Itlill S) u 1 Chefariite 4 E Reiziger van Haarlemse uitgeverij sedert Zaterdag voortvluchtig Wereldnieuws J Verdacht van verduistering van vijftienduizend gulden Radio-reparatie De radio geeft Donderdag Werkloosheid weer toegenomen Tuinstad Slotermeer groeit PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN H' WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 2 Boswachter vuurde op maréchaussée a H. J. MAERTENS N.V. Verplichte ziekenfondsverzekering Ruim 6300 huizen in aanbouw Saldo schatkist tot ruim 1 milliard gestegen Kerkelijk Nieuws Directeur Van Gend en Loos staat terecht Auto te water, bestuurder verdronken Viervoudige bestrijding van pijnen en griep! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Première van „Nacht en morgen" Répertoire Nederlandse comedie Schenker tegen wil en dank Gewezen makelaar tot een jaar veroordeeld Faillissementen ^oc/i Ió het zo r~ De bodem Een grote Haarlemse uitgeverij is door een van haar vertegenwoordigers voor een bedrag van ruim vijftienduizend gulden benadeeld. De verdachte, een 35-jarige gehuwde Amsterdammer met drie kinderen, is sedert Zaterdag voortvluchtig. Het vermoeden bestaat dat hij zich in België ophoudt. In enige brieven die de man voor zijn vlucht schreef, heeft hij schuld bekend. Het onderzoek is nog in voile gang en zal geruime tijd in beslagnemen, omdat de verduisteringen zich uitstrekken over een periode van vijf jaar en een omvangrijke debiteuren-administratie moet worden uit gezocht. De verdachte had in het bijzonder tot taak scholen en rijkswerkplaatsen in het land voor de leverantie van leerboeken en -middelen te bezoeken. De directies van deze instellingen, die een voorraad boeken in depót hielden en lange credieten genoten, rekenden met de vertegenwoordiger af, maar daar inmid dels dan al weer nieuwe bestellingen wa ren gedaan was het voor de boekhouding van de uitgeverij moeilijk een goed over zicht van de stand van zaken te hebben. Zo kon de vertegenwoordiger steeds bedragen achter houden, soms wel van 1200 tot 1800 gulden tegelijk. Deze mal versaties zouden reeds in 1947 zijn be gonnen. Van het geld zal niet veel meer over zijn, daar men aanneemt dat een groot deel daarvan gebruikt werd voor hazard spel. Verdenking De laatste tijd rezen echter verdenkingen tegen hem, op grond van kleinere onregel matigheden met benzinebonnetjes, hotel rekeningen en andere vormen van on- kostendeclaraties. Tezelfdertijd wilde men een nieuwe administratie van de leveranties door ver tegenwoordigers invoeren, waartoe men de vorige week alle reizigers voor een bespre king op het hoofdkantoor in Haarlem bijeenriep. Voor de Arnhemse rechtbank stond terecht de boswachter v. d. P. wegens be dreiging met doodslag van een maréchaus sée. Op 9 December had hij, terwijl hij met een tractor en twee arbeiders werk zaamheden verrichtte in een bos op voor malig Duits grondgebied te Beek, twee schoten gelost uit een jachtgeweer op de passerende maréchaussée. De boswachter verklaarde de maréchaus sée, die in trainingspak oefende voor een veldloop, voor een stroper aangezien te hebben. Hij zou de man hebben aange roepen en twee maal in- de lucht hebben geschoten. De maréchaussée verklaarde dat hij niet had horen roepen, maar plot seling werd beschoten. Hij sprong in de struiken en hoorde de kogels links en rechts van hem door de bladeren ritselen. De officier zeide aan te nemen, dat ver dachte niet wist, dat de ander een maré chaussée was. Niettemin vond hij de be schieting een ernstig misdrijf. Wegens be dreiging met doodslag subs, zware mis handeling eiste hij twee maanden gevan genisstraf. De verdediger vroeg de zaak nuchter te bezien, eigenlijk was hier sprake van een misverstand. Hij achtte vrijspraak of een geringe boete de juiste oplossing. Uitspraak over 14 dagen. Ook de verdachte ontving voor die ver gadering een uitnodiging, maar die zag er een aanwijzing in dat hij tegen de lamp was gelopen. Nadat hij enige brieven aan zijn vrouw en de directie van de uitgeverij had ach tergelaten, waarin hij om clementie voor zijn misdaden vroeg, verliet hij zijn woon plaats met medeneming van het geld dat hij nog had en reed met een hem door de uitgeverij ter beschikking gestelde auto naar Breda. Het schijnt dat hij onderweg pogingen heeft gedaan om bij een aantal scholen nog een aantal kwitanties te innen om zijn financiële toestand te verbeteren. In Breda heeft hij zijn auto bij een ga rage achtergelaten. Hij is in die stad het laatst gesignaleerd toen hij iemand vroeg met welke bus hij naar België kon komen. De Haarlemse politie heeft inmiddels de auto uit Breda opgehaald. ADVERTENTIE Pil (Mf/ffM 1 FALCON REGENJASSEN ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 (Wijzigingen nog mogelijk) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.35 Ik weet. ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amuse mentsmuziek. 12.00 Piano, viool en cello. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Orgel en piano. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Paul Vlaanderen en het Jona than Mysterie, hoorspel. 14.35 Alt en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire actualiteiten of platen. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Nieuw Guinea's Austra lische buurman. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- probleem. 18.25 Reportage of platen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Zang en orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmo- nisch orkest. 21.05 Mijnheer Tik-Tak, hoor spel. 22.10 Platen. 22.20 Gevarieerd pro gramma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitei- ten. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 30.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgen dienst 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12 00 Ar.gelus. 12.03 Amusementsmuziek. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 100 jaar kromstaf. 13.00 Nieuws. 13.20 Ha- waiïan-muziek. 13.40 Bariton en piano. 14.00 Amusementsmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Radio Philharmonisch sextet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.30 Op de stelling, causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 15.00 Kamerorkest en solisten. 16.00 Lichte muziek. 16.10 Belgische muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 18.15 Kamerorkest en solist. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vrije Politieke Tribune. 19.50 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Moderne muziek. 22.5523.00 Nieuws. Sinds 1 Januari 1953 worden personen, werkzaam aan een D.U.W.-object, niet langer als werkloos beschouwd. Hoewel zij te allen tijde aan deze objecten kunnen worden onttrokken om in het gewone be drijfsleven te worden ingeschakeld, kun nen zij sociaal-economisch gezien niet als werkloos worden aangemerkt, omdat zij volwaardige arbeid verrichten tegen vrij wel normale arbeidsvoorwaarden, zo meent het ministerie van Sociale Zaken. De cijfers over Januari Tengevolge van de watersnood staan geen cijfers ter beschikking uit Zeeland en uit de gewesten Breda, Dordrecht en Rotterdam. In onderstaande cijfers van 1952 voor de provincies Zuidholland en Noordbrabant zijn deze gewesten eveneens buiten beschouwing gebleven om aldus vergelijking mogelijk te maken. Eind Januari stonden bij de arbeids- bureaux (met uitzondering van de boven genoemde) 117.000 geheel werkloze man nen geregistreerd tegen 116.368 op 31 De cember 1952. Wanneer men aanneemt, dat de toeneming van de werkloosheid in het rampgebied verhoudingsgewijs even groot is geweest als in overig Nederland, dan zou het aantal werklozen in geheel Neder land per eind Januari 145.000 hebben be dragen tegen 141.000 eind December. Daarenboven waren in geheel Nederland ongeveer 27.000 personen geregistreerd, die werkzaam waren op één der objecten van de rijksdienst uitvoering werken tegep 25.000 eind December Tengevolge van de gunstigè weersge steldheid konden de werkzaamheden in de bouwvakken en in de landbouw vroeger dan vorig jaar een aanvang nemen. Ook de voor schilderwerk getroffen subsidierege ling had een gunstige invloed op de werk gelegenheid. Het aantal beschikbare bouwvakarbei ders (exclusief de gewesten Rotterdam, Dordrecht, Breda en Middelburg) bedroeg op 31 Januari 32.000, metaalarbeiders 11.072, landarbeiders 22.779 en losse ar beiders 23.461. Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel steeg in Januari van 6885 tot 9127. De relatieve werkloosheid was eind Januari het hoogst in Groningen met 69, het laagst in Limburg friet 29 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Het rijksgemiddelde bedroeg 46. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 8336 tot 8903. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 10.175 tot 12.195. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari j.l. een reeks werkzaamheden aangewezen als verzekeringsplichtig inge volge de Ziektewet en derhalve ook inge volge het Ziekenfondsenbesluit. De per sonen, die deze werkzaamheden verrichten, kunnen, indien zij zich vóór 1 Maart als verplicht-verzekerden bij een algemeen ziekenfonds aanmelden, van 1 Januari af aanspraak maken op de geneeskundige ver zorging vanwege de verplichte ziekenfonds verzekering. Zij krijgen de eventueel reeds voor de vrijwillige verzekering betaalde premie alsdan gerestitueerd. Er wordt aan herinnerd, dat dit betreft bepaalde categorieën krantenbezorgers, werknemers in de land- en tuinbouw,melk- slijters, loonslachters, enzovoort. De Amsterdamse wethouder voor Pu blieke Werken en Volkshuisvesting mr. J. J. van der Velde, heeft gisteren de eerste paal geslagen voor een complex van 54 eengezinswoningen in deel C van Tuinstad Slotermeer. Hij deelde in een toespraak mede, dat op het ogenblik in de Tuinstad Slotermeer 6300 woningen in uitvoering zijn en de bouw van 2700 anderen voorbereid wordt. Weekstaat Nederlandsche Bank De verkorte balans van de Nederlandsche Bank vertoont thans een saldo schatkist van f 1051 millioen. De afgifte van schat kistpapier duurt voort en in bevoegde kringen acht men het dan ook niet uitge sloten, dat het saldo van het rijk bij de centrale bank nog verder zal aangroeien. De bankbiljettenomloop is juist weer beneden de f 3 milliard terechtgekomen (f 2982 millioen). Een verdere daling mag verwacht worden. Zowel goud als deviezen zijn deze week vermeerderd, zodat, na de stilstand van de vorige week, thans blijkbaar weer conver- tibele valuta in het gele metaal is omgezet. Goud en deviezen samen zijn daarmee ge stegen van f 3799 tot f 3847 millioen. Saldi van banken zijn vrijwel onveranderd ge bleven, evenals de bijzondere rekening, waarvan de bestemming sinds de over stromingsramp onderwerp van gesprek is in verband met de vraag, hoe het herstel van het rampgebied zal worden gefinan cierd. Deze z.g. tegenwaardeberekening be loopt een kleine f 1163 millioen. Ned. Herv. kerk Benoemd tot vicaris te Uithoorn, H. C. de Boer, vicaris te Eindhoven. Bedankt voor Oldebroek H. A. v. Sloo- ten te Wierden. Beroepbaarstelling. De heren P. D. de Bruin, Groene Zoom 33 te Rotterdam; Z. A. W. Kranenburg, Dordrechtsestraatweg 922 te Rotterdam-Z. en I. J. Wisse, B 376 te Kamperland (Z.), stellen zich beroep baar. Toegelaten tot de Evangeliebediening M. C. Baart, Jan Vermeerstraat 4a te Schiedam, P. D. de Bruin, Groene Zoom 33 te Rotterdam; Z. A. W. Kranenburg, Dordrechtsestraatweg 922 te Rotterdam-Z., J. L. Maris, Beyerlandselaan 139 te Rot terdam-Z., S. Meijers, Willem Plantsoen 12 te Utrecht, mr. A. A. A. E. A. Voerman, Geerte Bolwerk 25 te Utrecht, I. J. Wisse, B 376 te Kamperland (Z.), A. W. Lende rink, Beekstraat 44 te Almelo, B. J. J. Maessens v. Nispenstraat 13 te Doetinchem. Geref. kerken Bedankt voor Heerde M. J. Mulder te Sprang. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Middelstum H. W. Noord man, cand. te Kampen. Bedankt voor Eindhoven J. Rijneveld te Bunschoten-Spakenburg. Chr. Geref. kerken Tweetal te Baarn W. Ruiter te Sneek en K. J. Velema te Midwolde (Old). Geref. gemeenten Bedankt voor 's-Gravenhage J. W. Ker- stens te Genemuiden. Vrije Evang. gemeenten Aangenomen de ben. tot pred. in algem dienst J. J. v. Petegem te Apeldoorn. Voor de Arnhemse rechtbank stond te recht de voormalige directeur van Van Gend en Loos, D. J. B. W., die als gemach tigde van de douane-agent van de N.S. gel den, die moesten worden gerestitueerd we gens te veel betaalde invoerrechten, onder zich gehouden zou hebben. Het totale be drag beliep f 4480. Voorts had hij ongeveer achtduizend gulden onttrokken aan de kas van Van G. en L., dit laatste was hem echter niet ten laste gelegd. Er was een zeer gunstig reclasserings- rapport over de verdachte, die nu bood schappen rondbrengt voor een kruideniers winkel. De officier eiste acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met ei proeftijd van drie jaar. „Chauffeurs verdienden meer" De verdediger vertelde dat deze direc teur met een gezin met twee kinderen van een maandsalaris van tweehonderd gulden moest rondkomen. De chauffeurs verdien den meer dan de directeur zelf. Voor zijn cliënt, die nu zijn hele leven vastzit aan het aflossen van de schuld aan Van Gend en Loos bepleitte de verdediger clementie. Uitspraak over 14 dagen. De sneeuwval heeft gisteren de buiten wegen in het Noorden des lands bijna on begaanbaar gemaakt. Gisteravond slipte de auto van de 39-jarige vertegenwoor diger B. uit Groningen die onderweg was van Winschoten naar Groningen. De wa gen verdween in het Winschoterdiep. Toen de Groninger brandweer de auto op het droge getrokken had bleek de bestuurder reeds te zijn overleden. Er heerst op het ogenblik een zeer strenge winter in Zweden. Het gehele land is bedekt met een dikke laag sneeuw, die op vele plaatsen verkeersmoeilijkheden veroorzaakt. De inwoners van Stockholm gaan per ski naar hun werk of school. Twee jongens skiën langs Stureplan, het hart van de stad. Op de achtergrond de Kung'sgatan (Koningsstraat) met de „Koningstorens". ADVERTENTIE De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet brengen baat waar andere mid delen falen. Tezamen werken zij bijzon der snel, krachtig en weldadig, m 'n d.flje doet wonderen J Vrijdagavond 13 Februari zal de toneel groep Herman Bouber in het Minerva- paviljoen te Amsterdam de eerste voor stelling geven van „Nacht en morgen", ge schreven door Johan Blaaser en Henk Fedder. Dit spel vraagt de aandacht voor de zaak van de hoornvliestransplantatie. De artisten zullen op die avond afstand doen van elk honorarium en de schrijvers van hun auteursrechten. De opbrengst komt ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. De Nederlandse Comedie neemt voor het seizoen 1953/'54 de volgende Amerikaanse stukken op haar repertoire: „The crucible" van Arthur Miller en „Seven year itch" van George Axelrod. In een dorp in Noordholland was vorige week de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor de verzamelde goederen voor de rampgebieden. Maan dagavond was er een kerkeraadsverga- dering. Na afloop van deze vergadering kwam een der ouderlingen tot de ont dekking, dat zijn overjas, das, hand- schoenen en hoed waren verdwenen. Deze waren namelijk niet aan de over volle kapstok gehangen maar op een tafel gelegd en dientengevolge als ge- schenkgaven aangemerkt. Met de ove- rige goederen was de overkleding van i de ouderling reeds onderweg naar het rampgebied. Het „slachtoffer" heeft er maar in berust. 25. „Pat!", riep Panda, ,^ij richten een machine-pistool op ons! Ze hebben het op óns voorzien!" „Wat?!", riep Pat, ver schrikt omkijkend, „bekorrah! Je hebt ge lijk! Een snelle, doch juiste deductie!" Uit de richting van de loop was inderdaad direct te deduceren, wie de schutter op de korrel nam. Pat en Panda weken terug, tot zij met de rug tegen een stapel vaten stonden. Langzaam kwamen de twee drei gende figuren naderbij. „Zie zo", gromde de grote, „geef op geheime documenten of anders.ra-ta-taü" Na een blik in de ongezellige loop van het pistool deduceerde Pat, dat hij maar liever moest gehoorza men en met tegenzin haalde hij de verze gelde enveloppe met de kostbare documen ten uit zijn zak. „Maar Pat!", reip Panda, „je hebt de Minister van Geheime Zaken beloofd, dat je liever de dood zou trotse ren dan die brief in vreemde handen te geven!" „Zeker, maar deze schurken zijn niet dood!", antwoordde Pat spijtig. „Dan", besloot Panda, „zal DIT misschien hel pen!" en tegelijkertijd gaf hij zo'n ruk aan het onderste vat, dat de hele stapel kantelde en dreunend op de spionnen neerviel. De Amsterdamse rechtbank heeft de ernst van het misdrijf, gepleegd door de 58-jarige gewezen makelaar M. Ch. J. H. uit Naarden, veel zwaarder geacht dan de officier van Justitie. De laatste had veer tien dagen geleden tegen deze verdachte wegens verduistering van 10.000 en vals heid in geschrifte een gevangenisstraf van één maand geëist. De rechtbank veroor deelde de vroegere makelaar tot een jaar met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. Verdachte gaf als reden voor zijn malversaties financiële moeilijkheden op. Ruim een jaar geleden maakte hij als ma kelaar met een directeur van een huizen exploitatie maatschappij uit Bussum de afspraak, dat zij tezamen een stuk bouw terrein te Baarn zouden kopen. De prijs daarvan was ruim 62.000, maar voor een voorlopig koopcontract zou als eerste be taling 20.000 voldoende zijn. De directeur gaf de verdachte zijn aandeel in de eerste bijdrage, 10.000. De verdachte gebruikte dit geld voor zichzelf en toonde later een door hem zelf opgesteld voorlopig koop contract van 20.000. Hij had dit van een Valse handtekening voorzien. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: W. II. A. Revers, aannemer, Kamerlingh Qnnesstraat 11 te Haarlem. Rechter-commis- saris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. H. Peters, advocaat en procureur te Haarlem. S. S. van Wijngaarden, forceur, Meulmans- laan 8 te Heemskerk. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en procureur te Beverwijk. de vennootschap onder de firma Piek en Spanjaart, meubelfabriek, gevestigd en kan- toorhoudende te Haarlem, Nagtzaamstraat 65 en haar vennoten: a. G. A. A. Piek, Nagt zaamstraat 65 en b. Th. G. Spanjaart, Corn, van Noordestraat 34 bv. te Haarlem. Rech ter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cura tor: mr. J. Verlooy, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is geëindigd het fail lissement van: J. Rijnierse, plasticbewerker, gewoond hebbende te Purmerend, Vooruitstraat 100, thans wonende Betje Wolflaaan 1 te Boven kerk. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Beverwijk. Bfj beschikking van de rechtbank is in het faillissement van: de N.V. Exploitatie Maatschappij „Xaisine Scott", gevestigd te Heemstede en kantoorhoudende te Bloemen- daal, Bloemendaalseweg 98, in plaats van mr. H. Jonker tot curator benoemd: mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem. Aan boord. Te Washington is meegedeeld, aldus meldt de „Daily Telegraph", dat de Amerikaanse marine thans kleine houten mijnenvegers in aanbouw heeft die aan boord van tank- of vrachtsche pen meegenomen kunnen worden en van daar af te water gelaten wanneer zij hun werk moeten doen. Zij hebben een diepgang van slechts ruim een meter en krijgen een bemanning, van zes koppen. Incident. Het hoofdkwartier van de UNO in Tokio deelt mede, dat gisteren op het eiland Koje wederom een opstand van gevangenen moest worden onderdrukt. Eén gevangene werd daarbij gedood en 38 gewond, van wie 13 ernstig. De UNO- troepen maakten van granaten en vuur wapens gebruik. De gevangenen wilden niet ophouden met het zingen van een communistisch lied en hadden een hagel van stenen geworpen naar bewakings manschappen. Deze vonden later in de barakken hopen stenen, die voor ge bruik gereed lagen. Ontsnapt. Vijf Argentijnse officieren zijn Dinsdag uit een militaire gevangenis op het eiland Martin Garcia, in de Rio de la Plata, uitgebroken en hebben zwem mend de kust van Uruguay bereikt. Zij zwommen bijna vijf kilometer. De offi cieren waren veroordeeld tot gevange nisstraffen van twee tot drie jaar we gens deelneming aan een militaire sa menzwering in 1951. Broer. President Eisenhower heeft een verzoek tot benoeming van Allan Dulles tot hoofd van de geheime dienst bij de Senaat ingediend. Allan Dulles is een broer van de minister van Buitenlandse Zaken. Generaal. Generaal Walter Kuntze, die door het gerechtshof van Neurenberg tot levenslange gevangenisstraf werd ver oordeeld, is wegens zijn slechte gezond heid op erewoord vrijgelaten, zo is. door de Amerikaanse Hoge Commissie mede gedeeld. Kuntze werd veroordeeld te zamen met een aantal andere generaals omdat hij de executie hadgelast van gijzelaars tot een aantal van vijftig voor iedere Duitser, die in de Balkan door verzetsstrijders gedood zou worden. Vervoer. Een van de opmerkelijkste me thodes voor het vervoer van brandstof fen, die op het ogenblik in Engeland worden overwogen, is een voorstel voor de aanleg van een buisleiding, waardoor kolen in een stroom water zouden wor den gepompt van de Midlands naar Lon den. Hiervoor zou een buisleiding nodig zijn van 100 of meer mijl lengte, die een millioen ton kolen per jaar zou kunnen vervoeren. Grens. Bij de behandeling der begroting van het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft minister Van Zeeland een gedétailleerde uiteenzetting gegeven van de positie van België bij de herbewapening der NAVO-mogendhe- den. „Wij hebben bij onze herbewape ning de uiterste grens van ons vermo gen bereikt. Indien wij hierbij niet op verstandige wijze door het buitenland worden geholpen, zullen wij moeten na gaan of het ons wel mogelijk is op de zelfde wijze voort te blijven gaan", verklaarde Van Zeeland. Vlucht. In de afgelopen dagen .zijn ver scheidene leidende functionarissen van het centrale kolenbureau in Oost-DuRs- land naar West-Berlijn uitgeweken. Zij verklaarden bevreesd te zijn voor ar restatie in verband met de buitenge woon slechte kolenvoorziening in Oost- Duitsland. In West-Berlijn zijn ÏDinsdag meer dan 1300 vluchtelingen ingeschre ven, onder wie ongewoon velé nering doenden uit de klein- en groothandel. Einde. Dinsdagavond is de staking van sleepbootpersoneel te New York afge last. Bij deze staking, die 10 dagen ge duurd heeft, waren 3500 personen be trokken. Schepen moesten tijdens de staking zonder hulp van sleepboten de haven van New York binnenvaren en meren. Naar verluidt hebben de werk gevers de aanspraken van de stakers op een loonsverhoging van 17 dollarcent per uur ingewilligd. Ambassadeur. De nieuwe Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, James Conant, heeft Dinsdag bij aan komst te Bonn onder meer verklaard, dat de thans door hem beklede functie zal worden opgeheven. Het ligt in'het voornemen der Amerikaanse regering in de toekomst een ambassadeur te Bonn te benoemen. Moord. Een hoofdman uit Basoetoland, Pheello Smith, en nog tien inheemsen, onder wie twee vrouwen, zijn Maandag te Maseroe in Basoetoland ter dood ver oordeeld wegens het plegen van een rituele moord. Volgens het openbaar ministerie wenste Smith „medicijn" van mensenvlees om de oogst te vergroten. Zijn gehele dorp werd uitgenodigd om het doden van het stamlid Motetwa Memane, de schoonvader van Smith, bij te wonen. ET lot van de Nederlandse bodem heeft van oudsher vele onderzoekers geïnteresseerd. Een veertigtal jaren gele den is een lijst samengesteld van de gehele litteratuur over het vraagstuk van de da ling van de bodem en deze lijst telde toen ter tijd reeds meer dan 320 titels, terwijl het oudste geschrift hierover dateerde uit 1570! We kunnen dus niet beweren dat de belangstelling hiervoor pas uit de laatste tijd stamt. Maar ondanks de studie, waarin velen zich verdiept hebben, heeft dit nog niet ge leid tot een algemeen erkend inzicht over de vraag of de Nederlandse bodem dalende, dan wel of de zeespiegel stij gende is geweest in de laatste 2000 jaar, noch over de vraag of deze beweging ook thans nog voortgang vindt. Wanneer we de algemene daling van de oceaanspiegel, waarover we de laatste maal spraken, bui ten beschouwing laten en ons alleen be perken tot de schijnbare stijging van de zeespiegel aan onze kusten, komen hier toch belangwekkende cijfers te voorschijn, die elkaar in het algemeen weinig ontlopen. Peilschaalwaarnemingen van 1862-1915 hebben een onderzoeker tot de conclusie gevoerd dat de daling van de Nederlandse kust per eeuw ongeveer 30 cm. bedraagt, welke waarde ook door enkele andere on derzoekers is becijferd, zij het dan op an dere gronden. Volgens dr. Tesch is de verlaging van de strandlijn echter aanzien lijk geringer. Weliswaar heeft de schijn bare daling van Nederland in. de laatste 20.000 jaren gemiddeld 30 cm. per eeuw bedragen, of 60 m. in totaal, maar in de laatste 2000 jaar zou volgens deze deskun dige de daling niet groter dan 2 meter, of 10 cm. per eeuw zijn geweest. Deze schijn bare daling zou het gevolg zijn van drie oorzaken, t.w. een werkelijke daling van onze bodem van enkele centimeters per eeuw, rijzing van de zeespiegel en vervol- gens, daling van het polder land door inklinking. Vooral deze inklinking dient niet ver waarloosd te worden in de veengebieden; in de kleistreken zal zij echter een veel geringer bedrag uitmaken en in de zandstreken kan zij zelfs ge heel verwaarloosd worden. Overigens vindt de werkelijke daling van de bodem volgens dr. Tesch niet ge lijkmatig plaats, doch vertoont een toene ming van Breskens tot Petten van 0 tot 4 cm. per eeuw, en van Petten tot Delfzijl een afneming van 4 tot 1 cm. Hoe dit ook zij, onze strandlijn komt steeds hoger te liggen daar zijn alle onderzoekers het wel over eens en wel met een bedrag liggende tussen 10 en 30 cm. per eeuw. We zullen dit onderwerp thans laten rusten, doch kunnen niet van onze duinen afscheid nemen alvorens een oog te heb ben geslagen op die merkwaardige zoet waterbei die in de grond tussen de zee ei» de polder hangt. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden) 1

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2