Frans Halsmuseum weldra veertig jaar in het Groot Heiligland Kort en bondig Bij viering van eeuwfeest in 1962 kan reorganisatie klaar zijn Heemskerk doktert aan winkelsluiting Castricum Beverwijk IJmuiden 7 Overeenstemming nog niet volledig Heemskerk krijgt een maatschappelijk werkster Negen voorstellen wachten op beslissing Voorschotten aan twee bijzondere scholen Maerten van Heemskerck straat wordt verbreed Bijna 5000 van de Castricumse verenigingen Beverwijk damt Stabiel ondersteboven Medeleven in Israel met ramp „Geen plaats voor Jenny" Alle banken zamelen mee in Scheepvaart „Studieclub" overzag een jaar WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Weinig musea ter wereld vormen naar uiterlijke verschijning en inhoud zulk een harmonie als het Frans Halsmuseum: het gelukkig samentreffen van de kostelijke erfennissen van Haarlems grote bouwmeester en Hollands meest virtuoze portrettist in een juweel van architectuur doet ons de sfeer van een glorierijke periode in ons verleden als het ware aan den lijve ondergaan". Aldus begint de door directeur H. P. Baard geschreven gids in zakformaat, die reeds geruime tijd in drie talen (Nederlands, Frans, Engels) verkrijgbaar is en waarvan kort geleden ook een Duitse editie verscheen. Deze uitspraak geldt evenwel voor nog niet de helft van de thans bereikte bestaansduur van het museum, dat immers aanvankelijk in het Haarlemse stadhuis was ondergebracht. Pas op 14 Mei 1913 werd de tegenwoordige behuizing aan het Groot Heiligland in gebruik genomen, dus weldra veertig jaar geleden. Een bijzondere jubileumtentoonstelling zal er niet worden gehouden: dat gebeurt pas in de zomer van 1962, als er een dubbele reden tot feestelijkheid is, namelijk het honderdjarig bestaan van het museum, dat dan ongeveer een halve eeuw zijn huidig domicilie heeft. De heer Baard koestert daarvoor reeds grote, hoewel uiteraard nog vage plannen: een uiterst selecte expositie, die de volle glorie van de -Haarlemse school schitterend doet uitkomen door het bijeenbrengen van de hoogtepunten uit het nagelalen oeuvre van Hals, Brouwer, Van Ostade, Verspronck, Judith Leyster en anderen, te beginnen met Jan van Scorel en Maerten van Heemskerck. Er komt een nieuwe zaal Er is nog een tweede en misschien wel zo belangrijke reden om de viering van het jubileum tot 1962 uit te stellen. In die tus sentijd hoopt men namelijk de voorgeno men reorganisatie van het museum geheel voltooid te hebben, al zijn daarbij nog wel enige onzekere factoren in het geding. De directeur heeft een tien-jarenplan opge steld, dat onder meer de herziening van de Zuidelijke kabinetten, speciaal wat betreft de opstelling van het belangrijkste bezit: de regentenstukken, omvat. Verder wordt daarbij voorzien in het zo nodige herstel van de Goudleerzaal, het leggen van nieuwe vloerbedekkingen, het aanbrengen van beter bij de sfeer passende beschilderingen, het aanmaken van vitrines voor de pro ducten van kunstnijverheid en het weder om inrichten van de apotheek. Wij bren gen hierbij in herinnering dat de voorhal en de vestibule, onder meer door bepleis tering van de muren en betimmering met zwaar eikenhout, reeds in de oude stijl herschapen zijn. Bij de opening van de Flora zal de enige jaren geleden begonnen hergroepering van het bezit in de reeds aanzienlijk verfraaide zalen gereed komen. Een nieuwe zaal Verreweg het belangrijkste onderdeel van de voorgenomen verbeteringen is vervat in een voorstel aan de gemeenteraad, dat bin nenkort in behandeling komt: de aanleg van een geheel nieuwe zaal (of van twee kabinetten) aan de Noordelijke vleugel van het gebouw, waar zich thans een stuk tuin bevindt, grenzend aan de zogenaamde bo- venlichtzaal, het kabinet waar het ver maarde schuttersstuk (Maaltijd der offi cieren van de St. Jorisdoelen) van 1616 hangt. Gehoopt wordt voorts dat in de nieuw te bouwen Stadsbibliotheek ruimte beschik baar komt voor het onderbrengen van het gemeentelijk bezit aan moderne kunst. De bovenverdieping van het Frans Halsmu seum zou dan bestemd kunnen worden voor permanente expositie van grafiek (tekenin gen en etsen) uit de zeventiende eeuw, nauw aansluitend bij de schilderijenverza meling en de kostelijke entourage. Het zou wel heel mooi zijn als deze wens nog voor de viering van het eeuwfeest in vervulling kon gaan. Een nieuwe aanwinst wordt het museum binnengedragen. Het museumcomplex aan het Groot Hei ligland is in 1608 volgens de historie schrijvers Ampzing en Schrevelius onder leiding van de zeer vermaarde stadsbouw meester Lieven de Key verrezen als „ol- demannenhuys" uit de baten van een in 1606 door rederijkers te Haarlem gehouden landjuweel, op een door jhr. Frangois van Bekesteyn geschonken stuk grond. De rond een sierlijke binnenhof aangelegde reeks aaneengesloten woningen en gebouwen destijds vergeleken met „een paleis van een prince" en geroemd ais „een herlicke timmeragie" kreeg in 1810 een andere bestemming: het Gereformeerd of Burger Weeshuis, waar later Jacobus van Looy zijn opvoeding zou ontvangen, werd erin ondergebracht. Ondanks allerlei restaura ties en veranderingen (het luisterrijke Louis XV-deurstel verving in de achttiende eeuw de oorspronkelijke ingang van het hoofdgebouw, waarvan de rechter zaal in twee regentenkamers werd verdeeld) bleef het volmaakte evenwicht van de oorspron kelijke architectuur gehandhaafd. In 1906 werd het weeshuis door de gemeente ge kocht en zeven jaar later konden de schut- tersdoeken en regentenstukken van het stadhuis naar de nieuwe kunsttempel wor den overgebracht. De heer G. D. Gratama was sedert 1912 directeur van het museum. Onder zijn be wind werden alle aanwezige doeken van Hals gerestaureerd. Zijn opvolger, de heer H. P. Baard, tevoren wetenschappelijk as sistent bij het Rijksmuseum en belast met de evacuatie van het nationale kunstbezit, van welke activiteit hij in zijn boek „Kunst in schuilkelders" verslag uitbracht, trad op 1 Maart 1946 in functie. Onder zijn leiding werd de verzameling opnieuw ingedeeld en het gebouw aanmerkelijk verfraaid. Door een intensievere exploitatie is het Frans Halsmuseum een steeds belangrijkere plaats in het culturele leven van ons land gaan Een groep scholieren verlaat het hoofd gebouw na een rondleiding en steekt de fraaie binnenplaats over. innemen. Verleden jaar werd het hoogste aantal bezoekers geboekt, te weten 33.483, ongeacht natuurlijk de grote toeloop naar de Frans Halstentoonstelling in 1937, die overigens door de aanvechtbaarheid van een aantal der ingezonden werken nogal wat rumoer deed ontstaan. Belangrijke aanwinsten Hieronder volgt een beknopte keuze uit de lijst van belangrijke aanwinsten na 1913 verworven. In 1920 schonk het echtpaar A. F. Philips-De Jongh uit Eindhoven het portret van de provoost Jacobus Zaffius door Frans Hals; twee jaar later werd het museum verrijkt met „De verzoeking van de Heilige Antonius" door Jan Mandiisi, uit een collectie te Florence afkomstig. Een damesportret door Maerten van Heems kerck werd in 1923 van het Hofje van Codde, genaamd Spoorwater, in bruikleen ontvangen. Het St. Elisabeths Gasthuis stond in 1929 het regentessenstuk van Jo hannes Verspronck in bruikleen af. In 1931 werd een riviergezicht van Jan van Goyen, in 1934 een „Hertenjacht in duinlandschap" door Gerrit Claesz Bleker en Willem Cor- nelisz Duyster geschonken. Uit de opbrengst der Frans Halstentoonstelling van 1937 kon een „Berglandschap met herders en vee" van Claes Pietersz. Berchem worden aan gekocht. Zeer veel is in de loop der jaren te dan ken geweest aan de in Februari 1875 opge richte Vereniging tot uitbreiding der ver zameling van kunst en oudheden op het gemeentelijk museum te Haarlem, die nu als gevolg van de oorlog en de huidige tijdsomstandigheden ontbonden wordt. Men mag daarbij niet vergeten, dat pas in 1950 voor het eerst een bedrag voor aan koop van kunstwerken op de Haarlemse begroting voorkwam. Aan dit budget heeft het museum het bezit te danken van een drieluik uit de school van Gerard David (met steun van de vereniging Rembrandt), van „Haan met kippen" door Albert Cuyp en van „Dans om het gouden kalf" van Karei van Mander (respectievelijk 1950 en 1952). In totaal telt het Frans Halsmuseum thans ongeveer 950 schilderijen en tekenin gen, benevens ruim 3500 andere kostbaar heden, meubelstukken en historische curio siteiten. Veel hiervan is te danken aan vaak zeer grote schenkingen en legaten, onder meer van de collectie Krol, van notaris J. C. Burkens, van de familie Enschedé, van de erven EliaS Voet (munten, penningen en boeken), van jkvr. A. L. Willink van Ben- nebroek (porcelein), van de erven Herman Moerkerk, van de weduwe van G. H. G. von Brucken Fock en van mej. Ph. H. J. Racer Palthe (horloges), en vele anderen, teveel om hier op te sommen. In de zomer van 1948 werd een tentoon stelling gehouden van 22 uit Duitsland te ruggehaalde „displaced pictures": zes land schappen, een strandgezicht, vijf stadstafre- len, een portret, drie genrestukken, drie gewijde voorstellingen en een figuurstuk (onder meer van Berckheyde, van Dirck Hals, van Willem Claesz Heda, van Karei van Mander, van de Ruysdaels en van Esaias van de Velde), een gelukkige aan vulling van het bestaande bezit. Uit deze recuperatie zijn, naar wij thans vernemen, waarschijnlijk binnenkort nog tien kunst werken voor Haarlems museum te ver wachten. Het gulden boek Van het in 1913 werkzame personeel is thans niemand meer in functie. De staf be staat thans uit de directeur H. P. Baard; de wetenschappelijke assistente mej. C. A. van Hees, de dames A. de Vries en P. M. J. van Ingen; de bureaulist C. Zonneveld, de hoofdbewaarder K. Stiekel (die zeven talen spreekt) en de suppoosten Bakker en Vogel, benevens sinds kort de restaurateur Han Bolten. Als laatste bijzonderheid kan nog wor den meegedeeld dat het bij de opening aan gelegde „gulden boek" in 1948 weer in ge bruik is genomen. Onder meer komen er de handtekeningen van prins Jean de Luxembourg, van Koning Gustaaf Adolf van Zweden, van de schrijver Georges Du- hamel en van talrijke ministers en kunst historici in voor. Er mag dan geen speciale expositie j komen om de veertigjarige huisvesting van het Frans Halsmuseum in het Groot Heiligland te vieren, toch wordt er een j aardig plan overwogen om het aan- staande jubileum luister bij te zetten. De mogelijkheid wordt namelijk onder- I zocht om in de tweede helft van Mei (de officiële feestdatum valt samen met de sluiting van de tentoonstelling van eigen bezit ter gelegenheid van de Flora) een nieuwe costuumshow door Cruys Voorbergh te laten geven, gewijd j aan het rouwvertoon uit vroeger eeu wen. Dit mag merkwaardig ontoepasse lijk schijnen te zijn, men moet niet ver geten dat de klederdrachten daarvoor i zich juist door kleurigheid onderscheid- l den. Men heeft er reeds de attractieve 8 titel „Huilebalken en waterlanders" 8 voor bedacht. XICOOOOCOOOOOOOCOOOCOOCJOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOO Onder voorzitterschap van de heer L. T. Henneman belegde de R.K. middenstands vereniging, afdeling Heemskerk, gister avond in café Dam een vergadering, ten einde ook hier te komen tot een uniforme winkelsluiting. De toestand is nu zo, aldus de voorzitter in zijn openingswoord, dat er geen enkele lijn is te vinden in de winkelsluiting. De een sluit op Maandagmiddag, de ander op Dinsdagmiddag, terwijl er ook nog zijn, die helemaal niet sluiten. Verleden jaar is een enquête gehouden onder het publiek, maar deze heeft geen resultaat opgeleverd, omdat voor geen enkele middag een voldoende meerderheid werd verkregen. Hierop is een bespreking met B. en W. gevolgd, maar ook die had geen succes, zéi' de voorzitter. De Kamer van Koophandel heeft er thans op aangedrongen, een uniforme regeling te treffen. Het bestuur stelde daarom voor de Maandagmiddag te kiezen, maar toen bleek pas hoe groot de verschillen van mening zijn in deze. Na een uitvoerige discussie, waarin de mogelijke voor- en nadelen werden besproken, is dit bestuursvoorstel in stemming gebracht en met meerderheid van stemmen is het tenslotte toch maar aanvaard. De kappers en slagers verklaarden zich er vierkant tegen en wilden Dinsdagsmid dags sluiten. Nadat de vleeshouwers zich hierover nogmaals hadden beraden, be sloten ze zich echter wel bij de meerder heid aan te sluiten; de kappers bleven evenwel voet bij stuk houden. De Stichting voor Maatschappelijk Werk ten Plattelande te 's-Gravenhage, is bereid in samenwerking met de plaatselijke orga nisaties en het gemeentebestuur een maat schappelijk werkster aan te stellen voor Heemskerk. De Stichting heeft ten doel mede te wer ken gan de opheffing van de maatschappe lijke noden. Zij traaht dit te verwezen lijken door de uitvoering van maatschap pelijk werk in de meest algemene zin ten behoeve van de bevolking te stimuleren en te coördineren. Hiertoe wordt de aan stelling bevorderd van een plaatselijke maatschappelijk werkster door het kerke lijke en particuliere initiatief en de ge meentelijke overheid, of door de Stichting zelf in samenwerking met deze instanties. De Stichting bevordert het kerkelijk en particulier initiatief en treedt zelf aanvul lend op. De Stichting wenst thans tot de benoeming over te gaan en verzoekt de ge meente in samenwerking met de plaatse lijke instanties nu om een bijdrage van 75 in de kosten van salariëring en sociale lasten. Het aanvangsalaris is daarbij ge steld op bruto 2840,per jaar. Een op roep voor sollicitanten is inmiddels ge schied, zodat een spoedige indiensttreding kan worden verwacht. De leden van de gemeenteraad te Heems kerk zijn opgeroepen tot het bijwonen van een openbare vergadering op Donderdag 12 Februari 1953 te half acht. De agenda omvat: Voorstellen tot beschikbaarstelling van gelden voor de bouw van een R.K. en een openbare lagere school. Voorstel tot vaststelling van het voorschot van onder wijskosten per leerling ingevolge artikel 101 Lager Onderwijswet 1920 over 1953. Voorstel tot wijziging van het ambtena renreglement. Voorstel tot aankoop van strookjes grond ten behoeve van het ver breden van de M. van Heemskerckstraat. Voorstel tot het verpachten van diverse stukken land van het perceel v/h in eigen dom van L. Aardenburg. Voorstel tot aan koop van grond, gelegen aan de Ooster- weg, m eigendom van de heren J. de Wit en A. Schuijt. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een subsidie aan de Stichting voor Maatschappelijk Werk ten Platte lande in de kosten van salariëring van een maatschappelijke werkster voor deze ge meente. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een bedrag van 4000,voor de hulpverlening van gemeenten in het ramp gebied. Voorstel tot verpachting op korte termijn van een perceel tuingrond aan de heer J. van Duivenvoorde. Door het bestuur van de R.K. Jongens- en Meisjesschool en het bestuur van de Ned. Hervormde Schoolvereniging te Heemskerk, zijn verzoeken ingediend om vaststelling van de voorschotten op de ge meentelijke vergoeding ten behoeve van de bijzondere scholen. De bedragen per leerling zijn reeds bij de begroting voor 1953 vastgesteld op res pectievelijk 27.voor het bijzonder ge woon lager onderwijs, 30.- voor het bijzonder voortgezet lager onderwijs aan de R.K. Jongensschool en 37.50 voor het bijzonder voortgezet lager onderwijs aan de R.K. Meisjesschool. Daar overigens aan de bepalingen, gesteld in de Lager-Onder- wijswet 1920 is voldaan, stellen B. en W. voor medewerking te verlenen en de voor schotten als volgt vast te stellen. 1. voor de R.K. Jongens- en. Meisjes school: f 20.769,50; 2. Christelijke school: 1746.—. Ter verwezenlijking van het uitbrei dingsplan van Heemskerk is de verbreding van de Maerten van Heemskerckstraat noodzakelijk. De breedte van de rijweg wordt gebracht op circa 6.00 m. Aan de zijde van de woningen is een trottoir van 1.502.00 meter en aan de zijde van de vrije percelen een berm van 1.502.00 meter ontworpen. Door deze wegverbete- ring is thans op de daarvoor bestemde plaatsen het bouwen van tuinderswonin gen overeenkomstig het goedgekeurde uit breidingsplan mogelijk. Alhoewel de aan grenzende percelen hierdoor een waarde vermeerdering hebben gekregpn, is deze wegverbetering geschied zonder het in voeren van een baatbelasting. Met de eige naren van de diverse percelen is inmiddels een regeling getroffen voor het verplaat sen van de bestaande afscheiding, voorna melijk door het plaatsen van nieuwe sche ring met ligusterhaag. In totaal zijn 80 percelen van 52 ver schillende eigenaren hierbij betrokken. De bedongen koopprijs is 1.per m2. Zaterdag appelbeignets eten Nog steeds loopt in Castricum het be drag voor het Rampenfonds op. De brand weermannen stortten f 50, waardoor het bedrag dat aan het fonds overgemaakt kon worden, is gestegen tot f 492.1,27. De leer lingen van de R.K. Meisjesschool brachten samen f 127 bijeen, voor welk bedrag het schoolhoofd dekens heeft gekocht, die zij aan het fonds beschikbaar stelde. In het „Corso"-tbeater aan de Dorpsstraat vindt Donderdagavond de vertoning plaats van de bekende film ,.De dijk is dicht", waar aan het journaal over de watersnoodramp zal vooraf gaan. De opbrengst is voor het Rampenfonds. Zaterdag 14 Februari kan men in Castri cum naar hartelust appelbeignets eten. Dorpse schonen hebben althans het plan opgevat een behoorlijk aantal beignets te gaan bakken, en deze op die dag voor de luttele prijs van 10 cent huis aan huis aan te bieden. Daar ook deze opbrengst voor het Rampenfonds is, ziet het er naar uit, dat de dames handen (en beignets) tekort komen. Diaconie van Hervormde kerk ging gemeenteleden voor Aan het bedrag van f 8619,50 dat Zon dag in de Castricumse kerken bijeen werd gebracht, kan nog f 1000 toegevoegd wor den. De diaconie van de Hervormde Kerk heeft deze som bij het resultaat van de kerkcoïlecte gestart, beseffende de nood van velen, die in één nacht zoveel verloren. Beverwijk wint met 166 van Stabiel. Doordat Beverwijk met 166 van Stabiel wbn in de le klasse der Haarlemse dam- fè'titie moeten er tfesllsslngswëdstrijden f'Xxii yorden gespeeld voor het'kampioenschap en Baam. 9 v. .Amsterdam naar Hamburg. De ex-leerlingen uit Israël van de ÏJmui- dense visserij school, die in het jaar 1946 in IJmuiden verbleven, hebben de direc teur uit het vissersdorp Michmoret ge schreven, dat zij onder de vissers een col lecte hebben georganiseerd voor de Ne derlandse vissers, die getroffen werden door de watersnood. Men heeft besloten deze spontane bijdrage naar Nederland te zenden in de vorm van een partij sinaas appelen. Het initiatief ging uit van Bern stein, een der oud-leerlingen, die indertijd in Den Haag het diploma voor stuurman zeevisvaart behaalde. De aardige film „Geen plaats voor Jen ny' draait Donderdagavond in een extra voorstelling van het Thalia-theater. Dit scherp-karakteriserend verhaal van een meisje, dat met het probleem rondloopt, te veel te zijn in het gezin, waar zij wordt opgenomen en waar dan later een baby wordt geboren. In bredere zin behandelt deze gevoelige rolprent de kinderbescher ming en zij doet dit zo fijntjes, dat haar tendenz waard is door te dringen tot een groot publiek. Ter voorkoming van misverstanden diene, dat in overleg met het Nationale Rampenfonds bij de kantoren van alle leden der Nederlandse Bankiersvereniging giften kunnen worden gestort voor het fonds. Dit heeft een rekening lopen bij de Nederlandse Bank en de meewerkende banken in Nederland dat zijn alle maken de door hen ontvangen gelden ge totaliseerd over op de rekening ten gunste van het fonds bij de Nederlandse Bank. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Haarlem f33.300; Bloemendaal f8000: Abraham-f 14.900. Loggers: SCH 135 f15.300; SCH 7 f7900; IJM 53 f 1990. GESLAAGD Bij de te Amsterdam gehouden practijk- examsns slaagden voor het diploma ma- chineschrijven de dames A. v. d. Gronden, E. C. Koster, L. Post, A. Vos, G. de Jong en de heer G. Martens, allen leerlingen van het Instituut van Otterlo te IJmuiden. Aagtekerk, Dass. 9 Majorca Belearen. Alamak, 10 v. Karachi te Bombay. Alcyone, pass. 9 Mimcoy n. Aden. Algenib, 9 v. Las Palmas n. Antwerpen. Ataati, 9 160 m. N. St. Paulsro-k. Aludra, 9 v. Hamburg te Rotterdam. A ren diskerk, 10 v. Hongkong te Manilla. Aagtedijk, 9 v. Rio d-e Janeiro n. Santos. Aardijk, 9 v. New York n. New Orleans. Agamemnon, 9 v. Kingston naar Houston. Al'Masserdijk, 7 te Houston. Alioth, 10 v. Buenos Aires te Rotterdam. Amsteldijk, 9 v. Corpus Gïiristl n. Bronsville. Am stel kroon, 7-v. Liverpool te Belfast. Arnedijk, 10 laat v. New York te R'dam verw. Abbedijk, 9 450 m. O. Kp. Race. Al'bireo, pass. 9 Bremerhaven. Aletta, 10 v. Telakar.isoT) te Pladju. Alpbacd, pass. 9 ten ZW. Start Point. Amstel'park, 9 50 m. W. Sable ell. Ami-tel staid. 9 480 m. ZO. Bermuda. Am-'tel'vaart, 9 540 m. W. ten N. Mioicoy. Andijk, 9 155 m. O.ZO. Lands End. Arundo, p3iss. 9 Kp. de Grata. mi'ZiZW. Bermuda. oïn de dégradatei van deze afdeling. Beverwijk gaat met Haarlemse damclub II twee wedstrijden spelen om het kampioen schap en Stabiel gaat met het Haarlemse D. O. S. uitmaken wie de zwakste is van deze afdeling. De club die onderaan komt moet met Cruquius twee wedstrijden spelen om één plaats in de eerste klasse. In het Centrum hield dé Beverwijkse tuin bouw studieclub Dinsdagavond haar jaarver gadering. Vooraf verzocht men één minuut stilte voor de slachtoffers der watersnood en het overleden lid de heer N. Hommes. Over het verenigingsverloop waren de ge hele avond optimistische geluiden te horen. Blijkens het jaarverslag vrn de secretaris de heer W. Jansen, heeft men nu 160 leden; het financieel verslag maakte melding van een voordelig saldo. De aftredende bestuurs leden de heren R. W. A. Muyen, R. J. Mar tens en N. S. Bogaard werden herkozen. De wisselbeker voor het hoogst aantal pun ten voor bloemen over 1952 werd toegekend aan de heer D. v. d. Zwaan, die tevens de beker kreeg voor het hoogst aantal punten voor groenten. De heer G. v. d. Wel legde beslag op de wisselprijs voor bindwerk. In totaal zijn er in 1952 889 p. toegekend. De voorzitter de heer Muyen kreeg van de heer J. W. v. d. Mey een prachtige mand fruit aangeboden ter gelegenheid van zijn 40-jarig huwelijksfeest. Men luisterde vervolgens naar een twee tal inleidingen door eigen leden; de heer G. van Velzen sprak over de kweekwijze van Nerinen en de heer D. Twisk hield een cau serie over de vervroegingsmethode bij irissen. Er was voorts een speciale prijsvraag voor getrokken bolbloemen. Prachtige tulpen, nar cissen en hyacinthen warm aanwezig. De inzenders behaalden de volgende resultaten: D. v. d- Zwaan 37 pnt. D. Snip 24 pnt. R. Doeter 18 pnt. R. Martens 12 pnt. R. Pletting 10 pnt. G. v. d. Wel 9 pnt. G. de Vries 9 pnt. B. Broeze 9 pnt. A. Heijne 8 pnt. Chr. v. d. Outenaar 7 pnt. „Turnlust" ter Jaarvergadering Dinsdagavond heeft de Beverwijkse vereniging „Turnlust" haar algemene ver gadering gehouden in gebouw „De Vijzel" aan de Kloosterstraat. Blijkens het jaar verslag van de secretaris de heer C. Ver steeg telt de oudste der Beverwijkse turn verenigingen momenteel 34 S leden. De penningmeester, de heer A. Schaap had een breedvoerig financieel overzicht sa mengesteld. De boeken sloten met een be drag van f 5396,39 en er was een klein nadelig saldo. De aftredende bestuursleden de heren K. Leguit, C. Versteeg, G. Tabak en M. van Leeuwen werden herkozen. Van de diverse afdelingen zullen dit jaar als leiders(sters) fu-ngeren de dames Toor- nenfourg en Oostert.heen en de heren C. Smal en W. de Wolf. Op 5 en 12 Maart houd men de zaaluit voeringen. „Kunst na Arbeid" in het toneelspel „De Fuik" De toneelvereniging „Kunst na Arbeid" te Beverwijk heeft voor haar toneelavond op Vrijdag 13 Februari in het Kennemer Theater ingestudeerd het blijspel „De Fuik" door Henk Bakker. De rollen zijn in handen van de dames R. ZoonVan Meurs, B. Westerv. d. Plas, H. Polder vaartv. d. Meij, R. Tromp' en D. Schoen makerv. d. Meij en de heren J. Peekei, S. v. d. Meij, F. v. Tongeren, J. Zoon en A. Bruin. De heer P. van Vleuten voert de regie. Las •BiiUton, 10 te Ilo Ilo. v, B'oei'aJVe. iö te Biarb'adios. Boskoop, 9 370 m. NO. Flores. Benoekom, 10 te Cal'lao. Brits vim, 9 v. Rotterdam n. Vancouver. Bali, 6 v. Tj. Priok te Singapore. Bacchus, pass. 9 Kp. Cruz. Barendrecht, 9 270 m. Z. Kp. Fadaran. Barito, 8 v. Makassar n. Kendari. Batoela. 10 v. Menado te Makassar verw. Baud, 10 v. Singaipo-re te Tj. Priok. Breda., 9 470 rn. NO. Barbados. C alt ex Delft, 10 v. Sidon te Rotterdam verw. Caltex Leiden. pa-«. 9 Kp. die Gata. Caltex Utrecht 10 v Sid'on te Rotterdam. Celebes. 9 te Djibouti. Castor, 10 v. Bremen te Amsterdam. Cottica, 10 ca. 23 u. v. Georgetown te A'dam verwacht. Caltex Pemds, pas. 9 Kip. Bougaronl. Camphuys, 9 v. Belawaai n. Tj. Priok. Cerontia,' 9 300 m. ZO. Cairns. Cham a. 9 440 m. NO. Barbados. Clavelila, 9 130 m. N. Brisbane. Danae, 9 v. Kopenhagen te Amsterdam. Delfland, pass. 9 Fernando Noronha n. Palmas. Diemerdiik, 10 laat v. Vancouver te R'dam verwacht. Douro, 9 van Napels naar Algiers. Elmina, 9 v. Winneba te Accra. Erna, 10 te Suez. Eos. 10 v. Valencia n. Rotterdam. Esso Den Haag, 9 540 m. ZW. Flo res. Fadrsea, 9 160 m. Z. ten W. Ouessant. Friesland (KRL). 11 Singapore verwacht. Farrn.so.im, 9 350 m. Z. Halifax. Felipes, 9 d'wars Wijr koopsibaai. Gaasterkerk, 9 v. Kaapstad n. Teneriffe. Gaasterland, 9 te Paranagua. Garoet, 9 v. Belawan n. Colombo. Groote Beer, 9 170 m. Z. Sable eil. Ganymedes, 10 v. Ciudad Trujillo te Guanta. Graveland, 9 te Rio Grande. Hathor, 9 v. Brejen. Hersilia, 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Hector, 9 v. Palermo n. Burriana. Hercules, 10 v. d. Middell. Zee te Amsterdam. Haarlem, 9 160 m. ZO. Bermuda n. Antw. Hydra, 9 360 m. Z.ZO. Mona eil. Tndrapoera,9 250 m. O.ZO. Socotra n. Belawan ïttersum, pass. nacht 9-10 Key West. Jagersfontein, pass. 9 Dakar n. Teneriffe. Jupiter, 9 v. Oran te Sevilla. Kota Baroe, 10 v. New York te Baltimore. Kota Inten, 9 v. Charleston n. Newport News. Kaloekoe, 9 v. Sorong n. Steenkool. Ka sim bar, 10 te Sa na na. Laertes, 9 v. Soerabaja n. Makassar. Lekhaven, pas. 9 Kp. Finisterre n. Antwerpen Lauremskerk, pass. 10 Gibraltar n. Antw. Limburg, 9 te Damman. Lissekerk, 9 v. Genua n. Hamburg. Lutterkerk, 10 van Damman. Lindekerk, pass. 10 Ras al Hadd n. Suez. Lawgkoeas. 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Leersum. 9 v. Vlissingen. Lemsterkerk, 9 125 m. O. Cicilië. Lindekerk, 9 <n Golf v. Oman n. Suez. Liséta, 9 60 m. NW. eil Roepat. Lucita, 9 1340 m. ZW. Flor es. Maasdam, 9 260 m. ZW. Bermuda. Macuba, 9 v. Auckland n. Miri. Madioera, pa<ss. 9 Kp. Fin.isterre. Meliskerk, 9 v. Port Said n. Genua. Mentor, 9 v. Tunis n. Piraeus. Modjokerto, 11 2 u. v. Indonesië aan de Hoek van Holland verwacht. Molenkerk, pass. 9 Ouessant n. Antwerpen. Maasland, pass. 10 Kaap Verd. eil. n. Recife. Marfekerk, 10 v. Rotterdam te Hamburg. Markelo. 9 v. Ardrossan te Goole. Maasikerk. 9 v. Novorediondo ten anker Fort Amboin. Malvioa, 9 420 m. ZW. Yokohama. Mataram, 9 v. Bremen n. Hamburg. Meerkerk, 9 140 m. O.ZO. Formosa. Mirza, 9 dwars Sukra baai. Musi, 10 v. Belawan te Fakanibaru. Noordam, 9 290 m. W. Lands End. Nigerstroom. 13 Dakar verwacht. Noordwijk, 9 120 m. Z. Kp. Hatteras. Oranje, 9 v. Colombo naar Suez. Ovula, pass. 9 Kp. Finisterre. Omala, 9 Runsal Jebel. O dl na, 9 ten anker bij Bar. Oraniefontein. 9 v. Hamburg te Antw. Overijsel, 9 800 m. NO. Guadeloupe. Prins Joh. W. Friso. 10 v. St. .Tnhn te Hamburg Poelau Laut, pass. 9 ten Z. Kreta. Polyd/orus, 9 310 m. O. Ceylon. Prins Alexander, 9 750 m. W. ten Z. Lands End. Prins Willem II, 13 Rotterdam verwacht. Prins Willem V, 9 170 m. NO. Flores. Raki, 10 Koewait verwacht. Roepat, pas. 9 Miami. Rondo. 9 te Zanzibar. Rotti, 7 v. Belawan te Tj. Priok- ReyniersZj 9 v. Tj. Priok n. Cheribon. Riouw. 9 3&0 m. ZW. Lands End. Rita, pass. 9 Oostkust Madaikka. Rijnland, 9 diwans Victoria ju Hheos. BINNENLAND Op 14 Februari hoopt staatsraad mr. dr. L. N. Deckers 70 jaar te worden. Er was een uitgebreid huldigingscomité gevormd, waarvan de voorzitter der Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst, president was. Van elke huldiging is evenwel onder de huidige omstandigheden afgezien. De binnengeko men gelden zullen aan het Nationale Ram penfonds worden afgedragen. Een 30-j"arige vertegenwoordiger uit Rijswijk, die zich als belastingambtenaar had voorgedaan en zodoende van een Rotter damse aannemer f3500 wist los te krijgen, is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. Een 31-jarige handelscorrespondent uit Vlaar- dingen, die bij de aannemer werkte en van wie de vertegenwoordiger inlichtingen had gekregen, werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar en zes maanden. Een tienjarige jongen uit Oude Tonge, die geëvacueerd was naar Kwintsheul, is daar in een sloot gevallen en verdronken. HAARLEM EN OMGEVING In samenwerking niet de Haarlemse Schaakkring houdt de schaakclub „Rolland" Donderdagavond in gebouw „Irene" te Over- veen een simultaanwedstrijd. De simultaan- speler is een nog niet bekende sterke hoofd klassespeler uit Haarlem. Het totaal aan. inleggelden, dat minimum één gulden be draagt, komt in het geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Samarindia, 9 te Port of Spain. Sarpodon, pass. 9 Kp. Hatteras. Scherp'erxlre-cht, 11 v. Trinidad te Santos verw. Schie, 9 v. Beirouth n. Palermo. Sommels'dijk, 11 Havanna verwacht. Stentor, pass. 9 Ouessant n. Barbados. Sunetta, 10 v. Rotterdam te Marseille. SaJ'land, 9 v. Buenos Aires te Amsterdam. Si ba jak, 12 v. Rotterdam te Wellington .verw. Singkep, 10 v. Rijeka. Slamat, pass. 10 Bizerta n. Port Said. Stad Dordrecht, 10 v. Rotterdam n. Palermo- Sliedirecht, 14 v. Campana te Houston verw. Salatiga, 6 v. Seattle te Vancouver. Sabang, 10 v. Singapore te Pnompenh verw. Saidja, 10 te Singapore. Sailawati, 9 130 m. ZW. Str. Soenda. Sinaban.g, 9 v. Bunghu n. Makassar. Stad Alkmaar, 9 890 m. O. Kp. Race. Stad Breda, 9 610 m. W.NW. Flores. Stad Leiden, 9 675 rn. O. Bermuda. Stad Maastricht, pass. 9 Kp. Palos. Stad Schiedam, 9 120 m. O.ZO. Shetland eil. Straat Malakka, 9 nog te San Francisco d'o Sul. Straat Soenda, 9 170 m. Z. Die-go Garcia. Swartenhondt, 9 v. Menado n. Kenya. Tawa.li, 9 v. Soerabaja -n. Semaraog. Teucer, 10 v. Sandakan te Rejanig. Thalatta, 10 v. Port de Bouc te Valetta. Tibia, 9 v. Singapore n. Hongkong. Tji'bantjet, 10 v. Yokohama te Nagoya. Tomori, 9 te Aden. Trompenberg, 10 te Le Havre. Tamo, 10 v. Hamburg naar Rotterdam. Tjibantjet, 10 v. Nagoya n. Osaka. Tegelberg, 10 v. Buenos Aires te Santos. Tankhaven II, 11 Palemibang verwacht. Tankhaven III, 9 Golf v. Thailand verwacht. Tara, 9 500 m. ZW. Kp. Verdisohe eil. Te mate, pass. 9 Algiers n. Bone. Tero, 9 330 m. N.NO. Key West. Tjibadak, 10 v. Sibu te Singapore. Tjiluwah, 9 110 m. Z. ten O. Kp. Padaran. Tjipanas, pass. 9 Zuidpunt Formosa. Tjitjalengka, 9 480 m. Z. Dl ego Garcia. Veendam, 9 230 m. O. Halifax. Van Outhroon, 10 v. Bi'llton te Banka. Waal, 9 van Lissabon. Winsum, 10 te Dakar. Westerdam, 9 165 m. Z. Sable eil. Wonosari, 11 San Francisco verwacht. Waterland, 9 t-h.v. Fernando Noronha tl. Mon tevideo. Wieldrecht, 12 v. Baytown te Madras verw. Willemstad, 10 ca. 18 u. v. Cristobal te A'dam verwacht. Woensdreeht, 9 1200 m. NO. Barbados. TJsel, 9 120 m. NO. Malta. Zuiderkruis, 9 170 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Zeeland (KRL), pa>ss. 9 6 u. Ceylon n. Cochin. Zeeland (SSM), 9 100 m. O.NO. Dover. Zomrewijk, 9 800 m. NO. ten N. Paramaribo. Zijpenberg, 9 250 m. Z.ZW. Ouesant. KLEINE VAART Atlas, 9 van Odense naar Kopenhagen. Albergen, 8 v. Requejada te Gent. Anna, pa.ss. 10 Vlissingen. Ary Scheffer, 9 v. Lissabon n. Rotterdam. Albergen,. 9 v. Gent te Terneuzen. AriTOudspolder, 11 v. Vigo te Antw. verw. Att, 9 van Swansea naar Rotterdam. Actinia, pas. 10 Vlissingen. Admiraal de Ruyter, 8 te Leith. Antiie 9 v. Rostock n. Bremen. Appingedam, 9 v. Hull te Aberdeen. Bab-T, 7 -te Lowestoft van Bayonne. Berndsse, 9 110 m. NO. Sunderland. Beatrix, 8 V. Goole n. Boston. Brinda, 8 te Kiel met machdineschade. Barracuda, 9 v. Oslo n. Egersund. Beekbergen 10 v. Aviles n. Requajada. Berndsse, 11 v. Methil te Brurasbüttel verw. Bill, 10 te IJmuiden. Bree Helle, 10 v. Rotterdam n. Londen. Birmingham, 9 v. A'dam te Harlingen. Bornrif, 9 v. Bordeaux n. Manchester. Coeta, pass. 10 Vlis-sdmigen. Constant, 8 v. Great Yarmouth. Casablanca, 9 Finisterre gepass. Casana, 9 v. Malmö te Landskrona. Cornelia b II, 8 v. Halmstad te Londen. Ddraco, pass. 9 Goeree. Deneb, 10 v. Mididlesboro te West Hartlepool. Diligentia, 9 nog te Fawley. Delta, 8 v. Vlissingen te Leith. Duivelamd, 9 v. d. T.yme te Harlingen. Ellewoutsdijk, 9 bij Wight ten anker. Eli sa, 10 v. Port Talbot te Bordeaux. Elsenburgh, 8 v. R'dam te Casablanca. Erhergo, 8 c. Rostock n. Norrkopimg. Frisia, 10 v. Berre te Fedaila verw. Goote, pass. 9 Ouessant. Gaasterland, 9 v. R'dam te Kingslynn. Henrica b, 7 v. Stettin te Frederiksstad. Hartel. Hamburg pass. 10 Vlissingen. Hebe Nobel, 9 v. Newburgh n. Huil. Hoflaan, 8 v. Port Talbot te Cardiff. Hoop op Zegen, 9 v. Gent te Vlissingen. Harold, pass. 10 Holtenau. Hartel, 10 v. Hamburg te Antwerpen. Hast I, 8 te Ellesmereport. Hast V, 9 te Guernsey. Henrica, 8 v. Waterford te Glasgow. Houtman, 9 v. Irvine te Guernsey. Ida Pi eter, 9 v. Goole n. Nantes. Import, 9 v. Antwerpen te Oporto. Iris, pass. 8 Lizard. Joost, 9 van Bordeaux naar Boston. Johannes, 10 v. Amsterdam te Antwerpen. Jozef Swenden, 7 te Struier. Jan Kreumer, 9 aan de Hoek v. Holland. Jokurma, 9 v. Rouaan n. Boness. Kemphaan, 8 nog te Waterford. Kenitra, 9 v. Casablanca n. Port Lyautey. Koningin Juliana, pass. 10 Dover. Kortenaer, 9 v. Portsmouth te Roscoff. Leuvehaven, 10 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Lucas Bols II, 9 v. Calais te Leer. Leemans, 10 ten anker St. Nazaire. Leny, 9 v. Middlesboro n. Hoy anger. Lydia, 10 v. Londen n. Antwerpen. Midas, 9 vain Venetië naar Triest. Marcella, 9 v. Aberdeen n. Grangemouth. Marie, pass. 9 Start Point. May Star, 8 in lading in Swansea voor Nederl. My Fern, 8 v. Hamburg te Ipswich. Marcella, 10 v. Aberdeen te Grangemouth verw. Matthew, 10 v. Grangemouth te Aberdeen verw. Monica, pass. 9 Vlissingen. May Star, 9 v. Swansea n. Rotterdam. My Puck, 10 te Cherbourg. Maartje, 10 v. Ostende te Antwerpen verw Marathon, 8 te Londen. Marne, 9 v. Kalmar te Stockholm. Meres, 8 v. Loctudy te Casablanca. Mulan, 9 v. Mididlesboro n. Grangemouth. Muphrid, pass. 9 Beahy Head. Nassauhaven, pass. 10 Vlissingen. Noach, pass. 9 Findsterre. Noord, 10 v. Thameshaven te Ipswich verw. Noorderhaven. 9 v. Rotterdam te Rostock. Noord, 9 v. Thames/haven n. Irrmingham. Olivier v. Noort, 9 v. Barcelona n. Burriana. Ponto, 9 van Bordeaux naar Lowestoft. Prima, 8 v. Boston te Londen. Regina, pass. 9 Vlissdngen. Rijnhaven, pass. 10 Vlissingen. Regeja, 8 te Liverpool. Robert, 10 v. Truro naar Par Skagerak, 8 te Goole. Silvretta, pass. 10 Kiel. Tilly, 7 van Bordeaux naar Swansea. Texelstroom. 8 te Liverpool. Ton, 9 v. RoRtterdam te Dublin. Ti-ompenbm-gh, 9 v. Kimgslynn te Aberdeen. Vryburph, 10 v. Casablanca te Rouaan. Westkust, 9 v. Partington te Hamburg. Westlaan, 10 v. Rotterdam te Bremen. Noordzee, 9 te Istamboel. SI,EERVAART ^Adcn3 ZOn,der steep n' Ccomgo 9 in Golf v- i

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3