Tsjang Kai Tsjek gaat vasteland aanvallen het Chinese Dijkwerkers trotseren sneeuw en koude Diepste nood beginpunt voor verbroedering der mensheid Weerbericht Twee bezoekers Gevaar voor zeven polders bij St. Annaland bezworen Haarlems Dagblad Voorbereiding van offensief tegen China en in Korea Reeds nationalistische landing? Watersnood-postzegel Voor Nationale Rampenfonds Het woord is aan... Koningin Juliana: Overal waar leed is, is zegen nabij Overstromingen in Atjeh; 82 doden Lichte dooi verwacht Koningin bezoekt getroffen eilanden Senator Taft: „Oorlog met China is er reeds 67e JAARGANG No 18 0 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 28 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7.on-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.80. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET KORTE BEZOEK, dat twee hoog geplaatste Amerikanen in het kader van hun Europese „tournee" aan ons land heb ben gebracht is Zaterdag alweer beslo ten. Zij zijn naar Brussel vertrokken om daar informatieve besprekingen met de Belgische regering te houden. Hier hebben John Foster Dulles, minister van Buiten landse Zaken en Harold E. Stassen, direc teur van het Bureau van wederzijdse bevei liging, met de Koningin en Prins Bernhard en met verscheidene ministers gesproken. Hun zijn uiteenzettingen gegeven en Ne derlandse wensen kenbaar gemaakt. Dit vond u, wat uitvoeriger geformuleerd, in het officiële communiqué in ons blad. Er werd generlei besluit in vermeld, want daartoe dient deze reis niet: in feite is het doel van de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en van de leider der militaire hulpverlening aan Europa al leen, zich in de regeringscentra van West- Europa omtrent de toestand en de vooruit zichten op de hoogte te stellen en daarover van gedachten te wisselen. Eerder is op deze plaats al opgemerkt dat na de ramp, die ons land getroffen heeft, dit bezoek wel te rechter tijd is gekomen. Zowel bij hun komst als bij hun vertrek hebben de beide Amerikaanse staatslieden bovendien zelf een indruk van het geteisterde gebied kun nen krijgen en in de gesprekken, die zij ook met hun eigen ambassadeur en met andere Amerikanen hier te lande hebben gevoerd zal het niet aan toelichting ontbroken heb ben. Wie zijn deze twee? Nieuwe mannen- aan-de-top in Amerika, behorend tot de naaste medewerkers van president Eisen hower. Maar geenszins onervaren krachten op internationaal gebied. Beiden hebben al een lange staat van dienst, ofschoon die van Foster Óulles, die tegen het einde dezer maand 65 jaar wordt de leeftijd waarop zo velen met pensioen gaan uiteraard aanmerkelijk meer omvat dan die van de negentien jaar jongere Stassen. Dulles be kleedt de hoogste positie, hetgeen niet wil zeggen dat hij de begaafdste van het twee tal is. In feite mag de loopbaan van Harold E. Stassen de merkwaardigste heten, want na op zijn tweeantwintigste jaar zich als advocaat gevestigd te hebben, werd de jonge man al vóór zijn dertigste gouverneur van de staat Minnesota de jongste gou verneur der V. S. en in 1940 herkoos men hem prompt. Daarop werd hij zelfs president van de Nationale Conferentie van gouverneurs op zijn drieëndertigste! Hij trad als tijdelijk voorzitter van de republi keinse Nationale Conventie op. Toen Ame rika in de tweede wereldoorlog werd be trokken nam hij dienst bij de marine, on derscheidde zich en maakte snel promotie. Na de oorlog keerde hij in de politiek terug, bereisde Europa en bezocht ook Stalin. Hij dong naar de republikeinse candidatuur voor het presidentschap der Verenigde Staten in 1948, maar legde het af tegen Dewey, die toen zo onverwacht door Truman verslagen werd. Een ener- gisch man; .wellicht een toekomstig presi dent van Amerika. Foster Dulles, nu republikeins minister, is merkwaardigerwijze gedurende het be wind der democratische partij jarenlang adviseur in buitenlandse aangelegenheden van president Truman geweest. Hij trok zich als zodanig pas teriag, toen de verkie zingscampagne voor het presidentschap verleden jaar op toeren ging komen. In 1907 maakte hij, pas negentien jaar oud, in een bescheiden functie al deel uit van de Amerikaanse delegatie ter tweede Haag se vredesconferentie. Politieke loopbanen in Amerika zetten zich vaak heel vroeg in, al moet Stassen's benoeming tot gouver neur van een staat op zijn 29ste jaar wel als een hoge uitzondering gelden. Foster Dulles was in 1919, tijdens de vredescon ferentie van Versailles, juridisch adviseur van president Woodrow Wilson. Hij advi seerde na de eerste wereldoorlog verschei dene regeringen inzake het herstel der staatsfinanciën. Hij maakte deel uit van ettelijke delegaties en nam dus deel aan ettelijke internationale conferenties. Een scherpe jurist van grote en veelzijdige er varing, een knappe kop, een man overi gens, aan wie vaak en niet zonder reden een opportunisme verweten is, dat hem tot plotselinge, soms snelle koersverande ringen heeft geleid. Het heeft de aandacht getrokken dat president Eisenhower ervoor gezorgd heeft, door de opneming van Wal ter Bedell Smith onder zijn naaste raad gevers een zeker tegenwicht tegen te grote invloed van Foster Dulles te scheppen. Dit zijn enkele bijzonderheden over de twee belangrijke Amerikanen die pas, op een voor ons zo critiek ogenblik, Neder land bezocht hebben. De gevolgen van dat bezoek zullen wel blijken. Men kan er nu alleen maar naar gissen, hetgeen weinig zin heeft. Maar zowel van Foster Dulles als van Stassen zullen wij in de eerstko mende jaren nog heel wat merken en on dervinden. R. P. Koningin Juliana is vanmorgen om half acht naar Spijkenisse op Voorne-Putten vertrokken om te trachten van daar uit met een boot van de Rijkswaterstaat een tocht naar verschillende eilanden te maken. Zij was voornemens dorpen te bezoeken waar nog mensen wonen, niet reeds ontruimde dorpen. Deze reis vervangt een vliegtocht, die eerder was aangekondigd. Prins bezocht Willemstad Prins Bernhard heeft gistermiddag een onverwacht bezoek gebracht aan Willem stad. Hij landde met zijn sportvliegtuig in een van de weilanden in de omgeving van Willemstad, die niet door het water werden aangetast. Met een hélicoptère zette hij hierna zijn reis naar Willemstad voort.Toen hij daar arriveerde, was de burgemeester juist bezig met een rondleiding van de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant. De rondwandeling werd onderbroken,waarna de burgemeester Prins Bernhard op het gemeentehuis ontving. Enige punten in de stad werden bezocht, waarna de Prins de bevolking van Willem stad voor het raadhuis toesprak. Per héli-. coptère vertrok hij hierna naar Schouwen- Duiveland. Uit de talrijke berichten ten aanzien van de nieuwe Amerikaanse politiek in Azië, met name ten opzichte van Korea en China, valt op te maken dat deze politiek pa rallel loopt met die van Tsjang Kai Tsjek in Formosa, die ondubbelzinnige voorbe reidingen tot een aanval op het Chinese continent treft. Uit de aanwijzingen mag worden opgemaakt, dat de plannen van Tsjang in vergevorderd stadium zijn en dat de Amerikanen er nauwkeurig van op de hoogte zijn gehouden. Een gelijktijdig offen sief in Korea tegen de Noordelijke linies zou het effect van een grootscheepse aanval der nationalistische Chinezen tegen het communistische continent kunnen verhogen. De republikeinse Amerikaanse senator Taft heeft verklaard dat „de oorlog tegen China een feit is, nu Amerika vecht tegen de Chinese communisten. Oorlog is oorlog", zei Taft, „en hij kan niet erger worden dan hij al is". TOKIO (Reuter). Volgens geruchten, die in brede kringen te Tokio de ronde doen, zijn Chinese nationalistische troepen geland op Amoy, een eiland in de monding van de rivier de Kioeloeng, 240 km ten Westen van Formosa, het Chinees-nationa listische bolwerk. De opperbevelhebber van de Chinees- nationalistische marine, vice admiraal Ma Tsji Tsjoeang, heeft Zondag te New York verklaard, dat de 600.000 nationalistische manschappen op Formosa zich onafgebro ken voorbereiden op het offensief tegen het vasteland. Hij zeide, dat de nationalisten tevens 1.500.Ó00 guerillastrijders in China hebben, die een nationalistische aanval op het vasteland zouden steunen. Generalis simus Tsjang Kai Tsjek had hem medege deeld, dat hij rekent op de steun van For mosa's bevolking van acht millioen men sen en van twaalf millioen Chinezen in vreemde landen bij de voorbereiding van het offensief tegen het Chinese vasteland. De Amerikaanse generaal Olmstead, die belast is met de Amerikaanse hulp aan Formosa, heeft Zaterdag de grootste mili taire manoeuvres, die ooit door de Chinese nationalisten op Formosa gehouden zijn, bijgewoond. Aan de oefeningen namen ge vechtswagens en vliegtuigen deel. Zondag vertrok generaal Olmstead via Tokio naar de V.S.. Bij zijn afscsheid verklaarde hij: „Nationalistisch China verdient enthou siaste steun". In een vraaggesprek met jongeren voor de televisie heeft de republikeinse leider senator Taft verklaard, dat de vraag over het al of niet oorlogvoeren met communis tisch China in het geheel niet rijst naar aanleiding van de nieuwe politiek ten aan zien van de zevende vloot in de wateren van Formosa. „Wij bevinden ons in oorlog met de Chinese communisten", zei hij. „Oorlog is oorlog, deze kan niet erger wor den dan hij reeds is". Indien Amerika Tsjang Kai Tsjek in de burgeroorlog werkelijk gesteund had, zou meer dan de helft van China zich thans aan anti-communistische zijde bevinden, beweerde Taft. De hulp werd echter mid den in het gevecht gestaakt door de vorige regèring, aldus de senator. Het uitvoeren van de voorstellen van generaal MacArthur zóu nooit een derde .wereldoorlog veroorzaakt hebben. Naar Tafts oordeel hadden de Mandsjoerijse bases reeds lang gebombardeerd moeten worden. In een bekendmaking van het Ameri kaanse marine-hoofdkwartier te Tokio is Zondag verklaard, dat de Amerikaanse zevende vloot „gereed is voor verdere op drachten, die kunnen voortvloeien uit wij zigingen in het beleid in het Verre Oosten". Het hoofdkwartier verklaarde, dat in te genstelling tot de heersende mening, geen belangrijk deel van de zevende vloot bij Formosa heeft gepatrouilleerd. Minder dan twaalf torpedobootjagers waren in de Straat van Formosa op post geweest. Sedert Juni 1950 had de zevende vloot, waaraan eenheden van andere landen zijn toegevoegd, het zeegebied bij de Koreaanse gevechtszone geheel afgesloten. Hierbij had de vloot in deze periode 1.345 doden, 1.273 gewonden en 82 vermisten verloren. In dezelfde periode werden door schepen en vliegtuigen van de zevende vloot 36.930 communistische gebouwen, 6.427 spoor wagens en 4471 vrachtauto's vernield en circa 100.000 communistische soldaten ge dood of gewond. De nieuwe bevelhebber van het Ameri kaanse achtste leger, generaal Maxwell Taylor, heeft volgens welingelichte mili taire kringen te Seoel laten doorscheme ren, dat zijn troepen spoedig ten Noorden van de huidige frontlinie in Korea zouden kunnen opereren. Twee dagen geleden deelde Taylor Zuid-Koreaanse troepen mede, dat zij zich zouden moeten voorbereiden op „grótere gevechten in het Noorden". Sindsdien heeft hij, aldus genoemde kringen, openlijk op een op handen zijnd offensief gezinspeeld. Generaal Taylor neemt in Maart het com mando van het achtste leger op zich. Ander geluid Maarschalk Tito is van mening, dat de V.S. Mao Tse Toeng, de Chinese president, niet voldoende aanmoedigen om hem er toe te brengen te breken met de Sovjet- Unie, aldus heeft George Allen, Ameri kaans ambassadeur te Belgrado, in een vraaggesprek via de televisie verklaard. Men diende de bondgenoten van de Sov jet-Unie niet de indruk te geven, dat zij „onder de heerschappij van een andere mogendheid zouden komen, wanneer zij aan Moskou's greep zouden ontsnappen", aldus de ambassadeur. Ten behoeve van de getroffenen zal door de P.T.T. een speciale watersnood-postze gel worden uitgegeven in de frankeer- waarde van 10 cent met een toeslag van eveneens 10 cent. De opbrengst van de toe slag komt geheel ten goede aan de slacht offers. De zegel heeft een formaat van 2,6 bij 3,3 cm. OF VELE PLAATSEN in de overstroomde gebieden hebben ook gisteren de dijkwerkers, de opzichters, de waterbouwkundigen, de vrachtautochauffenrs en de talrijke hulpkrachten doorgewerkt omdat het dichten van de bressen in de dijken niet kan blijven rusten. Want half Februari is er opnieuw springtij; het water komt dan weer hoger dan de gemiddelde stand. Dat is op zichzelf niet verontrustend, maar men moet rekening houden met de mogelijkheid dat dit springtij weer samenvalt met een flinke Westenwind, die het water opnieuw de zeegaten instuwt. En daarom is er ook gisteren doorgewerkt om de dijk^aten, die dan een nieuw gevaar betekenen, dicht te krijgen. Ondanks sneeuwbuien en een ijzige temperatuur. In Poortvliet zijn nu de twee gaten in de buitendijk en de twee bressen in de bin nendijk gedicht. Bij Krabbendijke zijn mi litairen van het regiment Johan Willem Friso er in geslaagd de dijk van de Ema- nuelpolder te herstellen, waardoor het ge vaar bezworen is dat zeven polders alsnog onder water zullen lopen. Poortvliet, waarvan alleen het hoogste gedeelte bij het raadhuis droog is, is geheel door water omgeven. Van de 1700 inwoners bevinden er zich nog 1500 in het dorp. Zij worden uit de lucht van levensmiddelen vorzien. Men heeft alleen verbinding met Scherpenisse dat met hoge tractors en vrachtauto's bereikbaar ,is. Nu de dijken dicht zijn, stroomt bij vloed geen water meer het dorp binnen. Men zit nu 's avonds ook niet meer in het donker. Zaterdag avond is het dorp weer op het provinciale electriciteitsnet aangesloten. Ten Noord-Westen van St. Annaland zijn vier gaten in de binnendijk gedicht dank zij de voortreffelijke samenwerking van alle beschikbare krachten. Ook Zondag is er, ondanks ijzige sneeuwbuien doorge werkt. De plaatselijke Rode Kruis-afdeling en particulieren zorgden aat het de man nen aan niets ontbrak. Tussen de maaltij den door brachten zij koffie en soep. St. Annaland is zwaar beschadigd, maar gelukkig zijn er geen doden te betreuren. Willemstad droog Rondom Willemstad is men thans met man en macht bezig om de dijken te dich ten. Er moeten vier gaten worden hersteld. De gevaarlijkste doorbraak hoopt men Woensdag provisorisch te kunnen dichten, 6e verantwoording N. N. 5,Koorleden Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap 150,J. B. 7, F. C. N. 10,Damesbridgeclubje 15, Haarlemse Kappers (sters) Vakschool ƒ86, H. S. ƒ10,L. en G. B. ƒ5,Spaarpot van Robbie 1,Leerlingen Kleuterklas Stoops Bad 10,95; Collecte in de morgen dienst v. d. Stichting tot Verkond, v. h. Evan gelie (Zuiderkapel) ƒ500,T. en W. ƒ5, Mevr. B. D. ƒ5,D. D. ƒ2,50; Uit enveloppe 10,—; J. L. V. ƒ10,—; Mevr. H. ƒ10,—; G. G. ƒ10,—; J. K. ƒ10,—; „Engelse" ƒ10,—; Dameskoor A. P. B. Afd. H'lem-N. ƒ25,50; Klaverjasclub Centrum ƒ13,03; Ouderver. Lorentz Lyceum 100,Klaverjasclub „Krug" 10,Spaarpotten en oud papier v. d. leerl. P. H. v. d. Leyschool 178,S. C. P. ƒ100,—; J. K. W. ƒ10.—; L. J. ƒ2,50; R. A. ƒ10,—; v. E. ƒ25,—; N. N. ƒ10,—; Pers. en Fa. Gebr. Houtgraaf Bl'daal ƒ240,C. B. ƒ25.Ons Kaartclubje ƒ10,J. M. ƒ2,50; Leni ƒ2,50; Kinderen van Kleuterlust uit hun spaarpotjes f 32,70; Gepensionneer- de ƒ5,—; W. V. L. ƒ10,—; Bridgeclub N. N. ƒ15,—; C. v. d. W. ƒ3,—; A. G. L. 2,65; Lichtenberg: Wij dwalen allemaal, maar ieder een dwaalt anders. Buurtver. D. V. G. ƒ50,—; 50 bosjes mimosa ƒ12,50; fam. G. IJm ƒ4,50; fam. Jb. K. IJm. ƒ5,—; fam. W. v. L. IJm ƒ5,—; Pers. v. Vis- ser's Brandstoffenhandel IJm. 40,Mevr. X. ƒ10,—; C. W. (6-2-'53) 75,—; Mr. J. W. v d V 100,—; Van een oud eilandbewoon ster 100,—; J. A. Jr. 100,—; T. P. 100,—; K. en S. Bridgeclub Bloemendaal 50,Dr. H V. ƒ40,—; fam. J. C. v. d. P. ƒ30,—; R. W. ƒ25,—; Sj. P. ƒ20,—; E. W. 20,—; J. C. v. d. P. io,—; Dick, Nelly en Hansje 10,—; E. Z. ƒ5.—; Mevr. H. J.—B. ƒ5,—; Directie en Personeel Davum Exportation 667,90; Bridgeavond Tennisclub Westrust Overveen 37,—; A. E. N. H. 5;—; J. J. H. 6,10. Inzameling Cacao- en Choc.fabriek Union en toeslag N. V. ƒ12.500,—. Rectificatie: Damesbridgeclub G. J. R. Z. 10,dit moet zijn 40, De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons naar het Nationaal Rampen fonds overgemaakt. Koningin Juliana heeft Zondagmiddag voor de Nederlandse radiozenders de volgende rede uitgesproken: „Landgenoten die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloed; tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrikkingen door staan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening ge worden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machte loos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. Maar op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk ineens op boven alle afscheidingen en ieder compromis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van weer samen te werken in het streven voor één grote zaak en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen en ook het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in de zelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, dat tot vér over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze ramp, dit was zo nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot zich roept, en Die weet welke beproeving, welke krachtmeting wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen te samen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor^de leven den, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij". Nog steeds brengen vliegtuigen duizenden zakken zand naar de bedreigde plaatsen in het rampgebied om de dijken te dichten. Een dropping boven Ellewoudsdijk. tenminste als de weersomstandigheden gunstig blijven. Drie firma s zijn bij het herstel van deze gevaarlijke doorbraak, waardoor bij hoog water nog steeds water het land binnen stroomt, ingeschakeld. Het ligt in de bedoeling na dichting van deze doorbraak met het droogmalen van de polder Ruigenhil, waarin Willemstad is gelegen, te beginnen. Het herstel van de drie andere gaten zal minder moeilijkheden opleveren. Door deze gaten stroomt bij vloed geen water meer naar binnen. Het stadie Willemstad zelf is droog, maar rondom de stadswallen staat alles blank. Rotterdam-Zuid heeft weer normaal aanzien. Rotterdam heeft zijn gewone aanzien herkregen. Het stadsdeel beneden de Nieu we Maas is de schade, door de overstro ming teweeg gebracht, alleen nog niet fi nancieel te boven. De tunnel bij het San- delingplein, die een schakel vormt in de hoofdverkeersweg naar Dordrecht, is Za terdag droog gekomen en weer voor het verkeer gebruikt. De Ahoyhal is niet langer toevluchtsoord voor evacués. Zaterdagavond om zes uur heeft de laatste evacué de hal verlaten, om elders een tijdelijk onderdak te krijgen. Het enige dat nu nog in deze ruimte aan de spannende dagen van de afgelopen week herinnert zijn grote stapels geschonken goederen. Deze worden naar de Rivièrahal overgebracht. DJAKARTA (Aneta). Tengevolge van overstromingen, die Noord- en West-Atjeh en Tapanuli hebben geteisterd, zijn volgens de jongste berichten 82 personen om het leven gekomen en worden er nog 32 ver mist. De schade van de overstromingen in groot-Atjeh wordt door het ministerie van Sociale Zaken op 15 millioen rupiahs ge schat. Intussen is naast het comité, dat gelden voor Nederland inzamelt, ook een comité opgericht voor de slachtoffers van de overstromingen in Atjeh. De Neder landse bladen drukken ook verantwoordin gen van de inzamelingen voor Atjeh af. De geldelijke hulp, die zowel door de Nederlandse gemeenschap als door de Indo nesiërs aan het Nederlandse comité werd geboden, is de 1 millioen rupiahs reeds ver overschreden. Bij de banken in Djakarta was Zaterdag een half millioen gestort, in Bandoeng 1 kwart millioen en in SoerabajS anderhalve ton. Het K.N.M.I. deelt mede: Belangrijke veranderingen in de luchtdrukverdeling hebben ertoe geleid, dat de koude in West- Europa thans naar het Oosten wordt terug gedrongen. Nadat Vrijdag koude lucht- massa's uit Scandinavië over Nederland en Duitsland waren gestroomd, is vooral in de nacht van Zaterdag op Zondag de temperatuur sterk gedaald. In Nederland vroor het in het Oosten van het land 10 tot 15 graden, in het Westen over het al gemeen 5 tot 10 graden. Een uitzondering in het Westen vormde Vlissingen, waar de temperatuur tijdens een korte periode boven het op Walcheren aanwezige sneeuwdek tot 14 graden beneden nul daalde. Zondagochtend kwam het weer onder invloed van een zwakke van de Noordzee afkomstige storing. Deze veroorzaakte Westenwinden en sneeuwbuien in het Zuid-Westelijk deel van Nederland met als gevolg lichte dooi. Intussen was bij IJsland een diepe de pressie ontstaan, waarvan het front, voor afgegaan door een uitgestrekt gebied met sneeuwval, langzaam over Engeland naar het Oosten trok. Zondag bereikte de sneeuwzóne ons land. Vanmorgen lag in een groot deel van Nederland de sneeuw meer dan 10 cm. dik. Daar thans minder koude lucht door Westenwinden naar Weri-Europa wordt gevoerd, mag men ver wachten dat in geheel Nederland een lichte dooi zal intreden. 5pOOOCX»OOOOOOCXDOOOOOOCOOOC XDCOOOOOOOOOOOOOOCCOf ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk matige tot krach tige en aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijde lijk veranderlijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 10 Februari Zon op 8.05 uur. onder 17.44 uur. Maan op 5.59 uur onder 12.48 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 9 Februari Hoog water: 10.53 en 23.39 uur. Laag water: 6.00 en 18.47 uur. Dinsdag 10 Februari Hoog water: 12.18 en uur. Laag water: 7.29 en 20.19 uur. OCOCOCOCOGOCO>UX^aJC»-»:^XOeOOCO(XlC>CXXOCOOOOCX»OCg)OOC)C»'

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1