Noodwet tot herstel der dijken Weerbericht Niet rijp? Uitvoering Zuiderzeewerken wordt zo nodig vertraagd Haarlems Dagblad Explosie in Russische legatie in Tel Aviv Regeringsnota over de ramp Dank voor hulp uit binnen- en buitenland Financiële hulp van Canada en de V.S.? Regering vorderde wèl zendtijd van de A.V.R.O. Het woord is aan... Voor Nationale Rampenfonds Koningin maakte tocht door noodgebied Doodstraf geëist tegen sergeant Boos Voor 70 millioen schade aan gebouwen in Zeeland Pluto Onlusten in Guatemala Tragische reactie van geëvacueerde moeder 67e JAARGANG No 181 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adxn. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 29 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op7,on- en Feestdagen Abonnement per week 4P cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN HAAR TOESPRAAK voor de micro foon heeft, de Koningin Zondag gezegd: „Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze ramp, dit was zo nabij en ver. Uit de gehele vrije wereld ondervonden wij dit in grote dankbaarheid." En terwijl uit zovele laaiden berichten blijven komen over hulp voor de door Ne derlandse watersnood getroffenen, van heinde en ver, groeit bij ons het besef dat dit op zulk een schaal, in zulk een verbrei ding, met zoveel persoonlijk initiatief en zoveel deelneming uit alle kringen der samenleving, nog nimmer geschied is. Vele landen, ook het onze, zijn in vroeger tijden door rampen getroffen. Noch die andere landen, noch het onze hebben hulp in deze mate en veelzijdigheid tevoren ervaren. Als ge leest dat, evenals bij ons, in vele bedrij ven ver over onze grenzen urenlang wordt overgewerkt om de opbrengst ter beschik king van ons Rampenfonds te kunnen stel len moet u dat wel aangrijpen. Als ge ver neemt dat de zakenmensen in Chambéry, de hoofdstad van het Franse departement Savoie, hoog in de bergen, gezamenlijk be sloten hebben om 2 van hun ontvangsten in een week voor dit doel te bestemmen vraagt ge u af: wat weet de bevolking van Chambéry van ons, hoe zou zij zich kunnen verplaatsen in de noden der lage landen? Dit geldt voor andere delen der wereld in niet minder mate. Met verwondering leest gij ook het bericht dat in een gevan genis te Rome een inzameling is gehouden: dat bewakingspersoneel en gevangenen te zamen een niet geringe som in lire's uit hun spaarduitjes bijeen hebben gebracht. Dat zijn nu maar enkele gevallen; zij getuigen met zo talloze andere van een puur men selijk medegevoel. De meesten, ongetwijfeld verreweg de meesten van die mensen-ver- weg hebben Nederland nooit gezien, kun nen er zich nauwelijks een voorstelling van maken, willen eenvoudig alleen maar hel pen. Wij leven in een tijd van zwartgalligheid bij velen ten aanzien van de menselijke na tuur. De litteratuur is er boordevol van. Men krijgt soms het gevoel dat een streven overheerst om toch vooral het slechte in de mens zo schril mogelijk te be lichten en het toch vooral te doen voor komen of hij steeds door zelfzucht en eigen belang gedreven wordt. Het is onwaar; het is van een vaak ontstellende eenzijdigheid. Men zou de hoop willen uitspreken dat menigeen, ook onder de jongeren, van deze zwartgalligheid aan hetgeen thans gebeurt genezen zal. Ik moet daar iets aan toe voegen en dat is, dat ten aanzien van de pogingen om eenheid te scheppen op staat kundig gebied zo vaak uit de kringen der politici de mening vernomen wordt dat de volken daar nog niet rijp voor zijn. In de laatste bijeenkomst van de Raad van Euro pa te Straatsburg, dat lichaam dat steeds nog alleen maar raadgevende en geen be slissende bevoegdheid bezit, hebben ook twee Nederlandse afgevaardigden weer uiting aan deze mening gegeven. Misschien zal hetgeén nu gebeurt welreeds zoveel in druk op hen gemaakt hebben, dat zij van inzicht zijn veranderd. Laat ik nog eens zeggen: een zo algemene en wijd verbreide daadwerkelijke deelneming en hulp zijn ongeëvenaard in de historie. En juist in de volken zelf komt dit zo sterk tot uiting. Is het niet zo dat politici, min of meer tot hun eigen kring en hun eigen disputen en rede naties beperkt, zich veelal te weinig reken schap geven van hetgeen in de volken, die zij vertegenwoordigen, leeft? Is het niet zo dat zij vaak niet beseffen dat, terwijl zij met de oplossing van een probleem worste len, die oplossing door de volken reeds is aanvaard? Niet in haar uitwerking, niet in haar détails, maar wel in haar noodzaak en zelfs in de offers waartoe zij nopen zal, omdat men voelt dat geen andere weg meer openstaat? Voor mijzelf heb ik deze vragen al eerder bevestigend beantwoord. Er dient de erkenning bij te komen dat zij, die de knoop moeten doorhakken, de moeilijkste taak hebben. Maar hun ambt legt hun zulke verantwoordelijkheid dan ook op; zij heb ben die zelf gewild. Zij kunnen, als de last zwaar begint te wegen, haar niet ontgaan met zichzelf en anderen wijs te blijven ma ken dat de volken niet rijp voor verande ring zijn. In het werk der politici kan stil stand intreden; in het leven der volken nooit. Het is immer in beweging. Voor goed begrip is het nodig daaraan te denken. En zo is hetgeen nu geschiedt een verschijnsel, dat wellicht heilzaam verhelderend zal werken. Zo moeten wij, geloof ik, het woord van de Koningin verstaan: „des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid". Een groot en een blijmoedig woord. R. P. TEL AVIV (Reuter). Maandagavond heeft zich een ontploffing voorgedaan in het gebouw van het Russische gezantschap te Tel Aviv, waardoor drie leden van het gezantschapspersoneel, een man en twee vrouwen, werden gewond. Na de ontploffing werd de omgeving van het gebouw door een sterke Israëlische politiemacht afgezet. Proces-Oradour BORDEAUX (Reuter). -De openbare aanklager in het proces te Bordeaux tegen de leden van de voormalige S.S., die er van worden beschuldigd de bevolking van Ora- dour te hebben uitgemoord, heeft de dood straf geëist tegen de voormalige sergeant Boos, een van de twee vrijwilligers uit de Elzas. Voor de andere vrijwilliger, een gewoon soldaat, en de twaalf Elzassers die onder dwang tot de S.S. zijn toegetreden, eiste hij dwangarbeid of gevangenisstraf. Hij liet vaststelling van de duur van deze straffen over aan het hof. De minister-president heeft een nota over de watersnood aan de Tweede Kamer doen toekomen. Daarin worden onder meer de volgende regerings maatregelen aangekondigd Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp-noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel moge lijk ter hand genomen. Indien de noodzakelijke spoed van deze herstel werkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden vertraagd. In algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een af sluiten der zee-armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond worden be gonnen en met voortvarendheid voortgezet. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde veiligheid met betrekking tot de hulpver lening en de organisatie van de waarschuwingsdienst zullen worden ge nomen. De totale schade aan huizen en boerde rijen in Zeeland wordt geschat op zeventig millioen gulden. Volgens zeer voorlopige ramingen staan in Zeeland 13 a 14.000 woningen in het water. Naar zeer ruwe schatting zijn daar van 1450 verwoest, 3000 zwaar beschadigd en 3500 licht beschadigd. Van de boerde rijen worden 1000 als totaal verloren be schouwd; 2000 zullen zwaar of licht be schadigd zijn. In Noord-Brabant staan volgens schatting 8300 woningen en boer derijen in het water. De minister-president geeft in de nota uitdrukking aan zijn bewondering voor hen, die in welke functie ook bij de hulp verlening aan de getroffen gebieden hun krachten gaven en nog geven. De wijze waarop het volk van Nederland en het buitenland te hulp zijn gesneld, vervult de regering met trots en dankbaarheid. Zij is er van overtuigd, dat voorzover hier of daar critiek is geuit, deze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Mogelijk gemaakte fou ten verzinken in het niet bij al het goede, dat is gepresteerd. Aanzienlijk is de materiële schade voor de getroffenen en voor ons land, maar zij kan worden hersteld. Groter is echter het niet te vergoeden verlies aan mensen levens. Het laatst hieromtrent bekende cij fer is 1395. Voor verdere stijging moet worden gevreesd. Met dankbaarheid stelt dr. Drees vast, dat de productie-capaciteit van de Neder landse industrie onaangetast is gebleven. Juist nu de landbouwexport door het ten dele uitvallen van de landbouwproductie in Zuid-West-Nederland mogelijk enigszins zal verminderen, is het van belang, dat de rol van ons land als leverancier van in dustriële producten door deze ramp niet is aangetast. Ten aanzien van de dijken wordt in de nota opgemerkt, dat de toestand in het al gemeen thans enigermate is gestabiliseerd. Een groot deel van de gaten is van be perkte afmetingen en deze behoeven bij het dichten geen bijzondere moeilijkheden te bieden. Op de meeste eilanden komen één of meer dijkbressen voor, die wél bijzon dere moeilijkheden bij het dichten zullen bieden. Alle gaten zullen zo spoedig moge lijk moeten worden gedicht. Dit stuit vaak op het ernstige bezwaar, dat vele zeer moeilijk bereikbaar zijn. Over de dijkbeschadigingen geeft de mi nister een uitvoerig overzicht. Ook de af geslagen duinen zullen moeten worden bijgewerkt. Voor het dichten van de grote gaten moet de hulp worden ingeroepen van de grotere aannemers, die gespecialiseerd zijn in bagger- en grondwerken. Daar met de werken zo spoedig mogelijk wordt begon nen is het niet mogelijk daarvoor bestek ken gereed te maken. De uitvoering zal op basis van regiecontracten geschieden. De leiding zal berusten bij de rijks waterstaat. Herstel buitendijken voor rijksrekening Van (lc bedragen welke met het herstel der dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik zelfs bij grove benadering nog geen raming te geven. Zij zullen echter zo hoog zijn, dat de draagkracht van de ge troffen onderhoudsplichtigen (in de regel waterschappen) hierbij in het niet zinkt. Daarom is de regering van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het rijk zullen dienen te worden ge nomen. Evacuatie De minister-president geeft vervolgens een uitvoerig overzicht der genomen evacuatie-maatregelen. Het was een ge lukkige omstandigheid, zo zegt hij, dat de evacuatie-organisatie, waarover bij de nota van 22 October 1952 en bij de parlemen taire behandeling van de wet Verplaatsing Bevolking uitvoerige mededelingen zijn gedaan, reeds tot stand was gekomen. Daardoor konden de centrale evacuatie commissie en de provinciale evacuatiecom missarissen en regionale functionarissen terstond in actie komen. De minister doet hierna mededeling van de op dit ogenblik getroffen reeds ge publiceerde financiële tegemoetkomin gen aan de door de overstroming gedu peerden. De minister van Maatschappelijk Werk heeft voorts met medewerking van de Commissarissen der Koningin een voor ziening getrofen voor een coördinatie van de hulpverlening door de organisaties van het maatschappelijk werk op provinciaal niveau. In de geteisterde gebieden, alsook in de evacuatiegemeenten, bestaat grote behoefte aan maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters. Na een week van spanning en onzekerheid doen zich bij de getroffen bevolking op moreel en psychisch terrein vele moeilijkheden voor. Het Nationaal Rampenfonds heeft een regeling getroffen om in speciale kosten van tewerkstelling dezer krachten te voor zien. Hulpverlening Na een overzicht van de hulp, verleend door de drie onderdelen van de krijgs macht, benevens van de militaire buiten landse hulp, wordt met grote dankbaarheid gewag gemaakt van de hulp van de over De Canadese radio geeft iedere avond van kwart over zeven tot kwart voor acht een speciaal aan Nederland gewijd program ma op 25.60 en 19.58 meter golflengte om Nederland op de hoogte te houden van de grote hulpacties in Canada. De Verenigde Staten en Canada zouden naar men in gewoonlijk welingelichte krin gen te Ottawa meent te weten, de moge lijkheid nagaan van financiële hulpver lening aan Nederland. Het zou hier gaan om een hulpprogram op lange termijn, eventueel gebaseerd op een schenking van Canada en de Verenigde Staten, een lening door middel van de Internationale Bank en een verhoging van de Noord-Ameri kaanse bijdrage aan de N.A.V.O. Een en ander zou ten doel hebben de verplichtin gen van Nederland tegenover de N.A.V.O. tijdelijk te verlichten en Nederland in slaat te stellen voorrang te verlenen aan het herstel van de schade in de getroffen gebieden. »COOOCO<X>COOCOC»OOOOOCOO<XXX500CCX)OCOOOOOOCOOOCXDOOOCOCOO(X i De grote herdershond Pluto, waarvan j de vermissing gisteravond door de radio werd hekend gemaakt omdat een 92- j jarige evacué uit Stellendam, die ern stig ziek was, er herhaaldelijk om ge vraagd had, is teruggevonden. Het dier bleek echter dood te zijn. Dit is de oude medegedeeld toen zijn toestand, dank zij zijn sterke gestel, was verbeterd. Men zal hem een andere hond aan bie- I den. coocooooooooc Dag en nacht ploeteren de hulpploegen in de overstroomde gebieden om de dijkbressen voor de verwachte 'springvloed van Maandag 16 Februari te dichten. Hier leggen mariniers de laatste hand aan het herstel van de hoofddijk tussen Oude Tonge en Den Bommel in de Zuidoosthoek van het eiland Overjlakkee. Als er geen tegenslag komt, zal deze dijk vandaag dicht komen. zeese rijksdelen van Nederlanders en Ne derlandse organisaties in het buitenland en van de grote hulpvaardigheid van buiten landse zijde. Zorg voor de volksgezondheid De algemene gezondheidstoestand in de r.oodgebieden is niet ongunstig, zo wordt in de nota gezegd. De grootste moeilijk heden zijn gelegen in de drinkwatervoor ziening en in de afvoer en destructie van verdronken vee. Aan de aanvragen om ziekenauto's is voldaan door de geneeskundige dienst van de landmacht 'en het Rode Kruis. Ook van hospitaalschepen kon een dankbaar ge bruik worden gemaakt. Voor de drink watervoorziening is gebruik gemaakt van tankwagens en op 3 Februari uit Duitsland aangevoerde zuiveringsinstallaties. Moei lijk is de toestand nog op Walcheren, waar het pompstation van Middelburg door zee water werd overstroomd. De waterleiding van Vlissingen is te gering van capaciteit voor het gehele eiland. Schade aan de landbouw Rond 133.000 ha. cultuurgrond is door de ramp geïnundeerd of geïnundeerd ge weest. Dit is 5,7 procent van het totale aieaal cultuurgrond in Nederland. Over stroomd werden 82.000 ha. bouwland (8,9 pet. van het totale Nederlandse areaal); 41.000 ha. grasland (3,1 pet.) en 10.000 ha. tuingrond (9,4 pet.). Van het bouwland was in 1952 32.000 ha. bebouwd met granen (6,1 pet. van het totale areaal in Nederland), waarvan 12.000 ha. tarwe (15,2 pet.), 13.700 ha. met con sumptie-aardappelen (8,6 pet.), 15.000 ha. met suikerbieten (24 pet.), 6000 ha. peul vruchten (17,8 pet.), 7500 ha. vlas (22,7 pet.) en 8000 ha. andere gewassen. Verdronken vee Volgens een voorlopige taxatie zijn ver dronken: 25.000 runderen: 15.000 a 20.000 varkens; 2.000 a 3.000 schapen; ongeveer 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee, dat in de rampgebieden aanwezig was, is grotendeels geëvacueerd. De verliezen aan vee zijn vooral ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen en Dui- veland en in West-Brabant. Van het rund vee is op de genoemde eilanden vermoede lijk 80 a 90 procent verloren gegaan. Ook op het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke aan de oester- en mosselkwekerij en aan de vissersschepen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vastgesteld. Schadevergoeding De taak van het Nationaal Rampenfonds is in de eerste plaats leniging van de nood en de vergoeding van schade aan getrof fenen wat kleding, dekking, schoeisel en huisraad betreft. Op de overheid zal een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bij dragen het economisch leven in de ge troffen gebieden weer op gang te brengen. Voor niet door verzekering gedekte ram penschade zullen regelingen moeten wor den getroffen in de geest van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden. De ministeries, welke met de afwikke ling van de oorlogsschaden zijn belast, zullen eveneens de afwikkeling van de rampenschaden ter hand nemen. Zoals reeds is medegedeeld is een buiten dienst ingericht, bestaande uit een aantal regionale rampschadebureaux. Daar ge schieden de aangifte en de registratie van alle schade en kunnen voorschotten worden gevraagd en uitbetaald. De uitbetaling van alle uitkeringen en de administratie daarvan vinden plaats bij het Centraal Verrekenkantoor van het Commissariaat voor Oorlogsschaden. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de zorg voor de schade aan gebouwd onroerend goed en schepen, het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voor de agrarische schade en het ministerie van Financiën voor de overige schaden. Het ministerie van Financiën zal met de alge hele coördinatie worden belast.. Voor de afwikkeling van de schade in de publiekrechtelijke sector zal het Bureau Financiering Wederopbouw van het minis terie van Financiën worden ingeschakeld. Deze met grote spoed opgemaakte nota, zo verklaart de minister-presi dent, waarbij het accent in hoofdzaak valt op hetgeen is gedaan, kan niet an ders dan onvolledig zijn. Veel van het geen in de getroffen gebieden is ge beurd en is gedaan zal later pas nauw keurig kunnen worden vastgesteld. Niettemin houdt de minister-president zich overtuigd, dat uit het gegeven over zicht duidelijk zal zijn geworden hoezeer alle krachten zijn ingespannen om de toe stand hel hoofd te bieden. De wijze waarop ons volk met de slacht offers medeleeft, de betoonde hulpvaar digheid en offervaardigheid, de vaste wil om het herstel met volle kracht aan te vatten houden ondanks het geleden leed beloften in voor de toekomst. Naar aanleiding van een verklaring van de voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq en een ongeveer gelijkluidend communiqué van het A.V.R.O.-bcstuur, deelt de Regeringscommissaris voor het Radiowezen, mr. L. A. Kesper, het volgen de mede: Dinsdagochtend 3 Februari omstreeks 8.15 uur werd in het regeringscommissa riaat de telefonische mededeling van de Regeringsvoorlichtingsdienst ontvangen, dat de A.V.R.O. niet vrijwillig wenste mede te werken aan de coördinatie van de berich ten voor de noodgebieden, zoals die de dag te voren op initiatief van één der omroep- leiders en onder leiding van de R.V.D. was tot stand gekomen en waaraan alle andere omroepen vrijwillig hun medewerking ver leenden. De heer De Clercq, voorzitter van de A.V.R.O., wenste zelf de controle uit te oefenen over de berichten, die in A.V.R.O.- tijd uitgezonden zouden worden, aangezien hij alleen daarvoor de verantwoordelijkheid droeg. Nadat bij de heer De Clercq telefonisch was geïnformeerd of zijn standpunt in het algemeen door de R.V.D. juist was weer gegeven en dit door hem was bevestigd, is hem dezerzijds telefonisch medegedeeld, dat in dat geval de zendtijd op Hilversum I werd gevorderd voor zolang de R.V.D. ver klaarde tijd nodig te hebben voor de be richtendienst, aangezien de eenheid daarin niet in gevaar mocht worden gebracht. De heer De Clercq verklaarde zich daar mede accoord en zoverre kan van een con flict niet worden gesproken. Indien evenwel het A.V.R.O.-bestuur verklaart, dat de regering geen zendtijd van de AA7.R.O. heeft gevorderd of zelfs ook maar een ogenblik het plan heeft be hoeven, te koesteren om zendtijd te vorde ren, dan kan men het slechts betreuren dat dit communiqué, dat betrekking heeft op feiten, waarbij de Regeringscommissaris voor het Radiowezen betrokken is, niet te voren aan hem ter verificatie is voorge legd. Ware dat wel geschied, dan zou het zeker op een aantal punten anders hebben geluid. x GUATEMALA, (Reuter) In de stad Guatemala hebben zich Maandagavond ongeregelheden, gepaard met schietpar tijen, voorgedaan, waarbij betogende stu denten, de politie en communisten be trokken waren. Volgens de eerste berich ten zouden ten minste 15 tot 20 personen gedood en 25 personen gewond zijn. Jo wett Proza schrijven is een soort poëzie. 7de verantwoording Ned. Verg. v. Spiritisten Harmonia afd. Haarlem 221,20; Dansschool Fortgens 60,-; Visite Toos en Guus 14,25; W. H. de L. ƒ25,fa. Terra Branca afd. Haarlem ƒ100,-; Bijeengebracht door N. P. V. „Witte van Haemstede" Groep 24 Haarlem v. d. gehou den ouderavond 100,Club Oud-Hoofd machinisten Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" 100,—; Supportersveren. Haarlem /10,_; N. N. ƒ2,—; Mr. J. H. Thielschool 50,51de Bridgeclub Boekenrode ƒ2000, N. N. 1,Bijeengebracht door het kantoor- en Incassopers. v. h. Algemeen Ziekenfonds Ziekenzorg, Kenauppark ƒ200,Ph. P. 10,—; Schouwburgpotje 14,95; Domineer- clubje Joproriever. ƒ25,Haarlemse Hen- gelaarsbond 1000,Mevr. de R. 2,50; Verg. Bosch en Vaart ƒ300,J. P.B. A. P. ƒ60,—: H. K. ƒ10,—; M. v. G. ƒ10,—; Person. W. v. A. ƒ143,60; de P.club 60, Pers. Fil. Albert Heijn, Gen. Cronjéstr. ƒ28,90; fil. Albert Heijn Oranjestr. ƒ19,80; Arbeiders N. V. Nebima gedeelte loon 500,aangevuld door Directie N. V. Ne bima Glasdakenfabr. ƒ500,Wed. d. V. S. ƒ5,—; van Vera ƒ1,—; G. G. ƒ25,—; P. J. v. H. B'wijk 1,Klaverjasclub Allen Pre sent 57,50; Klaverjasclub Ruitenaas ƒ12. Biljartclub Centraal ƒ67,50; Loterijpotje Ont spanningsclub Plantsoenendienst Velsen 20,Spaarpotten kinderen Krijger 10, Bridgeclub Up to drive IJm. O. 185,Ge zellen v. Schildersbedrijf Gebr. Kooy IJm. 93,10; D. J. K. 50,Uit 2 kaartpotten L. ƒ14,22; A. J. 10,—; L. P. ƒ2,50; Pers. H. ƒ80.Vijf weken zakgeld van Rob (6 jaar) ƒ0,50; Jubileumpot van onze Kees ƒ4,50; Gez. Pers. Cinema- Palace en 't Spaarne Theater ƒ233,—; N.V. Oosten ƒ500,—; Pers. N.V. v. Oosten 161.06; Pers. Walco 100, Mej. H. L. de B. ƒ25,—; Jkvr. S. v. L. Tunis 1Ó0,Kas Haarl. Stucadoorsver. 500, Truus en Gerrit 1,Pandoerpot 10, S. v. d. V. ƒ10,—; Mevr. J. L. ƒ10,—; N. N. 5,Bridgeclub K. J. 25,-Opbrengst Plakje worst 5,06; Amer. Verk. (Nageko men) 8,van Gerrie en Theo 10, Spaarpotten Lorentzschool 52,62; Oud Pa pier actie Lorentzschool ƒ280,38; Mcj. A. M. G. 15.Boetepot pers. fa. Heze- mans 11.50; E. W. 5.— Saarlander Tafel- tennisvriend Köttl 9.60; A. M. B- R. 50. Kaartclub C. H. 10.—; Kaartpotje de Sering 15.—; Tan K. 10.—; B. B. 3.—; Pers. V. D. Haarlem en Beverwijk 2100. Kaartpotje de V.V. 5.P. J. 10. Inpakster 5.Mieke en Joke K. 2.—; W. J. de B. 25.Woensdagavond Bridge club 50.—; N. N. 25.—; Haarl. Kunstge meenschap 250.Kleuterschool Tessel- schadestraat 10.—; Van gerepatrieerde die ook alles verloor 10.—; Spaarpotten leerl. W. de Zwijgerschool 100.—; Een zwerver 2.50; M. H. D. 3.Pandoerclub De Ca- ninefaten 5.—; Opbrengst Kip W. T. 38.50; A. Z. 10.—; Person. P. 23.80; Koffiepot en Ontspanningsver. K. O- G. H'lem PTT 17.—; H. W. N. 25.—; J. T. 1.—; fam. D. 50.Opbrengst Speculaasverkoop Ver- maat's Bakkerijen f 3334.50; Opbrengst con cert 7.2.53 Haarl. Órk. Ver. 2975.—; G. S. 15.Personeel Oud en Ferwerda Tie- man 1000.—; A. de K. te Haarlem 500.—; J. H. S. 10.—; Mevr. Wed. A. C. v. O.—S. 5.Steven, Tjepke, Fryke, Jan, Govert, Bart Post 5.50. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. De Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de getroffen gebieden. Haar tocht begon in Hellevoetsluis, vanwaar zij per sleepboot vertrok naar Den Bommel op het eiland Goeree en Overflakkee. Van daar begaf zij zich te voet naar een punt op de dijk, waar mariniers met de herstel werkzaamheden bezig waren. Vervolgens vertrok zij per truck naar Nieuwe Tonge, waar zij zich langdurig met de achterge bleven inwoners onderhield. Daarna vloog zij per hélicoptère naar het zwaargetroffen Oude Tonge, waar zij zich door de burger lijke en militaire autoriteiten van de toe stand op de hoogte liet stellen. Na een tocht door Oude Tonge ging de Koningin, wederom per hélicoptère, naar Willemstad, waar zij toegejuicht door velen, een rond wandeling maakte. Uit deze stad vertrok zij naar de Moerdijk. Hier bezocht zij ver schillende beschadigde woningen. Om ongeveer 21.30 uur keerde de Koningin op Soestdijk terug. Binnenkort zal zij een be zoek brengen aan de getroffen eilanden in de provincie Zeeland. Bij een familie in Schiedam was het echtpaar Den B. uit Zierikzee met twee kleine kinderen opgenomen. Gistermiddag ging de heer Den B. de stad in. Mevrouw Den B. heeft toen in een vlaag van verstandsverbijstering haar twee kinderen, een zoontje van twee jaar en een baby, van het 12 meter hoge balcon op straat geworpen. Daarna sprong zij zelf van het balcon. De baby werd levenloos opgenomen. De moeder en het zoontje van twee jaar zijn in deerniswekkende toestand naar een zie kenhuis overgebracht. HARDE WIND EN BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met. enkele buien. Langs de kust van Holland en Zeeland aanvankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind, hoofdzake lijk tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Weinig verandering in temperatuur. 11 Februari Zon op 8.03 uur, onder 17.46 uur. Maan op 6.46 uur, onder 14.10 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 10 Februari Hoog water: 12.18 en uur. Laag water: 7.29 en 20.19 uur. 8 Woensdag 11 Februari 8 Hoog water: 1.05 en 13.34 uur. 8 Laag water: 8.58 en 21.35 uur. »»oooooooi»oocxx*xxxxxx3occooc<xxxocïocxxxcocjooooooocto

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1