Routewijziging autobus gaat 14 Maart in Eindpunt Javalaan gehandhaafd Agenda voor Haarlem Huis vol mysterie Stevan Bergmann en H.O. V. speelden voor Rampenfonds Kort en bondig .Clowntje Rick Aantal slachtoffers gestegen tot 1395 Haarlemse hulpverlening Staatsloterij De bus tijdens de Flora Heemskerk MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 4 FEUIM.ETON door Jane England Schilderijen veiling tijdens de pauze Oogst van huisconcert Hoofdprijzen 3de klasse 1ste lijst Nummers der bussen ook aan de zijkant Voor die kinderen Bloembollenkwekers kregen voorlichting Op Zaterdag 14 Maart, de eerste dag, waarop het publiek in de gelegenheid zal zijn een bezoek te brengen aan de Flora te Heemstede, gaat de zomerdienstregeling in van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij. De plannen van de nieuwe routes der autobussen zijn destijds gepubliceerd in de pers, waarna buspassagiers gelegen heid kregen opmerkingen te maken en wensen te uiten. Vervolgens is overleg ge pleegd met gemeentebesturen en het wijkcomité Oud-Schoten en de directie heeft met bezwaren (speciaal van Heemstede) rekening gehouden. Een dienstregeling is thans gereed en daaruit blijkt o.a. dat lijn 2 zal worden doorgetrokken naar de Von- delweg, dat lijn 5 een wijziging ondergaat tussen de Spaarnhovenstraat en het eindpunt, dat lijn 6 tot het station loopt en dat lijn 8 (vroeger tot Velserend) een nieuwe interlocale dienst wordt van het Station over Bloemendaal naar Sant poort (Broekbergerlaan). In IJmuiden wordt de route gewijzigd, doordat de bus over de Lange Nieuwstraat zal rijden, een verkeersweg dwars door nieuwe woonwijken. In een onderhoud met de directeur, de heer J. J. Jurissen, deelde deze ons mee, dat vakkringen het overleg met het publiek via de pers met belangstelling hebben gevolgd en dat het niet uitgesloten is, dat andere vervoermaatschappijen het voorbeeld zul len volgen. Lijnen 1 en ongewijzigd 2 in Heemstede De pogingen der directie om op de lijnen 1 en 2 in Heemstede wijzigingen aan te brengen, hebben geen resultaten opgele verd, omdat het gemeentebestuur van Heemstede bezwaren bleef houden tegen een autobus op het Wilhelminaplein. Het wenste de Javalaan als eindpunt gehand haafd te zien en vroeger heeft het zich om verkeerstechnische redenen verzet tegen een route wijziging van de lijn Haarlem Leiden, waardoor de Glip en een ander ge deelte van Bennebroek in de route kon worden opgenomen. In de eindpunten Java laan en Valkenburgerlaan (een aantal bus sen rijdt door naar de Glip) komt geen wij ziging. De directie daarentegen heeft niet kunnen voldoen aan verzoeken een lijn te maken van Heemstede-Zuid (de Glip) naar het station Heemstede-Aerdenhout. Lijn 1 begint niet op de Rijksstraatweg bij de Vergierdeweg maar rijdt door naar de hoek Vondelweg, via Eksterstraat en Jan Luykenstraat. Daar zal ook lijn 2 beginnen en dus niet op het Stationsplein, zoals op het ogenblik geschiedt. Hierdoor zal tussen Vondelweg en Heem stede een ongebroken zesminutendienst ontstaan. Lijn 3 ongewijzigd In de route van lijn 3 komt geen wijzi ging in Bloemendaal. Het eindpunt blijft de Sterreboslaan en van 1 Juni tot 1 Sep tember hötel Zomerzorg. De route via de Wilhelminastraat blijft gehandhaafd. Lijn 4 tol de Van Nesstraat Er komen drie wijzigingen in de route van lijn 4. Het beginpunt is niet meer het Planetenplein, maar de Planetenlaan bij de Van Nesstraat. Van de Marnixstraat gaat de bus door de Engelszstraat naar het Santpoorterplein en volgt dan lijn 3 tot het Postkantoor (lijn 4 rijdt dus niet meer door de Velserstraat en de Van Ostade- straat, maar door de Santpoorterstraat en over de Verspronckwfeg. Het eindpunt aan de andere zijde van lijn 4 wordt weer als vanouds de Rollands laan, daar lijn 6 weer het Zeeheldenkwar tier en het Chr. Huygensplein gaat bedie nen. Lijn 5 langs Vondelweg en Spaarndamseweg Lijn 5 (Haarlem-NoordAmsterdamse buurt) ondergaat een wijziging in het Noor delijk deel der stad. De autobus rijdt van de Eksterstraat (tegenwoordig eindpunt van lijn 6) langs de Vondelweg, Spaarn damseweg door de Spaarnhovenstraat naar de Rijksstraatweg. Binnenkort worden rio leringswerkzaamheden verricht in de MAANDAG 9 FEBRUARI Rembrandt: „Opmars der vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Export in blond", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De schrik van de tweede compagnie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Winchester '73" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vreemde lading", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het zal je ge beuren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Kinderen van de straat", alle leeft., 8.15 u. DINSDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Hendrik IV" (Rotter dams Toneel), 8 uur. Concertgebouw: Koor Katholiek Haarlem, 8.15 uur. Rem brandt: „Opmars der vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Export in blond", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De schrik van de tweede compagnie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Win chester '73", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vreemde lading", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het zal je gebeu ren", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Kin deren van de straat", alle leeft., 8.15 uur. 43) „Hetgeen niet bepaald van jou gezegd kan worden, als je onhebbelijke dingen beweert", zei Constance onbewogen. „Hoe kan ik anders dan onhebbelijk tegen je zijn, als ik de indruk heb, dat je onder één hoedje speelt met die ellen deling", zei Fiona fel. Ze trok de rode kimono strak om haar meisjeslichaam en volgde Constance naar haar slaapkamer. „Je zou kunnen proberen een andere houding tegenover mij aan te nemen", zei Constance, terwijl ze de electrische kachel aanstak. „Tenslotte heeft het geen zin om zo maar tegen iemand, die je nau welijks kent onhebbelijk te zijn, vind je wel?" „Och, soms worden mensen er door af geschrikt", antwoordde Fiona koppig. „Mij schrik je er niet in het minst mee af, dat heb je zeker al wel gemerkt", zei Constance rustig. Ze liep naar haar toi lettafel en pakte een sigarettenkoker. „Bovendien is het misselijk om onhebbe lijk te zijn tegen iemand, die in dienst is van je tante en die dus niet vrij is om zo maar weg te wandelen of om onhebbe lijk terug te zijn". Spaarnhovenstraat. Dan gaat de bus van de Vondelweg over de Jan Gijzenkade naar de Rijksstraatweg. Lijn 6 van L)e Ruyterplein Met ingang van de nieuwe dienstregeling is het beginpunt van lijn 6 niet meer Haarlem-Noord, maar het station. De ver dere route is alleen aan het einde gewij zigd. Het eindpunt wordt weer het De Ruyterplein (dus niet Pijlslaan). Nieuwe interlocale lijn naar Santpoort De vroegere lijn naar het Provinciaal Ziekenhuis wordt een nieuwe interlocale lijn Haarlem via Bloemendaal naar het pleintje van de Broekbergerlaan te Sant poort. Zij gaat evenals vroeger door Bloe mendaal (echter langs het Postkantoor) naar Santpoort. Overstapjes kopen voor de stadslijnen is niet mogelijk en rittenkaar- ten zijn niet geldig. Van het station tot het Bloemendaalse postkantoor en van dit punt tot Santpoort is het tarief gelijk aan het stadstarief. Route in IJmuiden De aanleg van de Lange Nieuwstraat in IJmuiden en de bouw van zovele wonin gen in de afgelopen jaren in deze omge ving is voor de directie der NZHVM aan leiding geweest deze verkeersweg te ge bruiken voor de lijn Haarlem (station) naar IJmuiden. Tot het ziekenhuis aan de Zeeweg komt er geen verandering in de route. Daarna gaat de bus niet links af naar de Velserduinweg en Kennemerlaan, maar recht door naar de Lange Nieuw straat. Deze weg wordt gevolgd en ten slotte rijdt de bus door de Kompasstraat, Snelliusstraat, Huygensestraat naar het station te IJmuiden. Uitbreiding in Oost Bij de nieuwe dienstregeling is reeds re kening gehouden met de uitbreiding in Haarlem-Noord. Een bespreking is ge voerd met het Wijkcomité Oud-Schoten. Op een punt na kwam men tot overeen stemming. Het Wijkcomité had gevraagd lijn 5 te doen eindigen op het Jepthaplein. Hieraan kan geen gevolg worden gegeven. Het eindpunt van de lijnen 1 en 2 ligt hier vlak bij. De directie der vervoermaatschappij heeft nog geen rekening gehouden met de uitbreiding in Haarlem-Oost, omdat die nog niet gereed is. In de toekomst zal de bus in de omgeving van de nieuwe wijken komen. Er was Zaterdagavond in tegenstel ling tot wat men had mogen verwachten geen volle zaal voor het extra-concert van de H.O.V. ten bate van het Nationaal Rampenfonds, niettegenstaande de attractie der belangeloze medewerking van de fa meuze pianovirtuoos Stevan Bergmann. Dat er niettemin een batig saldo gemaakt werd van ruim 2400 gulden, was mede te danken aan extra bijdragen uit een paar spaarpotjes van het personeel van Schouw burg en Concertzaal en vooral aan de op brengst van de verkoop van schilderijen, tekeningen en etsen door Haarlemse kun stenaars ter beschikking gesteld en in de pauze verkocht. De solist gaf dit keer zijn handtekening ook niet voor niets aan zijn bewonderaars. Het totaal van de opbrengst van dit liefdadigheidsconcert kon verhoogd worden tot 2975, doordat de dirigenten, de orkestleden en het administratief per soneel van de H.O.V. 2 van hun salaris hebben afgestaan. De avond werd ingeleid met een korte toespraak van mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem. Voor de pauze werd alleen Mozart ge speeld: de Symphonie in g en het Piano concert in c, muziek die als geen andere in staat leek de tragische en tevens de ver troostende accenten te leggen, die in deze omstandigheid verwacht mochten worden. Het wordt zo vaak door velen voorbijge zien dat Mozart, het „zonnekind" der mu zen, met zijn kunst ook de diepte van de menselijke weemoed gepeild heeft, soms als contrast naast burleske momenten zie zijn „Don Giovanni" of midden in een stuk dat hem als een blijmoedig optimist kenmerkt zie het Pianoconcert in A met zijn melancholiek middendeel of soms maar even in het voorbijgaan, wanneer er als het ware een wolk vóór de zon schuift. Wat dit laatste betreft zijn de voorbeelden niet te tellen. Maar er zijn in Mozarts scheppingswerk ook composities aan te wijzen met zo veel tragische inslag, dat het zonnetje der hoop nauwelijks achter de donkere wolken van daan komt, ten hoogste hun omranding eventjes rooskleurig tint. En dan is zijn weemoed en zijn tragiek nog drukkender dan bij Beethoven, want deze wist zich in zo'n gevoel aan het slot toch altijd te be vrijden, uit de donkerste atmosfeer, wat bij Mozart niet het geval is, althans niet in de Symphonie in g of in het Pianocon cert in c. Er bleef dan ook een beklemming over ons, na de door Toon Verhey met het orkest prachtig geïnterpreteerde Sym phonie en na de sterk doorleefde vertolking van het Pianoconcert door Stevan Berg mann en het instrumentale ensemble, waarvan de blazers de gelegenheid om hun waarde te tonen glansrijk gebruikten. De bevrijding uit de sfeer van beklem ming, waarin Mozarts diepe weemoed ons gebracht had, werd gebroken door de bril- lante pathetiek van het Pianoconcert in bes van Tsjaikofsky, door Stevan Berg mann vertolkt met een impulsiviteit, een brandend temperament en een technisch bravour, die men alleen van de grootste virtuozen kan verwachen. Het was een in terpretatie, die de uitersten van verstilling en van uitlaaiende geestdrift te horen gaf. De Rus Tsjaikofski werd in al zijn harts tochtelijkheid voor ons opgeroepen. Bij een dergelijke uitvoering kon men het rhap- sodische karakter van het Concert ten volle billijken en de gebruikelijke critische over wegingen, als zou de vorm van het werk naar onze Westerse begrippen te kort schieten, hartgrondig naar de prullemand verwijzen. Stevan Bergmann dankte voor het ovationele succes van zijn vertolking met een toegift van eigen fantasie. JOS. DE KLERK. In de pauze van het H.O.V.-concert was het publiek in de gelegenheid om de ge- improviseerde tentoonstelling van werken der Haarlemse kunstschilders in de tuin- zaal te bezoeken. Leden van „Kunst zij ons doel" en van „de Groep" (benevens enige niet-georganiseerde kunstenaars) hadden meer dam honderd tekeningen en aquarellen, grafiek én olieverfschilderijen voor het Nationaal Rampenfonds afge staan. De commissie had de prijzen uiterst laag gesteld, ver beneden de kunst waarde, in deverwachting dat zulks het beste verkoopresultaat zou opleveren. Dit bleek juist gezien, want al spoedig ontstond er een groot gedrang aan de kas sa. De kunstwerken „vlogen weg". Een op brengst van 1127 voor een expositie, die slechts drie kwartier duurde, mag dan ook wel verheugend genoemd worden. De mo rele voldoening voor de kunstschilders, wier financiële positie in deze tijd weer zo hachelijk is, vormt eveneens een waar devolle factor van deze tentoonstelling, want het pijnlijkst wordt de sociale nood gevoeld als men niet in staat is anderen te helpen. De samenwerking tussen de le den van het Haarlemse orkest en de Haar lemse schilders heeft ertoe bijgedragen de kunstenaars een beetje uit hun isolement te halen en dat is stellig een lichtpuntje in deze droevige dagen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. Ten huize van mr. B. W. Stomps te Aer- denhout concerteerde Haarlems Trio be staande uit Jan Hoeben (viool), Onne van de Klashorst (cello) en Fred Luyken (pia no) gisteravond voor een aantal geno digden ten bate van het Nationaal Rampen fonds. De uitvoering van sonates van Tu- rina, Mendelssohn en Smetana werd door de aanwezigen dankbaar gewaardeerd. De tijdens de pauze gehouden inzameling bracht een bedrag van vijfhonderd gulden op. Volgens een hedenmiddag om 13 uur door het A.N.P. verstrekte opgave bedraagt het totaal aantal slachtoffers van de over stromingen thans 1395. Twee zeer belangrijke aanbiedingen van buitenlandse hulp zijn gedaan via de Haar lemse N.V. Pharmachemie, importrice van een aantal belangrijke geneesmiddelen. Zo stuurde de grote Italiaanse pharma- ceutische fabriek Carlo Erba te Milaan haar Nederlandse vertegenwoordigster een telegram waarin wordt aangeboden te zen den wat het meest nodig is. De grote onderneming Merck in New York heeft aangeboden vijftigduizend am pullen procaine-penieilline te zenden. Deze vertegenwoordigen een waarde van meer dan een ton. De directie van de Pharmachemie zal over deze aanbiedingen overleg plegen met de Rijksinspectie voor de Volksgezondheid. Veiling voor Rampenfonds In Nieuw-Vennep zal de eigenaar van twee huizen deze op 19 Februari laten veilen ten bate van het Rampenfonds. Het personeel van de Cacao- en Choco ladefabriek „Union" bracht verhoogd met een toeslag van de N.V. f 12.500 voor het Rampenfonds bijeen. Journaalvoorstellingen Wegens de enorme toeloop en op veler verzoek worden de journaalfilmvoorstel- lingen, met o.a. films over het door de ramp getroffen gebied, op Dinsdag- en Woensdagavond 10 en 11 Februari weder om in het gebouw van de Haarlemse Ke gelbond, Tempeliersstraat, vertoond. De voorstellingen beginnen dan om 7, 8, 9 en 10 uur 's avonds. Op Vrijdag en Zaterdag jl. werd door deze actie, door de Hervormde Jeugdgroep Wijk 1 reeds een bedrag van meer dan f 1200 ontvangen, ten bate van het Natio naal Rampenfonds. Verwacht wordt dat nog vele personen deze voorstellingen zullen bezoeken, om op deze manier een bijdrage te geven voor de getroffenen, die ons aller hulp zo dringend nodig hebben. De Showcommissie van de gezamenlijke Haarlemse kleermakersbonden heeft be sloten de LeWe-Show, die aanvankelijk uitgesteld zou worden wegens de rampen welke ons land te verduren heeft, toch doorgang te laten vinden. De netto op brengst zal ten goede komen aan het Na tionaal Rampenfonds. Muziek en declamatie Zaterdagavond zal in het Mon'essori- lyceum op Elswout een muziek- en voor drachtavond worden gehouden. Hieraan wordt medegewerkt door Jo Vincent, Char lotte Kohier en een trio bestaande uit Janny van Wering ^(klavecimbel), Johan Feitkamp (fluit) en Piet Lentz (cello). De opbrengst is bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. Kaarten voor deze avond kunnen worden besteld bij mevrouw Hertzberger, Vondel laan 8, Aerdenhout. Telef. 27503. Actieve dierenbescherming Dierenbescherming te Haarlem deelt mede, dat een klein transport kleine huis dieren uit het noodgebied enige dagen ge leden in haar Dierentehuis, Ridderstraat 11 en 7, is aangekomen. Zaterdag heeft een reddingsbrigade het noodgebied afgezocht en werden door personeel van Dierenbe scherming Haarlem 40 kleine huisdieren gered en naar het Dierentehuis te Wasse naar gebracht. Ook heden is weer in alle vroegte een Haarlemse reddingsploeg naar het overgestroomde gebied vertrokken en hoopt een aantal achtergelaten kleine huis dieren te kunnén redden, die in de Ridder straat zullen worden ondergebracht. Zeer 35.000: 11050 5000: 11025 2000: 12539 1500: 10368 12484 1000: 3126, 3337, 13024, 13841, 20134 400: 2733 4558 6889 7097 7568 7874 11166 12317 13490 15231 15684 17543 18094 18851 18924. 200: 1085 1161 1233 1600 1662 1724 1891 1994 3359 4443 4728 5215 5229 5530 5688 5932 6323 6342 6509 6982 7017 7332 7746 8260 8365 8421 8537 8651 8652 8665 9471 9830 10021 10319 10414 10502 10611 10954 11416 12033 12078 12245 12496 12800 12852 12909 12973 13253 13452 13849 14605 14887 15426 15883 16248 16646 16697 17722 18175 18781 18846 1901S 19096 19469 19741 19813 19837 19997 20135 20154 20643 21037 21258 21627 21650. De directie der Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij heeft voorbereidin gen getroffen om bezoekers aan de Flora 1953 met autobussen van de Stations Haar lem en Heemstede-Aerdenhout naar Groe- nendaal te vervoeren. Wij deelden reeds mee, dat er een dienst komt tussen Heem stede-Aerdenhout naar de Flora. Met het vertrek zal rekening worden gehouden met de aankomst van de treinen uit Den Haag. Indien blijkt, dat vele passagiers in Heem stede aankomen, zullen extra-bussen rijden. Zij, die op het Station in Haarlem aan komen, kunnen gebruik maken van de lijnen 1 en 2. Bovendien zullen extra-bus sen rijden die de kortste weg zullen vol gen (in Heemstede over de Heemsteedse Dreef). Er zullen geen stopplaatsen op de heenreis zijn, omdat men in de stad ge bruik kan maken van de lijnen 1 en 2. Op de terugreis zal de bus zo nodig stoppen voor hen die in het centrum moeten zijn. Ook worden extra-diensten ingelegd naar de Keukenhof te Lisse. Op de bussen, die naar de Fora of de Keukenhof rijden, worden vlaggetjes aangebracht. Aan de ene zijde van het vlaggetje staat Flora en aan de andere Keukenhof. Bij de directie der NZHVM waren ver zoeken binnengekomen om de nummers der lijnen ook aan de buitenkant van de autobussen bekend te maken. Aan dit ver zoek heeft zij voldaan en de nummers zullen worden aangebracht op de plaats, waar op het ogenblik aangegeven wordt in welke richting de bus rijdt (Haarlem- Noord, Planetenplein, enzovoort). Deze regeling gaat bij de invoering van dc zomerdienst (14 Maart) in. veel inwoners stellen hun huis open voor het opnemen van geredde dieren. In de Ridderstraat heerste Zaterdag grote bedrijvigheid. Met grote geestdrift bracht men transportmandjes, ook voedsel en gelden voor de extra verzorging der dieren. Transportauto's zijn belangeloos ter be schikking gesteld door de firma Van den Broek, Oude Groenmarkt en de firma Hoo- geveen, Nieuwe Gracht. Dierenbescherming is oprecht dankbaar voor de zo spontane reactie op haar op roepen in de Pers. Het in nood verkerende dier wordt in Haarlem niet vergeten. Het was nu geen zomer meer. De dagen werden veel korter en 's avonds was het vroeger donker. Nu kwamen de lange avonden weer aan! Eens bracht oom Tripje een verrassing mee voor de jongens. „Hier", zei hij. „Dit is iets, waarvan je wat aardigs kunt maken, als jullie 's avonds klaar bent met je huiswerk!" En hij gaf hun een pakje. Dat was een bouwplaat. „O, wat fijn!", vonden ze. „Een kasteel. Dat gaan we gauw knippen en plakken!" Ja, op die bouwplaat stonden, mooi gekleurd, alle delen van een kasteel gedrukt. Al die stukken moesten ze eerst netjes uitknippen en dan aan elkaar plakken, precies zoals het stond op het papier, dat erbij hoorde. Dat had oom Tripje goed bedacht, want de jongens gingen terstond aan het werk en ze verveelden zich niet. Eerst bekeken ze de bouwplaat eens goed, toen kwam eerst het uitknippen van de verschillende delen van muren en torens. Dat moest heel nauwkeurig gebeuren, want straks moest alles goed in elkaar passen natuurlijk. Alle drie kregen ze een schaar. „Maar niet in je neus knippen, hoor!", lachte tante Liezebertha. BINNENLAND Op een Zondag in 's Hertogenbosch ge houden vergadering van de Algemene Ka tholieke Kunstenaarsvereniging werd Willem Andriessen uit Amsterdam tot voorzitter gekozen. De scheidende voorzitter drs. A. Wijffels uit Den Haag werd gekozen tot vice- voorzitter; In de Marnixstraat in Amsterdam is een bijwagen van lijn 3, waarvan de koppeling los was geraakt, tegen de voorwagen gebotst, waardoor vijf passagiers werden gewond, waarvan één, een 35-jarige vrouw, die ver moedelijk een hersenschudding kreeg, naar het Wilhelmina-Gasthuis moest worden ver voerd. Vier andere passagiers werden licht gewond en konden zelf hun weg vervolgen. Èr was vrij veel glasschade. Het tramverkeer ondervond ongeveer 25 minuten vertraging. Zeventien Nederlandse vaklieden zijn na een studie-verblijf van ongeveer een jaar in Amerika, met de Rijndam in Neder land teruggekeerd. Onder hen is de heer H. M. Nijboer te IJmuiden. Voor de vorming van lager kader, waar aan bij een voortschrijdende industrialisatie van ons land, een Steeds grotere behoefte zal bestaan, zal in Twente een school voor Uit gebreid Technisch Onderwijs worden ge sticht. Deze U.T.S. zal in September in Hen gelo worden geopend. Tot directeur der school is benoemd de heer A. J. Suir te Am sterdam, voordien hoofd aan een technische school te Soerabaja. De gemeenteraad van Sittard heeft Zaterdagavond in een spoedeisende verga dering met algemene stemmen het voorstel van B. en W. goedgekeurd om dit jaar het maskeren te verbieden in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen. Dit voor stel was ingediend naar aanleiding van een schrijven van de carnavalsvereniging „De Marotte". In Uithoorn is een 3-jarig jongetje voor de woning van zijn ouders door een vracht auto aangereden. Het knaanie was op slag dood. Het kind was plotseling achter een geparkeerd staande auto vandaan gekomen. Zaterdagmiddag is in de Archangelstraat te Zaandam de benedenverdieping van een huis geheel uitgebrand. Dank zij snel ingrij pen van omwonenden en de brandweer kon den de bewoonster en een beiaard echtpaar in een belendend perceel, die alle ziek te bed lagen, worden gered. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. Potasse te Aerdenhout is Aerdenhout is aan de rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het artsexamen. Wegens ziin vertrek naar de noodgebie- den zal dr. Witkamp zijn aangekondigde lezing over Korea voor het Haarlems Stu- dentengildt Woensdag niet houden. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden zal de algemene vergadering van het Gildt Vrijdag wèl doorgaan. Frans Vester en Miep van Luin (fluit en piano! spelen Zondagmiddag 15 Februari werken van Beethoven, Schubert, Prokofieff en Ruyneman in het Stedelijk Museum te Amsterdam. De plaatselijke afdeling van Bloembol lencultuur heeft in café Flora een ontwik- kelings- en voorlichtingsmiddag gehouden voor de leden van de afdelingen Bever wijk, Castricum en Heemskerk. De voorzitter, de heer Chr. v. d. Outenaar sprak bij de opening een ernstig woord over de ramp, die ons land heeft getroffen. Hier na werden de slachtoffers herdacht. Hij wees voorts op het doel van deze middag, n.l. het geven van voorlichting over de bloembollenteelt, speciaal wat betreft de bemesting en de ziektebestrijding. Slechts door het verkrijgen van een vol komen gezond gewas, kan immers een zo hoog mogelijke opbrengst worden behaald, in verband hiermee wees spreker er nog even op, dat de export in 1952 van bloem bollen opnieuw boven die van het jaar daarvoor is gekomen. De heer A. de Zoete, assistent bij de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst te Lisse, hield een inleiding over „Ziektebestrijding bij tulpen en gladiolen", waarna in het tweede gedeelte van de middag de heer L. C. Struys uit Lisse heeft gesproken over „Bemesting en bekalking van bloembollen- grond". De heer Struys besprak in het bij zonder de resultaten van de Heemskerkse proefveldjes. Tot besluit van deze leer zame middag was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes L., z. van G. van Egmond en C. R. Bakker; Eleonora, d. van W. Seignette en H. Kooy; Hendrikus F., z. van J. Koper en M. G. Kuiper; Mathias, z. van Th. J Nanne en C. Hoogland; Cornelia C., d. van J. Dudink en J. C. Kramer; Ber- nardus F. J., z. van B. M. Schelvis en J. Seignette; Antonius L. C., z. van L. van Roon en M. C. van Dam; Michael, z. van D. Sikkes en N. van der Pijl; Jacogus P. W„ z. van J. P. W. de Wildt en M. A. F. Kramer; Marina, d. van W. Doekes en A. Withaal. GETROUWD; Engelbertus M. Rijkhoff en Marg. Ryf. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN SCHEVENINGEN, 9 Febr. Aan de markt kwamen hedenmorgen SCH 121 met 420 kisten verse haring; SCH 2 met 800 kisten verse haring. Notering verse haring f 17,20 tot f 19,20 per kist van 50 kg. Er kwam een vuurrode kleur op Fio na's wangen en ze keek even verlegen voor zich. Daarna installeerde ze zich met gekruiste benen op Constance's bed en mompelde iets van excuses. „Maar, wat kun je verwachten", riep ze tenslotte weer fel uit, „als je met Peter Phipps samenspant tegen ons?" „Ik span met niémand samen", zei Con stance met engelengeduld.„Zeker niet tegen Neill en jou. En om je de waarheid te zeggen, geloof ik niet, dat Peter Phipps vanavond om geld bij mevrouw Fincham behoefde te komen, omdat ik er toevallig achter kwam, dat hij gisteren nog een chèque van je tante heeft gekregen. Mis schien had ik je dit niet moeten zeggen, maar waarschijnlijk weet je het wel, dat zij hem zo nu en dan financieel een beetje steunt". „Zo nu en dan!" riep Fiona veront waardigd uit. „Goed, regelmatig dan, als je dat liever wilt", zei Constance. „Waarom doet ze het eigenlijk?" Fiona haalde haar schouders op. „Ik weet het niet. Hij springt handig met haar om. Philip zegt dat hij een geboren gigolo isHij komt wel meer 's avonds heel laat binnensluipen. Mary heeft het zelf gezien. Mary zegt echter, dat hij al leen maar komt om wat te drinken te krijgen. Ze zegt, dat hij altijd zo geweest is, dat hij altijd klapliep om een gratis borrel. „Juist", zei Constance peinzend. Ze leunde achterover in haar stoel en keek naar de rook van haar sigaret. Het was haar helemaal niet duidelijk! Ze wou, dat ze ergens een lichtpuntje zag. Ze dacht aan Philip Bagnets sigaretten-aansteker op de schoorsteenmantel in mevrouw Finchams kamer en aan het gebruikte glas.... Ze zag hem in gedachten naar het buffet lopen en zich iets inschenken. Ze zag een lok van zijn rode haar over zijn voorhoofd vallen en zijn sterke man nelijke handen, die het glas vasthielden.. Philip Bagnet zou meedogenloos kunnen zijn. Dat was overduidelijk. Hij zou er toe in staat kunnen zijn om een onple zierige oude vrouw ten eigen voordele uit te buiten, als.als hij tenminste de inslag van een schurk had. En dat laatste wilde er niet bij haar in. Ze kon hem ón mogelijk als een schurk zien. Hij mocht arrogant zijn en aggressief en zo nu en dan volkomen onmogelijk, maar een laag hartig karakter meende ze niet in hem te kunnen ontdekken. Of wilde ze het niet en hield ze hem tegen beter weten in de hand boven het hoofd, omdat ze eigenlijk onweerstaanbaar door hem werd aange trokken? Ze verwierp dit idee onmiddel lijk als tè bespottelijk. Maar als die nach telijke bezoeker alleen maar Peter Phipps was geweest, die om een drankje kwam bedelen, piekerde ze verder, waarom had mevrouw Fincham er dan zo verslagen uitgezien, als een verschrikte oude vo gel. „Ik weet het niet zeker", zei Fiona op eens, „maar ik heb er zo'n idee van, dat Peter Phipps op de een of andere manier een familielid van haar is Dat zou het verklaren, waarom ze hem steunt. En misschien neemt hij zo nu en dan die kleine kostbaarheden weg en beleent die ergens. Tante Chloë zou er dan waar schijnlijk alles van weten en niet willen, dat de politie erin gemengd wordt, omdat ze het zwarte schaap van de famiJie wil beschermen. „Allemensen, Fiona", zei Constance, „wat een fantasie....!" „Er zijn wonderlijker dingen gebeurd", zei Fiona met het air van een vrouw met ervaring. „Maar dan had ze mij toch niet aange steld!" riep Constance uit. „Nee", gaf Fiona spijtig toe. „Dat zegt Philip ook. Ik heb hem mijn idee verteld. En hij vond het niet aanvaardbaar. Hij zei, dat als ik gelijk had, ze nooit zou wil len riskeren, dat iemand er achter kwam". „Precies", zei Constance. „O, ik wou dat...." ze hield abrubt op. Ze had zich bijna versproken over Parkinsons verblijf in Amerika, waarover ze nog niemand iets had gezegd. Ze bedacht zich echter bijtijds en eindigde vaag: „O, ik wou, dat ik hier nooit was gekomen". „Ja, het is zeker geen pretje voor je", gaf Fiona toe. „Maar het is je eigen schuld. Je had zo'n afschuwelijk soort baantje toch niet behoeven aan te ne men!" „Uit de mond van kinderen en gek ken...." zei Constance spottend. „Je zegt inderdaad de waarheid. Maar je wilt misschien, wel bedenken, dat ik een ietwat andere voorstelling van zaken kreeg. Ik had de indruk, dat ik te maken zou krijgen met een rijke excentrieke oude dame, die iemand nodig had om haar za ken uit te zoeken en die graag zou zien, dat ik tussenbeide ook zou ontdekken, wie de dader was van allerlei kleine diefstal len in haar huis. Maar laten we er niet verder over praten. Ik ben het met je eens. 't Is mijn eigen schuld dat ik hier tussen geraakt ben". „Je hebt pech gehad", zei Fiona iets milder. „En als je niet zo dik gedaan had met Peter Phipps, hadden we je waar schijnlijk heel aardig gevonden. Maar daardoor bedierf je alles". Ze gaapte en rekte zich uit. „Wc moeten naar bed", zei Constance. „Ik ben tè nioe om nog behoorlijk te kun nen denken". „Je behoeft helemaal niet meer te den ken", zei Fiona, terwijl ze opstond, „die bezoeker van vanavond was Phipps, wees daarvan overtuigd". „Misschien heb je inderdaad gelijk", zei Constance vriendelijk. „Tussen haakjes, als je in 't vervolg weer eens een ver dacht geluid hoort, waarschuw Neill dan en neem niet zelf een pook ter hand om de boosdoener te lijf te gaan!" „Neill was er niet", zei Fiona. „Ik ben naar zijn kamer gegaan, en die was leeg" „Je behoeft niet over Neill te piekeren", zei Fiona. „Hij is waarschijnlijk bij Philip op de boerderij gebleven, om bij een ziek dier te helpen, of zo iets". „Ja, natuurlijk", zei Constance en ze voelde iets van blijde opluchting. Philip zou het dus niet geweest kunnen zijn, als Neill samen met hem op de boerderij aan het werk was geweest! Fiona's volgende woorden deden haar blijdschap echter weer teniet: „Of misschien is Neill naar het huisje in het bos gegaan. Hij doet dat zo nu en dan. Hij vindt het prettig om daar alleen te zijn en te schrijven". Langzaam liep Fiona naar de deur. De ceintuur van haar kimono sleepte achter haar aan over de grond. „Slaap lekker", zei ze gapend en verdween. Ondanks al haar zorgelijke gedachten, kon c.ok Constance een geeuw niet onder drukken. Ze was dodelijk vermoeid en ze moést eerst slapen. Ze deed de electrische kachel uit en kroop snel in bed. Met haar loshangende haar en slanke figuurtje zag ze er bijna even jeugdig als Fiona uit. HOOFDSTUK 14 Constance werd de volgende morgen wakker met een verward gevoel, dat er iets belangrijks gebeurd was. Het was alsof ze in haar slaap de waarheid gezien had. Ze bleef doodstil liggen en trachtte kalm na te denken, maar wat het ook geweest was ze kon het zich niet meer te binnen roepen. Waarschijnlijk had ze alleen maar gedroomd, dacht ze ongeluk kig. Toen ze echter helemaal wakker was, stonden haar de gebeurtenissen van de vorige avond weer duidelijk voor ogen en in plaats van klaarheid, was er thans meer mysterie dan ooit. (Wordt vervo'gd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6