Honderdtwintig ha. cultuurgrond valt ten prooi aan IJmonds industrialisatie Tuinders in Kennemerland bedreigd Voorlichting en klaagmuur van de Stichting van de Landbouw Huis vol mysterie „Om onze toekomst" Voormalig CPN-lid blijft wellicht in de raad Heemskerk IJ mui den Gift voor rampenfonds en vissersmonument Ruim 50.000 geëvacueerden 4 Voor de kiiïdereii FEUILLETON door Jane England „Kennemerland's" laatste uitvoering gaat door Jaarvergadering „Turnlust" Lezing bij „Vogelvreugd" Concert voor ons aller doel Beijnes geeft 28.800 Beverwijkse Harmonie kapel gaat concerteren „Ons Genoegen" klaverjast voor Rampenfonds Kerkgaand Velsen offerde Velsens huisvrouwen breien sokken Scheepvaart DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Er hangt een onheilspellende wolk boven de tuinderijen en boerenbedrijven in Kennemerland. De dreiging wordt steeds groter naarmate het plan „IJmond" in détails zijn beslag krijgt. In deze tijd van industrialisatie worden tuinders en boeren van hun erfdeel verdreven en wat krijgen zij ervoor in de plaats? Deze gedachten vormden het hoofdthema van de voorlichtingsbijeenkomst, die Maandagmiddag in de bovenzaal van het Veilinggebouw „Kennemerland" aan de Breestraat in Beverwijk, onder auspiciën van de Stichting voor de Landbouw in Noordholland werd gehouden. „Het gaat om de toekomst van ons en onze kinderen. Wij worden van huis en hof verdreven en krijgen er wat zilverlin gen voor in de plaats. En dan is het nog de vraag wanneer we die schadevergoeding kunnen incasseren." Deze hartekreet werd geslaakt door de voorzitter van het district Kennemerland van de Stichting voor de Landbouw, de heer A. N. Aardenburg,die in zijn openings rede onder meer zei dat 120 ha tuinbouw- grond ten offer vallen aan het nieuwe uit breidingsplan IJmond. De cultuurgrond in Beverwijk, aldus spreker, raakt bijna ge heel van de kaart. Er worden van de land en tuinbouwstreek Kennemerland enorme offers gevraagd. Spreker wekte de honder den aanwezigen op tot georganiseerd verzet. Ir. G. W. van der Helm, rijkstuinbouw- consulent in Amsterdam, maakte enige korte opmerkingen over de thans ter visie liggende uitbreidingsplannen. Het probleem, zo zei spreker, waarmee we ons thans bezig houden, geldt niet spe cifiek Kennemerland. Overal waar een grondgebruiker zijn bedrijf moet verlaten, kost dit geestelijke offers. Velen zijn op het bedrijf geboren, maar als de maat schappelijke belangen het vragen, dan moet het bedrijf worden opgegeven. In Velsen zal bij de verwezenlijking van het bestaande uitbreidingsplan 15 ha tuin- bouwgrond verloren gaan. In Beverwijk circa 40 ha. Volgens het plan dat tot 14 Februari ter inzage ligt, zal daarenboven nog 100 ha verdwijnen. In Heemskerk moet 4 a 5 ha worden op geofferd, in Castricum 8 ha, in Egmond 2 ha en in Alkmaar 2 a 3 ha. Daarenboven vallen nog 105 ha ten offer aan huizen bouw. Daarnaast zijn uitbreidingsplannen in de maak waarover nog niet mag worden ge sproken. Door de uitbreiding van de Hoog ovens en hiermee gepaard gaande bevol kingsaanwas, is verder gevaar niet denk beeldig. De publiekrechtelijke lichamen, die de belangen der burgers behartigen, vervolg de de heer Van der Helm, hebben de plicht hun plannen tijdig kenbaar te maken, op dat de tuinders en boeren bijtijds naar een ander bedrijf kunnen omzien en zij niet de dupe worden van een verouderde wetge ving. Te meer, omdat een ander bedrijf moeilijk is te krijgen. Spreker wees op het belang van een langjarig pachtverdrag voor de tuinder, ten aanzien van de schadevergoeding. Ook een goede boekhouding is vereist. Het zwaartepunt ten opzichte van het uitbreidingsplan moet men niet zoeken bij het gemeentebestuur, volgens spreker, want deze instantie moet de uitbreiding zien als onderdeel van het grote maatschappelijke geheel. De visie van een stedebouwkundige is een ideële. Hij stelt pas in de tweede plaats zijn plan in op aansluiting op de werkelijk beschikbare grond. Het is de taak van de organisaties om te zorgen, dat zij bijtijds gelegenheid krijgen om de inge zetenen van de plannen op de hoogte te stellen. Export deel van Nederlands economie sing bij verkoop van grond, is het grondge bruik bijna geheel bevroren, zo zei spreker. Een bedrijf dat vrij komt is tegen redelijke prijs niet te koop, van pachten is geen sprake meer. Officiële prijzen, waar boer, tuinder of deskundige houvast aan heeft, zijn er niet. In geval van onteigening komt de onteigende zonder middel van bestaan en moet financieel worden geholpen. Na de oorlog, zei spreker, is een sociaal vraagstuk ontstaan, doordat tuinders plaats moeten maken voor steden. Er is hiervoor nog geen goede oplossing gevonden. Hij ging hierna over tot het bespreken van de onteigeningsprocedure en verklaar de met nadruk dat een van de belangrijk ste punten is, de datum waarop het voor lopige onteigeningsplan ter inzage wordt gelegd op het gemeentehuis. Want na die datum is er niets meer in het voordeel van het bedrijf te doen. Het kan noch worden verkocht, noch verpacht. Wat de vergoeding bij onteigening be treft: alleen de werkelijke Waarde wordt vergoed. Soms is het mogelijk andere grond aan te bieden, ook bestaat een combinatie van vervangings- en opheffingsmethode. Wetgeving verouderd De wetgeving van nu vertoont echter een beeld van schromelijke achterstand met de veranderde omstandigheden en duizenden zijn hiervan reeds het slachtoffer geworden. De moeilijkheden, aldus de heer Van Dijk, worden nog groter als de betrokken amb tenaren zich met hun gedachten nog niet aan de geschetste veranderingen hebben aangepast, dan maken zij zonder gewetens bezwaar misbruik van wettelijke leemten. De positie van het gemeentebestuur is ech ter ook niet gemakkelijk, want de gemeente moet zo snel en zo goedkoop mogelijk bouwen. Daarenboven wordt de onteige ningsvergunning niet door de gemeente, maar door de rechter bepaald, die volgens verouderde wetgeving te werk gaat. Spre ker zei dat er dringend behoefte is aan eenheid van de deskundigen in technische kwesties. De weg naar jurisprudentie duurt te lang en maakt nog meer slachtoffers. De Stichting van de Landbouw heeft het initiatief genomen, om via een commissie van deskundigen leiding tc geven in deze zaken. Binnenkort kunnen algemene nor men tegemoet worden gezien, waaraan ieder, ook de rechter houvast heeft. Bij organisaties te rade De heer J. Beugel, directeur van het Boekhoudbureau van de H. M. v. L. in Den Is maatschappelijk gezien het gebruik van tuinbouwgrond voor huizenbouw zo erg? Deze vraag beantwoordde spreker door te wijzen op de uitspraak van de mi nister, dat de economie van Nederland me de is gegrondvest op de export van grote hoeveelheden land- en tuinbouwproducten. Spreker toonde dit aan, aan de hand van de exportcijfers over 1951. Nederland kan nog op uitbreiding van zijn tuinbouw rekenen in verband met de toename van de bevolking, merkte spreker op. Zou de integratie van Europa op land bouwkundig gebied tot stand komen, dan heeft de tuinbouw nog meer mogelijkheden. Onteigening en schadeloosstelling Over de onteigeningsprocedure en de schadeloosstelling bij onteigening voerde dr. ir. L. J. van Dijk, rijksconsulent voor Grond- en pachtzaken in Haarlem, het woord. Na de pachtwetgeving en de prijsbeheer- 44) Ze moest nu werkelijk handelend optreden. Tegen haar zin dacht ze opnieuw aan Philips sigarettenaanste ker in mevrouw Finchams kamer. Het was een duidelijke aanwijzing. Maar daartegen over stond Fiona s uitdrukkelijke verkla ring, dat het Peter Phipps geweest moest zijn, die mevrouw Fincham op zo'n onge woon laat uur had bezocht. Fiona was ech ter zéér bevooroordeeld ten opzichte van Peter Phipps en werd hierin gesteund door Philip. In het nuchtere morgenlicht begon ze zich af te vragen of ze niet te veel zocht achter de ietwat verschrikte houding, waarin ze mevrouw Fincham de vorige avond had aangetroffen. Haar weigering om te zeggen, wie haar bezocht had, en haar vage toespelingen op Parkinson bete kenden misschien helemaal niets bijzon ders Mary bracht tegenwoordig om acht urn- thee op bed en toen ze binnenkwam, zat Constance reoht overeind in haar bed met een sigaret. „Goedenmorgen juffrouw zei Mary. „Mary, wie was 't, die gisteravond zo laat nog op bezoek kwaim?" vroeg Con stance zonder omwegen. „Kun jij 't me zeggen?" „Ik heb er geen idee van, juffrouw", antwoordde Mary, terwijl haar gezicht een stugge uitdrukking aannam. „Er is iemand heel laat geweest", zei Constance. „Kan 't meneer Phipps zijn?" „O, nee juffrouw", zei Mary. „Dat kan meneer Phipps niet geweest zijn. U moet geen aandacht schenken aan wat me vrouw Fincham zegt Ze beweert wel eens, dat hij haar op ongewone uren komt opzoeken. Maar dat i$ alleen maar een grapje van haar. Ze zou het nooit toe staan, dat hij heel laat nog kwam. Ze is erg strikt in zulk soort dingen". „Misschien was het dan meneer Bag- net", zei Constance. „Ik heb in ieder ge val iemand gehoord". „Die zou het geweest kunnen zijn", gaf Mary toe. „Hij komt op de gekste uren. Hij heeft een eigen sleutel, ziet u, en me vrouw Fincham vindt het prettig als hij 's avonds laat nog even komt kijken. Het is haast een gewoonte van hem. In het laatste jaar van de oorlog kwam hij om het uur 's nachts kijken, of alles in orde was. Mevrouw Fincham was daar zeer op gesteld. Het gaf haar een veilig ge voel". „O", zei Constance. „Maar mevrouw Fincham moet al in bed geweest zijn", voegde ze er aan toe, „het was zeker al na twaalven". „Nee, juffrouw", zei Mary, „mevrouw Fincham had me gezegd haar niet te storen, ze zat te patiencen en zei, dat ze Haag, besprak in het kort de belastingaan gelegenheden, die verband houden met de onteigening. Spreker wees er op, dat ont eigening, overdracht of liquidatie fiscale consequenties met zich brengen. Daarom is het van belang niet alleen een expert voor het bepalen van de grondwaarde en derge lijke te raadplegen, maar daarbij ook een belastingdeskundige. Men komt vaak met fiscale problemen bij het bureau aan als het te laat is. Vroegtijdgi advies is nodig. De in grote getale aanwezige agrariërs werd de raad gegeven zich met hun orga nisaties in verbinding te stellen. De vergadering werd onder meer bijge woond door de burgemeesters van Bever wijk en Heemskerk, door verschillende wethouders, raadsleden en gemeente-amb tenaren uit genoemde, zowel als omliggen de plaatsen. De heer W. Merx, hoofd van de Stichting van de Landbouw in Noordholland te Haar lem, deelde mede dat de gehouden rede voeringen volledig te krijgen zijn voor be langhebbenden aan het bureau in Haar lem, Kenaupark 28. Het bestuur van Rederijkerskamer „Ken nemerland", dat er aanvankelijk aan heeft gedacht om evenals KDO haar laatste uit voering te laten vervallen en het huidige kassaldo aan het rampenfonds ter beschik king te stellen, heeft thans besloten om de uitvoering wel te laten door gaan en in het kader van de hulpactie een bedrag van 1.25 per persoon als extra entree te heffen. Uiteraard is de betaling van dit bdrag geen verplichting. Men mag ook meer geven. De Beverwijkse gymnastiekvereniging „Turnlust" zal hedenavond in de zaal „Wa terdrinker" aan de Kloosterstraat de jaar vergadering houden, naast de gebruikelijke verslagen vermeld de agenda een bestuurs verkiezing alsmede een bespreking der uit voeringen op 5 en 12 Maar.t De Volière-vereniging „Vogelvreugd" zal in hotel „Parkzicht" op Woensdag 11 Februari een ledenvergadering houden. Een lezing over „erfelijkheidsleer staat als een der punten op de agenda vermeld. Momenteel is men in Beverwijk doende om een groots vocaal festival te organise ren, waar alle Beverwijkse koren hun medewerking aan zullen verlenen. De uit voering zal in de veilinghal aan de Bree straat op 7 en 8 Maart gehouden worden. De baten zullen worden afgestaan aan het Rampenfonds. Samen met de directie heeft het perso neel van de firma Beijnes te Beverwijk 28.800.geschonken aan het Nationaal Rampenfonds. niet zou kunnen slapen. Ze voelt dat al tijd van tevoren en blijft dan liever op". „O", zei Constance weer. „Het is dus heel goed mogelijk, juf frouw", zei Mary, „dat meneer Bagnet nog even is komen kijken en een praatje met haar gemaakt heeft. Dat komt wel meer voor". Zó zat de zaak dus in elkaar, dacht Constance ongelukkig. Maar toch kan ik Philip Bagnet niet zien als een chanteur, een schurk, die gebruik maakt van een zielige oude vrouw.Het is uitgesloten! Waarom kreeg ik gisteravond echter op eens de indruk, dat hetgeen Neill altijd zegt, waar is.... Dat er niet geroerd moet worden in deze poel, opdat er geen onaangename dingen boven komen.... Als er echter onaangename dingen te ge beuren staan, dan zullen die toch ge beuren, of ik er nu ben ot niet.. Ze trachtte niet meer te piekeren, doch zich te concentreren op een daadwerke lijk handelend optreden. Allereerst moest ze er achter zien te komen, wie hier des nachts op bezoek kwam. Ze zou de be zoeker op heterdaad moeten betrappen. Ze overwoog, of ze Sara van de gehele geschiedenis op de hoogte zou stellen. Sara had een helder, gezond verstand en gevoel voor verhoudingen. Ze begon zich zo snel mogelijk aan te kleden en voelde zich vol zelfvertrouwen, toen ze helemaal klaar was met haar toilet. Ten slotte zou Parkinson niet zo heel lang meer wegblijven en was Sara binnen haar bereik, voor het geval ze haar raad nodig De Beverwijkse Harmoniekapel, direc teur de heer H. N. van Ossenbruggen, zal op Zaterdag 14 Februari in het Kennemer Theater een concert geven, dat wordt aan gevuld met cabaret; variété en revue onder de titel „Daar zit wat in". Anita en Tonny van Zwol zullen schetsen, parodieën en conférence verzorgen, Charles op de kogel brengt hogeschool der variété en Jan Vogel, bekend van de radio, bespeelt het wonderinstrument de clavioline. De klaverjasclub „Onc Genoegen", on derafdeling van „Kennemer Staten" houdt op Zaterdag 14 Februari in samenwerking met de „Commissie voor Bedrijfsontspan- ning" van de K.N.H.S., een grote klaver- jasavond in het „Statenhuis", Velserweg te Beverwijk% Het inschrijfgeld bedraagt 1.per persoon. Men kan per koppel inschrijven bij de volgende adressen: E. A. Kooyman, Noorderlaan 42, Velsen-N., T. J. Pleijl, Abeelstraat 16, Haarlem. De heer J. Zuidersma, lid van de ge meenteraad heeft, zoals wij al in het kort meedeelden, eind vorige week het hoofd bestuur van de Communistische Partij Ne derland schriftelijk mededeling gedaan van zijn bedanken voor het lidmaatschap der partij. De heer Zuidersma heeft nog geen beslissing genomen over zijn al of niet blijven in de raad; in de eerstvolgende raadszitting zal hij een verklaring over zijn bedanken afleggen. GROENTEPRIJZEN Andijvie 7695: waspeen 1029; spruiten 3578; prei 3104; knollen 1539; boeren kool 2757: groene kool 1431; gele kool 715; rode kool 814; breekpeen 612; bie ten 10; rabarber 4152; uien 3853. Feestavond en toneeluitvoering uitgesteld De R.K. Vrouwenbond heeft de voor Woensdag vastgestelde feestavond tot nader order uitgesteld. De voor Donderdag vastgestelde toneel uitvoering van „Ons Genoegen" is eveneens uitgesteld. Het bestuur van „Stormvogels" heeft gisteravond besloten f 1000 af te staan aan het Nationaal Rampenfonds en f 250 bij te dragen in de kosten voor de bouw vain het vissersmonument. De collecten die Zondag in alle kerken in Velsen werden gehouden, ten bate van het Nationaal Rampenfonds, brachten in totaal f31.480,79 op. Er is veel meer nodig De oproep, die Zaterdag en Maandag werd gedaan in Velsen om wol en sokken af te staan voor de werkers in de noodge- bieden, heeft al resultaat afgeworpen. Dinsdagmorgen om zeven uur is een auto met materiaal vertrokken naar het Zuiden van liet land met 574 paar wollen werk- sokken, 76 paar wollen en lederen hand schoenen en 2 wollen bivakmutsen. Op het pak was een papier bevestigd, waarop het volgende te lezen stond: Warme wol len werksokken voor de werkers aan dij ken en wegen, s.v.p. spoedig uit te reiken. Behalve deze zending is er veel wol bin nengekomen, zodat een aantal dames ijve rig aan de slag is gegaan. Gezien de grote omvang van het werk en de honderden werkers, die in dit barre jaargetijde hun krachten gcvc-n onder de meest moeilijke omstandigheden, is de hoe veelheid nog lang niet voldoende. In deze wordt dus een herhaalde oproep gedaan om wol en wollen sokken in te le veren bij een der onderstaande adressen: Mevrouw H. A. Kwint-Wiersum, Drie- huizerkerkerweg 18, telefoon 5253; J. de Vries Spee, Wilhelminakade 78, telefoon 4954; H. C. Nieuwenhuyzen, Oud-Katho lieke pastorie, Wilhelminakade 38a en mej. E. Vijlbrief, Lijsterlaan 1, tele foon 4917. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Logger: KW 85 f9700. Kotter: IJM 220 f5730. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daer de bezorger# op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. mocht hebben. Waarschijnlijk zag ze de gebeurtenissen van gisteravond in een enigszins overdreven licht, omdat ze ver schrikt wakker was geworden en haar zenuwen hier toch al tot het uiterste ge spannen waren. Zelfs het feit, dat de mysterieuze bezoeker hard weggelopen was, leek haar nu, op dit morgenuur, niet meer zo erg. Het was immers mogelijk, dat hij werkelijk haast had gehad.... Hoewel het haar niet helemaal overtui gend leek, wilde ze deze mogelijkheid toch niet over het hoofd zien. Wat Philip versus Phipps betreft, één van hen beiden was het waarschijnlijk geweest en ze zou alles op alles zetten, om er achter te komen, wie! Ze voelde zich rustig en vol vertrouwen, toen ze zich naar beneden begaf om te ontbijten. Er was een boodschap van mevrouw Fincham, dat ze haar ontbijt op bed wil de gebruiken, hetgeen Constance niet verbaasde. Neill zat reeds aan tafel. „Morgen, Con", zei hij opgewekt. „Ik hoor van Fi, dat er vannacht hier nogal wat te doen is geweest". „Inderdaad was er enige onrust", ant woordde Constance luchtig. „Tussen haakjes, waar was jij eigenlijk vannacht?" „Ik ben. heus niet degeen, die de goede tante Chloë op het middernachtelijk uur een bezoekje bracht", zei hij enigszins scherp. „En evenmin was het dit om onze charmante vrouwelijk Sherlock Hol mes gerust té stellen Philip!" „Hoe weet je dat?" vroeg Constance. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt ons mede, dat het aantal uit de noodgebie- den geëvacueerde mensen ruim 50.000 be draagt. De legerplaats Ossendrecht is voor het grootste gedeelte door évacué's ontruimd. Deze zijn overgebracht naar Eindhoven. De évacué's uit Kruisland kunnen naar hun woonplaats terugkeren. Het evacuatiecentrum in Bergen op Zoom heeft ruim 10.000 évacué's gere gistreerd, die vrijwel allen in Noord-Bra bant zijn ondergebracht. Bergen op Zoom zelf herbergt 1000 évacué's. De prinsessen Beatrix en Irene hebben in Doorn een bezoek gebracht aan évacué's, die uit Zierikzee waren gekomen. De prin sessen verrasten de kinderen met speel goed. Aa.gteddj'k, 9 te Rio d>e Janeiro. Aagtekerk, pass. 8 Gibraltar n. Marseille. Aaïsum, 8 v. Dakar n. Pas Paliïias. Akkrum'dijk, 9 v. Rotterdam te Madras. Alcyone, 8 v. Colombo n. Aden. Ald-abi, 8 v. Santos te Montevideo. Aldegonda, 9 v. Bangkok te Plia-d'ju. Algeria b, 9 te Las Palm as. Alphard, 7 v. Rotterdam n. Pto Alegre. Alwaki, 8 v. Buenos Rires te New York. Amerskerk, 9 te Adelaide. Annenkerk, 9 te Port Said. Arendskerk, 8 v. Hongkong n. Manilla. Averdijk, 8 v. Rotterdam te Bremen. Alnati, 7 140 m. NO. Recife n. Las Palmas. Arundo, pass. 9 Gibraltar n. Genua. Axeldijk, pass. 7 Bahama's n. Le Havre. Aalsdijk, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Amor. 9 Beirouth verwacht. And ijk, pass. 8 Vlissdngen n. Havanna. Alimkerk, 7 v. Sydney te Melbourne. Alchiba, 8 dwars K. San Thorné n. Ilheos. Am.p'enan, verm. 11 Madras n. Vizagapatam. Argós. pass. 9 Lissabon. Arnedijk, 9 te Antwerpen. Albireo, pass. 8 Bremerharven. Amstelpark, 7 85 m. Z. ten O. Kp. Race. Am st els tad, 7 300 m. Z. Bermudas. Agamemnon, 9 v. Turks eiland te Kingston. Aletta, 8 v. Telokanson n. Pladju. AHierna, 8 v. Hamburg n. Antwerpen. Amstedvaart, 8 360 m. O.ZO. Guardafui. Bloemfontein, 9 te Port Elizabeth. Borneo, 9 te Tj. Priok. Boskoop, pass. 8 Flores n. Antwerpen. Bonaire, 8 90 m. NO. Barbados. Bengkalls. pass. 8 Kp. Findsterre n. Marseille. Bennekom, 9 Pisco verwacht. Blitar, 9 v. Sydney te Rotterdam. Blommersdiik, 8 v. New York n. Boston. Bali6 v. Port Sweteniham. Boissevadn, 5 v. Hongkong n. Yokohama. Boschfontein, 9 v. Port Soedan n. Aden. Bintang. 6 te Los Angeles. Bagan, 7 v. Singapore n. Bangkok. Bamdjermasin. 7 nog te Bagansiapia.pl. Barumun, 8 te Parigd. Baud, 8 v. Singapore n. Tj. Priok. Caltex.Leiden, pass. 8 Kp. St. Vincent. Caltex Nederland, pass. 9 Bona. Caltex Pemds, pass. 8 Kp. de Gata. Celebes, pass. 8 Guardafui n. Diiboutl. Cottica. 8 1R0 m. W.ZW. Lands End. Ca'tex Delft, pass. 7 Burling. Caltex Delft. 8 13>5 m. NO. Kp. Findsterre. Caltex Utrecht, 8 80 m. ZW. Ouessant. Drer.te. 9 te Soerabaja. Delft. 9 Callao verwacht. Diemerdijk, pass. 8 Vlissingen n. Antw. Danae, 7 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Douro, 7 v. Livormo naar Napels. Enggano, 9 te Du bal. Eos, 8 v. Burriana te Valencia. Esso Amsterdam, 8 v. Aruba te Rotterdam. F,trema, 9 v. Spezia te Rangoon. Fairsea. 8 70 m. ZW Oporto. Friesland (SSM). 9 v. d. Tyne te Rotterdam. Farmsum, 7 150 m. O. Kp. Henry. Gaasterkerk, pass. 7 Kp. Agulhas n. Kaapstad Graveland, 9 v. Ttajai te Rio Grande verw. Gaasterland, 8 v. Port Elizabeth t>e Kaapstad. Groote Kerk, 8 v. Beira 11 dar es Salaam verw. Gouwe, 7 v. Dakar te Kaolak. Ganymed-e-s, 7 v. Cludiad Trujilil'o n. Guanta. Ga-roet, 8 nog te B-ël-awaii. Helena, 8 v. Pto Cabellos te Maracaibo. Hector 9 v. Ryeka te Palermo verw. Hersilda, pass. 9 Vlissingen. Hestia, 8 v. Hamburg. Hat-hor. 8 v. Hamburg to Bremen. Ha-arl-em, 7 560 m. Z.ZW. Bermuda n. Antw. rndrapoera, pass 8 Socotra n. Belawan. Java, 8 v. Sorong naar Makassar. Jupiter, 7 v. Oran naar Sevilla. Joh v. Oldeabarnevelt, 8 v. Suez n. Belawan. Jagersfontein .8 125 m. W.NW. Freetown. Kertosono, 8 Rangoon niet aangedaan zet koers naar Tj. Priok. Kedoe, 9 v. Port Soedan n. Suez. Kieldrecht. 8 te Hongkong. Kaimana, 8 v. Benkulen te Tj. Priok. Karaton, 8 v. Tj. Priok te Soerabaja. Karossa, 9 v. Am-bon te Makassar. Karsik, 8 v. Te-gal n. Tj. Priok. Lekkerkerk, 9 v. Rotterdam te Calcutta. Leuvekerk, nacht 8-9 v. Rotterdam te Bremen Lekhaven, pass. 8 Kp. St. Vincent n. Antw. Laagkerk, 6 te Adelaide. Lawak, 5 v. Portland Oreg n. Los Angeles. Loenérkerk, 9 te Karachi. Loppersum, 8 Kp. Spartivento gepass. Laertes, 7 v. Semarang n. Soerabaja. Lan-gkoeas, 7 v. Hamburg te Antwerpen. Le Mad re, 7 v. Singapore n. Pnompenh. Lemsterkerk, pass. 8 Napels n. Port Said. Maas-haven, 8 te Takoradi. Marpessa, 8 v. Balikpapan n. Adelaide. Mataram, 8 v. Rotterdam te Bremen. Melis-kerk, 8 te Suez. Mentor, 8 te Tunis. Maasdam, 8 180 m. O.NO. Kp. Hatteras. M'arkelo, pass. 7 Beachy Head. Mo-d-jokerto, 1:1 v. Indo-niesde te Rotterdam verw. Mariekerk, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Marken, 7 v. Tj. Prio-k n. Cheribon. iviaas, v. izmir te Vathi ri. Samos. Maasland, pass. 9 Kp. Blanco n. Recife. Merwede, 9 te Corpus Ohristi verw. Muiderkerk, 10 Port Said verwacht. Maaskerk, 8 v. Novoredon-d-o n. Port Amboin. Merwede, 9 v. Houston te Corpusehristi. Minjak, 6 v. Ambon -n. Mena-do. Manoeran, 8 nog te Akyab. Musi, 8 v. Belawan n. Pakanbaru. Nigerstroom, pass. 8 Findsterre n. Dakar. Moordam. 7 v. Rotterdam n. New York. Nieuw Amsterdam, 9 v. Havana te New York. Notos. 7 v. Amsterdam n. Middellandse Zee. Noord wijk, pa9s. 8 Kp. Hatteras. O mala, 8 v. Rastanura n. Suez. Orion, 7 v. Rotterdam n. Malta. Oranje, pass. 8 Ceylon. Oranjestad, 9 v. Aruba n. Port Llmon. Ophir, 9 te Belawan. Oranjefontein. 8 v. Hamburg n. Antwerpen. Prins Fred. Willem. 8 v. Ceuta te Burriana. Prins Fred. Hendrik, 8 v. Valencia te R'dam. Ze schonk zich thee in en nam toast en marmelade. „Omdat Philip bij mij was", antwoord de Neill. „En daarmee denk je mij te overtui gen?" vroeg Constance ironisch. „Enkel en alleen het feit, dat jij verklaart, dat Philip en jij samen waren, moet zeker voor mij voldoede zijn!" Er kwam een blos van ergenis op zijn aardige, jonge gezicht „Je weet, dat ik nooit leugens vertel, Con", zei hij fel. Er kwam ook een blos op Constance's wangen. Ze betreurde haar woorden, maar op de een of andere manier wist het drietal zowel Philip, als Neill en Fiona haar steeds weer te prikkelen. Zagen ze bovendien niet in, dat het op geven van een alibi, zonder dat iemand er naar vroeg, op zichzelf al verdacht aandeed. Als voor één keer alles nu maar eens duidelijk was! Ei was echter niets dan duisternis.... Fiona was kennelijk vroeg opgestaan en had Neill gewaarshuwd (een afschu welijk woord!) betreffende de afgelopen nacht, en zonder dat zij hem iets ge vraagd had, was deze nu onmiddellijk be gonnen haar gerust te stellen, dat noch hij noch Philip des nachts in het huis waren geweest „Laten we er verder niet over praten", zei ze kortaf. Hij keek haar even aan en zei peinzend: „Zie je nu in, dat het precies zo is, als ik je zei? Je hebt je gemengd in dingen, die beter met rust gelaten hadden kunnen Prins Philips Willem, 9 v. R'dam te Bathurst. Prins Joh. W. Friso, pass. 8 Lamds Eind. Prins Willem IV, 9 v. Burriana n. Rotterdam. Plianoiu-s, 9 te Maikassar. Prins Alexaodier, 8 600 m. W. Scilly's. Rijndam, 7 v. New York te Rotterdam. Ruys, pass. 8 Kp. Agulhas. Roepat, pass. 8 Savanma. Rijnland, 8 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Raki, 7 n-o*g steeds te Damman. Rod-as, 8 v. Curasao te Cristobal. Reael, 8 v. Soerabaja naar Bali. Saparoea, 8 v. Freetown n. Dakar. Saroen-a, 10 v. Singapore te Shimonoseki verw. Sarpedon, 10 v. Ciudad Trujillo te Norfolk verw. Sin-gkep, 8 te Ryeka. Soestdijk, 9 v. Suez n. Djeddah. Straat Makassar, 8 v. Hongkong n. Kobe. Sliedreoht, 7 Trindd-ad gepass. Sarnarinda, 8 Bonaire gepas. Saraogan, 8 v. San Francisco n. Los Angeles. Schie, 9 v. Alexand-rië op rede Beirouth. Sibajak, 8 570 m. NO. ten O. North eil. Stad 'Dord-recht, verm. 10 v. Rotterdam naar Palermo. Sa Hand, 9 v. Buenos Aires te Amsterdam verw. Siberoet, 8 v. Tj. Priok te Pa-lembang. Sibigo, 8 v. Tjilatjap te Pa-dang Sigli, 8 v. Soerabaja te Makassar. Sornmelsdijk, 7 300 m. ZO. Bermuda. Stad Alkmaar, 7 630 m. W.ZW. Scilly's. Stan-vac Ben-akat, 8 v. Haiphomg te Suhigeigerong Swartenho-n-dt, 7 n-og te Menado. Stad Leiden, 8 750 m. W.ZW. Flores. Stad Maastricht, pass. 8 Minorca Balearen. Stanvac Talang Akar, 9 v. Singapore te Saigon Stentor, pass. 8 Beachy Head n. Barbados. Ternate, pass. 8 Gibraltar n. Bone. Titus, 8 v. Piraeus n. Istan-boel. Tabinta, 7 Minicoy gepass. Tos-ari, 7 v. Rotterdam te Tj. Priok. Talisse, 7 v. Londen te Amsterdam. Tarakan, 9 dwars Kreta n. Port Said. Themisto, 8 v. Amsterdam te Philadelphia. Tankhaven III, 8 v. Tj. Uban n. Bangkok. Teucer, 7 v. Sandakan n. Rejang. Tiberius, 7 v. Kaoheiland n. Port of Spain. Tjiluwah, 7 v. Singapore n. Hongkong. Tara, 8 120 m. Z. Verd'ische eil. Tasman, 9 te Singapore. Tha-latta, 8 210 m. NO. Malta. Tiberius, 9 Grenada verwacht. Tjibadak, 9 v. Sibu n. Singapore. Tjipamas.. pass. 8 Okinawa. Van Heutsz, 8 te Reunion. Van Riebeeck, 8 v. Ambon te SorOng. Van Outhoorn, 8 v. Biliiiton n. Banka. Van Riemsdijk, 8 rede Semarang. Veendam, 8 105 m. ZO. Kp. Race. Waal, 8 te Lissabon. W es tl and, 8 v. Hamburg te Amsterdam. Willemstad, 9 te Southampton. Waiwerang, 8 v. Buleleng n. Singapore. Westerd-am, 8 90 m. O. Nantucket. Wield-reoht, 8 300 m. W.NW. Minicoy. IJsel, pass. 8 Kp. Bon n. Lattikia. Zeeland (KRL), 10 Cochin verwacht. Zuiderkruis, 8 210 m. Z.ZO. Madeira. Zonnewijk, 7 980 m. W. ten Z. St. Vincent. KLEINE VAART Abro, 8 v. Kolddng te Antwerpen. Albe-rge, 9 v. Requejada te Gent. Amazone, 8 bij Vlissingen na aanvaring terug n. Hans weert en Rotterdam. Arbo, 8 v. Odense te Antwerpen. Arusa, pas-s. 7 Scheveninigen. Actinia, pass. 8 Vlissingen. Arn-oud-spoidier, 7 v. Vigo n. Antwerpen. Annie, 7 v. Rotterdam te Rostock. Bab-T, 7 te Lowestoft van Bayonne. Baltic, 7 v. Londen te Antwerpen. Born-e-o, pass. 8 Vlissingen. Barracuda, 7 v. Helisingborg te OSlo. Birmingham, 8 v. d. Tyne te Amsterdam. Betty, 7 v. Kopenhagen te Oslo. Bin-nenlhavon, 8 v. Casablanca te Duinkerken. Ca-la-nd, 8 v. Arendal n. Newcastle. Crescendo, pass. 8 Vlissingen. Carpo, 9 v. Teignmouth te Amsterdam. Continental, 8 rede Vlissingen. Coolhaven, 8 v. Duinkerke-n tê Rouaan. Daigny, 8 v. Rand-ers te Antwerpen. Da je Bohmer, 6 v. Port Lyautey n. Gandia. Daviena Goe-koop, 7 v. Roscoff n. Portsmouth. De pa, 8 v. Warrington te Portland. Duivel and, 9 v. d. Tyne te Harlingen verw. Den-i, 8 nog te Mididilessboro. Diligentia, pass. 7 Beachy Head. El jo, 9 Kaap Findsterre gepass. van Benghazi naar Liverpool. Elsenburgih, pass. 7 Kp. St. Vincent. Express, 7 van Amsterdam n. Parijs. Eban, verm. 7 v. Londen n-aar Tees. Glashaven, 10 v. Rotterdam te Gothenburg verw. Ha-da, 6 v. Port Lyautey te Palermo. Heemskerk, 7 v. Aarhus n. Ló-nden. Hondsrug, 8 v. Rrun-sbüttel te Antwerpen. Houtman, 7 v. Irvine n. Guernsey. Hul-st, 4 te New Orleans. Hast III, 7 v. d. red-e Great Yarmouth n. Hull. Joost, 6 te Bordeaux van Plymouth. Jan Kreumer, 7 v. Esbjerg n. Dieppe. Kenitra, 8 v. Bordeaux te Casablanca. Kortenaer, 8 v. Ports-mouth n. Roscoff. Leeman-s, 7 v. Grangemouth te Nantes. Lies, 8 v. Clarecastle te Bordeaux. Lacra, pass. 8 Brunsbütte-1. Leuvehaven, verm. 9 v. Ko-penha-gen n. R'daim. Midas, 7 van Bari naar Venetië. Maartje, 8 v. Cardiff te Ostende. Ma.rkab, 8 v. Harlin-gen te Esbjerg. Marne, 7 v. Ka-lmar n. Stockho-lm. Men-kar, 7 v. Rouaan n. Casablanca. Mies, 7 v. Bayonne n. Liverpool. Miraeh, 7 v. Casablanca n. Nantes. Mulan, 7 v.- Great Yarmouth te Middlesbo-rö. Nero, 8 van Gibraltar naar Barcelona. Nassauhaven, 9 v. Rotterdam te Antwerpen. Netta, 7 Newcastle n. Gothenburg. Nettie, 7 v. Southampton te Plymouth. Noorderhaven, pass. 7 Holtenau. Nottingham, 7 v. Harlin-gen te Goole. Nieuwehaven, pass. 8 Kp. St. Vincent. Niord 8 v. Rotterdam te Londen verwacht. Omlandia, 8 v. Marseille n. Casablanca. Oleum, 7 van Drammen. Ponza, 6 te Sunderland van Hull. Paramount, pass. 8 Vlissingen. Peter, 7 v. R'dam te Wismar. President Roosevelt, 8 v. Haugesund te Hamburg Prior. 7 rede Burriana. Quo Va-dis, 8 v. S-horeham te Antwerpen» Rijnhaven. 9 v. Rotterdam te Antwerpen. Rocket, 8 v. Southampton te Antwerpen. Rijnhaven, 8 v. Londen te Antwerpen. Sumatra, 8 v. Londen te Antwerpen. Sambre, 7 v. Rotterdam te Parijs. San-denburgh, 7 v. Port Lyautey n. Bordeaux. Servus, 7 van M1d-dlesboro naar Caen. Silvretta, pass. 8 VHs-singen. Spurt, 7 v. Fowey naar Genua. Tom van der Heide, verm. 9 v. Bordeaux r*£ar Fed-ala. Twee Gebroeders. 8 v. Agadir n. Nantes. Theano, 8 v. Droghede te Amsterdam. Tyro, pass. 8 Lizard. Van Brakel, 7 v. Ballin-a n-aar Cardiff. Vecht, 7 v. Immimgham n-aar Thames. Volharding, 7 te La Pal lice. Vrede, 7 v. d. Tyne te Ipswich. Vrouwepold-er, pass. 8 Beachy Head. Vrijburgh, pass. 8 Ouessant. Walenburgh, pass. 9 Ouessant. Westlaan, pass. 8 Texel. Zeehond, pass. 8 Vlissingen. Zeeland, pass. 8 Vlissingen. SLEEPVAART Hudson, met bak 8 Kp. Fin-istèrre gepass. Noordholland, met s.s. Toledo n. Kiel 7 110 m. Zuid Oostpunt Kreta. Noord-zee, met 2 sleepb. n. Istan-boe! gepass. 7 An-dros eil. Oceanus, 6 te Port Soedan met lekkende sleep Tyne, 7 120 m. Z. Socotra. Zwarte Zee, met hopperbak 7 v. Suez n. Madras worden. Het zijn onaangename dingen, misschien zelfs gevaarlijke dingen. Ze leiden tot allerlei verdachtmakingen en verkeerde denkbeelden tussen ons. Heus Com, je kunt veel beter weggaan". „O, je bent onmogelijk!" viel Constance boos uit. „Het is uitgesloten, dat je wer kelijk zo weinig weet, als je voorgeeft. Door alleen maar te doen, alsof er niets ernstigs aan de hand is, verhelp je het kwaad niet". Hij glimlachte even mat. „Laten we er verder geen woorden aan vuil maken. Ik heb geen zin in een woordenwisseling. Ik ben de hele nacht op geweest". Constance zou dolgraag juist wél met hem gepraat hebben. Ze zou willen we ten, wat Philip en hij in de afgelopen nacht gedaan hadden. Ze wilde zekerheid hebben, dat het niet Philip was geweest. Als Neill zo fijngevoelig was, waarom voelde hij het dan niet aan, dat ze hier omtrent graag zekerheid wilde hebben? Als hij haar kon overtuigen, dat Philip uitgesloten was, dan zou ze zich veel prettiger voelen. Maar het was moeilijk om tot zijn werkelijke wezen door te dringen, hij scheen altijd min of meer op zijn hoede tegenover haar ie zijn, en ei genlijk waren ze dat alle drie. Ze schenen altijd verbaasd, dat ze een van hen zou kunnen verdenken, maar nooit zeiden ze iets, waaruit ze een definitieve conclusie in hun voordeel kon trekken Mary kwam de eetkamer binnen en ze keêk ongewoon gewichtig en bezorgd. (Wordt vervolgd Toen alles netjes was uitgeknipt, kon het plakken beginnen. De lijmpot kwam op tafel. Maar ze moesten beloven, dat ze geen vuile boel zouden maken en het plaksel niet aan het tafelkleed zouden vegen! Ze konden nu al 'n beetje zien, hoe het zou worden. De torentjes werden rond geplakt, en de muren aan elkaar. Toen moest alles eerst nog goed drogen. Ze waren wel 'n beetje ongeduldig om verder te gaan, maar oom Tripje waarschuwde, dat ze toch heus eerst even moesten wachten, tot de lijm goed droog was, anders zou het niet goed gaan. En toen deden ze dat ook. Maar eindelijk was het zover; toen gingen ze alles in elkaar zetten. Jongens, wat werd dat leuk! Hoe verder ze opschoten, hoe beter ze konden zien, wat het werd. En het werd aardig! Want onder het werk groeide het mooie kasteel, met torentjes, ramen, dak, en zelfs een ophaalbrug. „Mooi, hè?", zei Bunkie, opgetogen. En toen het daar eindelijk helemaal klaar op tafel voor hen stond, nou, dat was 'n prachtig ding geworden! Het leek wel echt, zoals het daar stond: een kasteel in het klein. Ze hadden wel plezier van oom Tripje's cadeau. Een paar uren waren ze er zoet mee geweest onder het maken, en nu het klaar was, konden ze er mee spelen

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6