andere kant Ook Surinames grens aan de kant van Frans Guyana levert al en toe nog verras singen op. Zo reisde verleden jaar een expeditie van de rechterlijke macht de Marowijne op om ter plaatse zaken te be rechten. Men deed dat ongetwijfeld mede om de bosbewoners te tonen dat ze wel in moeilijk toegankelijke streken wonen, maar niet buiten het bereik van de justitie zit ten. Een bosneger, die een misdrijf had ge pleegd op een terrein dat als Nederlands territorium werd beschouwd, bleek toen reeds door de Franse autoriteiten te zijn berecht! De grens met Brazilië is de waterschei ding tussen de Noordelijke waterstromen en de Amazone. Vroeger nam men aan dat hier het Toemoek Hoemak-gebergte lag. Latere expedities verwezen dat gebergte evenwel naar het rijk der fantasie. Niet ver van de grens is hier verleden jaar, in Brazilië, een stormloop begonnen op plaatsen, die goud bleken te bevatten. Het is dus niet onmogelijk dat in de toekomst ook deze grens nog wel eens ter sprake zal komen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te wordeD betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. „Oeleke" (C. Wilkeshuis. Uitgave Boom Ruygrok, Haarlem). Als oudere mensen een jongensboek gaan beoordelen, gebeurt dat meestal met die welwillende, neerbuigende vriendelijkheid van een verstandige tegenover de dwaze. Wat men als jongen van 8 jaar met gloeien de wangen en tranen in de ogen leest, beziet men als veertigjarige met een medelijdend glimlachje, omdat men intussen geleerd heeft dat de fantasie van de jeugd allerminst over eenkomt met de nuchtere werkelijkheid. De conclusie van dit alles zou zijn, dat een vol wassene dus ongeschikt is om een kinderboek naar waarde te schatten en dat wij aan onze rubriek „nieuwe uitgaven" een medewerker van acht of tien jaar zouden moeten ver binden. Niets is echter minder waar. Zolang er nog mensen zijn die zich aan de wereld wijsheid van hun volwassenheid kunnen ontworstelen om een goed jongensboek te schrijven, zolang zullen er ook volwassenen zijn die ervan kunnen genieten hun ver standige nuchterheid terzijde latend en terugkerend in de onbezorgde sfeer van de jongenstijd, toen zij nog niet zoveel van het leven en de wereld afwisten. Het boek „Oeleke" van C. Wilkeshuis, ge schreven voor jongens van 812, is ge schreven door een jongen van 812. Door iemand namelijk, die in staat was opnieuw geestelijk jong té worden en zich de waarden te realiseren van de kleine jongensachtig heden, die het leven van zo'n schooljongen plegen te vullen. Het is geen romantisch ver haal van ouwelijke heldendaden, doch een fris en ontroerend geschreven episode uit het leven van een echte jongen, die kennis maakt met het probleem van „rijk en arm" en daar een boel narigheid, maar ook een massa vreugde aan beleeft. Er moesten meer zulke kinderboeken worden geschreven. Ik heb het geboeid en geroerd in een adem uit gelezen. L. leveren, het verlies aan bodem- en dier lijke productie niet eens goedmaken. Acht konijnen eten evenveel gras als een schaap. Hoe meer konijnen er worden gedood,' hoe meer schapen men zal kunnen laten gra den. Hoe groter het leger der langoren hoe minder schapen er kunnen worden geweid. Men heeft berekend, dat elk konijn per jaar een schade van tien shilling aan brengt. Op een milliard konijnen betekent dit 500 millioen Australische ponden, dat is. meer dan 4 milliard gulden. Het zijn duizelingwekkende getallen, die niet op wegen tegen de 100 millioen konijnen, die per jaar worden uitgevoerd (het vel en het vlees) en 8 millioen dollars in het laadje brengen (overigens toch nog een niet te versmaden 70 millioen gulden). Het probleem is van zo grote betekenis, dat er elk jaar een bijzondere conferentie wordt gehouden van vertegenwoordigers van het proefondervindelijk wetenschap pelijk bureau van het gemenebest (de C.S.I.R.O., een regeringsinstantie, die grote roem, ook in het buitenland, heeft verwor ven met haar wetenschappelijk onderzoek in landbouw en industrie) en van de re geringen der verschillende staten. Het konijn als staatsvijand nummer een zal wel nooit gedacht hebben op zulk een hoog niveau met zoveel wetenschappelijk respect te worden behandeld. Óver de doeltreffendheid van de myxo is men het nog niet eens. Konijnen, die een besmetting overleven en die zijn er vele brengen jongen voort, die er absoluut immuun voor zijn. Deze moeten dus op an dere wijze worden afgemaakt. Trouwens, myxomatosis alleen kan tegen de horden niet op. De boeren zelf moeten er een handje bij helpen. Daarom zijn hier en daar afrasteringen gemaakt (rabbitfences), die de versprei ding der dieren naar andere streken moe ten tegenhouden. Zulke fences strekken zich over honderden mijlen uit. De aanleg en het onderhoud ervan kosten kapitalen, naar raming 300 gulden per kilometer. Verder worden steeds geulen gegraven, waarin met strychnine vergiftigd fruit (ap pels) worden neergelegd. De konijnen ko men er op af en in de dagen daarop liggen er wel tweeduizend konijnen dood. De kos ten van vernietiging zijn op die manier groter dan de huid en het vlees opbrengen. Er moeten speciale arbeidskrachten wor den gehuurd om de fences te maken en te onderhouden en de greppels te graven. Rabbit-fencer is een apart beroep. Het wordt goed betaald met 15 tot 20 Austra- Onder leiding van de biljartclub „Suisse" in Haarlem worden in het café aan de Rijks straatweg 191 de eindstrijden om het kam pioenschap van het district Haarlem eerste klasse klein biljart libre gespeeld.. De deelnemers aan deze wedstrijden zijn: C. Scholten (Hof v. Holland); H. Oomen (SVV); L. Tuin (de Zon): J. Barnhorn (1939); P. v. d. Berg (Hof v. Holland); M. Heiligen berg (Suisse); W. v. Nassau ('t Centrum, H'stede); T. Copini (Suisse); B. Bosse, le res. (IVO); M. v. d. Putten, 2e res. ('t Centrum). De wedstrijden vinden deze week plaats op Dinsdag-, Donderdag-, Vrijdag-, Zater dagavond en Zondagavond. De Bondsraad van de KNKB heeft in Utrecht over een aantal korfbalproblemen beraadslaagd Een van de hoofdpunten was de viering van het vijftigjarig bestaan van de KNKB. De jubileumcommissie ontvouwde de vol gende plannen: Het hoofdbestuur zal op Zaterdag 6 Juni van 4 tot 6 uur recipiëren in het Carlton-hötel in Amsterdam. Des avonds wordt eveneens in het Carlton-hötel een reünie gehouden voor oud-korfballers, bonds- en verenigingsfunctionarissen. Op Zondag 7 Juni vindt de hoofdschotel van de sportieve herdenking plaats. In het Ajax- stadion zal om een uur worden begonnen met een vlaggenparade van alle clubvlaggen, gevolgd door een demonstratie „korfbal in 1903". Tenslotte zal als jubileumwedstrijd worden gespeeld de wedstrijd Nederland België. Verder zal het jubileum worden herdacht door het uitgeven van een jubi leumnummer van het Ned. Korfbalblad, door regionale bondswedstrijden en een jeugdkamp in Ommen. In de Bondsraad is voorts uitvoerig van gedachten gewisseld over micro-korfbal, welpen-korfbal, de medische sportkeuring en conferenties van korlbaljeugdleiders. De Christelijke Gymnastiekvereniging ..Kracht en Vriendschap" hield haar jaar lijkse algemene vergadering in restaurant Brinkmann. Het voornaamste punt op de agenda was de bespreking over het 45-jarig jubileum dat deze vereniging binnenkort hoopt te vieren. Het begin van de viering zal bestaan uit een jubileumuitvoering te houden op 26 Maart in het Concertgebouw in Haarlem. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden nog steeds toenam, zodat zelfs tot splitsing van enkele afdelingen moest wor den overgegaan. De moeilijkheden die ge rezen zijn met het Kringbestuur, zijn nog niet opgelost, doch bet bestuur was van mening dat. nu er wijzigingen zijn gekomen in het Kringbestuur, deze zaak wel tot een oplossing zal komen. Bij de bestuursverkiezing werd het bestuur uitgebreid met de dames T. G. de Boer en A. Duif en de heer J. Pastoor. Het dageliiks bestuur bestaat uit. de heer A. G. Luttik, voorzitter, mevr. M. Vonkde Hoop, secre taresse en de heer J. Deen, penningmeester. Na de ledenvergadering was er een kien- avond waarvan de baten ten goede kwamen aan het jubileumfonds. De Provinciale Staten van Noordholland zijn hedenmorgen bijeengekomen. De voor zitter, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, hield een toespraak, waarin hij zeide, dat het eerste waar onze harten naar uit gaan, is de rouw die op Nederland is neder gedaald en de behoefte om mede te helpen in de strijd op leven en dood die nog steeds in de zwaarbeproefde provincies Zuidhol land, Zeeland en Noord-Brabant wordt ge- lische ponden per week (een Australisch pond is 8.50). Verdelgingsraad Het is dus geen wonder dat men naar het myxo heeft gegrepen als verdelgings middel in het groot. Er bestaat een officiële raad voor verdelging van konijnen, die aan de districtsraden voor de landerijen alle materieel en vergif verstrekt om verdel gingsacties te voeren. De regering verleent geldelijke voorschotten. Men kan dit alles vergelijken met de organisatie ter bestrij ding vr.n het rattengevaar in Nederland, maar op veel grotere schaal. Als de boeren niet willen meewerken, voert de verdel- gingsraad het werk op hun kosten uit. Het schieten van konijnen is vrij en aangezien de geweren hier betrekkelijk goedkoop zijn, vinden vooral jonge emigranten de konijnenjacht een geliefd tijdverdrijf. Maar de aardigheid gaat er gauw af zei een 20-jarige Nederlander tegen mij. Toen ik vroeg, waarom, antwoordde hij: „Nou, elk schot is raak". Myxomatosis stamt uit Amerika en werd in 1926 voor het eerst in Australië bekend. Proeven bewezen dat geïnfecteerde dieren andere, gezonde konijnen helemaal niet be smetten. Vóór 1950 had het middel dan ook geen succes. Later bleek dat de ziekte, die myxo veroorzaakt, blindheid en daar door voor het konijn de hongerdood, zich alleen verspreidt, wanneer er muskieten, vliegen en andere insecten in de buurt zijn. Deze brengen de smetstof over van het ene dier op het andere. In droge streken (en die zijn er vele in Australië) heeft myxo dan ook geen resul taat geoogst. Elders echter is het succes groter dan men ooit heeft durven hopen. Het serum-laboratorium in Melbourne werkt op het ogenblik op volle toeren om aan alle aanvragen voor het virus te kun nen voldoen. In een enkel district in Vic toria sterven de konijnen al in zo groten getale, dat de plaatselijke diepvriesfabriek, waar konijnenvlees voor de export wordt ingevroren, niet eens voldoende konijnen kan krijgen. Ze zijn geemigreerd naar Nieuw Zuid-Wales. Als gouverneur Arthur Phillip (de man onder wiens gezagvoering de eerste vloot met bannelingen in 1788 de baai binnen voer, waar nu Sydney is gelegen) had kunnen bevroeden, welk een onheil hij ging stichten, toen hij een paar uit Engeland meegenomen konijnen aan land bracht, dan had hij ze zeker thuis gelaten. In de eerste dertig jaren der nieuwe kolonie echter heb ben zij belangrijk bijgedragen tot de voed selvoorziening. Maar de Australiërs van vandaag lusten ze niet meer. Zelfs niet voor de winkelprijs (40 cent per stuk). Doch emigranten-kinderen zijn er dol op, zoals elk kind graag konijnen houdt, thuis, achter in de tuin, in een*hokje, en dan fokken voor kerstmis Helaas, dat gaat niet. Want konijnen houden en fokken in Australië is natuur lijk strikt verboden. Overtreding wordt ge straft met 400 gulden boete. Een milliard knagertjes is immers al te veel van het goede! Zaterdagmiddag was de grote zaal van de Haarlemse Kegelbond geheel gevuld met ouders en verdere belangstellenden om getuige te zijn van de verrichtingen van de jegudleden van Concordia, die ten getale van ruim 200 een 7-tal nummers zouden demonstreren. Zoals de voorzitter van Concordia in zijn openingswoord opmerkte is het voor de technische leiding steeds een probleem ge weest om bij uitvoeringen deze kinderen te kunnen inschakelen, waarbij zij bij een toch reeds overladen programma van adspiranten en volwassenen toch maar ten hoogste één keer voor het voetlicht kunnen komen, hetgeen zowel voor henzelf als voor hun ouders minder leuk is. Het be stuur heeft gemeend, deze kleuters daar om afzonderlijk te laten optreden in een kort programma. Welk plan de instemming der ouders had, gezien de grote belangstel ling die voor deze demonstratie werd ge toond. De beperkte werkruimte bleek wel een handicap te zijn, hetgeen vooral bleek bij de kleuterles onder leiding van mejuf frouw A. Jonkman. Toch kreeg men een goede indruk van hetgeen in de turnzaal gepresteerd wordt. Van haar zagen wij ook een tweetal korte vrije oefeningen op muziek, uitgevoerd voor iets oudere meis jes. Het tweede optreden van de jongste kleuters bestond uit oefeningen over lange banken die ook al vlot werden uitgevoerd. Door het zeer grote aantal en de beperkte ruimte kwamen de oefeningen in het voortbewegen door meisjes, niet geheel tot hun recht. De grotere jongens lieten nog een goed nummer bokspringen zien. Aan dit programma werkten ook nog mee een aantal jongens onder leiding van de heer P. Rol. Van hen zagen wij sprin gen over een ronddraaiend springtouw, touwtrekken en behendigheidsoefeningen over en op een mat, welke in wedstrijd- vorm werden gedaan. Het programma werd besloten door het optreden van een vrouwelijke goochelaar die de jeugd op aangename en enthousias te wijze enige tijd bezig hield. In Stoops Bad werden op het oefenuur van de Bloemendaalse Reddingsbrigade examens afgenomen voor de diploma's A en B van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen. Van de vier candidaten werd er een afgewezen. Geslaagd zijn de heren F. Hofsté en W. Jansen voor het diploma A en mevrouw J. C. Vosvan den Anker voor het diplo ma B. De geslaagden konden in December wegens ziekte niet aan het toen gehouden examen deelnemen. Het werd afgenomen door de dames A. PerryMeyer en S. C. Dijkstravan Balen, leden van de exa mencommissie van de technische commis sie van de K.N.B.R.D. De uitkijktoren van de Brigade aan het Bloemendaalse strand is door de storm weggeslagen. streden. Waarlijk, wij mogen thans wel de woorden herhalen, waarmede Kuyper des tijds het doodsbericht van Schaepman ont ving: „quis non fleret": Wie zou niet wenen. Wij kennen nog steeds niet de volle om vang van de ramp die ons land treft. Het cijfer der doden stijgt bij het uur en wij mogen helaas terecht vrezen, dat deze stij ging nog door zal gaan. Velen zullen straks nog bezwijken aan de doorgestane ellende. De stoffelijke schade valt nog niet te ramen, het is nutteloos en daarom verkeerd thans wilde schattingen te maken en deze na te praten. Wij weten alleen, dat deze zeer, zeer groot zal zijn en dat de hulp van iedereen nodig zal zijn. Naast de diepe rouw en ontsteltenis staat Goddank de al gemene bereidheid om te helpen. Uit alle lagen van de maatschappij stromen deze toe. Inzet van de persoon door de vele jonge mannen en vrouwen die er met de schop op uit zijn getrokken om de dijken te helpen verdedigen en hulp te verlenen bij de evacuatie. Hulp van particulieren en bedrijven die hun auto's en bedrijven ter beschikking stellen. Hulp van de tallozen die het huis naast mijn ambtswoning be legeren om hun gaven aan kleding en dekens af te leveren. De eerste oproep van het Rampenfonds heeft reeds een geweldige weerklank ge vonden, maar de behoefte zal dan ook zeer groot blijken. Met waardering vermeldde spreker, dat gistermiddag door de zorgen van de bur gemeester van Velsen een vloot van der tien botters en kotters met een noodagre- gaat naar Zierikzee is uitgevaren en een hulpcolonne van 200 man met uitrusting op 30 transportauto's gereed stond. Bij de rampen in het Zuidwesten van Nederland vergeleken, valt de schade in Noordholland in het niet. Toch zijn op Texel vier slachtoffers; van twee zijn de lijken geborgen. Bij Petten is de opzichter De Waard van de aannemer Daalder ten gevolge van de inspanning bij het bergings werk aan een hartaanval overleden. Reeds Zondag is onze Provinciale Water staat in actie getreden en zijn ingenieurs en verder personeel naar de bedreigde pun ten gezonden om leiding te geven bij het verdedigen der waterkeringen, aan de Hondsbossche, in Den Helder en op Texel. Bedrag van 150.000 voor Rampenfonds Het College van Gedeputeerde Staten heeft zich gisteren beraden over de te ne men maatregelen. Zij ontveinzen zich niet, dat ook de provincie mogelijk voor niet onbelangrijke uitgaven zal komen te staan in verband met het herstel van water keringen, enz., maar zij menen, dat er niet temin aanleiding bestaat van provincie- wege een bijdrage te geven ter leniging van de directe nood, welke de watersnood heeft doen ontstaan. Zij denken daarbij in de eerste plaats aan de zo grote nood in de getroffen gebieden in de provincies Zuid- Holland,. Noord-Brabant en Zeeland. Gedeputeerde Staten stellen de Provin ciale Staten voor een bedrag van 150.000 uit de provinciale kas ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. Daarnaast geven Gedeputeerde Staten in overweging het college te machtigen ten behoeve van de directe nood in deze pro vincie, waarbij in hoofdzaak valt te den ken aan Texel, die maatregelen te nemen, welke geen uitstel kunnen lijden. Zij stel len zich voor de benodigde bedragen te putten uit de reserve. Dit voorstel werd aangenomen. I In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland heeft de commissaris der Koningin de vol gende mededelingen gedaan over de ramp in Noordholland, welke gegevens ontleend zijn aan een verslag van de hoofdingenieur directeur van de Provinciale Waterstaat. Het samentreffen van de hevige storm in de nacht van Zaterdag 31 Januari op Zon dag 1 Februari met de springvloed heeft ongekend hoge waterstanden veroorzaakt. Voor IJmuiden en Den Helder kunnen de volgende waterstanden (ten opzichte van N.A.) worden genoemd: Storm- vloeds- hoogite vroeger Storm- 31 Jan. opgetreden vloed 1953 stormvloed in 1916 IJimuiden 3.85 m 3.69 m in 1825 2.91 m -f Den Helder 3.25 m -f- 2.51 m in 1940 1.75 m -f Hoewel in Noordholland de schade groot is, heeft zij tot nu toe nergens de omvang van een ernstige calamiteit aangenomen. De Hondsbossche Zeewering heeft de stormvloed doorstaan. Voor zover tot nu toe kon worden nagegaan, is de schade be perkt gebleven. Wel heeft belangrijke overslag van water plaats gehad. Over een lengte van pl.m. 200 meter is het werkspoor van de kruin afgeslagen. Van de ten Zuiden van de Hondsbossche Zeewering gelegen duinen (bij Kamper duin) is de duinvoet sterk achter uitgegaan. In het bijzonder het gedeelte tussen het Zuidelijke einde van de Zeewering en het bij Noordhollands Noorderkwartier in onderhoud zijnde strandhoofd Wx is zwaar aangetast. Ook overigens hebben de duinen langs de Noordhollandse kust zwaar geleden. De duinvoet is nagenoeg overal aangetast; volgens voorlopige rapporten is de voet naar globale schatting over een breedte van gemiddeld 20 meter weggeslagen. Het zwakste gedeelte, te weten de smalle duinregel ten Noorden van Grote Keten, is doorgebroken, zodat de daarachter gelegen tweede waterkering, de zogenaamde Zand dijk of dijk van Oldenbarneveldt, thans het water moet keren. Het tussen de duinregel en deze zanddijk gelegen Botgat is over stroomd. De Zanddijk wordt thans zoveel moge lijk versterkt. De werkzaamheden op dit onder beheer van het Rijk staande ge deelte van de zeewering worden vanwege de Rijkswaterstaat uitgevoerd. Hoewel direct gevaar voor uitbreiding van de doorbraak niet aanwezig lijkt, zul len ingrijpende voorzieningen moeten wor den getroffen. Van de Balgzanddijk tussen Van Ewijck- J. Mac Daniël Arts te Driehuis, AFWEZIG tot nader aankondiging. Waarneming als gewoonlijk. Het Bestuur van de Woning bouwvereniging „Bloemen- daal Noord" is voornemens aan te besteden het bouwen van: (behoudens nadere goedkeu ringen van Overheidsinstan ties) 4 woningen op een terrein a. d. Donkerelaan en 3 woningen a. d. Brede- rodelaan (nabij Sant poort). Inschrijvingen worden ge vraagd voor 4 en 3 woningen of in zijn geheel. Aanbeste ding zal plaats vinden op Dinsdag 17 Februari a.s. in het café „Vreeburg". Kerk plein, Bloemendaal, des mid dags te 3 uur. Bestek en te keningen te verkrijgen v.a. 3 Febr a.s. aan het kantoor v. d. Architect, zolang de voor raad strekt a f 15 met terug gave van f 10. Architect B. N. A. J. A. v. ASDONK Dr. D. Bakkerlaan 53 Tel. 23849, Bloemendaal. Spoed! Voor 4 ochtenden per week gezocht omgeving Kennemerlaan. Br. IJ 514. Gevraagd voor direct flink MEISJE V. d. e. n. Brieven L 3508. NET MEISJE b. z. a. voor de avonduren, Zaterdags en Zondags geen bezwaren. Adres te vernemen bur. van dit blad. B. z. a. voor direct NET MEISJE voor d. en n. Liefst omgeving Santpoort, IJm. Brieven L 3507. Dierenbescherming zkt. lief devol TEHUIS voor kleine zindelijke Cyperse poes. Af te halen na 5 uur bij mevr. v. Dijk, Tuindersstraat 19. Wordt aan kinderen niet af gegeven. VAN TOP TOT TEEN GE KLEED. Betaling in zes maanden. „De Koning van Zweden", Keizersgracht 149, Amsterdam. KOOP EEN HOOVER of A.E.G. WASMACHINE f 4.50 p. w. zonder vooruitbetaling. Hartendorp, Gen. Cronjé- straat 43. Tel. 16990, H'lem. Kruidbergerweg 51, Sant poort (Dorp). Wie nam 2 Februari WOL LEN MUTS mee van de les senaar in 't postkantoor IJmuiden? Ter. te bez. P. Verwoerd, Julianakade 40. Tel. 4300, IJm. WONINGRUIL. Gevraagd huisje, omg. Santpoort, Di-ie- huis, IJm. Aangeb. te A'dam 1 etage Watergraafsmeer, bev. kamer en suite, zijka mer, keuken, waranda en balcon. Brieven Verschoor, Kievitslaan 18, IJmuiden-O. sluis en de sluis bij Oostoever, ar.ngelegd bij de eerste werken tot drooglegging van de Zuiderzee, zijn volgens ingekomen be richten op verschillende plaatsen het bui tenbeloop boven de buitenberm en de kruin weggeslagen De schade is groot, maar niet verontrustend, omdat de achter gelegen tweede kering in staat kan worden geacht zo nodig dienst te doen. Van Rijkswege zijn voorlopige voorzie ningen getroffen. Van de Heldersche Zeewering is de glooiing in het algemeen onaangetast ge bleven. Op het Noord-Westelijke gedeelte van deze zeewering (bij Huisduinen) is aan de bij de bovenglooiïng aanwezige objecten (strandmuur, looppad en dergelijke) ern stige schade toegebracht. De zeeweringen van het eiland Texel hebben het zwaarst van de storm te lijden gehad. De in de laatste jaren gemaakte werken aan de Noord-Oost punt van het eiland, die onderdeel uitmaken van een daar even tueel te maken bolwerk, hebben het geweld van de golven goed weerstaan. Slechts bij de aansluiting aan het onverdedigde duin terrein aan de ene zijde en de Eijerlandse- dijk aan de andere zijde is onbetekenende schade aan het buitenbeloop toegebracht. De Castricumse gemengde toneelvereni ging „De Schakel" geeft Zondag in hotel Borst haar tweede opvoering van het to neelspel „Van ander ras". Het batig saldo van deze opvoering en de geldelijke op brengst van de programmaverkoop zal het bestuur geheel ter beschikking van het Nationale Rampenfonds stellen. Ook de gemengde R.K. Toneelvereniging „St. Pancratius" blijft niet ten achter. De thriller „Flat te huur" die zij enige weken geleden ten toneie bracht zal Zaterdag 14 Februari nogmaals gespeeld worden. De baten zijn ook hier voor het Rampenfonds. De stichting „De Opbouw" de instelling voor kinderbescherming welke te Utrecht is gevestigd gaf Maandag in zaal Roosen daal een propaganda-avond. Op deze bij eenkomst, die jammer genoeg matig was bezocht, heeft men door middel van de ge- luids- en kleurenfilm „Het broze riet" de aanwezigen een overzicht gegeven van het werk der instelling. De stichting heeft thans de beschikking over 11 huizen waar in 700 voogdijkinderen worden verpleegd. Gevr. Duitse STUDIEPIANO Brieven L 3509. Te koop: WANDELWAGEN TJE f 15, gehaakte babycape f 6, kinderstoel f 5. box f 3. Enschedéstraat 32, IJm. SCHRIJFMACHINE te koop in z. g. st. f 95. Napierstr. 8, IJmuiden. Te koop: kruissnarige Duitse PIANO f 475. Hooimarkt 24, Haarlem. Gevraagd voor direct een Aanm. „Hemo" Soepkokerij Trompstraat 27. IJm. Slagerij Hoogland, Bloemstr. 13, IJmuiden, vraagt een leeftijd pl.m. 16 jaar. kan bij ons een goed vak leren en tevens een bil lijk loon verdienen. Komt u eens praten bij CLAS SIC CONFECTIE, MAN TEL-ATELIER, Rozen straat 57 b. h. Station. Tel. 19435, Haarlem. 500 gr. Reuzel 56 1 pak Margarine 35 500 gr. Rundvet 77 250 gr. frou-frou 49 150 gr. Droptoffees 29 500 gr. Kruid 4 Edammer 40+123 1 kg. Capucijners 69 250 gr. Vermicelli 21 1 blikje Soep. - groenten 19 1 groot blik Melk 58 100 gr. Saksische Smeerworst Stegeman 29 REMBRANDTLAAN 9 IJmuiden-Oost. Tot nader aankondiging op Woensdag, Ook niet op Zaterdag voor de tamboers. In ons atelier te Velsen is plaats voor een Leeftijd ca. 25 jaar. VAN DE LEIDING. Candidaten moeten bekend zijn met fijn handwer ken, goed met vrouwelijk personeel kunnen omgaan en nauwkeurig werken. Brieven met uitvoerige inlichtingen te richten aan onze Personeelsafdeling, Zijlweg 138a te Haarlem. N.V. Modemagazijnen Ch. Vogelzang Grote Houtstraat 2630. Haarlem vragen die enige jaren in Damesconfectie als zodanig werkzaam is geweest. Tevens niet ouder dan 16 jaar.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8