Overal in het land werden herdenkingsdiensten gehouden De „Dudok" weer thuis uit de overstroomde gebieden Vergoeding van door watersnood veroorzaakte schade Collectes en gebeden voor de getroffenen Lijstencollecte leverde f14.000 op „Wij zijn blij dat we hebben kunnen helpen" Bloemendalers keerden terug uit noodgebied Schade-enquêtecommissie opent kantoren in getroffen gebieden MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Kerkelijk Nieuws Stoutste verwachtingen overtroffen Alarmsysteem m Engeland Heemstede en de watersnood Gezi nsherenigi ng Vermoedelijk tachtig doden in Fijnaart Politie schoot man neer De Amerikaanse hulp aan het buitenland Nieuw tijdschrift over verkeersrecht Benzinebonnen voor nood-transporten Deventer krijgt nieuwe schouwburg Fairsea brengt 68 emigranten terug Hulp van padvindsters Vele duizenden landgenoten hebben gis teren in bijzondere kerkdiensten de ramp herdacht, die een week tevoren het Zuid- Westelijk deel van ons land heeft getrof fen. In Protestantse kerken en vergaderin gen, in Rooms-Katholieke kerken en in Synagogen werd voor het door de ramp geteisterde volksdeel gebeden en gecollec teerd. De Protestantse kerken in Amsterdam, die tot de Oecumenische Raad behoren, hebben zich in die uren van herdenking verenigd in een oecumenische dienst, die onder meer werd bijgewoond door Prinses Wilhelmina en burgemeester d'Ailly. Deze dienst werd gehouden in de Nieuwe Kerk aan de Dam, waarin aan weerszijden de goederen van de hulpverlening nog hoog lagen opgetast. Doordat prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel naar Am sterdam vertraging had, arriveerde deze niet op tijd en sprak in zijn plaats ds. M. Groenenberg uit Amsterdam. De eerstge noemde las voor het einde van de dienst nog een telegram voor van de Wereldraad van Kerken, waarin deze onder meer schreef: „Wij bidden voor u in vele ker ken en wensen u te helpen. God geve u een vast vertrouwen en eenheid in de ge meenschappelijke leniging van de mense lijke nood". Liturg in deze door het I.K.O.R. uitgezonden dienst was prof. dr. W. J. Kooiman, Luthers hoogleraar te Amster dam. Hij las onder meer uit het evangelie van Lucas, hoofdstuk 8, de gelijkenis van de zaaier. Ds. M. Groenenberg had tot tekstwoord van zijn preek gekozen: en de zee was niet meer" uit de Openbaring van Jo hannes. De collecte voor het Rampenfonds aan de uitgang bracht ruim f 4.400 op. In Middelharnis Ook in de gespaarde kerken in het ramp gebied werden diensten gehouden. In de Hervormde kerk te Middelharnis is zulk een dienst bijgewoond door de Commissa ris der Koningin in de provincie Zuidhol land, mr. L. A. Kesper, vergezeld van mr. J. J. R. Schmal, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuidholland. De dienst werd voor een deel ook bij gewoond door de minister-president, dr. W. Drees, die vergezeld van zijn secretaris generaal mr. C. L. W. Fock de noodgebie- den bezocht. De Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben gister morgen de kerkdienst in de Nederlands Hervormde kerk te Baarn bijgewoond. In deze dienst ging voor ds. J. A. J. Vermaat, die tot tekstwoord had gekozen Lucas 13, vers 4 en 5: „Of meent gij, dat die achttien, op wie de toren bij Siloam viel en die er door gedood werden, schuldiger waren dan alle andere mensen die in Jeruzalem wo nen? Neen, zeg ik u, maar als gij u niet bekeert, zult gij allen evenzo omkomen". De Australische radio heeft bekend ge maakt dat meer dan 50.0#0 in Australië gevestigde Nederlanders Zondag kerkdien sten hebben bijgewoond, die in de voor naamste plaatsen werden gehouden ter herdenking van de bij de overstromings ramp omgekomen Nederlanders. Geref. kerken Aangenomen naar Andijk (vac. H. R. Groenevelt), D. Zwart te Halfweg. Ned. Herv. kerk Beroepen te Wageningen (toez.) N. den Oudsten te Alkmaar. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zuidbroek, Z. G. van Oene, cand. te Kampen. Geref. gemeenten Beroepen te Benthuizen K. de Gier te Lisse. Examen Aan de Vrije Universiteit zijn geslaagd voor het doctoraal examen theologie ds. G. P. Hartvelt te Bodegraven en de heer C. Klapwijk te 's-Gravenhage. Heemskerk offerde boven draagkracht De burgemeester van Heemskerk bericht ons: De spontane medewerking door zovelen uit de Heemskerkse bevolking, om de in zameling voor de noodgebieden te steunen, heeft mij tot zeer grote dankbaarheid ge stemd en wanneer nu zo ongeveer de balans kan worden opgemaakt van de hoeveelheid en aard van het aangebodene, zowel in natura als in geld, dan overtreft dit de stoutste verwachtingen. Het is op geen duizend gulden te schat ten wat aan kleding, dekking en schoeisel is aangeboden, doch het is zeker tenminste voor een waarde van 30.000, van goede tot de allerbeste kwaiiteitsgoederen. Hoe treffend was het aantal dekens, bedden, ledikanten, ja volledig opgemaakte wiegen of kinderledikantjes, dat werd aangetrof fen. Tenminste 1300 paar dames- en heren schoenen in een staat, de schenker waar dig, konden worden verzonden. Boven dit kapitaal aan goederen is tot op heden 3400 aan geld geschonken en ver scheidene acties van verenigingen zijn nog gaande, om ten behoeve van het Rampen fonds geld in te zamelen of opbrengsten ter beschikking te stellen. Heemskerk heeft, de tijd van het jaar en de financiële draagkracht onzer bevolking in aanmerking genomen, zich ingespannen om, waarmede maar mogelijk, te helpen. Het was mij dan ook een grote voldoening de betrokken instanties van deze resultaten op de hoogte te brengen. Een woord van hulde en dank wil ik dan ook kenbaar ma ken aan de gehele bevolking voor hun gif ten, in goed en geld, en een extra woord van erkentelijkheid aan de medewerkers aan deze actie. Het bestuur van de afdeling Zandvoort van het Nederlandse Rode Kruis hield van Dinsdag tot en met Zaterdag een lijsten-col- lecte langs de huizen ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Het dorp was daar voor door de penningmeester, de heer W. van der Ban, die tezamen met de voorzitter, de heer Joh. C. Jung Sr., deze inzameling leidde, in 50 wijken verdeeld. Ruim 100 col lectanten hadden zich aangemeld. Over het resultaat toonde het bestuur zich zéér te vreden. Ruim f 14.000 werd bijeengebracht, waarbij echter dient te worden opgemerkt, dat vele forensen reeds hadden gegireerd op het nummer van het Nationaal Rampenfonds, zodat deze namen op de lijsten ontbraken. Ook leverden de collecten in de kerken Zon dagmorgen nog oen aanzienlijk bedrag op. Zo werd o.a. in de morgendienst in de Ned. Herv. kerk f 972,60 gecollecteerd. Het bestuur van het Rode Kruis te Zand voort deelde nog mede, dat een grote groep gerepatrieerden, die niet in staat is kle ding in te leveren, zich beschikbaar heeft gesteld voor het breien van kleding, indien hen daartoe de wol beschikbaar wordt ge steld. Inwoners van Zandvoort, die aan dit laatste verzoek willen of kunnen voldoen, worden verzocht, dit kenbaar te maken bij de heer H. de Jong, secretaris van de afde ling Zandvoort van het Nederlandse Rode Kruis, Oranjestraat 12. LONDEN, (AFP) De Britse minister van Binnenlandse Zaken zal volgende week in het Lagerhuis mededelingen doen over een nationaal alarmsysteem bij overstro mingen. Het zal aan het einde van de vol gende week beproefd worden. Het aantal slachtoffers van de overstro mingen in Engeland is gestegen tot 281. Het door de burgemeester van Londen in gestelde rampenfonds had Zaterdagavond 125.000 pond sterling bijeen. Met de vlag halfstok keerde Zaterdag middag om 1 uur de Zandvoortse redding boot „Dudok de Wit", die sinds Maandag 2 Februari in de noodgebieden geassisteerd heeft, op het strand van Zandvoort terug, na een voorspoedige vaart van Rotterdam „binnendoor" naar IJmuiden. Bij de aankomst te Zandvoort waren onder meer aanwezig de heer E. Th. de Booij, voorzitter van de Kon. Noord- en Zuidhollandse reddingmaatschappij, en de heer P. van der Mije, voorzitter van de af deling Zandvoort. Oververmoeid men had slechts één nacht in bijna vijf etmalen een weinig nachtrust genoten ongeschoren, maar dankbaar en voldaan over het gedane werk keerde de bemanning huiswaarts. Floor Koper, schipper, Ab Bos, motor drijver, Rokus Koper en Ab Kraaijenoord vormden de bemanning, die met de „Du dok" zulk een belangrijk aandeel had in hel reddingswerk. We hadden met enkele hunner een on derhoud over hun belevenissen. Twee dingen hadden hen bijzonder diep getroffen. Dat was ten eerste de grote ge hechtheid van de inwoners aan hun ge boortegrond, die hun evacuatie soms zeer bemoeilijkte. Oude mensen, volkomen apa thisch, zaten op de dijken en velen wilden zich niet laten meenemen. „Laat ons hier maar zitten", zeiden ze, „er zijn anderen en jongeren, die behoren voor te gaan." Maar de jongeren verstopten zich op de zolders van huizen en schuren, er niet ge rust op, waarheen men hen brengen zou. Ze wilden dit verdronken land, hun land, hun dorp, hun huis, niet verlaten. „Op vele plaatsen," zo verzekerde men ons, „zitten nu nog wellicht mensen verscholen, ontberingen trotserend om aan evacuatie te ontkomen. Men zóu eigenlijk verplicht zijn, alle huizen en erven grondig te door zoeken, hetgeen ook zoveel mogelijk ge schiedt. Wat de Zandvoorters eveneens diep had aangegrepen was de nood der dieren en de ontstellende aantallen cadavers, die soms rijen dik lagen opgestapeld. Helden van Urk De komst van de reddingboot werd in dit noodgebied met grote vreugde door de vele reddingsploegen begroet. Speciaal door de Urker vissers, over wier moedig en be langrijk werk de Zandvoortse bemanning niet uitgepraat raakte. „Wat deze mensen gepresteerd hebben," zeggen ze, „is be wonderenswaardig." Vele malen zijn zij samen met hen erop uitgetrokken. Menig maal moest de „Dudok" bijspringen, wan neer een Urker vastraakte op een zand plaat en hulp van de reddingboot nodig was om het scheepje weer vlot te trekken. Maandagavond j.l. kwam men om elf uur via de binnenwateren in Rotterdam aan, waar de Marine-hulpdienst opdracht gaf door te varen naar Spijkenisse. Hier bleek echter weinig meer te doen, waarom men koers zette naar Middelharnis. De kleine Dudok bleek een uiterst geschikt vaartuig, om hier de vele evacués van dijken en kaden af te halen en over te brengen naar de grote evacuatie-schepen, die niet zo dicht aan de wal konden komen. Dit bleek de belangrijkste taak, die de „Dudok" vervullen kon en dat werk deed men dan ook in Bruinisse, in St. Maartens dijk, in Stavenisse en vele andere plaats jes in het verdronken gebied. Men haalde de mensen van dijken en kaden, van nog boven het water uitstekende stukjes land, men stoomde op met de Urkers naar We- meldingen, om zandzakken af te leveren en men vocht met deze stoere vissers tegen wind en water in die moeilijke nacht van Dinsdag op Woensdag, toen de storm op nieuw opstak en een grimmige kou het werk op de open reddingboot bijna onmo gelijk maakte. Toen hebben de mannen van de „Dudok" urenlang gevochten tegen het aanstormende water in een gat in de dijk bij Stavenisse, nadat van achter die dijk S.O.S.-lichtsignalen gezien waren, doch zij kwamen er niet door, het geweld van het water was te groot. Toen bracht men een kleine roeiboot van een Engels jacht, dat in de nabijheid lag, wadend door het water, naast het gat over de dijk en haalde zeven mannen uit een schuur. In diezelfde nacht raakte weer een Urker vast op een zand plaat, de „Dudok" trok na enorme inspan ning de schuit weer los. Een groot aantal in nood verkerenden werden aan boord van de veilige, grote evacuatie-schepen gebracht en geen ogen blik liet de trouwe „Dudok" verstek gaan. In de morgen van Donderdag ontdekte men op één punt van een dijk bij Stavenisse 31 dode koeien, 12 varkens, 4. paarden en een ontelbaar aantal kippen en ganzen. Achter de dijk, in 2y2 meter water werd men de angstig omhoog gestoken kop van een bij na verdrinkend paard gewaar. Met touwen wist men het dier tegen. de. dijk omhoog te trekken. Toen het eindelijk op het droge was, begon een ander paard te hinniken en het geredde dier sprong opnieuw het water in naar zijn kameraad. Met grote inspan ning wist men beide dieren te redden. De boer, aan wie zij toebehoorden, had geen woorden genoeg om zijn dank te uiten. Terug naar huis In de loop van Vrijdag viel er voor de „Dudok" geen werk meer te verrichten. Er was een vloot van schepen aanwezig in het rampgebied en men kreeg opdracht, naar Rotterdam terug te varen. Met 30 Urker vissersboten aanvaardde men de terugtocht en Vrijdagavond om zes uur meldde het convooi zich in Rotterdam. Vanwaar de „Dudok" nog diezelfde avond naar IJmuiden doorvoer. Om negen uur Zaterdagmorgen lag het schip aldaar in de sluizen. Enkele uren nam men hier enige rust, verliet omstreeks 12 uur de laatste ankerplaats en arriveerde om een uur n.m. veilig en wel op het Zandvoortse strand. „Schrijf er niet teveel over," verzochten ons deze stoere Zandvoorters, „ons werk v/as zo onbelangrijk, vergeleken bij dat gene, wat anderen deden. Het Rode Kruis en de vissers, en vooral de mannen, die in kleine roeibootjes met levensgevaar, het reddingswerk aanvingen. Wel zijn wij blij, dat we iets konden doen. Ons leven lang de steek gelaten heeft." zullen deze dagen ons bijblijven, vergeet u vooral niet te schrijven, dat wij trots zijn op onze „Dudok", die ons geen moment in Het personeel van Openbare Werken te Heemstede heeft besloten dit jaar geen feestavond van het Jubileumfonds te or ganiseren en het daarvoor bestemde be drag van tweehonderd gulden aan het Na tionale Rampenfonds over te maken. Gebrek aan luiers Van officiële zijde vernamen wij, dat nu in de noodgebieden aan de eerste be hoefte voor kleding is voldaan, er een hinderlijk tekort aan luiers blijft bestaan. Indien men dus deze nuttige artikelen voor dit doel wenst af te staan, kan men zich in verbinding stellen met mevrouw M. Ku- batz-Brugman, Lucas van Leijdenlaan 6, telefoon 34406, die zich gaarne met de in zameling heeft belast. Toneelavond H.A.T. afgelast De R.-K. Toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel", welke Maandag 16 Fe bruari in het R.-K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg een opvoering zou geven van de klucht „Liefde in de ijskast", heeft deze voorstelling om de bekende reden af gelast. „Koning Oedipus" voor het getroffen gebied De studenten van het Semenarie Hage- veld te Heemstede, zullen Zondag 15 Fe bruari op het grote toneel in de aula een opvoering geven van Sophocles' Griekse tragedie „Koning Oedipus", in de nieuwe bewerking van dr. E. de Waele. De regie is van prof. J. v. d. Poel. De gehele opbrengst zal aan het Nationale Rampenfonds wor den afgestaan. Vanmorgen is de „Dorus Rijkers", het Bloemendaalse arnpihibievaartuig van de heer Oexemans uit Haarlem, in de winter verblijf plaats, de garage van Publieke Werken te Overveen, teruggekeerd. Reeds in de nacht van Zaterdag op Zondag is de Duck in Overveen aangekomen, maar toen moest het vehikel het wegens de gladheid tegen de Brouwerskolkweg afleggen, waar het in de sneeuw de Zondag heeft doorge bracht. Vijf leden van de bemanning zijn sinds Dinsdagavond steeds aan boord ge weest, de beide leden van de Bloemendaal se politie, A. Post, die reeds kort n>a het vertrek uit Overveen met het commando werd belast, en H. van Goor, alsmede drie leden van de Bloemendaalse Reddings brigade, R. van Heulen, die de laatste da gen toen de eigenaar naar huis was ver trokken, als chauffeur heeft dienst ge daan, G. de Boer en G. J. Neder Helman. Verder zijn gedurende korte of langere tijd nog aan boord geweest een verpleegster, een arts, de voorzitter van de B.R.B. de heer J. de Vries, een marinier en enige personen, die in het getroffen gebied ver voer nodig hadden. Men heeft zich ook be zig gehouden met veevervoer en wel sipe- ciaal tussen Middelharnis en Nieuwe Tonge, op welk traject men op Donderdag en Vrijdag veel hulp heeft verleend. Werkloos toezien Ofschoon de Bloemendalers dankbaar zijn voor hetgeen zij hebben kunnen doen, de omstandigheden in aanmerking geno men, voelen zij zich toch niet voldaan, het geen onder meer te wijten is aan de vele uren, waarin men niets kon uitrichten en werkloos moest toezien. Dit was bijvoor beeld het geval wanneer men bij laag wa ter dikwijls geruime tijd moest wachten tot de Duck bij hoog water van de kad'e af te water kon gaan. Verder is veel tijd ver loren gegaan met het verrichten van re paraties van -verschillende aard en ten slotte was Zaterdagmorgen een niet te re pareren band er de oorzaak van, dat men niet op eigen gelegenheid huiswaarts kon keren, doch de hulp van de Bloemendaalse politie en het militaire vrachtvervoer moest inroepen. Ontevreden was men ook over de gang van zaken bij de met de lei ding belaste Marine-officieren in Helie- voetsluis. Door het dikwijls langs elkaar heenwerken en het door de ene autoriteit tegengaan van een opdracht van een an dere autoriteit hebben de Bloemendalers van Woensdag- tot Donderdagmorgen moe ten wachten alvorens zij van Hellevoet- sluis naar Middelharnis konden overste ken. In slechts enkele uren veranderde het leed van de landbouwer Iwaarden uit Oosterland op Schouwen in de grootste vreugde. Vrijdag evacueerde hij naar Baarn zonder zijn vrouw en zijn doch ters, die in het rampgebied vermist wa ren. Zaterdagochtend kreeg hij de ze kerheid, dat zij nog in leven waren en Zaterdagmiddag kwam een koninklijke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zijn doch ters. Daarna werd de reis naar Assen voortgezet waar zijn vrouw hem wachtte. 200COOCCOOOOOCCOOOOOOCOOOCOOCCCOCOOOOCOCOOOOOOCCOOOOOOCOC Op de nationale rouwdag werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar ingezamelde goederen voor de hulpverlening hoog lagen opgestapeld, een bijzondere oecumenische dienst gehouden die door prinses Wilhelmina werd bijgewoond. Prinses Wilhelmina bij het verlaten van de kerk. Volgens een mededeling van het secreta rie te Willemstad, zijn in Fijnaart ongeveer 80 doden te betreuren. Tevoren was be kend gemaakt, dat de watersnood aan 46 inwoners van deze plaats nabij Willems oord het leven heeft gekost. Zaterdagmiddag werd de Amsterdamse politie gewaarschuwd dat er in een huis aan de Bilderdijkkade hevig gevochten werd. Twee agenten gingen er heen en juist toen zij bij de woning aankwamen vloog de deur open en stormde een vrouw naar buiten. Achter haar kwam een man, die in elke hand een windbuks had. Toen hij de agenten zag richtte hij de buksen op hen. Zij zochten dekking in een portiek. Twee andere agenten, die naderbij kwa men en op een afstand niet konden zien welke vuurwapens de man op hun col lega's richtte trokken hun revolvers en losten drie schoten. Een daarvan trof de man in de rechterzij. Hij viel en is korte tijd later naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Bij onderzoek bleek dat de ene windbuks geheel onbruikbaar was en dat de andere niet was geladen. De directeur van het Commissariaat voor Oorlogsschade maakt bekend dat de district-bureaux van de Schade-enquête commissies geopend zijn in de volgende plaatsen: Terneuzen (rayon Oost-Zeeuws- Vlaanderen)Oostburg (rayon West- Zeeuws-Vlaanderen)Middelburg (rayon Walcheren); Goes (rayon Noord- en Zuid- Beveland); Tholen (rayon Tholen en St. Philipsland), voorlopig gevestigd ten kan tore van.de S.E.C. te Middelburg; Bergen op Zoom (voor de gemeenten Ossendrecht, Woensdrecht, Bergen op Zoom en Halste ren); Steenbergen (gemeenten Nieuw-Vos- semeer, Steenbergen, Dinteloord, Fijnaart en Oud-Gastel); Zevenbergen (gemeenten Willemstad, Klundert, Zevenbergen, Stand aardbuiten, Terheijden, Hoge- en Lage Zwaluwe); Geertruidenberg (de Lang straat ten Oosten van Hoge en Lage Zwa luwe, de Brabantse Biesbos en het Land van Heusden en Altena); Brielle (rayon Voorne-Putten en Rozenburg); Middelhar nis (rayon Goeree-Overflakkee)Oud- Beijerland (rayon Beijerland, Hoekse rouwdag in Den Haag. Van de regeringsgebouwen op het Binnenhof waait de vlag halfstok. Op de voorgrond het standbeeld van koning Willem II. Waard en Tiengemeten); Dordrecht (rayon Eiland van Dordrecht, Alblasserwaard en de gemeente Zwijndrecht)Rotterdam (Beursgebouw Coolsingel, rayon IJssel- monde (met uitzondering van de gemeen te Zwijndrecht), Krimpenerwaard en alle gemeenten liggende ten Noorden van de Nieuwe Waterweg, Nieuwe Maas en Hol landse IJssel)Den Burg (rayon Texel), voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Amsterdam, Keizersgracht 143. Deze district-bureaux zullen overgaan tot registratie van de tengevolge van de watersnood geleden schade aan goederen (gebouwen, huisraad, bedrijfsuitrusting en voorraden, grond, gewassen, levende have, landbouwwerktuigen e.d.). Gedupeerden dienen de schade aan te melden op bij de bureaux verkrijgbare aangifte-formulieren. De aangifte dient te geschieden bij het bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Het verdient aanbeveling met het doen van aangifte te wachten totdat men naar zijn woonplaats kan terugkeren en de omvang van de schade kan overzien. De mogelijkheid tot het doen van aan gifte zal openstaan tot zes maanden na dat het betrokken gebied is drooggevallen. Aan hen, die reeds thans teruggekeerd zijn en daaraan dringend behoefte hebben, kunnen door de bureaux voorschotten be schikbaar worden gesteld, met uitzondering voor schade aan huisraad. Aanvragen ter verkrijging van voor schotten kunnen zowel schriftelijk als mon deling worden gericht tot het district bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Men beperke het aanvragen van voor schotten zoveel mogelijk. NEW YORK (Reuter). De Ameri kaanse republikeinse senator Alexander Wiley, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft ver klaard, dat de hulp aan het buitenland moet worden voortgezet op een wijze „die onze binnenlandse economie en de dollar niet in gevaar brengt". Hij beloofde snelle inwilliging van Eisenhowers verzoek om geheime overeenkomsten zoals die van Jalta terzijde te leggen. „Wij zijn naief ge weest door dit niet jaren eerder te doen, vóórdat onze vrienden in Centraal-Europa, zoals het heldhaftige volk van Polen, ge heel en al in de ijzeren klem kwamen. Waarom zouden wij schromen deze ge heime verdragen te verscheuren? Moeten wij de critiek van de Sovjet-Unie vrezen, die zelf meer overeenkomsten geschonden heeft dan welk land ook?" Wiley zei, dat de Europese bondgenoten moeten inzien, dat hun redding in principe bij henzelf ligt en niet bij Amerika. Onlangs is het eerste nummer verschenen, van „Verkeersrecht", een nieuw maand blad van de A.N.W.B., dat in het bijzonder de juridische aspecten van het verkeer zal behandelen. Dit eerste nummer, waarvoor zowel bij leden van magistratuur en balie als bij bestuursinstanties en politie zeer grote belangstelling bestaat, wordt geopend met voorwoorden van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Justitie, als mede een inleiding van de bondsvoorzitter, de heer P. F. Zimmerman. In het artikel „Het Verdrag van Genève van 1949", van de hand van de bekende publicist op het gebied van verkeersrecht, mr. N. J. Polak, wordt de internationale verkeersconventie, welke op 9 October 1952 in werking is getreden, en de invloed daarvan op de nationale wetgevingen be handeld. In het artikel „Verkeersrecht en Spraak verwarring" bespreekt mr. D. G. W. Spit zen, secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de interpretatie van de wettelijke bepalingen betreffende het verkeer en de moeilijke positie, waarin zich daarbij de wetgever gesteld ziet. - Wij wijzen voorts nog op de in dit num mer gepubliceerde jurisprudentie, welke ten aanzien van één der behandelde zaken in een annotatie alle beschouwingen en uitspraken in analoge gevallen omvat. Dit nummer bevat tenslotte nog rubrie ken „Korte Mededelingen" en „Rechts vragen", speciaal van belang voor de be stuursinstanties, die met het wegverkeer te maken hebben. Hoofdredacteur is mr. B. J. Besier, advo caat-generaal bij het Gerechtshof te Leeuwarden. Aangezien het vaak voorkomt, dat voer tuigen, die in overleg met het Rode Kruis wordén gebruikt voor transporten naar en van de noodgebieden, door gebrek aan geldmiddelen zonder autobenzine komen te staan, heeft het Rode Kruis een aantal credietbonnen laten drukken,waarmee door bestuurders van deze motorvoertuigen op crediet autobenzine aan pompen kan wor den betrokken. Deze bonnen, welke geldig zijn tot een nog nader te bepalen datum, zullen uitsluitend worden afgegeven door daartoe aangewezen functionarissen van het hoofdbestuur of de plaatselijke afdelin gen van het Rode Kruis. Elke bon geeft recht op 25 liter autobenzine. De bonnen zijn geldig bij de wederverkopers van alle benzinemaatschappijen. Het Rode Kruis doet een dringend beroep op alle pomp houders, deze bonnen bij aanbieding te accepteren. De benzinemaatschappijen zul len deze bonnen van hun pomphouders in betaling aannemen. Met algemene stemmen heeft de raad van Deventer het voorstel tot de bouw van een'nieuwe schouwburg aan het Grote Kerkhof op de plaats van de tegen woordige bekrachtigd. Het nieuwe gebouw, ontworpen door ar chitect J. D. Postma, krijgt een schouw burgzaal voor ruim 800 personen, feest en recreatiezalen, foyers, e.d. en zal f 1.800.000 kosten. Met de „Faisea", die vermoedelijk Woensdagavond in ons land uit Australië zal terugkeren, komen 131 passagiers mee, 63 buitenlanders en 68 Nederlanders. Deze Nederlanders zijn op zeven na terugkeren de emigranten, die in Australië niet aan de slag konden komen of die heimwee kregen. De Nationale Padvindstersraad ontving telegrammen met aanbiedingen van hulp voor nu en later uit alle delen der wereld. Het wereldbureau van gidsen en pad vindsters heeft aangeboden groepen, die door de ramp alles zijn kwijtgeraakt, aan materiaal te helpen, wanneer zij weer kunnen beginnen. Zwitserland stuurde Zw. Frs. 1000 voor gidsen- en padvindstersgroepen uit de over stroomde gebieden. Pioniersters en gidsen van Wales bieden gastvrijheid aan dak loze kinderen. Padvindstersorganisaties in Amerika, Italië, België, Frankrijk en vele andere landen bieden financiële, materiëla en persoonlijke hulp.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7