Britse regering beziet met zorg eventuele blokkade van China West-Duitse regering rolt neo-nazistisch vrijcorps op Weerbericht President Eisenhower heeft nog geen beslissing genomen Driemanschap der dijken Engeland wordt weer bedreigd door storm en h oog water Haarlems Dagblad Tsjang Kai Sjek Naguib verstevigt zijn greep op de staat Arrestaties in Israel volgen op bomaanslag Eerste geschil rijst in KSG Het woord is aan „Liberale" voorman gecompromitteerd Voor Nationale Rampenfonds Nieuwe storm bleef ons land bespaard Nederlandse aak na botsing gezonken Duitsland acht zich het kind van de rekening Sprague wil geen aandelen verkopen Koningin Elizabeth in Burlington House Brits-Perzisch geschil Verdwenen meisjes terecht 67e JAARGANG No 182 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 30 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7.on-en Feestdagen Abonnement per week 4' cent, per kwarta: 6.10. Franco per post b.Sü. - Girorekenin 273107 ten name van Haarlems Dagblai Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TERWIJL WIJ NOG LEVEN in de ge dachten aan de ramp, die ons land getrof fen heeft en vervuld zijn van hulp aan de overlevenden en van de strijd voor herstel en wederopbouw, die pas is ingezet, vra gen gebeurtenissen in het verre buitenland grote belangstelling. De wereldgeschiede nis staat niet stil. Plotseling treedt, uit zijn jarenlange afzondering met zijn uitgeweken troepenmacht op het eiland Formosa, de ex-nationalistische leider van China, maar schalk Tsjang Kai Sjek, weer op de voor grond. Er is een nieuwe Amerikaanse poli tiek in het Verre Oosten, die bij de Engel sen sterk verzet ontmoet, maar die niette min doelbewust schijnt aan te sturen op krachtmethoden. Opgeven van Tsjang Kai Sjek's „bewaking" door de zevende Ame rikaanse vloot brengt kennelijk zijn inter ventie, met zijn leger, in China mee. De maarschalk, door de vice-admiraal van zijn zeestrijdkrachten als „de generalissimus" aangeduid, heet een leger van 600.000 man onder zijn bevelen te hebben,omtrent welks bewapening nooit een heel duidelijk begrip verworven is. De Amerikaanse generaal Olmstead, die pas manoeuvres op Formosa heeft meegemaakt, spreekt over gevechts wagens en vliegtuigen die er aan deelna men, zonder dit verder toe te lichten. Maar schalk Tsjang Kai Sjek rekent verder op anderhalf millioen guerillastrijders in Chi na, die zijn inval op het vasteland zouden steunen. Hij rekent ook, voor de voorberei ding van zijn inval, op de steun van For mosa's bevolking van acht millioen men sen en van twaalf millioen Chinezen in het buitenland. Dit zijn grote getallen, maar bij critische beschouwing maken zij niet zoveel indruk. Ten aanzien van de anderhalf millioen guerillastrijders lijkt de schatting wel zeer globaal en de medewer king ten sterkste afhankelijk van Tsjang's succes. De bevolking van acht millioen op Formosa, voorzover zij uit volwassenen be staat, zal toch niet aan de expeditie kun nen deelnemen; het voorbereidend werk zal zeker voor het leeuwendeel door Tsjang's troepen zelf gedaan moeten wor den. Ten aanzien van de twaalf millioen Chinezen in het buitenland rekent hij blijk baar op morele steun en misschien op een zekere mate van financiële hulp. Wij heb ben teveel oorlogen beleefd om die mate hoog te taxeren; de kosten zijn immer dui zelingwekkend. De hele wereld herinnert zich Tsjang Kai Sjek's Chinees bewind in het verleden, de verwarring en corruptie die het kenmerkten en zijn val. Men kan zich moeilijk voorstel len dat hij inmiddels een meesterschap in bestuursbeleid en een groot aantal betrouw bare medewerkers verworven zou hebben, die hem vroeger ontbraken. Deze overwe gingen leiden tot de gedachte, dat hij mis schien als generaal, maar niet als staats man en administrateur een sterke tegen speler zal zijn tegen het communisme dat hem destijds verdreven heeft. Waarbij na tuurlijk de vraag zich voordoet hoeveel vertrouwen zij, die zich verzetten tegen dat bewind, nog in deze man stellen. Zonder geestdriftige toewijding aan zijn persoon en beleid zullen zijn kansen in de burgeroor log, .die hij voornemens is te ontketenen, slecht staan. Het is nog niet geheel duidelijk wat de nieuwe politiek van de Amerikaanse rege- ring-Eisenhower inhoudt en vooral niet wat zij zich op lange termijn voorstelt. Te dien aanzien verwijs ik naar de beschouwing in de rubriek „In de Wereldpolitiek" van gisteren. Merkwaardig doen intussen de verklaringen van de Amerikaanse senator Taft ons aan. Hij was verleden jaar Eisen hower's grote tegenstander in de strijd om de republikeinse candidatuur. Hij heeft het ter republikeinse conventie tenslotte tegen de generaal afgelegd, maar blijkbaar alleen omdat men meende, tegenover de democra tische candidaat een betere kans te maken met Eisenhower dan met Taft, die toch eigenlijk wel een meerderheid in zijn partij achter zich had: de bij uitstek conservatieve meerderheid. Taft is geen minister in de nieuwe regering geworden maar wel frac tieleider in de Senaat, hetgeen juist ten opzichte van het buitenlands beleid een zeer belangrijke positie is. Aan zijn per soonlijke invloed in de partij valt niet te twijfelen. Het is evenwel niet duidelijk in hoeverre hij de mening van de regering weergaf toen hij gisteren zeide, dat „de oor log tegen China een feit is, nu Amerika vecht tegen de Chinese communisten. Oor log is oorlog en hij kan niet erger worden dan hij al is". Als men zich de Spaanse burgeroorlog herinnert, waarin troepen van verschillen de landen als vrijwilligers vochten, kan men nochtans niet ontkennen dat hetgeen er op volgde nog oneindig erger was. De Chinese communisten vechten onder de naam van vrijwilligers in Korea. Een oor log tussen Amerika en China, waarin beide grote landen geheel betrokken werden, zou zeker nog veel erger zijn dan de strijd in Korea reeds is. Die is nu wel niet aan de orde, en het blijft de vraag met welke be doeling en welke bevoegdheid senator Taft zulke verklaringen aflegt, maar zijn woor den rechtvaardigen deze commentaar. Men kan zich zonder moeite voorstellen dat van Engelse zijde wordt geprotesteerd tegen de nieuwe Amerikaanse politiek in het Verre Oosten, die zozeer de indruk wekt een ge- neraals-politiek te zijn. En men voelt zich genoopt meteen aan te voeren dat het niet een Amerikaans leger maar een U.N.O.- ieger is dat strijdt in Korea. Zoals men dat aanvoerde in de dagen van de (toen door president Truman ontslagen) generaal Mac Arthur. Gaat de nieuwe Amerikaanse rege ring hem in het gelijk stellen? Zou zulk beleid door de bondgenoten, wier troepen deel uitmaken van het U.N.O.- leger, aanvaard worden? R. P. CAIRO. (Reuter;. Generaal Naguib heeft meegedeeld, dat de „raad van de revolu tie", die gedurende de overgangsperiode met de souvereiniteit zal worden bekleed, maatregelen zal nemen ter bescherming van de revolutie en het recht zal hebben ministers te benoemen en te ontslaan. De „raad van de revolutie" zal voortaan „vergadering" of „congres" heten. Leden zijn: de dertien militairen, die tezamen het legercomité vormen dat de revolutie vol trok. LONDEN (Reuter). Lord Reading, Brits onderminister van Buitenlandse Za ken, heeft het Hogerhuis Dinsdag medege deeld, dat Groot-Brittannië een eventueel voorstel tot een blokkade van de Chinese kust „met zorg" zal bezien. Volgens Lord Reading zal een dergelijke maatregel niet bijdragen tot een spoedig einde van de vijandelijkheden in Korea. De conservatieve afgevaardigde Lord Eli- bank drong er bij de regering op aan geen belemmeringen toe te staan bij rechtmatige handel, die door Groot-Brittannië wordt of zal worden gedreven met Hongkong en communistisch China. Lord Reading zei, dat de regering het niet nodig vond nu een verklaring af te leggen. Voor de aankondiging van presi dent Eisenhower was het reeds voorgeko men, dat Chinese nationalisten Britse sche pen bij hun rechtmatige handel belemme ringen in de weg hadden gelegd. In al deze gevallen waren door de Britse regering passende maatregelen genomen om de Britse belangen te verdedigen. „U kunt er van verzekerd zijn, dat wij niet nalatig zullen zijn bij het vervullen van deze taak", aldus Lord Reading. John Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, is Dinsdag voor de senaatscommissie voor buitenland se betrekkingen verschenen. De vergade ring werd met gesloten deuren gehouden. Volgens twee leden van de commissie heeft Dulles verklaard, dat het „voortijdig" is om thans reeds te spreken over een blok kade van de Chinese kust. President Eisen hower heeft nog geen besluit ten aanzien van het Verre Oosten in het algemeen en een blokkade van de Chinese kust in het bijzonder genomen. Van officiële zijde is bekend gemaakt, dat een groep Chinees-nationalistische offi cieren in de loop van deze week in Korea zal aankomen. Na een bezoek aan het front zullen zij met Zuid-Koreaanse generaals besprekingen voeren over de nieuwe toe stand, die door het terugtrekken van de zevende Amerikaanse vloot uit de wateren van Formosa is geschapen. Ook andere al gemene vraagstukken van militaire aard zullen worden aangeroerd. Bradley gehoord Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, heeft verklaringen afgelegd in een beslo ten zitting van de commissie voor de bui tenlandse betrekkingen van de Amerikaan se senaat. Volgens de voorzitter der com missie, senator Wiley, zijn de volgende pun ten behandeld: Formosa: generaal Bradley verklaarde, dat thans meer wapens naar dit eiland worden gezonden. Mogelijke blokkade van communistisch TEL AVIV (A.F.P./Reuter). Na de bomaanslag op de Sovjet-legatie te Tel Aviv zijn dertig personen gearresteerd. Zij behoren tot een groep, genaamd „anti communistische bond". De Israëlische regering heeft haar af keuring over de aanslag uitgesproken. Ook de Israëlische bladen laten zich in deze zin uit. De vrouw van de Russische gezant is aan gezicht, hand en been gewond, doch niet ernstig. De president van Israel, Itznak Ben Zvi, heeft de Russische gezant in een persoon lijke boodschap zijn leedwezen betuigd over de bomaanslag. Hij sprak tevens de hoop uit, dat de gewonde echtgenote van de gezant spoedig geheel hersteld zal zijn. Bij Emmerik is Dinsdag na een botsing met het Duitse motorschip „Hannover" de Rotterdamse Rijnaak „Damko 76" gezon ken. De „Damko 76", die deel uitmaakte van een sleep, werd aan de achtersteven ge ramd. De aak, die met cement geladen was, zonk binnen enkele minuten. De op varenden konden zich redden. China: Generaal Bradley wees er op, dat een beslissing hierin door de president moet worden genomen. Korea: Generaal Bradley besprak vraag stukken, verband houdend met een groter gebruik maken van de Zuid-Koreaanse mannen voor het vormen van militaire een heden. Generaal Bradley gaf verschillende me thoden aan, welker aanwending volgens hem een einde aan de strijd in Korea zou kunnen maken. Hij sprak zich er niet over uit, welke oplossing hij de beste achtte. Een der senatoren verklaarde, dat Brad ley, in antwoord op hem gestelde vragen, had gezegd, dat al deze werkwijzen één ge meenschappelijke kant bezaten, namelijk de noodzaak om meer uitrusting en mili tairen ter beschikking te stellen. BONN (A.N.P.). De opening van de gemeenschappelijke markt voor kolen en staal is in Bonn vergezeld gegaan van de aankondiging, dat West-Duitsland wellicht reeds spoedig genoodzaakt zal zijn een uit spraak van het gerechtshof te vragen over de wijze van vaststelling van de prijzen voor kolen en staal. Deze aankondiging werd gedaan door het Duitse lid van het kolen- en staal-parlement Victor Preusker, die voor de pers verklaarde, dat Duitsland binnen de gemeenschap een nederlaag heeft geleden, die het als voorteken van ernstige principiële moeilijkheden moet zien. Het geschil gaat om de vraag, of binnen landse omzet- of productiebelastingen zul len moeten worden afgetrokken van de vastgestelde kolenprijzen, waar het gaat om exporten van kolen. Duitsland heeft zich volgens Preusker op het standpunt ge steld, dat zulk een aftrek niet mag plaats hebben en dat alle leveringen van kolen en staal in de gehele gemeenschap als binnen landse leveringen moeten w.orden be schouwd. De Duitse vertegenwoordiger in de ministerraad, professor Erhard stond volgens Preusker met dit inzicht echter al leen. Duitsland moet zich dan ook neerleg gen bij de toepassing van een aftrek, of schoon het zeer ernstige moeilijkheden voorziet, wanneer straks bij de opening der staalmarkt eenzelfde procedure zou worden gevolgd. Wanneer de prijs van het geëxporteerde Franse staal namelijk verminderd zou wor den met de in Frankrijk geldende produc tiebelasting van zestien procent, dan zou dit betekenen, dat de Duitse staalindustrie in haar eigen land niet meer tegen de Fran se zou kunnen concurreren. WASHINGTON (Reuter). Robert Sprague, die door president Eisenhower was voorgedragen als onderminister voor de luchtmacht, heeft deze post opgegeven. Hij noemde als reden het feit, dat hij niet bereid is zijn aandelen, die naar verluidt een waarde van vijf millioen dollar zouden hebben, te verkopen, zoals vereist was voor aanvaarding van het ambt. Koningin Elizabeth van Enigeland maakte gisteravond als gast het bij kaarslicht ge houden diner van de Koninklijke Academie voor Schilderkunst in Burlington House (Piccadilly) mee, waaraan ook Churchill aanzat. De Koningin, die in een japon van zilverbrocaat was gekleed en een diadeem droeg, bezocht na afloop van de maaltijd de door de Academie georganiseerde ex positie „Drie eeuwen Nederlandse schil derkunst". Van de meer dan zeshonderd tentoon gestelde schilderijen zijn er 17, waaronder 5 Rembrandts, die aan de Engelse vorstin toebehoren. NEW YORK (Reuter) De Engels- Amerikaanse besprekingen met Perzische functionarissen over het Engels-Perzische oliegeschil hebben thans, volgens te New York uit Washington ontvangen berichten, een stadium bereikt, waarin de kansen op een regeling tamelijk onzeker zijn. Enkele Amerikaanse functionarissen menen, dat misschien de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, persoonlijk zich in de onderhandelingen zal moeten mengen. Naar het schijnt zijn Engeland en Perzië niet bereid tot verdere concessies, wanneer de regering-Eisenhower niet ten volle de grote trekken van de regeling on dersteunt, die onder de vorige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, werd ontworpen. GORDON DEAN TREEDT AF NEY YORK. (Reuter). Gordon Dean, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft Woensdag mede gedeeld, dat hij in Juni zal aftreden. Zijn termijn als voorzitter eindigt dertig Juni. Dean, die in Juli 1950 David Lilienthal als voorzitter van de commissie opvolgde, zal zijn advocatenpraktijk weer opnemen. Rémy Montalée: Wie teveel redeneert raaskalt. Het driemanschap, belast met het herstel en de vernieuwing der dijken in ons land. Van links naar rechts: ir. C. in 't Veld en ir. G. B. R. de Graaff. beiden hoofdingenieur en directeur van de Rijkswaterstaat en ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Zij bestuderen een kaart van het rampgebied, waarop met vlaggetjes de waterstanden zijn aangegeven. (Van onze correspondent in Londen) Er heerst op het ogenblik wederom nood weer in Engeland. Aan de Noord-Oostkust staat een hevige storm, die gisteren ten Noorden van de Wash huizenhoge golven opzwiepte. Daarbij komt dan nog een sneeuwstorm, die een groot deel van het land teistert. Vele dorpen in het Noorden zijn geïso leerd. Zestien hoofdwegen zijn door de sneeuw, die vaak tot vier meter hoog ligt, geblokkeerd. In het Westen kwamen wind- stolen voor van 100 kilometer per uur. Volgens het weerbericht is de kans groot, dat de reeds harde wind in de getroffen kustgebieden (van East Anglia tot Kent) in storm zal overgaan. BONN (Reuter). De West-Duitse re gering heeft de ontbinding bevolen van het „Freikorps Deutschland" een uiterst recht se organisatie.Vier leiders zijn gearresteerd. Onder hen bevinden zich een vroegere Gau leiter, Frauenfeld genaamd, en B'eck- Broichsitter, de voorzitter van de „Bruder- schaft", een vereniging van oud-strijders. Voorts is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen dr. Giinther Scheel, oud-studentenleider, die vorige maand door de Britten is gearresteerd groep-Naumann. samen met de Het SI.000 ton metende passagiersschip .Queen Mary" stoomde deze week zelf de Hudsorr'-vier op en meerde zonder de hulp van sleepboten aan de kade in de New Yorhaven, terwijl een grote mensenmenigte op de kade stond toe te zien. Bij 35 leden van het „Freikorps" is huis zoeking verricht. Het korps telde „1000 en misschien wel 2000" leden, voornamelijk in het Noorden van het land, zo is van offi ciële zijde verklaard. Het is ontbonden op grond van artikel 9 van de grondwet, dat gaat over de bescherming van de constitu tionele orde. Het kabinet noemt het korps een nieuw- nazistische, para-militaire organisatie, die zich nog steeds gebonden acht door de eed van trouw aan Hitier en groot-admiraal Karl Dönitz als het wettige staatshoofd be schouwt. (Dönitz zit een gevangenisstraf van tien jaar uit wegens oorlogsmisdaden.) Het stelde zich ten doel zich zonodig met geweld van de macht meester te maken en een „Duitse democratie" te stichten na een volksstemming. (A.N.P.) Als een der mede-oprichters van de „broederschap", wier leider Beck- Broich.sitter is gearresteerd, wordt genoemd dr. Achenbach, de voorzitter van de bui tenlandse commissie van de liberale partij. Achenbach treedt thans op als verdediger van de door de Britse politie gearresteerde neo-nazistische leider Naumann. De „broe derschap" werd reeds in de eerste jaren na de oorlog opgericht als een geheime orga nisatie van oud-officieren. Zij is nadien ge splitst in een groep onder leiding van ze kere Franke-Grieksch, die op samenwer king met de Russen wilde aanstevenen, en in een nazistische groep onder leiding van Beck-Broichsitter. Franke-Grieksch is in middels naar Oost-Duitsland uitgeweken. De gearresteerde vroegere gouwleider Frauenfeld was Oostenrijks nationaal- socialist. Hij kreeg van Hitier een leidende functie in de culturele organisatie der par tij en ontwierp onder meer een plan om de bevolking van Zuid-Tirol over te planten naar de Krim om daarmee een wrijvings punt tussen Duitsland en Italië uit te scha kelen. Twee en een half millioen zandzakken zijn onderweg van Noord-Ierland naar de Engelse Oostkust in verband met de ko mende springvloed. Hulpploegen in de noodgebieden werken onder hoogste span ning om te trachten het hoge water, dat morgen zal beginnen zoveel mogelijk voor te zijn. De stand van het water bij deze spring vloed zal in ieder geval een halve meter hoger zijn dan die tijdens de ramp van vorige week. Ook zonder nieuwe storm is het dus al onvermijdelijk, dat nieuwe overstromingen zullen volgen in het laag- liggende land langs de kust van het graaf schap Kent. Dit geldt speciaal voor de ten dele overstroomde gebieden tussen de plaatsen Reculver en Birchington, en ook voor de Theems-eilanden Cheppy en Tha- net, waar de dijken nog niet gedicht zijn. Tenzij het hevig gaat stormen, zal de overigens door het water geïsoleerde stad Sheerness geen verder gevaar lopen. Slechts 200 van de 300 doorbraken in de dijken van Kent zijn tijdelijk dicht ge maakt. De moerassen leveren de grootste moei lijkheden op bij het herstel. Vele door- braakplekken blijken daar tot nu toe on bereikbaar. Het is de ergste catastrophe, die Kent in een eeuw tijds heeft getroffen. Hoewel daar slechts enkele mensenle vens verloren gingen, verdronken er 2000 stuks vee en tienduizenden schapen. Hier alleen al bedraagt de schade waar schijnlijk tussen de 100 en de 150 millioen gulden. Canvey De toestand op het eiland Canvey is nog altijd precair. Gedurende het komende weekeinde zal het zeewater oplopen tot meer dan zes meter boven normaal! Op de dijken zijn wachtposten, voorzien van Walkie-talkies, gezet. In Lincolnshire staan honderden man nen van de luchtmacht eveneens op be dreigde punten op de uitkijk. Tussen Har wich en de Theems zijn vele gaten tot springvloed-hoogte gedicht, maar een aan tal is nog open. Vandaag zal Sir David Maxwell Fyfe, de Engelse minister van Binnenlandse Zaken, het alarm- en reddingssysteem dat het ontoereikende stelsel, dat tot dusverre werd gebruikt, zal vervangen, bekend maken. De BBC zal worden ingeschakeld en ook van luidsprekers voorziene auto's van de politie zullen dienst doen. Kustwachtstations, die drie jaar geleden werden gesloten, zullen terstond worden heropend. Schilderijen in veiligheid Men is in Londen thans druk doende het beneden gedeelte van het bekende schil derijen museum, de „Tate Gallery", dat als een kleine witte tempel aan de Noordoever van de Theems gelegen is, te ontruimen, wegens de vrees, dat de kelderruimten, waarin honderden waardevolle schilde rijen zijn opgeslagen, dit keer zullen on derlopen. Vorige week stroomde het water reeds over het wegdek. Het is een zwaar karwei, waaraan ieder in het museum, van de directeur tot typis tes en studenten, meehelpt. Ook Lagerhuisleden kwamen van het nabije parlementsgebouw over om mee té1 sjouwen. 8ste verantwoording A. M. de V. ƒ10,—; K. ƒ10,—; Jub. fonds Alg. Bankwerkerij N. S. 50,D. V. ƒ10, N. N. 20,—; A. V. O. S. ƒ32,—; I. H. ƒ4,—; Jubileumpot R. B. W. IJ. 50,Schaakclub Spaarndam ƒ10,—; S. v. H. ƒ10,M. W. ioPers. Taxi 13000 131,—; Verdubbeld door de Onderneming 131,N. N. 10, Kaartclubje fam. V. en V. ƒ13,Klaver- jasclub Klavervier 5,Opa Klavervier ƒ3,20; Person, fa. J. Muys ƒ30,—; Vergade ring Brandmeesters 55,Fancy Fair en Loterij bij Frits en Joep ƒ4,23; H. B. ƒ19,50; 3 kleuters 1,25; Personeel Grafische Bedrij ven Damiate N. V., aangevuld door de N. V. ƒ2803,84; S. ƒ2,50; St. Nicolaasver. H'lem 25,—; Griek-Born-v. d. Broek 54,—; Chèque L. Doucet Quebec 20,Dames bridgeclub Bloemendaal 14,42; Zwitserse vriend van Nederland ƒ21,—; Kerkcollecte Evang. Broedergem. 38,Zondagsschool Evang. Broedergem. 7,A. N. 50,T. L. 10,—; Prop. Feestavond Inv. Ver. Ons Belang H'lem 50,—; Leerl. v. Zeggelen- school ƒ81,74, Harten Zes ƒ10,—; A. voor wol ƒ5,—; J. A. ƒ5,—; J. IJmuiden ƒ10,—; Ria 2,50; Bridgeclubje E. W. M. J. ƒ15, D. v. d. V. 5,Klaverjasclub Spaarne- stroom 25,—; fam. P. J. T. 30,Bridge- pot C.C. ƒ10,97; Bridgepot Sch.C. ƒ10, M. B. ƒ10,—; N. N. ƒ5,—; A. v. A. ƒ5,—; K. P. Bl'daal ƒ20,—; F. v. W. ƒ10,—; W. L. de P. 10,v. G. 1,—; Leerl. Dreefschool ƒ232,50; P. K. ƒ10,—; Mevr. C. J. de L. ƒ10,-; George ƒ1,05; van Marja uit Canada ƒ10, Uit de spaarpotjes v. d. kleuters der Chr. Kleuterschool Prinses Beatrix ƒ44,91; van Holl. fam. in Canada 50,Het Busje 5,v. d. V. 5,v. Penningm. Buis v. d. IJsclub Nieuwe Brug ƒ38,Personeel N. V. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij filiaal Haarlem ƒ406,39; Uit spaarpotten kin deren Jul. v. Stolbergschool 155,Uit blanco velletje 1,Schoolkinderen v. d. Marnixschool en Kleuterschool 144,—; Aquarium veren. Kennemerland 75,Chr. Gem. Koor Looft den Heer IJmuiden ƒ50,—; Uit spaarpot IJmuiden 12,60; v. d. L. IJm. 20,A. A. A. IJm. 10,Gebr. v. Schup- pen 1000; Fa. P. Jonker Zn., IJmuiden 300,1 dag loon personeel en Directie H. J. Maertens N. V. 185,56; Mr. B. B. 100,—; Kaartpot OVE ƒ66.60; fa. Kruny 50,E. V. 50,Bridgepot B.P. ƒ40,40; Bridgepot Julianalaan, Overveen ƒ25,Kennemer Toneelkring 25,—; Bridgeclub De Moppies 15,—; Th. A. Th. 15,—; A. J. de B. 10,—; Schaakclub 't Schouwtje 10,Kaartpot P. A. L. M. ƒ7,90. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationale Rampenfonds overgemaakt. Het bedrag van 2975 van Concert H.O.V. uit onze verantwoording van 10/2 is als volgt ontstaan: Opbrengst concert, incl. handteke ningen Stevan Bergmann. programma-ver- koop en toeslag consumptieprijzen ƒ1326,97; opbrengst schilderijen-verkoop ƒ1152, 2 van salarissen van dirigenten, orkest leden en administratie H.O.V. ƒ400,03: Jubi leumpot Concertgebouw 50,—; Voetbalver. Stadsschouwburg 46, In Schiedam zijn twee minderjarige meisjes van respectievelijk 14 en 15 jaar opgespoord, die de ouderlijke woning te Rhenen hadden verlaten en sindsdien spoorloos waren. Men vond hen bij fa milieleden in Schiedam. Op verzoek van de ouders zijn zij naar Rhenen terugge bracht. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie die gisteren over Engeland trok, deed ook in ons land de barometers tot zeer lage standen dalen. Gewoonlijk gaan zulke diepe depressies met flinke stormen gepaard, en ook deze maakte daarop geen uitzondering. Boven het Engelse Kanaal, aan de Zuidflank van de depressie, ontwikkelde zich namelijk een zware Westerstorm, terwijl boven het Noordelijk deel van de Noordzee een volle Oosterstorm woei. Dat ons land aan deze storm ontkwam was te danken aan het feit dat de depressie recht op ons land af koerste waardoor Nederland in een sector kwam te liggen waarin slechts harde tot krachtige winden voorkwamen. Nabij het centrum van de depressie, dat vanmorgen bij Zeeland lag, nam de wind tijdelijk zelfs tot matig af. Hoewel de depressiekern nu in Zuid-Westelijke richting wegtrekt en het stormveld aan de achterzijde ervan zich naar ons land beweegt, is toch geen storm meer te verwachten. De depressie vult zich nu namelijk snel op en de winden nemen in het gehele de- pressiegebied af, zodat in ons land niet meer dan krachtige en langs de kust tij delijk harde winden zullen voorkomen uit richtingen tussen Noord en Noord-Oost. Doordat uit Scandinavië koudere lucht wordt aangevoerd, is nu weer geleidelijke daling van temperatuur te verwachten. De eerstkomende 24 uur zal echter slechts lichte vorst voorkomen. NOORD-OOSTELMKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Noord-Oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. 12 Februari Zon op 8.02 uur, onder 17.48 uur. Maan op 7.19 uur, onder 15.41 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 11 Februari Hoog water: 1.05 en 13.34 uur. Laag water: 8.58 en 21.35 uur. Donderdag 12 Februari Hoog water: 2.11 en 14.33 uur. Laag water: 10.07 en 22.38 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1