Eenheid van ons volk vond haar weerspiegeling in de Kamer Zwitsaletten Het Hek van de Dam Watersnood -debat Agenda voor Haarlem Schade zal door heel Nederland gedragen moeten worden KOU, GRIEP. KOORTS 3 Geheime politiemannen in Hongarije gegrepen Koning Boude wijn vertrok op doktersadvies Uitspraak in het conflict Rijksweg 43 Valkenburg levert „film leeuwen" voor Duitsland Handelsaccoord met Egypte Amsterdam gaat twee balletten steunen Beminnelijk Bekoorlijk Particuliere hulp Ooltgensplaat nog steeds geïsoleerd Kosteloze girostortingen Argentinië heeft plaats voor rampslachtoffers Oplichters gaven zich uit voor rampslachtoffers Dierenbescherming redde weer 40 kleine huisdieren Noodherstel landbouw-machines WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 De Tweede Kamer heeft gisteren beraadslaagd over de regeringsnota met betrekking tot de overstromingsramp. Duidelijk is hierbij tot uitdrukking gebracht dat regering en volk zich geplaatst zagen tegenover een catastrophe, welke in omvang en gevolg onmogelijk was te voorzien. Natuurlijk en daar heeft bij dit Kamerdebat niemand twijfel over laten bestaan, evenmin ais ook de regering dat in haar nota heeft gedaan zijn er fouten gemaakt, maar terecht merkte prof. Oud (V.V.D.) gisteravond op: Het is geen kunst de fouten breed uit te meten, maar dat zou in het licht van feiten en omstandigheden in hoge mate onbillijk en onrechtvaardig zijn. Wat met name de communist Gortzak de regering meende te moeten toevoegen, op grond van een critiek, welke iedere vorm van waardering bij voorbaat uitsloot, ging de grenzen van billijk heid en rechtvaardigheid verre te buiten. De eenheid, welke zich in deze dagen zo spontaan in ons volk heeft geopenbaard, vond haar weerspiegeling in de Kamer. Dit was geen politiek debat in de geijkte zin van het woord. Mr. Burger's herinnering aan Troelstra's woord uit de Augustus dagen van 1914, ook door mr. Oud met in stemming aangehaald: „Ik acht het ogen blik van critiek niet gekomen, omdat in deze ernstige omstandigheden de nationale gedachte de nationale geschillen over heerst," kon als karakteristiek voor dit ge sprek tussen regering en volksvertegen woordiging worden aangemerkt. De leden van het kabinet waren met uit zondering van de ministers Van de Kieft en Beyen gedurende het grootste deel van de beraadslagingen aanwezig. Kaarten, die achter de regeringstafel stonden opgesteld, gaven een gedétailleerd overzicht van de ramp. Bovendien hebben vele Kamerleden zich in de afgelopen week in het rampge bied zelf op de hoogte kunnen stellen. De sprekers, die aan het debat deelnamen hebben in vaak bewogen bewoordingen uiting gegeven aan gevoelens van deel neming en medeleven. Hoezeer men ook in het buitenland meeleeft, bleek wel uit de opsomming van de vele telegrammen van parlementen van bevriende landen, bij het Nederlandse parlement binnengekomen. Men toonde zich dankbaar voor de be wijzen van medeleven, voor het krachtige en snelle handelen van de zijde der rege ring, voor de grote besluitvaardigheid van burgerlijke en militaire autoriteiten, voor het doortastende en offervaardige optreden van duizenden militairen en burgers, en voor de van het buitenland ondervonden hulp. De heer Gortzak (Comm.) sprak ech ter van Amerikaanse inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden en was van mening, dat het Atlantisch Pact ons deze ramp heeft gebracht. De beste vorm van internationale samen werking, zo karakteriseerde prof. Oud de hulp. Van KVP-zijde werd getuigd: de in tegratie van Europa op het terrein der hulpverlening. Dankbaar was men ook voor de wijze, De heer W. A. A. M. Daniels, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister voor Nederland in Zweden, heeft tijdens een plechtigheid in de Santa Maria Kerk in Stockholm Koningin Louise van Zweden de dank van ons land overgebracht voor het medeleven van het Zweedse Konings huis en het Zweedse volk bij de watersnoodramp. WOENSDAG 11 FEBRUARI Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", vragenavond, 8 uur. Gebouw Cultura: Ned. Vereniging van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. Rembrandt: „Opmars der vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Export in blond", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De schrik van de twee de compagnie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Winchester '73", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vreemde lading". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het zal je gebeuren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De rode schoentjes", alle leeft., 8.15 uur. DONDERDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Androcles en de leeuw" (Haagse Comedie), 8.15 uur. Zuider kapel: „Spreker prof. dr. M. J. de Vrijer, 8 uur. Parklaan 21: Spreker K. Rozendal over „Waarom dan nog rampen?", 8 uur. Rem brandt: „Opmars der vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Export in blond", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De schrik van de tweede compagnie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Win chester '73", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vreemde lading", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het zal je gebeu ren", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De rode schoentjes", alle leeft., 2.30 uur; 'demonstratie van Philips-artikelen, 8 uur. Concertgebouw: Nederlandse Vredesraad, vredesforum, 8 uur waarop het Koninklijk Huis zich het lot der bevolking heeft aangetrokken. Geen critiek op détails De opvatting van de Kamer was, dat het ogenblik voor détailcritiek nog niet ge komen is. Mr. Burger (P. v. d. A.) zei, dat het nu de tijd is van handelen. Hij adviseerde tot de instelling van een Kamer-commissie, welke de regering terzijde kan staan. De heer Tilanus (C.H.), die eveneens zich van détailcritiek onthield, drong er toch wel op aan, dat te zijner tijd de ver antwoordelijkheden scherp worden vast gesteld. In dat opzicht gaf hij uiting aan de vrij algemene ontstemming, dat pas op 2 Februari enig inzicht werd gekregen om trent hetgeen zich op Schouwen heeft af gespeeld. Hij vroeg of het niet mogelijk was ge weest het waarschuwingssysteem zo te or ganiseren, dat de gehele bevolking achter de dijken wordt gealarmeerd. Men wist reeds Zaterdagmiddag, dat een front met zware stormen zich snel in de richting van onze kusten verplaatste. Bezorgdheid werd tot uitdrukking ge bracht over de bezetting van de bewakings posten gedurende het weekeind. Was het aan een onvoldoende bezetting daarvan te wijten dat de hulpverlening zo traag op gang kwam en dat het A.N.P. eerder ge alarmeerd was dan de regeringsinstanties? Deze vraag leefde bij allen en zelfs ds. Zandt kon zich, hoezeer ook voorstander van een absolute Zondagsrust, met deze situatie allerminst verenigen. Men heeft zich ook verdiept in de oor zaken van de ramp. Mr. Burger bracht de toestand van de dijken ter sprake. Geef Waterstaat wat ruimer armslag, zei hij; het departement heeft te lijden gehad onder bezuinigingen en werd in zijn activiteit geremd door de naoorlogse inundatieproblemen. Heeft er aan het onderhoud van de dijken wat ont broken? was de vraag, die de heer Van den Heuvel (K.V.P.) stelde. De heer Wel ter (K.N.P.) betoogde dat men bij het herstel van de dijken de samenwerking met polders en waterschap pen niet moet veronachtzamen. De zorg voor de binnendijken is eeuwenlang hun zaak geweest. Hij toonde zich bezorgd over hetgeen deze stormvloed inzake de toe stand van de dijken en van de duinen - vooral bij 's-Gravenzande - aan het licht heeft gebracht. Prof. Oud herinnerde eraan dat na de stormramp van 1916 niet alleen de plannen tot uitvoering van de Zuiderzeewerken werden versneld, maar dat deze ramp ook de stoot gaf voor een reorganisatie van het Noordhollandse waterschapswezen en de oprichting van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Het is daaraan vrij zeker mede te danken ge weest, aldus prof. Oud, dat de storm in Noordholland geen ernstige schade heeft teweeggebracht. De heer Schouten (A.R.) verklaarde echter met nadruk, dat het systeem van decentralisatie zoveel mogelijk moet blijven behouden en dat bij de aangekondigde noodwet voor een centrale verantwoorde lijkheid voor het herstel van de dijken de centralisatie niet verder moet worden door getrokken dan strikt noodzakelijk is. Afsluiting zeearmen De Kamer heeft zich ook de vraag ge steld: Hoe kunnen dergelijke rampen in de toekomst voorkomen worden? Het voor zichtig gegeven antwoord luidde: Sluit de zeegaten af. „Dat is niet gemakkelijk", zei dr. Schouten, „al zal ik er voor zijn, dat te zijner tijd de kustlijn van Hoek van Hol land tot de Westerschelde wordt doorge trokken". „Wij zijn er nog in geen jaren aan toe", oordeelde mr. Burger, „al is er alle aanlei ding het plan zeer ernstig te overwegen, ook uit overwegingen met betrekking tot de industrialisatie. Voorlopig heeft Water staat echter de handen vol en is er dus aanleiding tot het instellen van een tech nische commissie, die in het openbaar en niet alleen in de departementale sfeer ad viseert". De heer Tilanus zeide het plan van harte te zullen steunen. Het zal van ons volk grote offers vragen, maar, zo voegde hij er aan toe, wij moeten deze dingen groot aanpakken. Schadevergoeding De heer W e 11 e r heeft er de regering min of meer een verwijt van gemaakt, dat zij geen raming van de schade heeft gege ven. Van andere zijden werd aangevoerd, dat een enigszins betrouwbare schatting op dit ogenblik zeker niet is te maken. Deze omstandigheid maakt het moeilijk, zich een definitief oordeel te vormen over de schadeuitkering. Vrij algemeen heeft de Kamer te kennen gegeven, dat de schade integraal moet worden vergoed. Het was de opvatting van de grote fracties. Mr. Oud formuleerde het zo: in beginsel moet deze schade gedragen worden door het gehele volk Het is niet alleen een zaak van barmhartigheid, maar een zaak van nationaal belang, dat de schaderegeling zo goed mogelijk en zo snel mogelijk wordt afgewikkeld, daartoe heb ben wij de les te trekken uit de practijk van de corlogsschaderegeling. Moet nu het Rampenfonds bij de rege ling der schadeuitkering worden ingescha keld en moet de uitkering geschieden op voet van de regeling voor oorlogsslachtof fers? Mr. Burger wilde deze vraag ont kennend beantwoorden. De slachtoffers van thans verkeren in een geheel andere posi tie dan de oorlogsslachtoffers Hij toonde zich ongerust over de formulering in de nota: overheidsbijdragen om het econo mische leven op gang te brengen. Staan economische motieven voorop, zo vroeg hij. Wil de regering de huisraadschade regeling afwentelen op het Rampenfonds? Vrijwel allen waren het er over eens dat dit niet de opzet van het Rampenfonds kan zijn. Ook de heer Van den Heuvel (KVP) wil de graag een duidelijke uiteenzetting van Prinses Margretlie, de 13 jaar oude doch ter van Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken is een goed schaat- senrijdster. Hier ziet u haar in het Deense nationale park Dyrehaven ten Noorden van Kopenhagen ADVERTENTIE zijn snel en afdoend te bestrijden met: de kosten welke ten laste van het Rampen fonds zullen komen. De heer W e 11 e r merkte op, dat indien de bescherming der ingezetenen niet even redig is geweest aan de voorgeschreven techniek zulks zware morele verplichtingen oplegt, hetgeen zich moet uiten in een zo ruim mogelijke schaderegeling. Geen voorlopige schaderegelingen, zo betoogde de A.R.-fractieleider, want zij zullen zijns inziens funest zijn voor de stuwing van de lichamelijke, de geestelijke en de zedelijke energie. De offervaardig heid is de zegen door de ramp gebracht, aldus prof. Oud. Zij moet van lange duur zijn. Het is wenselijk, dat ons volk bereid wordt gemaakt de offerzin lange tijd te betrachten. In dat geval zou hij geen be zwaar hebben tegen een schaderegeling via het Rampenfonds, wanneer ons volk het gehele bedrag opbrengt om de gehele huis- raadschade te vergoeden. Vandaag zal de regering antwoorden. WENEN (Reuter) Volgens in Wenen uit Boedapest ontvangen berichten is het merendeel van het hogere personeel van de Hongaarse veiligheidspolitie thans in arrest. Onder de arrestanten zou zich dr. Istvan Balint bevinden, een Joodse hyp notiseur, die zijn hypnotische kracht bij de ondervraging van gevangenen zou hebben aangewend. Naar verluidt zouden in het afgelopen weekeinde verdere arrestaties van Joodse functionarissen en artsen in geheel Honga rije zijn verricht. BRUSSEL (Reuter) In een communiqué van het Koninklijk paleis te Brussel is Dinsdag medegedeeld, dat koning Boude- wijn „op advies van zijn dokter zijn be zoeken aan de overstroomde gebieden moest onderbreken". De koning bezocht vorige week, zoals gemeld, onmiddellijk na de overstroming, het getroffen gebied. Daarna meldde een communiqué van het hof, dat hij naar de Rivièra was vertrokken voor herstel van een griep. De pers criti- seerde het vertrek van de koning. Maandag is de 22-jarige koning weer naar het rampgebied bij Antwerpen ge weest, waar velen hem toejuichten. De koning was blootshoofds, in regenjas en hoge rubberlaarzen. Hij onderhield zich met de mensen en keek toe hoe de militai ren de gaten in de dijken aan het dichten waren. Bloemendaalse aannemer in het ongelijk gesteld De kantonrechter te Heerenveen heeft uitspraak gedaan in het arbeidsconflict, dat in September 1952 ontstond tussen ar beiders, werkzaam aan de Rijksweg 43 bij Heerenveen en de aannemer van deze werken (H. C. Bolsenbroek en Co., C.V. te Bloemendaal). Het conflict ontstond, toen na intrekking van een toeslag op het loon de arbeidsprestaties volgens het oordeel van de aannemer dermate zakten, dat tot onmiddellijk ontslag van een aantal ar beiders werd overgegaan. De arbeiders wendden zich tot hun or ganisaties en er werd een proces aan hangig gemaakt tegen deze aannemers firma. Doorbetaling van loon werd geëist, omdat huns inziens het ontslag onrecht matig was gegeven. Verschillende malen heeft deze zaak voor het Heerenveense kantongerecht ge diend en vele uren werden besteed aan hoor en wederhoor van beide partijen. Gistermiddag deed de kantonrechter uit spraak. Hij concludeerde, dat de arbeiders hun recht op uitbetaling van loon blijven behouden, aangezien de aannemersfirma de dienstbetrekking rechtens niet had mogen beëindigen. Deze uitspraak berust, summier weerge geven, op de volgende gronden: De „lang- zaam-aan actie" der arbeiders wordt tegen- de aannemer gelet op de feitelijke om standigheden van het geval ongeoor loofd geacht. Hierin had de aannemer aan leiding kunnen vinden, de arbeiders op staande voet te ontslaan. Waar echter de arbeiders op de dag, waarop zij werden ontslagen en vóór dit ontslag redelijker wijze het vermoeden hadden kunnen be vestigen gelet op het toen weer ver hoogde arbeidstempo dat zij in die aangenomen houding niet wilden volhar den, wordt geoordeeld, dat onder die om standigheden het ontslag op staande voet onredelijk was, ergo de dienstbetrekkings rechten niet kon doen eindigen. De arbei ders bleven derhalve hun recht op uitbe taling van loon behouden. Een groep leeuwen van Klants dieren park te Valkenburg, „versterkt" met en kele leeuwen die optraden in de film „Quo Vadis", zullen binnenkort naar München vertrekken, waar zij op zullen treden in een nieuwe Duitse film. De Oostenrijkse dompteuse Belita, die momenteel in een circus te Antwerpen optreedt, zal waar schijnlijk met de filmleeuwen het nieuwe nummer in München repeteren. In Caïro is een nieuwe Nederlands- Egyptische handels- en betalingsovereen komst geparagrafeerd. Egypte zal onder de nieuwe overeen komst, welke voor onbepaalde tijd is aan gegaan, weer voornamelijk katoen, katoen- zaadolie en veevoeder aan Nederland leve ren. De Nederlandse uitvoer naar Egypte zal voornamelijk kaas en andere zuivel producten. bokking en radiotoestellen blij ven omvatten. Burgemeester en wethouders van Am sterdam hebben de gemeenteraad voorge steld aan de stichting Holland Festival 1953 een subsidie van ten hoogste 80.000 te verlenen, benevens een extra bedrag van 10.000 ten behoeve van het geven van uitvoeringen tegen lagere prijzen. Verder is aan de raad voorgesteld de Nederlandse Opera een subsidie van ten hoogste ƒ630.000 te geven, het Ballet der Lage Landen van 10.000 en de stichting Ballet Recital (van Sonia 'Gaskell) eveneens van 10.000, dit alles onder nader te bepalen voorwaarden. 300000000000 Han G. Hoekstra is één van de be minnelijkste mensen, die wij kennen. Een bijzondere reden daarvoor hebben wij eigenlijk niet. Wij vinden dat zo maar zo. Hij kan geweldig aardig een heleboel over niets vertellen en dat is een eigenschap, die wij altijd ten zeer ste waarderen. Bovendien heeft hij een aantal van de leukste kindergedichtjes geschreven, die wij ooit gelezen heb ben. Ze gaan erin als koek, de kinderen zijn er dol op. Wilt u weten waarom? Leest u dan de onderstaande dialoog maar eens, die wij uit zijn jongste bun del „Rijmpjes en versjes uit de nieuwe doos" hebben overgenomen: Dag meneer Juttepeer! Dag mevrouw Zoetekauw! Komt u even naast me zitten? Wel mevrouw, zou ik het doen? Ik moet nog naar juffrouw Koen. Och, vooruit, het is nog vroeg. Ik heb nog wel tijd genoeg. Kijkt u toch eens naar die mussen. Ja, ze hippen overal tussen. Weet u wat? Ik neem een taartje. Wel, dan rook ik een sigaartje. Nu moet ik er heus vandoor! Nu mevrouw, het beste hoor! Dag meneer Juttepeer! Dag mevrouw Zoetekauw! Dit i£ nu en waarom mag Joost weten, maar dat is juist het geheim van de smid precies de toon, die mu ziek maakt. En bovendien sluit het even speels als regelrecht aan bij de actuali teit van het kleuterdom. Het is hele maal niet zo eenvoudig om de gewone dingen gewoon te zeggen. Han Hoekstra verstaat die kunst als weinig anderen.^ Dat heeft hij nu pas weer bewezen met zijn rake onderschriften bij een reeks voortreffelijke foto's van Cas Oorthuys, die dezer dagen gebundeld onder de titel „Dit is onze hoofdstad Amsterdam" bij de uitgeverij Contact als „pocket- book" zijn verschenen. Eerlijk gezegd hebben wij iets tegen het gebruik van de term pocketbook, al behoeft men dit nog geenszins als een bewijs van anti-Amerikaanse activiteit ap te vatten. Bovendien is zij misleidend, want men denkt daarbij nu eenmaal direct aan een blonde juffrouw met fel- kleurige doch veel te korte kleren aan, die zonder aanwijsbare redenen haar rankgekouste benen verleidelijk over elkaar slaat, waarbij men echter altijd teleurgesteld uitkomt, omdat zij alleen maar dient ter versiering van de cello- phaanband van een uiterst beheerste levensbeschrijving van een gewone me neer, die in een plaats met de één of andere onuitsprekelijke naam moeilijk heden maakt met zijn patroon. Een der gelijke misleiding heeft dit kleine foto album geenszins van node. Het laat ons Amsterdam zien zoals het is. In een stuk of honderd plaatjes, onopgesmukte tafe relen uit het doen en laten van een stad in alle jaargetijden. Met daarbij een za kelijke toelichting, met kleine vinger wijzingen naar het romantische of schil derachtige détail, nu en dan met discrete hoffelijkheid uw aandacht vestigend op een merkwaardigheid, die u anders wel licht zou zijn ontgaan. Als u het mij vraagt, zo babbelt Hoek stra ergens, dan heeft het zijn bekoring op een mooie zomeravond gewoon maar door de binnenstad te dwalen. Of op een mooie winteravond, als er juist enkele karrevrachten jonge sneeuw over de stad zijn uitgespreid. Het is wonderlijk zo goed die sneeuw altijd terecht komt. Het schijnt, dat de renaissancehuizen juist zo gebouwd en de bomen juist zo geplant zijn, dat een sneeuwbui er de aardigste effecten mee kan bereiken. De bioscoopbezoekers van de tweede avond- oorstelling hebben hard lopend de laat- te tram gehaald. In de straten is het andelijk stil geworden. Een meneer laat ijn hondje uit. Een aanhankelijk paartje kan maar traag de weg naar huis vin den. Amsterdam gaat slapen. Tot zover de impressie, die Han Hoek stra noteerde. Aangezien Cas Oorthuys verzuimde deze idyllische scène te foto graferen, hebben wij onze Fiep Westen dorp opdracht gegeven haar talent eraan te verslingeren. Zij heeft van de gele genheid gebruik gemaakt er een aardig stukje Amsterdamse folklore aan toe te voegen: het al bijkans eeuwenoude ge bruik van de heer die zijn nachtpost in de rijdende brievenbus poogt te depone ren. Want Haarlem mag dan de tram voor de bus hebben geruild, in Amster dam is men verstandiger geweest. Daar heeft de tram een bus. Maar hoe dit ook zij toen we het boekje ten einde toe hadden doorgebla derd en bewonderd, kregen wij een on weerstaanbare drang om de vertrouwde klinkers van de hoofdstad weer onder onze voeten te voelen. Net als na de oorlog, toen wij pas werkelijk gelóófden in onze bevrijding nadat we een goede vriend, die achter op een motorfiets over het Rokin voorbij stoof, lachend naar ons hadden zien zwaaien. En dus maakten wij Dinsdagmorgen gebruik van de diensten der Nederlandse Spoor wegen om ons naar de oevers van de Amstcl te laten vervoeren. Van een blij weerzien was echter geen sprake, want nauwelijks hadden wij tien voetstappen op het Damrak achtergelaten of het be gon onverhoeds te regenen dat het plensde. Omdat wij daar niet op gekleed waren, zochten wij schielijk een schuil plaats in de portiek van een naar het uiterlijk keurige winkelzaak om ons daar als wijlen Narcissus te spiegelen in het trottoir. Lang echter zijn wij in deze veilige haven niet gebleven. Want de bazin, ge huld in een keurig gesteven schort, deed de deur op een kier en verzocht ons be leefd doch dringend of wij de ingang /rij wilden laten voor haar toekomstige .'liëntèle. Wij hadden natuurlijk wel :ommentaar, doch waarom zouden wij iat hier herhalen? BOEDA. Tegen het einde van de vorige week werden arbeiders en ingenieurs, boeren en burgers in verschillende plaatsen van de geteisterde gebieden verblijd met lange rubberlieslaarzen, die door vliegtuigen boven de geïsoleerde gebie den werden uitgeworpen. Het waren duizend paar in totaal. ].Eric Kopp, een 30-jarige Deense zaken man, mede-directeur van een tcxtiel- en schoenenzaak in Kopenhagen, ont ving Vrijdagmorgen uit Engeland dui zend paar rubberlieslaarzendie hij daar weken tevoren voor zijn zaak had be steld. Zonder aarzeling begaf hij zich naar de Nederlandse gezant te Kopen hagen, de heer G. P. Luden, en vroeg op welke wijze hij met deze laarzen, waarvoor in de getroffen gebieden een dringende vraag bestond, zou kunnen helpen. Het advies van de gezant luidde: „zonder twijfel is het beste wanneer ze zo snel mogelijk, buiten 'alle officiële instanties om, op het vliegveld Valken burg worden afgeleverd". Daarna telefoneerde de heer Luden een jonge Amsterdammer die in Denemar ken woont en enkele uren later was de heer Kopp in zijn kleine vrachtwagen met 500 paar laarzen op weg naar Ne derland. Naast hem zat de Amsterdam mer, de heer Slag jr. Inmiddels werden in Kopenhagen de overige 500 paar laarzen naar het vlieg veld Kastrup gebracht en ingeladen in een Amerikaanse Dakota, die daar werkloos in een hangar stond. Vrijdagavond arriveerde de heer Kopp op het vliegveld Valkenburg, waar zij tot hun genoegen zagen, dat de laarzen uit de auto regelrecht een vliegtuig wer den binnengedragen. Nog dezelfde avond werden de eerste boven Zeeland uitge worpen. Intussen was reeds de Dakota met de andere 500 paar laarzen gearri veerd. öoooccooooooooooooocooooocoocooocooococxxocaxioooooooooö Vandaag nieuwe contact po ging Vandaag zal een Engelse „duck" op Goe- ree-Overflakkee trachten, het geïsoleerde dorp Ooltgensplaat te bereiken. Tot nu toe kon deze gemeente slechts door vliegtuigen van de noodzakelijke levensbehoeften wor den voorzien. Op het eiland is men nog steeds druk bezig met het afvoeren van de cadavers die bij tientallen uit de ondergelopen boer derijen worden gehaald. De directeur-generaal van de P.T.T. deelt mede dat op girostortingen op post rekening no. 9575 ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds geen stortings rechten behoeven te worden betaald, even min als dat het geval is voor de stortin gen op girorekening no. 17 ten behoeve van de radio-actie „Beurzen open, Dijken dicht". De Argentijnse dagbladdirecteur, de landbouwdeskundige Francisco Pérez Tor res, die op het ogenblik in Amsterdam ver toeft, heeft aldaar verklaard, dat hij alles zal doen om zijn regering te bewegen doel matige hulp aan de slachtoffers van de watersnood te verlenen. Hij dacht in het bijzonder aan de mogelijkheid voor ge troffen gezinnen, om naar Argentinië te emigreren. Zijn land had in beginsel plaats voor vijfentwintig tot dertigduizend Ne derlandse immigranten per jaar. In Amsterdam zal de heer Pérez Torres het mond. en klauwzeerinstituut, in 's-Gravenhage het departement van Land bouw en het Nederlands Rundvee Stam boek bezoeken. Alvorens ons land te ver laten gaat hij in Friesland boedcrijen be zichtigen. De politierechter in Den Bosch heeft gis teren M. B. uit Prinsenhage en K. H. uit St. Willibrord, conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en de echtgenote van M. B., mevr. C. B.De P. eveneens conform de eis tot een gevange nisstraf van vier maanden. Het drietal gaf zich uit voor slachtoffers van de waters nood. Op het platteland hebben zij van boeren rogge en geld weten los te krijgen, totdat zij in Reusel betrapt en gearresteerd werden. De officier kwalificeerde de practijken van het drietal als weerzinwekkend. Een reddingsploeg van Dierenbescher ming uit Haarlem is uit Middelharnis, Som- melsdijk en Oude en Nieuwe Tonge terug gekeerd met veertig kleine huisdieren, dia thans in het dierentehuis in de Ridderstraat zijn opgenomen. De ploeg trekt er nu wear op uit om ook in andere delen van het noodgebied achtergebleven huisdieren te redden. Vier tot vijfduizend tractoren en duizen den andere landbouwmachines, waarvan de geschatte waarde in de tientallen millioe- nen guldens loopt, komen thans weer ge heel of gedeeltelijk boven water in de rampgebieden. Op korte termijn zullen maatregelen moeten worden genomen om verdere schade, onder meer door roest- vorming, te voorkomen. Daartoe worden thans 50 technische hulpploegen ingezet., die onder meer as sistentie zullen krijgen van de genie en Italiaanse brandweerlieden, die pas in Ne derland zijn gearriveerd. Er wordt verwacht, dat van deze tech nische ploegen in samenwerking met de Landbouwvoorlichtingsdienst een stimu lans uitgaat voor alle gedupeerde bezitters van landbouwmachines om zelf hieraan hun volle aandacht te schenken. De ber ging van de werktuigen zal, voor zover de eigenaren zulks zelf niet kunnen doen, geschieden door de plaatselijke bureau houder van de Provinciale Voedselcommis- saris. Deze wordt behalve door militaire hulp, geassisteerd door andere officiële in stanties waaronder het bureau Oogstvoor- •ziening.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5