Velsen schenkt Stellendam vijftigduizend gulden Uitstel van executie voor „Beeckensteijn" Tonnen kleding, propvolle collecte bussen, overrompelende gulheid H^jjddruk ovep het^ zmfór Deernis met het lot van de „Duyvis" H?_ WATER, NEDERLANDS GROTE ERFVIJAND door de eeuwen heen, heeft als een dief in de nacht het Zuid-Westen van ons land overvallen en ons land en volk in de grootste rouw gedompeld sinds de tweede wereldoorlog. De erelijst Agenda voor Velsen Velsen schonk ruim twee ton! Kennemer antaarn Nog geen evacués in Velsen Klachten over Woningstichtingshuizen afgewezen Deense kotter aan ramp ontsnapt Velsen gaf zich gisteren arm Deze dijk is weet gedicht Schepen terecht Vislossers: 25,- de man Scheveningen Radio blijft bijstaan VELSENS RAAD BIJEEN OLD CLOTHES NEW Vier Velsense hulpploegen staan klaar Het leven gaat door „Kanaalschuimers" naar ons hart WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen heeft gisteravond in de gemeenteraad de volgende verklaring afgelegd; die staande en onder doodse stilte werd aangehoord: Grote gebieden vruchtbaar land zijn overstroomd geworden en naast de nu nog niet te schatten materiële schade treurt ons volk over de dood van honderden en nog eens honderden, die bij deze catastrophale en nationale ramp het leven hebben gelaten. Met diepe deelneming, met oprechte deernis en met grote weemoed verwijlt met gans het volk van Nederland ook Velsens Raad bij de nagedachtenis van hen, die omkwamen en bid Godes bijstand en vertroosting toe aan allen, die rouwen over hun geliefde doden. Gode zij dank bleef onze gemeente voor rampspoeden gespaard. De materiële schaden aan havens, sluizen, radiostation en gebouwen op het strand zijn alle ten slotte te herstellen. Droeviger is het te moeten erkennen, dat bij ons zeer grote ongerustheid bestaat over het lot van één onzer trawlers, de „Catharina Duyvis", van welk schip sinds Zondag geen tijding meer werd vernomen. De familieleden van de zestien opvaren den van deze trawler moge ik de verzeke ring geven, dat Velsens burgerij hun span ning deelt en met hen vurig hoopt, dat hoe somber ook de vooruitzichten zijn, deze trawler toch nog veilig onze haven mag binnenlopen. Bij alle ellende is het opbeurend, ver kwikkend, ja zelfs verheugend te consta teren hoe het Nederlandse volk onmiddel lijk de handen heeft ineengeslagen, tenein de daar waar mogelijk was steun en hulp te bieden. Ook onze gemeente bleef niet achter en ik acht mij gelukkig u te kunnen mededelen, dat sinds Zondag de volgende maatregelen werden genomen: Tn de allereerste plaats werd door de ge zamenlijke Vrouwenorganisaties op grote schaal kleding en dekking ingezameld, waarvan de resultaten zelfs de stoutste ver wachting hebben overtroffen. Onder leiding van het Rode Kruis werd een aanvang gemaakt met inzamelingen van gelden om hulp te bieden aan de ge troffen gebieden. Uitermate doeltreffend zal blijken de hulp, die vanuit de haven van IJmuiden kon worden geboden. Reeds gisteren zijn zijn 29 schepen en hedenoch tend wederom 14 schepen, meestal loggers en kotters naar de geteisterde gebieden vertrokken, teneinde bij het reddingswerk te helpen. In de loop van deze dag zullen andermaal 5 hulpschepen vertrekken, terwijl elk ogen blik de komst wordt verwacht van 20 kot ters uit Texel, die ook in IJmuiden vol ledig met hulpmiddelen en levensmiddelen zullen worden uitgerust en daarna naar Zeeland zullen worden gedirigeerd. Een groot gedeelte van de ingezamelde kleding en dekking is reeds met deze sche pen onderweg naar de slachtoffers in het Zuiden, terwijl tevens een Rode Kruis- colonne op een der schepen aanwezig is. Zondagmiddag werden in opdracht van het gemeentebestuur gemotoriseerde hulp colonnes samengesteld uit het gemeente- personeel en kon reeds om 11 uur des avonds aan het Inlichtingencentrum Den Haag worden medegedeeld, dat deze co lonnes marsvaardig waren. Deze colonnes omvatten 200 man door dat ook particuliere vrijwilligers zich be schikbaar stelden. Voorts werd in overleg met Broek op Langendijk het transport georganiseerd van in die gemeente aanwezige platboomde vaartuigen; 13 auto's beladen met deze vaartuigen zijn naar Spijkenisse gediri geerd. Aan de rijksverkeersinspectie werd daar naast nog een autotransportcolonne van 10 tons vrachtauto's aangeboden. Voorts ontving ons gemeentebestuur een Dinsdagavond waren er al 50 schepen uit de haven van IJmuiden naar Zeeland vertrokken om hulp te bieden aan de ge teisterde gebieden. Het zijn de IJM 74, HD 37, 7, 79, KW 22, 163, 69, 125, 159, 84, 107, 110, 169, 70, 166, 20, 123, 7, 37, 19, WR 35, KW 21, IJM 202, 241, 262, 206, 226, 249, 261, 213, 3, 229, 204, 99, KW 94, 30, 98, 24, 89, 104, 108, 38, 73, 17, 65, RO 2, IJM 27, 5, 11 en de AM 16. Tevens vertrokken tanksche pen met voorraden zoet water. De Zweedse coaster „Ranes" is gister avond beloodst bij Gent; het Zweedse s.s. „Racken" is vannacht beschadigd achter de sleepboot „Holland" de haven van IJmuiden binnengelopen. De IJmuidense vislossers hebben beslo ten na een vergadering van Dinsdagmid dag, 25.van hun loon af te staan aan het Rampfonds. apooooocooooocooooooooooooosoccocooocooooooccoooooooooco In afwijking van de normale gang van zaken is het aanroepen op de 166 M. band gedurende de gehele nacht thans mogelijk geworden. Scheveningen i Radio heeft laten weten, dat het te allen tijde en dag en nacht de schepen, die berichten moeten doorgeven uit de ge teisterde gebieden, zal helpen. JXDOOOOOOCOOOC<XX)C»XXOOC«X)OOOOC)OOOOOOOOOOOXIOOOOOOCOOdC WOENSDAG 4 FEBRUARI taadhuis, 14—15 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „De duivelsbrigade". DONDERDAG 5 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Vergeten levens", speciale voorstelling. stroom van aanbiedingen voor opname van evacués uit de rampgebieden; op grond van daaromtrent ontvangen berichten moet ik er met klem op aandringen in deze richting voorshands geen activiteit te ontwikkelen, aangezien het niet de bedoeling is mensen en vee naar hier te evacueren, daar het juister is deze zo mogelijk meer in de na bijheid van het getroffen gebied onder te brengen. Op het eiland Goeree en Overflak- kee behoort het kleine nog geen 2000 zielen tellende vissersdorpje Stellen dam wel tot de allerergste rampge meenten; gelegen in de hals van het eiland en daardoor van twee zijden door het water aangevallen, is de schade aldaar enorm en zijn leed en ellende moeilijk te peilen. In onze IJmuidense haven hebben wij meermalen de Stellendamse scheepjes gezien. De visserij heeft tus sen beide plaatsen een band gelegd en daarom heeft het gemeentebestuur van Velsen gisteravond door de Re geringsvoorlichtingsdienst aan het gemeentebestuur van Stellendam waar zich dit dan ook thans moge bevinden medegedeeld, dat Velsen Stellendam heeft geadopteerd, in deze zin, dat wat Stellendam ons vraagt wij zullen zenden, voor zover dit in ons vermogen ligt. In verband hiermede en overtuigd van uw aller instemming verzoekt het college van Burgemeester en Wethouders u voor dit doel een cre- diet van 50.000,uit onze reserve beschikbaar te willen stellen; een bedrag, dat voor hulpverlening aan Stellendam alsdan in overleg met het Rampenfonds zal worden besteed. Tenslotte moge ik eindigen met hartelijke dank te brengen aan al degenen, die in deze dagen arbeid hebben verricht in dienst van hulp en reddingswerk; geen van deze medeburgers zal ik nominatim noemen, overtuigd als ik er van ben,dat hun schoon ste beloning is het voorrecht dit werk te hebben mogen verrichten. Een moment intense stilte heeft daarop de deernis met de getroffenen vertolkt, beter nog dan woorden dat vermochten. Velsens raad heeft gisteravond het leven moet doorgaan een agenda behandeld, die werd voorafgegaan door de elders afgedrukte verklaring van burgemeester mr. M. M. Kwint, inhoudende onder meer een gift aan de gemeente Stellendam van f 50.000.—. De heer Verbeek (Arbeid) vond het grievend en benedenmaats aandoen, dat de heer Lips (A.R.) een verhaal afstak over het antwoord op zijn aanmerkingen over een rapport aangaande reparaties aan hui zen van de „Woningstichting Velsen", in beheer bij „Hoogovens", menend, dat de heer Lips een bok schoot met het maken van die (ondergeschikte) opmerkingen. Dat was de wethouder W. F. Visser (Arbeid, Openbare Werken) roerend met hem eens: volgens hem heeft de heer Lips bepaalde klachten over ambtenaren zonder voorafgaand onderzoek gespuid en op die manier kunnen wel meer mopperpartijen voor het forum van de raad gebracht wor den. „Het rapport van de directeur is dui delijk en elk verwijt moet dan ook worden afgewezen", zei de heer Visser. Gegevens, die de heer Lips vastlegde in een brief, dienden volgens hem niet in twijfel te wor den getrokken, op welke opmerking uit de Arbeidsfractie wrevelige antwoorden los kwamen. Nu het rapport die klachten tot zijn juiste proporties heeft teruggebracht, had wet houder Vissei het juist geacht als de heer Lips zulks had erkend. Sloop van Beeckensteijn uitgesteld Een serie hamerstukken ging vooraf aan een gesprek over „Beeckensteijn". De heer VanLeusen (Arbeid) bekeek de sympathie voor het oude buiten tegen over de gebleken onhoudbaarheid van het gebouw; hij meende, dat het college er goed aan zou doen een duidelijker moti vering te geven van de komende sloop. Tot de oorlog het fraaiste gebouw van de ge meente heeft dit Beeckensteijn een plaatsje in het hart van velen en het verdroot de heer Van Leusen derhalve, dat hier zo rauw een eind aan komt. „Zouden we ten minste de voorgevel niet kunnen bewaren?" De wethouder meende, dat de afbraak wel voldoende gemotiveerd is: de eigenaren zijn teruggekomen van hun besluit om het buiten te restaureren en zelfs Monumenten zorg zag geen heil meer in een poging tot herstel. De kosten zouden drie ton gaan bedragen! Bevreemdend was het daaren boven, zei de wethouder, dat noch „Heem schut", noch Santpoorts Bloei of IJmuidens Bloei zich voorheen iets aan „Beecken steijn" gelegen hebben laten liggen en dat ze nu plotseling volijverig voor het behoud van het oude gebouw strijden. Hij geloofde niet, dat de gemeente veel aan de inderdaad fraaie voorgevel heeft, wanneer zij nog eens een ziekenhuis op het pas aangekochte terrein gaat neerzetten, hoezeer het ook hem aan het hart ging, dat dit mooie stuk historie zal moeten verdwijnen. Het zachte verwijt aan IJmuidens Bloei en Santpoorts Bloei ging volgens de heer Van Leusen niet helemaal op: zolang de zaak overeind stond heeft men zich er van die kant uiteraard niet mee bemoeid. Onjuist vond hij het ook, dat de wethouder nu een bedrag van 300.000 noemde als kosten van een eventuele restauratie, ter wijl in het antwoord aan „Heemschut" werd geargumenteerd, dat „Beeckensteijn" niet te restaureren is: als de raad dit bedrag had geweten, ware het allicht te discus siëren zijn, hoe hoog het ook lijkt. De heer Van Leusen wilde het voorstel tot afbraak nog even aanhouden en onder zoeken of de eventueel te spenderen drie ton voor de toekomstplannen niet beter te besteden zouden zijn. Aldus werd besloten, met een lichtelijk tegenspartelende wethouder Visser als ge tuige: uitstel van executie dus. Weer gleed de agenda rustig onder de hamer door; verscheidene administratieve onderwijskwesties werden zonder stemming geaccepteerd en reeds gepubliceerde voor drachten voor personeel aan de Visserij- school, de Brederodeschool en de Huishoud school zijn door de raad bekrachtigd. Aan de Brederodeschool is de heer A. J. den Heijer met algemene stemmen benoemd. „Plankeniers" stellen uit De avonden van de O. K. toneelvereni ging „De Plankeniers", die op 10 en 11 Februari waren vastgesteld, gaan niet door. ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel. 4886 Even nadat gisteravond de Neeltje Jaco- ba uit IJmuiden zee had gekozen om te zoeken naar dè vermiste Esbjergkotter E 68, kwam het kleine witte scheepje be houden de vissershavcn in: zonder voor mast en lelijk geblutst, maar veilig. Het scheepje heeft tijdens de storm van het afgelopen weekeinde achter Texel gescholen en is vandaar opgestoomd naar IJmuiden. Grondstoffenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn Dinsdag aangekomen het Noorse s.s. „Jelö" van Oslo met 300 ton cellulose en het Finse s.s. „Argo" van de Finse haven Topyla met 1700 ton cellulose; beide la dingen zijn voor zusterfabrieken bestemd. Aan de oproep verschenen in onze krant van gisteren is op vlotte wijze door de burgerij van Velsen gevolg gegeven, zodat materiaal en personeel voor de samenstelling van vier hulpploegen van 50 man elk mogelijk is gebleken, terwijl door verzending van vaartuigen naar het noodgebied reeds daadwerkelijk hulp is geboden. Aan de organisatie van de hulpploegen wordt verder gewerkt; alle vrijwilligers staan genoteerd en worden voor zover mogelijk in de hulpploegen ingedeeld. Uitzending zal echter eerst kunnen geschieden wanneer van hoger hand om de inzet van de hulpploegen wordt verzocht. Op alle vrij willigers wordt derhalve een beroep gedaan verder bericht geduldig af te wachten. XXDOOOOOOOOOOOOOOCOOOOCXXXXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC XXXOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCOOOC De collecte die gisteren in geheel Velsen werd gehouden en waarvan de opbrengst ge zonden wordt naar het Nationaal Rampencomité, bracht ruim f 21.000 op. Daaren boven is naar voorlopige raming een bedrag van f 30.000 tot f 45.000 te verwachten uit kringen van reders, vishandel en nevenbedrijven, zo werd van officiële zijde ge zegd. Velen hebben toezegging van een zeker bedrag gedaan en zodra de bedragen bij de Rotterdamse Bank zullen zijn gedeponeerd, zal het totaal worden gepubliceerd. „Fantastisch!" Dit was het woord dat gisteren voortdurend werd gehoord aan de centrale posten, waar geld en goederen werden „verwerkt". Het klonk onder meer in de Abelenstraat, waar al in de morgenuren volle bussen werden gedeponeerd, welker inhoud met een werd geteld. Tweehonderd gulden per bus was geen uitzondering. Zilvergeld was er in geringe mate, het papier had de over. hand: biljetten van een gulden, een rijks daalder, briefjes van tien en zelfs van vijfentwintig kwamen te voorschijn. Nooit is er met zoveel blijdschap geteld! Zieken offerden spontaan Gistermiddag om drie uur zou in het Antonius-ziekenhuis worden gecollecteerd. Het enthousiasme van patiënten en ver pleegsters was echter dermate groot, dat lang voor het officiële tijdstip een bedrag van 500,klaar lag. „En passant" waren er een paar pakken kleren bijgevoegd. Inzameling van kleding Wat die inzameling van kleren aangaat: Het leek in de verschillende verzamel- stations op een bijenkorf. Hier en daar kwam men handen en ogen te kort. Af en aan reden de volgeladen auto's; de man- schappenwagen van de politie was, met luidspreker en al mede ingeschakeld en agenten en inspecteurs hielpen spontaan mee aan de inzameling. De goederen sta pelden zich op en de vraag „of u al een vrachie heb om naar de schepen te bren gen" was even welkom als de boodschap dat er nieuwe voorraad in aantocht was. Keurig uitgezocht en gerangschikt werd de vracht voor de schepen opgeladen. Vloot op weg naar Zeelanti Het beroep dat werd gedaan op de vis sersvloot in alle havens, was niet tever geefs. Ook uit IJmuiden vertrokken, zoals wij al vertelden, botters en kotters om mensen uit de getroffen gebieden in Zee land te helpen evacueren en van voedsel, kleding en drinkwater te voorzien. Een groot deel van de verzamelde kleding was al aan boord en het lag in de bedoeling zo nodig de evacuerenden tijdens hun over tocht van kleding te voorzien. Elders in dit blad leest u er meer van. De inzameling in Velsen is een enorm succes geworden: in totaal-generaal kan na twee dagen actie ruim 200.000,— naar het Nationaal Rampenfonds wor den overgemaakt. De straat- en huis-aan-huis-collecte bracht het grootse bedrag op van f 21.191,01, de gemeentelijke overheid gaf f 50.000 aan Stellendam: de Hoogovens schonken alvast f 50.000 (en daar komt meer bij) en uit de visserij kan gerekend worden op zo'n f 30.000. De opbrengst van de collecte kan als volgt worden gedetailleerd: IJmuiden-West f5672,66: IJmuiden-Oost: f 7078,59; Velsen- Noora f 20.64.90; Velsen-Zuid en Rivieren wijk f 1104.16; Driehuis f1612; Santpoort dorp 12394,57 en Santpoort station f1264,13. Daar komen f 50.000 van de papierfabriek en f 2000 van de Plaatwellerij bij, zodat het totaal de f 200.000 gepasseerd is. Bravo Velsen! Hoop blijft rijzen De actie voor het Hospitaal kerkschip, dat zelf op zijn wrakke spanten naar het Zui den is gekoerst om te helpen, gaat onder alle nood door: de kinderen van de Brederode school brachten 28.50 bijeen en het Velsense actiecomité, dat zo vol moed startte heeft weliswaar moeten afbreken maar houdt niettemin de ijzers in het vuur. In de veertigjarige gloria Zondag was het veertig jaar geleden, dat Jan van Ikelen in de Prins Hendrikstraat 18 een smederij begon en Zaterdag is dat heuglijke feit gevierd. Het personeel heeft de directie een fotocompositie van het bedrijf geoffreerd en 's avonds is het gezelschap naar Amsterdam geweest. Die veertig jaar zijn niet ongemerkt aan de Prim Hendrikstraat voorbijgegaan toen baas Jan van Ikelen in 1913 als mededirecteur van de machinefabriek „De Adelaar" uittrad, begon hij een eigen be drijf: een vispakhuis werd tot smederij verbouwd en bij het onzekere licht van petroleum lampen kwamen de eerste werkstukken uit het vuur. Met hem begon Gerard van Zanten, Verslagen hebben u en ik dat monotone journaal van de radio gehoord. Verslagen hebben we de rampzalige Zondag zien komen na de nacht van de catastrophe. Blij, dat we tenminste iéts konden doen, hebben we in de linnenkast gegraven en dankbaar voor de druppel die wij op de gloeiende plaat konden laten vallen hebben we de vrachtauto's zien wegrijden, volge stouwd met onze hulp, die te weinig was, zoals alle hulp in deze barre dagen te weinig is in de baaierd van leed ginds. Toch be dankt Velsen, in elk opzicht. Uw spontaneïteit was verwarmend, uw hulp gewaardeerd. Het leven gaat door en de harteklop van lit land is na een moment van ademloze stilstand weer hoorbaar geworden. Wat ge kunt doen vrienden, doe het en doe nog meer dan dat de meesterknecht, die Zaterdag het jubileum meevierde; in 1915 kwam als Belgische vluchteling Willem van Herle in het bedrijf, die nog altijd zijn (voor)mannetje staat. Er werden niet alleen gewone smidskarweien meer opge knapt, maar het werkgebied strekte zich in die dagen al van smeesboten tot hele bouw werken. Zo is dat verder gegaan: aan palende panden werden bij het bedrijf getrokken en de kroon op het werk kon in 1947 gezet worden, door de bouw van een nieuwe, moderne hal, waar de nieuwste machines een plaatsje vonden. De oprichter heeft helaas het jubileum niet meer mogen beleven: in 1951 overleed hij en zijn zoons C. en K. van Ike len hebben nu de leiding van deze smederij, die uitgegroeid is tot een forse machinefabriek annex constructiewerkplaats. LAMPENIER Schepen, die Dinsdagmorgen of -middag binnenliepen, ontdeden zich zo vlug moge lijk van de vis en haastten zich dan om weg te komen. De leiding van deze tak van hulpverlening was in handen van de direc teur van het Staatsvissershavenbedrijf. Van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in Den Haag werd ons gisteravond ge meld, dat slechts twee loggers mee waren gegaan, daar deze schepen te groot zijn om ver in de geteisterde gebieden binnen te varen. De loggers hadden kleding en dekking in, die, waar nodig zou worden overgeladen in de kleinere schepen, om vandaar uit gedistribueerd te worden. Samenstelling van hulpcolonnes De dienst van Openbare Werken heeft zich gisteren uitsluitend bezig gehouden met het organiseren van vier ploegen van vijftig man elk en deze te instrueren wat hen te doen staat als zij worden opgeroe pen. Het resultaat hiervan staat elders in dit blad te lezen. Honderden in actie Verenigingen en particulieren in Velsen hebben in de afgelopen twee dagen blijk gegeven van een ongekende activiteit, nu op hen een beroep werd gedaan om de lijdende medemens daadwerkelijk te steu nen. Het Rode Kruis, het centrale orgaan, van waaruit de actie werd opgebouwd heeft XXXDOOCOOOOCOOOCOOOCOCOOOCOCOCXXXXX^OOCXBOOCOOOCiOOOOOOOOOCt Het is ondoenlijk de prachtige opoffe- ringsgezindheid van de burgerij gede tailleerd te vertellen: we zouden er een extra-editie mee kunnen vullen. Een uitzondering moet evenwel gemaakt worden voor de binnenschipper met zijn kornuiten, die gisteren de schepen in en om het Noordzeekanaal hebben afgeschuimd. En met succes: de koude tocht van dit handjevol vasthouders in een open vlet van schip tot schip heeft niet alleen een eerbiedwaardige hoeveel heid textiel opgeleverd waaronder j ettelijke splinternieuwe en zeer wel kom# lakens maar bovendien nog f1500.in geld In deze mensen eren wij al degenen, die gisteren en eergiste ren in touw geweest zijn voor de gran- dioze inzameling. XXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOt bewezen dat het zijn taak in vredestijd evengoed verstaat als in andere omstan digheden die rampen ten gevolge hebben. De padvinders zijn van onschatbare waar de geweest waar het koeriersdiensten, het bedienen van telefoonposten, het oproepen van collectanten en al wat dies meer zij betreft. Speciaal de groep „Wiawaka" een extra pluim! Ook de U.V.V., de vrouwen verenigingen en vrouwenorganisaties heb ben zich met inzet van alle krachten aan de hulpverlening gewijd. U.L.O.-school- leerlingen en vele particulieren hebben hun krachten gegeven en al deze ijverige werksters en werkers zullen ongetwijfeld met vreugde ervaren dat zij goed werk hebben verricht. Met een kleine Bulldozer is deze IJmuidenaar erin geslaagd in zijn eentje een gat in een dijk aan het Volkerrak te dichten. Overal in het rampgebied zijn grote prestaties verricht door het enorme leger van helpers en redders. Aan de ingezetenen van de provincie Noordholland wordt bekend gemaakt, dat deze provincie nog niet is aange wezen om evacués op te nemen. Noch wat personen, noch wat vee betreft. Zij, die bereid zijn eventueel aan evacués onderdak te verlenen wan neer daarom wordt gevraagd, kunnen dan ook geen adressen opgeven tot het evacuatieprobleem volledig geregeld is. Men wordt verzocht de bureaux niet lastig te vallen. De kleding- en geldinzamelingsactie heeft ook in „Noord" tot overweldigende resultaten geleid. Een vergadering Maandagavond bracht de organisatie in beweging met zulk een spontaneïteit, dat Dinsdagochtend om half negen een groot aantal autobezitters met behulp van vele dames en heren hun in- zamelingstocht konden beginnen. Vooraf zorgden jongens, dat in de diverse wijken huis aan huis briefjes waren afgegeven met de medededing van de inzameling. Dit werkte zo vlot, dat de schenkers van kle ding en dekking en dat waren bijna alle inwoners van „Noord" de auto's reeds aan de deur opwachtten. De verzamelpost in het politiebureau aan de Wijkerstraatweg, waar behalve postcommandant Maas en zijn mannen, vele dames hulp boden bij de sortering en registratie, was Dinsdagmor gen even na negen uur zo vol, dat naar andere ruimte moest worden uitgezien. De beheerder van het noodgebouw, de heer Marcus en zijn onvermoeibare echtgenote, hadden dit blijkbaar voorzien en met medewerking van het hoofd der kleuter school was de speelzaal spoedig ingericht als tweede ontvangstcentrum. Toen tegen twaalf uur bijna alle kleding, dekking en schoeisel binnen was, bleek ook deze ruim te weldra te klein. De hulp van velen maakte het mogelijk om zowel aan de politiepost als aan de kleuterschool nog voor het middaguur een auto met gesorteerde kleding, dekking en schoeisel af te laten voeren naar IJmuiden. De gehele middag en avond van gisteren is verder gewerkt aan het sorteren en bun delen van de goederen, waarvan eerst om tien uur gisteravond het einde in zicht was. Niet minder dan zes volgeladen vracht auto's met de gesorteerde goederen werden gisteren uit „Noord" afgevoerd, waarvan een gedeelte werd overgebracht naar het magazijn van Sociale Zaken aan de Heide- straat en het andere gedeelte direct werd doorgevoerd naar de IJmuidense vishallen om te worden ingescheept. De geldinzameling, die in de war dreigde te lopen omdat in „Noord" aanvankelijk was besloten deze eerst Zaterdag te houden ten einde de kledinginzameling niet te doorkruisen, kon nog bijtijds door een ge luidswagen worden aangekondigd. Een groep van 35 collectanten heeft deze col lecte met animo aangepakt. Politieagenten vervingen bij de straat collecte de meisjes, die 's morgens op de ponten inzamelden. Ook hier werd de in zameling een succes, daar vrijwel geen enkele automobilist aan het „pontgeld" ontkwam. Er was zelfs een agent, die des gevraagd aan een groep Amerikanen van de bezettingszone in Duitsland meedeelde, dat de overtochtprijs „zwei gulden fünfzig" bedroeg en prompt een rijksdaalder in de bus kreeg. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler: 1 trawler f19.800; Limburgia f 8700; Medan f 14.500. Loggers: IJM 209 f 10.300. Kotters: KW 168 f4900; KW 175 f4860' KW 155 f2440; KW 140 f3100; KW 67 f2210' SCH 19 f6170; E 68 f5270; AD 17 f2910; AD 16 f2820.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8