Landen uit de hele wereld sturen hulp naar Nederland Frankrijk consumeert politici in het groot liaison Hillege Kort en bondig AANBESTEDING Zomin als de ramp te overzien was is de enorme buitenlandse hulp dat nu Adres van ontslagen burgemeester terzijde gelegd Amerika neemt de Britse handschoen op Pinay komt misschien tóch wel weer terug, Schuman genoemd als Auriols opvolger Zilveren jubileum ds, G. J. Waardenburg Ook gssprijsrestitutie naar Rampenfonds VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 9 Schilders verkopen werk in pauze van concert opZaterdagavond Nog geen verlof voor mili tairen uit rampgebieden Portret van Sweelinck Grote opbrengst van collecte in Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem Over zeven jaar reizen we met een snelheid van 1000 km per uur Belgische toneelspeelster in Bergen overleden J. de Vries LECTORIUM ROSICRUCIANUM Landen uit de ganse wereld helpen op het ogenblik Nederland op zo grote schaal en op zoveel verschillende manieren, dat er kolommen nodig zouden zijn, om al die hulpacties recht te doen wedervaren. De K.L.M. kan het al niet meer af, zo stroom den de goederenzendingen naar de vlieg velden, nadat zij bekend had gemaakt voor gratis vervoer te zullen zorgen. Maar geen nood, de Air France en enkele Amerikaan se maatschappijen verlenen ook al ver- voersfaciliteiten. En daarnaast worden er speciale vluchten zonder tal naar Neder land gemaakt. Dit Italië arriveerden weer drie militaire vliegtuigen. Zweden stuurde per vliegtuig de eerste 25.000 dekens van de 100.000, die het in totaal beschikbaar stelde. Engeland stuurde het motorschip Fleetwood met rubberboten. Uit Zwitser land, Duitsland en Frankrijk komen vol geladen aken de rivieren afzakken. Invita ties om kinderen naar het buitenland te sturen blijven nog steeds binnenstromen. Wij kunnen slechts een greep doen uit die duizenden bewijzen van medeleven, die tot in verre uithoeken van de wereld worden gegeven. In de Verenigde Staten rolt de hulp-actie als een sneeuwbal voort. Giften in geld, levensmiddelen, kleding, dekens, ambulan ces, medicamenten stromen binnen bij de Nederlandse ambassade en de consulaten. En overal worden nieuwe inzamelingen georganiseerd. Tienduizenden dollars zijn al binnen. En de grote ,,Help Holland"- dagen moeten nog komen. Vandaag begint New York. Bijzonder spontaan is de hulp uit Frankrijk. Tot in de kleinste plaatsjes worden er inzamelingen en paketten-acties georganiseerd en millioenen francs zijn al beschikbaar. En de Duitsers wedijveren met hun Westerburen. Tienduizenden gul dens zijn op de consulaten overhandigd. Politiemannen in Bremen deden vrijwillig afstand van hun vacantie. Zij gaan die nu besteden om in de getroffen gebieden te werken. Zwitserland stuurde nu weer een hélicoptère, artsen en werkploegen. In België worden de consulaten bestormd met aanbiedingen van hulp. Ook Spanje is aan het inzamelen gegaan en in Italië is men met Zuidelijke geestdrift begonnen om de hulpverlening, die Nederland tijdens de overstroming van de Po gaf, dubbel en dwars terug te betalen. Van president Einaudi af tot de tramconducteur van Mi laan toe, offeren de Italianen wat zij kun nen. Oostenrijk vindt, dat het ook nog een rekening te vereffenen heeft. Het heeft nu al anderhalve ton bij elkaar en wil Neder landse kinderen opnemen. Noorwegen zond speciale vliegtuigen vol kleren en boven dien jute-zakken voor het herstel der dij ken. Het kleine Saarland stuurt 700 ton steenkool, brandweer, genie, veldkeukens en motorboten. Zweden stelt alles met zijn inzameling in de schaduw. Er is reeds drie kwart mil- lioen bijeen, er wordt tolgeld op bruggen De heer L. Grippeling, gewezen burge meester van Hoogland, heeft indertijd in een adres aan de Eerste Kamer verzocht, aandacht te schenken aan het hem zijns inziens aangedane onrecht. De commissie voor de verzoekschriften uit de Kamer deelt thans naar aanleiding van deze zaak mede, dat adressant zich er over beklaag de, dat hij per 1 September 1940 door de toenmalige secretaris-generaal van Bin nenlandse Zaken in naam van de waar nemende „rijkscommissaris" als burgemees ter eervol is ontslagen, zonder dat hij ter zake was gehoord. Het door hem tegen dit ontslag ingestelde beroep leidde niet tot het door adressant gewenste resultaat, om dat de termijn, voor het instellen van dat beroep gesteld, zou zijn overschreden. Ook na de bevrijding bleef het aan adres sant in de bezettingstijd verleende ontslag van kracht, waarin de behandeling tot in hoogste ressort van zijn opnieuw ingesteld beroep tenslotte geen verandering bracht. Hij acht het hem verleende ontslag onrecht matig, daar zijns inziens een benoeming bij K. B. slechts door een ontslag bij gelijk besluit ongedaan kan worden gemaakt. Uit de door de minister van Binnenland se Zaken verstrekte inlichtingen blijkt, dat adressants voorstelling van zaken niet in overeenstemming is met de feiten. Wat adressants optreden als burgemeester betreft, zegt de bewindsman, dat zich reeds lang voor de oorlog zodanige moeilijkheden voordeden met politie- en militaire auto riteiten en met de bevolking, dat de toen malige Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht in 1936 niet tot adres sants herbenoeming als burgemeester kon adviseren. Tenslotte is hij toch herbe noemd ten einde hem nog een kans te ge ven, zijn houding te herzien. Nadat zich in 1938 wederom moeilijkheden hadden voorgedaan, verzocht de Commissaris der Koningin' de toenmalige minister van Bin nenlandse Zaken de heer Grippeling naar een andere gemeente over te willen plaat sen. Ook in de Meidagen van 1940 heeft adres sant blijk gegeven, zijn taak als burge meester niet te begrijpen. Op grond van zijn vele tekortkomingen heeft de toen malige secretaris-generaal van Binnen landse Zaken hem eervol ontslag verleend. Krachtens het besluit „tijdelijke voor ziening bestuur provinciën en gemeenten" zou adressant na de bevrijding in zijn func tie moeten zijn hersteld. Daar de toenma lige minister van Binnenlandse Zaken zulks niet verantwoord achtte, heeft hij bepaald, dat adressant voorshands niet als burge meester van Hoogland zou terugkeren. Bij een nadere beschikking van 13 Maart 1946 is dezevoorlopige herziening vervangen door een definitieve. Adressant is ten slotte tegen deze laatste beschikking in beroep gegaan bij de cen trale raad van beroep te Utrecht, welke raad bedoelde beschikking nietig verklaar de, doch een nadere voorziening overbodig achtte, daar inmiddels met toepassing van het Zuiveringsbesluit 1945 aan adressant ontslag als burgemeester van Hoogland was verleend. Bij het onderzoek naar diens houding tij dens de bezetting bleek namelijk, dat hij als lid tot de N.S.B. was toegetreden. Adressants beroep bij de Koningin tegen het ontslag krachtens het Zuiveringsbe sluit 1945 werd afgewezen. De commissie concludeert, dat het ontslag aan adressant terecht is geschied. geheven en in cafés worden taartjes voor Holland verkocht. En nog stroomt het geld binnen. Engeland, zelf door watersnood getroffen, wil niet achterblijven. Hélicoptères, rub berboten, 10.000 koolspitsen, militaire vliegtuigen, ziedaar een onderdeel van de Britse hulp. Ook op het Zuidelijk halfrond komt de hulp op toeren. Zuid-Afrika begint met een grote inzameling. De elfhonderd leden tellende Nederlandse kolonie in Singapore bracht even 62 mille bijeen. De Australische rege ring schonk bijna een half millioen aan Nederland en de royale Australiërs zijn ook nog bezig met particuliere inzamelin gen. Nieuw-Zeeland doet hetzelfde. Canada biedt naast grote financiële eh materiële hulp ook extra-faciliteiten voor emigranten aan. Nu kunnen ganse gezin nen een gesubsidieerde overtocht krijgen. En zou zo men door kunnen gaan. De hele wereld schenkt Nederland op het ogenblik voor vele millioenen aan geld en goederen en de stroom vloeit nog steeds voort. Zij bestaat uit grote giften van rege ringen en instanties en uit het kwartje zakgeld van een scholier ergens uit een vreemd, ver land, die Nederland alleen van de atlas kent. Zij is zo uitgebreid en zo enorm dat men haar geen recht kan doen. De voorbeelden, die wij hier gaven, vor men nog geen vijfde van het geheel. Maar zij zijn tekenend voor de ontroerende vriendschap en de hulpvaardigheid, die millioenen over de hele wereld jegens Nederland tonen. Zoals wij reeds eerder hebben bericht, geeft üe H.O.V. op de door het uitstellen van „De Roverssymphonie" vrijgekomen Zaterdagavond 7 Februari een extra-con cert in het Gemeentelijk Concertgebouw, waaraan belangeloos medewerking wordt verleend door Stevan Bergmann, die pia noconcerten van Mozart en Tsjaikofski vertolkt. De zaal is voor deze door Toon Verhey te leiden uitvoering gratis ter be schikking gesteld en alle baten zullen aan liet Nationaal Rampenfonds worden afge dragen. Nader vernemen wij thans dat mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, zich bereid heeft verklaard een inleidend woord te spreken. Mede dank zij het initiatief van enige schilders krijgt deze avond het karakter van een grote stedelijke kunstmanifestatie ten behoeve van de geteisterde gebieden. In de foyer wordt namelijk een tentoon stelling van werken van leden van het ge nootschap „Kunst zij ons doel" en van „de Groep" ingericht, met de bedoeling in de pauze zoveel mogelijk grafiek en tekenin gen tegen lage prijzen als bijdrage tot de financiering van de hulpverlening te ver kopen. Deze verkopingen zullen door de heren H. P. Baard, Otto B. de Kat en dr. A. Melchior worden geleid. Zoveel moge lijk zullen de beeldende kunstenaars, die voor dit doel hun werk exposeren en ten dele hebben afgestaan, hierbij zelf aan wezig zijn. Een gelukkige bijkomstigheid is de vriendschappelijke en eensgezinde samen werking van „Kunst zij ons doel" en de groep der daarvan afgescheidenen. Aan de tentoonstelling wordt ook door enkele niet-georganiseerden deelgenomen. Daal de inrichting door de korte tijd van voor bereiding nogal a l'improviste moet ge schieden, kunnen nog geen namen van in zenders worden genoemd, maar het staat wel vast dat zo goed als alle vooraan staande Haarlemse schilders vertegenwoor digd zullen zijn. Zodra de toestand in de geteisterde ge bieden is gestabiliseerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie zal aan al het militair personeel in werke lijke dienst bij zee-, land- en luchtmacht, afkomstig uit de door de overstroming ge troffen gebieden een buitengewoon verlof met familiebezoek worden verleend van vier dagen. De chefs van staven achten het niet verantwoord, dit verlof reeds nu te verlenen. Een portret van de zeventiende-eeuwse componist J. P. Sweelinck komt, naar de Sweelinckkenner B. van den Sigtenhorst Meijer in het tijdschrift „Mens en Melodie" uiteenzet, voor op het schuttersstuk „Kor poraalschap van kapitein Jan Jansz Carel en luitenant Thijs Pietersz Schrijver" in het Rijksmuseum in Amsterdam. Dit schut tersstuk is van de hand van Sweelincks jongere broer Gerrit Pietersz. Een door deze geschilderd potret van de componist hangt in het Haags Gemeentemuseum. Door de verschrikkelijke gevolgen, die de springvloed voor het Noordelijkste Zeeuwse en het Zuidelijkste Zuidhollandse eiland heeft gehad, is de publieke aandacht opnieuw gevestigd op een reeds bestaand plan om de zeegaten behalve de Wester- schelde af te dijken. Hoewel thans een afsluiting van het Haringvliet wordt bestudeerd, is in de verste verte nog niet te zeggen of en wanneer een dergelijke gigantische onderneming zou kunnen worden gerealiseerd. Naar de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat gisteren mededeelde, zouden hierbij de drie op het bijgaande kaartje aangeduide gaten tegelijkertijd moeten gedicht omdat anders zeer ongewenste stromingen zouden gaan optreden. De straat- en lijstencollecte, die Woensdag ten bate van de slachtoffers van de waters nood werd gehouden, heeft in Heemstede een bedrag van 46.350.opgeleverd. Dit komt neer op een bedrag van ongeveer twee gulden per inwoner. Bij dit bedrag is echter nog niet het geld, dat voor het Rampenfonds via de giro binnenkomt, gerekend, zodat de totale som naar alle waarschijnlijkheid nog aanmerkelijk hoger zal liggen. De leerlingen van de Bronsteeschool sten den spontaan hun zakgeld af en bereikten een bedrag van 212.11. Een dagmeisje stelde haar gehele weekloon 12.50) voor het goede doel beschikbaar. De patiënten van Meer en Bos bielden een onderlinge collecte, die 1180-98 opleverde. HAARLEM, 5 Februari 1953 GEHUWD: 5 Febr., Hl Kinket en M. P. Th. van der Wijden; J. M. Ender en M. P. J. Nix; W. A. A. Gëldof cn W .M. Boerendans; F. Jansen en C. W. Hogendoorn. BEVALLEN van een zoon: 4 Febr., J. Dijs Bains; M. C. MarchandUitermark; M. C. PrevostJanssen; L. Diepgrondvan Rijn. BEVALLEN van een dochter: 3 Febr., Th. C. J. de VriesVerheij; A. Kortehoeven Verburg; N. van Hassel—ten Bouwhuijs; A. LeineDeclemy; E. M. van der Heijden Bottelier. OVERLEDEN: 4 Febr., S. van der Pol Wijnstra, 72 j., Papentorenvest; M. Beljon van Stralen, 72 j„ Tugelastraat; A. Loerak kerOlij, 69 j., Gedempte Voldersgracht. Nu al enkele jaren viert de Engelse De Havilland fa briek triomfen met haar vermaarde Cornet, het enige straalvliegtuig voor passa giers tot dusver. Groot Brit- tannië is hiermede een flin ke stap voor zelfs op de Ver. Staten en het is zover gekomen dat de grootste Amerikaanse luchtvaart maatschappij, Pan Ameri can Airways, enkele van deze machines heeft besteld, terwijl een tweede onder neming er ernstig over schijnt te denken naar men zegt. Deze dingen zijn op zich zelf al iets ongehoords in de luchtvaartwereld. Tegen de vijftig Cornets zijn thans in bestelling en met serieuze onderhandelingen over nog eens honderd toe stellen mag dit vliegtuig type zo langzamerhand wel tot de „best sellers" gere kend worden. De laatste jaren heeft de wereld zich wel eens afge vraagd waarom de Ameri kaanse industrie zo helemaal niets doet tegen deze be dreiging op een terrein dat langzamerhand als traditio- neel-Amerikaans wordt be schouwd. De oorzaak van deze kennelijke aarzeling zat vooral in de hoge ont wikkelingskosten van een nieuw vliegtuigtype, waar de fabrieken voor terug schrikken. In Engeland had men het gehele project ge zien als een nationaal be lang van de eerste orde en zonder hiermede iets aan de verdienste van De Havil land te willen afdoen, kan toch worden vastgesteld dat zij zich van de aanvang af verzekerd wist van een goede bestelling van de BOAC, de Britse lucht- vaartmaatschapij, die een staatsonderneming is, zoda! men in feite van.een over heidssteun voor de Comet- productie kan spreken. In Amerika was de situatie iets anders. Afgezien van de millioenen die men er mee zou riskeren (alleen de ontwikkeling van een modern groot vliegtuig, dus zonder dat er nog van serie- bouw sprake is, slokt tegen woordig vele, vele millioe nen op), gaven de fabrie ken zich rekenschap van het feit dat juist op het nieuwe gebied van de jet voortstuwing de situatie nog zo snel verandert, zodat men zich thans ongaarne vastlegt op een ontwerp, om na drie of vier jaar te moeten vaststellen dat het eigenlijk alweer bij de tech nische ontwikkeling ten achter staat. Maar thans heeft dan toch de grote Boeing fabriek de handschoen opgenomen en in een kort en krachtig communiqué bekend ge maakt dat zij definitief de ontwikkeling van een groot straalverkeersvliegtuig voor eigen rekening ter hand heeft genomen, een radi caal nieuw en vooruitstre vend toestel. Zonder voor behoud wordt er aan toe gevoegd dat het prototype in de zomer van 1954 zal vliegen. In 1956 hoopt men gereed te zijn op econo mische grondslag met elk ander verkeersvliegtuig op de wereldmarkt te concur reren. Het spel schijnt dus begon nen te zijn, want besliste) en met meer zelfvertrou wen had men zich al nie uit kunnen drukken. Met haar j,Project X" geen enkele bijzonderheid wordt er nog van verklapt heeft Boeing getracht zoveel mo gelijk in de toekomst te zien, voornamelijk door in een soort enquête naar de opvattingen van de grote luchtverkeersondernemin- gen te informeren. Het wachten is nu maar op de volgende mededinger die in het strijdperk treedt. Want het is nauwelijks aan te nemen dat grote concur renten als Douglas en Lock heed nu maar rustig dat Boeing vliegtuig zullen af wachten. En Engeland is evenmin van zins zijn voorsprong zo maar prijs te geven. Ook daar heeft men, voor de tijd na de Cornet alweer, een „Project X" en ook wel een Project Y en een Pro ject Z, om nu maar even in die terminologie te blijven. Van één daarvan weten we zelfs al meer dan van de geheime troef van Boeing. Het is de HP-97, van de zelfde fabriek Handley- Page die onlangs de nieuwe HP-80 straalbom- menwerper met zijn „sik- kelvleugel" (of halve-maan vormige vleugel) uitbracht. Net zo'n vleugel krijgt die HP-97, en een romp met twee verdiepingen voor 96 luxe passagiers of 150 toe ristenklasse reizigers. Vier van de krachtigste straal motoren die op de markt zijn, zullen dit gevaarte door de lucht stuwen, op groter hoogte dan luchtrei zigers ooit hebben gevlogen. Drie maal per etmaal zal één machine tussen Londen en New York non-stop heen en weer kunnen vlie gen. Het ziet er niet naar uit dat de strijd tussen de Oude en de Nieuwe Wereld om de technische hegemonie in de lucht spoedig beslist zal zijn! d. G. Op ruim 75-jarige leeftijd is dezer dagen in een rusthuis te Bergen overleden de bij de oudere generatie bekende toneelspeel ster en voordrachtkunstenares Anna Ca- therina VerbeeckDe Swardt. Zij is ge boren op 18 Mei 1877 te Borgerhout bij Antwerpen en was gehuwd met de in 1932 in Engeland overleden Belgische kunst schilder Arthur Verbeeck. Zij speelde bij het Antwerps Toneel en was menigmaal de tegenspeelster van Hubert Laroche. Ook in Nederland is zij een kwart eeuw gele den in vele plaatsen voor het voetlicht ver schenen. BINNENLAND In een huis te Kaalte is onlangs een ontploffing ontstaan toen petroleum ver mengd met benzine gebruikt werd bij het aanmaken van de kachel. Een vrouw werd hierbij zo ernstig gewond dat zij later over leed. De Zwolse rechtbank heeft nu de petroleumhandelaar H. J. B. uit Raalte ver oordeeld tot f 120 boete. De Haagse rechtbank heeft de gevan genhouding van de Russische journalist Pissarev, die verdacht wordt van spionnage, wederom met 30 dagen verlengd. De gemeenteraad van Utrecht besloot in beginsel tezamen met de gemeenten Amersfoort, Culemburg, Woerden en Zeist, het plan van de technische commissie inzake de gasvoorziening van midden-Nederland te verwezenlijken door de bouw van een regionale gasfabriek aan het Amsterdam- Rijnkanaal te Utrecht. Aan burgemeester d' Ailly van Amster dam is de vraag gesteld of het economisch gevolg van de ramp, die ons land heeft ge troffen, tevens inhoudt, dat de bouw van de IJtunnel enige jaren later zal beginnen. Mr. d' Ailly gaf ten antwoord, dat zulks zijns inziens zeker niet het geval zal zijn. De N.V. Hötelexploitatie Terminus te Den Haag heeft het Domhötel te Utrecht aangekocht. Men wil het hotel nog dit jaar moderniseren. Naar aanleiding van het nieuwe reis besluit voor de rijksambtenaren heeft het hoofdbestuur van de Bond van Middelbare en Hogere Technische Ambtenaren (B.T.A.) besloten ernstig te protesteren bij het be stuur van het ambtenarencentrum en te ver zoeken aan deze ongewenste toestand een einde te maken. Kapitein-luitenant ter zee-vlieger J. M. van Olm is met ingang van 16 Februari be last met de functie van commandant van het marinevliegkamp Valkenburg. Hij volgt kapitein-luitenant ter zee-vlieger jhr. P. J. Elias op, die bij de marinestaf wordt ge plaatst. De vocaliste van de Skymaslers, Annie de Reuver, heeft alle medewerking met de A.V.R.O. opgezegd. Geëvacueerden kunnen op hun spaar boekjes van de Boerenleenbank f250 per week opnemen bij alle plaatselijke Boeren leenbanken, aangesloten bij een der beide centrales (Utrecht en Eindhoven). De evacués die hun spaarbankboekje kwijt zijn, kunnen door de desbetreffende Boerenleenbank via een bijzondere regeling worden geholpen. HAARLEM EN OMGEVING In verhand met de nationale gedenk dag zal het clubgebouw van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" Zon dag gesloten zijn. Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur: de heren H. van den Ende uit Overveen, C. A. J. M. van der Heijden uit Haarlem, B. Hogeweg uit Velsen- Noord en J. Wijmans uit Haarlem. Voor het ingenieursexamen electrotechnisch ingenieur zijn geslaagd: de heren P. Clement uit Haar lem en M. Martin uit Haarlem. Op de Viersprong in Aerdenhout werd gisteren de 39-jarige L. E. G. de L. uit Zand- voort, rijdende op een motor op de Zand- voortselaan (voorrangsweg) in de richting Heemstede aangereden door een militaire vrachtauto uit Amsterdam, die van de Boe- kenrodeweg kwam en geen voorrang ver- leepde. De L. kreeg enkele schaafwonden en verstuikte een enkel. De motor werd licht beschadigd. (Van onze correspondent in Parijs) Wat doet een oud-minister in Frankrijk? In de regel wachten tot hij opnieuw minis-: ter wordt! De ministers worden hier uit sluitend uit de leden van het parlement gerecruteerd in hoofdzaak uit de Natio nale Vergadering, de Franse Tweede Kamer, en bjj uitzondering ook wel uit de Senaat en zo treedt na een opgeloste crisis zo'n „afgedankte" excellentie dus weer terug in de rangen der (625) parle mentariërs, waarvan er bij elke kabinets wisseling ongeveer één op de twintig een kans maakt een portefeuille te bemachti gen. Want een regering bestaat hier ge middeld uit een dertig leden. De verhou ding van Kamerleden, die wel een keertje tot zij die nog nooit minister zijn geweest, is één op de zes.. Het lijkt overigens hiet te boud gesproken, wanneer men veronder stelt, dat het verlangen naar zo'n minister zetel een factor is, die niet geheel mag worden uitgeschakeld, wanneer men de oorzaken van de meeste Franse crises on derzoekt. En die groep was in het bijzonder wel heel duidelijk aanwijsbaar, toen na een bewindsperiode van acht maanden onlangs Pinay door Mayer werd afgelost. Dat het grote publiek van Pinay genoeg had, kon immers zeker niet worden gezegd. Hij had zelfs een populariteit bereikt, die in Frankrijk voor uiterst weinige bewind voerders is weggelegd. Het publiek wordt instinctief door het begrip „hogerhand" nu eenmaal niet direct tot gevoelens van over dreven veel respect of genegenheid ge ïnspireerd. En Mayer slooft zich in zijn regeringsprogramma bovendien nog uit om duidelijk te maken, dat hij de algemene politieke lijn van zijn voorganger op alle punten zou volgen. Of dat ook inderdaad gebeuren zal, is inmiddels nog een tweede. Waar bleef Pinay? Wat er intussen van Pinay geworden is? De ex-premier, die burgemeester is van een klein plaatsje in de buurt van Lyon, waar ook zijn leerlooierij tje is gevestigd, is een voudig naar zijn vroegere woonstee terug gekeerd om daar zijn oude bezigheden te hervatten. Alleen voor urgente zaken komt hij over naar Parijs om zijn plaats tussen zijn collega's in te nemen. Wanneer men hem in het Palais Bourbon ontmoet, krijgt men altijd enigszins de indruk, dat hij hier een plicht vervult, die hijzelf eigenlijk eer der als een corvée beschouwt. Hij heeft inderdaad niets van de arrivist, waaraan vooral Franse politici meestal wel even doen denken en nog minder van een intrigant. Of men, wat Pinay aangaat, op een terug keer mag rekenen? Pinay is, zoals men zich herinnert, nogal boos vertrokken. Hij heeft met de deur geslagen en gezegd, dat het geharrewar en gekonkel van de politiek hem tot hiér zat. Maar toen een journalist hem, een paar dagen later, toen hij weer eens een nacht goed geslapen had, vroeg of hij afzijdig zou blijven als de president der republiek later weer eens een beroep op hem zou doen, heeft Pinay toch niet „ja" gezegd. Een democratie, vooral in Frankrijk, is nu eenmaal een groot-consu ment van politici en zelfs van staatslieden, omdat ze hier nooit heel lang achtereen op een post worden geduld. En de roem ver vliegt zo snel. Pinay, die maanden lang dagelijks in de kranten toegejuicht en zelfs bewierookt werd, is men nu weliswaar niet vergeten zijn fan-mail schijnt zelfs nog altijd zeer omvangrijk te zijn maar toch kan hij zich thans weer rustig op straat begeven, zonder door voorbijgangers aan gegaapt of zelfs opgemerkt te worden. En in het Musée Grévin, het beroemde Parijse museum van wassen beelden, is zijn con- terfeitsel zelf al weer verwijderd en ge smolten ten behoeve van een ander model. Misschien wel van zijn opvolger René Mayer. En Schuman Een andere vermaarde figuur uit het vorige kabinet, Robert Schuman, die vier eneenhalf jaar onafgebroken zetelde op de Quai d'Orsay, voor Frankrijk een on eindig lange termijn was wat zijn huis vesting betreft minder gelukkig dan Pinay, want hij stond na de overdracht eigenlijk op straat. Als Gedeputeerde van de provin cie Lotharingen bezit Schuman wel een huis in Metz, maar in Parijs had hij, on- voorzichtigerwijze, zijn twee-kamer-appar tement al een paar jaar geleden van de hand gedaan, zijn vroegere kabinetschef heeft hem voorlopig onderdak verschaft in een bescheiden flatje met twee vertrekken, en daar zit de vader van de Staal-pool nu aan een geïmproviseerd bureau zijn dos siers te bestuderen en zijn eveneens nog steeds omvangrijke correspondentie af te doen. Karakteristieker van uiterlijk dan Pmay, die het type is van de doorsnee- Fransman, valt het Schuman wat minder gemakkelijk zich onopgemerkt onder het publiek te begeven en zo heeft hij zijn meest geliefde hobby, het nasnuffelen van de boekenstalletjes langs de Seine naar oude uitgaven, dan ook niet meer kunnen hervatten. Want Schuman, een zichtbaar verlegen natuur, houdt er nu eenmaal niet van door de mensen op straat te worden nagekeken. Overigens maakt niemand onder zijn aanhangers zich er heel veel zorgen over, dat de ambteloze burger Robert Schu man erg lang zonder emplooi zal moeten blijven. Men zal hem bij een volgende ge legenheid zo denkt men zeker wel weer eens inviteren voor een regerings zetel en men noemt hem zelfs als eventuele opvolger van president Auriol, die in De cember het Elysee verlaten zal. Maar diens troon wordt ook door anderen begeerd en zo sterk zelfs, dat men nu al een zeker ge drang rond zijn zetel kan waarnemen. Ds. G. J. Waaröenburg, die Donderdag vijf- èn-twihtig jaar predikant bij de Hervormde gemeente te Haarlem was, had het plan het jubileum in alle stilte te vieren. Toch ont ving hij van vele zijden blijken van belang stelling. In de loop van de dag kreeg hij bezoek van de Haarlemse Hervormde pre dikanten en van afgevaardigden van kerke lijke colleges. In een gesprek met ds. Waardenburg zeide hij, dat zijn gedachten dezer dagen wel bij zonder uitgaan naar Zeeland, waar hij voor hij op 5 Februari 1928 zijn intrede in Haar lem deed, predikant was. Na in Groningen het doctoraal examen theologie afgelegd te hebben, werd hij op 8 Augustus 1920 predi kant te Hansweert (een pas gestichte ge meente van 1100 zielen). In Augustus 1924 vertrok ds. Waardenburg naar Zierikzee en in 1928 naar Haarlem. Wat het werk van ds. Waardenburg in de afgelopen vijfentwintig jaar betreft willen wij herinneren aan de totstandkoming van een nieuw centraal gebouw voor gemeente lijke arbeid in 1934 aan de Gedempte Oude Gracht, aan zijn vele lezingen en cursussen op kerkelijk-goasdienstig, cultureel- en litte rair gebied, aan zijn arbeid op het gebied van het godsdienstonderwijs namens de Her vormde kerken (het IKOR op de openbare scholen) bij het Haarlemse onderwijs, waar bij hij de leiding had, zijn arbeid voor de kinderkerk, aan zijn voorzitterschap tot voor kort van de Centrale commissie voor Diaco- nessenwijkverpleging. Ook was ds. Waar denburg gedurende een reeks van jaren redacteur van het Haarlemse Predikbeurten blad. Wat het algemeen kerkelijke werk betreft memoreren wij, dat de predikant vele malen in jeugddiensten is opgetreden, dat hij mede oprichter is van de cursussen tot opleiding voor de akte godsdienstonderwijs, dat hij de oprichting heeft bevorderd van de regionale raad voor Groot-Haarlem, dat hij gedelegeer de was van de gemeente-opbouw voor de geestelijke kerkvisitatie, dat hij enige jaren lid is geweest van het classicaal bestuur van Haarlem, dat hij geruime tijd kerkvisitator is in de classis Haarlem, dat hij lid en sedert 1923 president is van het Provinciaal kerk bestuur ven Noordholland, dat hij sedert 1951 praeses is van de Provinciale kerkvergade ring en voorzitter van de Provinciale com missie van Opzicht. Ds. Waardenburg heeft ook belangrijk werk verricht in de uit- en inwendige zen ding door zijn voorzitterschap van de afde ling Haarlem van de Nederlandse Zendings vereniging tot de overname door de Her vormde kerk, door zijn lidmaatschap van de kerkeraa^scommissie voor de zending en van de Vereniging Kinderzorg in de classis Haar lem en door destijds het lidmaatschap van het bestuur van de Christelijke Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, dat in 1942 op Duits bevel leidde tot gevangenschap. Van 1936 af is ds. Waardenburg leraar aan het Christelijk Lyceum voor de godsdienst vakken, na een zestal jaren lid van het be stuur te zijn geweest. Wat zijn arbeid op maatschappelijk en cultureel gebied betreft noemen wij zijn bestuurslidmaatschap ge durende een reeks van jaren van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Volkenbond «n Vrede en zijn medewerking aan de Volks universiteit te Haarlem. Enige malen gaf hij cursussen over cultuurproblemen en vraag stukken op het terrein der ethiek. Steeds is ds. Waardenburg een bevorderaar geweest van de Oecumenische Beweging der kerken. In October 1952 bracht hij een bezoek aan Zwitserland, om het werken van de Wereldraad der kerken van nabij te leren kennen. Eigenlijk zou er aan de gasgebruikers in Velsen ongeveer 1V2 cent Per kubieke me ter gebruikt gas gerestitueerd kunnen wor den, dank zij de winst, die dit bedrijf over het afgelopen jaar heeft gemaakt. Dit is immers geregeld in een restitutiesysteem, dat de overwinst terug doet vloeien naar de afnemers, als een bepaald deel van die winst aan de reserve is ten goede gekomen. Uit de burgerij is evenwel het idee gebo ren, om het hierdoor vrijkomende geld een nog betere bestemming te geven en het namens Velsens gasklanten over te maken naar het Rampenfonds. Wie het daar mee eens is kan een huis aan huis te bezorgen strook invullen. Heden overleed na een zeer geduldig gedragen lijden, onze innig geliefde zorgzame man, vader, be huwd- en grootvader WILLEM SCHOEN echtgenoot van Cornelia Hagedoorn in de ouderdom van 76 jaar. IJmuiden-O.: C. Schoen-Hagedoorn F. H. Koelemey-Schoen H. F. Koelemey Amsterdam: G. Meissner-Schoen W. P. Meissner IJmuiden-O.: W. Schoen L. Schoen-Fink en kleinkinderen. IJmuiden-O., 5 Febr. 1953 Condoleantie-adres Meeuwenlaan 9, IJm.-O. De teraardebestelling zal plaats vinden op Maandag 9 Februari a.s. des namid dags 2.30 uur op de be graafplaats „de Biezen" te Santpoort. Vertrek huis 2 uur. Banketbakkerij Kokerij Tel. 4728 Da Costalaan I, Driehuis. Heerlijke Roomboterkoekjes uit voorraad leverbaar. Voor uw bewijs van deelne ming dat wij mochten ont vangen na het overlijden van onze man en vader JAN ANTHONIE VAN BEELEN zeggen wij u hartelijk dank. Uit aller naam: T. van Beelen-Toepoel. Februari 1953. Raadhuisstraat 8, Beverwijk. Arts Zaterdag 7 Februari GEEN SPREEKUUR. internationale School v. h. Rozekruisers Genootschap Bakenessergracht 11-15 Haarlem. Inlichtingen: schriftelijk of mondeling Woensdag en Zaterdagmiddag van 35 uur of na afspraak 's avonds. Tel. 21828. Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn voornemens om op Donderdag 19 Februari 1953, te 11 uur, ten kantore van het bedrijf van Openbare Werken, Velserbeek 1, te Vel sen, in het openbaar aan te besteden: Het aanleggen van wegen en rioleringen in de Maas straat en omgeving te IJmuiden (bestek 217) Oppervlakte te maken klinkerverharding 5920 m2, te ma ken tegeltrottoir 1100 m2, lengte te leggen riolering incl. moerriool 700 m. De materialen worden door de opdrachtgever ter beschikking gesteld, behoudens in hoofdzaak grèsmateriaal en metsel- klinkers. Bestek en tekening zijn van Maandag 9 Februari a.s. af ver krijgbaar ten kantore van voornoemd bedrijf, afd. Boekhou ding, elke werkdag van 8.30—12.30 uur, tegen betaling van 12.50 per stel. Toezending per post volgt na ontvangst van dit bedrag per postwissel. Bij inlevering binnen 3 dagen na de aanbesteding van onbe schadigd en onbeschreven bestek en tekening wordt ƒ5.— per stel gerestitueerd.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3